Leidsch Daqbk hei Ufo Jaargang Maandag 14 September 1936 No. 38 HOLLAND WINNAAR VAN DE ESTAFETTE DWARS DOOR LEIDEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Een zege, die geen oogenhlik in gevaar is geweest tblöSi flUUiUlMUIUIHmtBl TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 RED. 1507 lllllllUlllllltlimillllllliMlIIIIIIIHIflIUWIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIul Hoe kon het anders: op Oranje-dag moest de Oranje-ploeg winnen! „Holland", ken baar aan de Oranje-broeken van haar loo- pers, won dus Zaterdag den jaarlijkschen estafette-wedloop om het Leidsch Dagblad- wisselschild en den Oranjeboombeker en dat was een zege, die klonk als een klok. Bijna met hetzelfde verschil als zij verleden Jaar door Donar geslagen werd, wist Holland thans over de ploeg der groensterren te triomfeeren en zij deed dat op een zoo ge degen en overtuigende wijze, dat haar over winning vanaf de Korevaarstraat al niet meer ln gevaar is geweest. De capaciteiten der Oranje-broeken zijn daarbij beduidend grooter gebleken dan in 1935 en dat demonstreert zich wel het klaarste in de uitslagen van toen en van nu. waaruit men ziet dat de Holland-esta fette-ploeg in een jaar tijds met niet min der dan bijna 24 seconden aan snelheid ge wonnen heeft. Op een totaal van ruim negen minuten maakt dat een verschil van zeer groote en waardevolle beteekenis! Haar ernstigste concurrente is Donar ge weest en dat Bonte c.s. zich weer tot het uiterste geven zouden sprak vanzelf, omdat een overwinning thans aan Donar zoowel het Leidsch Dagblad-wisselschild als de Oranjeboom-wisselbeker definitief in eigen dom brengen zou. Zij kwamen dus perfect getraind aan den start en zij hebben uit stekend partij gegeven, al werd het ver schil met het leidende Holland dan ook ge leidelijk iets grooter totdat het tenslotte aangroeide tot minstens 50 meter en de laatste Donar-loopers derhalve voor een hopelooze taak werden gesteld. Intusschen had Donar ook eenigen tegen slag gehad. Kwajongens poogden op hinder lijke wijze voortdurend de race per fiets te volgen en toen een hunner juist op den hoek naar den Steenschuur door de pers auto werd getorpedeerd gaf dat even op onthoud, hier zoowel als enkele tientallen meters verder bij het wisselpunt, en het was toevallig beide malen een drager van de groene ster, die er last van ondervond. Ware het niet gebeurd, Holland zou toch gewonnen hebben en de eindstand is er dus niet door beïnvloed, doch de achter stand op de Oranje-broeken was allicht met een tien- a vijftiental meters verminderd. Het Goudsche Vires et Celeritas, van het welk men eveneens eenig gevaar meende te moeten duchten, heeft het grootste deel van het parcours op de derde plaats geloo- pen en is ook als zoodanig geëindigd zon der Donar's positie te kunnen bedreigen. Op dezen zonnigen Zaterdagmiddag met z'n enorme pubieke belangstelling is de estafette Dwars door Leiden dus weer een evenement van groote propagandistische waarde geweest, temeer omdat er niet min der dan acht deelnemende ploegen waren (Quick Boys had zich teruggetrokken), wat het dubbele was van verleden jaar. Een feit van beteekenis was daarbij dat Donar niet won, zoodat de beide hoofdprijzen bewaard zijn gebleven. Het Leidsch Dag blad wisselschild werd voor de eerste maal 'bi 1933) gewonnen door U.V.S., daarna tweemaal achtereen door Donar, dat in die beide jaren tevens den Oranjeboom-beker veroverde en thans heeft dan ook Holland een kans op deze fraaie prijzen gekregen. Aan de spanning kan dit slechts ten goede komen! Hoewel allen gelijk van start zijn gegaan en er voor het publiek slechts één groep deelnemers te onderschelden viel zijn er in Foto Van Vliet. De Holland-looper de la Bije gaat als eerste door de finish. werkelijkheid twee afdeelingen geweest. Van de B-groep werd Lugdunum winnaar, Lugdunum dat jaren achtereen de athle- tiek links heeft laten liggen, doch thans tot deze mooie sport teruggekeerd is en een keurige prestatie verrichtte door als eerste der niet-K.N A.U-leden' te eindigen, zelfs met aanzienlijken voorsprong op U.V.S., dat zoo dikwijls een belangrijke rol vervuld heeft bij dezen wedstrijd, doch zich na een goed begin thans met de zevende plaats tevreden heeft moeten stellen. Lug dunum zien wij ongetwijfeld een volgend jaar opnieuw aan den start na het succes van Zaterdag, terwijl we van de zijde van de blauwwitten dan een revanche mogen verwachten. De start vond als vorige jaren te ruim kwart over drie plaats op de Kastanjekade en het was voor ons in de pers-auto, die bereids vooruitgereden was, welhaast een vreugde de oude, vertrouwde figuur van den Donar-man Bonte als eerste te zien verschijnen om den hoek van de Heerenstraat en de Koninglnnelaan! Deze estafette begint reeds traditie te krijgen hier te Leiden en zoo is het voor ons eveneens traditie geworden Bonte als eerste den stok aan z'n clubgenoot te zien overgeven. O, hij werd fel bedreigd dezen keer door den U.V.S.'er Van Bovene, maar Bonte was dan toch eerste en een woord van hulde en grooten lof mag daarvoor niet achterwege blijven! Dadelijk na het eerste wissëlpunt heeft Schuss voor Holland de leiding veroverd met S. Robbers, van Donar, als tweede. Toen Schuss overgaf aan van Benten was de voorsprong der Oranje-mannen reeds tot 10 meter gegroeid en langzaam maarzeker hebben wij Holland daarna terrein zien winnen, zoodat er bij de De Gijselaarsbank reeds geen twijfel meer kon zijn omtrent den uitslag. Donar was en bleef tweede zonder uitzicht op verbetering van haar gisitle, terwijl U.V.S. zich slechts tot op de orevaarstraat als derde handhaven kon. Het Goudsche Vires et Celeritas kwam daar snel opzetten en verdrong de blauwwitten, die toen meer en meer teruggedreven zijn en waarlijk op de eindstreep nog door L.O.V., dat zesde werd, gepasseerd konden worden. De Goudenaars intusschen zullen zich in hun derde positie niet al te safe hebben gevoeld want eerst was het A.S.C., dat haar dicht op de hielen kwam (Prevo had bij de De Gijselaarsbank maar heel weinig ach terstand) en later drong Lugdunum zoo onstuimig naar voren dat het op de Kaiser - straat werkelijk nog een oogenblik gesche nen heeft alsof er nog strijd komen zou tusschen Gouda en haar Leidsche achter volgers. Het slot was niettemin voor Vires et Celeritas, dat nog met een beduidenden voorsprong op Lugdunum door de finish gegaan is, terwijl A.S.C. vijfde werd en daarmede dén tweeden prijs won in de B-groep. In café .Royal" aan de Douzastraat heeft de voorzitter van Holland (dat met de organisatie belast was), de heer Gulde- mond, na afloop een woord van dank ge sproken tot allen, die tot het welslagen van deze estafette hebben medegewerkt, daarbij de hoop uitsprekende dat het volgende jaar nog meer ploegen aan den start zullen mo gen verschijnen. De heer Desseling, voor zitter van het district Zuid-Holland der K.N.A.U.. heeft vervolgens de prijzen uit gereikt. Holland, dat een tijd had gemaakt van 9 min. 13.4 sec..won, zooals spreker het uit drukte, twee wisselprijzen en tien zilveren draagmedailles (zijnde, dit ter verduide lijking, onzerzijds, de Oranje-beker, be stemd voor de eerst-aankomende ploeg, het Leidsch Dagblad-wisselschild, voor de eer ste Leidsche vereenlging, en tien door ons blad aangeboden persoonlijke medailles voor de winnaars van het schild). Haar ploeg bestond uit: Deyn, Schuss, van Ben ten, Nota. Schuman, Clements. Dubbelaar. Visser, van Babel, en de la Bije. De tijd van Donar, dat den tweeiden prijs in de A-afdeeling veroverde, was 9 m. 24.8 sec. Haar loopers waren: H. Bonte, S. Robbers. Wurzer, van Veen, F. Robbers, Pont, Hensbergen, Kwestroo. Muldesr en Rozendaal. Voor de B-groep was het resultaat: 1. Lugdunum, in 10 min. 5 sec., met: Roman, Vis, Jansen, Lepelaar, Pauw, Paalman, v. d. Linden, Kooloos, Gressie en Bredeveld; 2e prijs: A.S.C., tijd 10 m. 46.3 sèc. met ten Cate, Abelman. Biesiot. Bronsgeest. Jutte, Prevo, Bonte, Brussee, B. van Leeuwen en van Nierop; 3e prijs: L.O.V.: 4e prijs: U.V.S. Naar wij vernemen was voor den aan vang der estafette door U.V.S. geprotes teerd legen het uitkomen voor Holland van de U.V.S.'er J. de la Bye. die voor U.V.S. loopen zou. doch in de afgeloopen weck ook liü van Holland geworden is en toen meedeelde voor die vereeniging te zul len uitkomen Donar heeft zich bij dit pro test van U.V.S. aangesloten, wat niet ver- hinoerd heeft dat. men na afloop tot de uitreiking der prijzen is overgegaan zon der dat met het protest rekening is ge houden. van inwendige strubbelingen. Bekende spe lers als Pots, Bonsema. Brink, Meulema, Luppes en van Meel zijn thans geen lid meer en een groot aantal nieuwelingen is dus in het eerste elftal opgenomen. Deze ploeg heeft de competitie inmiddels goed ingezet. Zij was beduidend sterker dan Veendam en won mede door groote schot vaardigheid van het bezoekende Veen- dam! OM DEN ZILVEREN BAL. Foto Van Vliet. VOETBAL. KON. NED. VOETBALBOND. UITSLAGEN VAN GISTEREN. Voor den K.N.V.B. zijn gisteren de vol gende uitslagen verkregen: Af deeling III: PEC—NEC 13, AGOW— Tubantia 20, EnschedéJWageningen 5-0, Go AheadEnschedesche Boys 30, Hera cles—ZAC 7—2. Af deeling IV: PSVNO AD 2—1, LONGA— Juliana 51, MWEindhoven 43, BW— Roermond 22, BleijerlueideNAC 1—1. Af deeling V: HoogezaaidBe Quick 22, GVAV—Friesland 40, AchillesSneek 11, VelocitasVeendajn 40. Van Overal. hv winnende Holland-p'^.g (links naar rechts), knielend: Van Benten, Bakel, Dubbelaar, Schuman en Nota. Staande: Schüss, Clements, dr. Verrijp (medisch ad viseur), v. d. Berghe (trainer), De la Bije, Visser en Deyn. Terwijl in het Westen officieel nog voet- balrust heerscht (gespeeld is er intusschen op vrijwel alle velden) begon gisteren in de andere drie districten de competitie, waar bij eenige resultaten geboekt zijn die niet werden verwacht. In Zwolle b.v. speelde de debutante NEC uit Nijmegen, zoo enthou siast dat zij een zeer mat optredend PEC met 31 te kloppen wist! Dergelijke uitbar stingen van geestdrift en strijdlust komen nog al eens voor bij clubs, die voor het eerst in een hoogere klasse spelen, maar verras send is dit resultaat tegen PEC toch zonder twijfel. ZAC, dat zoo goed overzomerd heette te hebben, dat den Groninger Dag blad-beker won en in het tournooi om den Arolbeker zoo uitstekend van zich af beet, werd met 72 door Heracles geslagen. Het geen al weer bewijst dat op vriendschappe lijke ontmoetingen nauwelijks eenig peil te trekken valt! In het Zuiden was alles vrij normaal, ge toetst aan de prestaties van verleden jaar. In het Noorden, daarentegen, zal niemand gedacht hebben dat Be Quick in Hoogezand, na een 20 voorsprong met de rust, met een draw (22) genoegen zou moeten nemen. Velocitas speelt dit seizoen met een zeer gewijzigde en verzwakte ploeg als gevolg ADO WINT IN DE FINALE MET 5—0 VAN SPARTA. Ten aanschouwe van, naar schatting tienduizend menschen heeft gistermiddag op het Sparta-terrein te Rotterdam de eindstrijd van het tournooi om den zilve ren voetbal, tusschen Sparta en Ado plaats gehad. De Hagenaars, die den geheelen wed strijd een zeer verdienstelijke partij voet bal lieten zien, hebben dezen wedstrijd met niet minder dan 5—0 verdiend gewonnen. Bij de Rotterdammers waren het voor namelijk de beide achterspelers, die in dezen wedstrijd faalden. Keeper Cohen maakte ervan, wat ervan te maken viel. Misschien had hij het eerste doelpunt kun nen voorkomen, doch de overige vier waren onhoudbaar. Er zijn ongeveer vijf minuten gespeeld, als Ado haar eerste doelpunt scoort. Na een voorzet van links schiet Volz langs den uitloopenden Cohen het leder in het doel (0—1). Nauwelijks is weer afgetrapt, of de gas ten gaan er opnieuw vandoor. Weer wordt de bal van links voorgezet. Tap snelt toe en schiet met een hard, hoog schot, op grooten afstand het leder In. Het blijft een fel offensief op het Rotterdamsche doel en slechts een enkele maal gelukt het den Spartanen den aanval voor eenige oogen- blikken over te nemen. Wel slaagt Sparta er geleidelijk in zich wat los te werken, doch ADO blijft de leiding behouden en blijkt niet van zins die aan de Rotterdam mers af te staan Telkens opnieuw glijdt de Haagsche voorhoede langs de Rotter damsche backs en telkens dreigt het voor het Sparta-doel. Tegen het einde van de eerste helft gaat het spel weer wat meer gelijk op. In de tweede helft zit Sparta er aan vankelijk goed op, doch al spoedig nemen de gasten het spel weer in handen. Er zijn ongeveer 15 minuten gespeeld, als ADO den voorsprong vergroot. Berg gaat er alleen van door en schiet via den uitloopenden Cohen het leder in het verlaten doel (0—3) Enkele oogenblikken later brengt dezelfde speler den stand op 04 door met een ver, hoog schot Cohen te passeeren. Hij is hier mede echter nog niet tevreden, want spoe dig daarna schiet Berg na een kort duel voor het Rotterdamsche doel het vijfde Haagsche doelpunt in (05). De gasten blijven de leiding behouden en staan die niet meer af. Wel probeert Sparta in de laatste oogenblikken nog de eer te redden, doch deze poging mislukt en als scheidsrechter Mutters het einde aankondigt heeft ADO met 50 verdiend gewonnen. Na afloop van den wedstrijd heeft de voorzitter van de zilveren voetbal-commis sie. de heer C. van Hasselt, met een toe passelijke toespraak den zilveren bal aan het winnende team uitgereikt. U. V. S.—QUICK 1—1. Een gelijk spel de juiste verhouding. Gisteren speelde U.V.S. op het N.B.L.O. terrein haar laatsten oefenwedstrijd voor het begin van de competitie tegen het Haagsche Quick. Het elftal der blauwwit ten was thans meer gecompleteerd en tegen het goed spelend team der Haan tjes kon deze wedstrijd voor de thuisclub als een goede oefening gelden. Aanvanke lijk hadden de Leidenaars weinig in te brengen, doch toen na de eerste tien mi nuten de bezoekers uit de vele goede aan vallen, dank zij behoorlijk werk der U.V.S.- verdediging, nog geen voorsprong hadden verkregen, kwam U.V S. er beter in en ging de strijd gelijk op. Het geheel kreeg een gansch ander spel- beeld. Er kwam wat meer strijdlust, ook in de U.V.S.-gelederen, een zoo hoog noodige factor voor de blauwwitten, tot het ver krijgen van succes. Beurtelings ging het van doel tot doel, snel den bal verplaat send met zoowel open als kort spel. Af en toe was er aan beide zijden nog wel een pingelaar, die de verdediging gelegenheid gaf den buitenspelval met succes uit te zetten, doch over het geheel genomen was het spel veel beter dan in vorige oefen wedstrijden. Na meerdere goede aanvallen, opende Van Goor op zeer fraaie wijze, on houdbaar voor den keeper, de score. 10. Aangemoedigd door dit succes had U.V.S. tot de rust het beste van het spel, doch zij wist in die periode de score niet te ver- hoogen. De tweede helft gaf in zijn geheel een beeld van gelijk opgaanden strijd, waarin meerdere goede staaltjes voetbal worden vertoond. Na ongeveer 10 minuten spelen, doelpuntte de rechtsbinnen van Quick. 11. Fel werd verder om het winnende doelpunt gestreden, doch de stand bleef onveranderd. Holland voor een jaar winnaar van het Leidsch Dagblad-Schild en den Oranje- boom-beker in de estafette „Dwars door Leiden". De tenniswedstrijd NederlandBelgië is geëindigd met een gelijk spel 1717. Brunhilde won drie K.N.G.V.-athletiek- kampioenschappen door mevr. Jutte en mej. Dieben. De zeilwedstrijden om de Nationale jol- len-kampioenschappenvóór-wedstrijden nog niet beëindigd. LUGDUNUM I—R.V.C. I 3—5. Weinig belangrijks. In een matigen wedstrijd moest Lugdu num de eer aan de Residentie-voetbalclub laten. Bij de groen-witten is de juiste sa menstelling nog steeds niet eevonden. wat tot puntenverlies kan leiden als de com petitie begint. Trouwens het systeem van spelen der Pomona-bewoners is te sloom. Zij vechten niet voor een zoo goed moge lijk resultaat. Bovendien hebben de spe lers te veel tijd noodig om tot handelen te komen Laten we hopen dat op 'n slechte generale repetitie een goede uitvoering zal volgen. Keeper v. d. Berg die weer eens in doel stond, deed het niet beter dan de andere keepers, die reeds den vuurdoop hebben ondergaan. De Hagenaars beschik ken over een homogene ploeg, zonder uit blinkers. die zeer zeker een goede plaats op de ranglijst zullen bereiken. Over het spelverloop diene het volgende: Rust kwam mett 21 voor de thuis club. het einde met 52 voor R.V.C. De doelpunten van Lugdunum werden ge maakt door Weerlee en De Roo. LUGDUNUM II—R.V.C. II 3—4. De vlugge Hagenaars wisten de fouten in de Leidsche verdediging voortdurend af te straffen en zij wonnen met 43. Rust 11. Voor de Leidsche doelpunten zorgden Weerlee. Goddlin en Koolloos. Scheidsrechter v. d. Blom leidde goed. De verdere uitslagen waren: Lugdunum Jun. ASportman Jun. A 65: Lugdunum Jun. BU.V.S. Jun. B 43; Lugd Adsp. ASportman Adsp. A 151: Lugd. Adsp. BRoodenburg Ados. 0—8. O A.S C.—DE JAGERS. Roodzwart heeft den laatsten vrijen Zon dag voor den aanvang van de competitie benut voor het spelen van een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de Jagers. Aangezien Mooten nog op de ziekenlijst stond, debuteerde van Duyn op de mid denvoorplaats en hij deed daar vaak ver dienstelijk werk, hoewel hij in doorzet tingsvermogen tekort schoot. A.S.C. had aanvankelijk het beste van het spel en nam de leiding door goede schoten van Prevo (20), doch de vreugde was van korten duur, want twee misverstanden in de Leid sche achterhoede, die verzuimde in te grij pen. leverden evenzoovele Haagsche doel punten op. Rust ging in met gelijken stand. Het eerste kwartier na de hervatting was het spel nog alleszins het aanzien waard, doch daarna verflauwde aan weers zijden de animo en het laatste half uur bood dan ook weinig aantrekkelijks meer. A S.C. kwam door twee blunders van den Haagsche doelman op goedkoope wijze aan een 42 voorsprong, doch opnieuw maak ten de Hagenaars gelijk (44), waarmede bet einde kwam Voor deze ontmoeting speelden de reser ve-elftallen van beide clubs tegen elkaar, waarin de roodzwarten met 4—2 meester van het terrein bleven. UIT VOORHOUT. LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN—A.S.C. Woensdag te 6 uur spelen de Leidsche Bakkersgezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen A.S.C. op Nieuweroord- terrein achter het Ziekenhuis. Deze wed strijd staat onder leiding van den heer B. Pijnaker. o De uitslagen van gisteren zijn: Forcholte II—Van Nispen (Zilk), 3—3 en Foreholte I —Meerburg I 41. BEDRIJFSELFTALLEN-COMPETITIL BOSKOOP. Hedenavond wordt gespeeld Jan Spek Gebr. Kromhout-Mesman: morgen J Boer Wz. en Zn.—Sierteeltcentrale: Woensdag W C. Hage en Co.—M Koster en Zn.. Donderdag: Rijwielherstellers—v d V-s en Co., waarmede tevens deze com oef tie wordt besloten. De wedstrijd W. C. Hage en Co.—M. Koster en Zn op Woensdag a.s. wordt wel belanerijk. daar in deze ontmoetine over het kampioenschap van „Boskoop" beslist

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9