LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 18 September 1936 YI5SCHERIJ-BERICHTEN BUITENLAND De strijd in Spanje CORRESPONDENTIE ÏILVEREX JUBILEUM A. SIMONS. Heden herdenkt de heer A Simons, ma chinist bij de Sted. Electriciteitsfabriek, den dag waarop hU 25 jaar geleden ln dienst trad. Na eerst ln verschillende andere func ties te zijn werkzaam geweest, werd hij op 1 Juli 1920 in zijn tegenwoordige functie aangesteld, waarin hij tot heden tot volle tevredenheid zijner superieuren werkzaam is. In verband met zijn zilveren jubileum werd de heer Simons hedenmorgen ten kantore der fabrieken ontvangen, alwaar hij ae gelukwenschen van de Directie in ontvangst mocht nemen. Aangezien de jubilaris er de voorkeur aan had gegeven, zich aan verdere huldiging te onttrekken, verliet hij daarop de fabriek om het ver dere gedeelte van den dag ln huiselijken kring door te brengen. o LEIDSCHE REDDINGS BRIGADE. Bij het gehouden examen in de zwem inrichting „De Zijl" slaagden voor diploma A de dames, L. v. Beek en R. Eikerbout en de heeren B C. Storm, J. H. de Vink, B. Brugman en A. Leget en voor het voor bereidend diploma de dames M. Hoogenes en G. Rozier. Een candidaat werd afgewezen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. N V. Eerste Leidsche Hulpbank, Oude Rijn 104. Leiden. Overleden Commissaris: J. Bosch, dd. 9 Sept. 1936. -o- R.K. STAATSPARTIJ. Vergadering der afd. Leiden. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden van de R.K. Staatspartii in Den Burcht, onder voorzitterschap van mr. Bolsius. De vergadering, welke slechts matig bezocht was. werd met den Chr. groet geopend, waarna den secretaris gelegenheid werd gegeven tot het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, welke onder dank werden goedgekeurd Deze vergadering was voornamelijk be legd tot het samenstellen van een pro gram van actie waarvoor door het bestuur de volgende voorstellen werden gedaan. Krachtige medewerking aan handhaving en uitbreiding van maatregelen tot verze kering van orde en rust onder de bevol king. In de wijze van belastingheffing worde de verdeelende rechtvaardigheid vooral ten opzichte van de groote gezinnen, zoodanig betracht, dat op de eerste levensbehoeften o.a. graan, zuivel, vetten, spijsoliën enz. geene of slechts geringe belastingen wor den geheven De werkloosheid worde doelmatig bestre den door zooveel mogelijk productief werk te laten verrichten en nieuwe of bestaan de industrieën, waar noodig. te steunen. Een behoorlijke verzorging der werkloozen ook ten plattelande. worde in acht geno men. De Staatspartij dringe aan op de tot stand koming van een stabiele verhouding der munteenheid door Internationale sa menwerking. Met alle ten dienste staande middelen worde getracht handelstractaten af te sluiten, om het verloren afzetgebied voor landbouw en industrie te heroveren. Krachtige bevordering van doelmatige ordening van het bedrijfsleven De buitenlandsche politiek worde geïn spireerd door de erkenning dat de inter nationale samenwerking door alle midde len krachtig bevorderd dlene te worden Deze voorstellen, alsmede een voorstel van d»n heer Lombert dat de Staatspartij zou streven samen te werken met die par tijen die de Wet Gods als opperste richt snoer beschouwen, werden na bespreking aangenomen. De kasnazieners brachten verslag uit, waaruit bleek, dat boeken en bescheiden ln goede orde waren bevonden. Concept statuten alsmede concept huis houdelijk reglement werden zonder verder behandeld te worden accoord verklaard om naar Kamercentrale etc. te worden door gezonden. Verschillende stemmen gingen op tot het oprichten van een afdeeling jongeren en het stemrecht ter vergadering van de kiesvereeniging voor jongere personen dan 25 jaar. Het voor en tegen werd ruim schoots besproken. De heer Lombert trachtte den knoop door te hakken door een -•■otie in te die nen. waarin werd voorgesteld de leeftijds grens van 25 jaar voor het lidmaatschap van de R.K. Staatspartij terug te brengen op 21 jaar. De heer Manders stelde voor deze motie ln handen van het afdeellngsbestuur te geven om oraeadvies. Dit werd met 6 st. tegen aangenomen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een woord van aansporing tot samenwerking en het werven van nieuwe leden en met den Chr. groet. O MUZIKALE RECLAME VOOR DE 3 OCTOBERVEREENIGING. Morgenavond om 8 uur vertrekt het Har moniegezelschap ,De Post" vanaf het Postkantoor tot het maken van een muzi kale rondwandeling door de stad. Deze tocht is bedoeld als een propaganda voor de 3 Octobervereenlglng. Hopelijk zullen de muzikale, postale klanten velen ertoe bewegen zich alsnog als lid dier vereenl- ging op te geven! IMITATIE-KOE GESTOLEN. Grappenmakers hebben een houten reclamekoe medegenomen, die in een der plantsoentjes was opgesteld om de aandacht te vestigen op de Vebo. Mogelijk komt het dier op 3 October weer te voorschijn! DOOR EEN BEER GEBETEN. Gistermorgen is de 39-jarlge opzichter D. de J. toen hij op het tentoonstellingster rein der Vebo een mannetjes varken voor de Jury wilde geleiden, onverhoeds door het dier aangevallen. Een der slagtanden drong ln het linker onderbeen van den geleider en veroorzaakte een scheurwond van 10 centimeter lengte. De Eerste Hulpdienst vervoerde den ge troffene naar het Academisch Ziekenhuis. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeente Dienst voor Sociale Zaken afd Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Be hangers 12; Betonvlechters 41; Betonwer kers 61; Fundeerlngwerkers 3; Glazenma kers 1; Glazenwasschers 9; Granietwerkers 15; Grondwerkers 84; Metselaars 152; Opperlieden 111; Polijsters 1; Schilders 117; Sloopers 10; Straatmakers 2; Hulp-Straat makers 2; Stucadoors. witters 86; Timmer lieden 256; Uitvoerders 5; Voegers 27; On gesch. Bouwarb. 12. Totaal 1010. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18; Lompen sorteerders 16; Vellenblooters 5: Steenfabr. Arb. 123; Zeepfabr. Arb. 5; Ongesch. Fabr. Arb. 51. Totaal 218. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 92; Reizigers. Colp. 49; Winkelbedienden 32; Etaleurs 3; Incasseerders 14; Musici 6; Onderwijzers 10; Overheidspersoneel 9; Verplegers 5. Totaal 220. Hotel-Café-pers.: Huispersoneel 11; Kell- ners 45; Koks 9. Totaal 65. Houtbewerkers: Beddenmakers 2; Hout bewerkers 70; Kistenmakers 7; Kuipers 9; Lijstenmakers 4: Mandenmakers 2; Meu belmakers 28; Meubelstoffeerders 18; Poli- toerders 1; Ongesch. Arb. 31. Totaal 173. Kleermakers: Kleermakers 95; Kappers 10; Schoenmakers ea. 16. Totaal 121. Land- en Tuinarb Bloemisten 28; Land arbeiders 20; Tuinlieden 30; Warmoeziers 14; Ongesch. Arbeiders 8. Totaal 100. Metaalbewerkers: Bankwerkers 119; Blik- bewerkers 21; Burgersmeden 44; Electri- clens 46: Gasfitters 14; Gereedschapmakers 4: Instrumentmakers 6; Isoleerders 8; Kernmakers 2; Kettingsmeden 40; Klin kers 11; Koperslagers 2; Lab. Bedienden 2; Lasschers 9; Loodgieters 70; Machinisten 29; Metaalboorders 9; Metaaldraaiers 16; Metaalschavers 2: Metaalslijpers 2: Mon teurs 27; Pianostemmers 3; Polijsters 1; Ponsers 3: Rijwielherstellers 15: Scheeps- tlmmerl. 9; Scheepsschllders 2: Stokers 22; TegenhonJers 17; Verw. Monteurs 9; Voor- slaandei8; Voorwarmers 7; Vulcaniseurs 1; Vuurwerkers 11: Wagenmakers 7; IJzer- werkers 47; Zandspuiters 3; Zandvormers 1; Ongesch. Arbeiders 43. Totaal 692. Sigarenmakers: Sigarenmakers 8; Sig. Sorteerders 1; Strippers 2. Totaal 11. Technici. Opzichters: Apothekersass. 1; Bedrijfsleiders 7; Ingenieurs 3; Technikers 6; Teekenaars, Opz. 17; Werkmeesters 20. Totaal 54. Textielarbeiders: Hekelaars 16; Katoen drukkers 26; Kluwers e.a. 9; Luikers 24; Plaatsnijders e.a. 19; Schrobbers 2; Spin ners 43; Spoelers 7; Staaldraaddraalers 16; Steker3 2: Strijkers 12; Wevers 116; Wol- bewerkers 40; Ongesch. Textielarbeiders 76; Totaal 402. Transportarbeiders: Chauffeurs 126; Emballeurs 5; Exp. Knechten 25; Koetsiers 15; Loopknechten 38; Schippers 102; Ma gazijnknechten 65; Spoor- en Trampers. 17; Wakers 5; Transportarbeiders 73; Losse Arbeiders 434. Totaal 905. Typograven Boekbinders 36; Boekdruk kers 17; Fotografen 2; Hulp-Vakarbeiders 3; Letterzetters 31; Steendrukkers 2. Totaal 91. Voedingsmiddelen Arb.; Bakkers 81; Mo lenaars 1; Ovenisten 6; Slagers 59; Suiker werkers 20; Wijnkooperskn. 12; Zoutzleders 2; Zuivelbereiders 4; Ongesch. Fabrieks- arb. 26. Totaal 211. Vrouwen: Apothekersass. 2; Bakers 1; Breisters 1; Naaisters 22; Mangelsters 1; Linnenjuffrouwen 1; Boekbindsters 1; Maasters 1; Winkeljuffrouwen 18: Serveer sters 3; Kantoorbedienden 36; Verpleeg sters 5: Huisel. Dfenstén 150; Kooksters 1; Fabrieksarbeidsters 22: Onderwijzeresen 4; Teekenaressen 1; Bedrijfsleidsters 1. To taal 271. Alg. totaal 4544. 19 Sept. 1935 4070; 20 Sept. 1934 3457. Benevens 50 gedeeltelijk werkloozen en 86 werkverschaffing. o Hedenmorgen te ruim 6 uur is een vrachtauto bestuurd door M. T. uit Rotter dam, vermoedelijk doordat de chauffeur door slaap overmand was. op den Rljns- burgerweg ter hoogte van perceel 26 tegen een trammast van de electrische boven leiding van een lantaarnpaal gebotst, waar door beide ernstig werden beschadigd. De bestuurder kreeg geen letsel, doch werd vanzelfsprekend verbaliseerd. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. IJ MUIDEN, 18 Sept. VISCHPRÏJZEN. Tarbot per K G. f. 0.940.82; Tongen per KG. f. 1.300.68; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.20; Middelschol per kist van kist van 50 K.G. f. 20; Zetschol f. 14; Kleine Schol f.14—2.70; Bot f.10; Schar f. 2.10 160; Tongschar f.2421; Kleinmiddel Schelvisch f. 1710; Kleine Schelvlsch f. 8.502.60; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3628; Gullen per kist van 50 K.G. f.132; Lengen per stua f. 1.25—0 95; Heilbot per K.G. 1.0.920.44; Wijting per kist van 50 K.G. f. 2.30210; Koolvlsch per stuk f. 1.050.30; Markeel per kist van 50 K.G. f.7—1.75. Aangevoerd: 2066 kisten versche haring Prijzen 3 102.10 36 kantjes ateurharing 7.90—7.00 per kantje. Aangekomen: 5 stoomtrawlers: RO. 53 met f.3047; IJM. 31 met f.2875; IJM. 85 met f. 1495; IJM. 1 met f. 1894; IJM. 7 met f-1186 besomming. Verder de loggers: KV/. 159 met f. 680; IJM. 490 met f. 625 voor ge deeltelijke lading pekelharing. VLAARDINGEN, 18 Sept. KW. 47 met 36 last. VL. 73 met 37 last. MA. 15 met 19 last. Prijzen: Volle haring Jong 10.3010 20; Volle haring 9.00—9.40; Hom- en kultzlek 8.90—9.00; Maatjesharing 9.00—8.10; IJle haring 9.50; Steurharing 7.207.50. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eden werkt aan nieuwe nota - Beroep van den Negus op het Haagsche Hof Roemenië en Zuid-Slavië. De Engelsche minister van buitenl. zaken Eden, heeft gisteren zijn werkzaamheden op het Foreign Office hervat. In gezaghebbende kringen wordt verno men, dat de Britsche minister thans werkt aan de redactie van een nota, welke hij eerstdaags aan de vertegenwoordigers van de Locarno-mogendheden te Londen zal overhandigen. Deze nota zal de noodige voorstellen be vatten, om de diplomatieke besprekingen, door enkele mogendheden noodig geoor deeld. voor men aan de conferentletafel plaats neemt, ln te leiden en te doen vorderen. In Britsche kringen vindt men het heel natuurlijk, dat de Britsche regeering deze demarche onderneemt. Ter bijeenkomst toch van de drie Locarno-mogendheden, die in Juli j.l. te Londen samenkwamen, werd overeengekomen, dat zekere voorbe reidende diplomatieke gedachtenwisselln- gen zouden plaats hebben en dat Engeland daartoe het initiatief moest nemen, daar immers de bijeenroeping der Locarno-mo gendheden van Londen uitging. Een datum voor de conferentie der vijf Locarno-mogendheden wordt In Eden's nota niet voorgesteld. In een interview, aan een vertegenwoor diger van Havas verleend, zeide de Negus o.m.: Ik weet nog niet. of ik mij naar Ge neve zal begeven. Ik zal de rapporten mij ner gedelegeerden afwachten en indien zulks noodig mocht blijken, zal ik per soonlijk de delegatie leiding geven. Wat de kwestie der volmachten van zijn delegatie ter volkenbondsassemblee betreft, Is Haile Selassie van oordeel, dat de Vol kenbond wel niet anders zal kunnen doen, dan Ethiopië's recht, om in den raad der volken zitting te nemen te erkennen. De Havas-correspondent vroeg den Negus vervolgens naar de beteekenls van de woorden van Ethiopië's gezant te Londen, dr. Martin, die gezegd heeft, dat de Abes- sljnsche regeering van Engeland transito vergunning verwachtte door de Britsche bezittingen in Oost-Afrika voor reizigers en koopwaren, voor Ethiopië bestemd. De Negus antwoordde, dat de Britsche regeering ten aanzien van die voorstellen nog niet was geconsulteerd; maar, vervolg de hfj, wij kumien niets doen voor onze defensie, tenzij de regeering van Gore, die niet genoeg wapenen en munitie te harer beschikking heeft, om haar gebied te ver dedigen, een internationale leening, door den Volkenbond gewaarborgd, wordt ver leend en zij bovendien transito-vergunning over Brltsch of Fransch gebied krijgt. Gevraagd naar zijn persoonlijke plan nen, antwoordde de keizer: „Mijn verblijf in Engeland kan nog. wel eenlgen tijd du ren. Indien men mij echter de gevraagde internationale leening had toegestaan, zou lk geen week langer hier gebleven zijn, doch onmiddellijk naar mijn volk zijn ge sneld om te strijden voor zijn bevrijding. De Londensche advocatenflrma Arram, Ofalffleld en Co. heeft een telegram ge zonden aan het permanente hof van Inter nationale justitie te 's-Gravenhage, waarin ln opdracht van den Negus van Abessynië en zijn regeering een buitengewone zitting van het hof wordt verzocht, teneinde de klachten van Abessynië tegen Italië aan te hooren. Bijzonderheden betreffende een belang rijke petroleum-overeenkomst tusschen Roemenië en Zuid-Slavië gesloten, werden door den Zuid-Slavlschen premier Stojadi- novitsj, op de conferentie der Kleine En tente meegedeeld. De Reuter-eorrespondent weet de vol gende bijzonderheden mede te jleelen: le. Roemenië zal Zuid-Slavie dadelijk voorzien van alle olie en petroleum noodig voor leger, vloot en luchtmacht en al de Zuld-Slavlsche militaire reservoirs vullen; 2e. Roemenië zal ter beschikking van Zuid-Slavië stellen speciale terreinen ln de Roemeensche olie-velden, welke recht streeks door Zuid-Slavië geëxploiteerd zul len worden door middel van een voor dit doel te stichten olie- en petroleum-mono- polie-maatschappij. Deze zal tevens de pe troleum langs den Donau vervoeren en later de constructie van eigen pijpleidingen ter hand nemen die de brandstof recht streeks naai' Zuid-Slavië zal vervoeren. Tevens zal aan den Donau, waarschijn lijk bij Belgrado, een reusachtige raffina derij worden gebouwd met een capaciteit, voldoende om in alle Zuid-Slavische mili taire behoeften te voorzien. Tenslotte zegde Zuld-Slavlë toe geen olie en petroleum van elders te betrekken. -» ENGELAND. Labour voor bewapening? De „News Chronicle" meldt, dat verwacht wordt, dat het uitvoerend bestuur van de labourpartij zal besluiten, de oppositie te gen het herbewapeningsprogram der regee ring op te geven op de volgende voorwaar den: lo. dat het kabinet de collectieve veilig heid krachtig ondersteunt; 2o. dat geen regeling van de zaken van Europa plaats heeft zonder Rusland; 3o. dat voorzorgsmaatregelen worden ge troffen tegen overmatige winsten bij de fabricatie van wapenen. Het blad geeft te verstaan, dat de la- bour-partij bovengenoemd standpunt zal aanvaarden ln weerwil van tegenstand daartegen van den kant der lntellectueelen in de partij. Het zegt, dat wegens de ver ontrustende snelheid waarmede de fascis ten ln de richting gaan van de militaire suprematie, de tegenstanders van herbe wapening in grooten getale hun houding herzien. Van Maandag af zal de broodprijs te Londen met stuiver per brood van 4 pond verhoogd en op 8'/t stuiver gebracht worden. Ook de slagers zullen deze week nog vergaderen over een verhooging der vleeschprijzen met gemiddeld 5 procent. BELGIË. Geen Volksfront. De Brusselsche vereeniging van de Bel gische arbeiderspartij heeft in een buiten gewoon congres de vorming van een Volks front besproken. Het meerendeel van de sprekers verklaarde zich tegen een derge lijk front, o.a. ook de voorzitter van de socialistische partij Vandervelde. o DUITSCHLAND. Hitler tot het vijfde armeecorps. Hitier heeft de manoeuvres bijgewoond van het vijfde legercorps en Ochsenfurt en hield bij die gelegenheid een rede, waarin hij o.m. zeide: „Over enkele weken zal het achttien jaar geleden zijn. dat ons groot leger, fier symbool van ons volk, door een verraderlijken aanval gedwongen, de wa pens moest neerleggen en zijn oude vaan dels prijsgeven. In een ons opgelegd „Diktat" eischte de tegenstander opheffing van dit unieke leger. Men was overeengekomen aldus een doodelijken slag toe te brengen aan het Duitsche volk. Door zekere gewetenlooze politici ten onzent werd die opzet vergemakkelijkt. De wereld weet, wat wij sindsdien te lijden hadden. Men had ons volkenverzoe ning beloofd, maar die belofte werd niet verwezenlijkt en het Duitsche volk heeft de ellende leeren kennen en de wanhoop. Kort na de debacle baande zich echter een beweging een weg, welke ten doel had, het leger te herstellen en het Duitsche volk op te heffen uit zijn vernedering. Twee meeningen botsten verscheiden jaren tegen elkander: de eene verklaarde, dat Duitschland slechts ongewapend ge lukkig kon zijn, de andere daarentegen meende, dat het geluk slechts bewaard kan worden middels stevige, stoere vuisten. Die tweede opinie triomfeert thans .Het Duitsche volk is herboren en die herleving vond haar bekroning ln de schepping van een groot volksleger. De roemrijke traditie van het oude leger, bewaard jaren lang door onzen kleinen troep van 100.000 manschappen, wordt thans weer voortgezet door het groote, machtige leger van het geheele Duitsche volk. Soldaten, gij beschermt de eer, de kracht en de grootheid van ons Duitsche volk!" FRANKRIJK. Radio-rede van Blum De staking te Rijsscl tot een oplossing gebracht. In een radio-toespraak heeft minister president Blum onder meer gezegd: „In overgroote meerderheid blijft het Fransche volk gehecht aan de herinnering en de traditie der Fransche revolutie. Frankrijk gelooft aan de politieke vrijheid, de burgerlijke gelijkheid eij de menscheltjke broederschap. Onder de rechten der vrijheid rekent het in de eerste plaats de vrijheid van gedach ten en van geweten. De geschiedenis van de laatste eeuw heeft bewezen, dat het democratische regime minstens evenveel stabiliteit heeft geboden als de regeeringssystemen, die berusten op de almacht van één man. Frankrijk wil getVi enkelen anderen staat de regeeringsbeginselen opleggen, die het als de meest verstandige en rechtvaar dige beschouwt. Het eerbiedigt de souve- reinlteit van andere staten, zooals het zijn eigen souvereinlteit meent te kunnen ver dedigen. Frankrijk wil ln vrede leven met alle volken, onverschillig hoe hun binnen- landsch Bestuur geregeld is". Nadat gisteren 's morgens en 's middags de besprekingen Inzake het textielconfllct te Rljssel waren voortgezet, kon minister Salengro om half zes aan de pers meede len, dat een overeenkomst tot stand was gekomen Er blijven nog slechts enkele detailpunten te regelen over. Het tot stand gekomen accoord houdt o. a. in een dadelijk Ingaande loonsverhoo- ging van 10 pet. Verder hebben de arbeldersafgevaardlg- den erin toegestemd dat ln het vervolg de fabrieksgedelegeerden zullen worden be noemd door beroepsinstanties. Abnormaal lage loonen zullen worden herzien met terugwerkende kracht tot 1 Aug. J.l. De fabrieken te Rljssel zullen vanavond of morgen ontruimd worden. De staking in de metaalindustrie van Vltry le Francois heeft zich verder uitge breid. Een aantal werkplaatsen ls door de werklieden bezet, aangezien de werk gevers weigerden een soheidsgerecht van de regeering te aanvaarden. Ook in Arras ls een staking uitgebroken in verschillende bedrijven. —o POLEN. Geen kabinetswijziging. Het gerucht, dat in politieke kringen ging, dat een wijziging zou komen ln het kabinet, blijkt onjuist. o RUSLAND. Het leger is gereed! De volkscommissaris van defensie maar schalk Worosjlloff. heeft te Klef een groote rede gehouden tot 150,000 arbeiders, waarin hl! o.a. zeide: „De sovjet-unie en vooral de Oekraïne hebben vele vijanden Dezen bewapenen zich. om nogmaals te pogen, de arbeiders van ons vaderland onder het Juk te bren gen, zooals negentien laar geleden. Onze vijanden zullen zich echter mis rekenen. De arbeiders van ons land zijn met het machtige roode leger onafschei- delitk verbonden. Ons leger, dat zijn niet alleen uw vleesch en bloed, maar ook uw verstand uw gedachten uw wenschen en verwachtingen. Hoezeer de heeren. die zich aan gene zllde van de grens bevinden, thans ook er van droomen eenmaal den sovlet-grond te betreden het zal hun niet gelukken" Na met pathos te hebben gewezen op de geweldige vredelievendheid van soviet- Rusland. dat „met recht er aanspraak op maakt het bolwerk van den vrede te zijn" en dat „het eerste land was, dat ontwa- Vorderingen der nationalisten. Generaal Franco heeft 25.000 man naar kolonel Yague gezonden om diens troepen, welke den aanval op Madrid zullen onder nemen, te versterken. Generaal Mola heeft verklaard, over vol doende strijdkrachten te beschikken voor de operaties in het Noorden. De luchtmacht der nationalisten heeft gisteren de stations van Madrid en het dorp Retamarcs bij Madrid gebombardeerd, zoomede het hoofdkwartier der regeerings- troepen te Lozoya (Somosierra). De junta van Burgos raadt vreemdelin gen aan Bilbao en Santander te verlaten, daar beide steden, indien zij zich niet zul len overgeven, binnenkort zullen worden gebombardeerd. Generaal Quelpo de Llano heeft mede gedeeld, dat de colonne, welke op weg is naar Toledo 10 KM. is vooruitgekomen en de dorpen Escalona en Brabo heeft bezet. De regeeringstroepen hebben volgens de Llano 500 dooden moeten achter laten, ter wijl 100 man werden gevangen gënomen. Aan het front in de Guadarrama hebben de rechtsche troepen de stellingen der re geeringstroepen bij Navas Prias stormen derhand genomen en daarbij 260 geweren buitgemaakt. Onecnigheid op de vloot? De radioclub Tenerlffe deelt mede, dat de regeeringsvloot, welke bij Malaga gesta- tionneerd is, is uitgevaren. Op zee hebben besprekingen plaats ge had. Het '/lootpersoneel zou van meening zijn, door de regeering te worden misleid. Besloten werd de strijd te staken en zich onvoorwaardelijk over te geven. Een ge deelte der opvarenden was het daar vol gens het bericht niet mee eens en schoot op de kameraden, die zich wilden over geven. Er zouden meer d*n 250 dooden ge vallen zijn. Het eskader is naar Malaga terug gekeerd. Uit dit niet zeer duidelijke bericht ls op te maken, dat de aanhangers der regeering in de meerderheid zijn gebleven, daar de „Radioclub" anders wel zou hebben ge meld, dat de vlootgroep zich aan de zijde der nationalisten heeft geschaard, Mededeelingen der regecring. Het ministerie van oorlog heeft mede gedeeld, dat de regeeringstroepen aan het front van Aragon steeds verder oprukken in de richting van Teruel. Zij bevinden zich thans 3 K.M. van deze plaats. Aan het noordelijk front zijn ln de buurt van Montoro twee vliegtuigen der nationa listen tot dalen gedwongen. De inzittenden werden gevangen genomen. De regeerings troepen hebben zonder tegenstand te ondervinden het dorp Vitre bezet In Estre- madura heeft de luchtmacht afdeelingen nationalisten gebombardeerd en verspreid. Een bommenwerper der regeering heeft 's avonds een jachtvliegtuig der nationa listen, dat er uit zag als een Dultsch toe stel, boven Talavera del Tajo neergescho ten. Het Jachtvliegtuig stortte Brandend neer. Uit Bilbao wordt gemeld, dat 1000 ge weren en 40 mitrailleurs ontdekt werden ln zekere lokalen der kazerne van Garel- lano. welke, naar men dacht, niet bezet zou zijn. Het Alcazar. Vertegenwoordigers der Zuld-Amerikaan- sche kolonies te Madrid hebben machtiging gevraagd nog eens stappen te ondernemen om de vrijheid te verkrijgen van vrouwen, kinderen en grijsaards, die zich ln het be legerde Alcazar van Toledo bevinden. .Het hoofdkwartier heeft een afwijzend antwoord gegeven met het oog op het falen der jongste onderhandelingen. Het Alcazar opgeblazen? De regeeringstroepen hebben het Alcazar opgeblazen. Zooals men weet, hadden mijnwer kers de laatste dagen loopgraven aan gelegd en daarin mijnen gelegd. Vroege winter. In de bergen, 80 K.M. ten Noorden van Madrid, zou reeds sneeuw zijn gevallen en abnormaal vroeg is daar de winter inge treden. De regeering publiceert oproepen, waarin warme kleeren worden gevraagd voor de troepen in dezen sector. Er ls een nieuwe colonne vrijwilligers aangekomen, de colonne „Parijs", die ge vormd ls uit Spanjaarden, waaronder vele oude politieke uitgewekenen, die zich in Frankrijk, en vooral te Parijs, hadden ge vestigd, en die naar Spanje teruggekeerd zijn om voor het Volksfront te vechten. F. Th. H. P te L. De herijk van ma ten en gewichten heeft dit Jaar ln Juli of Augustus plaats gevonden. Vermoedelijk is verzuimd u een oproeping te zenden. Wü geven u ln overweging u in verbinding te stellen met de politie, die deze oproepin gen verspreidt. penning voorstelde", vervolgde Worosjlloff: „Ons leger ls bereid alles te doen. om den vrede ln de wereld te verzekeren. Als Iemand pogen zou. ons land aan te vallen, dan zijn wit ten oorlog gereed! '.Storm achtige bijval). Als een vtland ons aanvalt zullen we hem niet alleen uit ons land weren, doch hem od eigen gebied verslaan." (Storm achtige bijval en hoera-geroep) Worosjlloff zeide tenslotte nog. dat vu- andeltlke vliegtuigen od leder oogenbllk elk punt in de unie kunnen bereiken. Het >s daarom noodig dat vooral te Klef een machtige verdedig'ng tegen luchtaanval len wordt geschapen. UIT HET VERRE OOSTEN. Verzoening. De generaals Tsjang Kal SJek en Li Tsjoeng Jen, die verzoend zijn. hebben elkaar te Canton ontmoet na vijf jaar van verwijdering. Men hecht aan deze verzoening veel be- teekenis en beschouwt de nationale een heid daardoor als voltooid 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2