NATIONALE „Blijde incomsle' Koninklijke familie ie der Amsterdam LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 September 1936 VERZEKERING MET WINST GROOTSCKE KINDERHULDE IN DE APOLLO-LAAN L u x o r-Tliea ter LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Het défilé in het Stadion TELEGRAMMEN SPORT Ge ziet er worden den boer door den i waanwijzen stedeling heel wat eigenschap pen van minder vleienden aard toegedicht. Toegedicht, want ik houd het voor voor oordeel, voor boerenbedrog. Ik heb het voorrecht veel boeren goed te kennen en ben hen gaan hoogachten en acht mij ge lukkig onder hen vele vrienden te tellen en als ik geen Burgemeester van de goede stad Leiden was, zou ik niets liever zijn dan een goede boerenburgemeester! Die standvastige, ijverige kerels, opge wassen tegen wat hardheid en tegenspoed, vrij van pretenties en van waanwijsheid, zij vormen een stand in den lande, waarop te bouwen valt en die meer dan eens een hechte steun bleek voor orde en voor Oranje. Wanneer ze al aanstoot nemen mochten aan dat misplaatsste oordeel van den ste deling, laten ze dan maar denken: het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen! Die twee soorten landgenooten zullen wel naast elkaar blijven bestaan en ieder hun eigen ontwikkelingsgang volgen. En toch kunnen zij elkaar onmogelijk missen, althans blijft de stadsmensch wel zeer af hankelijk van den landbouwer en zijn pro ducten en heeft omgekeerd de boer heel wat te danken aan de gemeentelijke sa menlevingen, hare industriën, weten schappelijke prestaties en economische organisaties. Gelukkig dat Lelden reeds zóó lang de plaats is geweest waarheen des Vrijdags en vroeger ook des Zaterdags van uit nage noeg iedere hoeve in wijden omtrek de be woners ter markt togen, dat de burgerij van Leiden van een vooroordeel niet weet en integendeel wel vertrouwd is geraakt met de producten en met de behoeften van het Rijnland; gelukkig ook, dat de boeren uit dat gebied wel verre van honderd jaar dezelfden te blijven, bezield zijn door een zucht hunne methoden en hunne produc ten tot volmaking op te voeren! Vandaar dan ook dat een landbouwdag als door uwe jonge vereeniging ineengezet. Mijnheer de Voorzitter, welkom is aan Lei den's burgerij, wier welvaren nauw betrok ken is bij den voorspoed van de boeren uit het Rijnland. Welkom, omdat het ons be lang inboezemt te zien wat resultaat gij met uwe steeds verbeterende Inzichten be reikt. Welkom, is ook hoop ik voor u land bouwers deze gelegenheid om met elkaar te wedijveren wie in de eenzaamheid van de boerenhoeve de voortreffelijkheden van uw vee of uw zuivelproducten het hoogste wist op te voeren De groote deelneming, de zeer talrijke inschrijvingen, doen van de vee- en zulvel- tentoonstelling 1936 de hoogste verwach tingen koesteren en ik verklaar dan ook, met de beste wenschen voor haar succes, deze tentoonstelling voor geopend. ap plaus). Wegens overgroote belangstelling dagelijks van 112 uur speciale UURVOORSTELLING De Verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zur LippeBiesterfeld. Aankomst van H. M. de Koningin aan het Paleis. H. M. de Koningin ontvangt het Jonge Paar aan het Paleis. Uit het leven van H.K.H. Prinses Juliana. Bezoek aan de Artis in 1914. Bezoek aan het Roode Kruis van het Vorstelijk Paar. Bezoek aan de Cineac om hun ver loving op de film te zien. De feestelijkheden in Den Haag. De Opening v. d. Staten-Generaal. Rijtoer Prinsjesdag door den Haag. Verder amusant bUwerk met de nieuwste zwart-wit teekenfilm. Alle dagen worden de gebeurte nissen aangevuld. 6737a Toegangsprijs 1525 cent Toegang alle leeftijden. kerkconcert jo vincent en anthon van der horst. (Ingez. Mfcl PROF. HESSELING. Prof. dr. D. C. Hesseling tc Wassenaar, oud-hoogleeraar der Leldsche Universiteit, is door de universiteit te Pretoria tot doc tor honoris causa benoemd. KOOKT OP GAS. Hervatting der demonstraties. Vervolgens werd het woord gevoerd door den wethouder voor het Marktwezen, den heer M. G. Verwey, die zijn voldoening en blijdschap uitsprak over de totstandko ming dezer tentoonstelling. Zij getuigt van den ijver en de toewijding der boerenbe volking. gekristalliseerd in den goeden paam onzer zuivelproducten. Zij leert ons verder de belangrijke plaats, welke land bouw en. veeteelt in onze samenleving in nemen en vormt een bewijs van de voor treffelijke samenwerking tusschen stad en piatteland. Spr. eindigde met woorden van dank tot de organisatoren en met het uitspreken van zijn beste wenschen voor het welsla gen dezer tentoonstelling, waarover het gemeentebestuur zich van harte zal ver heugen. Nog werd gesproken door den rijksvee- teeltconsulent. ir. P. Verhoeven als verte genwoordiger van den minister van land bouw en visscherij, van den directeur-ge neraal voor den landbouw en van den hoofdinspecteur, die wees op het belang van deze tentoonstelling voor de veehou ders in de Rijnstreek en den wensch uit sprak, dat zij een permanent karakter moge dragen Het lid der Tweede Kamer, de heer P. M. van der Weijden schetste de moeilijke tijden, welke de landbouwproducenten doormaken. Immers groot Is de productie, voortreffelijk de kwaliteit, laag de prijs en toch ls er geen afzfct. Tentoonstellingen als deze kunnen bijdragen om andere pro ducten meerdere bekendheid te geven en daardoor den afzet te vergrooten. Moge deze tentoonselling, aldus besluit spr.. er toe bijdragen, dat voor de land- en tuin bouwproducten binnenkort weer loonende prijzen kunnen worden gemaakt. Na deze toespraken werd eerewijn rond gediend en gezamenlijk een rondgang over het tentoonstellingsterrein gemaakt. Zooals wij herhaaldelijk schreven, over schrijdt het aantal inzendingen de dui zend, waaronder 7 a 800 stuks vee Er be stond voor deze tentoonstelling flinke be langstelling: het bezoek was aanmerkelijk drukker dan op gewone marktdagen. Ook de kaastentoonstelling en de de monstraties in kaasbereiding mochten zich in een druk bezoek verheugen, ter wijl er onder de kaasmakers zelf groote belangstelling bestond voor de technische wenken, welke de rijkszuivelconsulent, ir. Huisman gaf naar aanleiding van de in gezonden kazen. Voor den veebeoordeelingswedstrijd bleek de animo eveneens groeiende; ditmaal wa ren er zelfs jongelui uit Groningen. Op het ruiterfeest, dat hedenmiddag op het Schuttersveld werd gehouden, komen wij morgen nader terug. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de kookdemonstraties in de toonkamer der Lichtfabrieken, die gedu rende de zomermaanden niet zijn gehou den, weldra weer zullen aanvangen. Zooals het woord reeds zegt. gaat het hier om demonstraties. Er wordt dus niets verkocht, noch op koopen aangedrongen. De bedoeling ls slechts aan de huisvrouwen te laten zien. hoe zij goed en vooral goed koop op gas kunnen koken. Een vorm van voorlichting dus, die In dezen tijd van dalende Inkomens wel bijzonder op zijn plaats mag worden geacht. Men kan zich opgeven bij de toonkamer der Lichtfabrieken. Hooigracht 14. tel. 18 of aan het kantoor, Langegracht 70, tel. 1220. Daarna ontvangt men t. z. t. een ult- noodiging. Omdat de belangstelling altijd nogal groot is, kan daarmede wel eenigen tijd gemoeid gaan. Maar wie zich nu op geeft, kan er zeker van zijn in den loop van den a s. winter aan de beurt te komen. Het muzlekseizoen opent de laatste jaren telkenmale met een „oud" geluid, dat ech ter toch ook steeds weer „jong" blijft. Het zijn de ook in Leiden zoo geliefde Jo Vin cent (sopraan) en Anthon van der Horst (orgel), directeur van de plaatselijke zang- vereen. „Sursum Corda", die op hun tradi tioneel geworden Septembertournée onze stad gelukkig niet overslaan. Deze sopraan is ons vertrouwd, gelijk dit orgelspel. Het „onbekende" is op de pro gramma's dezer volgroeide kunstenaars steeds aanwezig. Hun concerten blijven ook daardoor interessant en 't beluisteren waard. Het brengen van „nlet-geijkte" muzieken, die waarlijk een goede verrassing kunnen zijn, is slechts aan enkelen beschoren. Een algemeene muzikale en cultureele eruditie is er toe noodlg. Tot dezulken behooren de belaê bovengenoemden. Wij denken ditmaal bijv. aan 't slot van dezen als steeds Wijdingsvollen en leer- zamen avond: vier psalmen uit de „Patho- dla Sacra", de belangwekkende compositie van den veelzijdlgeh Constantijn Huygens, wiens naam den meesten onzer slechts als beroemd Nederlandsch dichter bekend is. Huygens was echter, naast dichter en diplomaat, ook een groot muziekliefhebber. De programmatoelichting bracht daarom trent als ook over 't werk zelve meerdere lezenswaardige gegevens, waarom wij er dus verder niet behoeven in te gaan, al zij er nog op gewezen, dat Huygens oa door zijn publicatie „Gebruik of ongebruik van 't Orgel in de kerken der Vereenlgde Neder landen" (16411. getuigd heeft van zijn groote liefde ook voor dit instrument, naast die voor de theorbe (basfluit) waarvoor hij zijn „Pathodia" ipathétische zangen) hoofdzakelijk schreef. De calvinist Huygens openbaart in deze breed-vioeiende psalmpn met diepe over tuiging en groot melodisch gevoel zijn sterk geloofsleven, terwijl de tekst uitnemend tot zijn recht komt. Jo Vincent zong deze latijnsche gebeden volkomen in stijl, voor treffelijk van dictie en met een innerlijk- bewogen overgave. Inderdaad een verras sing. deze stellig waardevolle muzikale uitingen van Huygens, wiens eigenlijke roem toch op gansch ander gebied ligt. De orgeibewerking van V. d. Horst getuigde wederom van diens fijnen geest en artistiek inzicht. De stem van Jo Vincent was ditmaal, na 9211 TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN! (Ingez. Med.) Het bezoek van de Koninklijke familie aan Amsterdam is heden ge worden tot een waarlijk grootsche manifestatie van verknochtheid aan het Huis van Oranje, een manifestatie, welke in de momenten dat haar uitingsvormen zich meer in het bij zonder richten tot den toekomstigen Prins der Nederlanden, Zijne Hoogheid de blijde ervaring heeft geschonken, dat hij in enkele uren den weg naar het hart der Amsterdamsche bevolking, die van haar enthousiasme over zijn ongekunsteldcn eenvoud op duidelijke wijze heeft doen blijken, heeft weten te vinden. Een grootsche vlaggentooi was aller wegen aangebracht (ook de kleuren van Lippe, rood en geel, zag men op tal van de lichte inzinking, die op haar vorig kerk- piaatienl en half Amsterdam scheen op concert was waar temimen, wel bijzonder ^ezen dag vacantie te hebben genomen rijwieltocht c. g. w. De Ohr. georganiseerde werkloozen maak ten gisteren een fietstocht naar Hilver sum. Om 11 uur kwam men daar aan, waarna direct een bezoek werd gebracht regeering vernield. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: w. L. de Witt, Schoolstraat 15a. Noord- wijk aan Zee; broodbakkerij. Overleden eigenaar W. L. de Witt, dd. 29 Aug. 1936. o B. en W. hebben opgedragen aan de aannemers H C. Heemskerk en W. Ouds hoorn alhier het verbreeden en omhoog brengen van de Haagbrug, met het maken van opritten en het verbreeden van de Wittepoortsbrug, een en ander met bijko mende werkzaamheden, voor een bedrag van f. 83884, De heer Tom Westen heeft heden middag in het geheel gemoderniseerde pand Breestraat 75 een winkel. Het Hee renmodehuis. geopend. De naam van de zaak zegt het reeds, de verkoop bestaat uitsluitend uit heeren-modeartikelen. Het interieur van den winkel is op fraaie stijlvolle wijze uitgevoerd in zwart, grijs en blauw. De bergruimten, toonbank enz. zijn van staal, terwijl de afscheidingen der étalages laag zijn gehouden, zoodat vol doende daglicht in den winkel kan binnen dringen. Wij ontvingen van den heer E. Auchu Hendschuh, atelier van Beeldende Kunst, Papengracht 3 alhier een door hem naar aanleiding der vorstelijke verloving ver vaardigde buste van H. K. H. Prinses Juliana, die door hem in zijn zaak ten toongesteld wordt. Gisternamiddag is het 12-jarig zoontje van den heer W. met zijn fiets in den Oude-Rijn te water gereden. De 21-jarige Houps, die aan den overkant liep en het ongeval zag gebeuren, sprong gekleed te water en bracht'den jongen behouden op den wal. gelukkig gedisponeerd. De weelderige glans, vooral in het hooge register, alsmede de glasheldere egalisatie en 't soepele „aan spreken" vielen op. Zij stelt zich vrijwel geheel In op het reine, immaterieele zingen: een kostbaar voorbeeld hiervan^ gaj^^a^de'se- I «evel tot gevel het aspec Requiem van'Fauré. "9qt mede cunde-zwevlngen ln een sfeer van verheven onstoffelijke rust gehuld was. Tot de hoogte punten van dit concert behoorde ook Hen drik Andrlessen's verwonderlijk schoone, rhythmisch en melodisch innige „Cantlque Spirituel". dat ons als voor deze stem ge schreven lijkt. Het wekte daarna dan ook geen verwondering, dat Chausson's klagen de „Oraison" qua voordracht een teruggang beteekende: het dramatische karakter hier van kwam door een te egaal gehouden weergave niet voldoende tot uiting In J. W. Franck's devoot-berustende en ontroerend vredig gezongen „Sei nur 'stil" en de juichende lofliederen van Relman wekte Jo Vincent's stralende sopraan weder op tot hooge bewondering, In de Bach-aria's had zij voldoende gelegenheid gevonden zich ln te zingen. Anthon v. d. Horst begeleidde haar met 't van hem bekende fijne aanpassingsver mogen. in steeds wisselende teere registra- tle's. HIJ vertolkte tevens met opmerkelijke beheerschlng en accuratesse het merkwaar digerwijs weinig gespeelde Praeludlum en Fuga G kl. t.: een der kostbaarste Juweeltjes uit de Bachliteratuur. In de door de vele herhalingen wat gerekte, doch stemmings volle Adagio van Lous Vierne de blinde organist van de Notre Dame verloochende deze zijn admiratie voor zijn grooten leer meester César Franck geenszins. Doch Op den Dam was het rij verkeer reeds van 9 uur al stopgezet en omgeleid. Reeds in den zeer vroegen ochtend stonden hier groote scharen belangstel lenden en hun aantal groeide voortdurend en snel aan. Weidra bood. het geheel van van één enorme, deinende menschenmassa De matrozen van H.M.'s gisteren in de haven aangekomen „Gelderland" betrok ken de wacht voor het Paleis, terwijl de tijd gekort werd oor het spelen van Vader- landsche wijsjes door den heer J. Vincent op het carillon. In dichte rijen stond men ook geschaard langs de route van den Intocht, welke van den Hoofdweg af haar voortzetting vond langs Jan Evertsenstraat, Admiraal de Ruyterweg, de Clercqstraat, Rozen gracht, Westermarkt, Raadhuisstraat, N.Z, Voorburgwal en Paleisstraat. Het vertrek uit Den Haag. Omstreeks kwart over tien was inmiddels de Koninklijke familie uit Den Haag ver trokken, toegejulch door een talrijke en belangstellende menigte voor het Palels. De prinses droeg een zwarten bontman tel met kleine cerise hoed. prins Bernhard was ln zwart costuum gekleed met hoogen hoed. De weg, dien de stoet door Den Haag zou nemen, was te voren niet precies be kend. vandaar dat zich betrekkelijk weinig publiek langs die route bevond. Door de Heulstraat, Lange en Korte slechts weinigen van diens leerlingen kon- Voorhout reed men^ do°^ het^ Haagsche den zich aan Franck's machtigen invloed, die J ifjÉÉAj overigens zoo zeer ten goede heeft gewerkt, DE STRIJD IN SPANJE. De radioclub te Tenerlffe heeft mede gedeeld, dat de aanval op Madrid zal wor den begonnen Duizenden manschappen zijn naar het front ten zuidwesten van Madrid gedirigeerd. Het hoofdkwartier der zuidelijke troepen van de nationalisten, dat tc Talavera gevestigd was, ls thans ver plaatst naar Sanja Olalla, dat op 65 K.M. van Madrid ls gelegen. De radio heeft medegedeeld, dat vlieg tuigen der nationalisten Ciudad Real en Alcazar de San Juan hebben gebombar deerd, waarbij drie vliegtuigen der regee ring werden vernield, In een benzlne-reser- volr ls brand uitgebroken. Op het vliegveld van Andujar (Andalu- slë) werden eveneens drie vliegtuigen der aan de A.V.R.O. Studio, waar kennis werd gemaakt met verschillende bekende figu ren van den radio-omroep Hierna werd een bezoek gebracht aan het fraaie stad huis. In café Tlvoli werd een kopje koffie aangeboden door de Leldsche Studenten Voetbalclub. Om 3 uur vertrok het gezelschap vla Utrecht naar Leiden waar men door de Chr. Harmonie werd algewacht. Voor de Sociëteit Minerva werd een ovatie gebracht, terwijl de heer van Aken het woord voerde. Op de Papengracht werd de stoet, nadat de heer Crama de Harmonie had bedankt, ontbonden. Bij de gevechten in de buurt van Tala vera hebben de opstandelingen geconsta teerd, dat tal van vrouwen ln de gelede ren der regeerlngstroepen streden, van wie velen werden gedood. Kolonel Yague heeft bevel gegeven, dat men hem de eerste krijgsgevangenen moest brengen, die hij zelf wenschte te onder vragen. Twee vrouwelijke leden der militie wer den daarop voor den kolonel geleld. Zij ver telden tien peseta's soldy per dag te ont vangen. In het algemeen worden de vrouwen, naar de gevangenen verklaarden slechts met bewaking belast. ontworstelen. Onbekend was ons de Toccato en Passa- caglla (op. 151 van Sigfrid Walther Muller Modern van karakter, berekend op een ze ker uiterlijk effect, onevenwichtig van con ceptie en te hol om ih 't kader van dit stemmige programma eenigen diepen in druk te maken. De combinatie van qulnten en disso nanten schept een huiveringwekkende at mosfeer: 't is. alsof alle demonen door deze wrange klanken worden opgeroepen. Van der Horst speelde het werk, voor zoover de mogelijkheden van het orgel het toelieten, suggestief. Het indrukwekkende concert van de belde uitvoerenden, over wier groote en reeds veel vuldig erkende gaven wij verder gevoegelijk kunnen zwijgen, werd door een verheugend aantal toehoorders bijgewoond en geopend met twee coupletten van het Wilhelmus, met veel overtuiging door Jo Vincent voorgedra gen, als treffende hulde aan 't verloofde vorstelijk paar. Deze zijn door 't auditorium staande aangehoord. 't Moet ons tenslotte van 't hart, dat 't overigens zoo klankfraale orgel ln de Pie terskerk dringend restauratie behoeft. Vooral in de teedere tusschenspelen der Bach-aria's rammelen der toetsen en aan enkele storende bijgeluiden was dit merkbaar. Mogen daartoe binnenkort de noodlge gelden bijeen zijn. Dit orgel dient in de meest volkomen perfectie te verkeeren, onze Pieterskerk waardig, zoodat meesters op 't orgel 't geheel vrij kunnen bespelen. VOETBAL. i.eid. bakkersgezellen—a.s.C. 1—2. Gisteren speelden de Leldsche bakkers gezellen een vrlendschappelljken wedstrijd tegen A.S.C. Rust 01. Eindstand 12. Bosch naar den Leidschestraatweg Enorme belangstelling onderweg In Wassenaar was de belangstelling wel bijzonder groot. Het was zwart van de men- schen, terwijl een lange file van auto's langs den kliometerlangen weg geparkeerd stond. Geen plaatsje was hier onbenut ge laten en een donderend gejuich barstte los, toen de Koninklijke auto's door de ge meente reden. Ook de brug over den Ouden Rijn bij den Haagschen Schouw, die om kwart voor elf werd gepasseerd zag zwart van de menschen, die hun werk ln den steek hadden gelaten om een groet te bren gen aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ook bevonden zich daar de leerlingen van de O, L. school Rijndijk uit Voorschoten. Op het nieuwe gedeelte van den rijks weg, bulten Oegstgeest om, was de belang stelling zelfs zoo groot, dat de koninklijke stoet zooveel mogelijk naar links moest rijden om de honderden auto's, welke zich daar opgesteld hadden, te kunnen pas- seeren. Tusschen Oegstgeest en Sassenhelm wa ren de boomen van den spoorwegovergang gesloten, zoodat daar eenlge oogenblikken gestopt moest worden. Een buitenkansje voor het publiek, dat naar de koninklijke auto toestarmde en de vorstelijke personen langdurig en hartelijk toejuichte. In alle dorpen, welke gepasseerd werden, was het feest. Overal wapperden de vlag gen en stond de schooljeugd langs den weg geschaard. Op tal van punten klonk plechtig het Wilhelmus ,door klassen van schoolkinderen ten gehoore gebracht. Om elf uur werd Llsse bereikt en ook hier was het geheele dorp samengestroomd. Lang zaam werd door Hlllegom naar Bennebroek en vervolgens door Heemstede naar Haar lem gereden. Naarmate men meer Haarlem naderde, werd de belangstelling grooter en de rijen menschen dichter. Ook de stemming van het publiek werd steeds enthousiaster. In Heemstede werd de vorstelijke familie een ware ovatie gebracht. Waar men ook keek, door de lommerrijke lanen en op de heu vels van park Groenendaal, overal was het een juichende en zingende menschen- menlgte. Het hoera-geroep was niet van de lucht. Tusschen Heemstede en Haarlem ston den tienduizenden te wachten om de prin ses en prins Bernhard en de overige leden der vorstelijke familie te zien. Golven van oranjevlaggetjes deinden door de lucht, fel beschenen door de zon. Om kwar voor twaalf werd de grens van de gemeente Haarlem bereikt. Hier wap perden van alle openbare gebouwen en van een ontelbaar aantal particuliere hulzen de nationale driekleur. Ook de Lippisehe kleu ren waren sterk vertegenwoordigd. Voor het St. Elisabethsgasthuts stonden de ver pleegsters opgesteld en Juichten bij het voorbijrijden van den stoet het verloofde paar hartelijk toe, waarvoor deze bijzonder vriendelijk dankten. Het politlemuzlekkorps stond hier opge steld en speelde het Wien Neerlands Bloed, Onder overweldigende belangstelling werd Haarlem doorgereden en om 12 uur was de stoet op den weg naar Amsterdam aangekomen. De aankomst te Amsterdam. Er klinkt gejuich op als de auto's van den burgemeester, dr. W. de Vlugt, en van den hoofdcommissaris, den heer H. J. Versteeg, arrlveeren en zich, met 't front naar de stad, op den Haarlemmerweg bij den Hoofdweg posteeren, maar dit ge juich valt geheel ln het niet bij de dave rende uitingen van vreugde en enthou siasme als, kort nadat de klokken ln den omtrek het tijdstip van twaalf hebben aangekondigd, de auto's met de vorstelijke personen in zicht komen. De stoet nadert in vrij snelle vaart. Aan den kop gaat de menigte neemt het met uitbundige blijdschap waar een open hofauto, waarin het Vorstelijk Paar gezeten is: prins Bernhard, het gelaat, waarvan de oogen nu en dan schuil gaan achter de schittering der brllleglazen, ge plooid tot gulle lach; naast hem de kroon prinses, lachend en stralend van geluk. Achter deze auto, die de standaard van de Prinses voert, een prachtige, nieuwe Cadillac, waarin hebben plaats genomen H. M. de Koningin, prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard en 's Prinsen broeder, prins Aschwin. Daarna 4 auto's voor het gevolg. Na de begroeting door burgemeester en hoofdcommissaris volgt een bloemenhulde aan het verloofde paar. o.m door het be stuur van de vrouwelijke Amsterdamsche studentenvereenlglng, waarna de blijde Intocht een aanvang neemt. In langzaam tempo rijdt de kleurige, vorstelijke stoet langs de juichende men schenmassa's. Het wordt een ware zege tocht, zich kenmerkend door tooneelen van uitbundige geestdrift, waarin ook de Landsvrouwe, Prinses Armgard en prins Aschwin allerminst worden vergeten. Op den Dam. Door de duizendkoppige menigte op den Dam, die op het naderen van de Vorste lijke verloofden wordt voorbereid door het gejuich, dat van den Voorburgwal tot hier doordringt en van wie een groot ge deelte ook van het binnentrekken van het hoofdstedelijk grondgebied kennis heeft gekregen doordat op het moment van van dit gebeuren het eerste der saluut schoten van Hr. Ms. „Gelderland" werd afgegeven, waarna het doffe gedreun der volgende schoten tot ln het hart der stad waarneembaar was, laait één groote, alles omvattende vlam van geestdrift en enthou siasme als uit de Paleisstraat komend, de hofauto's den Dam oprijden en, terwijl de ecrewacht der matrozen het geweer presenteert, voor het palels stilhouden. Duizenden oogenparen zijn gericht op de auto van de Vorstelijke verloofden en zien hoe prins Bernhard, na vlug te zijn uitgestapt, de Prinses de hand toesteekt als zij zijn voorbeeld volgt. Dan volgt weer, als ook de Koningin, prinses Armgard, en prins Aschwin de tweede auto verlaten hebben, het hartelijke, breede armgebaar van het Vorstelijk tweetal ln de richting van het publiek. Het „Wilhelmus". Ingezet door de marinekapel, wordt door talloozen overgenomen, maar de woorden van de eerste strophe van ons prachtige volkslied worden overstemd door het gejuich. De gansche Dam, met zijn omlijsting van gebouwen, welks vensters en baicons dicht bezet zijn, biedt het imposante, ont roerende schouwspel van één geweldige menschenzee. welke, ook als de vorstelijke personen het palels waarvan verscheidene vertrekken door de tallooze bloemstukken In een bloemenhof herschapen zijn. binnengetreden, niet ophoudt met ju'oeien en Juichen- En ziet: reeds worden de deu ren van de daarachter liggende salon ge- 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2