77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 September 1936 Vierde Blad No. 23463 voor de huisvrouw wat DE VROUW DRAAGT menu voor de week nuttige wenken VISSCHERIJ-BERICHTEN bij VLASVELD Dit maal kree& lk een heel moeilijke op dracht! Een leaeres wilde me 'n patroontje toor rich laten uittellen! Daar heb ik on mogelijk den tijd voor! Ik vertel het hier, om anderen hilar teleurstelling te bespa ren. Ziilke din||en moet u mij liever niet vragen; iedereun heeft wel handwerkon- derwijzeressen of andere deskundigen in baar buurt, die haar met zoo iets willen belpen; voor rnij Is dat met al het kran- tenwerk erbij veel te tijdroovend. Die leze res vroeg mij, of ik haar anders een ander patroon voor «ren kinderspreitje kon opge ven. Zij wilde' het liefst breien. Aan dat verzoek wil lk; heel graag voldoen. Ik heb een patroon, dat ongeveer 107 c.M. in het vierkant is; het, werd gebreid met 3 draads wol; maar u kunt het natuurlijk even goed 'van breikatoen of andere wol wer ken. Zet 113 stel ren op en brei recht heen en recht terug t ot de lap vierkant is. Dat is het middenvak; hieromheen werkt u een open rand. N'tt kunt u dat middenvak dus net precies zn-o groot maken, als u zelf wenscht; u kunt het tot een vierkant breien of tot een langwerpige lap. Ik laat de keuze gehpel aan u over! Als het binnenvak klaar Is, gaat u met een door mirt den rand in het volgende patroon: lsu? toer: 2 recht, omslaan, 3 recht; A 1 ttfhalen, 2 tezamen, den afge- haalden ocier de mindering heen halen Mus dat no|?m ik verder: 3 tezamen). 3 recht, omslauin, 1 recht, omslaan, 3 recht; van A af hhrhalen tof de laatste 8 ste ken; dan: 3| tezamen, 3 recht, omslaan, 2 recht. De 2c'fc toer en verder alle even toe ren: averecht. Aan beide einden van alle averechte tiijsren moet u 1 st. meerderen, door eerst Oen voorkant en daarna den achterkant Tan den eersten en den laat- sten steek .averecht te breien; in de an dere toeren werkt u diezelfde steken dan recht. 3de toer: A 3 recht, omsl., 2 r„ 3 teza men, 2 r„ obisl.; vanaf A herhalen tot de 3 laatste stitjeen, dan 3 recht. 5de toer: a recht; 2 tezamen, omsl., 1 r., omsl., 1 n: A 2 tezamen; 1 r., omsl., 1 r.. omsl., 3 tlfz., omsl., 1 r„ omsl., 1 r.; van A af herhafan tot de laatste 8 st.; dan 3 tez., 1 r„ omsl., 1 r„ omsl., 2 tez., 1 r. 7de toer: Jl r„ omsl., 1 r., omsl.. 3 tez.. omsl., A 3 tjzz., omsl., 1 r„ omsl., 1 r„ 3 tez., 1 recht, omsl., 1 r., omsl.; van A af herhalen tot de laatste 8; dan 3 tez., om slaan, 3 tez., omsl., 1 recht, omsl. 1 r. 8ste toer. Averecht. Met deze 8 toeren is het patroon klaar. Ik raad u aan twee patronen te breien; dan is de spceirand wel breed genoeg; u kunt ook herj middenstuk veel kleiner ma ken, en dan een rand van 4 of 6 patro nen. Zie zelf maar eens, wat het aardig ste over hel. wiegje of ledlkantje staat. Vóór u afkvmt, moet u, voor het afmaken van den opeJi rand, drie toeren recht heen en recht teru g breien. Daarna neemt u 113 lussen op (df zooveel als er steken zijn!) langs den vd lgenden kant van de sprei en werkt daar eenzelfde rand langs; en zoo gaat u in dh rondte. Als u klaar is, naait u de hoeken dicht, en perst het werk, zoo noodig, op. In dit zwlfde patroon kunt u ook een alleraardigst manteltje breien. Gebruik hiervoor 3 draadsch wol; en 1 paar breinalalden No. 37=. Mijn voorbeeld is 27 c.M. la ng van den schouder tot den onderkant; (ie mouwtjes zijn 18 c.M. lang en het manteltje is 75 c.M. wijd. Begin aart den onderkant van den rug met 83 steken op te zetten, en brei de eerste 3 floeren recht. Daarna werkt u het patroon, zooals ik bij de sprei be schreef. Als u 10 patronen gebreid heeft, moet u in dien laatsten toer van het 10de detroon 23 1st. aver, werken, dan 37 afkan- te* en de «(verblijvende 23 weer averecht. Zet de schcwadersteken op een aparte naald om ze later aan te mazen. Nu het b echter voorpand gaan werken met 47 st. op te zetten; brei weer het pa troon. Er izljn hier 4 steken extra; die moet u speeds recht breien; zij vormen het randje, aan de voorzijde van den man tel en moci/;en dus gebreid worden aan het einde van; de averechtsche en aan het begin van de rechte toeren. Brei 9 Jiatronen en kant in den 3den toer van Siet 10de patroon 24 st. af. Brei de overig-er steken weer in het patroon. Op deze st. breit u nog 4 toeren het patroon, eindigend met den zevenden toer. Laat deze stek (en ook op een naald staan om aan te mazen. Werk nu het linker voorpand precies ;|ls het rechter: alleen moeten de 4 randsljeken aan het eind* van de rechte toeren én aan het begin der averechte vallen. (En de 24 st. moeten nu afgekant worden aan het begin van den 4den toer, die du een averechte is. Dan averecht tot hetAelnde van den toer en nog 3 toeren breien in het patroon, eindigend met den 7den toer van het patroon. Voor de mou wen 413 st. opzetten en 6 patronen breien; volg de aanwijzingen, die ik bij den rug gal eh kant de mouwtjes af. Zet/ nu de schoudernaden aan elkander; haai de mouwtjes in en de zijnaden dicht. Haalt met een middensoort beenen haak pen een halsrandje om er een stuk was-ghbaar lint doorheen te rijgen; en wer t aldus: aan den hals den draad vast hechten: 5 lossen, A 2 gebr. st. overs]., 1 stokje in vgl. steek; 2 lossen; van A af he/halen rondom den hals. Vgl. t.: in èlk Sa fctje van den vorigen toer: 1 vaste haken 3 lossen en 2 stokjes; afhechten; rijg ook een lintje door het opengewerkte patroon aam den pols. Wat U ook te verkoopen hebt, Dagbladreclame doet het werk. TWEE HANDEN VOL: PARIJZER MODE! Aan het begin van een nieuw seizoen ziet men altijd met spanning de mode- openbaringen tegemoet, die Parijs de we reld biedt en het feit, dat men steeds op nieuw in spanning verkeert, is wel 't beste bewijs van de kundigheid van de mode kunstenaars, die geen stilstand kennend steeds weer met nieuwe creaties voor den dag komen! Natuurlijk ziet men allerlei overdrijvin gen, maar het zou bekrompen en onjuist zijn, zich daaraan te stooten, daar hier eigenlijk de groote lijnen aangegeven wor den. waaruit zich dan eerst later de we reldmode kristalliseert. In verband hiermede is ieder détail voor ons belangrijk, zoodat we er ons nu vast op toe willen leggen de nieuwste openba ringen der Parijsche wintermode nauw keurig te bestudeeren om ons een beeld te kunnen vormen van alles, wat ons nu misschien nog verbluft doet staan en ini verbazing brengt, maar dat wij bin nenkort „toonaangevend" en heel gewoon zullen vinden. Daarom hebben we een greep gedaan uit den overvloed der interessante Parijsche collecties en toonen u hier enkele der artistiekste en meest aparte modellen. Daar is Lucicn Lelong, de groote artiest, die al het experimenteele en overdrevene verafschuwt en die streeft naar voorname en toch zeer jeugdige lijnen; in verband daarmee is het de moeite waard zijn „tu nica-modellen" te leeren kennen, die het eiegante silhouet aangeven voor den ko menden winter, evenals zijn avondjapon nen met lang afhangende sleepjes, die eventueel als capes over de schouders ge dragen kunnen worden; en zelfs wanneer deze meester coquette nouveauté's lan ceert, wanneer hij bijvoorbeeld een peau- de-Suède handtaschje aanbrengt aan den buitenkant van een sealskin mof, dan blijft hij binnen de grenzen van souverelne ele gance. Op onze eerste afbeelding toonen we u een zijner mooiste modellen in don kere kant, dat vanwege de korte pof mouwtjes voor alle gelegenheden dienst kan doen en dat door de afzetting van lichte kant aan de naar achteren afloopende tu nica en door het vestje en platte kraagje van dezelfde kant een elegant contrast toont. Men kan er altijd zeker van zijn bij Bruyyère opvallende bijzonderheden en baanbrekende lijnen te vinden- Zijn vooral bij stof-japonnetjes gebruikelijke ajour- garneeringen vinden een dankbaar publiek en we hebben kunnen vaststellen dat een bijzonder mooi effeot bereikt wordt wan neer deze ajour-motïeven met fijne me taaldraden gewerkt, zijn, waarbij koper draden in rood-bruine stof het 't mooist doen. Een der markantste contouren dezer collectie is de lijn. die we uit den film „De roode Pimpernel" kennen en die met haar hooge. staande kraag en breede revers ze ker kan zijn van succes en die zeer stijlvol gecompleteerd wordt door het lage „hooge" hoedje (figuur 21. Gedekt pastelkeurige mantels dezer soort vormen op donkere japonnen een merkwaardige nieuwigheid, die zeker wel ingang zal vinden, vooral wanneer de van onderen wijkende mantel van fluweel is en de revers dienovereen komstig gegarneerd. Algemeene bewondering oogsten de nieuwste scheppingen van het huis Patou, dat sedert den dood van den meester, vol gens de voornaam-artistieke traditie ervan wordt voortgezet. Het hoogtepunt van de collectie wordt gevormd door de stijlvolle avondjaponnen, maar zelfs in de jeugdige noot van sportieve deux-pièces ontdekt de Kenner een edele mode-cultuur, zoodat we u een Spencer-jasje met een plat en breed op de schouders liggend bontkraagje en opgezette bontzakken als derde „greep" toonen. Tot de scheppers der nieuwste mode be hoort zeer zeker Robert Piquet, die reeds eenige jaren zijn durf bewijst en wat veel meer zegt met de gedurfdste crea ties succes had! Hij is dus zeker de man, die ertoe geroepen is om nieuwe kleuren te propageeren. hij mag zelfs zulke weinig po pulaire tinten als 't lila der Parma viooltjes lanceeren voor den komenden winter, mag de „schotel"-hoedjes uit den Queen Vic- toria-tijd met de aan weerszijden omge bogen randjes weer doen herleven en mag zelfs met zijn korte jakjes en wijde klok- rokjes een revolutie op mode-gebied laten ontstaan enhet succes zal aan zijn kant zijn! Nieuwe mantels met vierkante kragen, die op matrozenkragen lijken en die met langharig bont zijn afgezet, dragen het kenmerk van Lucile Paray. Hier worden ook veel tunica-deux-pièces getoond, die (terwijl stof en bont op de eigenaardigste manier gecombineerd worden) terecht veel opzien baren (middenfiguur). De nieuwe Paray-kleuren: rookgrijs en mosselgroen zijn onopvallend en toch indrukwekkend op zichzelf en de uitverkoren stoffen (het goede, oude laken voor de kleeding op straat en geappreteerde tulle en kant voor den avond) kunnen veroverend-in teressant genoemd worden. De wervelwind Marcel Rochas verstaat altijd weer de kunst om de mode nieuwe lucht toe te voeren: als hij Improviseert en inplaats van zijzakken op zijn mantels doodeenvoudig handtasschen met nikke len beugels aanbrengt, wanneer hij mof jes aan een shawl bevestigt, als hij pro beert van voren verkorte avondjaponnen in de mode te brengen, dan mag hij op den bijval van zijn publiek rekenen, want vele van zijn scheppingen, die misschien op 't eerste gezicht alle bezwaren tegen de nieuwe mode uitdagen, worden tenslotte toch de wereldmode! Zijn koketterie op mode-gebied, zijn overbruisende scheppers geest komen misschien 't meest tot uiting in het bolero-achtig wintercostuum op onze afbeelding, waarbij hij 'n overrok van Sealskin creëert, die afneembaar is, zoodat met éen handgreep het effect van dit com plet totaal veranderd kan worden. Naar het sprookjesland der mode voert ons Mme Lanvin, die met haar prachtige lijnen, met haar rijke, metaalachtige stof fen, met haar smaakvolle borduursels en bijzondere kleurencombinaties ditmaal zichzelf overtreft. De zware kleuren van den nachtelijken hemel van midder- nachtblauw tot diep purper zijn het, die haar bezig houden, zonder dat ze haar lie- velingstinten, n.l. de kleuren van Ooster- sche drachten (Nubisch rood e.d.) laat val len. Schitterende fantasie beheerscht ook haar straatkleeding, zoodat zelfs het een voudigste deux-pièces-pakje met een daar bij behoorende, lange cape met bontrevers en een hoed met zeer hooge bol (mijter- model) iets buitengewoon schilderachtigs heeft. Bij Chanel zal men de rust en dlstlncti* van dien stijl zoeken en vinden, die bij de voorname dame past, of het een der vele iniddagjaponnen is, die opvallen door haar verrassende, kleine détails of een der prachtige avondtoiletten van tulle met kant, die reeds lang een wereldvermaard heid bezitten! Zelfs opvallende effecten worden hier met mate aangebracht, wat we kunnen opmerken bij het complet met den driekwart-mantel, die gegarneerd Is met puntige bont-ornamenten, die van boven uit den staanden kraag komen (zie afbeelding). We zien dus, dat de nieuwste Parijsche mode-shows aan afwisseling niets te wen- schen overlaten en ons voor den komen den winter een overvloed van ideeën aan de hand doen! WILLY UNGAR. METARMORPHOSEN, OF: HOE ZE ER UITZIET. Als haar de nieuwste herfst-collectie getoond wordt enals zij de prijzen hoort (Mode-caricatuur van Willy Ungar). GEBORDUURDE ZAKJES VOOR EEN KINDERMANTELTJE zijn een welkom Idee voor iedere moeder, die zooals bekend is altijd verrukt is van allerlei handwerkjes, waarmee ze de garderobe van de kleine kan opfleuren. Diermotieven, uitgevoerd In gekleurde wol (zooals bijv. de aardige pinguins, die we u op de afbeelding toonen) zijn voor zulke garneeringen bijzonder geschikt en staan vooral allerliefst op een met bont rollen afgezet wintermanteltje. WILLY UNGAR VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OLTC .TINGEL 120 Tte 7*? DOeZQ/TDQOT 22 TCU2ê29 L0DEN (Ingez. Med.) MAANDAG: Varkensbiefstuk Gestoofde savoye kool. aardappelen Gebraden appels R e c e p Gebraden appels. Besmeer een vuurvaste schotel dik met boter, wasch vier groote goudreinetten zorvuldig af en boor ze. Stop in de holte 'n stukje boter en wat gemengde suiker en kaneel. Zet de schotel in een niet te warme oven, laat de appels pl.m. l'/i uur heel langzaam gaar braden: bedruip ze af en toe even en pas op voor aanbranden. DINSDAG: Vermicellisoep Runderlappen, andijvie, aardappelen Vruchten Recept: Runderlappen. Vier runder lappen van l'/i ons worden afgeschrapt en met zout en peper Ingewreven. Pl.m. 100 gr. boter of vet wordt heet gemaakt in een geëmailleerd ijzeren pan. De lapjes worden hierin eerst bruin gebraden, wat water toegevoegd, waarna de lapjes in de jus met iets azijn, twee laurierbladen en vier kruidnagels nog 1'/: a 2 uur zachtjes sto ven WOENSDAG: Staartstuk (2 dagen) Princesseboonen. aardappelen Koffiepudding m. vanillesaus Recept: Koffiepuddinz. Breng vier d.L. melk aan de kook, maak van twee dX. sterk koffie-extract. een half ons suiker en vijf eetlepels cusiard een glad papje, roer dit door de melk. zoodra ze kookt en laat de pudding vijf minuten zachtjes doorko ken tot ze glanzend en gebonden is. Doe ze in een met koud water omgespoelden puddingvorm en geef er vanillesaus bij. DONDERDAG: Koud vleesch Snijboonen. -gebakken aardappelen. Bessensappudding Recept: Bessensappudding. Klop de dooiers van drie eieren met 'n halve flesch bessensap en twee ons basterdsuiker tot een dikke massa, breng dit langzaam al roerende aan de kook en laat zachties binden. Neem de pan van het vuur, doe er de stijfgeklopte eiwitten door en twaalf blaadjes geweekte en opgeloste gelatine en laat de pudding, onder af en toe roeren, stiif worden. Doe ze in een omgespoelden puddingvorm, zoodra de dik wordt. VRIJDAG: Gebakken tong Aardappelpurée, tomatensla Wentelteefjes Recept Gebakken tong. Maak vier tongen goed schoon, wasch ze. droog ze met een schoone doek af en haal ze door bloem. Bak ze in heete boter of boterolie aan beide kanten bruin en reken voor elke kant pl.m. 3 min. Laat ze op grauw pa pier uitlekken. ZATERDAG Witte soep Gevulde tomaten, aardappelpurée Vanillerijst Recept Witte soep. Een -liter kalfs bouillon woïdt op de gewone wijze getrok ken van 500 gram kalfspoulet. Als kruiden worden peterselie, wortel, seldery. t-iim, foelie toegevoegd. De gezeefde bouillon wordt gebonden met 40 gram bloem en 40 gr. boter en afgewerkt met een eidooier en wat room. De kalfspoulet kan 's Zondags als eenvoudig menu dienst doen of in kleine stukjes in de soep worden opge diend, of als huzarensla voor den Zondag. ZONDAG: Huzarensla Gehakte biefstuk, spinazie, aardappelen Vruchtensalade met slagroom Recept: Huzarensla. De kalfpoulet wordt fijn gehakt met twee zure appelen, 200 gr. gekookte aardappelen 'n geschilde biet en twee kropjes sla Een deel der sla bladen wordt achter gehouden voor gar neering. Alles wordt met elkaar en met mayonnaise vermengd. Op een schotel wordt de salade gegarneerd met mayon naise. uitjes, augurkjes en een of meer hard gekookte eieren. GOEDKOPE WINTERBERGING bij JACHTWERF „DE DOES" M. A. v. GROENINGEN - LEIDERDORP, VOOR ALLE KIEL- EN MOTORJACHTEN. 12 vts. jollen f. 6.Kano's f. 1.50. Nieuwbouw van kruisers en zeiljachten. Reparaties op elk gebied. Opbouw van schepen voor Housebooten. Belast zich met opdracht voor in- en verkoop van jachten. - Taxaties. BILLIJK TARIEF. ANNO 1898. 9356 (Ingez. Med.) Eiwit wordt stijf geslagen in een koude schoone kom met een eierkloooer of op een plat bord met twee vorken. Zorg voor al. dat er geen eidooier bij het wit komt. Een vanillestokje kan zuinig gebruikt worden door eerst het heele stokje b.v. in melk af te trekken, het daarna af te was- schen. te drogen en den volgenden keer bij gedeelten opengespleten te gebruiken. Men bewaart de stokjes het best in sui ker, De suiker, die sterk naar vanille smaakt, kan eveneens gebruikt worden. Bij het braden van vleesch moet men er od bedacht zün. dat de vleeschsappen in het vleesch blijven. Dit kan geschieden door de braadstukken vóórdat zij in den oven worden geplaatst te overgieten met kokend water of vet Het eiwit stolt dan. Even voordat men het vleesch gaat bra den wordt het gezouten. Laat men het langen tiid gezouten staan, dan wordt het vleesch taai. Bovendien heeft zout de eigenschaD om vocht tot- zich te trekken; het vleesch verliest dan ook. terwijl het gezouten staat, een deel van ziin bloed. Eenvoudig menu. Rijstrand met kalfspoulet en kerrysaus, kropsalade Gevulde meloen Recept: Gevulde meloen. Van een rijpe meloen wordt de kap afgesneden, de pitten en het zachte moes worden er uit verwilderd. De meloen wordt nu gevuld met een vruchtensalade van allerlei vruch ten. die de tijd van het jaar meebrengt. Ook kan men 'n flesch ingemaakte vruch ten nemen. De vruchtensalade of de vruch ten worden laagsgewijs in de meloen gelegd, telkens afgewisseld met een laag basterd suiker of poedersuiker Als de meioen ge vuld is, giet men er een glas witte wijn of marasquin over Het kapie wordt er weer opgezet en de meloen vóór het gebruik 2 a 3 uur zoo koel mogelijk weggezet. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker) In de aanvoeren van de afgrioopen week kwam duidelijk tot uitdrukking dat de visscherij den laatsten tijd niet al te ruim geweest is. Toch zijn de totale weekaan- voeren nog steeds grooter, dan die van de overeenkomstige weken van het vorig jaar Deze meerdere aanvoer is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het grooter aantal sche pen. dat aan de visscherij deelneemt. Tot heden werden ruim 260.000 kantjes haring aangevoerd, dit is ongeveer 100.000 kantjes meer dan het vorig jaar. Voor Katwijk be draagt de totaalaanvoer 70.000 kantjes of ruim 40.000 kantjes, dus meer dan eens zooveel als het vorig jaar. Als men er re kening mede houdt, dat de gemiddelde prijzen wat beter zijn dan het afgeloopen jaar. dan kunnen de tot nu toe verkre gen resultaten als bevredigend beschouwd worden. Deze gunstige resultaten vinden wel hun directen oorzaak in de onbevre digende resultaten van de Schotsche vis scherij- Daar werden slechts 500,000 vaten ingezouten tegen 620.000 vaten in 1935. De Duitsche visscherij behaalde ongeveer de zelfde resultaten als het vorige jaar. Niettegenstaande de betrekkelijk geringe aanvoeren, kan men niet van een zeer willige markt spreken. De vraag uit het buitenland schijnt niet bijzonder groot te zijn: hier komt bij dat de export naar Dultschland tot het einde van de maand geheel stop staat, daar de contingenten verbruikt zijn. De prijzen handhaven zich echter, doordat de reeüers thans regelma tig flinke partijen haring uit de markt nemen, welke dan voor Rusland gepakt worden. Volgende week worden in totaal 20.000 Schotsche vaten verscheept. DE TREIL VISSCHERIJ. De vischprijzen bleven op een redelijk peil, zoodat de besommingen loonend wa ren. Er wordt nog versche haring aange bracht: de prijzen, welke hiervoor betaald worden zijn niet hoog en er wordt veel haring ingezouten. Deze week trof de reederij zoowel als den exporthandel een nieuwe slag door de contingenteering van den invoer van ver sche haring in Tsjecho-Slowakije, waarbij aan ons land een kwantum van 600 000 K G. werd toegewezen. Vorig jaar werd 57= millioen K.G. geëxporteerd, zoodat men be grijpen kan dat deze slag zwaar is. Men hoopt thans, dat onze regeering nog iets zai kunnen bereiken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13