Locomotief en vrachtauto in brand gevlogen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Vrijdag 2 October 1936 Eén doode en twee gewonden bij Zwolle Heldhaftig optreden van machinist en stoker BINNENLAND Gisteravond heeft op den onbewaak te n overweg te Berkum, gemeente Zwollerkerspel, een vreeselijk ongeluk plaats gehad, dat gToote afmetingen heeft aangenomen. De sneltrein AmsterdamGroningen reed op een vrachtauto, met het ge volg. dat vrachtwagen en locomotief in brand vlogen. De chauffeur werd brandend uit de cabine geslingerd en op slag gedood. De machinist en de stoker traden zeer moedig op en staande temidden van een vuurzee wisten zij den trein binnen 50 meter tot stilstand te bren gen. Zij raakten daarbij in brand, doch wisten door in een sloot te springen, de de vlammen te dooven. Beiden zijn met brandwonden overdekt naar het zie kenhuis te Zwolle overgebracht. Dc reizigers van den trein bleven onge deerd. De botsing vond plaats omstreeks 7 uur. Zij geschiedde tusschen den sneltrein Am sterdam—Groningen. die om 7 uur Zwolle had verlaten, en een vrachtauto van dc firma Buttinger. te Groningen, welke een filiaal heeft te Zwolle. Deze firma handelt in sanitaire artikelen en bouwmaterialen. De auto was beladen met cylinders, ge vuld met Buta-gas en bestemd voor Dalfsen. Chauffeur was gewaarschuwd De chauffeur van de auto. de 44-jarige A. de Koning, uit Nieuwerhoorn (Z.H.) is, [oen hij den overweg naderde, nog gewaar schuwd door een wachtenden landbouwer uit Daifsen doch waarschijnlijk heeft hij deze waarschuwing niet opgemerkt. De auto reed namelijk met volle vaart door en ver volgens tegen den met groote snelheid na derenden trein op. De gevolgen waren ont zettend. Met een hevigen slag explodeer de het gas in de cylinders, waardoor ver schillende ruiten van woningen in den omtrek sprongen. Terstond vlogen verder zoowel de auto als de locomotief in brand, terwijl de chauffeur op slag dood moet zijn geweest Zijn lichaam was uit de geheel vernielde auto geslingerd. Dappere mannen. De machinist en de stoker van den trein hebben zich zeer moedig gedragen. De eerste wist den trein namelijk niettegen staande het feit. dat de locomotief een vuurzee was, binnen vijftig meter tot stil stand te brengen, dank zij een groote mate van tegenwoordigheid van geest. Daar in middels de kleeren van machinist en sto ker in brand waren geraakt moesten beide mannen in een langs de spoorlijn loopende sloot springen om hun kleeren te dooven- Door reizigers zijn zij weer op het droge gebracht. Met brandwonden aan hoofd en handen zijn beide mannen naar het So- phia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Hevige paniek uitgebroken. Onder de reizigers brak na de botsing een paniek uit. Deze werd nog verergerd, door dat door de ontploffende gascylinders ook de voorste wagons van den trein in brand waren geraakt. Dank zij het krachtig op treden van het treinpersoneel en de reizi gers. die hun tegenwoordigheid van geest hadden behouden, konden allen echter in veiligheid worden gebracht. Met geweldige knallen ontploften nog geruimen tijd de gascylinders. hetgeen tot ver in den om trek hoorbaar was. Op den overweg, waar het ongeval ge beurde. zijn reeds verscheidene ongelukken gebeurd, o.a. het vorig jaar toen er een auto met 18 kinderen door een passeeren- den trein werd" gegrepen en versplinterd. Persoonlijke ongelukken hadden toen niet plaats. Een chaos. De botsing is zóó hevig geweest dat men in Zwolle eenige doffe knallen hoorde en hoog opschietende vlammen zag- Eenige minuten later reeds spoedden zich docto ren, ziekenauto's en politiemannen naar de plaats van het ongeluk. Zij troffen er een geweldige chaos aan. Brandende over blijfselen van een auto. in de nabijheid, waarvan het geheel verkoolde lijk van den chauffeur lag: een zwaar gewonden ma chinist en stoker; een gedeeltelijk bran denden trein en* een honderdtal reizigers, die in paniekstemming verkeerden. Vrou wen gilden, kinderen huilden en mannen trachtten met verschrikte stemmen de doktoren en politiemannen in te lichten. Verschillende reizigers waren door glas scherven gewond en bedekten hun wonden met zakdoeken en ander noodverband- materiaal. Het eerst werd het lijk van den chauffeur naar Zwolle vervoerd, spoedig daarna volgden de ernstig gewonde ma chinist en stoker. De verwondingen waren van dien aard, dat de doktoren afzagen van het verleenen van eerste hulp ter plaatse. Inmiddels waren honderden nieuwsgie rigen van alle kanten naar de plaats van de botsing gekomen en men kon het op- ruimingswerk eerst beginnen, nadat de plaats van het onheil in verren omtrek was ontruimd mede in verband met het gevaar van het springen der Buta-gas cy linders. Nadat het vuur was gedoofd, werd een locomotief uit Zwolle gerequircerd en konden de reizigers naar Zwolle worden teruggebracht. Stagnatie in het treinverkeer De treinenloop was aanvankelijk geheel stilgelegd. Tegen elf uur konden echter twee treinen uit Zwolle naar Groningen vertrekken, later op den avond volgden er nog twee De locomotief van den trein is zeer ernstig beschadigd, terwijl de goede renwagen en een personenrijtuig zijn uit gebrand. Al deze treindeelen zijn uit de rails geloopen- Onderhoud met den postconducteur. Hedennacht, nqdat de trein om 1.05 uur het station Groningen was binnengereden, hebben wij een onderhoud gehad met den" postconducteur. De man. die nog sterk onder den indruk was van hetgeen hij had meegemaakt, vertelde: „Als gewoonlijk was ik bezig met het sorteeren der poststukken toen ik, het liep ongeveer tegen kwart over zeven, een hevigen schok voelde. Ik greep mij vast aan de postzakken en zag dat vlammen sloegen langs en tegen de ruiten, gevolgd door het geluid van hevige explo sies. Toen ik in allerijl de deur opende, teneinde uit den wagen te springen, vlogen groote stukken hout en ijzer mij rakelings voorbij. Geen wonder dat ik dacht: „jon gens daar gaan we". De trein stopte vrijwel onmiddellijk en door den schok viel ik en kwam aan den kant van den weg te liggen. Ik had mij niet bezeerd en keek om mij heen om te zien wat er gebeurd was. Onder de postzakken zag ik een groot brandend voorwerp liggen. Met nog iemand snelde ik er naar toe en zoo goed en kwaad als het ging kregen wij het brandende voorwerp onder den postwagen vandaan en brachten het naar den kant van den weg, toen er op eens geroepen werd: „pas op. dat ding ontploft". Wij hadden het juist losgelaten, toen de groote cylinder, die naar later bleek, met buta-gas gevuld was, onder een hevigen knal uit elkaar vloog. Ik heb nog den machinist en den stoker gezien die met brandwonden overdekt waren. De stuk ken vel hingen aan hun handen en armen. Beide mannen leden veel pijn. Uit den aard der zaak heerschte er een groote verwar ring. welke nog verergerd werd door de steeds weer voorkomende ontploffingen. Overal lagen en stonden de reizigers. Na een ingesteld onderzoek bleek wonder boven wonder niemand hunner ernstig gewond te zijn. De auto met de buta-gas-eylinders kwam uit Schiedam. Hij vervoerde ongeveer een vijftigtal van deze cylinders. HUWELIJKS-VERSIERING VAN HET KONINKLIJK PALEIS. DOOR DE BURGERIJ VAN BOSKOOP. Naar wij vernemen heeft de burge meester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk aan H. M. dc Koningin, namens de hurgerij van Boskoop verzocht of zij mag zorg dragen voor de versiering van dat gedeelte van het Koninklijk Paleis in Den Haag, hetwelk bestemd is voor de meer interne viering van het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Naar aanleiding hiervan heeft H. M. de Koningin doen weten, dat Zij voor dit voor nemen zeer gevoelig is en gaarne deze huldiging zal aanvaarden. Te Boskoop zal men een neutrale com missie vormen, die belast wordt met de uitvoering van dit plan. Wg mogen Boskoop wel gelukwenschen met dit genomen initiatief, aan de ver wezenlijking waarvan dit bloemencentrum zeker zijn hoogste krachten zal wijden! GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. De Ned. Vereeniglng van Huisvrouwen heeft het voornemen opgevat, ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana, waardoor H. K. H. de functie van „huls- vrouw" gaat aanvaarden, een passend ge schenk aan te bieden. Na overleg met het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijks geschenk. waarin ook de presidente der Ned. Ver. van hulsvrouwen zitting heeft, is besloten het geschenk der vereeniglng een onderdeel te doen vormen van bedoeld nationaal huwelijksgeschenk. o DE WERKLOOSHEID IN JULI 1936. WEERGEGEVEN IN PROCENTEN. Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten der geheel en gedeeltelijk werkloozen on der de georganiseerde werknemers, bere kend door het centraal bureau voor de sta tistiek. Deze cijfers geven voor elke „be- drijfsklasse" het algemeen gemiddelde van de werkloosheid onder de tot de verschil lende takken- van bedrijf in elke bedrijfs- klasse behoorende leden van de organisa ties. welke gegevens nópens de werkloos heid dier leden aan het bureau verstrek ken. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Juli 1936 rond 465.000. waaronder 457.000 tegen werkloosheid verzekerden, het aantal werk loozen onder hen bedroeg rond 163.100. waaronder 161.000 verzekerden. Bedrijfsklassen. Werkloosheidsdagen in pCt. Juli Juli Juni 1936 1935 1936 Aardewerkindustrie, enz. 38,9 28.1 43,9 Diamantindustrie 57,7 65,8 62,3 Drukkersbedrijven, enz. 20,7 18,6 20,7 Bouwbedrijven, enz43.1 34.6 40,7 Houtbewerking, enz45,3 41.2 44.4 Kleedingsindustrie 26,9 17,1 22,2 Lederindustrie 36.7 27,3 31,3 Steenkolenmijnen 13,9 23,0 16.6 Met.industrie, scheepsb. 36,5 39,4 37,6 Textielnijverheid 34,3 34,9 32,9 Voedings- en genotm.bedr. 23,4 21,5 23,9 W.o. tabak- en sig.ind. 30.2 27,8 31,3 Visscherij 24.0 34,4 33,2 Handelsreizigers 12.7 11.4 12,3 Verkeerswezen 34.9 32,7 34,0 Handels- en Kantoorbed. 10,3 9.9 10,3 Toonkunstenaars 24.7 28,3 28,1 Overige kl. (v.n. fabr.arb.) 28.4 25,9 28.0 Tot. excl. landb.bedr. enz. 31,4 29,4 31,1 Totaal Industrie 33,8 31,4 33,4 1 van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden, Indien geen werk loosheid ware voorgekomen. WIJZIGING VAN DE MOTORRIJTUIGEN- BELASTINGWET Voor vermindering der wegenbelasting is de tijd rijp, oordeelt de K. N. A. C. In een adres aan de Ministers van Fi nanciën en van Waterstaat heeft de K. N. A. C- verzocht een verlaging van de tarie ven der Motorrijtuigenbelastingwet te wil len bevorderen en verder haar in de gele genheid te stellen bij wijziging van deze wet van advies te dienen. Daarbij worden om de volgende toe lichtingen gegeven; Uit de maandelijks gepubliceerde cijfers van de opbrengst der wegenbelasting is duidelijk waarneembaar, dat het motor- wegverkeer den druk van de met rond 50°'o verhoogde belasting, welke als gevolg van de instelling van het Verkeersfonds per 1 Jan. 1935 is ingegaan, niet heeft kunnen opvangen, waardoor het aantal motorrij tuigen zich in een steeds verder gaande dalende lijn bevindt. Bleef in 1935 de to tale opbrengst ruim 6"Ai onder de raming, in 1936 zal dit percentage waarschijnlijk tot 9"/i, stijgen. Wanneer, zooals is te ver wachten, de wegenbelasting gedurende dit iaar met 2 millioen bij de raming van 22'/i millioen ten achter blijft, dan geeft dit bedenkelijk verschijnsel voor de Rijks schatkist. in verband met de andere fi- nancieele lasten, waaraan het motorweg- verkeer is onderworpen (extra benzine heffingen, personeele belasting enz.) een mindere opbrengs van ongeveer 6 millioen gulden. In tegenstelling met den opzet van de verhoogde belastingheffing welke een termjorairen terugslag voorzas kan worden verwacht, dat de vermindering van het aantal motorrijtuigen op dezelfde wijze zai voortgaan, niet het minst omdat thans ook een prijsstijging van de motorische verkeersmiddelen moet worden verwacht Derhalve zal ook de mindere opbrengst van de op dat verkeer drukkende lasten zonder eenigen twijfel catastrophale vor men gaan aannemen, zonder dat zulks ook maar ten deele wordt gecompenseerd door een opleving van andere verkeersmidde len, zoodat in fiscaal opzicht verontrus tende en ernstige moeilijkheden zijn te duchten. De KN.A.C. heeft de overtuiging, dat door de opvoering van de lasten op het motorwegverkeer en de onvermijdelijke 9970 reactie, dat van een ontwikkeling van het motorverkeer geen sprake meer kan zijn, aan de volkshuishouding de voordeelen van het gebruik van een economisch nuttig en comfortabel, aantrekkelijk en populair transportmiddel in belangrijke mate wor den onthouden. Ten einde het nuttig rendement van deze belasting te verhoogen en een op brengst te verkrijgen als waarop in de Verkeersfondsbegrooting van 1937 wordt gerekend, zal het noodig zijn tijdig van koers te veranderen en tot een redelijke verlaging van het onsystematisch verhqog- de tarief dezer belasting over te gaan. Tevens zouden verschillende oneffenhe den in de Motorrij tuigenbelastingwet of de uitvoering daarvan, welke het motorweg verkeer in min- of meerdere mate belem meren. kunnen worden weggenomen, waar door in fiscaal opzicht ongetwijfeld een voordeel in plaats van schijnbaar een na deel zou worden verkregen. Daartoe be hoort in de eerste plaats de invoering van z.g. maand-, week- en dagkaarten als uit breiding van de kwartaalkaarten. bedoeld in art 4 van de Motorrijtuigenbelasting- wet, waarvoor de K.N.A.C. reeds sinds lan gen tijd en bij herhaling mocht pleiten. Daardoor zou tevens een eind worden ge maakt aan de geschillen, welke bestaan omtrent de vraag of de houder al of niet binnen het Rijk woont of is gevestigd (art- 5 der wet). Ook kan op die wijze voor aan hangwagens en kampeerwagens een bil lijker regeling in het leven worden geroe pen. vooral wanneer voor aanhangwagens afzonderlijke nummerbewijzen worden uitgegeven. Op die wijze zal bijv. worden voorkomen, dat, zooals thans het geval is, voor meer dan een vrachtauto of tractor extra belasting voor het gebruik van slechts éen aanhangwagen moet worden betaald. Volgens art. 6 sub b heeft voorts de fa brikant of handelaar onder bepaalde voor waarden recht op vrijstelling van belasting van motorijtuigen, behoorende tot zijn handelsvoorraad en is voor de uitvoering hiervan het systeem der F.H.-kaarten in gevoerd, hoewel daarmede aan dit recht in zekeren zin wordt tekort gedaan, om dat voor deze kaarten moet worden be taald als voor andere motorrijtuigen. In dien het systeem der F. H.-kaarten wordt gehandhaafd, waren verschillende facili teiten nochtans in hooge mate aan te be velen. Verder bestaan verschillende desiderata inzake de regeling van het internationaal verkeer met motorrijtuigen, waarvoor de K.N A C. reeds vroeger adresseerde aan den Minister van Financiën. o DE STIJGING DER BLOEMPRIJZEN. Het volgende telegram is gestuurd aan den voorzitter van den ministerraad, dr. H. Colljn: „De gezamenlijke bonden van bakkers patroons en de coöperatiebesturen te Rot terdam vestigen de aandacht van uwe excellentie op de scherpe stijging, welke de bloemprijzen de laatste maanden heb ben ondergaan, welke hooge prijzen, thans vijftien gulden, het onmogelijk maken, de broodproductie zonder belangrijke verlie zen te onderhouden. Reeds voor de monetaire maatregelen was een broodprijsverhooglng noodzakelijk, thans is die verhooging onontkoombaar, waarom uwe excellentie wordt verzocht, maatregelen te nemen, opdat de bloem prijzen ten spoedigste worden verlaagd." DE BOTERI-RIJS. Leeuwarder commissie-noteering met 13 cent gestegen. De offlcieele commissie noteering voor de boter is voor het tijdvak van 5 tot 10 October a s. vastgesteld op 66 cent per KG. De vorige veek hsdr".- deze noteering nog 53 cent. zno 'st dr evaluatie hier een prijsstijging bracht ye,i 13 cent. Daar tegenover staat een verlaging van de heffing op de boter, welke Dinsdag j.l. is afgekondigd en wel van 85 op 75 cent. (Ingoz. Med.) DE EIERPRIJZEN. Ontwrichting van de binnenlandsche markt gevreesd. De vereeniglng van broederijen en plulm- veefokbedrijven in Nederland verzond aan den minister van landbouw en visscherij een telegram, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: „Vernemen uit gewoonlijk zeer goed inge lichte bron, dat uw adviseurs voor pluim veeaangelegenheden de tegenwoordige eierprijzen te hoog vinden, mede tegen over de exportmarkt. Hoewel wij deze uit spraak ongelooflijk vinden, wordt zij niet temin gedekt door het uitvoerverbod voor eieren, waarvan het resultaat immers moet worden, dat de veilingen genoodzaakt zul len zijn, met haar eieren op de binnen landsche markt te komen, waardoor deze ontwricht zal worden en er inderdaad een scherpe daling in de eierprijzen zal plaats vinden. Wij zijn er van overtuigd, uit naam van alle pluimveehouders te spreken, wan neer wij tegen deze gedragslijn met groote kracht protesteeren. Doen dan ook een ernstig beroep op Uwe Excellentie den werkeüjken toestahd voor de pluimveehouderij scherp in het oog te houden en de noodlottige maatregelen af te wenden, daar het hier de levensbelangen van ettelijke duizenden menschen met smalle beurzen betreft". Heden zullen in Den Haag besprekingen plaats hebben over de te nemen maatrege len in zake den eieren'export. Zoolang niet vaststaat, welke restituties zullen gelden, kan in het algemeen nog geen uitvoer plaats hebben. Koelhuis- en kalkeieren voor zoover ze indertijd voor uitvoer zijn opgegeven, kunnen op de ge wone wijze en wat de restituties betreft onder de voorwaarden, die voor uitvoer van versche eieren golden op het moment van opslag, worden geëxporteerd. NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. Het Nederlandsch clearinginstituut heeft meegedeeld, dat met ingang van heden weder stortingen in de clearing met Duitschiand worden aangenomen. Omtrent stortingen in de clearing met Italië zullen nadere mededeelingen worden gedaan. o CHR. ORANJEVEREENIGINGEN. Vervolg algemeene vergadering. Als vervolg op de algemeene vergadering, welke 15 Juli 1.1. te Scheveniügen is gehou den, heeft de bond van christelijke Oranje- vereenigingen ter verdere behandeling van verschillende punten gisteren opnieuw te Utrecht een bijeenkomst gehouden. Besloten werd de kringvorming in can bond te bevorderen en te streven naar voortdurende samenwerking met andere, neutrale vereenigingen ter viering van na tionale feestdagen. De vergadering betuigde haar ingeno menheid met een voorstel, dat ten doel heeft het daarheen te leiden, dat alle jeugdherbergen versierd worden met por tretten van de Koninklijke familie. (N. R. Crt.) o VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is te Zeist overleden op 64-jarigen leeftijd de gep. generaal-majoor K G. Ubbens De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. In den ouderdom van 80 jaar is te Utrecht de heer C. M. Gardenier overleden. Hij was van 3 September 1885 tot 29 Dec. 1916 raadslid van Apeldoorn De heer Gar denier was detijds een bekend architect. Verscheidene bouwwerken te Apeldoorn heeft hij ontworpen. De Gardenierslaan al daar is naar hem genoemd. 2—3 VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID. Vergadering van Drentsche burgemeesters. Te .c.:e<env~M5n?n vele Drentsche burge rmeesters en anderen^6"1' om te luisteren naar de uiteenze'tingenvan de heeren mr. H. W. C. E. Mathon te ~ilnnel£en. resP- A. J. A. A. baron van Heemira' oud-gou verneur van Suriname, te OoSerJ>,eek e,n vice-voorzitter en secretaris derVereenl" ging voor Nationale Veiligheid Aanwezig waren de burgemeesters. Amoo, Assen, Beilen. Borger, Coevoi-Jrn' Dwmgeloo. Eeide, Gasselte. Hoogeveu' Meppel, Norg. Odoorn, Oosterhesselei Peize, Ruinerwold. Sleen, Vledder Vries' Westerbork, De Wijk. Zuidlaren en' Zwee- loo enkele vergezeld van belangstellende ingezetenen uit die gemeenten. De vergadering nam de volgende con clusie aan: onder den druk der internationale span ningen en tengevolge van het voorloopig falen der verwachtingen, welke op den Voir kenbond gevestigd waren, doet zich de noodzr ijkheid gevoelen om bij het Ne- derlandsche volk het vertrouwen te ver- sterken, dat: evenals van oudsher naast God's hulp in eigen krachten moet worden gesteld. Zwaardere offers en grootere inspanning zullen noodig zijn om de verdediging van eigen land en de gebieden over zee te ver zekeren en om de preventieve waarde der weermacht op peil te doen zijn. De Vereeniging voor Nationale Veilig heid, stelt zich ten doel in ruimen kring hieromtrent voorlichting te geven. In de overtuiging, dat ook in Drenthe aan deze voorlichting behoefte bestaat, hebben de aanwezigen zich bereid ver klaard om mede te werken tot oprichten in Drenthe van Comité's van de Vereeni ging voor Nationale Veiligheid. Hiertoe zullen spoedig streek- en plaat selijke vergaderingen worden gehouden. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK WEER HERVAT. Het blijkt, dat de vischexporteurs in ■IJmuiden zich onnoodig ongerust hebben Smaakt over het feit, dat geen consenten 6">r den uitvoer van visch naar Frankrijk vo°sen verstrekt. weru. spreekt vanzelf, dat men deze kwes- Hei rband bracht met valuta-moellijk- tie in v^ h^?n- int echter niet het geval te zijn Dit schij,ant inmiddels zijn dc nieuwe geweest v, jn het „Journal Offlclel" ge- contingenter-Ht, was aanleiding, dat thans publiceert!L;onsenten worden uitgegeven, reeds weer c;ent is vastgesteld op de basis vanedeCoude'regelln"

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10