NIEUWBOUW V. en D. 77ste Jaargang WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 No. 23472 Dank van H.M. de Koningin HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DH nummer bestaat ulf VIER bladen EERSTE BLAD. KLEINE ADVERTENTIES VRIJDAG A.S. Daar het Leidsch Dagblad Zaterdag 3 October a.s. niet verschijnt, zullen wij in ons blad van Vrijdag a.s. kleine advertenties opnemen. Men gelieve deze Vrijdagmorgen vóór 10 uur en indien moge lijk, reeds morgen, Donder dag op te geven. 3 OCTOBER- FOTOWEDSTRIJD. STADSNIEUWS HET KOMENDE 3 OCTOBER-FEEST. Een belofte voor wat komen gaat. Hare Majesteit de Koningin, zeer getroffen door de buiten gewoon groote belangstel ling en het medeleven ter gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden met prins Bernhard van Lippe-Biester- feld, wenscht langs dezen weg aan alle colleges, corpo raties, instellingen, vereeni gingen en particuliere per sonen, hoogstderzelver op rechten dank te betuigen, aangezien het onnoemelijk groote aantal gelukwenschen het Hare Majesteit niet moge lijk maakt om een ieder af zonderlijk te bedanken. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f*f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Ter gelegenheid van den feestdag ter herdenking van Leiden's Ontzet, schrijven wij onder onze abonné's een FOTO-WEDSTRIJD uit, uitsluitend voor amateur-fotografen. De foto's moeten betrekking hebben op den 3-Octoberdag en mogen elk willekeu rig moment van de feestelijkheden in beeld brengen, mits daarin slechts duidelijk de feestvreugde tot uiting komt. Men mag dus naar verkiezing foto's, van het Schutters veld dan wel grappige straattafreeltjcs in zenden, doch bij voorkeur niet van den optocht; deze toch zullen wij zelf in vol doende aantal reeds in ons Blad van Maandagavond 5 October a.s. geven. Zij moeten zijn afgedrukt in zwart en wit op glanzend papier en uiterlijk WOENSDAGMIDDAG 7 OCTOBER vóór 12 uur in ons bezit zijn. De naar het bindend oordeel onzer Redactie daarvoor in aanmerking komende aardigste foto's (tot een maximum van 10 stuks) zullen wij in ons Blad van Donder dag 8 October afdrukken en elk beloonen met een premie van f. 2.50. Op 3 October er dus met de camera op uit! DE DIRECTIE. EEN TIPJE VAN DEN FEESTSLUIER OPGELICHT. gen, waarin straks vele grootheden uit onze vaderlandsche geschiedenis zullen plaats nemen. Wij willen en mogen niet te veel verklap pen van deze „streeling der oogen", welke de Jubileum-optocht 1936 stellig zal worden, doch verheugen ons over het besluit van het bestuur der 3 Octobervereeniging om morgenmiddag van 3 tot 5 uur ook den le den in de gelegenheid te stellen door eigen aanschouwing zich eens een denkbeeld te vormen van het vele voorbereidende werk, dat moet worden verricht, vooraleer een 3 October-optocht, laat staan een grootsche jubileum-optocht, door de Leidsche straten trekt. Gaarne wekken wij de leden op om zich dit smakelijke voorproefje uit de welvoor ziene provisiekast der 3 Octoberkeuken niet te laten ontgaan! Gisteravond vond in de groote Stadszaal ook de generale repetitie plaats van de revue ,,'t Is alles hutspot", welke door een groot aantal Leidsche dilettanten onder leiding van den Nederlandschen revue-ko ning Henri ter Hall wordt opgevoerd. Het ware praematuur daarover reeds nu uit te weiden, doch wel mag gezegd, dat de bezoekers van de vroegere cabaret-avonden stellig geen slechte ruil hebben gedaan en dat de revue tal van kostelijke vondsten bevat, waarom men van ganscher harte zal lachen. Hedenavond gaat de première, mor gen- en Zaterdagavond volgen de reprises. Wij houden er ons van overtuigd, dat de roep, welke na vanavond van deze revue zal uitgaan, een zoodanige is, dat voor de volgende avonden een uitverkochte zaal ge garandeerd is. Om die reden raden wij candidaat-bezoe- kers aan niet te wachten met het koopen van kaarten tot het misschien te laat is. Dat risico is waarlijk niet denkbeeldig! Ook overigens maakt de stad zich op om het 3 Octoberfeest te vieren. In de verschil lende straten verschijnen steeds meer vlag gen; hier en daar wordt getimmerd en een bijzondere versiering aangebracht, terwijl van gemeentewege aan de verschillende toegangswegen tot de stad de gebruikelijke afscheidingen worden geplaatst. De buurtcommissie voor de Hoogewoerd verzoekt ons plaatsing van het volgende: „Dank zij de spontane medewerking van het overgroote gedeelte der Hoogewoerd-be- woners, is het bestuur der buurtvereeniging „Hoogewoerd Vooruit" erin geslaagd een eenvoudige, vlaggenrijke versiering te doen aanbrengen, welke gehoord de opmerkingen van buurtbewoners en anderen zeer in den smaak valt. Indien de bewoners zich de moeite nog willen getroosten de „groote" vlaggen uit te steken, zal men van een ware vlaggenparade kunnen spreken Het bestaande versieringsmateriaal, dat na afloop weder behoorlijk wordt opgebor gen, werd dit jaar uitgebreid met een 100-tal standaardvlaggen, geleverd door de firma D. Ladan, alhier. De betimmering werd ver zorgd door de fa. P. J. van Dam, alhier. Een lezer oppert het denkbeeld om nu de koraalmuziek en de kinderzang op 3 Octo ber niet door de radio-omroepvereenigingen worden uitgezonden, deze taak te doen over nemen door het Gem. Radiodistributiebe drijf. Vele zieken en ouden van dagen zou den de uitzending van dit gewijde deel van het programma op hoogen prijs stellen schrijft hij, en wij deelen zijn inzicht vol komen De taptoe op Vrijdagavond belooft dit jaar grootere afmetingen te zullen aanne men dan ooit te voren. Het aantal vereeni- gingen en corporaties, dat zich bereids voor deelneming heeft aangemeld, overtreft alle vorige avond-optochten op 2 October. Al leen de padvinders zorgen reeds voor een groep van ruim 500 man! DE NIEUWBOUW VAN VROOM EN DREESMANN. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het feest aller sleutelstedelijke feesten, den herdenkingsdag van Leiden's ontzet. Maandenlang zijn de bestuursleden van de 3 Octobervereeniging reeds druk in de weer met het treffen der noodzakelijke voorbereidingen om deze jubileumfeestvie- ring nog stralender en nog grootscher te doen zijn dan in voorgaande jaren. Een van de hoogtepunten uit het feest programma zal ook nu weer de optocht zijn, die een bloemlezing belooft te worden van de optochten der laatste 17 jaren. Ten aanzien van dit onderdeel der feeste lijkheden zijn de voorbereidingen zoover ge vorderd, dat zij reeds tastbaren en zichtba ren vorm hebben aangenomen. In de remise der N.Z.H. aan den Hooge Rijndijk nabij de Utrechtsche brug is een klein legertje van timmerlieden, schilders en decorateurs hard aan het werk om de kunstzinnige teekeningen van den ontwer per van al dit fraais, den heer Jan de Quack in werkelijkheid om te zetten. De voorzitter der 3 Octobervereeniging, de heer W. van der Laan en vanzelfspre kend ook de voorzitter der Optocht-com missie, de heer Bern. de Koning, wier en thousiasme voor de goede zaak met het klimmen der jaren eer schijnt toe- dan af te nemen, toonden ons gistermiddag met een alleszins gerechtvaardigden trots de vele staatsiekarossen en praalwagens in aanbouw. Wij hebben ze eens rustig kunnen bekij ken, rustiger dan de voorbijtrekkende stoet op den feestdag zelf daartoe de gelegenheid biedt en vol be- en verwondering gestaand over de minutieuze wijze, waarop alles is afgewerkt. Het schilderwerk in warme en vroolijke tinten harmonieert wonderwel met de inwendige bekleeding der staatsierijtui Wij hebben vanmorgen ook nog even een kijkje genomen op het Schuttersveld, waar de bouw der verschillende tenten en kra men ook al in een verder gevorderd stadium verkeert dan vorige jaren op hetzelfde tijd stip. Dit is een logisch gevolg van het feit, dat het Luna-park nu een dag eerder, n.l. Vrijdagmiddag om 3 uur voor het publiek wordt opengesteld. De bodemgesteldheid laat hier en daar nog al iets te wenschen over, doch men kan er verzekerd van zijn, dat geen middel onbeproefd zal worden ge laten om het veld in zoo gunstig mogelijke conditie te brengen. De terreincommissaris, ir. D. Boogerd heeft een zeer groot aantal balen stroo ge- requireerd, waarvan het absorbeerend ver mogen weliswaar niet zoo groot is als van zaagsel, doch dat juist door die eigenschap een veel steviger onderlaag vormt. De aangevoerde hoeveelheid is een solide waarborg, dat het ongerief, dat eventueele regenbuien zouden kunnen veroorzaken, tot een minimum wordt teruggebracht. Inmiddels blijft vóór alles de hoop ge vestigd op mooi, droog weer! HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen heeft een vergade ring van alle Leidsche Nationaal voelende organisaties op initiatief der Contactcom missie besloten tot een gezamenlijke, groot sche feestviering ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard. Nadere plannen zullen t.z.t. worden be kend gemaakt, Mr. C. W. van Santen. Cobetstraat 89 is tot secretaris der Contactcommissie her benoemd. Een prachtig winkelpaleis. Morgenmiddag om 3 uur zal het nieuwe gebouw der firma Vroom en Dreesmann, waarvan een gedeelte in de Julimaand van het vorige jaar werd voltooid, in zijn geheel voor 't publiek worden oj>engesteId. Het nieuwe gebouw, dat door zijn hoogte en frontbreedte de omgeving van de Aal markt. gezien vanaf de Hoogstraat, volko men beheerscht, is ontworpen door onze stadgenooten. de architecten L. van der Laan en ir. Jan A. van der Laan, die er niettemin naar hebben gestreefd om, voor zoover hun opdracht dat toeliet, hun schep ping zooveel in overeenstemming te bren gen met het stadsbeeld ter plaatse. Gezien 5e onmiddellijke belending, het Waagge bouw, was dit geen gemakkelijke opgave, doch het zij gaarne erkend, dat zij er een alleszins bevredigende oplossing voor heb ben gevonden door aan de zijde van de Waag den gevel trapsgewijze te laten afda len, terwijl over de geheele Aalmarktzijde de daklijst één verdieping lager ligt dan van het daarachter oprijzende gebouw. Uit aesthetisch oogpunt beschouwd schenkt dit nieuwe winkelpaleis meer be vrediging dan het conglomeraat van deels volkomen stijllooze perceelen. waarin de firma vroeger was gehuisvest. Een vertegenwoordiger van de directie heeft het ons gisteren ronduit verklaard: deze verbouwing was uit zakelijk oogpunt gebiedende eisch. De voorheen beschik bare verkoopruimte en de pirmitieve indee ling maakten het onmogelijk de groote sorteeringen op de wijze, zooals het publiek dat wenscht en waarop het recht heeft, te presenteeren. Men vindt in het nieuwe gebouw alle vroeger bestaande afdeelingen terug, waar aan alleen een tearoom is toegevoegd. De directie liet uitdrukkelijk uitkomen, dat men hierin geen handelsobject moet zien, doch uitsluitend een service, welke door het koopend publiek wordt verlangd en die zich dan ook alleen bepaalt tot het servee ren van verschillende koude en warme dranken en tot het gebruik van een een voudig broodje en wat dies meer zij. De eigenlijke verkoopruimte omvat be halve den beganen grond vier étages, waar van de bovenste grootendeels in beslag wordt genomen door de kantoor- en perso- neelslokaliteiten. Het personeel is liefst 350 personen sterk! Onder den geheelen bouw ligt het sousteuain, waarin de tech nische installatie is ondergebracht. Deze bestaat uit de centrale verwarming met oliestookinstallatie; een koudwaterinstalla- tie, welke het geheele gebouw middels drukketels van stroomend water voorziet en waarop ook de brandleiding is aange sloten: een ventilatie-inrichting voor auto matische luchtverversching met verwarm de lucht; een accumulatorenbaterij, welke ingeval van lichtstoring het geheele ge bouw gedurende 3 uur van licht kan voor zien, een decoratie-atelier en de expeditie. Verder vinden wij hier nog de garderobe voor het personeel zoomede een dienstin gang. De goederen worden aangevoerd door een aparten ingang en vandaar buiten de gewone verkoopruimte om, gedistribueerd naar de verschillende verkoopsafdeelingen. Deze zijn alle gelegen op den beganen grond en de eerste drie verdiepingen. De meubelafdeeling op de derde étage sluit aan bij de tearoom, welke zich be vindt op den hoek van Aalmarkt en Maars- manssteeg met daarachter gelegen keuken. Een deel der vierde verdieping is inge richt als showroom, waarin van tijd tot tijd speciale tentoonstellingen, zooals van handwerken, serviezen, speelgoed en tuin meubelen zullen worden gehouden. Hier vinden wij ook de offertekamers, de direc tie-vertrekken en een conferentiekamer voor directie en personeel, benevens een overdekt dakterras, een soort dépendance van de tearoom. Over het geheele achterdeel van het gebouw ligt een open terras, dat natuurlijk ook per lift te bereiken is en vanwaar men een onvergelijkelijk mooi uitzicht heeft over de Sleutelstad en haar omgeving. Bij helder weer kan men hier de scheepjes op de Kagerplassen zien zeilen en bij zeer goed zicht zijn zelfs de torens van Rotterdam te ontwaren. Het terras ligt op een hoogte van onge veer 25 meter boven den beganen grond. In de toekomst zal hier ook een oriëntee- ringstafel worden geplaatst. Het gebouw wordt op den voormelden hoek bekroond door een lichttoren, van waaruit des avonds een wit draailiéht zijn stralenbundels over de daken der omrin gende huizen zal werpen. De hoofdlijnen van het gebouw zullen bij avond worden aangegeven door een lichtstreep van natriumlicht. Tijdens de openingsweek wordt dit nieuwe winkelpaleis door sterke schijnwerpers met zgn. floodlight beschenen. Het centrale punt van het inwendige wordt gevormd door 't trappenhuis, waar omheen de verkoopsafdeelingen als het ware gegroepeerd liggen. Dit trappenhuis werd reeds in Juli van het vorige jaar in gebruik genomen. Deed het toen t.o.v. de omgeving eenigszins zwaar aan, nu ook het tweede deel van den bouw is gereed gekomen, zijn de verhoudingen heel wat gunstiger geworden en springt het monu mentale karakter ervan veel meer in het oog. Door hooge stellages e.d. te vermijden is ook een buitengewoon overzichtelijk ge heel verkregen, zoodat men op iedere étage de geheele verdieping van Breestraat tot Aalmarkt kan overzien. De opening zal nagenoeg geheel een intiem karakter dragen. De particuliere secretaris van H.M. VAN HEEMSTRA. BINNENLAND. De monetaire crisismaatregelen, door het parlement met vrijwel algemeen© instem ming goedgekeurd (3e Blad). Mr. Trip heeft vertrouwen in de toekomst; verschijnselen van onrust zijn uitgebleven (3e Blad). Installatie der commissie van advies in zake behoud der kleine boerenbedrijven (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Debat in de Tweede Kamer over de mo netaire politiek der regeering. (Ie Blad). Geen prijsstijging voor belangrijke eerste levensmiddelen. (Ie Blad). Tnslotte nog eenige feitelijke gegevens met betrekking tot den bouw. Het sloopwerk van het eerste deel begon in Juni 1934. De eerste paal werd geslagen op 3 Juli 1934 en dit deel was gereed op 18 Juli 1935. Voor het tweede deel waren deze data respectievelijk September 1935, 4 October 1935 en 1 October 1036. De totale bebouwde oppervlakte van den nieuwbouw bedraagt 1570 vierkante meter; het totaal vloeroppervlak 6600 vierkante meter. Bij den bouw waren ongeveer 200 per sonen betrokken. Bij het graafwerk werden geen vondsten van eenig belang gedaan. De uitvoering van het werk had een regel matig en vlot verloop, dat alleen werd be moeilijkt door de omstandigheid, dat het bedrijf niet mocht worden gestagneerd. In verband met de zeer beperkte ruimte voor den opslag van materialen, werd geen be- BUITENLAND. De Fransche devaluatie-voorstellen in den Senaat (Buitenland en Tel., Ie Blad). De Zwitsersche devaluatie goedgekeurd (Buitenland, le Blad). De zitting van den Volkenbond voortgezet (Buitenland, le Blad). De opmarsch naar Madrid (3e Blad). De Volkenbondscommissaris te Dantzig Lester benoemd tot onder-secretaris-gene raal van den Volkenbond (Tel., le Blad). Britsch vlieger-officier verbetert het hoogte-record en brengt dit op 15.230 M. (Luchtvaart, 3e Blad). De luchtrace naar Johannesburg. Nog; vier deelnemers (3e en le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. tontoren gebouwd, doch gebruik gemaakt van de niet vaak toegepast methode met een betonpomp, welke de benoodigde spe cie onder de straat door naar de verschil lende afdeelingen opvoerde. Als gevolg van deze uitbreiding beschikt de firma thans over niet minder dan 46 royale étalagekasten. Aan den bouw werd medewerking ver leend door: Aannemers: Bouw: N.V. Hollandsche Beton Mij., onder leiding van ir. Van Hoolwerff. Uitvoerder de heer Suter. Hét prachtige winkelpajeis aan de Aalmarkt van de firma Vroom en Draesmann, dat morgenmiddag voor het publiek zal worden openge'steld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1