77ste Jaargang WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 No. 23466 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) WERPT GEEN VUIL OP STRAAT De directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst verzoekt ons opname van het volgende: „Ziedaar een wensch, die onze Gemeente lijke reinigingsdienst zoo gaarne zag ver vuld. Op de bekende huisvuilwagens en trans portrijwielen, welke dagelijks de hulpmid delen vormen voor het rein houden van onze stad, zijn dan ook met duidelijke let ters deze woorden - aangebracht. Niettegenstaande de Hollandsche zinde lijkheid vermaard is, wordt in het algemeen door de inwoners der steden op allerlei wij zen tegen de openbare reinheid gezondigd. Velen meenen, dat de publieke weg de plaats is waar men couranten, circulaires, allerhande papieren van consumptieartike len, sigarettendoozen, sigarenzakjes, luci fersdoosjes, vruchtenschillen, plaatsbewijzen enz. kan neerwerpen, kortom „alles wat men kwijt wil." De oorzaak van dit euvel mag niet aan moedwilligheid worden toegeschreven, doch is een gevolg van gemakzucht en verkeerde gewoonten. Ook in onze goede stad kan men het ge volg van deze verkeerde gewoonten helaas maar al te vaak zien aan de ronddwarre lende papieren op de openbare straten, on danks de groote zorgen, welke dagelijks aan de reiniging hiervan vanwege de overheid worden besteed. Echter de aanhouder wintook in het bestrijden van verkeerde gewoonten. Overtuigd van den goeden wil onzer inge zetenen tot opheffing van voormeld euvel werden, bij wijze van proef, voorloopig in enkele straten aan tram- en lichtmasten keurige papierbakken aangebracht, tenein de het publiek gelegenheid te bieden afval als vorengenoemd hierin te deponeeren. Het ligt in het voornemen deze papier bakken spoedig in meerdere straten te plaatsen." Van harte stemmen wij in met den wensch van voornoemden directeur, dat, waar noo- dig, van deze bakken steeds gebruik zal worden gemaakt. KONINKLIJK GENOOTSCHAP M. S.G. De vijfjaarlijksche prijsvraag voor bouwkunde. Op de vijfjaarlijksche prijsvraag voor bouwkunde van het Koninklijk Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix", be. helzende het ontwerpen van een bankge bouw met directeurswoning in een welva rende provincieplaats, werden twee ant woorden ingezonden onder de motto's „256" en „Cebaver". De jury bestaande uit de heeren ir. P. Hoogenboom, ir. J. J. G. van Hoek, B. Hoog straten en H. Sutterland, was eenstemmig van oordeel, dat geen der uitgeloofde prij zen kan worden toegekend. Zij meent echter, dat een toelage voor het geleverde werk alleszins aanbeveling verdient, daarmede waardeering uitspre kende voor den betoonden ijver van de ontwerpers om in hun waarschijnlijk ge ringen vlijen tijd een omvangrijk tee- kenwerk tot een compleet einde te brengen. Zij stelt mitsdien het bestuur voor beiden inzenders een toelage toe te kennen. Ten slotte merkten zij nog op, dat. al moge ditmaal de uitslag van de vijfjaar lijksche prijsvraag niet onverdeeld gunstig zijn, de oud-leerlingen, naar zij vertrouwt, toch aanleiding en gelegenheid mogen vin den om, na het volledig volgen van de les sen der school van M. S. G. met haar bouw. kundigen vervolgcursus, hun bouwkundige studie voort te zetten. Naar wij vernemen heeft het bestuur van M.S.G. het advies der jury opgevolgd en beiden inzenders een toelage toegekend. BOUW NIEUW GYMNASIUM. Burgemeester en Wethouders van Leiden hebben opgedragen, aan P. G. de Jong, aannemer te Oegstgeest. het bouwen van een gymnasium met clavigerwoning en rij wielbewaarplaatsen en het maken van ter reinafscheidingen, terreinwerken en bete gelingen, enz. op een terrein gelegen aan de Fruinlaan, voor een som van f. 148.100. STRAATVERSIERING OP 3 OCTOBER. In een gisteravond gehouden vergadering van bewoners der Haarlemmerstraat, deel HartebrugHaven, is besloten op 3 October a.s. een eenvoudige versiering met natio nale vlaggen aan te brengen. Aan aïle winkeliers zal worden verzocht twee vlaggen aan hun gevel te willen be vestigen. Het ligt verder in de bedoeling om, wan neer de asfalteering zal zijn tot stand ge komen, een winkelweek te organiseeren vermoedelijk in combinatie met een spe ciale electrische verlichting. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Viering van het twintigjarig bestaan. In de feestelijk versierde zaal van ge bouw „Prediker" vierde de afd. Leiden van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram personeel haar twintigjarig bestaan. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer H. van Wezel, kreeg de bonds voorzitter, de heer Augustein, gelegenheid de feestrede uit te spreken. Spr. begon met een gelukwensch aan het adres van de afdeeling, die tot de trouwste afdeelingen van den Bond be hoort. Vervolgens wees hij op den ernst der tijden, die haar invloed ook doet gevoelen onder het spoorpersoneel. Veel van wat- met zorg en moeite was opgebouwd, moest in de laatste jaren worden orijsgegeven. Spr. eindigde met een opwekking trouw te blijven aan het beginsel en te ijveren voor verbreiding van de christelijk sociale ge dachte. Een zangkoortje bracht vervolgens en kele liederen ten gehoore. waarna afge vaardigden van Alphen a. d. Rijn en Voor burg gelukwenschen overbrachten. Voor den Leidschen Chr. Besturenbond voerde de heer A. J. Schoneveld het woord. Later op den avond volgde nog een gelukwensch door den eere-voorzitter, dr. J. Riemens. Na de pauze, waarin tal van vaderland- sche e.a. liederen gezongen en tractaties werden rondgedeeld, werd het programma voortgezet, waarbii voordrachten en zang van het koortje elkander afwisselden. De feestavond, welke een waardige her denking van het vierde lustrum vormde, werd besloten met het zingen van den Avondzang en gebed. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie, de heer M. C. Voorn (Den Haag). Hedenmorgen te ruim 10 uur is de 5-jarige C. N.. die alleen thuis was. in de ouderlijke woning in de Suzanna Klinkert- .straat van een traD gevallen, waardoor het kind een hersenschudding bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. Gistermiddag tegen 6 uur is de 11- iarige A N. bij het hardloopen od den Riinsburgerweg ter hoogte van het Acad. Ziekenhuis over een autoped gestruikeld, waardoor hij viel en od twee plaatsen ziln rechteronderarm brak. De iongen werd ter behandeling in het Ziekenhuis binnengebracht. Het Leger des Heils (stichter William Booth) organiseert morgenavond een bii- zondere samenkomst, welke onder leiding staat van den bekenden Amerikaanschen prediker en schrijver G Davis. Bovendien zullen ook de Nederlandsche commandant Bouwe Vlas en verscheidene andere officie ren aanwezig zün. waarvan eerstgenoemde commandant Davis zal inleiden. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-radio: Aagtekerk, Alchiba, Alcyone, Aldabi, Alm. kerk. Alwaki, Bloemfontein, Chr. Huygens, Colombia, Crijnssen, Grootekerk, Hoogkerk Indrapoera. Jagersfontein. Joh. de Witt, Kertosono, Meerkerk. Oranje Nassau, Poe- lau Bras, Poelau Tello, Randfontein, Van Rensselaer, Rotterdam, h.a.l. Sibajak, Si mon Bolivar, Springfontein, Statendam, Streefkerk, Veendam, Venezuela, Zuider- kerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië trekt zich terug van het Volkenbondswerk. DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Italië schijnt niet van plan te Genève de zaak op de spits te drijven. Het was deze maand weer begonnen aan het tech nische volkenbondswerk deel te nemen, in het vertrouwen, dat de niet-goedkeuring van de Abessijnsche geloofsbrieven weldra ook de hervatting van de samenwerking op politiek gebied zou mogelijk maken. Nu door het initiatief van de kleine staten en het toegeven van Frankrijk en Engeland aan het verlangen, om het advies van het Haagsche Hof in te winnen over de Abes sijnsche geloofsbrieven, de politieke span ning tusschen den Volkenbond en Italië weder verscherpt is, heeft Mussolini blijk baar besloten, ook weder een eind te maken aan de Italiaansche deelneming aan het technische volkenbondswerk. Gisteren heeft althans de Italiaansche delegatie ter radio-conferentie, die senator De róichelis aan haar hoofd had, in op dracht van de Italiaansche regeering de conferentie verlaten. De vraag, of Abessynië al dan niet, in afwachting van de beslissing van het Haagsche Hof zal worden toegelaten, ver liest daardoor practisch haar beteekenis. De verschillende commissies van de Volkenbondsvergadering hebben haar pre sidenten gekozen, Mr. Limburg is benoemd tot voorzitter van de commissie voor con- stitutioneele en juridische vraagstukken. Naar het D.N.B. uit Parijs verneemt, zal prof. Jèze niet meer in den Volkenbond als Abessijnsch vertegenwoordiger verschij nen. De Fransche regeering zou hem n.l. hebben verwittigd, dat zijn positie als Fransch ambtenaar niet vereenigbaar is met die van vertegenwoordiger van den Negus te Genève. De Romeinsche bladen houden zich. naar Stefani meldt, uitvoerig bezig met de diplo matieke voorbereiding van de conferentie van de vijf Locarnomogendheden en met het Italiaansche standpunt, dat deze voor bereiding met de uiterste zorg behoort te geschieden. Zij bekijken daarbij vooral de richting van de Engelsche politiek van den laatsten tijd. Het oude pact van Locarno verzekerde Frankrijk, Duitschland en Bel gië de hulp van Groot Brittannië en Italië, die zelf geen garanties kregen evenmin als eenige tegenprestatie. Beziet men ech ter de politiek van Engeland van den laat sten tijd, dan wil dit, zooals het garanties geeft, ook zelf garanties ontvangen in den vorm van wederzijdschen bijstand. Dit kan beteekenen, dat Engeland zich van de Fransche en de Duitsche garantie verze kert en daarbij Italië, aan welk land het geen enkele garantie geeft, uitsluit. Dit geeft aanleiding om de vraag te stellen of Engeland niet de bedoeling heeft om het evenwicht, aan den Rijn te herstellen om dan de vrije hand te hebben in de Middel- landsche Zee. De Romeinsche pers acht eohter een openhartige en loyale samen werking noodzakelijk waarbij alle gevaar lijke en duistere plekken verdwijnen moe ten. In dit verband is van belang een ver klaring van sir Samuel Hoare, die in En geland is teruggekeerd van zijn kruistocht door de geheele Middellandsche Zee. Hij zeide, dat de Britsche regeerig voornemens is. de moeilijke Middellandsche Zee-proble- men onder de oogen te zien en de Britsche positie m dat gebied volkomen veilig te maken. Hij zeide. dat men daarin geen bedreiging tegen een of anderen staat moet zien. Naar aanleiding van de Italiaansche persartikelen, waarin gezegd werd, dat En geland een uiteenzetting moet geven van zijn Middellandsche Zee-politiek, betoogde Hoare, dat die politiek niet veranderd is. Engeland wil de beste betrekkingen met alle Middellandsche Zee-mogendheden, Ita lië daaronder begrepen, onderhouden. En geland wil slechts zijn vitale verbindings wegen met Britsch-Indië beveiligen. Sir Samuel Hoare zeide verder nog: Wij zullen Malta niet verlaten. De militaire toekomst van Cyprus is nog steeds in stu die, maar ik ben er van overtuigd, dat het eiland een betere haven moet hebben. Ook het luchtvaartprobieem is gewijzigd, maar niet zoo, dat onze politiek daardoor om vergeworpen wordt. ITALIË Hitlerjugend defileert voor den Duce. De 500 leden van de Hitlerjugend. die op het oogenblik in Italië vertoeven, hebben op het Piazza Venezia voorbij Mussolini gedefileerd. Vervolgens werden de jongens met hun leiders in het Palazzo Venezia ontvangen door den duce, die hen harte lijk toesprak. Baldur von Schirach, de Duitsche hoofd leider. is ook door Ciano en Alfieri ont vangen. o GRIEKENLAND. Bijzetting van Ziamis' stoffelij. overschot. Het stoffelijk overschot van den vroege- ren minister-president Zaimis is gisteren plechtig bijgezet in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van den koning en leden der regeering. onder wie de premier Metaxas. BELGIË. De ministerraad biieen. De ministerraad heeft kennis genomen van de gewone begrooting 1937, die in even wicht is en een geleidelijke vermindering van den druk der crisisbelastingen moge lijk zal maken. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring aan een verhooging der ambtenaarstractementen en pensioenen met ingang van 1 Oct Hij hoorde een rap port aan van den minister van justitie over de in het land verrichte huiszoekingen en bestudeerde de ontwerp-koninklijke be sluiten en wetsontwerpen, dienende ter aanvulling en preciseering van strafbe palingen, Een beperkte ministerieele com missie is gevormd voor de grondige be studeering en de uitwerking van de maat regelen waarvan sprake is. Aan de kust zijn huiszoekingen verricht, o.a- te Ostende, waar mitrailleurs in be- sias zijn genomen. Te Turnhout is een koopman gearres teerd, die er van verdacht wordt, getracht te hebben belangrijke documenten en kaar ten aan een buitenlandsche regeering te verkoopen, dus van spionnage. DUITSCHLAND. De Duitschers in het „buitenland". Het gerucht gaat, dat de vereeniging van Duitschers in het buitenland zal wor den ontbonden. Voortaan zal de nationaal-soclalistische organisatie van in het buitenland wonen de Duitschers de politieke en cultureele taak op zich nemen der te ontbinden or ganisatie, welke in 1881 werd opgericht en thans meer dan twee millioen leden telt. Sedert eenigen tijd bestond er wrijving tusschen de beide organisaties. ROEMENIË. De toestand van Titulescu. Naar uit Innsbrueck wordt gemeld, heeft prof. Breltner. de rector van de medische faculteit, die naar het ziekbed van Titu lescu is ontboden en de eerste bloedtrans fusie heeft verricht, verklaard, dat hij vol komen de meening deelde van den anderen behandelenden geneesheer, dr. Ruppanne- ry, dat de Roemeensche staatsman niet hel slachtoffer van een poging tot vergif tiging is geworden. Titulescu lijdt aan moe- ras-bloedarmoede, een ziekte, die uiterst gevaarlijk en zeer moeilijk te genezen is. DENEMARKEN. Samenstelling van het nieuwe Landting. Gisteren ziln te Roskilde Hernia; en Roenne de verkiezingen gehouden voor 28 afgevaardigden voor het Landting Door deze verkiezingen hebben de regeerings- uartijen. sociaal-democraten en radicalen, die reeds eeniee iaren in het Folketing de meerderheid hadden, thans ook in het LanUng de meerderheid behaald De verdeeling van de zetels in het nieuwe Landting over de gekozenen is als volgt: sociaal democraten 12 (9) gematigde linkschen 7 (12) conservatieven 0 (2) radicalen 3 (3) In het Landting hebben thans 38 aan hangers van de regeering (31 sociaal democraten en 7 radicalen i zitting terwijl de oppositie over 37-zetels(22 gematigd linkschen en 15 conservatieven) beschikt. Hieraan zal de verkiezing van een afge vaardigde voor de Far Oer. welke in Oc tober Dlaats zal hebben niets veranderen, aangezien Far Oer zich neutraal houdt in alles, wat niet direct deze eilanden betreft. ZWEDEN. Hansson wil een kabinet op breeden grondslag. De leider der sociaal-democratische par- tijd, P. A. Hansson. die waarschijnlijk van daag zal worden belast met de vorming eener nieuwe regeering. heeft tegenover „Sociaaldemokraten" verklaard, dat de so ciaal-democraten niets kunnen opbouwen in samenwerking met de communisten en de semi-communnisten. De democratische opvattingen der par tij leggen haar den plicht op. samenwer king op den breedst mogelijken grondslag te zoeken- Alle partijen moeten den wil tot loyale medewerking bezitten. Hansson herinnerde er aan, dat hij een accoord met de agrariërs over de belang rijke punten van zijn programma altijd mogelijk heeft geacht. Hij gaf uiting aan de hoop, dat een ontspanning zal intreden tusschen socialen en liberalen. BINNENLAND. De groote legeroefeningen zijn begon* nen. (3e Blad). Extra-uitkeering van f. 2.50 komt ten laste van het Rijk. (Binnenland, 3e Blad). Gewestelijke landdag te Katwijk aan Zee van den Ned. Chr. Vrouwenbond. (Binnenland, 3e Blad). De regecring en de bacon-export; de minister zou de regeeringsbemoeienis wel willen beëindigen. (3e Blad). Fraude bij den Bijz. Vrijw. Landstorm te Vlissingen. (Gemengd, 3e Blad). Ernstig ongeluk bij manoeuvres in Bra bant. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Italië trekt zich terug van de Volken bondswerkzaamheden. (Buitenland, le BI.) De Middellandsche Zee-vraagstukken. (Buitenland, le Blad). De spanning in het Verre Oosten. (Bui tenland. le Blad). Langzame vorderingen der Spaansche nationalisten. (3e en le Blad). Linksche overwinning bij Deensche ver kiezingen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. UIT HET VERRE OOSTEN. De gespannen situatie. Een bericht van den correspondent te Sjanghai van de „Nitsji Nitsji Sjimboen", die meldt dat de Chineesche minister van buitenlandsche zaken Tsjang Tsjoen den Japanschen ambassadeur in China, Kawa- goe, gisteren heeft voorgesteld, dat de Chineesch-Japansche besprekingen van daag geheel opnieuw zullen worden geëntameerd, zonder acht te slaan op het geen zich heeft afgespeeld tijdens de Chineesch-Japansche besprekingen aan gaande het herstel der goede betrekkingen tusschen China en Japan, op 15 en 16 dezer te Nanking, heeft groote sensatie gewekt. De correspondent zegt, dat dit een im passe in de besprekingen beteekent; hij voegt hieraan toe. dat de Chineesche auto riteiten sinds het incident te Tsjengtoe er naar streven door middel van interventie der Britsche regeering de Chineesch- Japansche betrekkingen te leiden in een voor Nanking voordeelige richting. De correspondent verzekert, dat preli minaire besprekingen aangaande een Britsche interventie te Kanton zijn ge houden tusschen sir Andrew Caldecott, den gouverneur van Hongkong, en generaal Tsjang kai Sjek. De correspondent gelooft, dat Tsjang kai Sjek over enkele dagen te Hongkong de bespreking met sir Andrew zal voortzetten. Er zou een beslissing worden genomen aangaande een Britsche voorspraak bij de regeling der Chineesch-Japansche betrek kingen. Uit Nanking wordt uit betrouwbare bron vernomen dat de Japansche ambassadeur in het onderhoud, dat hij 15 dezer met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken heeft gehad, de volgende elschen heeft gesteld: 1. samenwerking der beide landen tegen het communisme: 2. uitbreiding van den politieken raad van Hopei en Tsjahar met het doel een autonome zone te vormen die Hopei Tsjahar, Soeijoean, Sjansi en Sjantoeng omvat; 3. toestemming voor Japan, luchtverbin- dingen met China te openen; 4. staking van de anti-Japansche cam pagne, o.a. door onderdrukking van deze propaganda door middel van schoolboeken: 5. terugzending van de Koreaansche onderdanen, die in de militaire academie te Nanking verblijven. Deze eischen zouden in hun geheel on aanvaardbaar zijn geacht.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1