TRIUMPH NATIONALE PEREZ- LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 Odeber 1936 IO VERZEKERING MET WINST PERZISCHE TAPIJTEN triomfeert! io? BUITENLAND LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM DE BIOSCOPEN Elk stuk is zichtbaar geprijsd TELEGRAMMEN VIRGINIA DANSINSTITUUT W. F. VAN WIJK. Gisteravond had de opening plaats van het nieuwe dansinstituut van den heer W. F. van Wijk, Hoogewoerd 108, het voor malig Ethnografisch Museum. De heer van Wijk beschikt nu behalve over een ruime leszaal over een tweetal za len, die zoowel voor het geven van partijen als het houden van vergaderingen geschikt zijn. In zijn openingswoord heette de heer van Wijk de zeer vele aanwezigen hartelijk welkom en dankte allen die aan de tot standkoming van deze nieuwe zalen heb ben medegewerkt. Voorts dankte spr. hen die hem bij de opening met bloemen heb ben bedacht en wel speciaal zijn collega's uit de stad. Hierna demonstreerde de heer van Wijk met zijn dochter een aantal nieuwe dan sen. terwijl mej. van Wijk alleen een twee tal tap-dansen uitvoerde. Het verdere deel van den avond brach ten de aanwezigen op genoeglijke wijze bij muziek en dans door. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken, waren ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlteden 2, be hangers 24, betonvlechters 44. betonwer kers 73. fundeeringswerkers 1. glazenwas- schers 6, granietwerkers 13, grondwerkers 83. metselaars 160. opperlieden 116, polijs ters 1. schilders 114. sloopers 11. steenhou wers 1. straatmakers 2, hulp-straatmakers 4, stucadoors, witters 99, timmerlieden 291, uitvoerders 5. voegers 21, ongesch. bouw arbeiders 13. Totaal 1084. Fabrieksarbeiders: Bleekers 14. lompen sorteerders 14. vellenblooters 5. steenfabr.- arb. 123, zeepfabr.arb. 5, ongesch. labr.arb. 52. Totaal 215. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 95, reizigers, colp. 46, winkelbedienden 34, eta leurs 1, incasseerders 12, musici 6, onder wijzers 9. overheidspersoneel 9. verplegers 5. Totaal 217. Hotel-Café-personeel: Huispersoneel 11, kellners 41, koks 3. Totaal 55. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, hout bewerkers 64. kistenmakers 6. kuipers 8, lijstenmakers 3, mandenmakers 2, meubel makers 29. meubelstoffeerders 19, ongesch. arbeiders 22. Totaal 155. Kleermakers: Kleermakers 80. kappers 10. schoenmakers e.a. 13. Totaal 103. Land- en TuinarbeidersBloemisten 29. landarbeiders 25, tuinlieden 31, warmoe- z.ers 14. ongesch. landarb. 8. Totaal 107. Metaalbewerkers: Bankwerkers 120. blik- bewerkers 21. burgersmeden 34, electriciens 44. gasfitters 16. gereedschapmakers 4. in strumentmakers 9, isoleerders 9, kernma kers 3. kettingsmeden 40. klinkers 16. ko perslagers 2, lab. bedienden 4. lasschers 12, loodgieters 60. machinisten 28. metaal hoorders 8, metaaldraaiers 15. metaalscha vers 2. metaalslijpers 2, monteurs 22, piano stemmers 1, polijsters 1, ponsers 4, rijwiel herstellers 15, scheepstimmerlieden 11, scheepsschilders 2, stokers 21, tegenhou- öers 18, verw monteurs 11. voorslaanders 7, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 9. wagenma kers 5, ijzerwerkers 51, zandspuiters 2, zandvormers 1, ongesch. arbeiders 45. To-, taal 685. Sigarenmakers: Sigarenmakers 8, sigsor- teerders 1. strippers 1. Totaal 10. Technici, opzichters: Apothekersass. 1. bedrijfsleiders 7. ingenieurs 2, technikers 5. teekenaars. opz. 17, werkmeesters 18. To taal 50. Textielarbeiders: Hekelaars 16. katoen drukkers 25, kluwers e.a. 9, luikers 23, plaat snijders e.d. 22, schrobbelaars 1, spinners 54, spoelers 5, staaldraaddraaiers 13, ste kers 2. strijkers 12, wevers 114. wolbewer kers 38. ongesch. textielarb. 66. Totaal 400. Transportarbeiders: Chauffeurs 129. em- balleurs 5. exp. knechten 24. koetsiers 14, loopknechten 35, schippers 105, magazijn knechten 61. spoor- en trampers. 17, wa kers 4, transportarbeiders 78, losse arbei ders 443. Totaal 915. Typografen: Boekbinders 29. boekdruk kers 20, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 31, steendrukkers 3. Totaal 89, Voedlingsmiddelenarb.: Bakkers 80, Mo lenaars 1. ovenisten 5, slagers 58, suiker werkers 20. wijnkooperskn. 9, zoutzieders 2, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr.-arb. 35. Totaal 214. Vrouwen: Apothekersass. 2, bakers 1, strijksters 1, naaisters 17. kinderjuffrou wen 4. linnen juffrouwen 1, boekbindsters 1, maasters 1. winkeljuffrouwen 19, kantoor bedienden 40. kapsters 4. verpleegsters 6, huisel. diensten 179. fabr.arbeidsters 28, on derwijzeressen 4, teekenaressen 1, bedrijfs leidsters l, kooksters 1, serveersters 2. To taal 313. Alg. totaal 4612. 4 Oct. 1935 4050 4 Oct. 1934 3527. Ben. 48 gedeeltelijk werkloozen en 54 werkverschaffing. 12-JARIGE JONGEN AANGEHOUDEN. De politie heeft gisteravond op het Stationsplein den 12-jarigen A. B. aange houden. die uit een conducteurstasch, lig gende in een tramwagen der N.ZJH. een bedrag van f. 6.50 had weggenomen. Na te zijn verhoord is de jongen naar huls gezonden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. G. de Jong Aan nemersbedrijf Oegstgeest van Assendelft- straat 12, Oegstgeest. Eigenaar: P. G. de Jong, Oegstgeest. Vrijdag 9 October a.s. herdenkt H. J. v. d. Weijden den dag, waarop hij een kwarteeuw geleden in dienst der Sted. Licht Fabrieken kwam. Tot vakonderwijzer aan de Chr. Ulo school in het Noordeinde alhier is benoemd de heer J. Bovenberg te Oegstgeest. Wij ontvingen het vraagprogramma en tentoonstellingsreglement der nationale tentoonstelling van Konijnen en cavia's uitgeschreven door de Leidsche Konijnen fokkersver. „Eigen Fok" op 28, 29 en 30 November as. De eerste ploeg van de lichting 1937 van het bereden gedeelte van het 6e regi ment veldartillerie, niet bestemd voor de officiersopleiding of voor den dienst bij een treinafdeeling, zal 4 Januari ingelijfd en direct daarna naar Leiden gezonden worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Engelsch-Russisch vlootaccoord. Er is volledige overeenstemming bereikt over den voorloopigen tekst van een Engelsch-Sovjet-Russische vlootovereen- komst. Reuter verneemt, dat deze overeenkomst Is tot stand gekomen tijdens een zitting van Britsche en Russische vlootdeskundi- gen, welke op het departement van buiten- landsche zaken te Londen is gehouden. De ontwerp-tekst is thans ter goedkeu ring voorgelegd aan de belanghebbende regeeringen. Hij berust op de principes van het drie mogendhedenverdrag van 1936. De Volkenbond heeft besloten tot bijeen roeping der derde commissie (die der ontwapeningsaangelegenheden De eersfe gedelegeerde van Hongarije verklaarde, dat zijn land niet zal deelne men aan de werkzaamheden dezer com missie, daar zekere mogendheden in deze kwestie op het principe staan van rechts gelijkheid. o FRANKRIJK. CONFLICT TUSSCHEN KAMER EN SENAAT TOT EEN GOED EINDE GEBRACHT. Het conflict tusschen Kamer en Senaat is opgeheven en de monetaire wet is afge daan! De Senaat heeft bii handopsteken een compromistekst van artikel 13 goedgekeurd, waarbii de bepalingen van de wet van Augustus 1936. welke ten doel hebben een ongerechtvaardigde prijsstijging tegen te gaan. zullen worden toegepast op alle prijs stijgingen, welke onder het voorwendsel van de devaluatie mochten worden ingevoerd, tenzij onomstooteliik aan de bii de wet ingestelde commissies mocht blijken, dat zij het gevolg ziin van de waardevermeer dering van ingevoerde goederen Deze compromistekst artikel 13 quater werd daarop naar de Kamer terugge zonden en door de Kamercommissie voor de financiën ongewijzigd aanvaard Het artikel werd vervolgens bij hand- oosteken door de Kamer goedgekeurd Het zelfde geschiedde met artikel 14 ter betref fende een heffing van 50 op de jongste beursooeraties met uitzondering van Fran- sche staatsstukken, dit om tegemoet te komen aan den wensch van den Senaat. De Kamer nam ten slotte het geheele monetaire ontwerp met 354 tegen 217 stem men aan Voorts heeft de Kamer gistermiddag eveneens bii handopsteken een wetsontwerp aangenomen, waarbij met ingang van 1 October de kortingen op. en de verminde ringen van de pensioenen aan oudstrliders werden ingetrokken. De minister van financiën heeft gister middag nog ëenigë andere ontwerpen bit de Kamer ingediend waarin de door den Senaat uitgeschakelde artikelen waren belichaamd De regeering zou er evenwel niet op aandringen, dat de Senaat direct hierover zou stemmen, behalve dan over het ontwerp inzake de pensioenen der oudstrij ders. Zü zou zich bereid verklaren die an dere ontwerpen op te nemen in een collec tief van wetsontwerpen, dat direct na her opening der gewone zitting van het parle ment zou worden behandeld. In de ontwerpen is intusschen niet het artikel betreffende de ambtenaren uit het oorspronkelijke monetaire wetsontwerp be lichaamd. De regeering is evenwel bereid te verklaren, dat de salarissen van de ambte naren het onderwerp kunnen vormen van een heraanpassing krachtens artikel 13 quater. De Senaat heeft gistermiddag het ont werp inzake de oudstrliders naar zitn flnan- cieele commissie verwezen. HU kwam gis teravond te 7 uur opnieuw bijeen ter be handeling van het door de Kamer met eenlge wijzigingen aangenomen wetsont werp De rapporteur van de financleele com missie. Abel Gardey. bracht verslag uit. De commissie stelde een nieuwe redactie voor van artikel 13 ter. het eenlge artikel waar omtrent nog geen overeenstemming be stond tusschen de twee Kamers. Zü stelt e'en heffing van 50 '"/o voor oo winsten uit termiin-operatjes. verricht tusschen 1 en 26 September en die op laatstgenoemden datum niet waren afgewikkeld. Senator Paul Laffont stelde voor de hef fing bedoeld in artikel 13 ter van 50 op 80 11 o te brengen. De voorzitter Jeanneney verklaarde; dat het hem twijfelachtig voor kwam of zulk een bepaling uit constitutio neel oogpunt wel toelaatbaar was. Laffont handhaafde zijn voorstel evenwel waarbij hü den nadruk legde oo het immoreele van de winsten van speculanten. Ten slotte nam de Senaat in derde lezing het monetaire ontwerp met het amende ment van Laffont aan. Eveneens keurde de Senaat de wetsont werpen goed betreffende de amortisatiekas, de conventie met het Crédit Foncier en de oorlogsoensioenen. De Kamer verwierp echter het amende ment Laffont. waarop de kwestie voor de vierde maal naar den Senaat terugging. Thans werd het amendement Laffont daar verworpen! De Kamer vereenigde zich daarop met een en ander en dus ziin de monetaire wet ten gisteravond door de regeering binnen gehaald. De buitengewone zitting van het parle ment is daarop gesloten OOSTENRIJK. GEEN DEVALUATIE VAN DEN SCHILLING. De bondsminister van financiën, dr. Draxler, en de president der Nationale Bank, dr, Kienboeck, hebben door het of- ficieele persbureau de volgende verklaring doen publiceeren: Na zorgvuldige bestudeering van de fl- nancieele en economische positie van Oos tenrijk en de mogelijke gevolgen der in het buitenland op het gebied der valuta- politiek getroffen maatregelen voor de binnenlandsche economische belangen, zijn wij tot de slotsom gekomen, dat het denk beeld eener devaluatie van den schilling met beslistheid van de hand moet worden gewezen. —5 DUITSCHLAND. Generaal von Arnim overleden. In den ouderdom van bijna 85 jaar is te Maagdenburg overleden de generaal der infanterie, Sixt von Arnim, die zich in den wereldoorlog onderscheiden heeft. Generaal Sixt von Arnim volgde in 1911 von Hindenburg op als commandant van het vierde legercorps te Maagdenburg. In den slag van de Soirïme was hij bevel hebber van het tweede leger. POLEN. Invoering militaire hulp Dienstplicht overwogen. Op het oogenblik wordt de invoering overwogen van verplichten militairen hulp dienst. Volgens de „Gazeta Polska" zullen hier onder vallen personen van beiderlei kunne, die geen militairen dienst hebben gedaan, en die krachtens de onlangs uitgevaardig de decreten ingeval van oorlog gemobili seerd kunnen worden. In vredestijd zullen zij te werk gesteld worden in het belang van de landsverdediging. TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN! 9967 Casino-Theater. De film „Kermisgas ten" presenteert Henriette Davids, Johan Kaart en Sylvain Poons, bekende humo risten van het Hollandsche plankenland in een gegeven, waarover men hartelijk kan lachen Velen zullen zich amuseeren over het spel van deze artisten, die hun naam in het door hen vertegenwoordigde luch tige genre, de noodige eer aandoen. De vroolijkheid viert ook hoogtij in „Plan kenkoorts": daarin zijn het Szoke Szakall en Otto Walburg, die alle zorgen doen ver geten. De humor van dit duo is te be kend, dan dat wij er verder nog iets over behoeven te zeggen! Het Nieuwe Roxy-Theater. Hoe men ook over de Hollandsche film moge den ken: een feit is toch, dat de créatie van Cor Ruys in „De Kribbebijter" algemeen geroemd is als een zeer bijzondere! Het valt niet tegen te spreken, dat hij èn Louis de Bree u voortdurend aangenaam bezig houden en men zich verheugen kan over de wijze, waarop deze twee ras-Acteurs zich meten met hun bultenlandsche colle ga's. Over „De Kribbebijter" is reeds zóó veelvuldig in gunstigen zin geschreven, dat hij, die deze film nog niet zag. zijn schade moge gaan inhalen. In de tweede film krijgt u nog een dosis sensatie: „Met voorbedachten rade" zorgt voor véél spanning, waarin het u in de 3 Octoberweek tóch al niet ontbreekt! Lido-Theater. Fred Astarie en Ginger Rogers, het fenomenale danspaar, zijn weer eens de favorieten, ditmaal in de schitterend geënsceneerde film „Top Hat". Zij zijn briliant in hun schier ongeëvenaar de danskunst en wat zich rond hen af speelt is eveneens meeslepend en vol le vendigheid. Alse een bijzonderheid zij aangestipt, dat u tevens een interessante „Stereo", een z.g. „diepte"-film te zien krijgt, waar voor een speciale bril wordt uitgereikt. Deze „diepte"-film opent waarlijk groot- sche perspectieven: menschen en dingen schijnen van af het witte doek op ons toe te komen en de toeschouwer krijgt de illu sie, dat hij er tusschen door zou kunnen loopen en ze met de hand zou kunnen aanraken. Men verzuime niet, met deze op zienbarende nieuwigheid kennis te maken! Luxor-Theater. De zangeres Grace Moore staat ditmaal weer eens in het middelpunt van een vroolijke film, n.l. „The King steps out", waarin zij naast haar hoogst aantrekkelijk spel doet ge nieten van talrijke „schlagers". In deze romantische geschiedenis staat Franchot Tone haar uitstekend bij. terwijl Walter Connolly, Raymond Walburn, Elisabeth Rlsdon e.a. het niveau van de film mede hooghouden. Ook de tweede film „Baron von Traute- negg" met Hermann Thimig, Hans Moser, Liane Haid en Leo Siezak in de hoofdrol len past geheel in het kader van deze feestweek: een oer-komisch verhaal, ge speeld door acteurs, wier namen klinken als een klok! 9963 (Ingez. Med.) ENGELAND. HET CONGRES DER CONSERVATIEVEN. Ter Margate heeft het congres der con servatieve partij een aanvang genomen. Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van marine, voerde ter openingszitting het woord over de Britsche defensie. Spreker begon, met te betoogen, dat de werkelijke of vermeende zwakheid van het Britsche rijk een storende factor in de internatio nale politiek is gebleken. Na een overzicht te hebben gegeven van de Europeesche bewapeningsprogramma's verklaarde Hoare: Gesteld tegenover een dergelijke situatie, hadden wij geen an dere keus dan ons eigen bewapeningspro gram met zoo min mogelijk uitstel uit te voeren. In géén geval kunnen wij ontwa peningsvoorstellen aanvaarden, welke onze betrekkelijke zwakheid zouden stabilü- seeren. Indien wij in een algemeene be perking der bewapeningen zullen toestem men, dan zal dat zijn op den grondslag van ons voltooid bewapeningsprogram. Ons vlootbouwprogram wordt sneller ver wezenlijkt. dan wij geraamd hadden. Of ficieren en manschappen van uitstekende hoedanigheid melden zich aan voor onze militaire luchtvaart, terwijl de vliegtuig types. welke binnenkort in gebruik zullen worden genomen, de vergelijking met elk ander vliegtuig ter wereld kunnen door staan. Vervolgens sprekend over het vraagstuk van den dienstplicht zeide Hoare: Al slui ten wij voor de toekomst geen enkele wij ziging of hervorming bij voorbaat uit, toch zijn wij thans nog niet gekomen in een zoodanig stadium, dat het noodig zou zijn, hst land een oorlogstoestand op te drin gen en de terugkeerende welvaart In ge vaar te brengen. Nog steeds zijn wij van meening, dat het, van een breed nationaal standpunt beschouwd, de voorkeur ver dient. diepingrijpende economische maat regelen van dezen aard zoo lang mogelijk uit te stellen en wij zijn er niet van over tuigd, dat wij, met den goeden wil van in- dustrieelen en arbeiders het op de tegen woordige grondslagen gebaseerde program niet binnen redelijken tijd ten uitvoer zou- drn kunnen brengen. Ons doel ls duide lijk, onze methoden zijn soepel en ons be sluit. het vastgestelde progTam ten uit voer te brengen, is onverzettelijk. Een verkeerd begrepêh~pacifisrae en een verzet, geboren uit partijoverwegingEn. hebben zonder twijfel invloed uitgeoefend oo de aanwerving voor het leger, maar de regeering neemt maatregelen om de belof ten van het land en de voordeelen van een militaire loopbaan duidelijker dan te voren aan het volk uiteen te zetten. De leiders der Labourbeweglng. aldus de minister zouden op dit gebied onschat bare diensten kunnen bewijzen. In den oorlog hebben zij die hulp verleend. Laten zij zich er rekenschap van geven, wat er thans op het spel staat en wat zich in de toekomst kan voordoen Ons bewapenings- piogram bevat niets, dat niet noodzakelijk is voor de vervulling van Groot-Britlannië's verplichtingen met betrekking tot de col lectieve veiligheid en voor de handhaving der welvaart van een groot, volk. zonder wtiks invloed de wereld aan dc wanhoop en den chaos ten prooi zou vallen. In een met algemeene stemmen door het congres aangenomen resolutie wordt ver klaard. „dat een eenzijdig door Groot Brit- tannië te volgen ontwapeningspoiitiek veel eer den oorlog dan den vrede zou aan moedigen en de schepping van een krach tig stelsel van collectieve veiligheid onmo gelijk zou maken. Iïet congres betreurt derhalve de pogin gen. welke voortdurend in naam van den vrede worden gedaan, ten einde de normale recruteering tegen te werken en het her stel onzer defensieve krachten tot een re delijk peil. te beiemmeren". Daarop heeft het congres zich bezig ge houden met het koloniale vraagstuk. Hoare verklaarde, dat zoowel Baldwin als Eden duidelijk hebben uiteengezet, dat het overdragen van mandaten groote moeilijk heden van moreelen, politieken en Juridi- schen aard zou meebrengen. De conferentie werd vervolgens verdaagd nadat nog eenige resoluties waren aange nomen, waarin intensieve ontwikkeling van den landbouw in het vereenigd ko ninkrijk wordt aanbevolen, ter meerdere verzekering van de levensmiddelenvoorzie ning. verder een algemeene douane-rege ling voor landbouwproducten voor aanvoer uit de dominions en uit vreemde landen en tenslotte een wijziging van het Hoogerhuis. ITALIË Uitbreiding vliegvelden. Hedenavond zal de Duce een rede hou den, die per radio wordt uitgezonden ter eere van den verjaardag van de historische mobilisatie van het Italiaansche volk aan den vooravond van de militaire operaties in Oost-Afrika. De beurzen zullen vermoedelijk 6 Octo ber opengaan. Voor het jaar 1937 is een programma opgesteld voor het aanleggen van nieuwe vliegvelden en het verbeteren van de be staande velden. De kosten hiervan worden op 60 millioen lire geraamd en gedurende een jaar zullen hieraan 20 tot 22 duizend arbeiders werk vinden. RUSLAND. Volkscommissaris Lobof afgezet. Officieel wordt medegedeeld, dat de vólkscommissaris voor de houtindustrie, Lobof, uit zijn ambt 7/erd ontzet; op zijn plaats werd Iwanof benoemd. PALESTINA. Het aantal slachtoffers van den Arabischen opstand. De totale verliezen der Britsche strijd krachten in Palestina hebben van 19 April tot einde September 35 dooden en 162 ge wonden bedragen. De totale verliezen van Arabieren en Joden worden geschat op 315 dooden en 1314 gewonden. UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche wrijving. Gisteren is een algemeene uittocht van öhineezen uit Hóngkloe en Tsjapei be gonnen naar aanleiding van de actie der Japansche mariniers die de strategische punten van Hongkioe hebben bezet, waar zij prikkeldraadbarricades oprichtten. Deze actie der mariniers is te wijten, zegt men, aan vrees bij de Japanners voor on lusten. die vandaag zouden kunnen uitbre ken in verband met de hervatting van het verhoor in de zaak tegen drie Chineezen, die beschuldigd worden van moord op een Japanschen marinesoldaat in November j.l. De politie der internationale nederzet ting heeft ook voorzorgsmaatregelen geno men. VEREENIGDE STATEN. Browder vrijgelaten. Uit Terre Haute tlndiana) wordt gemeld, dat Browder, de communistische candidaat voor het presidentschap, die gearresteerd was wegens landlooperij, vrijgelaten ls. 'S-GRAVENHAGE NOORD EINDE 14()C - TEL. 116866 9958 (Ingez. Med.) DE STRIJD IN SPANJE. De intocht van Franco te Burgos Gistermorgen is met plechtigheid de macht overgedragen aan generaal Franco, die door de Junta tot staatshoofd is uit geroepen, Bij het palels van den militairen gouverneur werd Franco verwelkomd door generaal Cabanellas. Franco werd met een onbeschrijfelijk enthousiasme begroet. De troepen defileerden voor hem, waarna hij zich naar de troonsaion van het paleis be gaf. gevolgd door de stedelijke autoriteiten. Generaal Cabanellas zeide; „In naam van de Junta draag ik u de hoogste staats macht over". Franco verklaarde daarop: „De over winning is ons. Wij zullen het vaderland redden door het op te heffen. Ik heb uw medewerking noodig en ben er zeker van, dat gij mij zult helpen- Leve Spanje". In een radiorede, gericht tot het Spaan- jche volk. zeide Franco, dat de aanstaande regeering zich zal inspannen om de sociale orde te herstellen door alle arbeiders werk te verschaffen. De godsdienstvrijheid aldus Franco zal gerespecteerd worden. Met andere landen zullen handelsgemeen schappen tot stand komen en overeen komsten zullen worden aangegaan met landen, die zich niet tegenover de Spaan- sche politiek stellen. Geen band zal kun nen bestaan met hen, die tegen onze be schaving strijden". Van het front In een communiqué der nationalisten wordt medegedeeld, dat de rechtschen 't dorp San Cristobal in den sector Guada- kajara hebben bezet en daardoor alle ver bindingen met Siguenza hebben afgesne den. In den sector Granada hebben zij 't dorp Santa Ana bezet. Een regeermgsvliegtuig heeft twaalf bommen op de stad Oviedo laten vallen, waardoor negen menschen gedood werden. Bovendien liet het vliegtuig een brandbare vloeistof vallen. De brand, die daarvan het ge-Volg was, kon echter gemakkelijk be dwongen worden. AL SMITH STEUNT LANDON. NEW YORK. 2 Oct. (A NP.) In een rede voering voor den onafhankelijken bond van Amerlkaansohe vrouwen in Carnegie-hall heeft de voormalige gouverneur Al Smith, die zijn leven lang lid is geweest van de democratische partij, voor het eerst de banden met die partij verbroken en een verklaringsrede uitgesproken ten gunste van Landon, den tegencandldaat van Roo sevelt voor het presidentschap der Ver eenigde Staten. Ik ben er van overtuigd, aldus riep Smith uit. dat de redding uit alle kwalen, waaraan wij thans lijden, ligt in de verkiezing van Alfred Landon. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2