LEIDSCH MfiRUft Eerste Blad Dinsdag i October 1936 GÖMBOES OVERLEDEN. TELEGRAMMEN SPORT ELTHHL Telef€66 IAAT/IE BERICHTEN Initiatief hebben genomen tot bijeenroe ping der commissie, achtereenvolgens hun standpunt uiteengezet, en o.a. hun instem ming betuigd met het Fransche voorstel, het bureau der ontwapeningscommissie bij een te roepen. Paul Boncour zette daarop de redenen uiteen van het door Frankrijk genomen initiatief. De commissie zal zich over dit initiatief hebben uit te spreken. Het wil ons voorkomen, aldus Boncour, dat, indien ■wij zoo wijs zijn om onze strijdkrachten te beperken, zich mogelijkheden tot welslagen zouden bieden. Spr. zeide van meening te zijn, dat zich op het oogenbilk naar de meening der Fransche regeering mogelijk heden voordoen om op het gebied der ont wapening practische- resultaten te berei ken. Vervolgens sprak Malcolm MacDonald. die zeide, dat Engeland zijn bewapenings programma slechts zoo lang zal blijven uit voeren. zoolang de volken het niet eens zijn geworden over de vermindering hunner bewapening. Welke ook de ondervonden teleurstellingen mogen zijn, de .pogingen om tot dit doel te geraken, moéten wor den hervat. De Brltsche gedelegeerde uitte vervolgens zijn twijfel omtrent het nut van de onmiddellijke vorming van een per manente ontwapeningscommissie. Tot de onderwerpen, aldus MacDonald-die onmid dellijk bestudeerd zouden kunnen worden, behooren o.a. openbaarmaking der kosten van bewapening en controle op den han del in en de vervaardiging van wapens. De Britsche regeering zou voor een overeen komst op dit punt zijn. Nadat nog het woord gevoerd was door de vertegenwoordigers van Argentinië, Bel gië en de Sovjet-Unie. preciseerde de Ne- derlandsche gedelegeerde, dat de vorming van een permanente ontwapeningscommis sie uitsluitend wordt overwogen, om de toepassing te verzekeren van de resultaten, hoe bescheiden ook, die thans op het ge bied der bewapening worden bereikt. De besprekingen zullen morgenmiddag worden voortgezet en tot slot zal dan een motie in stemming worden gebracht. De Engelsche en de Fransche delegatie hebben reeds in gemeenschappelijk overleg een ontwerp-resolutie opgesteld, die zij tezamen aan de commissie willen voorleggen. De Volkenbondsraad heeft gisteravond den toestand te Danzig onder oogen ge zien. De rapporteur, lord Cranbourne, las het rapport voor van de Commissie van Drie. die op 4 Juli van den Raad opdracht heeft gekregen, den toestand te Danzig te onderzoeken en legde den raad een ont werp-resolutie voor. waarin de Poolsche regeering wordt uitgenoodigd, in naam van den Raad te zoeken naar middelen, cm een einde te maken aan de belemme ringen, die door de regeering van Danzig in den weg worden gelegd aan de uit oefening der functies door den Hoogen Commissaris, opdat de Volkenbondsgaran tie weder geheel doeltreffend zal zijn. en in de eerstvolgende zitting schriftelijk verslag uit te brengen aan den Raad. De Raad verzoekt de Commissie van Drie haar aandacht aan de kwestie te blij ven wijden, en verklaart zich met het oog op de belangrijkheid der zaak bereid, hier. aan zoo noodig een speciale zitting te wij den. Nadat Delbos verklaard had, dat de Poolsche regeering op de algeheele mede werking der Fransche regeering kan reke nen, verklaarde de Poolsche gedelegeerde Komarnicki, de ontwerp-resolutie te aan vaarden en sprak de hoop uit, op de me dewerking van den Senaat van Danzig te kunnen rekenen, opdat alle belangen be hartigd en de waardigheid van den Vol kenbond en 't statuut van Danzig gewaar borgd zullen zijn. Lord Cranbourne wees erop. dat de be noeming van een nieuwen Hoogen Com missaris thans dringend noodig is en dat hij binnenkort aan den Raad een desbe treffend voorstel kan voorleggen. Danzig was gevraagd tegenwoordig te zijn, doch had dit afgeslagen. Greiser, de president van den Danzig- schen Senaat, zeide gisteren, dat de Vol kenbond er genoegen mee had moeten nemen, dat Danzig nationaal-sociallstisch was en bleef. Polen zal er rekening mee moeten houden, dat nationaal-socialisiti- sche toezeggingen ook gestand gedaan worden en geen bekrachtiging noodig heb ben. De Danzigsche bevolking zal 't woord van Genève eerst dan weder zonder lee- lijken bijsmaak opnemen, als de Volken bond tot een daad komt. Deze kan. over eenkomstig den wensch van de Danzigsche bevolking, slechts daarin bestaan, te be sluiten heelemaal geen Volkenbondscom- missarls te zenden. Reuter meldt uit Danzig, dat gisteren nieuwe arrestaties plaats vonden in socia listische kringen; o.a. werd de afgevaar digde Mau, secretaris der partij, gearres teerd. Huiszoekingen werden verricht bij alle socialistische afgevaardigden en in de bu reaux van verschillende, niet-politieke organisaties. De bureaux van de socialisti sche partij werden gesloten. Het schijnt dat de Danziger autoriteiten documenten zoeken, waaruit zou blijken, dat de socialistische partij in verbinding stond met den Volkenbond, hetgeen de ontbinding der partij tengevolge zou heb ben. HONGARIJE. De Hongaarsche premier Gömboes ls he denmorgen op 49-jarigen leeftijd te Boeda pest overleden. OOSTENRIJK. Het conflict bij den Heimatschüt®. De bladen publlceeren een verklaring van Fey. waarin vastgesteld wordt, dat de schrapping van Fey en Lahr uit den Hei- matschütz rechtens niet geldig is en aoor de organisatie te Weenen niet erkend wordt. Fey heeft reeds verschillende maat regelen getroffen. Hij heeft te Weenen een bureau voor de landelijke leiding van den Heimatschütz te Weenen ingericht. ZWITSERLAND. Frankfurter toerekenbaar. Het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat David Frankfurter die 4 Februari den NSDAP-leider Gustlof vermoordde, toe rekenbaar is. Vermoedelilk zal het proces in de tweede helft van November worden geopend Wijlen Julius Gömboes. Gomboes leed. zooals bekend, sinds eenige maanden aan nierkanker. In den afgeloo- pen nacht is zijn toestand plotseling zeer verergerd en om 9 uur 40 hedenmorgen, Hongaarsche tijd, trad de dood in. Julius Gömboes werd op 26 December 1886 te Murga. district Tolna. geboren. Hij stamt uit een Hongaarsche familie van lagen adel. Hij bezocht achtereenvol gens de middelbare school In Oedenburg, de militaire school'te Fünfkirchen, de officiers cursus te Boedapest en de hoogere krijgs school te Weenen. Reeds vroeg werd hij aan den generalen staf toegevoegd, als kapitein, en gedurende den wereldoorlog stond hij om zijn dapperheid bekend Een bijzondere rol speelde Gömboes bij de ineenstorting der Hongaarsche monar chie. Hij was een van de leiders der tegen- revolutie. Sinds 1920 was hij lid van het Hongaar sche parlement. In 1923 werd hij leider der onafhankelijk Hongaarsche nationalisten partij en vormde met zijn partij in het par lement de oppositie. Met zijn program: Strijd tegen de Joden, legitimisten en de misstanden in het kapi talisme", had hij jarenlang groot succes. In 1928 werd een fusie aangegaan met de Eenheidspartij. Spoedig daarna werd Göm boes tot Honvedminister (minister van oor log) benoemd. Merkwaardig is"dal_hij zich tenslotte te gen het herstel der monarchie keerde. Door de legitimisten werd deze houding niet erg vriendelijk beoordeeld. Na het aftreden van Bethlen werd Göm boes premier, doch ziekte noopte hem zich te sparen, zoodat hij niet heeft kunnen geven, hetgeen hij wel gewenscht had. Reeds geruimen tijd had hij ziekteverlof. Hij werd thans verpleegd bij München en daar heeft de dood hem nog verrast. Veel wijziging zal zijn dood in de Hon gaarsche politiek vermoedelijk niet bren gen. Als zijn opvolger wordt vooral d'Aranyi genoemd. o BELGIË. Degrelle over de Vlaamsche kwéstie. In ..La Pays Reel" ontwikkelt de leider van de Rex-bewegine zijn gedachten over de oplossing van de Vlaamsche kwestie. HU zet uiteen, dat het een ontzagHjk voor deel voor België is. dat het op de grens ligt van de Latiinsche en de Noorsche bescha ving. Degrelle stelt dan de volgende eischen: beide culturen moeten zich in den Belgischen staat vrü ontwikkelen Vlamin gen en Walen moeten volstrekte rechts gelijkheid krijgen de staat moet gedecen traliseerd worden. Rex wil een ver-gaande versterking van de provinciale autoriteit, in het bijzonder op schoolgebied en een splitsing van de centrale overheid, vooral in het m'nisterie van onderwijs en eere- dienst in een Vlaamsche en Waalsche af- deeling. o FRANKRIJK. De reffeerinj? over de relletjes op Zondag. Het ministerie van binnenlandsche zaken publiceert, naar aanleiding van de Parijsche gebeurtenissen van Zondag een commu niqué. waaraan we het volgende ontleenen: ..Een deel van de Ders schijnt zich erover te hebben verwonderd en geërgerd, dat de ree sering, nadat zii Vrijdag een betooging van den ..Parti Social Fransais" had ver boden de meeting van communisten Zondag in de Pare des Princes heeft toegestaan De regeering werd ervan beschuldigd met twee maten te meten. De gebeurtenissen hebben echter ten volle de juistheid van haar maatregel bewezen De betooging. die de Parti Social Francais in den Velodrome d'Hiver had beraamd en de tegen-betooging door deze partij Zondag op touw gezet, ver toonden hetzelfde karakter en verrieden het bekende procédé van weleer, dat sedert kort weer door deze partij wordt toegepast. Er blijken een organisatie, een discipline en e^n hiërarchie uit van militair karakter, met mobilisatie van groepen, strategische p'annen enz. Dit soort betoogingen heeft niets gemeen met openbare vergaderingen van politiek- karakter. die tot doel hebben ruchtbaarheid te geven aan politieke denkbeelden: zulke vergaderingen werden steeds gehouden zon der de orde in gevaar te brengen. Bovendien moet iedere onpartijdige be- oordeelaar hebben begrepen dat geen re geering voor dreigende oproepen, zooals door de De la Rocque sinds Vrijdag geuit, kan wijken. De incidenten die zich noodgedwongen moesten voordoen zijn zeer beperkt geble ven. De regeerjng heeft getoond, dat zij de orde kan handhaven en zelfs beletten dat de orde in gevaar komt. De regeering is voornemens alle maatregelen te nemen om alles tè beletten, wat kans .00 manifestaties meebrengt, die tot nieuwe botsingen kun nen leiden. ENGELAND. Na de relletjes van Zondag. Het Labourcongrcs. De fascistische betooging en de tegen- betoogingen van Zondag hebben in de En gelsche politieke kringen een zekere be roering gewekt. Men is algemeen van oor deel dat deze voorvallen een naklank zullen vinden in het parlement. De nadruk wordt er op gelegd, dat bij den tegenwoordlgen stand der wetgeving .Ie politie-autoriteiten een betooging eerst op het laatste oogenbilk kunnen verbieden wanneer de gesteldheid der gemoederen .ui de toestand op straat de openbare orde n gevaar brengen. Eenerzijds begrijpt men, dat de regee ring zich bezorgd toont voor de handha ving van de vrijheid van meenlngsuiting, maar anderzijds is men van oordeel, dat de politie de mogelijkheid moet hebben om het uitbreken van wanordelijkheden te voorkomen. De regeering zal ernstig de kwesties on derzoeken. Sedert eenigen tüd slaat de re geering reeds met aandacht de uitwerking op de openbare orde gade van betoogingen, welke volgens sommige kringen min of meer een uitdagend karakter dragen. Er valt niet aan te twijfelen, dat de heele kwestie van een eventueele verster king der wet zal worden bestudeerd In sommige kringen oppert men de mogelijk heid, dat de regeering zich gedwongen zal zien wetten voor te stellen, welke beper kingen opleggen aan straatbetoogingen, Het hoofdkwartier der fascistische partij heeft reeds verklaard haar pogingen niet te zullen opgeven! De politierechters hebben gisteren eeni ge personen, die Zondag betoogd hebben en daarbij moeilijkheden hebben veroor zaakt, veroordeeld tot geldboeten van tien tot veertig schillings. De overige betoogers tegen wien proces verbaal is opgemaakt, zullen later terecht staan. In de maand September is het aantal werkloozen gestegen met 10.399 tot 1.624.339 Het Ingres van Labour te Edinburg heeft een resolutie bij meerderheid van stemmen (1.836.000—519.000) aangenomen, waarin sympathie wordt betuigd met de Madrileensche regeering en het volk van Spanje en verklaard, dat ,,het congres zijn waarschuwing herhaalt, dat hoewel de ge sloten internationale overeenkomsten de internationale spanning kunnen verminde ren, indien zij op loyale wijze worden nage komen door alle regeeringen, groote waak zaamheid geboden is, om te verhinderen, dat plechtig aangegane verplichtingen niet ten nadeele der Spaansche regeering uit vallen". De resolutie noodigt de Britsche regee- ring uit, zich ervan te verzekeren, dat de Portugeesche regeering, welke de „rebellie hielp en aanmoedigde op prompt en loyale wijze medewerkt aan de ten uitvoerlegging der gesloten overeenkomsten". Voorts is aangenomen een resolutie, waarin de Zondag voorgevallen incidenten worden betreurd en vlaarin de aarzeling der regeering, den onniarsch der fascisten te verbieden, veroordeeld wordt. De provoceerende tactiek der fascisten wordt ill het licht gesteld en de meening wordt tot uiting gebracht, dat het dragen van uniformen moet worden verboden, doch dat de vrijheid van het woord ge handhaafd moet blijven. Der regeering wordt verzocht onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de recente wanordelijk heden en naar de financiën van de fascis tische partij. Een deputatie van 200 werkloozen, be staande uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen in den gemeenteraad, heeft Jarrow Durham verlaten om naar Londen te marcheeren. waar zij een petitie met 11.512 handteekeningen aan het parle ment willen voorleggen, waarin wordt ver zocht maatregelen te nemen tot werkver schaffing in de stad. NA GOEMBOES' DOOD. BOEDAPEST 6 Oct. (D.N.B.) Het. ka binet heeft na een buitengewone zitting ziin collectief ontslag ingediend. De rijksbestuurder heeft den plaatsver- vangenden minister-president Daranyl voorlooplg belast met de waarneming der regeeringszaken. Naar wordt medegedeeld, zal in het begin van de volgende week een nieuwe regeering worden gevorjnd. De kist, met het stoffelifk overschot van Goemboes zal worden opgebaard in de groote koepelzaal van het parlement. De bijzetting zal Zaterdag of Zondag Plaats hebben. Het corps diplomatique heeft de regeering ziin deelneming betuigd. DOUANERECHTEN OP GRAAN VERLAAGD. ROME, 6 October (Reuter). Bij decreet van den Duce zijn de douanerechten op graan van 15 tot 41 lire per quintaai. ver laagd. o- VROUWELIJK BENDEHOOFD. SJANGHAI, 6 Oct. (A.N.P.). In de pro vincie Toekien wordt veel onheil aange richt door een uit verscheidene honderden mannen bestaande rooverbende, die onder leiding van een vrouw staat. De bende is uitgerust met moderne vuurwapens. Een detachement troepen is naar de betref fende districten gezonden om de roovers te bestrijden. DE DUITSCHE AMBASSADEUR BIJ MUSSOLINI. ROME, 6 Oct. (Reuter). De Duitsche am bassadeur Von Hassel, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Mussolini. De mi nister van bultenlandsche zaken, Clano, was bij dit onderhoud aanwezig. VOETBAL. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Op 31 Januari te Düsseldorf. Naar wij vernemen hebben de besprekin gen tusschen de besturen van den Duit- schen Voetbalbnd en den Kon. Ned. Voet balbond voor het spelen van een landen- wedstrijd in dit seizoen, thans tot een definitief resultaat gevoerd. In verband met het St. Nicolaasfeest kon de K.N.V.B. met den door Duitschland voorgestelden datum van 6 December niet accoord gaan. Vail Duitsche zijde is dezer dagen voorgesteld de ontmoeting op Zon dag 31 Januari te Düsseldorf te spelen. Met dit voorstel heeft men zich aan Neder- landsche zijde kunnen vereenigen. RUSLAND. Radek krankzinnig? Poolsche bladen berichten, dat de hoofd redacteur van de ..Izwestia", Radek, die zich sedert 18 September te Moskou in hechtenis bevindt, plotseling krankzinnig zou zijn geworden. Naar verder uit Moskou wordt vernomen, zou ook de voorzitter van het centrale executieve comité van de sovjet-unie, Michael Iwanowitsj Kalinin, op de zwarte lijst van den volkscommissaris van oorlog Worosjiloff, staan. Voor deze veronderstelling pleit het feit, dat Kalinin den laatsten tijd niet meer in het openbaar is opgetreden en dat onder alle besluiten van het executieve comité regelmatig de naam van den plaatsvervan- genden voorzitter stond. POLEN. Grieksche Prins gearresteerd en weer vrijgelaten. Prins Peter van Griekenland, die in de Poolsche badplaats Troeskawicz verblijft, is onder verdenking van spionnage gear resteerd, toen hij op een militair terrein een foto maakte. De prins wist niet, dat hij zich op mili tairen grond bevond. Hij werd naar het bureau gebracht, waar men eerst niet aan zijn identiteit geloofde. Het misverstand werd echter opgehelderd en de prins onmiddellijk in vrijheid gesteld. ABESSYNIË. Chertok geeft concessie op. De Amerikaansche financier Leo Chertok is te Londen aangekomen. Verleden jaar heeft Chertok zooals men weet voor een Engelsch-Amerikaansche belangengemeen schap belangrijke mijnconcessies in Abes- synië verworven, waarvoor bü aan de Abes- sijnsche regeering een mlllioen dollar moet hebben betaald In een interview heeft Chertok nu ver klaard met dat alles niéts meer te maken te hebben en de geheele concessie te heb ben laten schieten 4556 (lrtaez Ried.) UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche wrijving. Volgens berichten uit Nanking is maar schalk Tsjang Kal Sjek per vliegtuig uit Koe Ling aangekomen, teneinde met den Japanschen ambassadeur Kawagoe te onderhandelen. Naar vernomen wordt, verklaarde Tsjang, dat de Japansch-Chineesche kwestie zal worden opgelost in de vergadering van de uitvoerende Yuan, op 6 dezer, waarna hij een onderhoud zal hebben met Kawagoe. ZUID-AMERIKA. De aa. conferentie van Buenos Aires. Naar vernomen wordt, ziin verscheidene belangrijke preliminaire kwesties betref fende de conferentie van Buenos Aires in officieuze besprekingen langs diplomatieken weg tusschen Washington en Buenos Aires geregeld. Men verwacht dat de conferentie twee weken zal duren Er zullen vier voor naamste kwesties besproken worden: de neutraliteit het tot stand brengen van een permanent vredesorganisme. de intellec- tueele samenwerking en de organisatie van het Pan-Amerlkaansche wegennet. Alle andere onderwerpen, die onderwerp van besprekingen zouden hebben kunnen uit maken. zullen verdaagd worden en worden toevertrouwd aan deskundigen in sub- comité's. verscheidene kwesties zullen met een eenvoudige resolutie worden afgedaan. Op deze wijze zal de ontwapenlngskwestie worden behandeld. Een dieper gaande be- sprekln" daarvan zal tot later worden uit gesteld. aangezien het hier gaat om een universeele aangelegenheid, waarin het Amerikaansche halfrond niet tot een be slissing kan komen zonder medewerking van Engelsch Fransch en Nederlandsen Guyana zonder er nog rekening mee te houden dat de ontwapeningsconferentie van Genève nog steeds bestaat. VEREENIGDE STATEN. De verkiezingscampagne. De leider van de federatie van den ar beid William Green, heeft een bezoek aan Roosevelt gebracht en hem de verzekering gegeven, dat 90 °/o van de vakvereenlglngs- ieden hun stem voor Roosevelt zouden uit brengen. 1^3= BINNENLAND. VERLAGING INVOERHEFFING OP KOFFIE. De regeering heeft besloten de invoer heffing op ongebrande koffie, ingesteld bij het crlsis-kofflebesluit-1936 I met ingang van 1 October a.s. van 12 tot 6 cent per kg. te verlagen. Ook de overige op gebrande koffie, koffle-extracten, etc. ingestelde invoer heffingen worden met Ingang van dien- zelfden datum met 50 pet. verlaagd. o HEFFING OP VARKENSVLEESCH BUITEN WERKING GESTELD. Gezien het verloop der varkensmarkt heeft de minister van landbouw en vls- scherij gemeend, in overeenstemming met de door de regeering gevolgde politiek ten aanzien van de prijzen der eerste levens behoeften, de heffing op varkensvleesch buiten werking te moeten stellen. Verwacht wordt hiervan, dat de zich op de varkensmarkt voordoende prijsstijging zich niet op de vieeschmarkt zal doen ge voelen. Bij de varkenshouders wordt hier en daar eenige terughoudendheid geconstateerd ten aanzien van den verkoop van varkens Uitdrukkelijk moge erop gewezen wor den, dat er door de depreciatie van den gulden geen eigenlijke wijziging op de varkensmarkt is ingetreden, daar de exportmogelijkheden niet zijn vergroot. o DE INBRAKEN TE WASSENAAR. Twee verdachten aangehouden. Zooals bekend, zijn den laatsten tijd te Wassenaar in onbewoonde villa's verschei dene inbraken gepleegd. Meestal bestond de buit uit meubelstukken enz. Bij een aantal opkoopers te Den Haag werden enkele van deze goederen terug gevonden. De Wassenaarsche politie stelde in sa menwerking met de Haagsche een uit gebreid onderzoek in met het resul taat dat gistermorgen kon worden over gegaan tot de arrestatie van de gebr. F. H. en H. H. resp. 41 en 23 jaar, kooplieden te 's-Gravenhage. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. De gestolen goederen zijn groo- tendeeis teruggevonden. AANRIJDING TE WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg te Wassenaar werd hedenmorgen de fietsrijder v. d. D. uit Den Haag, die uit den Zljdeweg kwam door een auto, bestuurd door S. S. uit Oslo aangereden. Met een hersenschudding en een hoofd wonde móest v. d. D. naar het ziekenhuis aan den Zuldwal te Den Haag worden ver voerd. FIETSRIJDER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenochtend is de 53-Jarlge heer Z. de Bruin, die voor landbouwdoeleinden per fiets uit Geldermalsen naar het naburige Tricht was gegaan, bij het verlaten van den hoofdweg om een zijweg in te slaan, door een passeerende vrachtauto gegrepen. De man die ernstige verwondingen bekwam ls ongeweer een kwartier na de aanrijding overleden. PRINS BERNHARD REED TE HARD. Het liep met een waarschuwing af. De maximum-snelheid voor voertuigen bedraagt in de hoofdstad 40 K.M. Het komt nogal eens voor. dat haastige automobilis ten te hard rijden en de verkeerspolitie stelt nu en dan ..vallen" op Hedenochtend waren het de forensen uit het Gooi. die J>U het blnnenrilden der stad op den Am- steldijk gecontroleerd werden. Een der automobilisten die zich met zeer grooten spoed naar zijn werk begaf, was Z.H. prins Bernhard. „Uwe Hoogheid rijdt met te groote snel heid", zeide de agent, die de auto aan hield. ,Dat is jammer", antwoordde de prins. „Ja. u rijdt 80 K.M. per uur" „Hoeveel boete moet ik daarvoor beta len?" vroeg prins Bernhard. In Duitschland worden verkeersovertre- ders ter plaatse beboet hier volgt voorloopig slechts een bekeuring. De agent heeft het dezen keer echter bij een waarschuwing gelaten „Als Uwe Hoogheid morgen weer te snel rijdt, moet ik U bekeuren", waarop de orins zijn onderbroken tocht kon voort zetten. o UIT NED. OOST-INDIË. DE VERMISTE SPORTVLIEGERS. BANDOENG, 6 Oct. (Aneta). In verband met de vermissing van de Ned.-Indische sportvliegers, de heeren Rous en Beekman, op hun vlucht door Australië, tusschen Perth en Adelaide, en hun ongedeerd terugvinden, kon nog het volgende worden gemeld De heer Rous deelde in een telefoonge sprek mede, dat de vermissing te wijten was aan regenweer, waarbij Rous probeerde de bui te ontwijken en naar het Zuiden te vlie gen. Tenslotte moest hij een noodlanding maken op den bodem van een opgedroogd zoutmeer, welke noodlanding zonder onge lukken verliep. Zij moesten hier vier dagen wachten, tot dat Zaterdag j.l. om 10 uur een Shell-vlieg- tulg de vermisten aantrof en proviand en waterzakken naar beneden gooide, waarna elders werd geland. Het toestel is onbeschadigd. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 6 Oct. (Aneta). Eervol ont slag is op verzoek verleend met ingang van 31 October aan den regent van Batavia, raden Toemenggoeng Ario Achmad Probo- negoro. Verder is met ingang van 20 December eervol ontslag verleend op verzoek, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten den lande bewezen aan den hoofdinspecteur, hoofd der Staatsspoorwegen, J. F. F. Götz. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2