De politiek van Tatarescu MET HR. MS. „DE RUYTER' NAAR ZEE LEIDSCH DAGBLAD Vleide Blad Donderdag 8 October 1936 IEI.1 rA\TELEF€€6| KERK- EN SCHOOLNIEUWS Versterking van de Balkan-entente staat voorop GEMENGD NIEUWS Een oorlogsbodem, welke terecht de trots ië van onze marine In Roemenië woedt de strijd der nationaliteiten, waaronder de geheele Balkan gebukt gaat, wel het felst. m. Roemenië half Oostersch, half Wes- tersch. het eerste echte Balkanland. Kleu rige volksdrachten en folkloristische ge bruiken zijn er nog zeer in zwang, niet als een schilderachtige traditie, doch als in het volk verwortelde gebruiken. Roemenië is een rijk land. het produceert tarwe en maïs. wijn en tabak in groote hoeveelheden Het heeft zelfs nu nog een actieve handelsbalans. Maar Roemenië's grootste rUkdom ls de petroleum. De „vlam mende vallei van Morenl" was tot voor kort wereldbekend, een teeken van den over vloed van dit kostelijke vocht. Hii dateert van het voortaar 1929. Toen boorde men bij Moreni een nieuwe olieput aan. De boor gonsde en dreunde, drong steeds dieper in de aarde op zoek naar de oliehoudende lagen. Sissende booglampen wierpen hun licht over de bezige gestalten der arbeiders. De boor wat zich in de aarde, achthon derd. duizend meter diep. De boortorens sidderden, de grond trilde. Veertienhonderd meter diepte heeft men bereikt, nimmer te voren was in Roemenië zoo diep geboord. Eindelijk, op zestienhonderd meter, vond men de gezochte olie. Als een gigantische fontein spoot het kostbare vocht omhoog, steenen en brok ken modder met zich meesleurend, twee-, driehonderd meter hoog. Toen de olleregen weer neerplaste ge beurde er een ongeluk. Een steen schampte tegen metaal, vonkjes spatten rond. het gas ontVlamde. De nut brandde! Als een sidderend, flakkerend uitroep teken stond de vlam boven het Roemeen sche land. Een druk van 200 atmosfeer •perste olie en gas omhoog, zoo geweldig was deze druk dat de vlam pas op onge veer twee meter boven den grond begon. Dag en nacht schToeiden de felle vlam men den hemel, op kilometers afstand kon men 's nachts haar rooden schijn zien. Ge weldige vette rookwolken waaiden met de winden over het land. explosies donderden als woedde onophoudelijk een heftig onweer Meer dan twee jaar heeft deze giganti sche fakkel de omgeving verlicht, dagelijks verbrandde voor duizenden guldens nutte loos de petroleum, die ln Roemenië rijker aan benzine ls dan elders ter wereld. Ein delijk slaagden Amerikaansche experts er in met dynamietbommen de vlammen te dooven. Nu verlichten slechts de sterren den nachthemel boven Moreni. Maar al die jaren waren de vlammen een teeken van den geweldigen olierijkdom van het land. Scherpe tegenstellingen. Toch is Roemenië een land van scherpe tegenstellingen, ondanks zijn rijkdom. Het duidelijkste vindt men die in de Zeven- burasche stad Cluj. die door de daaj wo nende Hongaren nog steeds Kolozsvar ge noemd wordt Zevenburgen was voor den oorlog Hon- caarsch. thans is het aan Roemenië toege wezen. De sttriid der nationaliteiten op den Balkan woedt hier het felst. De Hongaren beschouwen de Roemeniërs als hun doods vijanden Zij spreken niet tegen elkaar, zij groeten elkaar niet en een Hongaar, die vrindschap zou sluiten met een Roemeen zou door ziin eigen familie als een verrader verstooten worden. Van deze vijandschap getuigt de volgende gebeurtenis. Een Hon gaar kreeg op straat een bloedspuwing en werd een huis binnengedragen, dat door een Roemeen bewoond werd. De dokter schreef absolute rust voor. en verbood ieder vervoer. Doch zoodra de Hongaar een oogenblikje alleen gelaten werd. stond hij op en liep het huis uit. om even verder op straat weer ineen te storten. Doch liever zette hij zijn leven op het spel. dan in een Roemeensch huis te vertoeven! Toch wordt den Hongaren in Roemenië geen stroobreed in den weg gelegd: zij heb ben hun eigen theater, hun eigen kranten en genieten de grootst mogelijke vrijheid. Bovendien zijn zü een minderheid. Doch vanuit Hongarije zelf wordt hun ontevre denheid steeds opnieuw aangewakkerd. Een gevaarlijk spel Cluj is een centrum van minderheden, men vindt er ook nog Joden Duitschers, Zigeuners en Turken De stad is een typisch mengelmoes van al deze volkeren en culturen. Oost en West ontmoeten hier elkaar. Fraaie, moderne gebouwen en vuile, wrakke hutten staan broederlijk bijeen Het beste restaurant van de stad noemt zich trots ..Café New-York" en men kan er even uitstekende tuica (pruimenbrandewijnl als whiskey krijgen. Aan het eene tafeltje ziet men het zwart wit van avondkleeding. terwijl aan het ander een boer uit den omtrek het tafel blad de uitgezochte plaats vindt om er zijn voeten op te deponeeren. Titulescu exit. En hetzelfde schouwspel kan men in Boe karest. het Parijs van den Balkan, vinden Verfijnde moderne luxe en schrijnende armoede. Tatarescu. de Roemeensche pre mier. heeft eind Augustus groote sensatie verwekt door een nieuw kabinet te vormen, waarin de portefeuille van Buitenlandsche Zaken niet meer door Titulescu. den lang jarigen minister werd waargenomen. ..Dit beduidt geen verandering in onze politiek, verzekerde hij mij. ..Roemenie vindt ais steeds zlin be langrijkste taak in het nastreven van den binnen, en buitenlandschen vrede. Wij zullen den Volkenbond blijven steunen, en ook voortgaan met al onze buurstaten in nauwe vriendschapsbe trekkingen te leven. Speciaal zullen wij er op aansturen de Balkanentente te versterken en de banden tusschen ons land en Frankrijk. Engeland. Polen en Rusland nauwer aan te halen. Boven dien zulen wij ten strengste blijven op treden tegen alle gewelddadig streven, zoowel van links als rechts". Niettemin is men oo den Balkan niet ge rust over deze plotselinge regeerlngswisse- llng. Men vreest een aanstaande koersver andering van de Roemeensche politiek. Waarin deze vreezen bestaan zullen wij nader uiteenzetten in het relaas van een interview dat ik voor mijn Balkanreis ln Zuid-Frankrijk met den ex-minister Titu- lesou had K. A. (Alle rechten voorbehouden). Nadruk I verboden. BRAND OP DE „MARNIX VAN ST. ALDEGONDE". VUUR ONTDEKT IN EEN DER RUIMEN. Naar Reuter ons uit Londen seint, ls door het draadloos station van Land's End (Zuidkust van Engeland) een radiobericht opgevangen van het Nederlandsche motor passagiersschip „Marnlx v. St. Aldegonde", van de Stoomvaart Mij. „Nederland", mel dende, dat door den storm ln ruim 2 brand is uitgebroken. Het schip, dat op reis ls van Amsterdam naar Batavia, is 6 dezer van Algiers vertrokken en bevond zich zich gisteravond om 10.38 op 40 gr. 44 min. N.Br. en 6 gr. 8 min. O.L. (in de Middel- landsche Zee). Het werd hedenmiddag te gen 4 uur te Genua verwacht, vanwaar het morgen de reis naar Batavia zou voort zetten. De „Marnix" heeft dadelijk aan de sche pen, die zich in de nabijheid bevinden, ver. zocht haar te antwoorden en hun positie op te geven. Om half één hedennacht is het volgende radiobericht van de Marnix" ontvangen: „Het Britsche s.s. „Strathnaver" en het oorlogsschip „Condrington" komen ons te hulp. Verdere assistentie is niet noodig. De Stoomvaart Mij. „Nederland" bericht, dat het vertrek van den boottrein naar Genua, in aansluiting op de „Marnix van St. Aldegonde" 24 uur ls uitgesteld en thans, onvoorziene omstandigheden voor behouden. morgen zal plaats hebben. Vertrek van Den Haag S.S. 14.30 uur, Utrecht 15.26. Amsterdam O.S. 14,22. Passagiers voor dit schip worden verzocht zich Vrijdagmorgen rechtstreeks in ver binding te stellen, hetzij met het hoofd bureau van den passagedienst der Stoomv. Mij. „Nederland" te Amsterdam, hetzij bij de plaatselijke agenten. AAN DEN VERKEERDEN KANT UIT DEN TREIN GESTAPT. De 72-jarige Wllhelmina Voormans uit Roosendaal is gisterden te Antwerpen aan den verkeerden kant uit den trein gestapt met het gevolg, dat zij op een muur te recht kwam en 7 meter omlaag stortte. Zij was voor familiebezoek naar Antwerpen gekomen. Door haar val liep zij een dub bele schedelbreuk op, zoodat zij na korten tijd overleed. HET VERGAAN VAN DEN SCHEVENINGSCHEN LOGGER. HOE DE AANVARING GESCHIEDDE- Van een der opvarenden van den mo tortrawler „Dirkje" Ro. 53, die gisteravond om vijf uur in IJmuiden binnenkwam, met aan boord de bemanning van de door dezen trawler overstoomden logger Schev. 253. vernamen wij nog, dat op het oogen- blik. dat de aanvaring geschiedde, de stuurman en een matroos op de brug van den trawler stonden. Zij zagen slechts één licht, hetgeen hun deed vermoeden, dat zij een stilliggend visschersvaartuig voor zich hadden. Zij dachten, dat zij met een Deensche snurrevaad-kotter te doen had den. Eerst toen de aanvaring onvermijde lijk was, toonde de logger zijn stuurboord- licht. De botsing was zóó hevig, dat de logger reeds na eenige minuten zonk. Toen de Dirkje" was rondgedraaid, had de beman ning zich reeds in de scheepsboot begeven. Zij werd door de „Dirkje" opgepikt en aan boord genomen. De scheepssloep was het eenige wat van den logger gered kon wor den. Ook deze werd door de „Dirkje" mee genomen. Kort nadat alle mannen aan boord van den trawler waren overgegaan, verdween de logger in de diepte. Daar de „Dirkje" eveneens schade had bekomen en water maakte, wendde de trawler, die pas den vorigen dag naar zee was vertrokken, den steven, om naar IJmuiden terug te keeren. De voorsteven van den trawler was geheel ontwricht en voorts zijn eenige platen gescheurd of gedeukt. Spoedig na aankomst In de voorhaven is de „Dirkje" naar Amsterdam gesleept om daar de schade te herstellen. De veertien opvaren den van ie Schev, 253 hebben alle hun have en goed verloren. De logger was slechts tien dagen In zee en stoomde naar Scheveningen met 34 last pekelharing aan boord. o— POGING TOT MOORD TE AMSTERDAM. Een arrestatie in Den Haag. In Den Haag is gistermiddag een man ge arresteerd en naar Amsterdam overgebracht die een paar weken geleden heeft getracht een dame in de hoofdstad van het leven te berooven, Deze man woonde vroeger met zijn gezin te Amsterdam. BIJ hem was aanvankelijk en pension een vriendin van zijn vrouw. Deze vriendin is echter verhuisd, omdat zij door den heer des huizes werd lastig gevallen en zij van den man niets wilde weten. Het gezin is kort daarop naar Den Haag vertrokkenAanvankelijk was den man niet bekend waar de vriendin van zijn vrouw was gaan wonen, maar tenslotte kwam hij te weten, dat zij in een pension in Amster dam Zuid haar intrek had genomen. Een paar weken geleden heeft hij aan dit pen sion een bezoek gebracht; de pensionhoud ster, die van niets wist heeft hem toegang verschaft tot de dame. Het is daar tot hef tige tooneelen gekomen. De man, iemand van 38 jaar, heeft haar op den bewusten dag. na de heftige woordenwisseling, tegen den grond geworpen en uit een browning een tweetal schoten op haar gelost. Beide schoten hebben geketst. Op het lawaai zijn de pensionhoudster en andere bewoners toegeloopen. Ook deze heeft hij met zijn browning, waarop zes scherpe patronen zaten, bedreigd. Inmiddels inziende, dat het voor hem misliep, ver klaarde hij zich bereid heen te gaan en de dame niet meer lastig te zullen vallen, in dien men het geval niet aangaf bij de poli tie. Hij liet zelfs het wapen in het pension achter. Vermoedelijk zou er dan ook verder van de zaak niets aan het licht zijn geko men, als men hem dezer dagen niet weer in de buurt van het pension had gezien. De dame werd hierdoor angstig en ten slotte is zij, op aanraden van anderen, giste ren naar de politie gegaan en heeft daar het gebeurde medegedeeld. Deze heeft gister middag in Den Haag den man laten arres teeren. Gisteravond is hij op het bureau Overtoom in Amsterdam opgesloten. Tijdens een voorloopig verhoor heeft hij toegegeven de bewuste dame te hebben lastig gevallen, maar hij ontkent dat hij getracht heeft, door revolverschoten haar van het leven te berooven. o ERNSTIGE ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Zes gewonden. Gistermiddag heeft op het terrein van de Rio Tinto Maatschappij aan de Binnen haven te Rotterdam, een ernstige ontplof fing plaats gehad. Doordat zich in de kelders, welke langs den kade muur zijn gelegen, gassen hadden verza meld, heeft in deze kelders een ontplof fing plaats gehad. De ontploffing was zoo hevig, dat de kademuur over een lengte van ongeveer 100 meter is weggeslagen. Tengevolge van de ontploffing werden zes arbeiders, die op 't terrein werkzaam waren, gewond. Twee andere personen, die op den kademuur stonden, vielen te water Zij konden echter worden gered. De kelders werden niet meer gebruikt, zoodat men van de gasontwlkkelüig niets heeft bemerkt voordat de ontploffing ge schiedde. De materieele schade is belang rijk. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De gewonden zijn de 50-jarige kraan machinist Simon Veldboer, de arbeider Bernardz. de 30-jarige werkman bij de wa terleiding Jan Dekker, de 49-jarige chef van het werk F. W. C. Zee, de 35-jarige lasscher Anton Berrevoets en de 48-jarige Heugeman. Zij zijn behalve Bernardz. die door een particulieren dokter verbonden werd met hoofdwonden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Vier arbei ders konden na behandeld te zijn, huis waarts keeren. Ten aanzien van Veldboer bleek opname noodzakelijk. De explosie der gassen moet geschied zijn, doordat Berrevoets een lasch-appa- raat gebruikte. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks zes uur is op den Provincialen weg tusschen Wateringen en Poeldijk de 63-jarige S. uit Kwintsheul, die per rijwiel den weg overstak, door een per sonenauto gegrepen. Met ernstige verwon dingen aan de borst, een dijbeenbreuk en verschillende inwendige kneuzingen is het slachtoffer per ziekenauto ln zorgwekken- den toestand naar een der ziekenhuizen te Den Haag overgebracht. Op het Soendaplein te Haarlem is gis teravond de 74-jarige wielrijder G. tegen een auto gereden. De man kwam uit een zijstraat en moest de auto, die bestuurd werd door een inwoner van Noordwijk, voorrang verleenen. Doordat hij slipte, is hij tegen de auto gebotst. Hij kreeg een zware hersenschudding en is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overgebracht. Den auto mobilist treft geen schuld aan het ongeval. FELLE BRAND TE LEERDAM. Het nut van de waterleiding. Gisteravond te 10 uur is brand ontstaan in de groote boerenhofstede van den land bouwer H. Story te Leerdam. Het vuur greep met zeer groote snelheid om zich heen zoodat aan blusschen niet te denken viel. De woning, schuren, hooibergen, twee groote bergen graan en eenig vee kwamen m de vlammen om. Do oorzaak is vermoedelijk toe te schrij ven aan een defect ln de schoorsteen. Alles is verzekerd. Dat de brandweer er in ge slaagd is de belendende perceelen te behou den, moet voornamelijk worden toegeschre ven aan het feit, dat Juist gisteren de kop pelingen van de brandslangen op de pas aangelegde waterleiding waren gearriveerd en men daardoor het vuur dadelijk krach tig kon bestrijden. (Hbld.) DE VERDUISTERING BIJ EEN VAKORGANISATIE. In verband met de verduistering bij een vakorganisatie te Enschedé kan nog nader worden gemeld, dat de aangehoudende H., penningmeester was van do plaatselijke af- deeling der politiek onafhankelijke tex tielarbeidersorganisatie. Deze afdeeling zorgde ook voor de verspreide leden. H. heeft kans gezien een bedrag van ruim 2500 gulden te verduisteren door nage maakte handteekeningen te plaatsen op de staten voor de uitkeering van de werk- loozenkas der organisatie. De rijksverifica teur voor de werkloozenuitkeerüig heeft de zaak in onderzoek. Met vijftien kort op elkander volgende schoten, waarvan het gedaver tot in ver ren omtrek hoorbaar was, werd gistermor gen te ruim 9 uur aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" welke eergisteren na zons ondergang de zware ankers op de reede van den Helder had laten vallen, het sa luut gebracht aan den commandant der marine, het gebruikelijke eerbewijs dat door de batterij der marine-kazerne op haar beurt met eveneens vijftien saluut schoten beantwoord werd. Trotsch en grimmig teekenden op dezen kouden herfstochtend de contouren van den grijzen oorlogsbodem zich af tegen de grauwheid van water en wolkendek, toen terwijl de marine-batterij haar machtig woord nog hooren deed, een communica tie-vaartuig zich van het havenhoofd los maakte en een aantal Journalisten, dat volgaarne gevolg had gegeven aan de uit- noodiglng van den commandant van den marinestaf, schout bij nacht J. F. Furst- ner, tot het deelnemen aan een përstocht, naar deze Jongste belangrijke aanwinst onzer marine bracht. Eenmaal aan boord was men, na een korte en voor velen hernieuwde kennis making met den commandant van den kruiser, kapitein-ter-zee A. C. van de Sande Lacoste, weldra in de typische atmospheer van het leven op een oorlogs schip opgenomen. Nadat de fraaie statietrap met haar ko peren leuningen door een aantal kwieke matrozen was ingehaald wendde de drager van een roemrijken naam in de geschie denis van Neerlands marine zijn scherpe steven zeewaarts en nam daarmede voor loopig afscheid van een oudere, of, juister gezegd, oude zuster, op de reede kruisende „Gelderland", die er reeds vier kruisjes heeft opzitten en op haar beurt een „broekje" ls in vergelijking met het kleine, eveneens in de nabijheid varende kanon- neerbootje „Tyr" dat al een forsch aantal Jaren zijn plicht had vervuld, toen de „Gelderland" geboren werd. Een zeven- a tienmiilsvaart door het Schulpengat is op zichzelf weinig interes sant. Zich daarbij aan boord te weten van een oorlogsbodem, die tot in bijna alle onderdeelen een product is van het tech nisch kunnen in ons land en in zijn klasse, mede vooral wat snelheid en prestaties betreft, in geer. enkel opzicht onderdoet voor do „gevechtsmachines" der groote mogendheden om deze versleten, maar ware uitdrukking te bezigen gaf echter onwillekeurig een gevoel van zekere vol doening, een voldoening, welke allerminst ln strijd behoeft te zijn met de inrichting van het pacifisme gaande ideeën, doch die het effect had dat, al varende, de blik van den leek zich van de kustlijn losmaakte erl gevestigd bleef op die vele dingen van het schip zelf. De morderne techniek heeft daaraan vorm gegeven en de bijzonderheden daar van zijn reeds tot in vrijwel alle details tot het publiek gebracht. Met dat al kwamen echter op dezen pers- tocht ook de niet deskundigen, toen zij op het voordek bijeen stonden, onder de machtige suggestie van het achter de commandobrug hoog oprijzende stalen torenhuls, ln de hoogste regionen waarvan de officier van de artillerie binnen de be scherming van zware stalen pantserplaten zijn plaats vindt om, zoo dat noodig mocht zijn, leiding te geven aan den arbeid der kanonniers, terwijl het hun ook anders zins aan een bonte wisseling van indruk ken aan boord van dezen kruiser met zijn, van hoog tot laag, bijna 450 opvarenden allerminst ontbrak, geleld als zU o.m. wer den langs steile ijzeren ladders en door nauwe doorgangen van een der hoogste toppen: het zich 25 meter boven den zee spiegel verheffende lichtdek, tot in het hart van den oorlogsbodem: een der beide groote machinekamers met haar hooge- en lagedruk turbines, die op volle capaci teit arbeidend, het schip een snelheid kunnen geven van minstens 32 mjjl Overigens lokte het weer allerminst uit tot een verblijf aan dek, want ofschoon de zee zich van haar kalmste zijde deed ken nen en aan de „de Ruyter" een zacht deinende beweging gaf, blies het gure windje nu en dan striemende regenvlagen in het gelaat, zoodat het meerendeel der persvertegenwoordigers, na zijn nieuws gierigheid bevredigd en geconstateerd te hebben dat in elk deel van den kruiser orde en netheid den scepter zwaaien, de veilige, warme en gezellige omgeving van de longroom opzochten, een ruimte, die tijd en plaats deed vergeten. Te kwart over vieren keerde de „de Ruy ter" na een vaart welke zich had uitge strekt tot voorbij het lichtschip „Haaks" en tijdens welke de kruissnelheid van 17 mijlen niet werd overschreden, op de reede van Den Helder terug en bracht een tweetal motorbarkassen de journalisten, die van hun erkentelijkheid voor het gebo- dene in een uit zee verzonden telegram aan den commandant van den marinestaf hebben blijk gegeven weer naar den vasten wal, in het bezit van de vaste overtuiging dat straks, in de Indische wateren deze moderne oorlogsbodem er het zijne toe zal bijdragen dat het Nederlandsche gezag zal worden hooggehouden. 4556 (lngez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. SNEEUW-VAL. In geheel Zwitserland heerscht. naar Stefanl meldt, een koudegolf. Te Bern en in andere steden is sneeuw gevallen. Volgens het D. N. B. ls in geheel Oosten rijk met uitzondering van Weenen en om geving en het Burgenland sneeuw gevallen, in de hoogere streken zelfs zeer veel. De „Etna" is sedert eenige dagen met sneeuw bedekt. Vele toeristen hebben den vulkaan beklommen om dit zeldzame schouwspel te bewonderen en om hier de wintersport te beoefenen. EEN AUTOBUS IN EEN RAVIJN. Tengevolge van een verkeerde manoeuvre is een autobus nabil Tarsus (Turkiie) In een ravijn gestort. Drie reizigers zlin ge dood. zes verkeeren ln levensgevaar, veer tien zijn ernstig gewond. BRANDEN. Bij een brand ln een winkel van chemi sche artikelen te Blackpool zijn gisteren 10 brandweerlieden gewond en één wordt vermist die waarschijnlijk in de vlammen is omgekomen. In een huurkazerne in het Oosten van Glasgow ontstond gisteren brand waarbij eenige bewoners van de vierde verdieping de trappen reeds versperd vonden. Het waren 3 vrouwen en twee kinderen onder het jaar. Een passeerende vrachtrijder riep de vrouwen die gillend voor een venster verschenen waren toe, dat hij een groot dekzeil op zijn wagen had en zij zonder gevaar naar beneden konden springen. Met behulp van eenige krachtige mannen werd het zeil uitgespreid juist toen de brand weer arriveerde. Een vrouw met een zuige ling op den arm waagde den eersten sprong van volle 20 M, hoogte en kwam ongedeerd beneden. Daarop sprong de tweede vrouw alleen en ook zij kwam mid den op het zeil terecht. De andere moeder aarzelde nog maar toen de vlammen de derde verdieping bereikten en de comman dant van de brandweer haar toeriep ook den sprong te wagen, heeft zij het voor beeld gevolgd en is ook behouden op den grond gekomen, schoon zij een paar kneu zingen heeft opgoloopen. Haar kindje dat zij op twee meter boven het zeil zijwaarts liet vallen, kwam volkomen ongedeerd ln de veilige armen van een brandweerman terecht. (N.R.Ct.) PREDIKBEURT ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Vriidagnam. halfacht, ds. Riekel van Delft. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Schiedam P. D. Kuiper te Sassenheim en D. Zwart te Aalten. Aangenomen: naar Rotterdam-Zuid (ala hulppred.) M. de Wit, camd. te Amsterdam West. Bedankt: voor Zomnemalre K. Bokma te Waardhuizen. DS. H. BLANKSTEIN. A.s. Zaterdag herdenkt ds. M. Blanksteln em.-predikant te Nijmegen, den dag waar op hij voor 50 Jaar het prfedlkambt ln de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. De Jubilaris werd in 1861 geboren en in 1886 candldaat om 10 Oct. van dat Jaar te Peperga (Fr.) in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Vandaar ging hij in 1883 naar Wervershoof, welke standplaats in 1891 met Oldeholtpade verwisseld werd. In 1896 deed ds. Blankstein zijn intrede te Ham en Fransum (Gron.), welke gemeente hij gediend heeft totdat hem 1 Nov. 1926 door het Prov. Kerkbestuur van Gronin gen eervol emeritaat verleend werd. DS. M. A. J. DE ZWAAN. Vandaag herdenkt ds. M. A. J. de Zwaan, Ned.-Herv. predikant te Ellecom, den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn ambt aan vaardde. De jubilaris werd ln 1883 geboren en in 1910 candldaat in Zeeland, om 8 Oct. 1911 te Batenburg (Geld.) het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij ln 1917 naar Groede, welke standplaats in 1920 met Wamel en Dreumel verwiscseld werd. Deze gemeente heeft ds. De Zwaan het langst gediend. Dit jaar verbond hij zich aan de gemeente van Ellecom. Automobilisten, motorrijders en rambestuurdershelpt mede het 'adsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel -ogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. 24

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14