WAT DE VROUW DRAAGT 17üe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 October 1936 Vierde Blad No. 23474 VISSCHERIJ-BERKHTEN MENU VOOR DE WEEK bij VLASVELD VOOR DE HUISVROUW ALLERLEI Tot voor enkele Jaren droeg men de stoffen Jurk alléén voor daagsch en wer den de zijden jurkjes algemeen als on ontbeerlijk beschouwd voor andere doel einden. De reden hiervan was dat men toen nog te veel onder den invloed stond van de z.g. zucht tot opschik en voor eenvoud niet het ware oog had. Den laatsten tijd valt hierin verandering waar te nemen en komen de eenvoudige stoffen japonnen meer en meer In de mode. Ook de fabrie ken gingen zich meer toeleggen op het vervaardigen van nieuwe wollen modestof- fen in een groote verscheidenheid van mooie tinten, zoodat deze langzamerhand geheel in de plaats kwamen van de zij den stoffen. Deze verandering is boven dien van groot voordeel, daar er veel meer gelegenheid bestaat tot het dragen van wol dan van zijde. Het spreekt vanzelf, dat men ook in de wollen japonnen een groote variatie kan aanbrengen. Voor de stoffen jurk is vooral de wijze van verwerken van het goed van groot belang. Voor sportjurken en daag- sche jurken zal men bij voorkeur een ste vige wollen stof uitzoeken, die een stootje kan velen en waarop men niet ieder stofje of vlekje dadelijk ziet, dus een stof met een werkje, terwijl men met de garnee ring zeer spaarzaam moet zijn; voor de middagjurk worden daarentegen veelal effen stoffen gekozen. Ook in het model moet. tusschen sport en middagjurken een duidelijk verschil zijn waar te nemen; zoo ziet men voor daagsche jurken dikwijls een deux-pièces model waarvan wij u op de middelste af beelding een voorbeeld toonen. Voor dit model is een gestreept stofje het aardigst mits men een eenvoudig dessin uitzoekt, daar het anders gevaar loopt niet meer aan de benaming „daagsch" te voldoen. Zeer smaakvol staan hierop de revers, cein tuur en opgestikte zakken, de geschulpte sluiting en knoopen van leder of bont. Op de derde afbeelding ziet u een vlot mo del, dat het midden houdt tusschen een daagsche en meer gekleede jurk. een japon, die in de garderobe van iedere vrouw zeer zeker een plaatsje waard is. Men lette op de wijd uitstaande zakken. Het spreekt van zelf, dat alléén slanke figuren een dergelijk model kunnen dra gen. terwijl de hierboven besproken jurk voor iedereen geschikt is. Een zachte effen wollen stof is voor dit doel verreweg het meest aan te bevelen. Behalve de origi- neele zakken is ook het bovenstuk, juist door den grooten eenvoud, zeer apart. De opstaande kraag met bijpassende mouwen geven een gedistingeerde noot aan het geheel. Voor meer gekleede japonnen wordt veelal het tunlque model gekozen. Op de eerste afbeelding ziet u een zeer elegant geheel. Opvallend is de lijn van de rok, terwijl ook het gedrapeerde bovenstuk, dat in het midden door een strik wordt samen gehouden, zeer apart staat. De einden van de strik worden afgezet met bont. Ook voor dit model zijn de te verwerken stof en het bont, welke liefst in contrasteeren- de kleuren gekozen moeten worden, van groot belang. Zoo staat b> heel mooi de combinatie van flesschen-groen of wijn rood met beige-bruin bont. BONTGARNSCR1NG. Wie de herfstmode goed bestudeert zal het opvallen, dat er vele en mooie effec ten kunnen worden bereikt door de typi sche bontgarneeringen. Zeer gezocht is de bontgarneering waarvan wij u hierboven een paar voorbeelden latoen zien. De af zetting met bont van voren langs den mantel en de bijpassende verwerking op de ballonmouwen zijn zeer gezocht. Ook de breede opstaande kraag de z.g. „duivelskraag" met het bonten bovenstuk en de bonten mouwen zullen veel worden gedragen en beloven een succes te zullen worden. DE NIEUWE CEINTUUR mag natuurlijk bij dit praatje over de herfst- en aanstaande wintermode niet vergeten worden. Men denke hierbij voor al aan de ceintuur met applieken in den vorm van verschillende dieren als herten, gemsen. fazanten en arenden, welke ons sterk herinneren aan de oude jachtgordels. Ook deze ceintuurs zullen in de komende mode veel opgang maken. MAANDAG: Saucijsjes Bloemkool au gratin, aardappelpurée Vruchten Recept: Bloemkool au gratin. Kook de schoongemaakte bloemkool gaar in ko kend water met een eetlepel zout en laat ze uitlekken; schik ze daarna netjes met de bloem naar boven in een beboterd vuurvast schaaltje. Maak een dikke melk saus en roer hierdoor drie eetlepels ge raspte oude kaas, giet ze over de bloem kool, strooi er nog een eetlepel kaas over heen en laat 't schoteltje in een warmen oven goudbruin bakken. DINSDAG: Varkenshaas (2 dagen) Andijvie, aardappelen Zwampuddlng Recept; Zwampudding. Breng twee kopjes melk aan de kook met een half ons basterdsuiker, doe er een ons gesmolten boter bij en een ons bloem; laat alles pl.m. tien minuten zachtjes gaar en dik koken en even afkoelen. Doe er achtereenvolgens drie eidooiers bij en het stijfgeklopte eiwit en kook de massa in een beboterden en met paneermeel bestrooiden puddingvorm gaat, pl.m. VU a 2 uur. Geef er desgewenscht marasquinsaus bij. WOENSDAG: Koude varkenshaas Gestoofde bleten, aardappelen Spaansche rijst Recept: Spaansche rijst. Kook van 'n 'h L. melk en 'n ons rust stijve rijstebrij, doe er een half ons suiker door, een eidooier en het stijfgeklopte eiwit en ten slotte twee eetlepels rum; doe alles in een be boterd vuurvast schaaltje, bestrooi met pa neermeel en klontjes boter en laat er in den oven een korstje op komen. DONDERDAG: Baklap, gestoofde prei, aardappelen Gestoofde vruchten. Recept: Gestoofde prei. Maak twaalf a vijftien dikke preien schoon en wasch ze zorgvuldig; kook ze gaar in ruim ko kend water met zout pl.m. drie kwartier en laat ze uitlekken. Smelt een half ons boter zachtjes uit met vier eetlepels azijn en stoof hierin de prei nog tien minuten op een zacht vuur. VRIJDAG: Preisoep Gest. kabeljauw, aardappelschotel, kropsla Droge rijst met boter en suiker Recept: Preisoep. Bind het vocht van de prei van den vorigen dag met 50 gr. bloem en 50 gr. boter en werk de soep naar smaak met maggi-aroma af. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE .fltlGEL T20 HU 7VJ DOEZQ/TBQQT 22 11UUC LEIDEN (Inzez. Mcd.) 8769 Re c e p tAardappelschotel. Kook een kilogram aardappelen gaar en stamp ze goed fijn. Smelt een half ons boter uit, roer er twee geklopte eidooiers en twee eetlepels fijngehakte peterselie door, ver meng dit met de fijngemaakte aardappe len, benevens een snufje nootmuskaat en het stijfgeklopte eiwit. Doe alles in een beboterden vuurvasten schotel, strooi er pa neermeel en klontjes boter over en zet ze pl.m. tien minuten in een warmen oven tot de korst goudbruin is. ZATERDAG: Varkenscoteletten Roode kool, aardappelen Flensjes Recept: Roode kool. Maak de kod schoon en snipper of schaaf ze fijn; ver wijder de stronk. Zet de gewasschen kool op met twee kopjes water, een half kopje azijn, vier gesnipperde zure appels, een half ons boter, een half ons bruine suiker, een eetlepel zout en drie a vier kruid nagels. Laat de knol twee a drie uur heel zaohtjes gaarstoven, zoo noodig met open deksel, wanneer er te veel vocht op is. ZONDAG: Russische eieren, Wiener Schnitzel Doperwten (uit blik), aardappelen Rijstrand met gestoofde kersen. Recept: Russische eieren. Vier hard gekookte eieren worden gehalveerd, het eigeel er uit genomen en door een zeef gwreven. Het gezeefde eigeel wordt ver mengd met puree van vier ansjovissen en wat mayonnaise. Dit spuit men in de halve eieren en garneert ze met reepjes tomaat, kappertjes, gehakte augurkjes of ansjovisfilets. Russische eieren worden gegeven met sla en mayonnaise. Eenvoudig menu. Russische eieren Kalfsbiefstuk, Snijboonen, aardappelen Vruchten Recept: Russische eieren. Zie boven. HUISHOUDGOED. Wist u. dat u zoo goed keukenhanddoeken kunt breien? Om maar héél eerlijk te zijn: Ik wist het niet! Ik kwam laatst in een soort modél- huishouden; alles was vóór de koffie al keurig allemaal aan kant; cn moeder de vrouw genoot van de koesterende late stralen van het herfstzonnetje, terwijl ze breide: een blokjes-lap van blauw met 'n beige middenstuk. „Wat moet dat worden? 'n Borstlap?" Ze keek mij diep-veront- waardigd aan: „Herken je het heusch niet? Het wordt een keukenhanddoek!" Natuur lijk vroeg ik direct het hoe en wat, om er in een van mijn huisvrouwbrieven van te kunnen vertellen. Zij werkte met everlas- ting-breikatoen, waarvan zij wist. dat het goed bleef in de wasch. maar u kunt ook ander breikatoen gebruiken; u moet ech ter wel vooruit vragen of het goed wasch- en zon-echt is. Zij gebruikte 2 aluminium- naalden No. 3'/;: haar beige blokjes wer den dan ongeveer 7 c.M. breed en 8 c.M. lang; maar wat doet het er toe of uw blokjes kleiner of grooter worden? U begint met den blauwen rand; zet 182 st. op; aan iedere zijde dient 1 st. als kant steek; die wordt niet meer genoemd. Nu goed opletten: 1ste naald (dit is de aver, zijde) A 10 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver.; van A af herhalen tot het einde van den toer. 2de naald (dat is de rechte zijde) A 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver., 2 r„ 10 aver.; van A af herhalen tot het einde. 3de n.: als de 1ste; 4de n.: 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver., 12 r.; ook dit weer herhalen; 5de n.: 12 aver.. 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver.; wederom herhalen; dat herhalen weet u nu wel; dat schrijf ik niet meer op. 6de n.: 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver., 12 recht. 7de n. als de 1ste; 8ste als de 2de; 9de als de 3de; 10de als de 4de; 11de als de 5de; 12de als de 6de; 13de als de 1ste; 14de als de 2de; 15de als de 3de naald. Na deze naald begint het verspringen van het patroon. De 16de naald wordt alzoo: 10 aver., 2 r„ 2 aver., 2 r.; 2 aver., 2 r.; 17de n.: 2 aver., 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver., 10 r.; 18de: 10 aver., 2 r„ 2 aver., 2 r„ 2 aver., 2 r.; 19de: 2 aver., 2 r.; 2 aver., 2 r.; 12 averecht. Ik geloof niet, dat het noodig is, het nog verder precies te beschrijven; het patroon wijst zich vanzelf aan. Bij de 31ste naald verspringt het patroon weer op dezelfde wijze. Als u 45 naalden gebreid heeft, moet u dus bij de 46ste wederom verspringen; nu komt bovendien het beige centrum aan de beurt. Brei eerst 3 blokjes in blauw; laat dan deze draad hangen en hecht het 'oeige breikatoen aan. Hiermee werkt u het gewone gevlochten matjes-motief: steeds 10 recht, 10 averecht tot u aan den ande ren kant ook weer 3 blokjes in blauw over houdt. Laat daar de beige draad hangen; 9958 (Ingez. Mcd.) hecht een nieuwe blauwe draad aan en brei daarmee de drie laatste blokjes; daar na terug: op de grens van blauw en beige slaat u de beige draad om de blauwe heen en werkt daarna alleen met beige verder: om hét „matje" mooi te krijgen moet u 10 recht op 10 recht en 10 aver, op 10 aver werken; aan het einde natuurlijk weer de blauwe rand. Nu wijst zich verder het werk zelf aan; om de 15 naalden, dus op 't zelfde punt, dat de blauwe rand verspringt, laat u ook de beige blokjes verspringen; dan werkt u 10 st. recht op de 10 aver, en 10 aver, op de 10 rechte. Zoo ontstaat het „gevlochten" middenpatroon. Met 12 beige blokjes boven elkander is de handdoek groot genoeg. Nu breekt u de 2de blauwe draad en de beige draad af en daarna werkt u verder de blauwe rand net precies als in het begin. Als de rand even breed is als aan de andere zijde (dus 45 naalden in blauw i kant u het werk af en haakt ten slotte één of twee lusjes aan de hoeken. Dit is de allereenvoudigste manier. U kunt het een beetje mooier maken, door het woord: „Handdoek" in krulsssteek merk-hoofdletters) in het midden van den laatsten blauwen rand te werken. Hiervoor kunt u een plaatsje maken, door na 15 naalden in blauw precies in het midden in plaats van blokjes 80 steken in tricot steek te breien; die 80 sta moeten 15 naal den herhaald worden; daarna gaat u weer door in het patroon. De tricotsteek is (misschien herinnert u het u nog?) 1 naald recht; de volgende naald averecht terug. Werk dus eerst het patroon (5 blokjes) en dan de 80 st. recht; weer het patroon: 5 blokjes; volg. toer: 5 blokjes; 80 St. aver., 5 blokjes; enz.: 15 naalden lang. Als u het aardig vindt, kan ik meer van deze soort werkjes beschrijven; de model- huisvrouw had er een mooi boek mee vol en wilde me graag nog andere patroontjes opgeven, b.v. pannedoekjes en kleurige dikke kleedjes onder de warme schalen en borden op tafel en dergelijke! Dat is dan voor een volgend maal! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Vertrouwen in zich zelf geeft de meeste kans van slagen. Stilstand is achteruitgang. Uitstel vernie tigt alle werkkracht. Ware vriendschap moet kunnen verdragen, elkander flink de waarheid te zeggen. Een ideaal verliezen is vaak een leven verwoesten. De grootste muren rijzen slechts steen voor steen. Verveling vermoeit meer dan hard werken. Kijk nooit achterom, de toekomst is aan hen, die vooruit zien. Wie veel van zich zelf eischt, zal van het leven veel ontvangen. Liefde voor ons dagelijksch werk maakt ons leven gelukkig. DE SCHILDERIJEN IN DE LUTHERSCHE KERK. Hooggeachte Redactie. Den heer Asselen geef ik den raad het ingezonden stuk van den heer Coert te lezen of te herlezen, want: lo. De heer Asselen zegt dat de schilde rijen nagenoeg gaaf te voorschijn kwamen. Dit is in lijnrechten tegenspraak met de mededeellngen van den heer Coert, die een vernietigend oordeel uitsprak over den toe stand, waarin de paneelen zich bevonden. Dé heer Coert had dus het volsste recht van „beau reste" te spreken. 2. De heer Asselen zegt, dat de heer Coert niet heeft willen retoucheeren. Te betreuren valt het dan, dat de heer Coert aan zijne, mijns inziens zeer juiste, opvatting rdet heeft vastgehouden. Hieruit volgt, dat niet de restaurateur in de eerste plaats, doch de opdrachtgever schuld heeft aan de retouches. De schuldvraag kunnen wij echter ge voeglijk buiten beschouwing laten. De heer Asselen zegt, op enkele stuk ken werd aan de kanten toon aangebracht, doch de heer Coert schrijft, bijgeschilderd werden de schilderijen, waarvan de verf in meer of mindere mate was aangetast, en dit waren ze, mede volgens den heer Ooert d, 11 c 3. Het afdoend bewijs voor de bescha diging in vroeger jaren, waarover de heer Asselen ten laatste spreekt, zouden de foto's kunnen leveren. Ik begin nu te vreezen, dat zij, hoezeer gebruikelijk bij een restauratie, zullen zijn vervangen door een „nauwkeurig onderzoek" door den heer Asselen en zijn medelid, en dat terwijl de Kerkeraad, weer volgens den heer Asselen, met de kostbaarheid der negen Van Schoo- tens bekend was. Over de schilderijen in de Luthersche Kerk zal ik verder zwijgen. Indien er al ongerustheid is verwekt: men vrage het oordeel en den raad van een onbevooroor. deeld kenner van zeventiende eeuwsche schilderijen. L. VERKOREN. Praairapport Hr. Ms. „Nautilus". 30 September. Tusschen 55 gr. 25' Nbr. en 55 gr. 9' Nbr. en 2 gr. 56' en 2 gr. 18' Ol. VDG. 197, 220 kantjes; VDG. 103. 391 kantjes; K.W. 38, 330 kantjes; VDG. 97, 610 kantjes; VDG. 190 402 kantjes; VDG. 195, 300 kantjes; K.W. 14. 300 kantjes; K.W. 16, 357 kantjes; VDG. 207, 200 kantjes; GDY. 126, 150 kantjes; SCH. 116, 250 kantjes; SCH. 81, 240 kantjes; SCH. 97, 340 kantjes; K.W. 69, 100 kantjes; SCH. 104. 200 kantjes; VDG. 132 300 kantjes; SCH. 102, 415 kantjes K.W. 58, 338 kantjes; K.W. 62. 343 kantjes; SCH. 311, 233 kantjes; SCH. 339, 180 kantjes; K.W. 138. 160 kantjes; SCH. 37, 360 kantjes; K.W. 130. 476 kantjes; SCH. 5, 195 kantjes; SCH. 310, 210 kantjes. Alles wel. 1 October. Op 53 gr. 22' Nbr. en 3 gr. 43 Ol. K.W. 169, 10 manden; K.W. 178. 15 man den; K.W. 132, 30 manden. Alles wel.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13