De „Nazificatie" van Dantzig Nog altijd: St. Stephansdag! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 6 October 1936 HOE HET GROEIDE Trieste herinnering aan Hongarije's Grootheid Berichten vorige oplage STADSNIEUWS. FAILLISSEMENTEN SPREEKCEL 3—3 Lester, de Hooge Commissaris van den Volkenbond, gaat zijn post in Dantzig ver laten. Ziedaar het simpele bericht, dat het einde beteekent van een paar moeilijke jaren, die deze Ier in de ..Stadt am Bern- steinstrand" heeft doorgebracht en die hem als hij straks in Geneve samen met Avenol den Volkenbond dirigeert, waarvan hij adjunct-secretaris-generaal is geworden, nog lang zullen heugen. Maar er zijn toch vóór Lester al zooveel Hooge Commissaris sen in Dantzig geweest, o.a. onze landge noot Van Hamel? Hadden die het dan niet even onplezierig als de man. die nu weg gepromoveerd wordt? Neen, dat hadden zij niet. Want eerst onder Lester's ambts periode is begonnen wat met een heel lee- lijk, maar heel duidelijk woord de „Nazi ficatie" van Dantzig heet. Het is bekend, dat de Duitschers veèl met die stad, maar i.' waren het er al 363.00, thans pl.m. 400.000. I Dat herstel van de verbinding tusschen Dantzig en zijn achterland is overigens in den vorm waarin het geschiedde, noch naar den zin van Duitschland.. noch naar dien van Polen geweest. Natuurlijk wilde Polen Dantzig „hebben". Reeds in Amerika hadden Roman, Drnowskl, Pada- rewskl en anderen president Wilson er van trachten te overtuigen, dat een ..free and secure acces to the' sea" moest beteejcenen, dat Dantzig een Poolsche stad zou worden. Wilson wilde echter zoover niet gaan; een vrijhavenzóne leek hem voldoende. Duitschland bood die niet alleen in Dant zig. maar ook in Koningsbergen, Memel, S>ettin en Bremen aan, mits het maar aan den formeelen afstand van Dantzig kon ontkomen. In Parijs is naar aanleiding van Wilson's véértien punten fel gestreden, ook voorzooveel punt 13 (Polen) betrof. Llöyd George behoorde tot de heftigste tegenstan ders van een Poolsch Dantzig en Wilson vreesde dat men Fiume aan Italië zou moeten toekennen, indien Dantzig bij Po len werd gevoegd. Duitschland bleef bij zijn vrijhavensaanbod. Tenslotte kwam het tot een compromis dat, als gewoonlijk, geen van beide partijen bevredigde. Dantzig werd „vrije stad", met een door den Vol kenbond gegarandeerd statuut (art. 102 van het Verdrag van Versailles). De Bond heeft in Dantzig een Hoogen Commissaris (achtereenvolgens: Sir Reginald Tower, 1920: Kolonel Strutt, 1920; Bernardo Atto- lico, 1920-1921; Generaal Haklng, 1921-1923; M. S. MacDowell. 1923-1926; Prof. mr. Van Hamel, 1926-1929; Graaf Manfred! Gravina, 1929-1933 en sindsdien Lester, de huidige functionnaris)Het binnenlandsch bestuur van Dantzig wordt door een Senaat en een „Volkstag" gevoerd, waarvan de Senaat de uitvoerende macht in handen heeft. Zijn voorzitter (thans Greiser) is de premier niets met haar Volkenbondscommissaris °P .van" Dantzig. hebben. Dat ligt niet aan I^ter, die fiV Er j(an gcen aan zyn dat Dantzig beminnelijkheid en geduld voor zyn oo - een stad van geheel Duitsch karakter is gangers niet onderdoet maar aan dé Evénmin kan men betwisten, dat.de stad DuitscherS. die nu eenmaal eel et égirn ppQ«/-vrY«icr»u bela.no- van de eerste "rootte van Dantzig verwerpen, als een der verfoei-i deeerste gnmtte van Dantzig lijke verzinsels van „het dictaat van Ver" sailles". Hun verachting ervoor hebben zij waar-: lijk niet onder stoelen of banken gestoken: en toen de President van den Dantziger Senaat Greiser in Geneve zijn tong uit stak tegen de hooge vergadering, was dat maar één van de lompheden, die hij en zijn medestanders zich tegenover den Vol kenbond en zijn Hoogen Commissaris ver oorloofd hebben. Maar tevens was het toen al duidelijk, dat het zóó niet lang meer kon: dat er „iets" gebeuren moest, wilde dc positie van den Volkenbondscommissaris niet een onhoudbare worden. u Dantzig*s nazi's gingen Lester vierkant ncgeeren. Openlijk stuurden en sturen zij> op de „vrijmaking" van de stad aan en zoo hoopten zij conflictstof op tot gevaarlijke hoogten. Thans verneemt de wereld, dat Lester heengaat. Maar daarmee verdwijnt de moeilijkheid niet! Er zal een ander moe ten optreden. Wie zal het zijn? Hoe zal het hém vergaan? De twee artikelen, die wij er aan willen besteden, beoogen geen profetiën te zijru. De lezer zelf trekke zijn conclusies: mcéj*^ dan een. uiteraard globaal, overzicht Vary den toestand heeft hij daarvoof niet nook dig. Laten wij in dit eerste stuk eens pog^n vast te leggen, hoe het er met Dantzig snip 1919 voorstaat en in jiet tweede, hoe hÓ%. met die snelle „Nazificatie" eigenlijk zijn werk is gegaan. ,gc Dantzig is een havenstad; jaren lang> zelfs de grootste aan de Oostzee en zeker met de meest bewogen historie. De Ridders van de Duitsche Orde hebben haar be- heerscht, Poolsche vorsten onderwierpen haar aan zich, Duitsche keizers hielden er glorieuze intochten. Maar bij alles wat ver anderde, bleef één ding gelijk: de ligging van de stad in de delta van de heel slecht bevaarbare en als transportweg wei nig gebruikte Weichsel en haar natuur lijke functie als in- en uitvoerhaven van een diep (Poolsch) achterland. De dorpen en steden verrezen in den loop der eeuwen langs de breede Weichselbedding: bij den voortgang der economische ontwikkeling begon de uitvoer van hout, kolen, aard appelen en wat niet al uit heel dat gebied van Silezië tot de Oostzee via Dantzig te loopen en toen in 1772 de „eerste Poolsche uccling" tot stand kwam. was Dantzig al tot een toppunt van bloei gekomen; een machtige stad u.?t een voor die dagen reus achtig havenveiKecv. Bijna tweeduizend schepen liepen er jaarlijks binnentotdat die Poolsche deelingen de verbinding van Dantzig met zijn „Hinterland" afsneden. Polen ver dween in drie etappes van de Europeesche kaart. Het weTd deels Oostenrijksch. deels Russisch, deels Duitsch, „de grootste misdaad der historie, die een eeuwigen smet zal werpen op de namen van Catha- rina. Maria Theresia en Frederik den Groo- ten". gelijk Georges Clémenceau eens schreef. Tot het Duitsche deel in den Paol- cchen buit behoorde Dantzig, voorlaan afgesneden van zijn bestaansgrond, die nu in Russisch gebied kwam te liggen Het verging de stad er naar! Het aantal inloo- pende schepen, neg rond tweeduizend in 1770, liep terug tot 523 in 1779 en tot 145 in 1782, Dat werd, toen de tijden wat kal mer begonnen te worden, weliswaar beter, maar ais vroeger werd het niet meer. Duitschland deed veel moeite om de stad aan vertier te helpen. Er kwam een univer siteit, een garnizoen, een wapenfabriek- Maar toch bleef Dantzig ln ontwikkeling, vergeleken bij een havenstad als Hamburg bijvoorbeeld, opvallend ten achter. De be volking bedroeg ln 1772 reeds 77.000 zielen. Weinig? Integendeel! In die dagen was Dantzig de dichtsbevolkte stad van Cen- traal-Europa. Hamburg bereikte dit cijfer pas een honderd jaar later. Maar terwijl deze stad tusschen 1870 en 1910 haar he- volking zag verviervoudigen, steeg Dantzig van 100.000 in 1870 tot 190.000 in 1910. Het ,J>eeft bij het bezit van een vrije verbinding .met, het-, Poolsohe achterland. Het statupl •heeft' dan ook een tol-unie tusschen Polen .en Dantzig vastgesteld. Poolsche goederen gaan vrij Dantzig uit, voor Polen, bestemde import komt vrij Dantzig binnen. Het be heer van de haven en de waterwegen is in handen van een Havenraad, bestaande uit ten hoogste vijf Polen en een even groot aantal Dantzigers, onder voorzitterschap van een door Polen en Dantzig te benoe men president (achtereenvolgens: kolonel James de Reynier, 1921-1925; kolonel Hu- gués. de Loos, 1925-1931; Charles Benziger. 1931-1934, sindsdien dr.-Nederbragt. Neder lander).- Thans zijn er geen soldaten meer om het land te verdedigen, terwijl zestig procent van het grondgebied i in andere handen overging.... 1. Een vlucht van honderden witte duiven klapwiekte om den ruim negentig meter hoogen koepel van de Szt. Istvón Székes- gyhaz, de St. Stephansbasillek. Kerkklok ken luiden, trommels roffelen, trompetten schallen. Vandaag viert Boedapest feest. Ter ge dachtenis aan Stephan de Heilige, Honga- rije's eersten koning, die het land tot het Christendom bekeerde, wordt de jaarlljk- sche St. Stephansprocessie gehouden. Uit alle deelen des lands zijn de toe schouwers naar de hoofdstad gestroomd, straten en pleinen zijn overvol. En reeds nadert het geschuifel van duizenden voe ten. Soldaten met vaandels vormen de kop van den stoet, dan biddende priesters en monniken, zwaargesluierde nonnen. Strak en waardig schrijden zij voorbij. Maar nu gaat er een zucht van ademlooze bewon dering door de dichte rijen kijkers. De Hongaarsche adel volgt thans, in schitte rende gewaden van een middeleeuwsche kleurenpracht. Hier geen somber zwart, docli helle, fleurige tinten. Paars, rood, geel, blauw en groen, rijkelijk met goud en zil ver versierd; wapperende pluimen; blin kende helmen; sierlijke degens met fraai geciseleerde greep. De muziek speelt een melancholieke Hongaarsche volkswijs en langzaam en zelfbewust gaan zij met hun dames voorbij. In purper fluweel volgt dan de kardinaal van Hongarije, die ieder Jaar de gemumi- ficeerde hand en kroon en scepter van Stephan de Heilige uit hun bergplaats neemt voor de plechtige rondgang. De lijfgardisten van de kroon omringen en be waken deze kostbare overblijfselen, zóó oogverblindend in hun fantastische kleedij dat die der andere er bij schijnt te ver- bleeken. Temidden van de troepen volgt de wereldlijke overheid. Rijksbesturen Horthy de Nagybanya, de ministers en de hcoge ambtenaren. En dan weer edelen en priesters, minuten, kwartieren lang. Dan worden hand en kroon weer opge borgen. De kroningszaal, die slechts voor genoodigden toegankelijk is, lijkt een sprookje uit Duizend-en-één-Nacht. Dui zenden kaarsen verlichten haar, plechtig klinkt de mis, door den kardinaal gecele breerd. Buiten prerenteeren de soldaten het ge weer, d? toeschouwers aan beide oevers is wel opvallend, dat na 1919. toen do na-i van de Donau zetten het volkslied in, aurlljke verbinding met het achterland breed-uit wapperen de rood-wit-groène (Polen) hersteld werd, de bevolking snel en vlaggen. regelmatig begon toe te nemen. In 1923 .j De plechtige rondgang is ten einde. Misschien zou het alles goed zijn gegaan, had niet Dantzig van meet af op het Duit, sehe kompas voor de buitenlandsche poli tiek gevaren. Dat moest op een belangen- botsing met Polen uitloopen dat trouwens eigenerzijds niets naliet om de gespannen verhoudingen toe te spitsen. Het Duitsch land van na 1919 icon met Polen niet over weg. Ofschoon economisch op elkaar aan gewezen (Polen als markt voor Duitsche industrieele producten, Duitschland ais afzetgebied voor Poolsche landbouwvoort- brengselen) stak de politieke wrijving een stokje voor alle samenwerking. Ook de „Junkerpartei" welker leden in het Duitsche Oosten groote bezittingen exploiteerden en daarbij sterke concurrentie van de Poolsche varkens- en aardappelenteelt vreesden, droeg er - het hare toe bij om Berlijn van een accoord met Warschau af te houden. Zelfs Stresemann zag geen kans een bruikbaar Duitsch-Poolsch handels verdrag tot stand te brengen. Te zeef „stak" Duitschland de „Poolsche Corridor" en het verlies van een stuk Opper-Sllezië en van Dantzig. Deze stad, door en door Duitsch voelend, liet zich door Berlijns poli tieke belangen liever inspireeren dan door haar eigen economische. De strubbeling manifesteerde zich scherp, toen de Dant ziger havenarbeiders tijdens den Poolsch- Russischen oorlog (1920) weigerden, voor Polen bestemde munitieschepen te lossen. Mede op het gevoel van onveiligheid dat zoo bij dc Polen ontstond, steunde het besluit om aan het stukje Oo9tzeekust dat „werkelijk" Poolsch is, Gdynia tot haven op te bouwen. Daaruit volgden nieuwe moeilijkheden. Dantzig beweerde, een soort alleenrecht op de Poolsche havenbeweging te hebben en ondervond inderdaad sterke concurrentie van het hypermoderne Gdy nia, dat in 1925 nog een visschersd'orpje met 600 inwoners en zonder één steenen huis was. In 1933 had Gdynia zelfs Dantzig al overvleugeld. Hier zijn de cijfers: Totale im- en export in duizenden tonnen. Gdynia Dantzig 1933 6106 5151 1934 7192 6369 1935 7635 5093 Naarmate Gdynia 'ln beteekenis toenam werd natuurlijk de verbittering tusschen Dantzig en Polen grooter. Maar zoozeer zeilde Dantzig Op het Duitsche politieke kompas, dat, toen Hitier ln 1933 Polen vdor tien jaar vriendschap aanbood iets wat geen van zijn voorgangers zou hebben aan gedurfd ook Dantzig onmiddellijk het roer omgooide en met Polen verzoening zocht. Het zou echter spoedig blijken dat daarmee de moeilijkheden niet van de baan waren. Vlak na Hitler's machts ver - krijging sloeg ook in Dantzig de weegschaal ten gunste van de Nazi's om. Zij haalden bij de „Volksdagverkiezingen van Mei 1933 de meerderheid, al bedroeg deze niet de twee derden, noodig om de constitutie van de stad te veranderen. En waar die con stitutie principieel democratisch is richtte zich daarop de aanval der Nationaal- Soclalisten. Zij zetten een hardnekkige „Nazificatie" in, die Lester als Hoogen Commissaris van den Volkenbond heel wat zopgen e.n onaangenaamheden heeft ge kost. Daarover in eén^ötartikel. Politieke beteekciiis, Sinds eeuwen wordt inbet begin van September deze processie 'door Boedapest gehouden. Doch de laatste vijftien jaar ■heeft zij een groote politieke beteekenis gekregen. In de kroningszaal werden vroe ger de Hongaarsche vorsten gekroond. Na de kroningsplechtigheid ontblootten zij hun zwaard en wezen er mede naar de vier windstreken, telkenmale de plechtige eed afleggend dat zij gansch Hongarije tegen aanvallers zouden verdedigen. Thans zijn er geen soldaten meer om het te verdedigen, in plaats van een vorst zetelt de Rijksbestuurder Horthy in het massieve koninklijke paleis. En veel van het land is door het verdrag van Trianon in ander bezit overgegaan. Meer dan zestig procent. Vanzelfsprekend dus dat het voor naamste deel van Hongarije's buiten landsche politiek dc revisie dier ver dragen is. Daartegen verzet zich dc -Kleine Entente met kracht. Tijdens een onderhoud, dat ik gedurende de bijeen komst van dezen statenbond, onlangs in Bratislava met een der voormannen er van mocht hebben, werd daar nog maals uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd in woorden, die geen twijfel toelieten. „Een herziening van Hongarije's grenzen befceekent- oorlog in Midden-Europa. Het zou dan ook een uiterste onrechtvaardig heid beduiden. Van de bevolking van het vóór-oorlogsche Hongarije bestond 45 pCt. uit nationale minderheden: Tsjechen, Slo- waken, Roemeniërs, Ruthenen, Serviërs. Door het verdrag van Trianon zijn deze weer tot hun eigen natie's teruggekeerd. Zeven millloen menschen zijn weer onder een eigen nationale regeering terugge bracht. Dit kan men toch bezwaarlijk een onrechtvaardigheid noemen. En waarom zou Hongarije een groot leger behoeven? Niemand ter wereld is zoo dwaas om te meenen dat een staat van de Kleine Entente een aanslag op Hongaarsch gebied ln den zin zou hebben. En daar staat tegenover dat een zwaarbewapend Hon garije spoedig lust zou kunnen gevoelen om met geweld de revisie van zijn grenzen te verkrijgen. Het is voor den vrede in Europa van integraal belang dat de status quo ge handhaafd blijft. En ook voor Hongarije zelf, dat reeds genoeg gebukt gaat onder zijn eigen binnenkmdsohe moeilijkheden, ls dat het beste." Dat ls het oordeel van de Kleine Entente. Maar hoe denkt men lm Hongarije zelf over deze kwestie? Ik heb het generaal G-ocmboes en den Rijlesbestuurder Horthy gevraagd. Doch daarover in een volgend artikel. K. A. (Allé rechten voorbehouden.) (Nadruk verboden) flnaez, Med.) Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. HET 3 OCTOBER-FEEST EN DE TREK NAAR DE SLEUTELSTAD. Een record-aantal bezoekers. Het is Zaterdag bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest; het vervoer heeft verre de verwachtingen overtroffen. Reeds vroeg brachten de verschillende treinen uit Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, - Den Haag, Gouda en Utrecht talrijke bezoe kers- aan. Dank zij het feit dat een groot aantal voortreinen naar Leiden was ingelegd, was er geen gedrang of opstoppingen van rei zigers op de perrons; wel waren de treinen overbezet. Aan het station alhier waren alle uitgangen in dienst gesteld, zoodat alle reizigers het station vlug konden verlaten. Alle extra-treinen op de verschillende sta tions naar Leiden hebben door den grooten toevoer van reizigers regelmatig dienst moe ten doen. Uit de richting Utrecht was het dit jaar ook zeer druk niettegenstaande alle treinen versterkt waren, waren de treinen overbezetook de laatste extra (Diesel)- trein, die om 0.14 mog naar Utrecht ver trok, was goed bezet. De dienst tusschen GoudaAlphen a. d. Rijn en Leiden werd met Diesel treinen on derhouden, wat een goede maatregel bleek, daar de gewone motortreinen niet in staat waren .geweest om het groote aantal reizi gers te vervoeren. De regeling van het vervoer stond onder leiding van den sta tionschef. Tot ongeveer halftwee 's nachts waren alle posten nog ln dienst. In totaal passeerden Zaterdag niet min der dan 20.000 personen de controle van het station alhier (vorig jaar 12.700). De N.Z.H.T.M. vervoerde Zaterdag op haar lijnen in en om Leiden niet minder dan 38.671 passagiers tegen 34.384 op 3Octo ber 1935, Bij de H.T.M. waren er dit jaar 8520 pas sagiers tegen 8064 op 3 October van het vorige jaar. o BINNENLAND. NIET BETALING VAN OVEREEN GEKOMEN HUUR DOOR ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken deelt het volgende mede: Het is mij, gebleken, dat vele ondersteun de werkloozen in verband met het feit, dat hun huurbijslag met ingang van 13 Sep tember J.l. werd verlaagd, eigenmachtig een door henzell vastgestelde huur aan den huiseigenaar hebben aangeboden of betaald. Een dergelijk optreden is uiteraard vol- komep onjuist. De tusschen verhuurder en huurder overeengekomen huur dient betaald te worden. Zij, die hiermede in gebreke blijven, stel len zich bloot aan alle wettelijke gevolgen, daaraan verbonden. BUITENLAND. DE DEVALUATIE VAN DE LIRE. ROME, 5 Oct. (Stefani). In het vervolg van zijn zitting is de Italiaansche minis terraad voortgegaan met de bestudeering van den monetairen toestand. Er werd goedkeuring gehecht aan 'n decreet, waar in besloten wordt tot egalisatie van de lire in goud, waarbij rekening gehouden wordt met de waardevermindering der voornaam ste buitenlandsche valuta's. De lire zal in gevolge dit decreet een waarde hebben van 4.677 gram goud per honderd lire no minaal, terwijl volgens de pariteit van 1927 de lire 7919 gram per 100 waard was. Aangezien de Amerikaansche wet op de waardebepaling van den dollar de moge- Ui kheid voorziet van latere wijzigingen tot een maximum van 10 pCt.- en aangezien andere belangrijke mogendheden, zooals Frankrijk en Zwitserland zich dezelfde mo gelijkheid hebben voorbehouden, treft de Italiaansche wet voorzieningen in de mo gelijkheid van latere aanpassingen van de Ure, steeds echter binnen een limiet van 10 pCt. Niets wordt gewijzigd ten aanzien van den koers en van de functie als wettig be taalmiddel van het staatsgeld en van de in circulatie zijnde geldsoorten in Italië en de Italiaansche koloniën en bezittingen, waar zij zullen moeten worden aanvaard als betaling door de openbare kassen en de particulieren volgens de waarde, die zij op het oogenblik hebben. De goudvoorraden van de Italiaansche bank zullen gerevaloriseerd worden op basis van de nieuwe pariteit van de lire. Vervolgens hechtte de ministerraad goedkeuring aan een decreet betref fende de controle op de binnenland- sche prijzen met het doel een stijging van de kosten voor levensonderhoud te beletten, benevens aan een ander decreet, waarin de douanerechten ad valorem, die bij decreet van 24 Sep tember 1931 zijn ingevoerd worden op geheven en waarin den leider der re geering de bevoegdheid gegeven wórd' later het systeem van rechten op goe- deren te wijzigen, met inachtnemen van èen nieuwen monetairen- en prij- zentbestan'd. 1 Hierna besloot de ministerraad tot uit schrijving van een afkoopbare leening, waarvan de opbrengst zal moeten dienen tot het exploiteeren van de resultaten der overwinning in Ooet-Afrika en aan het land de middelen zal moeten versohaffen de nationale veiligheid te waarborgen. Eigenaars van onroerende goederen zullen, gehouden zijn in te sohrijven op deze nieuwe leening tot een bedrag van 5 pet. van de nétto-waarde van hun onroerend bezit, dat getaxeerd zal worden op de basis der kapitalisatiecoeffiolenten en van de be lastbare opbrengsten. De leening, die voor zien is van de uitgebreidste waarborgen en vrijgesteld is van allé tegenwoordige en nog te heffen belastingen, met inbegrip van successie- en schenkingsrechten, zal im 25 jaar worden afgelost, met amortiseerin gen. die in het eerste jaar van den looptijd zullen beginnen. Ter verzekering van de betaling van rente en aflossing der leening zal men een zeer matige buitengewone be lasting op onroerend bezit heffen. Tenslotte besloot de ministerraad het decreet in te trekken, dat in de periode van den Oost-Afrikaanschen oorlog de verdee ling beperkte van de winsten van handels ondernemingen en het te vervangen door een progressieve belasting op de dividenden der maatschappij en boven zes procent. Opgeheven wegens gebrek aan actief: C. Staring. Sassenheim. VUURWERK OP 3 OCTOBER. De heer M. Lu bepleit om terwille van de jeugd en in navolging van verschillende plaatsen in het buitenland het vuurwerk in den avond van 3 October te doen afste ken, zoodra de duisternis is gevallen en daarmede niet te wachten tot de meeste kinderen naar bed zijn. MIJ. OCEAAN. EURYLOCHUS 5 Oct. v. Java té Amst. ALCINOUS. 4 Oct. v. Amst. te Batavia NELEUS. Japan n. Amst., 5 Oct. te Fenang. RHESUS, Java naar Amst.. 4 Oct. van Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. DEUCALION, 5 Oct. v. MidcLZee te Amst. NEREUS. 5 Oct. v. Gothenburg te Amst. ORION. Middl.Zee n. Amst., pass. 5 Oct. Ouessant. CALYPSO. 5 Oct. v. Patras te Catania. TITUS. 4 Oct. v. Beyrouth te Kimassi. POSEIDON. 5 Oct. v. Algiers n. Alexandrië. BACCHUS. Amst. n. Mlddl.Zee. pass. 4 Oct. Ouessant. AURORA, R'dam n. Middl.Zee. pass. 4 Oct. Ouessant. AJAX. Amst. naar Spanje, pass. 4 Oct. Ouessant INO. arr. 3 Oct. te Balboa. COTTICA. 2 Oct. v New York n. W. Indië. LUNA. 2 Oct. v. New York n. W. Indie. VENEZUELA. 2 Oct. van Barbados naar Porfo Limon. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. STATENDAM. 7 Oct. n.m. 5 u van New York te R'dam verwacht. JAVA—NEW YORK LIJN. PALEMBANG. 4 "Oct. v. Java te Boston. TABINTA. 4 Oct. v. Sabane n. New York. MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO 5 Oct. v. Amst. te Batavia. MARNIX VAN ST. ALDËGONDE, uitreis, 5 Oct. van Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND 4 Oct. v. Amst. te B. Aires. ROTTERD, LLOYD. KOTA NOPAN. 3 Oct. v. Batavia n. R'dam. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. AMSTELKERK. ultr., 5 Oct. v. Bordeaux. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ZONNEWIJK Genua n. R'dam. pass. 5 Oct. Gibraltar. ALCOR. R'dam n. Genua, pass. 3 Oct. Finisterre. NAALDWIJK. Leningrad n. Zaandam, pass. 5 Oct. Kopenhagen. SCHOKLAND 4 Oct. v. Harllngen te Goole ZEELAND. 5 Oct. v. R'dam te Immingham ST JANSLAND,. 4 Oct. v. Newcastle te Brussel LINGESTROOM. 4 Oct. v. Amst. t? Bristol. ZAANSTROOM. 4 Oct. v Amst. te Eastham TEXELSTROOM. 4 Oct. van Amst. te Liver pool. JONGE JOHANNA, arr. 2 Oct. te Valencia. MAAS, R'dam n. Stockholm, pass. 3 Oct. Elseneur. DRIEBERGEN R'dam n. Pepel. pass 3 Oct. Dungeness. UNA. 3 Oct. v Curacao te Cristobal. VEERHAVEN 3 Oct. v Tampa n New" Orleans. A CUB A Oct. van St Vincent n. Dakar. VALBORG, 5 Oct. van Danzig te Ant werpen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11