77ste Jaargang DINSDAG 6 OCTOBER 1936 No. 23476 HET VOORNAAMSTE MIEÜW5 VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Olf nummer beslaat uil VIER bladen EERSTE BLAD. Onze Fotowedstrijd STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week ..TT........ f.0.1# Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten,' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J' Wij herinneren er aan, dat foto's voor onzen Foto-wedstrijd be treffende de 3 Octoberfeesten, uiterlijk morgenmiddag 12 uur in ons bezit moeten zijn. DE DIRECTIE. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Van de firma E. Loeb. Het ruime winkelpand van de firma E. Loeb, Breestraat 161. was gistermiddag in een bloementuin herschapen. Genoemde firma herdacht n.l. gisteren het feit, dat zij op 1 October j.l. een halve eeuw had bestaan. Zeer vele zakenrelaties, zoowel leveranciers als cliënten in en buiten Lei den boden hun gelukwenschen aan in den vorm van prachtige bloemstukken, terwijl vele anderen zulks schriftelijk, telegrafisch of mondeling deden. Tot de laatste categorie behoorden o.m. het bestuur der Joodsche gemeente, waar van de heer Loeb voorzitter ls, de voorgan ger der Isr. gemeente, de heer Bloemkoper. het bestuur van het Centraal Isr. Wees- en Doorgangshuis, vertegenwoordigd dooi den heer L. Levisson en mevr. Cosman- Mendes da Costa en de gemeente-architect., de heer Neijsingh namens den directeur van Gemeentewerken, Zij allen en nog tal van anderen ver schenen op de drukbezochte en gezellige receptie, welke in een der feestelijk inge richte vertrekken werd gehouden en waar o.a. als een aardige attractie het eerste debiteurenboek stond tentoongesteld. Tot hen, die schriftelijke of telegrafische gelukwenschen zonden, behoorden het ge meentebestuur van Leiden, de Kamer van Koophandl voor Rijnland en de directie der Stedelijke Lichtfabrieken. Vanzelfsprekend zijn vele vriendelijke woorden gesproken en tal van goede wen- schen voor den voortdurenden bloei der firma geuit. o VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bijzondere algemeene ledenvergadering. In den foyer van Hotel „den Burcht" heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken een bijzondere algemeene leden vergadering gehouden ter bespreking van de situatie, waarin de huiseigenaren door de opvolgende Ministerieele besluiten van de laatste weken inzake de gedeeltelijke, later de geheele afschaffing van den huur- bijslag voor de steuntrekkenden, zijn ge komen. Deze vergadering, welke door een groot aantal leden werd bezocht, werd mede bijgewoond door den heer S. J. Mook, voor zitter van den Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwonder nemers, tevens secretaris van het Weer standsfonds tegen georganiseerde huur- stakingen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer J. Zitman een overzicht van de plaatselijke moeilijkheden, welke men had ondervonden, nadat de steunregeling wijzi ging had ondergaan en van de maatrege len. welke het Bestuur van den Verhuur dersbond heeft gemeend te moeten nemen, alsmede van het onderhoud hetwelk een deputatie van dit Bestuur heeft gehad met den Burgemeester en den Wethouder van Sociale Zaken van Leiden. Hij releveerde, dat het Bestuur reeds wekenlang bezig is door een enquete gegevens te verzamelen, waarin de huurverlagingen van de laatste jaren tot uiting zullen komen. Dc heer Mook, hierna het woord verkrij gende, deelde mede, d^,t de Nederlandsche Bond regelmatig in requesten en tijdens de vele audiënties den Minister van Sociale Zaken op de hoogte houdt van de moei lijkheden, welke de huiseigendom onder vindt en dat hij door bemiddeling van de Contactcommissie besprekingen houdt met de vertegenwoordigers van de hypotheek banken, de levensverzekering Maatschap pijen. enz. ten einde rente- en aflossings verlagingen te verkrijgen van hypothe caire leeningen. In kernachtige bewoordin gen schetste hij hoe de exploitatie van woningen thans wordt ontwricht door terreursdaden van hen, die eigenmachtig en eenzijdig huurverlagingen trachten af te dwingen, welke daden sociaal ontoelaat baar zijn. Immers de Regeering heeft dui delijk gezegd, dat alleen door overleg tus- schen huurder en verhuurder, vermindering van de huurprijzen mag worden ver kregen. Thans zijn wij, aldus spr., door de geheele afschaffing van den huurtoeslag en de nieuwe verhoogde steunregeling als over gangsbijslag, in een gewijzigd stadium ge komen. De steuntrekkers krijgen weder het be drag, dat zij vóór 13 September ontvingen uitbetaald en zullen vanaf 12 October de vroeger overeengekomen huurprijzen op nieuw moeten betalen, terwijl tegenover hen, die huurbetaling geheel of gedeeltelijk blijven weigeren, maatregelen zullen wor den genomen. Uit de besprekingen, welke hierop volg den bleek duidelijk, dat men geen genoe gen zal blijven nemen met de adviezen, welke de huurders van hunne organisaties ontvangen. Het bestuur kreeg opdracht om hen, die nè. 12 October aan hunne huur- betalings-verplichtlngen niet voldoen, te laten dagvaarden en hun woningen langs gerechtelijken weg te doen ontruimen. De heer Mook gaf advies, hoe de afdeellngen hiertoe financiëelen steun kunnen ver krijgen. De in de laatste weken eigenmachtig in gehouden huurgelden, welke als huurschuld worden ingeschreven, zullen de verhuur ders individueel met hun huurders op soepele wijze dienen te verrekenen. De wenschelijkheid werd geuit, dat de eischen van de Overheid, betreffende den bouw van arbeiderswoningen gematigd zul len worden en dat de nog ongewijzigd gebleven hooge grond- en straatbelastingen spoedig een belangrijke verlaging zullen ondergaan. Het bestuur vroeg de leden onmiddellijk aan het kantoor van den Bond aangifte te doen. wanneer huurbetalingen niet nasr behooren plaats vinden of zich persoonlek met de hiertoe benoemde Commissie, op de zittingsavonden, welke men op het kantoor kan vernemen, in verbinding te stellen. Nadat eerst uit den boezem van de ver gadering en later door den voorzitter aan den heer Mook dank was gebracht voor de leerzame inlichtingen, welke hij dezen avond had gegeven, werd de rustig ver- loopen vergadering door den voorzitter gesloten. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. De najaarsvergadering. In het gebouw „Nathanaël" had gister avond de gewone najaarsvergadering plaats van bovengenoemden Ring. Vertegenwoor digd waren 18 vereenlgingen. Op de ge bruikelijke wijze werd door den voorzitter, uen heer G. Goethard. geopend, die daar na de aanwezigen welkom heette, inzon derheid de nieuw aangesloten vereeniging van Benthuizen. De notulen van den secre taris. den heer C. B. v. d. Zeeuw, werden goedgekeurd. Uit het verslag van den pen ningmeester, den heer G. Zitman bleek, dat er een batig saldo was. De heer Waasdorp, bibliothecaris vertelde, dat hij het vorige jaar 3739 exemplaren muziek had uitge leend; er was dus behoefte aan, vooral bij de financieel weinig draagkrachtige veree nigingen. De secretaris bedankte daarop het Ringbestuur en alle Vereenigingen, die bij het zilveren jubileum van „Hallelujah" uit Leiden, blijken van belangstelling had den gegeven. Er sloten zich in het afge- loopen jaar 4 nieuwe vereenigingen aan, n.l. „Zingt den Heer", Wassenaar; „Prinses Juliana", Scheveningen; „Looft den Heer". N.-Vennep en „Hozanna", Benthuizen, ter wijl met „Excelsior" uit Lisse nog onder handeld wordt. Het concours In Mei gehou den, gaf nog 'n klein batig slot f. 42.44'/:. Na eenige besprekingen werd het concours in 1937 bepaald op 2e Pinksterdag en daar op volgenden Dinsdag, 17 en 18 Mei. Eesloten werd in de tweede helft van Januari 't begin van Februari weder een Zangersavond in de Gehoorzaal te houden, waartoe opgewekt werd om deel te nemen. 7 vereenigingen gaven zich dadelijk op. Aangezien er 10 vereenigingen aan kunnen deelnemen, wordt spoedige opgave tot deel neming verwacht, voor de nog resteerende plaatsen. Na enkele woorden van toelich ting werd het voorstel van het bestuur: Zij die muziek leenen uit de bibliotheek, betalen voortaan voor elk exemplaar 1 ct. huur, goedgekeurd. De vereenigingen hou den de muziek tot na de uitvoering. De opbrengst dient om de bibliotheek uit te breiden met nieuwe nummers, daar anders niet kan worden voortgegaan, wegens slij tage van de gebruikte muziek, enz. Dit besluit wordt direct van kracht. Op een desbetreffende vraag van een der aanwezige afgevaardigden, werd het vol gende geantwoord: Het bestuur van den Ring is een organiseerend lichaam; het heeft geen regeermacht buiten haar kring, heeft dus ook niets te zeggen in de bij den ring aangesloten vereenigingen. Wan neer echter bij financieele of andere moei lijkheden of bij 'n directeurskeuze ziin raad ingeroepen wordt, kan het advies uitbren gen, wat ook wei voorgekomen is Na een opwekking van het bestuur om 22 October allen in de Hooglandsche Kerk te zijn, waar men gratis de radio-uitvoering van de 5 zangvereenigingen, daartoe door de N.C. R.V. uitgenoodigd. kan bijwonen, werd de vergadering gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren J. F. Reitsma (Rot terdam), K. Waldeck (Den Haag), C. A. Eindhoven (Rotterdam) en C. J. Leene (Voorburg). De alhier tot arts bevorderde semi- arts L. A Hanrath is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse bil de landmacht. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. De Jaarvergadering. Men schrijft ons: Hoevelen onzer zouden eigenlijk de Leid- sche Buitenschool weten te vinden? Wie met de tram naar Katwijk gaat, komt er langs; even voorbij het nieuwe Gemeente huis kan men de drie gebouwen zien lig gen: vooraan het oudste gebouw, oorspron kelijk buitenverbly f van een Leidschen in dustrieel, en in dien tijd ook wel eens be woond door Prinses Juliana, toen nog het „Prinsesje" geheeten, thans internaat en hoofdgebouw van het herstellingsoord. Daarachter, grootendeels verscholen tus- schen de dennen, en met den achtergevel naar den weg toegekeerd het schoolgebouw, en meer naar zee toe het nieuwe „Kleuter huis". Maar het belangrijkste van de Buiten school ls vanuit de tram niet te zien; dat is het achter de gebouwen liggende duin- land, een uitverkoren plek, zooals men elders in de Zuid-Hollandsche duinstreek nauwelijks zal vinden, rijk aan kreupelhout en dennenbosch. Wanneer men 's morgens tussclftn 8 uur en half negen langs het Stationsplein komt, kan men daar een troepje kinderen zien staan wachten op de tram die ze naar Kat wijk brengt. Onderweg in Oegstgeest en Rijnsburg, stappen er nog een paar bij in. Enkele anderen komen met de autobussen van Noordwijk en Wassenaar; en zoo groeit het groepje aan tot 65 kinderen, met de Internaatskinderen erbij worden het er 75, allen schoolgaande kinderen. Maar deze trekken niet het één of andere schoollokaal binnen, neen, den geheelen dag gaan zij buiten doorbrengen, in de rondom door hooge duinwallen en geboomte „beschutte „kuilen" van het Herstellingsoord-terrein. Daar trekken de kinderen heen, ieder met zijn stoeltje en tafeltje en met zijn tasch. Straks, als de lessen zijn afgeloopen, wordt het alles weer opgeborgen; dan vinden de kinderen hier een heerlijk speelterrein. En daar wordt druk gebruik van gemaakt, want de kinderen komen hier niet slechts van 9 tot 12 en van 2 tot 4, maar zij blijven den geheelen dag, "s winters tot aan zonsonder gang en 's zomers tot tegen zessen. De Leidsche Buitenschool is niet alleen een buitenschool, het is tegelijk een herstellings oord, waar de kinderen óók de vrije midda gen en óók in de vacanties blijven. Het onderwijs krijgen zij daar in de buiten lucht (alleen bij regenweer maakt men ge bruik van de lichte en luchtige leslokalen in het schoolgebouw), en ook overigens zijn zij hier den geheelen dag buiten. Het Herstellingsoord bekostigt de voeding en verzorgt de kinderen den geheelen dag. Dat is het werk van de dames-,.assistenten" onder leiding van de directrice, mejuffr. Crèvecoeur, die tevens Hoofd der Lagere School is, en die in deze dubbele functie de geheele leiding, zoowel van de „school" als van het „Herstellingsoord" in één hand houdt. lederen dag komt de dokter de kinderen onderzoeken, want weliswaar zien zij er gezond en bruingebrand uit, maar toch zijn alle kinderen, die hier komen, min of meer door tuberculose bedreigd. Blijven zij echter een half jaar of een jaar op de Buiten school, dan zijn zij meestal weer zoodanig opgeknapt en aangesterkt, dat ze terugge stuurd kunnen worden naar de gewone school. Op de laatstgehouden ledenvergadering van de Vereeniging „Herstellingsoord De Leidsche Buitenschool", werd door den penningmeester en den secretaris het werk der Vereeniging aldus nog eens in het kort gereleveerd om te doen uitkomen, welke aanspraken telkens weer aan de kas der Vereeniging gesteld worden, en hoezeer de Vereeniging behoefte heeft aan ons aller belangstelling, medewerking en steun. De verpleging van één kind op het Herstellings oord „De Leidsche Buitenschool" kost met inbegrip van tram, voeding en doktersbe handeling bij uiterst zuinig beheer, on geveer f. 1.10f. 1.20 per dag. Over het ge heele jaar berekend geeft dat voor 70 a 75 kinderen rond 24 a 25 duizend gulden. Slechts ongeveer één achtste gedeelte hier van wordt door de ouders en familieleden der kinderen zelf betaald. Al het overige moet door de Vereeniging worden bijeen gebracht. En daar het hier een Leidsche Instelling betreft, is het Bestuur allereerst aangewezen op den steun van de Leidsche ingezetenen. Vele kleintjes maken een groote. Dat kan voorzeker worden bewaar heid aan het werk van de Buitenschool. Want hier wordt inderdaad een voor de Leidsche volksopvoeding en de volksgezond heid zeer belangrijk werk tot stand ge bracht door de eendrachtige samenwerking van zeer velen. Destijds, bij de oprichting, nu alweer bijna 15 jaar geleden, heeft heel Leiden meegedaan, vooraan Prof. Gorter en Dr. Horst, naast hen het onderwijzend per soneel en welhaast alle Leidsche scholen, en verder een geheele reeks van personen uit alle partijen en richtingen. Gezamenlijk hebben zij de Buitenschool opgericht en opgebouwd. Zij moet nu ook door de geza menlijke Leidsche burgerij in stand gehou den worden. De vergadering, welke werd gepresideerd door den heer T. S. Goslinga als waarne mend voorzitter, keurde de jaarstukken goed. Door het overlijden van ir. W. J. Modderman was de zetel van voorzitter opengevallen. Met algemeene stemmen werd tot voorzitter benoemd de heer H van Slooten, directeur van de Kweekschool al hier, en naar wij vernemen, heeft deze de benoeming aanvaard. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N.V. Mode-Maga zijnen Warnecke, Stationsweg 4 en 6b, Leiden. Handel in en het vervaardigen van of doen vervaardigen van dames- en heerenmcde-artikelen. iNed. Staatscrt. 24 September 1936, Bijvoegsel No. 1252). Di recteur W. J. H. Warnecke, Leiden. Com missaris J. A. J. Warnecke, Leiden. Maat schappelijk kapitaal f. 10.000, waarvan ge plaatst en gestort f. 4000. Noord-Hollandsche Maatschappij voor den Houthandel, A 73, Woubrugge. Handel in hout en houtproducten. Afkomstig uit Amsterdam. Wijzigingen: ,De Eensgezindheid", Le vendaal 167, Leiden. Broodbakkerij en winkel in kruidenierswaren. Wijziging han delsnaam in W. Teleng. Wijziging uitge oefend bedrijf: broodbakkerij opgeheven, thans alleen kruidenierswinkel. Heerenmodemagazijn „Modem" W. J. H. Warnecke, Stationsweg 6b, Leiden. Deze zaak is omgezet in een naamlooze vennoot schap. (Zie: N.V. Mode-Miagazijnen War necke). .Het Kousen- en Sokkenhuis" W. J. H. Warnecke, Stationsweg 4, Leiden. Deze zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap. (N.V. Modemagazijnen Warnecke). Gebr Bloemendaal, Vliet Noordzijde 79, Rijnsburg. Electrische Smederij. Door uit treding van den vennoot M. C. Bloemen daal is de vennootschap onder firma ont bonden. Het bedrijf wordt voortgezet door H. Blcemendaal onder den naam Herman Blcemendaal. Op 17 October hoopt de heer H v. d. Kraan alhier, wagenvoerder bii de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij den dag te herdenken, waarop hii voor 25 jaar bii genoemde Maatschappij in dienst trad. Jhr. dr. J. J. von Schmid. die aan de universiteit hier ter stede de algemeene sociologie doceert, heeft bericht ontvangen dat hii. op voorstel van de sociologen van de Academia Asiatioa te Teheran ver kozen is tot eerelid van deze academie van wetenschappen. In ons verslag van de 3 Octoberfeesten staat bii de bespreking van de derde op voering van de revue ..'t Is alles hutSDot" abusievelijk vermeld, dat den auteur, den heer ter Hall een zilveren hutsootje werd geoffreerd. Dit werd echter door de mede werkende dames en heeren aangeboden aan den voorzitter der 3 Octobervereeniging, den he^r W van der Laan uit erkentelijk heid voor alles, wat deze voor hen tijdens de vele voorafgaande repetities heeft ge daan. Verder schreven wi.i dat het Kaasmarkt terrein Vrijdagavond van gemeentewege was verlicht, dat moet echter zijn door de 3 Octobervereeniging. Het bestuur van de Stadsevangelisatie „Zoekt het verlorene", voorheen gevestigd aan de Hooglandsche Kerkgracht 46 heeft thans de beschikking gekregen over het perceel Heerengracht 23. waar aanmerke lijk meer ruimte voor vergaderingen e.d. aanwezig is. Gistermiddag te ongeveer kwart voor zes is de 36-jarige mei. T. J T.. wonende in de Acaciastraat, od de Breestraat in botsing gekomen met een wielrijder die zonder een tezken te geven, van richting veranderde. Mej T. kwam daardoor te vallen en brak het linkerbeen Na door een passeerenden geneesheer voorloopig te zijn behandeld is zii Per ziekenauto naar het Academisch Zieken huis overgebracht. Gistermiddag te ruim halfzes is de 89-iarige C. G. V. wonende in de Park straat. bii het oversteken van den Lage Riindijk. aangereden door een handwazen, waardoor de oude heer een diepe hoofd wonde bekwam, welke in het Academisch Ziekenhuis moest worden behandeld De E H.D. vervoerde hem derwaarts. Bij de politie is het oleziermotoriacht ..Fiat" te bevragen dat nabij de W Ihel- minabrug onbeheerd is komen aandrijven. BINNENLAND. De wijziging van het motor- en rijwiel reglement toegelicht door minister v. Lith de Jeude (3e Blad). De kosten van levensonderhoud in ver band met de depreciatie van den guldeit (3e Blad). Invoer van leder vrijgegeven; ook andere contingenteeringen zullen worden ingetrok ken (Binnenland, 3e Blad). Conclusies van het N.V.V. inzake de mone taire maatregelen (Binnenland, 3e Blad). De minister laat een accountantsonder zoek instellen naar prijsverhooging zonder overleg (Binnenland, 3e Blad). Overleden is de litterator J. Slauerhofft (Kunst, 4e Blad). Nog geen oplossing in de uitwijzings kwestie tusschen Nederland en Duitsch- land (le Blad). BUITENLAND. Danzig in den Volkenbondsraad (Buiten land, le Blad). Onverwachts is de Hongaarsche premief Gömboes overleden (Buitenland, le Blad). Besluiten van het Labour-congres té Edinburg (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De navolgende schepen zijn morgen ra- dio-lelegrafisch te bereiken via het kust- sfation Scheveningen Radio. Aagtekerk, Aichiba, Alcyone, Almkerk, Alphacca. Alpherat, Bloemfontein, Colom bia, Costa Rica, Crijnssen, Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Jagersfontein, Joh. de Witt, Johan van Oldenbarnevelt, Kot a Gede, Maasdam, Marnix van St. Alde- gonde. Poelau Bras, Randfontein, Seroos- kerk, Slbajak, Springfontein, Streefkerk, Stuyvesanl, Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Sqhe/veningen Radio to bereiken, ROND DEN VOLKENBOND. Gisteren hebben te Genève de verschil lende Volkenbondscommissies vergaderd. In de Tweede Commissie heeft de Fransche minister van handel, Bastid, een uiteen zetting gegeven van de economische poli tiek zijner regeering. Hij zeide, hoe Frankrijk na lange maan den van geduchte crisis had te kiezen tus schen autarkie en uitbreiding der handels betrekkingen. De laatste weg is gekozen, omdat die den waren geest des vredes ademt. Indien het monetaire statuut in. stand zou zijn gehouden, zou men hebben moeten overgaan tot rigoureuze controle op den buitenlandschen handel en de wis selmarkt. maatregelen, die ongetwijfeld 'n verscherping van de economische crisis zouden hebben veroorzaakt. De regeering besloot dus, in volledige overeenstemming met Engeland en de Vereenigde Staten, de waarde van den franc aan te passen aan de omstandigheden, die voortvloeiden, uit de devaluatie van pond sterling, dol lar en zoovele andere munteenheden. Da regeering is van meening, dat zij door dit besluit eindelijk den weg der eco nomische vrijheid zal kunnen inslaan. Eijna een kwart der contingenteeringen zijn afgeschaft, de invoerrechten zijn met 15 tot 20 procent verlaagd. Frankrijk toont daardoor bereid te zijn tot strijd tegen prijsopdrijving en het voor beeld te geven tot maatregelen, die onmis baar zijn voor het herstel van den inter nationalen handel en de handhaving van den vrede. Maar als de Fransche grenzen wijder geopend worden, is het rechtvaar dig. dat Frankrijk tegenprestaties ver krijgt. Frankrijk wenscht, dat de kloof wordt overbrugd, die er is tusschen de landen, welke een strenge controle op de deviezen uitoefenen, en die, welke een re gelmatiger betalingsverkeer met het bui tenland handhaven. De regeering werkt reeds aan een tarief, waarbij de contin genteeringen worden opgeheven en de binnenlandsche markt slechts beschermd wordt door invoerrechten. Maar dat tarief zal niet in werking gesteld worden, indien het Fransche voorbeeld niet wordt gevolgd, d.w.z. als niet alle landen inzien, dat het noodzakelijk is de ongelijkheid der prijzen te doen verdwijnen. De regeering wenscht echter niet, dat door den terugkeer tot de monetaire vrijheid de middelen in aantal toenemen, die het kapitaal bezit om aan zijn fiscale verplichtingen te ontkomen. Zij verzoekt daarom de financieele en fiscale commissies spoedig de middelen te onder zoeken, welke een dergelijken gang van zaken kunnen verhinderen. Bastid besloot met te zeggen, dat volgens hem een oplos ing der crisis niet kan worden gevonden zonder internationale samenwerking. De Poolsche minister van handel, Rose, vroeg de speciale bestudeering van de vol gende punten: het probleem der grond stoffen. de vrijheid van emWratie en de afschaffing der contingenteeringen. In de zitting van de Volkenbondscom missie voor ontwapening hebben de gede legeerden van Zweden, Noorwegen, Fin land, Denemarken en Nederland, die het

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1