DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD fflocobd^ 77» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 6 October 1936 Derde Blad No. 23476 hollandschZWITSERSCHEchocoladefabriek In verband met de depreciatie van den gulden MNNENLAND Thans reeds in ruim 25.000 winkels verkrijgbaar. INVOER VAN LEDER VRIJGEGEVEN. RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Verschillende landen. Wier ruilmiddel in •de laatste Jaren gedeprecleerd is, evenals thans de gulden, zagen zich de voordeelen van deze waardedaling binnen betrekkelijk korten tijd voor een belangrijk deel ontgaan •door ongewenschte prijsstijging in het bin nenland. In verband hiermede heeft het A.N.P. aan feen terzake deskundige inlichtingen en ge gevens verzocht met betrekking tot het toe komstig prijsverloop in ons land, speciaal ten aanzien van de kosten van het levens onderhoud. Hoewel de toestand nog te weinig gecon solideerd is om met eenige kans van slagen het toekomstige prijsverloop te kunnen schetsen, zal toch wel moeten worden' aan genomen. dat op verschillend terrein eenige prijsstijging zal optreden, vooral met betrekking tot artikelen, welke als zoodanig of als grondstoffen geïmporteerd worden. Anderzijds kan, met inachtneming van de maatregelen, welke de regeering terstond na toet loslaten van den gouden standaard heeft genomen, worden verwacht, dat de kosten van het levenonderhoud niet be langrijk door wijzigingen in het prijspeil zullen worden getroffen.De gegrondheid van deze verwachting kan blijken uit een ver gelijking van de samenstelling der uitgaven voor levensonderhoud met de middelen, welke tot handhaving van het binnenland- sche prijspeil ten dienste staan. Uit de voor treffelijke cijfers van het Bureau voor Sta tistiek der gemeente Amsterdam kan een duidelijk beeld worden verkregen van de onderlinge verhouding der verschillende uit gaafposten van het arbeidersbudget. In Juni 1936 werden ter dekking van de kosten van onderstaande levensbehoeften door een gemiddeld arbeidersgezin de aan gegeven percentages van het budget be steed: brood, beschuit, koek, gebak6.06", grutterswaren 0.63°/'o kruidenierswaren2,67"/o suiker2.10"/» melk 3.64"/» kaas 0.7'2"/o eieren0.85"/» vïeesch4.84"/» visch0.69°/» vetten 5.43"/o aardappelen 1.79"/» groenten 2.61"/» fruit 2.48"/o dranken 0.60"/» maaltijden, buitenshuis bereid 1.29"/» totaal voeding 36,39°/» kleeding 5.49»/» schoeisel 1.29»/» huishuur 19.81"/» gas 1.48"/» electriciteit2.29°/» brandstof 1.76°/» wasch- en schoonmaakartikelen 1.22»/o woninginrichting, huisraad 3.61"/» ziekte- en begraf.-gelden, verzeker. 6.03"/» vereenigingen, dagbl., tljdschr4.62"/» rooken 2.01°/o ontspanning 3.61"'» verkeersmiddelen 2.29"/» godsdienst, liefdadigheid, steun 1.95»/» studiegelden en leermiddelen1.35»/» lichamelijke verzorging 0.88"/» berekende voeding inwon, en gasten 0.69°/o dienstbode, werkster e.a. hulp 0.35®/» diversen2.89®/» Naast de bijzondere maatregelen, welke tegen prijsopdrijving zijn getroffen, staan de regeering nog andere middelen ten dienste, om stijging van de kosten van het levensonderhoud te keeren. De prijzen van vrijwel alle voedingsmid delen worden van overheidswege door de verschillende landbouwcrisismaatregelen beïnvloed. De overheid heeft het derhalve in de hand door wijziging van heffingen en toeslagen stijging van de prijzen dier arti kelen te remmen. Reeds is bekend gemaakt, dat ten aanzien van tarwe zoodanige maatregelen zijn ge troffen, dat zekerheid bestaat, dat de bloemprijs en dus de prijs van het brood, de wereldmarktprijs gestegen is. Hetzelfde geldt ten aanzien van de crisis- heffing op suiker. De prijs van de consumptiemelk zal niet stijgen. De restituties bij uitvoer van kaas en van eieren zijn verlaagd. Deze restitu ties beoogden verhooging van het binnen- niet beïnvloed wordt door de monetaire maatregelen. De heffing op de voornaamste zetmelen zal evenveel worden verlaagd als landsche prijspeil voor genoemde artikelen. Vermindering dier restituties houdt dus stijging van de prijzen tegen. Voor een verhooging van de prijzen van het rundvleesch bestaat geen aanleiding, althans niet, zoolang nog geen vee ter markt komt, dat voor een belangrijk deel met het duurder geworden bultenlandsch voeder is gemest. Er werken thans maatregelen teneinde de prijzen van de varkens, welke nog steeds op een te laag peil stonden, te verhoogen. Er worden nl. geregeld zware varkens uit de markt genomen, om de prijzen te stimu- leeren. Zoo noodig kan hiermede ieder oogenblik worden opgehouden. Een onrede lijke stijging van de prijzen van het var- kensvleesch behoeft derhalve niet te wor den gevreesd. In de nieuwe monetaire situatie is geen aanleiding te zien tot verhooging van de vischprijzen. Met terugwerkende kracht van Maandag 28 September af is de heffing op boter ver laagd van f. 0,85 tot f0.75 per KG. De toeslag bij export van aardappelen is vervallen, zoodat de aardappelprijs onge veer op hetzelfde peil blijft als voor het in werkig treden der monetaire maatregelen. Wanneer rekening wordt gehouden met de groote hoeveelheden groenten, die in den laatsten tijd zijn „doorgedraaid" kan met reden worden verwacht, dat geen verhoo ging van de prijzen der groenten zal op treden. Wellicht zal de te vernietigen hoe veelheid kleiner worden. Uit bovenstaande opsomming blijkt, dat de uitgaven voor voeding vrijwel post voor post tegen verhooging zijn veilig gesteld. Wat het overige budget betreft, zijn in de eerste plaats maatregelen te verwachten, welke stijging van den belangrijken post huren zullen tegengaan, De prijzen van gas en electriciteit wor den grootendeels door gemeente- of pro vinciale besturen bepaald, op wier mede werking tot 't voorkomen van prijsstijging uiteraard kan worden gerekend. Van de zijde van den brandstoffenhandel is voorts bekend gemaakt, dat de brand stoffen tegen normale winterprijzen zullen worden verkocht. De overige posten van het budget zijn grootendeels van het binnenlandsch prijs peil in zijn geheel afhankelijk, zoo dus de reeds besproken kosten niet van beteekenis verhoogd zullen worden, behoeven ook deze uitgaven geen stijging te vertoonen. Iets anders is de toestand wellicht bij de kosten van kleeding en schoeisel, waarvan de grondstoffen voor een belangrijk deel van buitenlandsche herkomst zijn. Doch zelfs voor deze artikelen is de maximaal te ver wachten prijsstijging niet hooger te stellen dan nog niet één procent van het geheele budget. De toekomstige ontwikkeling van het bin. nenlandsche prijspeil, waarop het waak zame oog der regeering bij voortduring ge richt is, kan dus in volle gerustheid wor den tegemoetgezien. PRIJSVERHOOGING ZONDER OVERLEG. MINISTER LAAT ACCOUNTANTS ONDERZOEK INSTELLEN. Uit klachten van den detailhandel is ge bleken, dat verschillende industrieele on dernemingen, groothandelaren en impor- tèurs, zonder voorafgaand overleg met 't departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, tot verhooging van den prijs van hunne artikelen zijn overgegaan. Dit heeft den minister aanleiding gege ven, terstond bij vele bedrijven een ac countantsonderzoek te doen instellen, ten einde te laten nagaan, of daarbij niet in strijd met de wet van 30 Sept. 1936, hou dende tijdelijke maatregelen tot het te gengaan van prijsopdrijving, is gehandeld. DE OPENING VAN DE BRUG BIJ MOERDIJK. Groote feesten in voor bereiding. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, Zegt het Vad., zijn de door de gemeente besturen van Breda en Dordrecht inge stelde commissies reeds druk bezig met de voorbereidingen van festiviteiten bij gele genheid van de opening der Moerdijkbrug. Het staat nu wel vast, dat velen deze beide steden tijdens deze feesten zullen be zoeken; de groote verkeerslichamen zullen daar hun medewerking aan verleenen. Be kend is thans reeds, dat de K.N.A.C., de A.N.W.B., de K.N.M.V. en de B.B.N. groote Sterritten, clubtochten, enz. naar beide steden zullen organiseeren. En dezè vreemdelingen zullen zich niet behoeven te vervelen. Immers, zoowel te Dordrecht als te Breda zal men alles in hel werk stellen om de vele gasten op de meest aangename wijze bezig te houden. Te Dordrecht zullen een groote verkeers- tentoonstelling, winkelweek, kennis, enz., de hoofdpunten van het programma vor men, terwijl Breda bezig is met de voorbe reiding van het Historisch spel. De inne ming van Breda door middel van het turf schip. welk spel zal worden uitgevoerd op dc historische plaats, thans genaamd Span jaardsgat. bij de militaire academie, vroe ger het Kasteel van Breda. De uitvoeren den zullen zijn officieren en cadetten der K.M.A., benevens leden van de Bredasche Manége-Club. Een historische optocht zal plaats heb ben, terwijl des avonds in Concordia een groot verbroederingsfeest zal worden ge toerd, waaraan het ouderwetsche Breda sche Carneval in zijn volle glorie ten grond slag zal liggen. Tijdens de Dordtsche feestweek zal al daar een Bredasche avond plaats hebben, welke geheel zal worden verzorgd door Bredasche kunstenaars, terwijl te Breda een voetbalwedstrijd BredaDordrecht (N.A.C.D.F.C.) zal worden georganiseerd Verder zal te Breda een winterkermis worden georganiseerd, welke een afspiege ling zal zijn van een echte Brabantsche kermis. OVERHEIDSPERSONEEL EN DEVALUATIE. Comité van zes op audiëntie. Door den minister van Binnenlandsche Zaken zal een dezer dagen het comité van zes. gevormd uit de christelijke, moderne en R. K. bonden van ambtenaren en werk lieden in overheidsdienst in audiëntie wor den ontvangen. Het ligt in de bedoeling van het comité met den minister de posi tie van het overheidspersoneel in verband met de devaluatie te bespreken. DE DE RUYTER NAAR VLISSINGEN? Naar men ons meldt aldus de N. R. Crt. is het zeer waarschijnlijk te achten dat de nieuwe kruiser de Ruyter binnen kort naar Vlissingen zal gaan en bij deze gelegenheid voor het publiek ter bezichti ging zal worden gesteld. NIEUWSTEemFIJNSTE product VAN DE 111 (Ingez. Med.) HET N.V.V. EN DE MONETAIRE MAATREGELEN. EEN AANTAL CONCLUSIES VASTGESTELD. Gistermiddag vergaderden de hoofdbe sturen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties in een bijzondere bijeenkomst voornamelijk belegd ter bespreking van den loestand, ontstaan door de gewijzigde mo netaire politiek der: J uegeering als gevolg van het loslaten van den gouden stan daard. De vergadering kwam tot de vol gende conclusies: 1. Nu de waardevermindering van den gulden een feit is geworden, is het te meer noodzakelijk, dat met de politiek van de eenzijdige aanpassing vooral door loons verlagingen wordt gebroken. 2. In het belang van het bedrijfsleven dient de waarde van den gulden zooveel mogelijk aan te sluiten bij de valuta van andere toonaangevende landen, hetgeen ook bevorderlijk kan zijn om tot interna tionale stabilisatie van de munt te komen. 3. Vervolgens dient een regeling te wor den getroffen tusschen den staat en de Nederlandsche Bank. waardoor de waar de vermeerdering van den goudvoorraad van de Nederl. Bank aan den Staat ten goede komt. 4. Een zeer belangrijk deel daarvan zal dienen te worden aangewend; a, ter opheffing van de directe nadee- lige gevolgen voor de werkloozen, voort- vloeiende uit de te verwachten prijsstij ging. en voor andere voorzieningen ten be hoeve van de minst draagkrachtigen, en b. ten behoeve van de verdere uitvoering van groote en nuttige werken ter bestrij ding van de werkloosheid. 5. De uitkeeringen aan de werkloozen en de loonen van de arbeiders bij de werkver schaffingen dienen te worden verhoogd. Daarenboven zullen op ruimere schaal goedkoope levensmiddelen, alsmede klee ding, schoeisel en dekking beschikbaar gesteld worden. 6. Het wetsontwerp Inzake de herbere- ning van de pensioenen te worden inge trokken, terwijl de zeer onlangs ingevoerde verlaging van de pensioenen voor het spoorwegpersoneel ongedaan dient te wor den gemaakt. 7. Het is redelijk, dat, mede in verband met de sterk gedaalde loonen, waardoor de koopkracht reeds te zeer is aangetast, tijdelijk namelijk zoolang de waarschijn lijkheid van prijsstijging aanwezig is regelingen getroffen worden, waardoor het mogelijk wordt, door middel van een snel toegepaste looncompensatie prijsverhooging te achterhalen. Los hiervan zal het streven van de vak bonden er op gericht dienen te blijven het levenspeil van hand- en hoofdarbeiders omhoog te brengen, zoodra zij daarvoor de voorwaarden aanwezig achten. Voorts werd een resolutie inzake de noodzakelijk heid van verhooging van de leerplichtige leeftijd aangenomen, waarin de hoofdbe sturen-vergadering haar instemming uit spreekt met het initiatief-voorstel van de sociaal-democratische Tweede Kamerfrac tie, strekkende om te komen tot verlenging van de leerplicht met een jaar en zich tot regeering en parlement richt met 't drin gende verzoek, wel te willen bevorderen, dat binnen den kortst mogelijken tijd de leerplicht zal worden verlengd tot hel 14de jaar, waardoor 1500 a 2000 onderwijzers werk zouden krijgen en meer dan 50.000 leerlingen der lagere scholen een jaar lan ger op school zullen blijven. Tenslotte nam de vergadering een reso lutie aan, waarin o.m. zij als haar meening uitspreekt, dat de afschaffing van de huur- toeslag door de gewijzigde monetaire om standigheden nog Minder dan voorheen mogelijk is. Waarom zij er bij de regeering met den meesten nadruk op aandringt, de h,uur- toeslagregeling van voor 13 Sept. 1936 te. handhaven. 't OOK ANDERE CONTINGENTEERINGEN WORDEN INGETROKKEN. Naar wij vernemen, zullen dezer dagen worden ingetrokken de contingenteerin- gen van zooileder, tuig- en zaalleder, drijf riemen en technisch leder. In verband met de getroffen monetaire maatregelen kan de opheffing van eenige andere contingenteeringsmaatregelen spoe dig verwacht worden.. Tevens zal de toe passing van de contingenteeringsmaatre gelen in het algemeen soepeler worden, teneinde prijsopdrijving van de gecontin- genteerde goederen te voorkomen. Ten aanzien van de aanhangige contin- genteeringsaanvragen zal de regeering voorloopig een afwachtende houding aan nemen. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE SCHEEPSBOUWINDUSTRIE. De K.N.S.M. te Amsterdam heeft den bouw van drie motorvrachtbooten opge dragen aan de N.V. Scheepsbouwwerf ge broeders Pot te Bolnes. De in bouw gegeven schepen zijn onge veer zusterschepen van de verleden jaar door dezelfde werf gebouwde schepen „Clio" en „Ino". Een vierde schip van hetzelfde type is aan de N.V. C. van der Giessen en Zoon's scheepswerven te Krimpen a. d. Llssel op gedragen. Ook thans weer zullen de motor-instal laties door de N.V. machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo geleverd worden. o NEDERL. CLEARINGINSTITUUT. Door het Nederlandsch Clearinginsti- tuut worden met ingang van Dinsdag 6 October, weder stortingen in de clearing met Italië aangenomen. Met het oog op het feit, dat de clearing- koers der lire op het oogenblik niet kan worden vastgesteld, zullen stortingen op in lires luidende verplichtingen slechts voor loopig en onder voorbehoud worden aan vaard. o VERSPREIDE BERICHTEN. Tot commandant van het regiment grenadiers zal in de plaats van luitenant kolonel J. A. G. van Andel worden benoemd luitenant-kolonel J. van Voorthuysen, thans majoor1 bij het 20ste regiment in fanterie te Harderwijk. Majaar J. Visser, hoofdinstructeur van het regiment Jagers zal worden benoemd tot commandant van het 19de regiment infanterie te Amersfoort. De totale opbrengst van de Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van het Haagsch Crisis-Comité bedraagt f. 14.877.69. De Rotterdamsche Lloyd Rapide, in aansluiting op het mailschip „Sibajak" wordt morgen te 1.02 uur te Den Haag verwacht. UIT NED. OOST-INDIË. VIERING HUWELIJK PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. BATAVIA. 6 Oct (Aneta). De ge meenteraad van Batavia stelde f. 10.000 be schikbaar voor de viering van het huwelijk van pnnses Juliana en prins Bernhard. SOLO, 6 Oct. (Aneta). De Mangkoenegoro en de Ratoe Tïmoer zullen tegenwoordig zijn bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Zij zullen hierbij wor den vergezeld door hun dochter. Geduren de de reis en het verblijf in Nederland zal als adjudant en secretaris ontreden de heer Nöto Soeroto. de bekende dichter, die vroeger jarenlang in Nederland verbleef. Voorts zullen ook enkele bedienden de reis medemaken. De datupi w trekkeri, tos nV hef gezelschap zal ver- •"VfEstgesteld, DOODSLAG TE OSS. Dader tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen den arbeider J. J. van B. uit Oss, die door de Bossche rechtbank was veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf, omdat hij op 11 De cember 1929 tijdens een vechtpartij in een café aan den Heuvel te Oss opzettelijk G. van G. met een mes verschillende messte ken heeft toegebracht, waardoor deze van het leven werd beroofd. In hooger beroep had de advocaat-ge neraal zeven jaren gevangenisstraf ge- eischt. Het hof heeft het vonnis van de recht bank formeel vernietigd en opnieuw recht doende, van B. veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaren. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den kantonrechter mr. De Byl de Vroe stond terecht de chauffeur H. van D. uit Nieuwer-Amstel, terzake dat hij op 12 Aug. j.l. in de Haarlemmermeer met zijn auto heeft gereden met onvoldoende verlichting, tengevolge waardoor hij in aanraking is gekomen met een aldaar staande tractor van den chauffeur K. uit Haarlemmermeer. De Ambtenaar elschte tegen verdachte een geldboete van f. 10 subsidiair 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van f. 6 subs. 3 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht de chauffeur der tractor K. uit Haarlemmermeer, ter zake dat hij zijn tractor welke langs den weg stond, niet had voorzien van een twee tal helder uitstralende lantaarns. Ook de achterlamp van de tractor brandde niet (waardoor de verdachte uit de vorige zaak, tegen verdachtes auto was opgereden). De ambtenaar elschte tegen verdachte 2 maal f. 8 subs. 2 maal 4 dagen hech tenis. De Kantonrechter veroordeelde verdach te tot 2 maal f. 5 subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. Hierna stond terecht J. W. v. d. H. uit Voorschoten, wegens het veroorzaken van een aanrijding op het kruispunt Kapel straat-Hoofdstraat te Lisse. Verdachte was met zijn auto op bovengenoemd kruispunt te snel te voorschijn gekomen, waardoor de wielrijder v. d. Z. uit Lisse tegen verdach- te's auto was opgereden en hierdoor zijn rijwiel geheel in stukken werd gereden. Bovendien was getuige's pantalon geheel gescheurd door den val die hij had ge maakt. De ambtenaar vond dit geen ma nier van rijden. Spr. eischte tegen verd. f. iO subsidiair 5 dagen hechtenis en met toewijzing der civiele vordering welke be droeg f. 41.75. De kantonrechter veroordeelde verdach te overeenkomstig den eisch. KANTONGERECHT TE LEIDEN. W. K„ chaulfeur uit Haarlem stond gis termorgen terecht omdat hij, rijdende met een autobus op den Hooge Rijndijk onder Zoeterwoude niet voldoende op het ver keer had gelet en in botsing was gekomen met een auto. welke de Bruggestraat al daar wilde inslaan en geruimen tijd daar voor zijn richtingwijzer reeds had uitge stoken. Het O.M. eischte f. 5 boete of 3 da gen hechtenis. De Kantonrechter veroor deelde verdachte totf. 15 boete of 5 dagen hechtenis. S. B. uit Amsterdam moest terecht staan, omdat hij te Sassenheim in de Hoofdstraat op ernstige wijze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht door, hoe wel er geen voldoende ruimte was, toch met zijn auto met groote snelheid te pas- seeren, waardoor hij een motorrijwiel had aangereden en een eind had meegesleurd. Eisch f. 12 boete of 6 dagen. De Kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Wed. v. d. S.. te L. vraagt hoe lang de voogdij over een kind duurt en waar de voogdijraad gevestigd is. Antwoord: De voogdij eindigt bij het meerderjarig worden van het kind (21 jaar). Het adres van den secretaris van den voogdijraad is Rapenburg 36. V. W., te L. De bepalingen van de Ar beidswet, die voor u van toepassing zou den zijn, zijn nog niet in werking getreden. A. E., te L. heeft zich mondeling opge geven voor een cursus. Het grootste ge deelte van het lesgeld werd betaald. Door omstandigheden is het hem werkelijk on mogelijk de lessen verder te volgen en het resteerend bedrag te betalen. Vraag: Wat staat mij te doen? Antwoord: Zet aan de andere partij dui delijk de omstandigheden uiteen. Deze zal u dan verder niet meer dienen lastig te vallen, te meer daar geen bepaalde over eenkomst gesloten schijnt te zijn. A. B„ te L. Vrijstelling van honden belasting kan u niet worden toegestaan. R., te L. De werklooze zoons kunnen als kostwinner voor steun in aanmerking komen. Bij bepaling van het steunbedrag wordt door het orgaan der steunverlee- ning (Dienst v. Sociale Zaken) rekening gehouden met allerlei omstandigheden. J. A. E„ te L. Vorderingen betreffende levering van goederen door winkeliers, ver jaren na verloop van vijf jaren, als geen aanmaning of dagvaardig heeft plaats ge had. Gaat het om een andere vordering, tracht dan een billijke betalingsregeling te verkrijgen. Beslaglegging zou plaats kun nen hebben.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9