INDIGESTIE Een ontmoeting met Heinrich George LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 September 1936 Vierde Blad No. 23462 BINNENLAND /TUKKIN 11ste Jaargang 1 M sbih FORTEN ALS WERKKAMP. Antwoord op vragen van den heer Vorrink. Op de vragen van den heer Vorrink. betreffende de organisatie van kampen voor jeugdige werkloozen door de Amster- damsche burgerwacht, heeft minister Colijn in overleg met den minister van Sociale Zaken, geantwoord, dat in de vanwege het departement van financiën met het bestur van de Vereeniging Vrij willige Burgerwacht Amsterdam gesloten overeenkomst o.m. is bepaald, dat de be treffende forten door de huurster uitslui tend mogen worden gebruikt: a. tot huisvesting van jeugdgroepen met de bij die jeugdgroepen behoorende lei ders en zulks met uitsluitend doel jeugd werk op nationalen grondslag te organi- seeren; b. voor het laten kampeeren of tot huis vesting van recruten der vrijwillige burger wacht met hun instructeurs; c. voor het inrichten van kampen ter opleiding van leiders der vrijwillige bur gerwacht, en d. tot huisvesting van personen, leden van de burgerwacht, belast met de uit voering van en het toezicht op de in de overeenkomst genoemde werkzaamheden. Ten aanzien van deze werkzaamheden is in die overeenkomst bepaald, dat de ver dedigingswerken door en op kosten van de huurster moeten worden onderhouden, en dat de huurster gerechtigd is, aan de ver dedigingswerken veranderingen aan te brengen, mits deze veranderingen in het belang zijn van het eventueel in staat van verdediging brengen van die verdedigings werken of althans de bestemming van de verdedigingswerken niet zullen schaden. Plannen tot dergelijke veranderingen be hoeven te voren de goedkeuring van den minister van defensie. Voorsteilen tot restauratie van de for ten zijn van geen onder het departe ment van defensie ressorteerenden dienst afkomstig en liggen ook niet in het voor nemen. De jeugdige werkloozen die in het be doelde werkkamp zullen worden geplaatst, zullen, evenals dit het geval is in andere overeenkomstige kampen, niet langer dan 8 weken in het kamp mogen verblijven. De minister van Sociale Zaken acht het geen bezwaar, dat onder auspiciën van de Federatie voor Werkkampen, aan welke instelling de subsidietoezegging ten be hoeve van de Vereeniging Vrijwillige Bur gerwacht Amsterdam is gedaan, de leiding van het kamp geschiedt in den geest, welke de burgerwacht eigen is. Waar de burgerwacht een door de regee ring erkende instelling is en de opzet van bedoeld kamp voldoet aan de eischen. welke in het algemeen voor dergelijke kam pen zijn gesteld, is de minister van Sociale Zaken niet van oordeel, dat hier in strijd wordt gehandeld met de tot nu toe ge volgde principes. Hoofddoel van de te ver richten werkzaamheden is, de werklooze jeugd, voor zoover deze bij de Vereeniging Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam is aangesloten, evenals zulks in andere jeugd kampen geschiedt, eenigen tijd aan nuttigen arbeid te plaatsen. Wat dus ge- ichledt, wijkt in feite niet af van wat in de andere kampen wordt verricht. NACHTENLANG GEMARTELD Lees de verklaring van deze dame, hoe zij haar zelf bevrijdde van steeds terugkeerende branderige pijnen, veroorzaakt door slechte spijsvertering: „Ik heb zeer veel baat gevonden bi] Digestif Rennie Pastilles. Ik geloof dat ik alles had geprobeerd tegen indigestie. Ik heb werkelijk wel eens doods angst uitgestaan, als ik had geprobeerd een weinig varkensvleesch te eten of wat erwten of booncn, maar nu behoef ik gelukkig 'snachts niet meer de kamer op en neer te loopen en heb ik geen tekort aan adem meer bij het werken Ik ga naar mijn werk. gewapend met mijn Digestif Rennie Pastilles. Hoe U zooveel verschillende bestanddcelen in cén pastille kunt verwerken, is mij een raadsel. Een dag of veertien geleden klaagde mijn moeder ook plotseling over branderige pijn. Mijn man gaf haar een paar Rennie pastilles en zij kreeg direct ver lichting. Ik dank U voor de uitvinding van dit prachtige middel." Mevr. A. E. W. Digestif Rennie Pastilles zijn zoodanig samengesteld, dat zij het teveel aan maagzuur, hetwelk bijna steeds de oorzaak is van spijsvertcringsstoomissen, neutralisecren en absorbeeren. Hierna kan indigestie eenvoudig niet meer optreden. Tevens bevatten deze pastilles nog bestanddeelen, die li van over matig gas in de maag bevrijden, alsmede fermenten, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn zeer prettig te nemen - Geen poeder, geen glas water. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heercngr. 209, A'dam. 9258 (lngez Med.i NUTTIGE LESSEN UIT EEN VERKEERSONGEVALLENSTATISTIEK. Ecu der merkwaardigste statistieken op het gebied van de ongevallen in het weg verkeer is, die welke om de twee jaren door het Engelsche Verkeersministerie wordt uitgegeven en waarvan die over het jaar 1935 dezer dagen ls verschenen, aldus schrijft de K.N.A.C. Het gaat hier om de resultaten van de zeer grondige onderzoekingen, welke in Engeland worden ingesteld naar die verkeersongevallen op den weg, waar bij doodelijke slachtoffers zijn ge vallen. Daarvan wordt een gede tailleerde analyse opgemaakt, welke in meer dan een opzicht verrassende uit komsten oplevert ten waaruit veel leering is te trekken. Te meer is dit het geval, omdat dit samenstel van serieuze nasporingen alle waarborgen geeft, dat een hooge graad van betrouwbaarheid wordt bereikt, hetgeen met de meeste soortgelijke statistieken in andere landen met name t.a.v. het schuld- vraagstuk" minder het geval ls. In 1935 hadden in Engeland bijna 6300 fatale verkeersongevallen plaats (10V: minder dan in 1933), waarbij bijna 6500 slachtoffers (eveneens een vermindering met bijna 10%). Dit waren voor bijna de helft voetgangers, voor rond 15% wielrij ders, voor minder dan 1/6 motorwielrijders en voor ongeveer 4"/» bestuurders van auto's. Sedert 1933 was er een paar procent vermindering in het aantal aanrijdingen van een bewegend voertuig en een voet ganger, toch was nog 47% der fatale on gevallen van dezen aard. Het aantal volle botsingen ihead-on collisions) tus- schen twee rijdende voertuigen vermin derde van 1933 op 1935 van 9 op 7%. Het aantal aanrijdingen in de flank vermeer derde daarentegen van ruim 17 tot 20%. Bijna 1/3 van het aantal accidenten ge schiedde op kruispunten of splitsingen, bij na 62 op rechte weggedeelten of over zichtelijke bochten. Een ongeveer gelijk percentage viel te registreeren in bebouwde kommen. Bij daglicht kwamen 58 der ongeval len voor. bij helder weer 79% en 12'/z% bij nat weer (regen, hagel, sneeuw). Van de ongevallen bij duisternis had circa 1/3 deel plaats ln bebouwde kommen. Wat aangaat de verkeersomstandig heden, zoo was het verkeer gering bij 60% van de ongelukken, middelmatig bij 37% en druk bij slechts 3 Uitsluitend of in hoofdzaak droegen de schuld van de ongevallen: meer dan 40% voetgangers, 31% bestuurders van motor voertuigen en 16% wielrijders. De toestand van de voertuigen had in nog geen 4der gevallen schuld, de wegcondities bleven verre beneden de 1 Opmerkelijk is, dat te groote snelheid, in verband met de omstandigheden slechts in 8% van de ongevallen werd geconsta teerd, slippen in 2'/!% en onervarenheid van bestuurders van motorrijtuigen in slechts ruim Van de bestuurders der motorrijtuigen aan wie de oorzaak der on gevallen moest worden toegeschreven reden bijna de helft op motorfietsen. 35 in personenauto's en 15% in vrachtauto's. Van de gedoode voetgangers waren de slachtoffers voor 83 daarvoor zelf ver antwoordelijk en wel in hoofdzaak door onoplettendheid en plotseling oversteken, hel oversteken van den weg vanachter een stilstaand voertuig enz. Twee derde van de gedoode voetgangers waren kinderen onder de elf jaar of ouden van dagen (boven de 60 jaar). Het aantal gewonden bij verkeersonge vallen in 1935 was ongeveer 34 maal zoo groot als het aantal dooden. Uit deze statistische cijfers, welke op een solieden grondslag berusten, valt op te maken, dat de oorzaak van de ernstige verkeersongevallen in Engeland voor het grootste deel moet worden gezocht in onbewust begane fouten en tekortko mingen van voetgangers en wielrijders. Aangeteekend moge verder worden, dat Engeland ongeveer 46 millioen inwoners telt, dat er in 1935 rurm 1 millioen per- sonenautto's, 430.006- vrachtauto's en 530.000 motorrijwielen waren geregistreerd, terwijl het aantal fietsen op 10 millioen werd geschat. VEREENIGING VOOR WATERLEIOINGS- BELANGEN IN NEDERLAND. In de groote sociëteit te Enschedé, heeft de vereeniging voor waterleidingsbelangen in Nederland, gisteren haar zestigste alge- meene vergadering gehouden. Des avonds tevoren werden bestuur en leden officieel ten stadhuize ontvangen door het gemeentebestuur. Bij de opening der vergadering hield de voorzitter een rede, waarin hij een over zicht gaf van den stand der drinkwater voorziening in Nederland. Hij zeide dat 80 procent der Nederlandsche bevolking aan de waterleiding is aangesloten. Vervolgens werden de notulen, het jaar verslag van den secretaris over 1935 en de balans en verlies- en winstrekening met rapport der kascommissie en de begrooting 1937 goedgekeurd. In de door periodieke aftreding van de niet herkiesbare bestuursleden jhr. Op ten Noort en ir. Rietjens ontstane vacatures werd voortien door de benoeming van ir. Oosterholt en ir. Verkoren. Na de afwerking der huishbudelijke agenda werd overgegaan tot de bezichtiging van de pompstations Losser en Deurningerweg der gemeente Enschedé. Heden wordt een bezoek ge bracht aan het pompstation van Borne. Wierden (N.V. Waterleiding Mij. Almelo) het bodemreservoir van de waterleiding Mij. Overijssel te Nijverdal, te Holten, en het pompstation te Diepenveen. OPDRACHT ONTWERP NIEUWE STUDIO DER N.C.R.V. Volgens een bericht in den omroepgids, officieel orgaan van de Nederlandsche Christelijke Radio-Vereeniging, is voor het ontwerpen van plannen voor den bouw van een nieuwe studio een meervoudige op dracht versterkt aan de architectenbureaux B. T. Boeyinga te Amsterdam; G. van Hoogevest te Amersfoort; A. Ingwersen en C. van den Bom te Amsterdam; Jos. de Jonge te Rotterdam: Gebrs. Mensink te Apeldoorn; Gebrs. Meyerink te Zwolle; Trappenburg en van Uchelen te Hilversum en J. H. van der Veen Jzn. te Amsterdam. DREIGEND CONFLICT BIJ „DE SPHINX" TE MAASTRICHT. Gisteravond hebben de bii de N.V. „De Sphinx" te Maastricht werkzame leden van de R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brordus" en van de moderne vakbeweging, elk in hun lokalen druk bezochte verga deringen belegd om te beraadslagen over de situatie bii de N.V. „De Spinx". bii welke fabriek sinds 21 Juli j.l. een con- tractlooze oeriode was ingetreden. Na inleidingen van hoofdbestuursleden werd met vrijwel algemeene stemmen be sloten een ultimatum aan de directie van ..De Sphinx" te zenden met biigevoegd ontwerp van een collectief contract en met een ontwerp-reglement van een fabrieks- commissie. Verlangd wordt dat het collec tief contract vóór 5 October a.s. ziin be slag zal krijgen. Indien dit niet gebeurt, zullen de arbeiders met ingang van dien datum het werk neerleggen. BOTERNOTEERING De commissie-noteering voor Nederlané» sche boter ls voor de week van 21—26 Sep» tember vastgesteld op 58 cent per K.G. DE GROOTE MANOEUVRES. Naar men ons uit Brabant meldt, zal de Koningin de groote manoeuvres van 22 tot 24 September tusschen Roosendaal en Breda bijwonen. (Vad.) VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Roermond ter standplaats de gemeente Roermond: C. H. Baeten, candidaat-notaris te Maastricht. De gewone audiëntie van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal Maandag 21 en 28 September e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. RIJTOER VAN DEN NIEUWEN GOUVERNEUR-GENERAAL. Gisteravond maakte de nieuwe gouver neur-generaal, jhr. mr. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, vergezeld van zijn gezin, een rijtoer door de hoofdstad. Van vele gebouwen wapperden nog de vlaggen, terwijl het standbeeld van Jan Pietersz. Coen voor het departement van financiën door schijnwerpers was verlicht. Gisterenavond illumineerden de schepen van het eskader, welke te Tandjong-Priok liggen, nadat zij een demonstratie hadden gegeven met zoeklichten, welke een diepen indruk maakte op de talrijke toeschouwers. Het gebouw van de jachtclub was eveneens geïllumineerd. mtimm (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE DRUPPEL DlKTr7r EMMER DOET OVERLOOPEN- Wanneer het gemeentebestuur niet kan verhinderen, dat in het pand van P. en C. in de Breestraat een warenhuis van de Hema wordt gevestigd, moeten de arbei dersvrouwen niet daar gaan koopen doch bij dén middenstand. Abonné G. VAN ECK, Paul Krugerstraat 29, Leiden. In het kantoor van den reeder. Heinrich George en Maria Krahn als Consul Berninck en zijn vrouw in Ibsen's „Stützen der Gesellschaft". Toen wij onlangs in de Ufa-ateliers te Tempelhof rondneusden, kwamen wij Plotseling in een ruimte, waarin een scène rin de Ufafilm „De levensleugen van Con- tul Berriick", vrij naar Ibsen's bekende too- Jieelstuk „Stützen der Gesellschaft", ver- iilmd werd. Heinrich George, de hoofdpersoon van "Ke film, waarover wij reeds schreven, nu consul Bernick, met bakkebaarden, lichte Pantalon en blauwe jas, zit aan z'n schrijf tafel. Zijn imponeerende, massieve gestalte Jchijnt de hcele ruimte van zijn privé- tantoor te vullen. De „Gazel" zeilt uit! Geen tegenspraak duldend, vitaal en zelfbewust, bijt hij deze Jeinige woorden zijn opponeerenden me dewerker toe. Men voelt: dat is niet "forge. dat is de consul uit Ibsen's ideeën wereld. Een onvergetelijk iets, dit kijkje echter de filmcoulissen! De opname was beëindigd. Heinrich "forge had toen even tijd voor ons. „Het moet toch verbazend moeilijk zijn, om u hier te midden van dezen zonderlingen chaos en het gedoe van al die menschen op de rol te concentreereni?" zoo vroegen wij hem. „Bij mij verhevigt zich de voor elke rol vereischte concentratie tot een „concen tratie in trance", zoodat ik alles om me heen vergeet en slechts in de atmosfeer van de rol speel en denk. De stof en de rol bestudeer ik van te voren zóó intensief, dat beide zich in mijn bewustzijn hebben ingegraven!" „Verlangt dit opzuigen van den tekst niet, dat de acteur in de eerste plaats een verstands-mensch is?" „Neen! Het gevoel, het impulsieve, is een even groote facor als het verstand, het intellect. Het laatste heeft een ordende en controleerende functie. Ik persoonlijk ken geen verschil tusschen het spelen op de planken en het spelen voor de microfoon. Ik ken slechts den ac teur „tout court", die met alle vezelen van zijn hart zijn kunst het acteeren lief heeft!" „Maar juist hier pleegt men toch altijd een scherp onderscheid te makenwierpen wij tegen. „Dat gebeurt slechts door diegenen, die precies weten, dat zij óf alleen tooneel- speler en geen filmacteur zijn, óf omge keerd, Anders gezegd, die zich alleen op één van beide plans, die in werkelijkheid slechts een deel van het groote gebied der „acteerkunst" ls, kunnen bewegen. „Zooeven zagen wij, dat u tijdens de opname een aschbak een paar maal op een andere plaats zette. Staat dat ook zoo in het draaiboek?" „Film is het resultaat van collectieven arbeid. Wij allen helpen elkaar. Als ik van meening ben, dat dit of dat of zus of zoo gedaan moet worden, omdat zulks op het doek een beteren Indruk maakt, dan doe ik den regisseur een desbetreffend voor stel. In elk geval verzuim Ik nooit, het draaiboek ernstig te bestudeeren „Ligt de rol, die u nu moet vertolken, u zeer na aan het hart?" „Zeer zeker! Het is altijd een lievelings- wensch van me geweest, juist deze rol te spelen. Zooals ik me den consul voorstel, zoo kan hij slechts voor mij geleefd heb ben!" Wij allen kennen Heinrich George. Op de planken en op het doek is zijn spel zóó monumentaal, dat de toeschouwers zich niet aan zijn dwingenden greep kunnen onttrekken. Met humor én tragiek weet hij een menschelijk lot te vormen. Warme menschelijkheid en hardvochtigheid, de monie en vitaliteit zijn eenige aspecten van George's wezen. „Niet slechts de twee beroemde zielen wonen in den ras-acteur, maar nog veel andere!" Deze laatste woorden van Heinrich George zijn van hem de beste karakte ristiek. HET VREEMDELINGEN-LEGIOEN. En zijn wonderlijke stichter. Het Vreemdelingen-Legioen bestaat thans reeds langer dan een eeuw en ver heugt zich ln de belangstelling der geheele wereld. Een waas van romantiek omhult het. men weeft allerhand sagen rondom de Legionnairs en steeds weer doen verhalen de ronde, die wel sensationeel zijn, maar die kant noch wal raken. Nu de 20th Cen- tury-Fox zulk een enorm filmwerk heeft vervaardigd aan de hand van Quida's we reldbekenden roman „Under two Flags", die het Vreemdelingen-Legioen tot onder werp heeft, bestaat er aanleiding eens iets te vertellen van dit legercorps en zijn won derlijken stichter. Graaf de Bourmont, een officier ten tijde van Lodewijk XVI, die bij het uitbreken der Fransche revolutie naar Engeland uitweek, maar die zich vervolgens onder de vaan van Napoleon schaarde, is een zeer duistere figuur geweest. Aan roem en eer heeft het hem allerminst ontbroken; hij heeft het gebracht tot Maarschalk en Pair van Frankrijk. Maar ook schande, verraad en bedrog is in zijn levensloop ruimschoots te vinden. Hij is ernstig verdacht van een moordaanslag op Napoleon en heeft hem vóór het uitbreken van den slag bij Water loo aan de verbonden mogendheden ver raden. Hij sloot zich hierop aan bij Lode wijk XVIII, die hem met een legercorps naar Spanje zond en waar hij wonderen van dapperheid en krijgskunst heeft ver richt. Vervolgens in het jaar 1830 werd hij met veertigduizend man naar Al- gerië gezonden, daar de Algerijnsche zee- roovers de Middellandsche Zee onveilig maakten en men hen bestraffen wilde. Bourmont nam Algiers in enkele dagen in en veroverde groote landstreken, die de basis werden van het huidige koloniale be zit van Frankrijk en Marokko. Bourmont kon natuurlijk zijn Fransche soldaten niet voortdurend in Afrika hou den, maar wilde evenmin de veroveringen prijsgeven en zoodoende kwam hij op het denkbeeld van een leger van uitsluitend vreemdelingen. Dit is niet zoo bijzonder. Vooral in vroeger dagen leverden legers dikwijls de uiteenloopendste nationaliteiten op. Maar de geniale gedachte, die Bour mont koesterde, bestond in het feit, dat de vrijwilligers, die aanmonsterden, hun wa ren naam niet behoefden op te geven en dat de legeradministratie geen onderzoek deed naar hun verleden. Dit richtsnoer, dat zij het ook eenigszins gewijzigd nog heden ten dage wordt gevolgd, is oorzaak geweest, dat het legioen nimmer gebrek heeft aan vrijwillige strijdkrachten. Alwie zijn verleden wil vergeten, kan hier een nieuw, zij het ook hard, bestaan vinden en totaal onderduiken in de volslagen ano- nymiteit. Het Vreemdelingen-Legioen telt geheel Duitsche, Engelsche, Ialiaansche, Poolsche en ook gemengde regimenten. Tweederde van de officieren zijn Franschen, de hoofd officieren zijn uitsluitend van Fransche nationaliteit. De geschiedenis van dit leger corps is uiterst eervol. Deze soldaten heb ben bij talrijke gelegenheden wonderen van dapperheid en van verknochtheid aan hun nieuw vaderland betoond, heldenda den, waarvan de wereld bijna nimmer iets verneemt. De gelederen worden gevuld door het vreemdste mengelmoes, dat zich laat denken. Niet alleen dienen er Chineezen, negers, Amerikanen, Roemenen, Hollanders, Egyptenaren, Ieren, Japannerskortom iedere nationaliteit, maar bovendien vindt men er leden van den hoogsten adel. mis dadigers, avonturiers, dwazen, werkloozen, eenvoudige boeren.ja. wat niet al Daardoor zal er altijd een sfeer van ge heimzinnigheid rondom het legioen blijven bestaan. Wat nu zijn wonderlijken stichter aan gaat: inplaats van, na zijn Marokkaansche victorie als een zegevierend held naar Frankrijk terug te keeren, begaf hij zich in Portugeeschen krijgsdienst, dus: op zijn beurt vreemdeling. Maar daar hij een slecht voorbeeld was voor de overige officieren, werd de gewezen Maarschalk van Frankrijk uit het Portu- geesche leger ontslagen. Hij stierf kort daarop in dronkenschap, op zijn kasteel in Zuid-Frankrijk. De film „Onder twee Vlaggen" levert een bijzonder geloofwaardig beeld van het nog immer zoo belangwekkende Vreemdelingen- Legioen. Robert Donat in „The Gost goes ^êst". „Spook te Koop": de eerste Engelsche film van René Clair, regisseur van „Sous les toits de Paris" (z'n eerste sprekende film), gevolgd o.a. door „Le Million", „A nous la Liberté" en „Le dernier Milliardaire". De groote, tintelende en origineele hu mor van René Clair is over de geheele wereld bekend en hij geeft hiervan we derom bewijs in de film „Spook te koop", spelend in de Schotsche Hooglanden. De dialoog werd geschreven door den zeer be kenden Amerikaanschen tooneelschrijver Robert E. Sherwood, die het geestige ver haal van Eric Keown, dat eertijds in de Punch verscheen, tot een filmscenario om werkte. „Spook te Koop" (The Gost goes West) ademt den ironischen geest en de gratie van Clair's vorige werken. Het betreft de avonturen van Murdock Glourie, die een dolende geest is geworden op zijn voor vaderlijk Schotsch kasteel. Het kasteel wordt door een Amerikaansch zakenman gekocht en in zijn geheel naar Amerika overgeplant: de geest reist met de roemrijke ruïnes mee en wat er ver volgens met het spook aan de overzijde van den Oceaan geschiedt, is amusant en door René Clair op de hem eigen, zeer speciale en vlotte wijze weergegeven. De satyre, zoowel ten koste van Schotland als van Amerika, is buitengewoon sterk. De populaire Engelsche acteur Robert Donat, die bekendheid verwierf door zijn spel ln „Het Mysterie van de 39 voetstappen" en „De Graaf van Monte Christo" vervult er de hoofdrol in.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13