Aanbieding geschenken voor de „De Ruyter" - J. Slauerhoff f LEiDSCH DAGEED ïw3sds Blad Door 't wanhopige heen 77ste FEUILLETON HET 18 KERMIS IN VOLENDAM! - Gisteren was het de laatste dag. Er dus nog nog maar eens flink van geprofiteerd. Op den luchtschomniel. J. SLAUERHOFF. f Na een lang durige ziekte ls de bekende letterkun dige te Hilversum overleden. AANBIEDING VAN GESCHENKEN VOOR DEN NIEUWEN KRUISER „DE RUYTER". - Door delegaties en vereenigingen werden aan den commandant van den nieuwen bodem, den kapitein ter zee v. d. Sande Lacoste geschenken aangeboden. Een driewerf hoera voor H.M. de Koningin. DE GROOTE NAJAARS-BIJENMARKT TE TILBURG. Het zwakke geslacht vol belangstelling voor de bijen. DE ENGELSCHE MARINE DEFILEERT voor RIJ.IOOL VAN DE WAGENINGSCHE STUDENTEN EXCURSIE VAN ,HET NEDERLANDSCHE WEGENCONGRES", minister Sir Samuel Hoare tijdens diens inspectie -W^ÏÏTÏÏÏr bSS* Een werd gebracht aan verschillende in aanbouw zijnde wegen in Zuid-Holland, van de vloot te Chatham. De stoet on(jerweg Bij de overbrugging te Overschie. Vrij naar het Amerikaansch van MARY HASTINGS BRADLEY door Mr. H. J. P. H. 26) Voorop ging de gids. een glimmende neger In een geitenvel. met een lantaarn zwaaiend: dan de blanken met een geweer drager ln smoezelig khakl achter hen aan. tenslotte een stel onwillige dragers met een speer als wandelstaf beladen met camera's en ln regenjassen gewikkelde trommeltjes met proviand, die ze op het hoofd droegen, met veldflesschen aan een riem over de schouders, voortdurend mopperend, omdat zij waren uitgekozen voor den tocht. De ochtend was nog duister. De lantaarn van den gids verspreidde slechts een vaag schijnsel. De blanken zochten met hun zaklantaarn den weg over de glibberige rotsen en tusschen het hooge gras. nat van dauw. dat het door hen te volgen pad over dekte. In het hart van Andrew Farquahr heerschte nog somberder duisternis. Hij volgde het oad met haat ln zlin binneste. HU zou dien dag niet oo jacht gaan naar olifanten, maar lagen oo Alexander Harken. Hij had hem den vorigen avond ln ge sprek gezien met Anne en dat had zijn ziel vergiftigd. Hij was er door overtuigd geworden, dat Alex haar heimelijk van hem wilde aftroggelen. Haar en 'naar geld "r bij! Maar dat zou hij bij zijn weten niet toe laten! Hij was er ook nog! Uren lang had hij wakker gelegen en zich aldoor maar voorgesteld, dat Anne bij hem komen zou om hem te zeggen, dat ze met Alex weg ging. Maar ze was niet gekomen. Hij had dus nog tijd! Hij moest de vluchtige gedachte, die ln den nacht bij hem was opgekomen, snel verwerken. Hij had de aarzeling van Anne beperkt en was er even verbaasd over ge weest als Alex, maar had die ook evenzeer misverstaan als deze. Hij meende, dat, in dien zij zooveel om hemzelf gaf, dat ze aarzelde van hem heen te gaan en het eens was geweest met zijn voorestel de dingen vooreerst te laten zooals ze waren, ze dan ook genoeg van hem hield, om bij hem te blijven, wanneer haar weg weer vrij was. Zoolang ze maar niet te weten kwam, dat hij dien weg had vrij gemaakt! En hij zou er wel voor zorgen, dat ze het nimmer te weten kwam! De aanwezigheid van Mc Nab was een beveiliging tegen iedere verdenking. En hij zou McNab wel cm den tuin leiden! Reeds dagen lang was zijn jaloezie tegen over die twee, die elkaar steeds nader kwamen, gegroeid. Nu waren zijn laagste instincten gewekt, doordat hij gezien had. hoe Anne zich door hem had laten omar men. De wereld was nu te klein geworden voor hemzelf en Alex Harken Hij zou volbrengen, wat Nathan tevergeefs ge poogd had. En hij zou niet aarzelen, hij zou de onzekere hulp van een trelr ni" aanwendeneen schot ln den rug zou veel meer afdoende zijn. En dan zoo, dat niemapd ooit vermoeden zou, dat hij dat schot gelost had. Ze hadden zes geweren bij zich, drie dubbelloops zware olifanten- geweren voor de blanken en drie lichtere geweren, die door de bedienden gedragen werden voor ander jachtwerk. De geweer dragers werden verondersteld nooit te vu ren dan uitsluitend voor zelfverdediging. Maar voor vandaag waren er andere orders gegeven. Terloops had Andy het plan geopperd, dat de zwarten zouden mogen schieten na de blanken, omdat hoe meer kogels een olifant kreeg, des te veiliger het zou zijn. En McNab, die geen echte jager, maar meer een kampleider was, had daarin maar al te graag toegestemd. Andy had nu met zijn drager van geweer gewisseld, onder voorwendsel, dat hij aan dat an dere type geweer meer gewend was, wat hierop neer kwam, dat hij dus schieten zou met eenzelfde soort geweer als de andere twee dragers en dat dus een mistreffer altijd aan een der negers zou worden ge weten. Natuurlijk was het mogelijk, dat er van geen wild door elkaar schieten sprake zou zijn, maar dat moest hij af wachten. En dan bleef hem nog altijd de hoop, dat een olifant Alex verpletteren zou. Alex had totaal geen ondervinding van de jacht op zulk grof wild. ,,'n Man doet veel voor geldzelfs moord!" had de oude Alexander op zijn sterfbed gezegd. Als hij eens zien kon, hoe hoog het zaad der hebzucht, door hem uitgestrooid, was opgeschoten! Er hing dien morgen een dichte mist; struiken waren slechts wazige vlekken en boomen stonden als spooksels in den nevel. Soms voerde het spoor door de hooge jungle, waar het weer donker als de nacht werd en waar de stank van bijffels zwaar in de vochtige, windstille lucht hing. Dan weer ging het spoor over door nevels overdekt heuvelland. Ze gingen een ravijn in en weer uit. Onverwachts stonden ze ze voor een hutje van gras op hooge palen, een geestentempeltje, waar offers van manioc, koeken en vruchten werden op gedragen. En daarop kwamen ze ln een dorp van kleine hutten in den vorm van bijenkorven, welker daken bijna tot op den grond afhingen. Het dorp lag nog stil en roerloós den zonsopgang af te wachten. Slechts een enkele oude vrouw met een kruik op het hoofd, kwam een hut uit, keek om en staarde hen verbaasd aan. Voorbij de hut ten lag de shamba van banaanboomen, die in den nacht door de olifanten kaal gevreten waren en vernield. Alles lag ver woest. Niet alleen de volwassen boomen, ook de jonge, teere stammen waren uitge rukt en tot een drabbige massa vertrapt. Heel den nacht hadden de dorpsbewo ners liggen luisteren naar de vernieling door de kudde olifanten aangericht. Geen tooverkunsten waren krachtig genoeg ge bleken, zoo had de boodschapper verteld, om hen te verjagen. De menschen hadden de trommels geroerd; de medicijnman had tevergeefs zijn bezweringen uitgegild. De duivels in de kudde waren hem te sterk af geweest. Nu lagen de dorpelingen allen uit geput te slapen. Maandenlang zouden ze honger moeten lijden als de blanken hun niet lnplaats van de bananen het olifan- tenvleesch tot voedsel wilden geven. Van de verwoeste shamba uit voerde het spoor door het met hoog terras bedekte golvende heuvelland. De dageraad brak aan en langs den oostelijken hemel sche merde een vaal groenachtig lloht, dat dep horizon scherp afscheidde van de grijze wolken daarboven. Dan, als bij tooverslag, rees de roode zonneschijf omhoog en ver dween het groenige licht. De schijf werd grooter en grooter en bet rood werd weer als door een wonder in gloeiend goud ver anderd. Tegelijkertijd schoot een lichtstraal over hen heen en ontrolde lange donkere scha duwen onder ieder hunner. De koelte ver minderde op slag. De dauw verdween, als of die vurige tong hem had weggelikt. De luoht werd heeter en heeter De hitte, die de grootste kwelling is voor een koorts achtig mensch, verhoogde nog den haat van Farquahr. Maar telkens als McNab of Harken zich naar hem omwendden, wuifde hij hun met vroolijk gebaar toe, steeds vol hardend in de opgeruimde houding, welke hij dien geheelen morgen reeds had voor gewend. Als hij nu maar een beetje geluk had! Alex zou het eerste schot lossen. Alex had het geweigerd, maar ze hadden er om geloot en Andy had kruis of munt gegooid en verklaard, dat Alex het gewonnen had. Alex zou dus voorop loopen. Andy vroeg zich af, of de ander soms eenig vermoeden zou gehad hebben omtrent de mogelijkheid van een schot in den rug. Maar dat was niet het geval. Alex had Andy te veel ver eenzelvigd met Drew Farquahr, zijn vroe- geren speelmakker, om zoo'n totalen inner- lijken omkeer in hem te vermoeden. Alex had alleen gedacht aan een mog.-l'jken aanval door de olifanten. En in zijn fciri .re stemming had hij gedacht, dat het eigen lijk een geluk voor hem moest heeten. als hij het slachtoffer werd! .(Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5