lEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 17 September 1936 Hiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii Pit IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllHIIIHIIIIIIII IAAT/TE ITIIfUTIN UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK BEURSO VERZICHT WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 769. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 781.2 te Sarna. Laagste stand 754.7 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 17 Sept.: Meest matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Licht tot half bewolkt. Droog. Wei nig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het' Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De hoogedruk over Scandinavië is nog verder toegenomen. Thans is over het Zui den van het Schiereiland een 780 kern ge legen. Het gebied met barometerstanden boven 775 m m. breidde zich naar het Oos ten uit en beslaat thans ook de randstaten en Polen. Intusschen is de hoogedrukking in het Zuidwesten een weinig in beteekenis afge nomen, terwijl ook over Zuid-Frankrijk de barometers wat daalden. De depressie nabij IJsland is Noordoostwaarts getrokken. Het naait nog krachtig over West-IJsland en langs de kust van Noord-Noorwegen waar ook zware regen viel. Overigens is het weer in het heele gebied rustig. In het Zuiden van Zweden en Noorwegen, en over Dultschland is het meest helder. Over Midden-Frankrijk wordt nog ai wat mist gemeld, in Zuid-Frankrijk is de bewolking nogal zwaar, evenals in de omgeving van Zwitserland. Over het Zuiden van de Brit- sche eilanden is de bewolking eveneens vrij zwaar, over het Noorden heeft zij minder te beteekenen. In de weersomstandigheden ten onzent Is nog geen verandering te wachten, het mooie herfstweer zal nog wel eenlgen tijd blijven aanhouden. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: N.N.O.; Wind kracht: zwak. Temperatuur: 10 gr. C. Alge- meene weerstoestand: nevelig, London (Croydom: resp. N.O., zwak, 10 gr. C., nevelig. Berlijn: resp. O., matig, 14 gr. C„ fraai, zonnig weer. Marseille: resp. O., zwak, 16 gr. C„ be wolkt mooi weer. Genua: windstil, 19 gr. C.. regen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (67 gr. F.) 12 uur 'smldd.: 15 gr. C. (59 gr. F.) 3 uur nam.: 16 er. C. (61 er F.). IIOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vriidag. Voorm. te 4 u. 48 min.; nam. te 5 u. 04 minuten. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 16 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a. Donderdag: 7.40 nam. tot 6.11 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 17 Sept.: op: 8 u. 43; onder: 19 u. 09. pend en treden prinses Juliana en prins «rnhard als eersten naar buiten op het uaicon om opnieuw de hulde in ontvangst H.M. de Koningin, prinses Arm- Sard en prins Aschwin houden zich op nnü acl''-'"grond, als wil de Landsvrouwe „V <°p dezc Plaats tegenover de burgerij «tuigen, dat van deze spontane, overwel digende geestdrift de kroonprinses en de aanstaande prins-gemaal de hoofdperso nen zijn. Eindelijk trekken de vorstelijke personen zich terug, maar talloozen blij - yen wachten voor het Paleis, Het uitrijden van den Ko ninklijken stoet. Reeds lang voordat het twee uur is, staat Jvjeh Dim een dicht opeengedrongen menigte, die wacht op het uitrijden van vfü 7°h'nklijken stoet, welke te twee uur u koninklijk palels zal vertrekken njjt stadion langs de reeds vermelde rma „gen twee uur neemt de spanning n»? ?e wachtenden toe. De wacht voor Palcis wordt, afgelost en het gcheele SauI. etachement, dat hier de wacht, be- ,°kken heeft, komt in het geweer en stelt cnvoor den uitgang van het paleis op. komt beweging in de menigte als de 8» v. au'°'s voorrijden en de verschlllen- nemenoogwaardigheidsbekleeders plaats »a" klinkt een luid en daverend gejuich: r.™n uitgang verschijnen de Koningin a daarnaast Prinses Juliana met prins hr„„ ard' SevoIEd door diens moeder en Prinses Armgad en prins Aschwin. 'zirt? awaalt, men wuift, men schreeuwt kelen heesch, het enthousiasme /"I 6een grenzen en zichbaar getroffen deze golven van geestdrift die hun di> i0e' slaan' wuiven de Koningin wuift larh j es en wultt de jonge prins glim- en bul6bnd terug, om dan plaats Priï,. I1 in de twee gereedstaande auto's dm Jallana zit naast haar verloofde in eersten wagen, de Koningin neemt plaats in de daarachter staande open auto, waarna prinses Armgard zich r.aast en prins Aschwin zich tegenover haar zetten. De tocht door de stad. Het wordt een triomftocht door Amster dam! Door de Mozes en Aaronstraat, langs den N.Z. Voorburgwal en het Spul zwenkt de stoet rechts af de nauwe Kaiverstraat in, waar dicht tegen de huizen gedrongen aan weerskanten eveneens een dichte haag van menschen staat. Huis aan huls han gen hier de vlaggen uit, die op vele plaat sen elkaar haast raken, zoodat het leek, of men onder een grooten vlaggenpoort door rijdt. Verder gaat het over de Munt en door de Regullersbreestraat naar het Rem- brandtspleln, waar duizenden menschen staan opgesteld langs de trottoirs, op de terrassen der café's, voor de ramen, op de balcons en zelfs op de daken der restaurant en hotels, terwijl enkelen het verhoogde voetstuk van Rembrandt's beeld tot stand plaats hebben gekozen. Onder het gejuich der menigte gaat het door de Utrechtsche- straat, langs het Frederiksplein en over de Hooge Sluis rechts af, langs de Wecsperzij, opnieuw over den Amstel en langs de Cein tuurbaan en Roelof Hartstraat en van Baerlestraat. Onvermoeid wulven de vorstinnen, wuift prins Bernhard terug, en gelukkig glimlachend nemen de Ko ningin en het jonge paar de huldebetui gingen en de geestdriftige toejuichingen in ontvangst. Tot aan de Cornells Schuyt- straat wordt de De Lairessestraat gevoigd, dan zwenkt de stoet links af, de brug over van de Reynler Vinkeleskade, door de kor te, nlet-bebouwde Brettnerstraat naar de breede, fraaie Apollolaan. De kinderhuide in de Apollolaan. De Noordelijke rijweg van dit gedeelte van de Apollolaan is tot aan het Van Heutzmonument toe geheel voor het pu bliek afgesloten, wat niet wil zeggen, dat het hier eenzaam en verlaten is. Het krioelt van duizenden en duizenden kinderen, die uit alle öeelen der stad en ook van buiten Amsterdam hierheen zijn gekomen. Onder leiding van het Centraal comité en den Oranje jeugdbond is deze kinder huide georganiseerd, waaraan meer dan 25.000 kinderen deelnemen. Op drie- plaatsen langs den weg staan muziekcorpsen, die den tijd heiper. korten door het spelen van vaderlandsche liedjes, die uit volle borst worden meegezongen. Voor de rijen kinderen staan, tegenover elkaar op den rijweg, 400 padvlndstciu van het Nederlandsche padvindstersgilde, die op enkele meters afstand van elkaar 200 groote eerebogen vasthouden, van met Oranjelint en groen omwoeld riet, die een fleurigen, kleuriger triomfweg vormen, waar aanstonds de stoet onder door zal rijden. Als de belde vorstelijke auto's de Apollo laan inzwenken, klinkt een luid gejuich op en zet de muziek het Wilhelmus in. De kleurige vaandels van de Amster- damsche padvindsters nelgen ten groet, en dan vangt onder het schelle gejubel uit duizenden kinderkelen deze onvergetelijke en tevens ontroerende triomftocht onder de kleurige eerebogen aan. Tegenover den ingang van het Minerva- terrein wordt halt gehouden. Aan den overkant van den rijweg staan 6000 kinde ren opgesteld van de R.K. Amsterdamsche kinderkoren. Onder leiding van den heer Schwlrtz brengen zij het door den dirigent zelf voor deze gelegenheid gecomponeerde jubellied ten gehoore, en vervolgens „de Haasjes" met den door Catharine van Rennes op muziek gezetten tekst van Prinses Juliana zelf. Het is een treffend moment, en vroolijk en tegelijkertijd zicht baar bewogen danken de Prinses en de Koningin voor deze roerende hulde. Maar de kinderen zelf Jubelen alle ontroering weer weg en geven slechts uiting aan hun blijdschap, roepend en juichend en zwaaiend met de duizenden oranje-vlag getjes, die het comité hun heeft uitgereikt. Als de stoet aan het einde van de Apollolaan gekomen is, langs den weg, waarop jeugdige padvindstertjes bloemen hebben gestrooid, wordt nog eenmaal halt gehouden als de hier verzamelde kinderen de vorstelijke personen het „Wicn Neer- lands Bloed" toezingen. Dan gaat het weer verder, nu weer tus- schen de hagen gewoon publiek door, langs de dichtbevlagde huizenblokken, via den Olympiaweg naar het Stadionplein. In het Stadion. Toen tegen half een de hekken van het Stadion open gingen, hadden reeds gerulmen tijd talloozen, die van een toegangskaart voorzien waren, in lange rijen staan wach ten om zich tijdig van een goede plaats te voorzien, en weldra stroomden tribunes en staanplaatsen dan ook vol met een groote menigte, die zich den tijd kortte met 't zin gen van vaderlandsche liederen, daarbij aangemoedigd door de muziekcorpsen van de Draad- en Kabelfabrlek en van Nestel- roy, welke corpsen om beurten speelden. Op het middenterrein prijkte, gericht naar de eeretribune een tien meter lange ge kroonde W, en daaronder links een even groote J en rechts een B, geheel vervaar digd van oranje dahlia's en hel en frisch af stekend tegen het groene gras van het mid denveld. Meer dan 12.000 dahlia's heeft de firma Kaufmann, die deze verslering aanbracht, in deze drie letters met kroon, die tezamen een oppervlakte hadden van ca. 150 vler kante meter, verwerkt. Ook de eereloge. waarin de hooge bezoeksters met haar gasten zouden plaats nemen, was fraai ver sierd met groene palmen, laurieren en va rens, waartusschen de oranjebloemen kleu rig afstaken. Fraa'ie Perzische kleeden hin gen neer van de balustrade der loge, en de trappen, die naar de loge voerden, waren met loopers belegd. Tegen drie uur is vrijwel geen plaats meer onbezet, en vele hooge autoriteiten zijn op de eeretrbune aanwezig. Af en toe worden door de luidsprekers mededeelingen gedaan en het blijkt, dat de koninklijke stoet niet ver meer af is. Dan klinkt gejuich van buiten en de spanning stijgt, want de stoet moet thans op het Stadionplein zijn aangekomen. Aller oogen richten zich op den Marathonpoort en waarlijk, daar zwenken de eerste politie motoren der ï'ijwlelbrigade onder den poort vandaan links af de sintelbaan op, en thans volgen de andere auto's van den stoet. Een daverend gejuich stijgt op als de open auto met Prinses Juliana en Prins Bernhard verschijnt, gevolgd door die van de Koningin en haar gasten. Allen verheffen zich van hun zitplaatsen en het gejubel schijnt geen einde te willen nemen. Langs de zuidelijke tribune rijden de auto's lang zaam tot voor de eereloge, waar de vorstin nen en haar gevolg uitstappen om plaats te nemen in en rondom deze loge. De auto's verdwijnen dan wederom door den Mara thonpoort uit het gezichtsveld, maar in middels heeft de muziek het Wilhelmus in gezet, dat door alle aanwezigen meegezon gen wordt en plechtig tusschen de muren van het Stadion schalt. Het eerste couplet wordt gevolgd door een tweede: „Mijn schilt ende betrouwen zijt ghij, o Godt, mijn Heer". „Leve de Koningin" wordt er geroe pen, als deze zang verklonken is, en „leve de Prinses, leve Prins Bernhard" volgt erop. Rede van burgemeester de Vlugt. Als dan diegenen, die over een zitplaats beschikken, weer hebben plaats genomen, treedt dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, naar voren, om uit naam van de burgerij van de hoofdstad de vorstelijke personen welkom te heeten en de verze kering te geven van het meest warme medeleven met de biyde gebeurtenis voor het Koningshuls en het gansche land. De mededeellng van de verloving onzer Kroonprinses, was een lichtstraal, die het donker om ons heen doorkliefde, gloed en warmte bracht in aller hart. En het spoor van zorg op zoo menig gelaat werd verdre ven door de tinteling in het oog van Uw juichend volk. en van het jubelend Amster dam, dat zich met groote opgewektheid scharen mag rondom den troon van Uwe Majesteit, één in blijdschap over het geluk van de vorstelijke verloofden. Gelukkig het land, waar dit mogelijk bleek groot het voorrecht, tot dat voik te behooren. God zegene Nederland en Oranje. Leve de Koningin, leve prinses Juliana, leve prins Bernhard". Als burgemeester de Vlugt zyn rede hoeft beëindigd, die met behulp van luidsprekers door ledereen duidelijk gevolgd kon worden, niet alleen in het stadion maar ook daar buiten, waar op het stadlonpiein achter de afzettingen duizenden stonden te luisteren, zet de muziek opnieuw in en wederom zingen alle aanwezigen gemeenschappeiyk, ditmaal het derde couplet van het „Wien Neerlands Bloed". En dan kan elndeiyk het sein gegeven worden, dat het défilé kan beginnen, waar mee meer dan honderdduizend personen uit Amsterdam en uit de omstreken van de hoofdstad ulttng willen geven aan hun trouw en verknochtheid aan het Vor stenhuis. De opstelling van den stoet. Ondanks den korten tijd van voorberei ding, hebben ongeveer zeshonderd organi saties en instellingen gehoor gegeven aan den oproep van het centraal comité van Oranje en nationale organisaties te Amster dam, en toen gistermiddag na een uur de termyn van Inschryving was verstreken, moest de yverige secretaris, mr. Haitsma Muller, noodgedwongen, wel de verdere op gaven van allerlei organisaties weigeren, omdat anders elke regeling onmogeiyk zou worden. Schier elke mqgelijke bevolkingsgroep was vertegenwoordigd. Er waren natuurhjk tallooze Oranjeverenigingen, buurtver- eenigingen, muziek- én zangvereeniglngen, jeugdvereenigingeif. studentenorganisaties, allerlei sport- en gymnastiekvereenigingen, waarvan vele in turnkleedij of sporttuniek, wat den stoet op tal van plaatsen kleurig opfleurde, daar waren vertegenwoordigers van allerlei organisaties op maatschappe- ïyk cn cultureel gebied, personeelen van groote ondernemingen, tot zelfs een groep van Oranje-gezinde werkloozen. Al deze groepen en organisaties droegen hun vaandels en nationale vlaggen mee. terwyi talloozen met kleine vlaggetjes lie pen. Meer dan twintig muziekcorpsen wa ren over den stoet verdeeld en kwamen, als zy eenmaal in het défilé uit het stadion kwamen weer terug om nieuwe groepen, die niet over eigen muziek beschikten en nog moesten defileeren, te begeleiden met hun pittige marschmuzlek. Padvinders ver zorgden den ordedienst. Het défilé vangt aan. Toen te ongeveer drie uur het teeken werd gegeven, dat de opmarsch kon be ginnen, zette de kop van de stoet zich in beweging. Hij werd gevormd door ongeveer 1500 man van den byzonderen vrijwllligen landstorm, die kranig marcheerend onder den Marathonpoort door rechtsaf het sta dionterrein opzwenkte. In dageiyksch tenue met decoraties groot model volgden de le den van den bond van reserve-officieren, daarachter de leden van het mobilisatie- kruis. Nog steeds hielden de uniformen aan, want het was de Amsterdamsche burger wacht, die den volgenden groep in het défilé vormde, terwyi daarachter welis waar een groep verscheen in uniform, maar toch van een geheel ander karakter, lief tallig en fleurig, nl. de verpleegsters van de Amsterdamsche ziekenhuizen. Op den zuidelijken wandelweg hadden zich eerder in den middag tal van ruiters en amazones verzameld van de beide Am sterdamsche maneges en van eenige lan- deiyke rijvereenigmgen uit de omgeving van Amsterdam. In gesloten gelid sloten zy zich by het défilé aan en reden zy in het voorste gedeelte van den stoet het Sta dion binnen. En dan volgen in onafzienbare rijen de verdere deelnemers aan het défilé, dat eigeniyk nog pas goed moet beginnen als de kop het Stadion reeds weer verlaten heeft, Want als de eerste groepen het ge- heele Stadion zijn rondgeweest, marchee- ren zy, rechtshoudend om ruimte te laten voor de binnenkomenden, door den Mara thonpoort naar buiten om dan, rechts af zwenkend, om het geheele Stadion heen te trekken en door den Westeiyken uitgang het Stadionterrein te verlaten, door welke omtrekkende manoeuvre de in- en uit gaande stoeten eikaars weg niet kruisen. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel ogelijk zonder een perrrwni *ebruik van uw claxon. BINNENLAND. DE HEER VAN ZWANENBERG VRAAGT ONTSLAG ALS REGEERINGSCOMMISSARIS. Naar wij vernemen heeft de regee- ringscommissaris, dc heer S. van Zwa nenberg, commercieel adviseur van het college van regeeringscommissarissen, den minister van landbouw en vis- scherij verzocht hem binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer van Zwanenberg heeft dit ver zoek ingediend om zich weer geheel aan de belangen van zijn eigen bedrijf te kunnen geven. De minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betui ging van zijn groote waardeering vooi den door den heer van Zwanenberg verrichten arbeid. De heer van Zwanenberg, die een zoo belangrijke rol bij de uitvoering der land- bouwcrisispolitiek heeft vervuld, is presi dent-directeur van de van Zwanenberg's fabrieken te Oss, voorts president-commis saris der Uithoornsche baconfabriek en van de Wijnbergen's fabriek te Boxtel. Hij is voorzitter van den raad van beheer der Organon te Oss. De heer van Zwanenberg belastte zich eenige jaren geleden, op verzoek der regee ring met de leiding der Nederlandsche Var kenscentrale en werd later ook benoemd tot directeur der Nederlandsche rundvee centrale. In 1934 benoemde de regeering hem tot lid van het college van regee ringscommissarissen voor de uitvoering der landbouwcrislswet. In dit college had hij de functie van commercieel adviseur en had als zoodanig een grooten invloed op den gang van zaken met betrekking tot de landbouwcrisispolitiek. Hij is in de laatste jaren een .veelsbesproken figuur geweest. Zijn persoon stond aan scherpe aanvallen van vele zijden bloot. Het feit, dat hij tot de grootste belanghebbenden bij de bacon- berelding behoorde, is aanleiding geweest tot ernstige critiek op de keuze der re geering om den heer van Zwanenberg zoo nauw te betrekken bij de regeeringspoli- tiek. o ERNSTIG GEVAL VAN GAS- VERSTIKKING TE DELFT. ECHTPAAR OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht heeft zich te Delft een ernstig geval van gasverstikking voorgedaan, waarbij twee jeugdige perso nen den dood hebben gevonden. Toen hedenmorgen de heer A. P. J. A. van Osselen niet op den gewonen tijd op zyn werk tnj is in dienst op de was- scherij van zijn vader verscheen, begai deze zich naar de, in de Coendertstraat ge legen woning van zyn zoon. Hier kreeg hij evenwel geen gehoor, waarop de man zich. daarby geholpen door eenige familieleden toegang tot de woning verschafte. Reeds dadeiyk bemerkte men, dat in de woning een sterke gaslucht hing. De 37- jarige van Osselen en zyn 32-jarige echt- genoote lagen schijnbaar bedwelmd in bed. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter stelde pogingen in het werk om, met be hulp van zuurstofapparaat, de levensgees ten op te wekken. Hij mocht hierin even wel niet slagen en kon slechts den dood van de beide slachtoffers constateeren. Bij een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat vergeten was de hoofdkraan van een gaskachel te sluiten. Door den druk van het gas ts de slang los gesprongen. waarna het gas vrij kon ont snappen. EEN LANDGOED VOOR DE ORANJE-GARDE. Op de onlangs in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ge houden vergadering van de Oranje-Garde in Nederland heeft de Centrale Raad bij monde van den Commandant der organi satie inededeeling gedaan van een voor de Oranje-Garde zeer verheugend feit. Aan de organisatie is door mevr. Romondl VisQuarles de Quarles welwil lend afgestaan het groote landgoed en de daarbij behoorende aanzienlijke villa, welke volledig gemeubileerd is, namelijk „Schoonoord" te Zeist Een commissie uit den Centralen O.-G. Raad, waarin oa. de heeren.kojonel Boeree van Amsterdam en ds. Voorsteegh van Den Haag zitting hebben, zal beoordeelen op welke wijze dit gebouw dé organisatie van dienst zal 2yn. o KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Vriescheloo, gemeente Bellingwolde (Gr), is hedenmorgen de kapitale boer- deru van de gebroeders Kremer tot den grond toe afgebrand. Daar b'nschmateriaal ontbrak, kon men niets uitrichten. Een groote hoeveelheid koren,, welke in de schuur lag opgeslagen, ging eveneens in vlammen op. De brand is vermoedelijk in den schoorsteen ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Arnolds Pieternella, d. van J. Maat en F. M. J. Millenaar Karst Louis, z. van P. Zwart en C. Cleun- aert Ruk Davids, z, van J. J. Tetteroo en J M. Geralts. Overleden: Leendert van 't Verlaat 60 j., echtgenoot van M. M. Mica -- Johannes de Bruin, 17 j. Gehuwd: H. D. Klinkhamer en J. M. Zuiderduin F. H. A. B. Haase en H G. Garnier. ALKEMADE. Burgcriyke Stand. Geboren: Jacobus Leonardus, z van L. J. van den Broek en A. l'Aml: Martinus Hen- drlcus, z. van P. Loos en A. M. van der Meer; Petronella Adriana, d. van G. C. van der Zwet en G. P. Akerboom; Engellna Anthonia Theresia, d. van J. N. van Velzen en A. P. Klein; Cornelia Clazina. d. van P. Th. de Koning en J. A. van der Hoorn; Maria Joanna, d. van J. P. van Es en J. A. van Dijk. Ondertrouwd: M. de Cloe, jm. 25 jaar en M. G. Rynsburger, jd. 24 jaar. Overleden: Barbara Johanna Bakker, 7 jaar. o LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Margje, d. van A. Verdoes en A. Glasbergen. Overleden: Jacob Bosch 81 j„ echtgen. van A. W. de Vrind. AMSTERDAM, 16 September Het ongewone uur. waarop heden in ver band met het Koninkiyk bezoek aan Am sterdam, de effectenmarkt opende, droeg er niet toe bij een keer te brengen in de gedrukte stemming welke de markt de laatste dagen beheerscht. Immers ont breekt thans de aanduiding van de hou ding der buitenlandsche markten en moest men zich dus geheel verlaten op Wall- street waar gisteren opnieuw een gedrukte stemming de overhand had. De New-York- sche markt is onverschillig geworden voor de opleving in het bedrijfsleven, men is van meening. dat de goede berichten reeds zijn verdisconteerd en ofschoon men op langen termün willig gedisponeerd biijft, geeft de markt thans biyk van een vermoeidheid, welke op het koerspell drukt De vooruitzichten voor de staalindustrie zijn optimistisch en dientengevolge ook voor de staal-aandeelen, in verwachting van hoogere winsten. Hier ter beurze werd de stemming van New York geheel overge nomen. De leidende staalfondsen kwamen aiie op lager peil,, terwyi het koersverlies voor koperfondsen minder groot was. Spoorwegen lagen gedrukt. Oüiepapieren waren nauweiyks prijshoudend en in Pu blic Utility ging vrijwel niets om, trou wens, waarin ging heden eigeniyk wel iets om? De locale markt legde een uitgespro ken stille houding aan den dag en de han del was uitermate beperkt. Kon. Olie be woog zich aanvankelijk tegen de 300 aan, om daarna circa 299'/i te biyven- Van binnenlandsche industrieelen was Philips eerder iets zwakker, ook Unilever ontmoette onvoldoenden steun. Aku was kalm en prijshoudend, evenals de Ameri- kaansche kunstzijde-soorten. Ncderl. Ford was 5 percent in reactie, op 225. H.V.A. was aangeboden en liep 2 pCt. terug. Ook aandeelen Indische Bank waren l'/t pCt. lager. Tabakken waren pry'shoudend eil ongeanimeerd Het best hield zich nog Am sterdam Rubber, die goed pryshoudend noteerde. Scheepvaartpapieren waren aan den zwakken kant. De belegglngsmarkt was, hoewel bij zeer geringe allaire, vast gesterad. speciaal voor de Oude Schuld. De 4 pCt. Indië kwam op 98'/>. o WISSELKOERSEN. Londen 7.46 1/4 (7.45 5/8): Berhjn 59.26 (59.261; Parijs 9.70 (9.70); Brussel 24.89 (24 88); Zwitserland 48.(48.Kopen hagen 33.32'/! (33.30); Stockholm 38.50 (3S.47V!); Oslo 37.50 (37.47VO; New York 1.47 3/8 (1.47 3/8); Praag 6.10 (6.10). Prolongatie 11/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 16 September. Noteering Melk- velllng .Lelden" 20-26 September Con- sumptiemelk ie klas 6.50. id. 2e klas 6.25. id. 3e klas 6,00; Industriemelk 4.804.90. Prijs voor te leverên boventaxe-melk in georganiseerd overleg voor het district Lelden. 20-26 Sect. 1936. gellik aan den door de regeering vastgestelden prijs. LEIDEN. 16 September. Coöp. Groenten- Fruit- en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden eri Omstreken" Andijvie 0,50—0.80: Kroten 1,00—1,10: Komkommers '.00-2.70; Bloem kool I 1.90—8.60. id. II 1.50—5,10; Witte kooi 3,80—5.20; Roode kool 1,50^,20- Sa- vove kool 1.50—3,90; Groene kool 1.00-1,70: Meloenen 3,00—16,00: Pieterselie 0.30—1 00- Prei 0,80—1,70: Radlis 0.50—1,20: Krop- salade 0,50—0,90: Selderie 0,30-1,50: Bleek- selderie 4.00—7.00; Knolseiderie 2.00—3,20' Wortelen 2.00—4,00: Perziken 0.50—8.00, per 100 stuks; Kroten 1.00—2,10: id 3.00 6,00; Snübooneh 3.00—23.00: Stokboonen 3,0020 00; Pronkboonen 1,504,20; Stam- boonen 3,00—9,00: Peulen 12,00—13.00: Postelein 3.00—6,00; Spinazie 2.00—7.00: Tomaten: A 3.00—3,60 B 3.00—4,00. C 3 00 —3,40, CC 2,00: Uien 1.00—2.70: Wortelen 1.502.90; Aardappelen 1,802.20, GOUDA, 16 September Veemarkt Aanvoer 537 stuks vee. 48 slachtvarkens. vette 1919'/t, levend 27» korting. Londen- sche 17-18. levend 2Vn korting: 165 magere varkens 1825; 241 biggen 9—11 Gelder- sche biggen 11—14: 6 runderen 120—200: 55 nuchtere kalveren 6—11; 22 bokken en geiten 15. Algemeene markt 445 partiien kaas. Ie kw. m. R.M 21—23. 2e kw. m. R.M. 1927. zware tot 24. handel matig: 400 ponden boter. Goebo-ter 70—75. Weiboter 65—"0: 97.000 partijen eieren, kippeneieren 3 50-4.10: eendeneieren 2.75—3.00 Coöp Z.H Eietvéllinc i.a. (C.Z.H.E.) te Gouda Aanvoer 70 200 kippeneieren 56/58 Kg 3.60—3.70: 58/60 Kg 3.75—3 85: 60/62 Kg 3,85—3.95: 62/66 Kg 3.95—4.05: Bruine 58/62 Kg. 3,80—4,25; Kleine eieren 2,903,50 500 eendeneieren 2,502.80. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3