De Koninklijke familie naar Hei Loo LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 September 1936 9H KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND Een onverwacht vertrek, maar toch stonden er duizenden langs den weg KUN/T EM IETTEREN STANDAARDS VOLKORENBROOD AGENDA DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad bijeen Verdere besprekingen. De zitting van den Volkenbondsraad is cisteren geopend onder voorzitterschap van den Chileenschen gedelegeerde Rivas Vi cuna. De secretaris-generaal. Avenol. bracht rapport uit over zijn reis naar Rome en verklaarde dat volgens Mussolini en Ciano de Italiaansche regeerme zou kunnen over gaan tot medewerking, speciaal bij de a.s. Volkenbondsvergadering, indien zii er ze ker van kon ziin. dat Abessynië daarop niet werd toegelaten Avenol verheelde niet. dat de oplossing van dit vraagstuk naar ziin meening moeilijker zou worden gemaakt, indien voorwaarden van juridi- schen aard zouden worden gesteld. Geen der andere gedelegeerden maakte over dit punt een opmerking, waarna de vergadering werd verdaagd. In Volkenbondskringen gelooft men over het algemeen, dat de Volkenbondsvergade- rine de geloofsbrieven van de door den Negus benoemde Abessijnsche delegatie niet zal eoedkeuren. Intusschen zal dit toch niet kunnen ver hinderen dat de Abessijnen bij de opening van de vergadering op Maandag a.s. aan wezig zullen zijn. Men vermoedt, dat de Abessijnsche dele gatie. indien de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven een afwijzend ad vies zal uitbrengen, het woord zal wagen om de opvatting van die commissie, wier samenstelling nog geheel onbekend is. te bestrijden. Op deze wijze zal de Volkenbondsverga dering dan toch nog een pijnlijk debat over het Italiaansch-Abessiinsch geschil te doorstaan hebben, tenzü de vergadering terstond het niet minder pijnlijk besluit zal nemen geenerlei discussie over het ad vies der commissie voor de geloofsbrieven toe te staan. De Fransche minister van buitenland- sche zaken heeft den Tsjechoslowaakschen Volkenbondsgedelegeerde Suscky ontvan gen. die er o.a. op wees. dat Tsjecho-Slo- wakiie den levendigen wensch koestert, met Polen zoo vriendschappelijk mogelijke betrekkineen te vestigen. Delbos ontving ook den Spaanschen mi nister van bultenlandsche zaken. Delvayo. die zich beklaagde over de houding van Portugal, dat hij er van beschuldigde, de Spaansche nationalisten van wapens en munitie te voorzien. Delbos verklaarde, dat de Fransche en de Britsche regeering nieuwe en krachti ger stappen te Lissabon zullen overwegen. Delbos zal tezamen met Eden een bezoek brengen aan den Portugeeschen minister van bultenlandsche zaken. Monteiro. die op het oogenblik te Genève vertoeft. Eden zal tevoren te Parijs een ontmoe ting hebben met Leon Blum, die ook de voorbereiding zal gelden van de diploma tieke conferentie van viif. die de Britsche nota beoogt op gang te brengen. In Britsche politieke kringen wijst men er op .dat er in de nota rekening mede ge houden wordt .dat aan de regeling van het West-Europeesche vraagstuk voor alle an dere prioriteit moet worden gegeven. Het schijnt echter.,dat er in de nota de nadruk op gelegd wordt, dat de Oost- Europeesche en Donau-kwesties geenszins verwaarloosd zullen worden. De Duitsche minister van bultenland sche zaken von Neurath zal deel nemen aan een jachtpartij in Hongarije door Horthy georganiseerd. BELGIË. Communist gearresteerd. In verband met het onderzoek naar den aanslag op den rexistenlelder Leon Degrelle te Luik, is een militant communist gear resteerd. die ervan verdacht wordt gescho ten te hebben. FRANKRIJK. De stakingen. De algemeene vergadering der fabrieks- gedelegeerden te Rijssel heeft het accoord met de werkgevers in de textielindustrie eenstemmig geratificeerd en is een begin gemaakt met de ontruiming der fabrieken. Echter zijn ongeveer 10.000 arbeiders in de textielindustrie van St. Didier in staking gegaan. De stakers hebben de werkplaatsen bezet. Op 25 September zal het nationale comité der C.G.T. bijeenkomen, om de middelen te bestudeeren, die geschikt zijn om de rech ten der arbeiders ten aanzien van collec tieve arbeidsovereenkomsten te beschermen en het economisch herstel van het land te bevorderen. ENGELAND. Labour en de internationale politiek. Na den geheelen dag vergaderd te hebben, heeft de executieve commissie der Labour- partij besloten, de beslissing over de reso lutie betreffende de internationale politiek aan te houden tot de volgende bijeenkomst, die op 1 October te Edinburgh zal worden gehouden. Er verluidt, dat zich in een gisteren ge houden bijeenkomst der labour-leiders een aanzienlijke meerderheid heeft uit gesproken voor steunverleening aan het bewapeningsprogram der regeering De „Daily Telegraph" meidt, dat er ter conferentie op is gewezen, dat het een machtige versterking voor de fascistische regeeringen zou zijn, indien de Engelsche arbeiderspartij de bewapening van Enge land in den weg zou staan. GRIEKENLAND. Communistenleider gearresteerd. De leider van de Grieksche communisti sche partij, Zachariades, is gearresteerd. H.M. de Koningin is gistermiddag om half drie van het paleis Noordeinde te Den Haag naar het Loo gereden, gelijk wij nog in een deel onzer vorige oplage hebben kunnen melden. Vergezeld van een hof dame, nam Hare Majesteit plaats in haar open Cadillac-landaulette. Achter de Koninklijke auto reed een hofauto, waarin twee leden van de hofhouding hadden plaats genomen. Hierop volgde een open hofauto voor Hare Majesteits persoonlijk gebruik te Apeldoorn. Een auto van de rijkspolitie escorteerde den stoet. Er waren slechts weinig belangstellenden in de om geving van het Paleis aanwezig, die van dit vertrek getuige waren en de Koningin har telijk toejuichten, toen zij op het bordes verscheen en enkele oogenblikken later wegreed. Precies een half uur later heeft het Prinselijk paar het paleis aan de achter zijde, door het tuinhek verlaten om zich eveneens naar het Loo te begeven. Prins Bernhard zat zelf achter het stuur van zijn populaire grijze Ford. waarvan de kap was opengeslagen. Naast den Prins had Prinses Juliana plaats genomen. Achter het Fordje van den Prins volgde de glimmende zwarte auto van de Prinses. Een tweetal auto's, van de rijkspolitie en van de Haagsche politie, volgden achter de hofauto. Een motor met zijspan van de Haagsche politie opende den stoet. Ook bij het vertrek van de Prinses en Prins Bernhard was weinig publieke be langstelling. Onder luide hoera's reed het jonge paar het hek uit. De Prinses droeg een bontjas en had een grijs hoedje op. De Prins had een licht grijs pak aan. een roode anjer in het knoopsgat en was blootshoofds. Bij het viaduct heeft Prins Bernhard even gestopt en zich enkele oogenblikken met inspecteur van der Laan, die het jonge paar al deze dagen op zijn tochten heeft vergezeld, onderhouden. De Prins dankte hem voor zijn gelelde en reikte hem, even als de Prinses, de hand ten afscheid. Hoofdinspecteur Preller, die bij het viaduct voor de goede orde zorgd, werd vervolgens door het Prinselijk paar ontboden. Ook deze politieman werd bedankt voor de diensten, door hem jegens het Jonge paar, bewezen. H.KH. voegde hieraan toe, dat zij vol bewondering was voor de wijze, waarop de Haagsche politie zich van haar taak heeft gekweten Met een handdruk namen de vorstelijke verloofden van den heer Preller afscheid. Verderop is opnieuw gestopt om de Haagsche motorbrigade te bedanken. Omstreeks halfvier kwamen de Prinses en de Prins door Lelden en vanuit de Sleutelstad en Den Haag was toen de tijding blijkbaar al zoo snel en zoo veel vuldig doorgegeven dat het verder langs den weg overal weer zeer druk was. In de Rijnstreek, en Utrecht, Amersfoort, enz. stonden overal duizenden langs den weg om het verloofde paar hartelijk toe te juichen. In Apeldoorn stonden reeds den geheelen middag honderden en honderden te wachten. Omstreeks kwart voor zes ver scheen de auto van H.M. de Koningin en een kwartier later kwam de Ford van den Prins. Tot ieders verrassing reed de Prins niet de Koningslaan in, doch rechtdoor den Amersfoortschen weg af. Ter hoogte van den gedenknaald stonden vele honderden kijkers vol bewondering voor de illumina tie en bloemversiering van dit monument, dat voor den ingang van de Paleislaan is opgericht. Met een handige zwaai stuurde de Prins den wagen om den naald, voordat de hon derden van hun verbazing waren bekomen was de prinselijke auto reeds in de Paleis laan verdwenen. NIEUWE UITGAVEN. Bij de drukkerij Trio te Dén Haag is verschenen een werkje getiteld ,,'s-Graven- hage". Het boekje dat een volledig beeld geeft van alles wat de residentie biedt is uitgegeven in opdracht van het gemeente bestuur van Den Haag en samengesteld en geïllustreerd door H. Bonsma en Piet Marée. MAANDBLADEN. Het R.K Bouwblad publiceert artikelen over het Olympiafche dorp te Berlijn en Jeroen Bosch en de Noordnederlandsche primitieven. OOSTENRIJK. Crisis in de Heimatschutz. De crisis in de „Heimatschutz" heeft zich nog meer toegespitst. Vice-kanselier Baar- Baarenfels zou hebben bedankt als adjunct opperbevelhebber en als provinciaal leider in Beneden-Oostenrijk In politieke kringen loopt bovendien het gerucht, dat Starhemberg zelf voornemens zou zijn, af te treden als opperbevelhebber der „Heimwehren". Een zestigtal communisten is gearresteerd. BRAZILIË. Roode vlag geheschen op Fransch schip. In verband met maatregelen, welke de Braziliaansche politie heeft genomen ten aanzien van het Fransche schip „Belle Isle", waarvan de bemanning niet mocht passeeren, in verband met ongeregeldhe den, welke hadden plaats gehad bij het vertrek van het schip uit Frankrijk, heeft de bemanning demonstratief roode vlag gen geheschen met het opschrift: „Weg met het faseisme". Toen een politie-officier den kapitein aanspoorde, deze vlaggen weg te nemen, zong de bemanning de „internationale". Hierop werden 10 zeelieden gearresteerd wegens verzet tegen de politie. UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuwe Chineesch-Japansche botsing. Bij het spoorwegknooppunt Tengtai, 15 mijl ten Zuiden van Peiping, heeft een ge vecht plaats gehad tusschen een Chineesch en een Japansch garnizoen, waarbij van machinegeweren gebruik is gemaakt. Van Chineesche zijde geeft men de vol gende lezing van het incident: Een Japansch detachement dat te Fengtal lag, trachtte maoeuvres te hou den in de nabijheid der Chineesche ka zerne. Dit ziende, grepen de Chineesche troepen naar de wapens en dwongen de Japanners zich terug te trekken. Daarop zou een gevecht zijn ontstaan, waarbij ook de Japansche artillerie in actie kwam. Chineesche troepen bewaken de poorten van Peking. In Chineesche kringen vreest men ernstige verwikkelingen. Japanners verklaren, dat ae Chineesche wacht een Japansch officier heeft uitgescholden, maar dat de Japansche troepen niet ge schoten hebben. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede. dat naar aanleiding van het incident de commandant der Japansche troepen in Noord-China geëischt heeft, dat de verantwoordelijke Chineesche troepen worden ontslagen. Het, Japansche garnizoen van Nanking heeft versterkingen gezonden. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 20 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf. ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. Bresson. Evang. Luth. Kerk: Voorm. half elf, ds. de Meijere. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Nam. half acht ds. H. Hasper. Ktnderkerk (Gerefcht 10)Nam. half een. dr. Boersema Rem. Geref Gem.: Voorm. half elf, ds. Mispelblom Beijer. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf Gez. Mis. AALSMEER. Ned. Herv. Kerk (Dorp): Voorm. 10 uur, ds. v. d. Linde: nam. 6 uur. ds. Alkema. Ned Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur, ds. Alkema; nam. 6 uur. ds. v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. Knopnerse. Doopsgez. Kerk: Voorm 10 uur. ds. de Lange. Oude Veiling: Voorm. half tien (Jeugd dienst!mej. M. Baarse. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Heerma. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: V°°rm- halfelf en nam. 7 uur, ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. leesdienst, nam. halfacht, ds. Moolhuizen ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer; nam. halfzeven, ds. de Bruin. Hulpkerk Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. Schoneveld. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de heer A. v. d. Linden. Ned. Herv, Kerk (Oudshoornschewegi Voorm. halfelf, ds. Thomson van Gouda. Evangelisatie (Hooftstr.): Voorm. 10 uur ds. Oostenburg van Gouderak; nam. half zeven, ds. Oostenburg van Gouderak. Geref. Kerk (Hooftstr): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.): Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, leesdienst. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (de Ruiterstr.): Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur ds. Mulder. Lokaal van MandersloostraatVoorm. halftlen, en nam. 6 uur, leesdienst, Martha-Stichting: Voorin. 10 uur ds. Meijer. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbé. Car. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk; Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur. ds. Meiiering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm, 10 en nam. 5 uur. de heer Schothorst van Lunteren. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. A. G. Barkey Wolf van Den Haag. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. LEIMUIDEN. Ned. Hr e v.reK:k eelaano Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half vier. ds. Aalders. MAREDIJK 46-48 TEL.2507 8000 lngez Med.) LISSE. Ned. Hei-v. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Tichelaar; nam. 5 uur (Jeugddienst), ds. Dekker van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. 4 uur, dr. Ruys Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. halfdrie, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10 1/4 uur, ,ds. G. W. Melchers van Heiloo. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. Brink. Gerf. Kerk: Voorm 10 -n nam. 7 uur. de heer G. Grave, cand. te Halfweg. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. de heer A. P. de Jong van Krimpen a. d. IJssel. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, leesdienst. NOORDWIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer J. Verhage, cand. te Amsterdam. Geref. Kerk in H.V. (Egb. de Grootstr.): Voorm. 10 uut. de heer A. van Kampen; nam. 3 uur de heer A. C. Reuijl. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur. ds. Jaïi- sen Schoonhoven Pauluskerk: Voorm 10 uur. ds. Tonnon van Vlaardingen; nam .5 uur, ds. Jansen Schoonhoven. Willem de Zwilgerkerk: Voorm. half elf. ds. J Kalma van Zandvoort. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfvier (Voorb. H.A.), ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Geen dienst. RIJNSA^ERWOUDE. Ned. Herv. Kerk/ Voorm. half elf. ds. !h. van Dijk. Chr.' Geref. Kerk: Voorm. half elf £n nam. 6 uur. leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Peter; nam. 5 uur, ds. L. Lagerwey van Till en 't Waal. Kerkzaal: Voorm. halltien, ds. J. C. rS. Locher van Leiden; nam. 5 uur, ds. Peter. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. van der Loo; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Geref. Kerk Voorhouterweg)Voorm. halftien. ds. Broekstra; nam. 6 uur. ds. van der Loo. Chr. Geref Kerk: Voorm. haiftien en nam. 5 uur, ds. Baan. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur, leesdienst. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, dr. Hon- ders; nam. halfzes, ds. ten Kate. Klevietkerk: Voorm. 10.05 uur, as. ten Kate. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. H. van Dijk van Rijnzaterwoude. Geref. Kerk: Voorm halfelf en nam. halfacht, ds. W. van Dijk. Ohr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. half elf en nam. halfacht, leesdienst. NED. HERV. KERK. Drietal te Delft: K. J. v. d. Berg te Amersfoort, J. D. v. Hof te Delfshaven en W. J. v. Lokhorst te Hilversum. Aangenomen: Naar Harlingen. Th. E. v. d. Brug te Oosternleland. Beroepen: Te Gorssel (als hulppred.), H. J. Visser, cand. te Doetinchem; te Leme- lerveld, C. Keers, cand. te Hilversum, die dit beroep ook aannam. Bedankt: Voor Stavenisse. J. G. R. Lang- hout te Den Bommel. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Zonnemaire, H. Bokma te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te DedemsvaartLutten, D. Biesma te Drogeham; te Zeist G. Salomons te Amsterdam-W. Ds. L. J. LAMMERINK. Ds. L. J. Lammerink, Ned. Herv. predi kant te Delft, herdenkt a.s. Donderdag den dag waarop hij voor 25 jaar in het. predik ambt werd bevestigd. Ds. Leonard Johannes Lammerink werd 27 Jan. 1886 te Woerden, waar zijn vader, de later zoo bekende en geliefde Am- sterdamsche predikant, wijlen ds. C. J. Lammerink, predikant was. De Jubilaris studeerde aan het Stedelijk gymnasium in de hoofdstad alsook aan het Chr. Gymna sium te Zetten en studeerde aan de Rijks- HEDEN. VolkshuisPaddenstoelententoonstelling. 7Vi9'/i uur nam. Zondag. Kaasmarkt 30: Spr. J: D. Niessink, 10 uur voorm. en 7 uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 uur nam. Nutsgebouw: Wijdingsavond Spir. Ge nootschap; Vit uur nam. VolkshuisPaddenstoelententoonstelling. 35 uur nam. Vrije Evang. Gom.: Samenkomst des morgens en te 7 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8 uur nam. DAGELIJKS. Schevenlngen (Circus Carl Hagen beek): Nam. 8 uur. 's Woensdags, 's Zater dags en 's Zondags 2 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. ,De Koerier van den Tsaar". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Dagelijks 11 uur voorm.2 uur nam. Juliana-programma. LIdo-Theater. Steenstr. 39, 8 1/4 u. n.m. „Spook te koop". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/» uur. Zondag nam. 2 uur, 4uur en 8 u. 15, Het Nieuwe Roxy, HaarLstr. 7 uur nam. „Vergeet mij niet". léderen middag 2"/i u.. Zondag v.af 2 u. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam. „Verraad". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. Doorloopende voorstelling van 10 uur v.m. tot 7 uur nam. Verloving Prinses Juliana, Nova-Theater, Katwijk aan Zee. Door loopend van 8 uur af: „Modern Times", De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vlschmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 upr tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruijne, P. van Es, Nlemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waagenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. universiteit te Utrecht, theologie. In 1910 candidaat gewerden in Overijssel aanvaard de ds. Lammerink 24 Sept. 1911 het pre dikambt te Hoogvlist, sprekende over Hebr, 1:1, na tevoren door zijn vader te zijn be vestigd. Aangezien deze door een bloeduit storting in het oog niet meer lezen kon, droeg hij het bevestlgingsformulier geheel uit het hoofd voor. Ds. Lammerink arbeid de alvorens de pastorie in te gaan een half jaar in de Bodelschwingsche Anstalten te Bethel bei Bielefeld onder de uitnemende leiding van Pastor P. Rahn en van Nov, 1910Juli 1911 als hupprediker te Nieuwe- Pekela. In 1917 vertrok ds. Lammerink naar Hei louw welke standplaats hij in 1919 met Jaarsveld verwisselde. 12 Juni 1921 verbond hij zich aan de gemeente van Delft, waar zijn ambtgenoot, het 2e Kamerlid, ds. P- Zandt, hem bevestigde en waar hij intrede deed met Lukas 19 10. In Jaarsveld was de jubilaris medewerker aan een weekblad „De Weegschaal des Woords" en in Delft eerst redacteur en thans hoofdredacteur van de Delftsche Kerkbode. Sedert Maart j.l. Is ds. Lamme rink ook godsdienstleeraar aan de Rijks kweekschool te 's-Gravenhagie. Ds. Lammerink stelt buiten ziin ambtelij ken arbeid veel belang in muziek en hu heeft in Delft het initiatief genomen tot de huldiging van den bekenden organist, den heer W. v. Thienen, toen deze zijn gouden jubileum vierde. Aan de musici C. de Wolf te Arnhem en Evert Oornelis, beide leerlingen van zun vader, behoudt hij diepe en blijvende her inneringen. De jubilaris die zich door uitstedigheid op 24 Sept. a.s. aan alle feestbetoon ontrekken zal, was van 1919 tot Jan. j.l. lid van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Om allerlei redenen is hij begin dezes jaars uit dien Bond getreden. Ofschoon zoo schreef ds. LammeniiK ons dankbaar dat hij onder de (rerei°r- meerden in de Ned. Herv. Kerk heelt mogen verkeeren, drong zich meer en meer de vraag aan hem op of de houding van ae Gereformeerden tegenover andersdenken den recht mag genoemd worden. Dc %*- schriften van dr. G. Horreaus de Haas. Pr° dr. Albert Schweitzer en niet 't minst van dr. J. L. Snethlage hebben op hem een die ■n uy "v*" pen indruk gemaakt en hun werk stel de kerk voor vragen waarover het laats woord nog niet gezegd is. 2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6