ER IS MAAR EEN KAR EL I Monetaire crisis-ontwerpen goedgekeurd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 30 September 1936 De strijd in Spanje 4 cent VIER (Uw bei» W. KURRELS BERICHT YAN INZET BEHANDELING IN HET PARLEMENT VRAGENRUBRIEK IS ER EEN GEHEIM VERBONDEN ER IS MAAR ÉEN GEHEIM - DAT IS DE KUNST VAN 5 cent FAMEUS (lange knafe) 6 cent ENORM (lange knak) 6 cent SIVANA (korte knak) Voor elken voetvorm: swift. f. 4.95 f. 5.95 f. 6.95 En zoo kwam dan gisteren het lot van den gulden In het parlement ter sprake. Eerst hedenmiddag echter zal het eigen lijke debat worden gevoerd naar aanlei ding van de korte rede, welke Minister Colijn bij het begin der vergadering hield. Maar de Kamer heeft daar- toch het drietal ingediende ontwerpen (het tegengaan van prijs-opdrijving; het verbod van goud-uit voer; het instellen van een Egalisatie- of Stabiliteitsfonds) behandeld en afgedaan. De rede van Minister Colijn, waarvan wij zoo-even gewaagden, en die gisteren nog uitvoerig door ons is vermeld, was feitelijk bedoeld als een hoffelijkheid jegens de Kamer. Nieuws bevatte zij niet, gelijk men reeds uit ons blad gezien zal hebben, be halve dan in den laatsten zin, waarin werd medegedeeld, dat, onder de gewijzigde om standigheden (waarmee in dit verband be doeld werd het eventueel duurder worden van het levensonderhoud i de Regeering zal overwegen of de onlangs getroffen rege ling met betrekking tot den huurbijslag wijziging behoeft. Vermoedelijk zal dus deze bijslag geheel of ten deele worden hersteld. De mededeeling des Ministers, dat de Regeering op dit oogenblik niet denkt aan een wettelijke devaluatie, was, hoe belangrijk ook, niet nieuw; uit de inge diende ontwerpen was dit reeds gebleken. Wij gelooven stellig, dat de Regeering de goede methode heeft gevolgd om den nieu wen toestand te regelen en de beurs-koer- sen bevestigen dit tot dusver. De drie wetsontwerpen moesten natuur lijk den gewonen parlementairen weg vol gen: afdeelingsonderzoek, Verslag, Ant woord. maar als het moet, kan de Kamer (gelijk in de oorlogsjaren i zeer snel wer ken, al verliepen er dan ook ruim vijf uur, tot de ontwerpen rijp waren voor openbare discussie: om 2 uur ging de Kamer in de afdeelingen en om ruim 7 uur in den avond begon de openbare behandeling. Uit de Verslagen bleek, dat in de afdeelingen nog verschillende belangrijke vragen aan de orde waren gesteld. Men kon zich alge meen, of vrij algemeen, met de ontwerpen vereenigen, maar wenschte te weten, of de Regeering al eenig denkbeeld had omtrent de goudpunten, waartusschen zij het koers- peil van den gulden zou willen egaliseeren; omtrent een eventueele herwaardeering van goederen en goudvoorraden; omtrent de bestemming van de winst der Neder- landsche Bank, en men vroeg of zij niet zou komen met voorstellen tot aanpassing van loonen. salarissen en pensioenen aan den nieuw te verwachten levensstandaard. De Regeering heeft vervolgens bij elk ontwerp het betrokken verslag beantwoord. Minister Oud heeft daarbij doen uitko men, dat hij thans op verschillende der gestelde vragen geen positief antwoord kon geven. Omtrent een koers van den gulden kon op dit oogenblik niets worden bepaald en de winst op den goud-uitvoer van de Nederlandsche Bank kan eerst wor den vastgesteld, wanneer de pariteit zal zijn beslist. Dan echter zoo verklaarde de Minister zal die winst ten bate van het Rijk komen, maar eerst zal het pon- denverlies er af worden getrokken dat de Bank destijds heeft geleden. Omtrent de winst op den goudvoorraad wordt later be slist. Of er maatregelen genomen zullen worden tot aanpassing van loonen, sala rissen en pensioenen verklaarde de Minis ter thans niet te kunnen beslissen; dit zal van de omstandigheden (stijging der kas ten van het levensonderhoud) afhangen. Het is niet de bedoeling, een wissel-cen trale te stichten. Bij het beheer van het Egalisatie-fonds zal de Regeering de be slissing hebben; de bank-directie adviseert. Minister Gelissen heeft beloofd dat, met de nieuwe bevoegdheden, tegen elke prijs opdrijving krachtig zal worden opgetreden, ja, hij gaf zelfs te kennen dat nog verdere maatregelen tegen prijs-opdrijving noodig kunnen zijn. Groot-, tusschen- en klein handel zullen onder de bepalingen vallen. Wat nu precies ..onredelijke" prijs-opdrij- vingen zijn, verklaarde de Minister niet te kunnen omschrijven; dit zal van de om standigheden afhangen. De voorschriften hebben wel betrekking op huren, maar niet op pachten; voor deze laatste zal de crisis-pachtwet worden verlengd. Nogmaals zegde de Minister een redelijke, maar krachtige uitvoering der maatregelen toe. Ziehier het voornaamste uit het ant woord der beide Ministers. Er zijn enkele korte redevoeringen uit de Kamer gehouden. De revolutionnairen De Visser en Sneevliet protesteerden tegen de wijze van behandeling, want zij meen den dat deze te overhaast geschiedde. En kele amendementen van deze zijde op het prijsopdrijvings-ontwerp werden niet on dersteund. Tegen dit ontwerp verklaarde de heer Vervoorn te zullen stemmen, omdat de boeren er geen belang bij hebben. De Minister bepaalde, na overleg met de Com missie van Rapporteurs, den werkingsduur dezer wet tot 1 Maart 1937. De Kamer heeft de drie wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen dat inzake het uitvoerverbod stem den de revolutionnairen; tegen het prijs- opdrijvingsontwerp de heer Vervoorn. Deze beslissing viel om tien minuten over achten. En later op den avond kwam de Eerste Kamer bijeen, om de drie ontwerpen, door het Lagerhuis met zoo prljzenswaardigen spoed behan deld. eveneens in behandeling te nemen. Ongetwijfeld een parlementair record. De griffier las de voorlooplge Kamerver slagen voor. „Eenige leden" hadden, zoo meldde het verslag over het eerste ont werp, gemeend dat de regeering, die Vrij dag nog verklaarde, haar monetaire poli tiek onveranderd te zullen handhaven, had moeten aftreden. Minister Oud betoogde, dat de regeering met allen eerbied voor de Eerste Kamer, toch nog meer hecht ain het Inzicht van de leiding der Nederlandsche Bank. Men moet wel een volkomen vreemde ling in het economisch Jeruzalem zijn, riep de minister verontwaardigd uit, als men durft beweren, dat de regeering geen oog heeft gehad voor de economische omstan digheden. Er is geen sprake van, dat wij onze beproefde monetaire politiek zonder meer prijs hebben gegeven onder vreemde pressie. Hebben wij soms in 1914 gemobili seerd onder bultenlandschen Invloed? (In stemming). Wij hadden het graag niet ge daan, aldus spr., doch het besluit van Za terdagavond was het eenlg Juiste ln het welbegrepen landsbelang. Het vraagstuk der goudclausule zal on derwerp van nauwkeurig onderzoek uit maken. Zoo noodig zullen maatregelen worden genomen. (Applaus). De heer Van Embden was evenals de regeering, tegen devaluatie. Bij het ln ver keer brengen van een muntstuk neemt men een moreele verantwoordelijkheid op zich. Deze regeering is tegen formeele be- rooving van zijn crediteuren. De gouden standaard echter is interna tionaal. Dien door één land té willen hand haven, ls ondenkbaar. Moederziel alleen te willen doen, wat alleen een geheele kring kan verrichten, is absurd. Dat de regeering Vrijdag nog niet het standpunt van Zaterdag heeft ingenomen, strekt haar tot eer. De heer Van Vessem was van oordeel, dat de president van de Nederlandsche Bank eerder op de hoogte moest zijn van wat er in Frankrijk gaande was. Er is ge zegd, dat Nederland met Zwitserland wél, zonder Zwitserland niet weerstand had kunnen bieden. Spreker zou wel eens wil len weten, welke invloeden van buiten Za terdag op de regeering hebben ingewerkt. Heeft de bankier Mannheimer Zaterdag soms invloed uitgeoefend? (Teekenen van afkeuring). Het is niet te aanvaarden, dat Nederland zijn houding moest wijzigen door Zwitser land. Nu komt de regeering met devaluatie, na het volk jarenlang opgevoerd te heb ben in de meening, dat die uitgesloten was. Voor sommige politieke opvattingen is de devaluatie een schijn-overwinning doch de werkloozen, de kleine man, de middenstan ders, de menschen met vaste inkomens, worden de dupe. Minister Oud zeide, dat de regeering zal overwegen, maatregelen als uitvoerverbod van goud, dadelijk een wettelijken grond slag te geven, als in het begin van Augus tus 1914. Spreker is er trotsch op, dat dit kabinet alles heeft gedaan om den gaven gulden te handhaven. Het heeft een strijd moeten voeren als nooit te voren, doch ondervond nooit steun van de geestverwanten van den heer Van Vessem en nu doet die zich voor als de strijder vopr den gaven gulden. Ook op dit oogenblik zijn wij, zeide spre ker, geen muntvervalschers en als de gul den nog staat zooals geen andere valuta, dan is dat dank zij de politiek der regee ring. Dit kan geen mensch haar ontnemen. De heer Van Vessem is niet op de hoog te. De devaluatie-voorstanders zijn door dr. Colijn nooit onvaderlandslievende schobbers genoemd, wel zij, die het niet kon schelen welke monetaire politiek werd gevoerd, als zij er maar. voordeel uit haal den. Spr citeert een strooibiljet van de N.S.B. en noemt den schrijver daarvan een onvaderlandslievende schobber. (Stemmen. Zeer juist!) De beslissing van Zaterdagnacht is de regeering zwaar gevallen, doch werd alleen genomen in het belang van het volk, over eenkomstig de deskundige adviezen. Daar voor aanvaardt de regeering de volle ver antwoordelijkheid, wijl ze alleen handelde in 's lands belang. Er zijn momenten in het leven van een volk, waarin het partijbelang moet wijken voor het ,pati,onaal belang. De regeering heeft uitsluitend gehan deld in het belang van het Nederlandsche volk. (Langdurig applahs). Welk een karakter moet men zelf heb ben, om'Iets anders van de Regeering te durven veronderstellen! (Geroep: Zeer juist!Wij hebben niets anders voor oogen gehad dan het belang van het land. Het doet spr. pijn, als er wordt gespro ken zooals hier vanavond is gedaan. (Ge roep: Ach welnee!Er zijn oogenblikken dat het partijschap moet wegvallen. Doch er zijn twee groepen die staan buiten de gemeenschap van land en volk. De com munisten en de N.S.B.'ers. Spr. vertrouwt dat het Nederlandsche volk zal weten aan De zeeslag. Een hevig zeegevecht heeft zich gisteren inderdaad afgespeeld in de Straat van Gi braltar, waarbij een torpedobootjager der regeering is gezonken en een andere zwaar gehavend is. De torpedobootjager „Almi- rante Ferrandiz", die tot de regeerings- vloot behoorde, werd aangevallen door twee rechtsche kruisers, de „Baleares" en de „Almirante Cervera". Na een gevecht van twaalf minuten geraakte de „Ferrandiz" ln brand en zonk weldra. Een andere tor pedobootjager der regeeringsvloot, de „Gra- vlna", kwam de „Ferrandiz" te hulp, doch moest na eenigen tijd met zware averij vluchten naar het Zuiden. Later is het schip de haven van Casa Blanca binnen- geloopen en heeft daar 45 gewonden aan wal gezet. Het Fransche stoomschip „Kou- toubia", op weg van Tanger naar Marseille heeft volgens radio-telegrafische mededee ling van den kapitein, 40 schipbreukelin gen van de „Almirante Fernandiz" aan boord genomen. Niet onwaarschijnlijk is, dat dit gevecht samenhangt met het transport van 2000 man, van Ceuta naar Algeciras, ter ver sterking van de rechtsche strijdkrachten. De overbrenging is gisteren geschied, on der bescherming van oorlogsschepen en eenige daarvan zijn vermoedelijk in bot sing gekomen met de eenheden der regee ringsvloot, die het transport wilden ver hinderen. Het werd voorafgegaan door vier vliegtuigen der opstandelingen. Nadat de versterkingen te Algeciras waren ont scheept, gingen de schepen naar Ceuta terug, om opnieuw 2000 man aan boord te nemen. V. D., te L. heeft schade gelederf door onrechtmatig optreden van een patroon en vraagt op welke wijze schadevergoeding te verkrijgen is. AntwoordPleeg in de eerste plaats over leg met de commissie, die in het geschil reeds uitspraak deed. Kan deze niet hel pen, dan zou de zaak bij den rechter aan hangig gemaakt moeten worden. V. H.. te L. stelt een vraag omtrent on derhoudsverplichting Jegens een schoon vader. Antwoord: Als uw schoonvader in be hoeftige omstandigheden verkeert, moet u mede voor de voorziening in zijn onder houd bijdragen. Is u daartoe beslist niet in staat en de andere door u genoemde personen wél, dan moeten uitsluitend deze voor hem zorgen. A. Z., te B. Uw vraag omtrent een aanslag inzake de warenwet is ons niet duidelijk en kan dientengevolge niet be antwoord worden. welke zijde het zijn belagers zal moeter. zoeken. (Hartelijk applaus). Het ontwerp wordt goedgekeurd z.h.s. met aanteekening vkn tegenstemmen van de NB.B.'ers. Inzake het tweede ontwerp dat tegen de prijsopdrijving brengt minister Ge- lissen de memorie van antwoord uit. Spr. zegt o.a. te hopen dat de burgemeesters van hun bevoegdheid een goed gebruik zullen maken, anders moet er een beroeps instantie komen. Het ontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Het derde ontwerp betreffende het egalisatiefonds wordt z.h.s. en zonder discussie aangenomen. De vergadering wordt te kwart voor twaalf gesloten. Aanval op Malaga? Men verwacht nu, dat een rechtsche af- deellng van 8000 man, met cavalerie, ar tillerie en gesteund door twee kruisers, nog deze week een aanval zal ondernemen op Malaga. De verdedigers van het Alcazar. Het blijkt thans, dat van de 1100 solda ten, die het Alcazar verdedigd hebben, 82 gesneuveld zijn, 400 ernstig gewond en 150 licht gewond. 47 man worden vermist se dert de groote ontploffing van de vorige week. 30 manschappen zijn gedeserteerd en op onnaspeurlijke wijze verdwenen, 5 stier ven een natuurlijken dood en 3 pleegden zelfmoord gedurende het beleg. Dit alles volgens verklaringen van officieren der ex- belegerden aan een correspondent van Reuter. Geen verliezen vallen er te mel den onder de 520 vrouwen en 50 kinderen. Van de zijde der troepen, die thans van Toledo naar Madrid oprukken, w.o. ook de geredden uit het Alcazaor, wordt bericht dat een Catalaansche colonne, die gezon den was ter verdediging van Toledo, zon der slag geleverd te hebben, zich naar de hoofdstad heeft moeten terugtrekken. Nieuwe artilleriegevechten zijn ontsponnen aan het front van Talavera. De aanval op Madrid. De roode trogpen werken in koorts achtige haast aan den bouw van een drietal verdedigingslinies rond de hoofdstad. Intusschen meldt radio Sevilla. dat verscheiden ministers van Madrid uit een bezoek hebben gebracht aan Ali cante, om maatregelen te treffen voor het installeeren van de regeering in die stad. Het gemeentebestuur van Madrid treft in allerijl maatregelen voor het opslaan van levensmiddelenvoorraden, om in ge val van een belegering van de hoofdstad niet voor verrassingen te komen te staan. De gemeenteraad heeft een crediet toe gestaan van 20 millioen peseta's, welke bestemd zijn voor het koopen van voor raden. Reeds is onlangs uit verschillende landen tot een bedrag van 16 millioen pe seta's gekocht. De „Gaceta de Madrid" publiceert een decreet van het ministerie van financiën, waarbij onroerende goederen, die behoor den aan personen, die bij de opstandige beweging betrokken zijn, worden verbeurd verklaard. Verder moet, volgens een D.N.B.-bericht uit Parijs, de Madrileensche regeering te gen 1 October het parlement hebben bij eengeroepen. Op de agenda staat „de ver dediging der stad tegen de nationale troe pen en in verband daarmede het oproepen van alle strijdbare mannen onder de wa penen". Opnieuw heeft Intusschen generaal Franco te verstaan gegevei, dat thans Ma drid het doel der nationalisten is en dat dit doel spoedig zal zijn bereikt. De colonne-Castejon, 'die den aanval op de Spaansche hoofdstad voorbereidt, be vindt zich reeds op 17 K.M. voorbij Toledo en rukt snel op. De rooden, die kans zagen uit Toledo te ontkomen, vluchten meerendeels ln de ricï> ting Ciudad Real. Een groot aantal gevan genen is den nationalisten te Toledo in handen gevallen. De buit aan wapenen en munitie is zeer groot. De Iersche blauwhemden. De leider van de Iersche blauwhemden, generaal O'Duffy, ls gisteren te Valladolid aangekomen. Hij bood de rechtsche troepen aan hen met ongeveer 2000 Ieren te hulp te komen. Naar de „Eevening Standard" bericht, heeft generaal Cabanelias het aan bod van de hand gewezen. Hy wenschte niet, dat buitenlanders deelnamen aan het bevrijdlngswerk van Spanje. 9853 Geloof ons niet voetstoots, maar steek een Karei I op. Oordeel zelf over de Karei I Smaak en genr vertellen U terstond: dit z|d sigaren van klasse t B Vervaardiger van Kunsttanden en Gebitten. 8039a NOORDEINDE no. 51a - het radicale muizen- Mi |nfl verdelgingsmiddel. I IUI/W nll 0.25. 8968 Voor ratten vrage men het speciale versterkte preparaat vanaf f. 0.45. D ATT(1 Verkrijgbaar: Drog. AH IV s A BROERSE, Haarlemmerstraat 68; Drog. KOREVAAR, Korevaarstr. 24; Drog. C. J. JONK, Mare 810; Drog. H. v. VLIET, Heerenstr. 10; Drog. J. VRIJENHOEK, Haarlemmerstraat 119; Drog. BRIEJER-Bleys, Noordelnde 24 Vrijdag 2 Oct. 1936 's avonds 7 uur in het Notarishuis te Leiden, ten overstaan van den Notaris B. H, STUMPEL, Afslag van de nav. perc. te Leiden: 1. Winkelhuls HaarLstr. 257, hoek Pelikaanstr. 23. in bod op f. 7200.—; 2. Winkelhuls Haarl^tr. 259, hoek Pelikaan straat met aangr. winkel en Magazijn HaarlAtr. 261, op f. 4050.—; 3. Winkelhuis Haarl. straat 263 op f. 4100—; 4. Win kelhuis HaarLstr. 265 op f. 4400 5. Winkelhuls O. Ryn 130/130a hoek Pelikaanstr., op f3000—; 6. Winkelhuls Pelikaanstr. 22, op f2250—7. Winkelhuls Pe likaanstr. 24, op f. 1700.8. Winkelhuls Pelikaanstr. 25, op f. 1140.9. Winkelhuis met afz. bovenw. Pelikaanstr. 27/27a op f.3300.10. Winkelhuis m. afz. bovenw. Haarlstr. 267a en b, op f. 5900.11. Werk plaats met afz. bovenw. Hoef- straat 10, op f. 2000—, 9702 Combinatie der perc,: 1, 5, 8, 9; 2, 6, 7; 1, 5, 8, 9, 2, 6, 7; 3 en 4; 2, 3 en 4; 2, 3, 4, 6 en 7; en 1 i 9. Maar danook voor eiken voet I Swift heeft al die voeten - breed, forsch of smal - grondig bestudeerd. De SwiH-ontwerpers hebben niet gerust, totdat zij voor iederen voetvorm een apart model had den ontworpen. En met succes I Zoodoende kan Swift letterlijk aan iedereen den juisten pasvorm garandeeren met een on- berispeiijken schoen, die in model blijft. Swift heeft daardoor het ideaal verwezen lijkt van duizenden practische mannen: LUXE-GEMAKSSCHOENEN I Laat Uw winkelier als vakman U adviseeren, welk Swift-model voor Uw voet hef meest geschikt is. VOOR ELKEN VOET - VOOR ELKE GELEGENHEID

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11