RIJKSPENSIOEN lfOV LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 30 September 1934 Geen prijsstijging van eenige belangrij ke eerste-levensmiddelen. BUITENLAND Maatregelen der regeering. Bronzen pui: N. V. Kon. Fabriek 9. W. Braat, Delft. Glas- en schilderwerken: H. W. F. van der Steen, Leiden. StucadoorswerkenFa. Joh. de Best, Leiden. Marmerwerken: Fa. G. Keuzenkamp, Den Haag. Verwarmings- en ventilatieinstallatie N V. Winkelhorst en Co.. Den Haag. Electrische installatie: N.V. IMCO. Lei den. Liften: N.V. Huygen en Wessel, Amers foort en N. V. Starlift te Voorburg. Betimmeringen: Gebr. van Remmen. Den Haag en firma H. Pander en Zoon. Den Haag. Meubileering: N V. Nederl meubelfa briek Wageningen" te Wageningen. Beeldhouwwerk gevel: A. Termote. Voor burg. Stoffeering: N.V. Vroom en Dreesmann, Leiden. Architecten: L. van der Laan en ir. Jan A. van der Laan. Dagelijksch toezicht: de heeren J. Reint]es en A. van Holst Adviseur technische installaties: ir. N. Kloots. Bilthoven. Adviseur betonconstructie: ir L. H. Huydts. Den Haag. SLUITING VAN WINKELS OP 2 EN 3 OCTOBER Naar wij vernemen hebben B. en W. het sluitingsuur voor winkels voor Vrijdag 2 October a.s. bepaald op des avonds 10 uur en voor Zaterdag 3 October d.a.v. op des nachts 12 uur. DE HOUDING VAN DEN MIDDENSTAND TEGENOVER DE GELDPOLITIEK DER REGEERING. Men houdt zich aan het parool van dr. Colijn Naar wii vernemen hebben zich, voor zoover bli de Kamer van Koophandel en de politie bekend is. hier ter stede geen ge vallen van onredelijke prijsopdrljvine voor gedaan. Met vreugde constateeren wij dat de middenstand zich over de geheele linie aan het parool van den minister-president heeft gehouden en de prijzen op het be staande niveau heeft gehandhaafd. Wel vernamen wij enkele klachten van winke liers en middenstanders, die moeilijkheden ondervonden bij de bestelling van hun orders bij den groothandel of bij de fabrie ken. Ons kwam een geval ter oore. waarin een fabriek een maandelijksche order van zeer bescheiden omvang welke Zaterdag J.I. dus vóórdat van devaluatie sprake was. was afgegeven, onder voorbehoud van prlis en levertijd accepteerde. Blijkbaar wilde deze fabrikant eerst de kat eens uit den boom kijken en afwachten of de stijging van den prijs der grondstof fen reeds direct verhooging van den prijs van het geheele product tengevolge had Voorzoover men dit standpunt Inneemt ten aanzien van den aanwezigen goederen voorraad. is het uit den aard der zaak in striid met den geest, waarin dr Colijn sprak en waarin hii een dergelijke houding kwa lificeerde als onsociaal en onvaderlands lievend. Wij herhalen evenwel, dat van een ern stige klacht in Leiden en naaste omgeving niets werd vernomen GOUDEN JUBILEUM, Maandag 5 October a s zal het 50 jaar eeieden zijn. dat de heer A. Valkenburgh als leerling-zetter bij de N.V. voorheen E. J. Brill, Oude Rijn in dienstbetrekking kwam o CHR. VAKBEWEGING EN COÖPERATIE. Een uiteenzetting van den Chr. Besturenbond. Voor den studiekring van den Leidschen Chr Besturenbond gaf de heer Jac. van Es gisteravond een uiteenzetting van „de Chr. Vakbeweging en de Coöperatie". De samenkomst, welke in gebouw „Pa trimonium" werd gehouden, werd op de ge bruikelijke wijze geopend, waarna de in leider. die zijn onderwerp in zes punten had onderverdeeld, het woord verkTeeg Allereerst besprak hij de opkomst en doelstelling van Vakbeweging en Coöpera tie. welke beide hun bakermat in Enge land vonden Uitvoerig schetste spr. den toestand in de 18e eeuw. Deze was in één woord slecht Langzamerhand kwam er tegen de misstanden verzet onder de ar beiders. Als reactie volgde hierop in 1834 de verbanning van een zestal landarbeiders uit Engeland naar Australië, omdat zij een z.g.n. vakorganisatie hadden opgericht. De flanelwevers van Rochdale werden aan gemerkt als de stichters van de coöperatie van 1844. Zoowel vakbeweging als coöperatie hebben zich vanuit Engeland over het vasteland uitgebreid. De ontwikkeling van de coöperatie ging vrij snel. In 1933 was de omzet van de Engelsche coöp. inkooporganisatie bijna 83 millioen pond sterling, haar kapitaal 17Vi millioen. Ditzelfde kon ook gezegd van andere landen zooals Frankrijk, Bel gië, Duitschland en Nederland In 1930 was de omzet in ons land f. 55.000.000. Na deze uiteenzetting teekende spr. de verschillende vormen van coöperatie om vervolgens op de bezwaren van coöperatie te wijzen. Deze laatste zijn van verschil lenden aard. Principiëel van hen, die mee- nen dat de middenstand bedreigd wordt onzerzijds en anderzijds dat de coöpe ratieve gedachte socialistisch is. Na beide beweringen bestreden te heb ben, besprak de inleider de richtingen in ae coöperatie. Even alsbij de vakbeweging, dient in de coöperatie met beginselen reke ning te worden gehouden. De Centrale Bond van Verbruikscoöperaties. die verreweg het grootste deel der coöp. om vat, is socialistisch. Deze centrale vormt met het N.V.V een coöperatie-raad. welke raad niet verward moet worden met de Handelskamer, waarin coöperaties van verschillende richting samenwerken. Naast deze „neutrale" is er ook nog een R.K. en een Chr. Bond van Verbruikscoöperaties. De laatste staat in nauw verband met de Chr. Vakbeweging in ons land. De Chr. Vakbeweging aanvaardt de Cooceratie als een bruikbaar middel om oe^sociale Positie van den arbeider te ver- ycoral in dezen tijd is dat van groote beteekenls Met een opwekking om het nut van de Coöperatie goed te verstaan besloot spr. zijn inleiding, waarop een gedachtenwisse- Img volgde. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. In de zitting van de Volkenbonds vergadering zette de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken. Krofta, het standpunt van de Kleine Entente uiteen inzake de hervorming van den bond. De Kleine Entente blijft den bond steunen. De Kleine Entente verlangt verder ont wapening, de bewapeningswedloop maakt de volkeren minder geschikt voor de grond beginselen van 't pact en men ziet de meest veilige regeling in het sluiten van regionale verdragen. De Kleine Entente wil verder vasthouden aan alle garanties van het huidige pact. Ten aanzien van het herzien van artikel 19 is het standpunt van de Kleine Entente gewijzigd, zij zal niet toestemmen in een wijziging hiervan. De Kleine Entente wil medewerken aan alles, wat den Volkenbond versterkt, doch verzet zich tegen alles, wat haar verzwakt. De Oostenrijksche gedelegeerde zeide, dat Oostenrijk den wil heeft een onafhan kelijk bestaan te handhaven. Wat de op portuniteit betreft van een hervorming van het Volkenbondspact. wenscht Oosten rijk zijn antwoord voor te behouden tot een rustiger atmosfeer zal zijn weer gekeerd. Het is nuttig, zoo zette spr. ver der uiteen, de vredesverdragen te scheiden van het Volkenbondshandvest, want ..de verdragen zijn niet onveranderlijk, terwijl het handvest de blijvende idealen van de menschheid moet eerbiedigen". Spr. wees op het nut van een zoo spoedig mogelijk tót stand brengen van de universaliteit van den Volkenbond en wenschte zich voorts geluk met de tusschen Duitschland en Oostenrijk tot stand gekomen ontspan ning. Spr. is er van overtuigd, dat mone taire maatregelen in staat zullen stellen te komen tot afschaffing van clearing en contingenteering. Wellington Koo. de Chineesche Volken bondsgedelegeerde wees op de onzekerheid van den politleken toestand in zijn land en besloot met de noodzakelijkheid uiteen te zetten van een aanpassing van het hand vest en een tot staan brengen van den be wapeningswedloop. terwijl een weder aanpassing van de wereldeconomie tot stand gebracht zal moeten worden. Het internationale katoen-comité heeft in zijn gisteren te Londen gehouden na- jaarsbijeenkomst opnieuw als zijn meening uitgesproken, dat de veertig urenweek voor de textlel-industrie onuitvoerbaar is. BELGIË. Tegen bezetting van fabrieken. Minister-president van Zeeland heeft de vertegenwoordigers van de commissie van vakvereenigingen en van de socialistische partij ontvangen. Hij deelde hen mede dat de regeering geen wanordelijkheden zal dulden en zich met kracht zal verzet ten tegen de bezetting van fabrieken en werkplaatsen door stakers. De vertegen woordigers verklaarden de regeering hierin te zullen steunen. FRANKRIJK. DE FINANCIEELE WETTEN IN DEN SENAAT. De finantieele wetten zijn thans in den Senaat. De finantieele commissie consta- eerde, dat de devaluatie reeds een feit is geworden en dat men alleen kon spreken over de technische maatregelen van de wet, waarop enkele amendementen werden voorgesteld. De rapporteur van de commissie. Abel Gardey, kreeg evenwel opdracht er op te wijzen, met de meeste kracht, dat succes van de operatie afhangt van den terugkeer tot de grondbeginselen van financieel evenwicht en volledig herstel van de sociale orde. Vervolgens besprak de commissie de artikelen afzonderlijk. Op verzoek van de commissie stelde de voorzitter, Caillaux, de volgende formule op om de regeering te wapenen tegen ongerechtvaardigde prijsverhooging. „De wetsbepalingen van 20 Augustus 1936, welke tot doel hebben ongerecht vaardigde prijsverhooglngen te belemme ren, zullen van toepassing zijn op alle verhooging van prijs, onder voorwendsel van de devaluatie. Deze zullen worden teruggebracht op den gewonen prijs, tenzij bewezen kan worden, dat deze prijsverhoo ging het gevolg is van een vermeerdering van waarde van ingevoerde goederen. De senaatscommissie heeft een amende ment opgesteld op de wet op het in be slag nemen van goud. waarbij zij, die krachtens hun beroep goud bezitten, zooals bankiers, exporteurs en goudsmeden, wor den uitgezonderd, zoodat alleen opgepotte kapitalen in beslag genomen zouden kun nen worden. De minister van Justitie heeft het parket van de Seine opdracht gegeven, een in structie te openen tegen de verspreiders van valsche geruchten omtrent een be weerde verhooging van den benzineprijs. Tevens is een kiach^ingediend tegen den leider van het Boerenfront. Dorgeres, wegens onwettige markt-actie en het uit lokken van volksverzamelingen. De tuinders uit de omgeving van Parijs, die gisteren getracht hebben den handel in de hallen te verhinderen, hebben be sloten, de leveranties van groenten te staken. o ZWITSERLAND. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de maand September f. 11.629.68 aan de Rijksontvan gers afgedragen, benevens f. 1614.85 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Firma L. van Dam, Lange Koppenhlnk- steeg 6, Leiden. Groothandel in kaas. enz. Opening filiaal: Delft. ..Delftsch Kaas huis"; en Amsterdam. „Mercator'. Manufacturenhandel en Kledingmaga zijn voorheen firma M. de Vries N.V., Haarlstraat 203. Leiden. Overleden direc teur: Jac. de Vries, 25 Sept. 1936 Nieuwe inschrijving: Coöperatieve Inkoopvereeniglng van win keliers in Koloniale Waren „Rijnstreek" U.A. Prins Hendrikstraat. Alphen a. d. Rijn, 29rood. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter H. de heer J. Faber (den Haag) Voor het doctoraal examen Chineesch-Japansch de heer J. D. Thijs (Leiden) en voor het ec. doet. exa men Indologie de heer W. P- van Dam (Oegstgeest). Bij K.B. is met ingang van morgen op hun verzoek eervol ontslag uit den mlital- ren dienst verleend aan de reserve-eerste- luitenants A. Meijer. C. van Oosterhoud en B T Kleine Staarman en P. A. J. de Bruiin. allen van het 4e reg'ment infanterie alhier. Naar wil nader vernemen zal de uit reiking van de zilveren medaille voor trou wen dienst aan den sergeant-kampwachter J. Lammerse niet plaatsvinden op Maandag 5 October a s. doch Woensdag 7 October a.s. des middags te 4 uur in de onderoffi- cierscantine van de Morschpoortkazeme alhier Wegens vertrek naar Utrecht van den secretaris, van de Ned. Amusements Club, den heer C. J. M. van Eyken is tot secre taresse gekozen mej. T. J. M. Miltenburg, Haarlemmerweg 49B alhier. Wij hadden heden het genoegen de oude gevel van het Leidsche Stadhuis, ge borduurd „en petit point" door de Hon- gaarsche artiste Maria Györl, te bewon deren. Vanaf heden zal dit werk te bezichtigen zijn in de étalages van „het Spinnewiel" ir. de Breestraat en wij houden er ons van overtuigd, dat vele ingezetenen met belangstelling en bewondering van dit ar tistieke werk zullen kennis nemen. DE MONETAIRE MAAT REGELEN GOEDGEKEURD. Na beraadslagingen, die 13 uren duurden, heeft de Nationale Raad de maatregelen van den Bondsraad op monetair gebied goedgekeurd met 99 stemmen voor. Zestig afgevaardigden namen slechts acte van de maatregelen zonder hun goedkeuring uit te spreken. Het decreet betreffende de deva luatie kan thans in werking treden. Intusschen betoogden verschelden afge vaardigden. dat zij de devaluatiemaatrege len praematuur achtten. Officieel wordt meegedeeld, dat de Zwit. sersche franc is aangepast aan de groote wereld-valuta's. De wettelijke gouddekking blijft 40"/o, de limieten van de devaluatie zijn 34.5°/o en 25 94" o In feite is het voorloopig niveau 30°/o beneden de vorige pariteit. Dit moet een voldoende aanpassing van den productieprijs in Zwitserland toestaan en een hernieuwde vlucht van de Zwitser sche export mogelijk maken. De bankactlvitelt en de handel in goud en deviezen is op geen enkele wijze be perkt door den monetairen toestand, welke zeer soliede is gebleven, de gouddekking blijft hoog, de financieele politiek blijft voorzichtig en de toestand van de begroo ting blijft gezond. Tenslotte zijn alle maat regelen genomen om een verhooging van den levensstandaard te voorkomen. De Nationale Raad heeft in de slot- stemmlng met 80 tegen 39 stemmen het besluit goedgekeurd den Bondsraad vol machten te verleenen voor het nemen van dringende economische maatregelen. De Zwitsersche valuta zal op goud ge baseerd blijven. Het alignement met den dollar, het pond sterling en den Franschen frank zal eerst plaats vinden naar gelang deze deviezen gestabiliseerd zullen worden. De winst, die Zwitserland op zijn goed- reserves zal behalen, zal besteed worden tot stichting van een compensatiefonds, ten einde de valuta te steunen. Het fonds zal eerst geliquideerd kunnen worden, indien normale verhoudingen zijn teruggekeerd. VERZEKER U THANS EEN RAAD VAN ARBEID EN SLUIT EEN 9844 ITALIË Instelling van een „export-lire?" Zonder dat van gezaghebbende zijde eenige bevestiging te verkrijgen was, ver luidde gisteren in sommige financieel ge ïnteresseerde kringen te Rome, dat de re geering plannen zou overwegen tot het in stellen van een z.g. „export lire" die 25 tot 30 pCt. beneden de voor het binnenland gehandhaafde Ure zou liggen. Het doel zou zijn Italië in staat te stellen zijn export op concurreerend peil te handhaven, nu Frankrijk door zijn devaluatie op dit ge bied een belangrijken voorsprong op Italië verworven heeft en als afnemer van min der beteekenis dreigt te worden. PALESTINA. Naar den staat van beleg. Op het slot Balmoral is een kroonraad gehouden, waarop besloten is, den opper bevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Palestina, generaal Dill, alle volmachten te geven voor het afkondigen van den staat van beleg. Vermoedelijk zal deze morgen door een proclamatie van den hoogen commissaris worden afgekondigd. Krachtens de bevoegdheid, den staat van beleg af te kondigen over het geheele mandaatgebied, heeft de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Palestina ook het recht ieder beroep tegen de beslis singen van het oppercommando of een zijner vertegenwoordigers te verbieden. Gelijk reeds werd medegedeeld, is het de bedoeling der regeering zooda nige maatregelen te nemen, dat zeker heid bestaat, dat de prijzen van brood, aardappelen, boter, melk, consumptie- zetmeelen en suiker zich niet zullen wijzigen als gevolg van de nieuwe mo netaire situatie. De heffing op boter is daarom met terug werkende kracht van Maandag 28 Septem ber af verlaagd van f. 0.85 op f0.75, terwijl met ingang van dien datum de restitutie bij export van boter f0.75 zal bedragen. De steun uit het landbouw-crlslsfonds op zuivel zal, In verband met de stijging van de zuivelwaarde, met ingang van 5 October a.s. worden verlaagd. De prijs van consumptiemelk zal tenge volge van een en ander geen verhooging ondergaan. De restitutie bij export van kaas wordt verlaagd voor volvet en 40 tot 1 cent en voor 30 en 20 tot 'It cent per K G. Ten aanzien van tarwe zijn zoodanige maatregelen getroffen, dat zekerheid be staat, dat de bloemprijs en dus de prijs van brood, niet beïnvloed wordt door de monetaire maatregelen. Ten einde een ontwrichting van de markt van consumptie-aardappelen te voorkomen, is de denaturatietoeslag op dezelfde hoogte gehandhaafd, de toeslag bij export is echter vervallen, zoodat de aardappelprijs ongeveer in evenwicht is op hetzelfde peil als in de vorige week. Voor zoover de suiker betreft zal de cri sisheffing op suiker evenveel worden ver laagd. als de stijging van de wereldmarkt prijs bedraagt. De heffing op de voornaamste zetmeelen zal met ingang van heden evenveel worden verlaagd als de wereldmarktprijs geste gen is. In verband met de stijging van den wereldmarktprijs van rogge en gerst is met ingang van 28 September j.l. de denatu ratietoeslag op rogge verlaagd van f. 3 op f. 2 en de dorschtoeslag op gerst verlaagd van f. 2.25 tot f. 0.75. In verband met een en ander worden de monopollewinsten bij invoer en de resti tutie daarvan bij uitvoer, gehandhaafd op hetzelfde peil als de vorige week, zulks met uitzondering van eenige technische wij zigingen als gevolg van bovengenoemde maatregelen, zoodat de monopoliewinst van rogge vastgesteld wordt op f4 (f. 2 monopoliewist op gedenatureerde rogge f.2 denaturatietoeslag). Tot wien men klachten richten kan. De minister-president ontvangt vele brie ven. verband houdende met hier en daar locaal optredende priisverhooglngen Aan gezien deze brieven ter behandeling moeten worden door gegeven, hetzii aan het de partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, hetzij aan dat van Landbouw en Vlsscherii of van Sociale Zaken, verzoekt de minister-president klachten van dezen aard voortaan voor zooveel zulks na de totstandkoming van de wet tegen prijsop drijving nog noodig is niet meer aan hem te doen toekomen, doch deze aanhangig te maken hetzij bij den burgemeester der be treffende gemeente hetzij bü de Kamers van Koophandel, hetzij bii de genoemde de-p--tementen rechtstreeks. Goederen, waarvoor een prijs verhooging redelijk is. Door den raad van ministers is. onder leiding van den minister-president, inge steld een rnjnisterieele commissie, waarvan ook de minister van Financiën, van Sociale Zaken, van Landbouw en Visscherij en van Handel. Nijverheid en Scheepvaart deel uit maken. Deze commissie heeft- tot taak na te gaan voor welke goederen, in verband met de gewijzigde valutaverhoudingen een redelijke prijsverhooging onvermijdelijk moet worden geacht. Zit vergadert eiken dag, met uitzondering van den Zondag, om 9.15 's voormiddags, aan het departement van Koloniën Verzoeken van fabrikanten of andere belanghebbenden moeten intus schen aanhangig worden gemaakt bil een der departementen, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn. De winkeliers en de monetaire maatregelen der regeering. De middenstandsbonden hebben zich, ge lijk bekend, onmiddellijk bereid verklaard achter de regeering te staan en mede te werken aan het tegengaan van onredelijke prijsstijging. Aan alle leden van deze bonden is mede werking gevraagd. Omtrent het resultaat van dat verzoek heeft het A.N.P. zich gewend tot den heer M. W. Wiewei, administrateur van de alge- meene winkeliersvereeniging te Amsterdam. Deze was van meening dat in verband met de monetaire aangelegenheden er geen prijsopdrijving is. Toch meende hij, dat de middenstand in een zeer moeilijke positie is geraakt. Er zijn toch in den handel altijd prijsschommelingen. Het aantal factoren, dat daarvan oorzaak is. is zeer talrijk en doet thans weinig ter zake, maar om een fictief geval te nemen: Een winkelier in schoenen heeft een party gekocht tegen vyf gulden; de verkoopprys bedraagt zes gulden. Nu krygt hU bericht van den fabrikant dat deze schoenen in het vervolg zes gulden inkoop zullen kosten. Deze winkelier zou geen koopman zyn als hy dan deze schoenen nog zou verkoopen voor zes gulden. Hy gaat ze verkoopen voor zeven gulden. Niemand zal daar in gewone omstandigheden aanstoot aan nemen. Maar nu? Maakt de winkelier zich thans schuldig aan prijsopdrijving? Deze prysver- hooging was een gevolg van den groothan- delprijs in schoenen. Een redeiyke prijsver hooging mag dan ook niet veroordeeld wor den als deze geheel onafhankehjk is van de monetaire maatregelen. Echter: het publiek zal daar vermoedeiyk anders op reageeren. Dit zal in elke prysverhooging een onrede- ïykheid zien en den winkelier brandmerken als een afzetter. Met de zoogenaamde merkartikelen staat het anders. De winkeliers hebben de prijzen daarvan niet in de hand. Zy worden vast gesteld door den fabrikant of den impor teur. Wanneer straks deze laatsten de pryzen zouden verhoogen, dan moet de winkelier daaraan voldoen. Wanneer dat inderdaad van eenig belang zou zyn, gaat dan de fabrikant of de im porteur vrij uit? Een vraag, die nog niet beantwoord Is. In het algemeen toch kan gezegd worden dat de winkelier afhankeiyk is van de groothandelpryzen. Evenwel kan geconstateerd worden dat het publiek weinig of niet gereageerd heeft op de monetaire omstandigheden. Alleen in het confectie-bedryf is meer drukte waar te nemen. Echter valt dat ook niet samen met de weersomstandigheden van de laatste dagen? En zal men nu van daag niet koopen, wat men van plan was de volgende week te doen. Het is een ver schijnsel onder het publiek dat te begrij- pen is. Slager te Amsterdam door het publiek bedreigd. Een slager, die zyn zaak heeft in de Dot- lerbloemstraat aan den overkant van het Y te Amsterdam, heeft gisteravond aan leiding gegeven tot het requireeren van een politiemacht, aangezien hy had aan gekondigd, dat hij den prijs voor een pond vet met 5 ct. zou verhoogen, omdat naar hü voorgaf hy zyn leveranciers ook meer moest betalen. Het gevolg was, dat hy mede van de zijde van het publiek een aankondiging ontving, hierop neerkomend, dat zü, als hy zun voornemen zou uitvoeren, zouden in grijpen. De politie, die ernstige onregel matigheden vreesde, trok daarop in de na-' byheid van den winkel een politiemacht samen Tot eenig ingrijpen is het echter niet gekomen, omdat de slager, uit vrees voor wraaknemingen, besloot, geen gevolg te geven aan zijn voornemen en den ouden prijs voor vet handhaafde. Vermindering van lasten der bevolking De „Java-Bode" weet te melden, dat in Indië maatregelen in overweging zijn om door vermindering van de lasten der be volking deze tegemoet te komen in de voor haar ongunstige gevolgen der monetaire maatregelen. Het blad spreekt voorts het vermoeden uit dat binnenkort zal biy'ken dat ook het vraagstuk der salarissen en pensioenen de aandacht heeft. Duizenden leven zoo duldeiyk op de grens van de mo gelijkheid dat men direct moet helpen. Het blad noemt het Jammer, dat de mone taire maatregel Indië niet verlost van een deel der schuld, daar vermoedelyk 99 pCt. in eigen land, en dus met guldens betaald blijft. DANTZIG. Socialistisch gemeenteraadslid tot 2 jaar veroordeeld. De Dantzigsche sche pen ree talbank heeft het sociaal-democratische gemeenteraads lid, Emil Straphel, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Straphel had op 10 Juni j.l. den employé van den natlonaal-soctalistischen „Dan- ziger Vorposten" aangeschoten, toen deze hem by het ultdeelen van sociaal-demo cratische vlugschriften gadesloeg. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt ontkent communistische neigingen Roosevelt heeft voor democra'ische conventie van den staat New-York een .ede uitgesproken, waarin hy hen ant woordde, die hem van communistische nei gingen beschuldigen. Hy zeide trouw te zyn gebleven aan de democratie en on- Amerikaansche denkbeelden, zooals het communisme, van die democratie verwy- derd te hebben gehouden. Het communis me aldus vervolgde hy is een uiting van sociale instabiliteit, die het gevolg is van economische onrust. De republikeinen hebben Amerika aan den rand van het communisme gebracht, doordat de vraag stukken van sociaal en economisch belang gedurende 12 jaar verwaarloosd zyn- Roo sevelt beschuldigde er zyn tegenstanders van. het communisme in den verkiezlngs- otrijd te hebben gebracht, terwyi daarover tusschen democraten en republikeinen geen meeningsverschil bestaat. TURKIJE. Het pond op pond sterling gebaseerd. De circulatiebank deelt mede, dat na de devaluatie van den Franschen franc het oond sterling tot nader order by de koers berekeningen als basis zal dienen. De koers van het Engelsche pond is voor loopig vastgesteld op 6.35 tot 6.38 t. pon den voor een pond sterling. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2