m Enorme avond-drukte in de Residentie IFIÜVH D'-WAD - Derde Blad Dinsdag 15 Sepfember 1936 Groot vuurwerk op liet Malieveld LUCHTVAART |ELTJ BUITENLAND De strijd in Spanje Het Is gisteren overdag in Den Haag wonder druk geweest dan vorige dagen, hoewel er nog altijd eenige honderden menschen voor het paleis stonden. Om kwart voor één kwamen twee inva- lieden bli het paleis aan. Het waren de heer A. Bijl uit Piershil en H. J. Rijsdljk uit Nieuw-Beyerland, die de reis per drie wieler hebben afgelegd. Het is een afstand wan 65 K.M. en de heeren waren gister ochtend om 5 uur gestart. Toen zij voor het paleis reden, kwamen bedienden naar buiten, die hun de regis ters ter teekening aanboden. Tegen half drie viel den wachtenden nog een buitenkansje ten deel. Het vorstelijk paar vertoonde zich toer. op het bordes van het paleis om een vrien din van de Prinses, die haar gelukwen- schen kwam aanbieden, uitgeleide te doen. Het jonge paar dankte vriendelijk voor de enthousiaste toejuichingen van de menigte. Vanwege het Haagsche comité voor volksfeesten is gisteravond een groot vuur werk afgestoken Ook de stad was feestelijk versierd en verlicht. Deze feiten, gevoegd bij de vreugde welke er alom in den lande en vooral ook in de residentie heerscht. hebben er toe geleid, dat tienduizenden, jong en oud. gisteravond de stad zijn inge trokken. Het fraaie zomerweer werkte dit mede in de hand. In den avond was de trek naar het Malieveld, waar het vuurwerk werd afge stoken, bijzonder groot, In dichte drom men trok men door de stad er heen. De belangstelling op het Malieveld was overweldigend. Tienduizenden hadden zich op en rond het groene veld opgesteld. Vele autoriteiten, zoowel burgerlijke als militaire, hadden op het voor hen gereser veerde gedeelte van het terrein plaats ge nomen. Hier waren o.a. aanwezig: de minister president dr. H. Colijn. de ministers Deckers. Oud. van Schaick, de Wilde. Slotemaker de Bruine en van Lidth de Jeude. de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Karne- beek, de burgemeester van den Haag, mr. de Monchy. de chef van den gene- ralen staf. luitenant-generaal Reynders. de gouverneur der Koninklijke Resi dentie. luitenant-generaal jhr. Roell. de chef van den dienst materiaal van het departement van defensie, vice-admi- raal Vos. enkele leden van diploma tique, de particuliere secretaris van de Koningin, Sixma baron van Heemstra, de generaals Fabius. van Andel en de Iongh. de kolonel Hasselman en van der Bent, prof. van der Bilt, wethouder van onderwijs, enkele leden van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad van den Haag. Even half tien kondigde een luid ge juich van de wachtenden op den hoek van de Boorlaan en Boschlaan de komst van de vorstelijke personen aan, die enkele oogenblikken later onder storm achtige toejuichingen het veld opreden. In de eerste open hofauto had het verloofde paar plaats genomen. De Ko ningin heeft naar men weet wegens een lichte verkoudheid, het vuurwerk niet bijgewoond. De moeder van prins Bern- hard en diens broeder waren in de tweede auto gezeten. Drie auto's met leden van de hofhouding sloten den stoet, die vooraf gegaan werd door eenige motoren met zij span van de Haagsche politie. Toen de auto's het veld opreden, speelde de muziek het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. De beide prinsessen kregen bloemen aangeboden. Nadat de toejuichingen waren verstomd, nam het vuurwerk, dat ruim een half uur geduurd heeft, een aanvang. Toen de woorden: „Welkom prins Benno", in blokletters van diamant- vuur. te lezen waren, kwam aan de bijvalsbetuigingen van de tienduizenden schier geen einde. Dit geldt ook voor de slotdecoratie, bestaande uit de woorden „Leve het jonge paar" in blokletters van Oranjevuur. ge flankeerd door de letters J. en B. in blauw diamantvuur. omringd door een nimbus van vurige stralen. Na afloop werden het Wilhelmus en de Lippe-Detmold-marsch gespeeld en toen vertrok de Koninklijke stoet in langzaam tempo, onder ovationeele bejubelingen, om naar het paleis Noordeinde terug te keeren. Duizenden hadden zich in de omgeving van het Paleis opgesteld, maar zij kregen het vorstelijk paar dien avond niet meer te zien. De stoet is n.l. door een achteringang binnengekomen, opgewacht door een vijf tigtal belangstellenden, die het paar hartelijk hebben toegejuicht. In de straten was het na afloop onbe schrijflijk vol! DE TERUGREIS VAN MERRILL EN RICHMAN. NOODLANDNG OP NEW FOUNDLAND. Reuter meldt uit Saint Jean (New Found- land) De Amerikaansche vliegers Merrill en Richman zijn op een moerassig land, 4 K.M. van Port Musgrave, in het district logo, geland. Nader wordt gemeld, dat beide vliegers wegens gebrek aan benzine, tengevolge van een defect aan den benzinetoevoer, tot een noodlanding waren gedwongen. Bij de landing werd de schroef van hun vliegtuig beschadigd. Beide Amerikanen bleven on gedeerd. Hoewel de beide vliegers er niet in ge slaagd zijn hun doel. New York, te berei ken. hebben zij toch de eer verworven de eerste vliegers te zijn, die een non-stop vlucht over den Atlantischen Oceaan in beide richtingen hebben volbracht. De omstandigheid, dat geen enkel be richt werd ontvangen van het korte-golf- apparaat, dat de vliegers aan boord had den, duidt er op, dat de installatie bij het neerstorten vernield moet. zijn of in het ongereede moet zijn geraakt. Kapitein Eddie Rickenbacker van de Eastern Airlines is onmiddellijk na ont vangst van het bericht van de noodlan ding van het Floyd Bennett vliegveld te New-York opgestegen met een vliegtuig, geladen met benzine, met bestemming naar St. Johns, het meest nabijgelegen punt. De bewoners van het dorpje Musgrave renden, na het bekend worden van de noodlanding, onmiddellijk naar de plaats van het ongeval. Met behulp van de tele graaflijn, welke het dorpje met St. Johns verbindt, werd het bericht direct doorge seind en sedert dien is deze lijn zoo over belast, dat gedetailleerde berichten om trent de juiste toedracht nog niet te ver krijgen zijn. De noodlanding werd uitgevoerd om 8.47 uur Britschen zomertijd, zoodat Richman en Merrill den Oceaan hebben overgesto ken in den recordtijd van 17 u. 17 m. De wielen van het toestel zijn diep in het moeras weggezakt, terwijl een gedeelte van het onderstel is afgerukt. Beide vliegers zijn er met eenige builen en schrammen afgekomen. NEDERLANDSCHE SPORTVLIEGERS NAAR INDIË. Retourvlucht van de heeren Hymllns en Sluyter. In de eerste helft van October zal de Amsterdamsche sportvlieger, de heer J. Hymans. in gezelschap van den heer N. W. Sluyter, instructeur bij de Nationale Luchtvaartschool, met zijn Leopard-moth- sportvliegtuig uit Amsterdam vertrekken voor het maken van een retourvlucht naar Nederlandsch-Indië. De heer Hymans zal niet de gewone route der KL.M.-toestel- len volgen, doch o.a. over Turkije vliegen, waarvoor hij als sportvlieger, zij het ook met veel moeite, de toestemming heeft verkregen He» n* "-birhol en in de krin- gen der ..portv' r- welbekende roode locstel van den er Hvmans heeft een kruissnelheid van 185 K.M. per uur en de beide vliegers hopen daarmee in staat te zijn de reis naar Indlë tn circa 10 daeen te maken. jg TE UlT M MET EENW k*'TELEF.€C6| 4556 (Ingez Mcd.) SPORTVLIEGEN OP YPENBURG. Reeds thans neemt de bedrijvigheid op het nieuwe vliegveld Ypenburg gestadig toe. De leskistjes der N.L.S. starten en landen zonder ophouden, bestuurd door de vaardige hand van den N.L.S.-instruc- teur of door de ietwat aarzelende hand van den leerling. Het clubhuis der beide Aeroclubs maakt eveneens opgang en het restaurant ver heugt zich in een belangstelling, die alles zins bevredigend mag worden genoemd. Herhaaldelijk strijken buitenlandsche sportvliegers op de luchthaven neer en dragen Ypenburgs naam vol lof tot ver buiten onze grenzen. Doch ook de Hol- landsche sportvlieger apprecieert deze speciaal voor hem aangelegde vliegweide en meer en meer neemt hij die in zijn route op. Slot mankeert natuurlijk ook niet en Zondag liet hij weer sublieme manipulaties met zijn Scheldemusch zien, toeren die een geroutineerd vlieger niet met een willekeurig toestel na zou doen! Ook het zwembad der Rotterdamsche en Haagsche Aeroclubs is opengesteld, doch hiervoor zal de drukke tijd wel eerst in het volgende zomerseizoen aanbreken. De chef-instructeur van het Ned. Insti tuut voor Zweefvliegen, Jan Hoekstra, ont plooit een groote activiteit. In de vorige week werden niet minder dan 50 sleep- starts door hem uitgevoerd, met zijn oude, trouwe Pander. PH-AIT. De eerste vluch ten maken de leerlingen in de 2-persoons Grunau 8. waarna, na ongeveer 10 starts, de zwever in spé „losgelaten" wordt, d.w.z. hij mag solovluchten maken in de Grunau Baby. Van één der vluchten kwam Hoekstra met de verheugende tijding terug, dat ook boven Ypenburg wolkenthermiek is waar te nemen. Hij werd van 700 meter door thermische luchtstroomen naar ruim 1000 meter gebracht! Het ligt in de bedoeling van het Insti tuut om ook de opleiding voor het B- brevet ter hand te nemen, waartoe samen werking werd verkregen met de Haagsche en Delftsche zweefclubs. De leerlingen worden dan eerst met lierstart ingevlogen en worden daarna met motorsleepstart door Hoekstra afgelesd. Wegens de toeneming der publieke be langstelling maakte de K.L.M. met een der fameuze Fokkers F. 7b rondvluchten en zullen we de K.L.M. des Zondags wel méér op Ypenburg zien Zoowel op den grond als in de lucht ■eemt de drukte op Ypenburg nog steeds toe en meer en meer wordt het het cen trum der Nederlandsche sportvliegerij DE ALGEMEENE TOESTAND. De diplomatieke besprekingen. Aan het slot der besprekingen, welke ge voerd zijn tusschen de ministers van bui tenlandsche zaken der Kleine Entente is een gemeenschappelijk communiqué gepu bliceerd, waarin de drie landen op de eerste plaats hun trouw betuigen aan den Volkenr bond. Verder wordt in het communiqué ver klaard, dat groote aandacht zal worden gewijd aan de problemen, welke samenhan gen met het Locarnopact. Een deugdelijk veiligheidssysteem zou echter niet uitslui tend tot 't Westen beperkt kunnen blijven, daar een gedeeltelijke oplossing in het ge heel niet afdoende zou zijn, om Europa den algemeenen vrede te brengen. De staten der Kleine Entente zullen geen moeite sparen, om goede betrekkingen met de andere mogendheden te handhaven en dit geldt op de eerste plaats voor de na- buurstaten. De Kleine Entente betreurt het diep, dat haar betrekkingen met Oostenrijk te lijden hebben gehad van het feit. dat in dat land de bepalingen van het verdrag van Saint- Germain zijn overtreden. De drie staten zijn het eens geworden over de houding, die moet worden aangenomen, indien dergelijke verdragsschendingen opnieuw zouden voor komen. Naar aanleiding vooral van de gebeurte nissen in Spanje verklaren de staten, dat zij nauwgezet vasthouden aan een politiek van" niet-inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van een anderen staat, zooals zij ook geen imenging in eigen zaken zouden dulden. Bijzondere aandacht is gewijd aan de uitbreiding der economische betrekkingen onderling en met de andere staten van midden-Europa. De eerstvolgende gewone zitting van den raad der Kleine Entente zal te Genève wor den gehouden ter gelegenheid van de Vol kenbondsvergadering. Uit Bratislava verluidt voorts, dat de drie ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente een nieuw ontwerp-pro- gram Inzake de bewapening hebben bespro ken, met het doel de voorstellen van de respectievelijke generale staven te verwe zenlijken. Het oorlogsmateriaal der staten zou ge standaardiseerd moeten worden. 0.a. zou ieder der drie staten op zich nemen, bin nen een jaar 350 nieuwe vliegtuigen te bouwen. Het is thans zeker, dat de conferentie der vijf mogendheden, die indertijd het Locarno-pact onderteekend hebben, niet vóór November zal plaats vinden. Tijdens een bezoek, dat prins Bismarck, de Duitsche zaakgelastigde, verleden week aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen heeft gebracht, gaf hij te kennen, dat naar de meening van Duitsch- land een zitting der conferentie op 19 October as. den betrokken mogendheden niet voldoende tijd zou laten voor de noo- dige diplomatieke Voorbereidingen. Zondag is een totnutoe vertrouwelijke correspondentie van het staatsdepartement gepubliceerd, welke een Britsch voorstel tot het houden van een driemogendheden- conferentie betrof. Deze conferentie zou zich moeten bezig houden met het vraagstuk van een ge meenschappelijke politiek ten aanzien van den Stillen Oceaan en het Verre Oosten als inleiding tot een ontwapeningsconferentie van Washington. Het Britsche voorstel werd indertijd door Hughes, den toenmaligen staatssecretaris onder president Harding van de hand ge wezen. President Harding heeft toen Brit sche en Japansche autoriteiten uitgenoo- digd voor een bespreking te Harbour (Marine). Dat was in Augustus 1921. DUITSCHLAND. Opperste krijgsraad hersteld. Bij decreet is de opperste krijgsraad hersteld. In elke stad, waar een legercorps-com mando is gevestigd, zal een gewestelijke krijgsraad worden ingesteld. OOSTENRIJK. De dienstplicht. Volgens het „Weltblatt" zuilen op 1 Octo ber 15.000 dienstplichtigen onder de wape nen worden geroepen. ROEMENIË. Bloedige boerenonlusten. In Moldavië hebben ernstige incidenten plaatsgehad, waarbij 4 personen gedood en een 20-tal gewond werden. Een groot aantal boeren, voorstanders van den ouden Juliaanschen kalender, hadden zich verzameld, om met geweld twee leiders van hun secte, die in de ge vangenis dezer stad waren opgesloten, te bevrijden. De politie moest van de wapens gebruik maken om de orde te herstellen. Na den oorlog is in Roemenië de Gre- goriaansche kalender ingevoerd, hetgeen reeds herhaaldelijk aanleiding heeft gege ven tot wrijving tusschen de autoriteiten en de boeren, die zioh naar den Juliaan schen kalender blijven richten. VEREENIGDE STATEN. De verkiezingen in Maine. De verkiezingen in Maine werden door mooi weer begunstigd, hetgeen mede de opkomst der kiezers bevorderde. Aan dezen dag was een verwoede propaganda-cam- pagne vooraf gegaan, waarin de leiders der republikeinen en de leiders der democraten voorspelden, dat hun partij de overwinning zou behalen. En bij de verkiezing van een senator en bij de verkiezing van een gouverneur is de renublikeinsche partij in de meerderheid gebleven. Maine is dus om. Volgens een oud gezegde is de verkie zingsuitslag voor Maine te beschouwen als een aanwijzing voor den uitslag in het land, doch dit lijkt toch te boud gesproken. FRANKRIJK. GEVAARLIJKE TOESTANDEN. De arbeidersgedelegeerden der textiel fabrieken hebben vergaderd ter bepaling van het standpunt der arbeiders in het conflict met de patroons, betreffende de collectieve overeenkomsten. Sodinot, de secretaris van den bond van textielarbeiders, verklaarde. „De patroons willen probeeren, de regeering van het volksfront te doen verdwijnen, daarom toonen zij zich zoo onhandelbaar, hoewel wij de fabrieken ontruimd hebben. Wij staan echter gereed om tot het einde te strijden in samenwerking met de bevolking van Rijssel. de publieke opinie en de regeering". Hij zeide verder, dat de werkgevers het gelieele land tegenover zich zullen vinden, indien zij geen regeeringsarbitrage aan vaarden, „wij zijn in staat aldus Sodi not in twee uren alle strijdbare arbei ders te verzamelen en 100.000 man bijeen te brengen". Ook de werkgevers zijn in vergadering bijeen geweest. Salengro, die van Rijssel naar Parijs is vertrokken, verklaarde, „dat de werkgevers moeten begrijpen, dat het belang van de natie een verzoeningsgezin de houding eisoht". Op een brief van Blum aan de werk gevers van welken brief de Inhoud niet bekend is gemaakt, heeft Thiriez, de secre taris van den bond van lndustrleelen te Rijssel, naar aanleiding tevens van het bezoek van Blum aan Rijssel, geantwoord: Ik ben in de eerste plaats Fransch on derdaan en in de tweede plaats industrieel. Indien het nationaal belang dit inderdaad ernstig eischt kunt gij orders geven en maatregelen nemen en ik zal gehoorzamen, maar vervolgens zal ik ze overbrengen naai de vereenlglngen. die ik vertegenwoordig en ik kan er niet voor in staan, dat de orders worden uitgevoerd. Ik verklaar, dat ik nooit afstand zal doen van mijn recht ten als werkgever ennooit zal toestemmen in een ruïneering van de Industrie. Ik herhaal, wat ik u gisteren reeds ge zegd heb, dat het essentieele punt is, de werkgevers de le.iders van de industrie de macht te verleenen, die zij noodig hebben om hun ondernemingen doeltreffend te leiden en de mogelijkheid van de vorming van Sovjet-invloeden in onze fabrieken te voorkomen. Het fiasco van Blum te Rijssel geeft de avondpers aanleiding tot zeer bezorgde commentaren op den toestand in Frank rijk. De „Liberté" o.a. wijst er op. „dat de bezetting der fabrieken, waarmede de ar beiders onder leiding der communisten, nog steeds hun sovjet-manieren demon- streeren, duidelijk bewijst, dat Blum niet bij machte is het staatsgezag te hand haven. Er is thans maar één middel meer. om aan de stakingsgolf een einde te maken, n.l. in naam der wet de ontruiming van alle onwettig door de communisten bezette werkplaatsen af te dwingen. Het is nu maar de vraag, of deze regee ring hiertoe nog capabel is. Een andere vraag, die iedere Franschman zich thans stelt is, of de regeering vastbesloten is. de dreigende revolutie te breken. Wat anders immers beduidt dit soort stakingen, waar aan Frankrijk nu al maanden ten onder gaat, als een poging tot sovjetiseering van het land. Kan de regeering nog terug? Of is zij reeds gansch in de maoht van de „straat" en moet zij voor haar eischen wijken? Bij de stakingen is er nu nog een geko men te La Roefelle van de havenarbeiders. Enkele incidenten deden zich voor op de Visohmarkt. ENGELAND. MC MAHON VOOR HET GERECHT. 1 JAAR DWANGARBEID. De Koning is gisteravond per vliegtuig in het land teruggekeerd. Gisteren is voor de Old Bailey te Lon den het proces begonnen tegen George Andrew Mac Mahon. den man, die 16 Juli j.l. gearresteerd werd, wijl hij een geladen revolver voor 'skonings voeten geworpen had. bij Constitution Hill. Mac Mahon was aangeklaagd wegens het verstoren van de openbare orde. het dragen van een revolver en het hanteeren van dit wapen met de bedoeling den ko ning schrik aan te jagen en met de be doeling een menscbenleven in gevaar te brengen. Er was groote belangstelling voor dit proces; reeds in de vroegte verdrongen zich de belangstellenden rond het gebouw, om het rechtsgeding bij te wonen. Beklaagde verklaarde met krachtige stem onschuldig te zijn aan alle punten van de aanklacht en zijn verdediger Hut chinson pleitte in denzelfden geest en ver zocht de jury het „niet schuldig" uit te spreken. Inderdaad verklaarde de jury, na am pele beraadslagingen, dat verdachte niet schuldig is aan het dragen van een vuur wapen met het doel een menschenleven in gevaar te brengen noch aan „verstoring der openbare orde". Restte dus de aanklacht, dat beklaagde het wapen zou hebben gehanteerd om den koning schrik aan te jagen. Bij zijn verhoor verklaarde Mac Mahon, dat hij begin October 1935 contact heeft gehad met een vreemde mogendheid, waar voor hij zou moeten spionneeren. Hij ontving ook geld van die mogend heid. De vertegenwoordigers van dien staat hadden, aldus verklaarde hij verder, ge tracht hem op te zetten tegen de Britsche regeering en de Britsche natie. Hij moest den koning dooden tijdens den wapenschouw ter gelegenheid van 's ko- nings verjaardag, hij zou daarvoor een be looning van 150 pond sterling ontvangen. Negen anderen moesten hem vergezellen, om zijn ontsapping mogelijk te maken. Hij had het ministerie van oorlog van dit com plot mededeeling gedaan. „Het was niet mijn bedoeling, aldus be klaagde verder, den koning te" verontrus ten, maar om hem te redden. Anders had den de anderen zelf misschien kunnen op treden". Op de vraag, welk voordeel de dood van den koning zou hebben gehad, antwoordde Mac Mahon: „Indien de koning niet meer aan het bewind zou zijn. zouden zekere deelen van het Britsche rijk aan den be tref f enden staat worden overgegeven. Bo vendien zou het land ln de verwarring die op den dood van den koning zou volgen, minder in staat zijn zich te mengen ln buitenlandsche gebeurtenissen", held van den souvereln, met de bedoeling hem te verontrusten", veroordeeld tot een jaar dwangarbeid. TOEKOMST ZAG ER SLECHT UIT, DOOR RHEUMATISCHE FIJNEN EN INDIGESTIE. Nu van alle pijnen verlost. Wij laten den heer W. H. G. te G. zelf aan het woord. „Toen ik 50 werd, kreeg ik aanvallen vian rheumatische pijn en van indigestie. De toekomst zag er slecht voor mij uit en omdat ik handelsreiziger was, liep mijn productiviteit eveneens aan zienlijk terug. Ik nam de gebruikelijke middelen, zonder eenig blijvend resultaat. Toen begon ik Kruschen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nogal pessimistisch gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voelen. Opgewekter, sterker en veel energieker, zonder rheumatlek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf doorgaan met Kruschen Salts. Meestal neem ik wat mee in een enveloppe als ik buitenshuis moet overnachten. Op reis raad ik iedereen Kruschen Salts aan". Dikwijls is bij beginnende rheumatische pijn het slachtoffer zich niet bewust van de oorzaak. Immers, onbemerkt kunnen de afvalstoffen zich in Uw lichaam op- hoopen, die niet alleen de oorzaak zijn van indigestie, maar waaruit dan langzamer hand ook de schadelijke stoffen als urine zuur etc. ontstaan. Juist dit urinezuur ls maar al te dikwijls de oorzaak van rheu matlek. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen snel en volkomen op natuurlijke wijze worden ver wijderd. Het bloed wordt gezuiverd, de eet lust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen, om tenslotte ge heel op te houden. 9117 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten h f. 0.40, f0.70 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Ingez. Mcd.) Wat de verklaringen van Mac Mahon betreft, over het z.g. complot door een buitenlandsche mogendheid, tegen het leven van den koning gesmeed, verklaarde de attorney-generaal, dat te dien aanzien reeds nasporingen zijn gedaan, welke ech ter de Britsche autoriteiten overtuigd heb ben, dat de mededeelingen van den be klaagde volkomen ongegrond zijn. punt der aanklacht Mac Mahon schuldig verklaard en hem wegens „het te voor schijn halen van een revolver in de nabij- De jury heeft tenslotte op het derde Bilbao wil verzet bieden. Eer. vooraanstaande Spaansche persoon lijkheid, die te Bayonne uit Bilbao is aan gekomen, verklaarde, dat de Basken en de regeeringstroepen te Bilbao vastbesloten zijn, deze stad niet, zooals met San Se bastian is geschied, aan de nationalisten prijs te geven. Er bevinden zich 6000 man schappen van t regeeringsleger te Loyola en het aantal troepen rond en in Bilbao kar. op 40.000 worden geschat. Evenwel is het meerendeel dezer man nen slecht of heelemaal niet bewapend. Er is vooral groot gebrek aan artillerie en mitrailleurs; desondanks zijn de troepen vol moed en vastbesloten, de stad tot het uiterste te verdedigen. Belegerden in het Alcazar weigeren bemiddeling. De nationalen, die in het Alcazar worden belegerd, hebben de bemiddeling van den ambassadeur van Chili van de hand ge wezen. De coördinatie-commissie opnieuw bijeen. Gisteren is de tweede bijeenkomst ge houden van de coördinatie-commissie in zake de niet-inmenging ,in de Locarno- zaal op het departement van buitenland sche zaken te Londen. Zij werd bijgewoond door de vertegen woordigers van 20 staten. De commissie be studeerde bepaalde kwesties ten aanzien van de strekking van de overeenkomst en de gedelegeerden beloofden zoo noodig ten spoedigste instructies van hun regeeringen te verkrijgen inzake de besproken vraag stukken. De commissie bekrachtigde het besluit, dat zij reeds op haar eerste ver gadering genomen had, inzake het strikt vertrouwelijke van de besprekingen, be halve dat na elke bijeenkomst een commu niqué zal worden gepubliceerd. Na al£a" meene besprekingen ls besloten een sud- commissie te benoemen om den voorzitter bij te staan in het dagelijksche werk. Deze commissie zal bestaan uit de vertegenwoor digers van België, Engeland, Tsjecho-Slo- wakije, Frankrijk, Sovjet-Rusland, land. Italië en Zweden. De eerste bijeen komst van deze sub-commissie zal vanmia- dag plaats hebben om vier uur in het mi nisterie van buitenlandsche zaken, db commissie vernam verder met blijdscnap. dat de meeste afgevaardigden reeds net secretariaat de afschriften hadden strekt van de maatregelen en wetten, waise in de landen genomen zijn inzake de nie- Inmenging. Deze documenten zullen spoedig mogelijk worden bestudeerd. Engelsch schip aangehouden. Het Britsche s.s. „Gibel Zerjow", dat gis teravond van Gibraltar naar Melilla was vertrokken, Is op zeven mijl afstalI® Melilla door een torpedojager der opaa sche regeering aangehouden. Reuter verneemt van betrouwbare zu dat de Spaansche torpedojager de Zerjow" beval van koers te veraiideren naar Gibraltar terug te keeren. Het sc y gaf hieraan gevolg en werd owr grooten afstand door den oorlogéchter vergezeld. De „Gibel Zerjow" zond een draadloos verzoek om hulp alt' „,7 en op de Britsche oorlogsschepen Arrow Anthony" verschenen »n de Soaar. torpedojager vluchtte De ..Gibel et [c zett: de veis voort en wordt vanavon Melilla verwacht. dat Van Spaansche zijde wordt gemeiu, voor de haven van Melilla mijnen zijn gelegd. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10