IfIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 14 Sepfember 1936 NAGEKOMEN BERICHTEN De Nationale qedenkdae ^tfllN/T r* IITIERI^ STADSNIEUWS. BERICHTEN UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW De strijd in Spanje LUCHTVAART i veder landsche natuurhistorische vereeniging afd. leiden. Excursie. Ondanks den Nationalen Feestdag was je deelneming aan de uitgeschreven excur- de naar Sassenheim en De Kaag zóó Bevre digend, dat deze niet behoefde te worden uitgesteld. De deelnemers begaven zich met de Kaarlemsche tram naar Lisse; aan de halte Engelenbrug werd uitgestapt. Hier begon de wandeling, die langs de 2de Poel- laan en over den kronkelenden dijk der Ringsloot tot aan de Ringvaart ging. Bij den molen werd men per roeiboot overge- ret naar den weg, welke langs de ringvaart naar het stoomgemaal de Leeghwater voert. Met de pont kwam men in het dorpje De I, dat achter den kinderoptocht, voor afgegaan door de muziek werd binnenge marcheerd. Hier dacht men zich wat te Ttrfrisschen in den theetuin. Dit bleek Khter ijdele hoop te zijn, daar alle aan- iteaige stoelen, glazen en kopjes naar het leestterrein waren verhuisd. Men zette zich (oen in het gras aan den Kaagoever en genoot van het gezicht der vele voorbij- scherende zeilbootjes en van de prachtige vergezichten, welke hier te genieten zijn. De terugweg ging via de 3de Poellaan naar de tramhalte te Sassenheim Ofschoon het reeds tamelijk ver in den tijd is voor het vinden van bloeiende plan ten, werden toch nog verschillende vond sten gedaan. Zoo noemen we b.v. eenlge late doovenetels en koekoeksbloemen, ook lie bereklauwen waren hier en daar nog in bloei. Tusschen de zegge en de riet pluimen, waarin de winde omhoog klom, ontdekte men de zaaddoozen der iris, de roode bessen der nachtschade, de moeras- indoorn, moeraswilgenroosjes, egelskoo, het koninginne- of leverkruit, wilde Bertram, uitgebloeide waterweegbree, verder de watermunt en smeerwortel, o aanbesteding bouw chr. kleuterschool. De architect W. Fontein heeft heden morgen aanbesteed den bouw van een kleuterschool aan den Morschweg voor re kening van de Ver. voor Christelijk onder wijs alhier. Er was als volgt ingeschreven: B Loeve en Jac. de Vries, Delft f.21 830; J. de Wit, Leiderdorp f. 24.300; N.V. den Hoed en Bakker, Bergambacht f. 24.378; A óe Jong, Leiden f.24 750; Gebr. van Itcr- son. Rijnsburg f. 24.896; G. van Eek, Zeg veld f. 25.350; A- van Duin, Noordwijk a. Zee f. 25.600; Jac. van der Plas, Katwijk san Zee f. 25.622; W. van der Helm, Alphen aan den Rijn f. 25.875; J- N. Kranenburg, Delft f. 25.900; A. van Dam, Aiphen aan ien Rijn f. 25.975; W. Hoogstraten, Leiden 126.175; Arie Bergshoeff. Alphen aan den Rijn f. 26.200; F. M. Klokgieter, Rijswijk, 1.28.255; J. Th. Cornet. Leiden f 26.262; Corn. Boel, Voorburg, f. 26.370; J. Vonk en C Koppe, Alphen a. d. Rijn, f. 26.531; firma G. Splinter. Leiden, f. 26.873; G. van den Vijver en N van Egmond, Rijnsburg, 1 27.079; Gebr. Oosterom, Warmond,- f. 27.100; Gebr. H. V. en J. de Vries, Haar- lem-Purmerend, f. 27.400; Gebr. de Graaf, Voorschoten, f. 27.400; W. Guyt en L. Guyt, Katwijk aan Zee f.27 417; Proper, Leiden, f 27.542. C v. d Plas Katwijk aan Zee. f. 27.550; Bouter en Harteveld. Leiden, f. 27 646; C. van Vliet. Den Haag. f 27.850; J. van der Wal, Zandvoort. f. 27.977; Gebr. Mol Lei derdorp, f 28,100; Gebr. A. J. en Abr. Ouwehand. Katwijk aan Zee. f 28.134: H. Oudenes. Aiphen aan den RUn. f. 28.700: leo Zitman Leiden, f. 28 900: J. H Albers, Den Haag, f. 28.900: Fa. B. J Huurman. Leiden, f. 28.937: J Joeke. Den Haag, 1 28.985; Th G. Barthen. Leiden, f. 29.292; Jac. van Riet. Leiden, f.29 537; Schmle- mans Aann. Mü, Utrecht, f 29.678; W. Janssen. Voorschoten, f 29.945; w. N. Haamel. Den Haag, f. 29.997; P. Hulsbos, Ibbenes f. 30.998: Fa. v. 't Hart en Anen. Lelden, f. 31.980 De gunning werd aangehouden. o Bij Kon. Besluit van 10 Sept. 1936 is Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau mej. A. E. Groll, penningmeesteres- •e van de vereeniging voor misvormden al hier. Bij Kon. Besluit van 8 Sept. 1936 zijn benoemd tot gedelegeerden van de Neder- landsche regeering bij het 5e Internatio naal Congres voor Byzantijnsche studiën, dat van 20 tot en met 27 Sept. 1936 te Rome ia] worden gehouden: prof. dr A. W. By- 'anck. hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit alhier en prof. dr. L. H. Grondijs, bij zonder hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. BINNENLAND. mislukte anti-slip-demonstratie te den haag. In de Nieuwe Parklaan te Den Haag tus- «chen hotel Wittebrug en den Wagenaar- ve;. zou hedenochtend gedemonstreerd 'orden met een middel ter voorkoming van bet slippen van automobielen. Vertegenwoordigers van de departementen ■an Waterstaat en Defensie, de K.N.A.C., den A.N.W.B.. den motorvaartuigendienst. oen bond voor bedrijfsautohouders in Ne derland, brandweer en politie waren om ftt uur getuige van het eerste gedeelte van deze demonstratie, die hierin bestond te )aten zien, hoe goed men in een dergelijke 'aan kan slippen. Een wagen van den ge Oecntelijken reinigingsdienst had het weg dek rijkelijk besproeid, toen de uitvinder en fabrikant van dit middel, de heer Erik oosvad, van Deensche nationaliteit, in zijn 'ito, waarin de antislip-inrichting is aan gebracht, met een snelheid van 40 K.M. ter booste van de aanwezigen plotseling remde. °e auto slipte een weinig, maar volgens wkele vrienden van den uitvinder was het bewijs niet overtuigend geleverd, zoodat eenzelfde manoeuvre bij een snelheid van "K.M. zou worden uitgevoerd. De uitvinder remde, toen zijn kilometer- ■ejjer 60 aanwees, sterk af enreed par ses de trambaan op, na eerst een boompje Mt den grond te hebben gelicht. Het gevolg vns. dat er een voorband leegliep, en dat Jet linkervoorspatbord geheel werd inge rukt waardoor het tweede gedeelte van de demonstratie: het rijden op een vochtigen Jog met toepassing der uitvinding, niet t0Ji plaats hebben. Men moest heengaan zonder het apparaat werking te hebben gezien. DE KONINKLIJKE RIJTOER TE DEN HAAG. DE ROUTE VASTGESTELD. De route, welke de vorstelijke personen morgenmiddag te vier uur tijdens hun rij toer te Den Haag zullen volgen luidt: Noordeinde, Paleisstraat, Oranjestraat, Parkstraat, Alexanderstraat, Plein 1813, Alexanderstraat. Javastraat. Schevenlng- scheweg, Carnegieplein, Carneglelaan, Groothertoginnelaan, Stadhouderslaan Scheveningscheweg, Badhuisstraat, Ge- vers-Deynootweg, Gevers-Deynootplein, N. Parklaan, Wittebrug, Koninginnegracht, Prlncessegracht, Korte Voorhout, Tournool- veld. Lange Vijverberg, Kneuterdijk, Heul- straat, Noordeinde. BUITENLAND. DE SPRINGVLOED IN NOORWEGEN. Men meldt ons nog nader over den SDringvloed in Noorwegen: De bergstortlng vormde een springvloed van meer dan 40 meter hoogte. Een von kenregen, ontstaan door de op elkaar stortende rotsen zette de omgeving in een fantastisch licht. De ramp speelde zich in enkele seconden af. Een groot aantal lijken dreef in de fjord. 16 zijn reeds aangespoeld. Een vrij groot stoomschip werd een 500 M. op het strand geschoven en geheel vernield. Vele motor- en zellbooten ondergingen een zelfde lot. Op het dak van een boerderij, welke bij den vorigen catastrophalen springvloed in 1905 gespaard werd, trachtte een boerin met 4 kinderen zich in veiligheid te stel len. Zij werd Inderdaad met 2 kinderen gered, de anderen kwamen om. Direct na de ramp bereikte het water in het Loenmeer een peil van 67 M. tegen 45 M. in 1905. De electrlsche centrale van Loen werd zoo ernstig beschadigd dat de plaats en de geheele omgev'ng van licht verstoken zltn. Ettelijke lneengedrukte hulzen werden op 500—700 meter afstand van hun plaats terugeevonden. IJMUIDEN, 14 Sept. 1936. vischpruzen. Tarbot per kilo 1.050.84. griet per kist van 50 kilo f. 265. tongen per kilo f. 1.60 0.94, middelschol per kist van 50 kilo f. 34, zetschol f. 228, kleine schol f. 164.20. schar f. 8.50, tongschar f. 27—25, roggen per 20 stuks f174.50. vleeten per stuk f. 2.75 0.90, groote schelvisch per kist van 50 kilo f. 2818, middel schelv f 23—16, kleinmiddel schelvisch f. 17—9, kleine schelv. f. 146, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 5033, gullen per kist van 50 kilo f. 16—4. lengen per stuk f. 1.13—0.47, heilbot per kilo f. 1.01- 0.70. wijting per kist van 50 kilo f. 5.802.10, koolvisch per stuk f. 1.250.15. makreel per kist van 50 kilo f 5.25—2.70. Aangevoerd: kleine hake f.20. Aangevoerd zijn: 1721 kisten versche ha ring. Prijzen: f. 3.202.10. Aangevoerd: 10 kantjes steurharlng. Prijs f. 8.90. Overgeladen naar Katwijk: KW 67 met 401 kantjes. KW 61 met 240 kantjes, KW 172 met 282 kantjes en KW 38 met 277 kantjes pekelharing. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM 98 met I. 2550, IJM 39 met f. 2470, IJM 167 met f.2820, IJM 46 met f.2300, IJM 105 met f.2610, IJM 130 met f.2730, IJM 10 met f.3050, IJM 37 met f.4030. IJM 112 met f.3360. IJM 26 met f.3870, IJM 196 met f.3290. IJM 88 met f 1450, IJM 114 met f. 1280. IJM 161 met f. 1260, IJM 159 met f. 1350, IJM 103 met f. 2100. en de loggers: Y 204 met f. 590, P 9 met f. 940, KW 75 met f. 613, KW 162 met f500, KW 76 met f. 1330, KW 177 met f. 510, KW 178 met f. 310, KW 154 met f. 620, KW 91 met f. 310, KW 59 met f. 620, KW 132 met f. 540, KW 105 met f. 520 en KW 27 met f. 470 besomming. VLAARDINGEN 14 Sept. Binnengekomen van de haringvisscherij: 11 schepen met 233 last, waarvan KW 149 met 13 last; KW 39. met 29 last: KW 42, met 34 last; KW 37. met 18 last; KW 31. met 22 last. Prijzen: Volle f 8.909.30; maatjes f7.70 —8.60; yle f. 9.60—10; steurharlng f. 6.90 8.40. de roofoverval te heesch. Voor het gerechtshof te Den Bosch werd in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen de gedetineerde Ossche arbeiders Jo hannes Marinus den Brok, Henrlcus Corne- iis van Galen en Michael van Riekevoort, die door de rechtbank te 's Hertogenbosch zijn veroordeeld tot resp. 2, 4 en 5 jaar ge vangenisstraf, omdat zij in den nacht van 24 op 25 December 1933 te Heesch hebben ingebroken in de woning van Hendrikus Wilem Christiaans en daaruit een bedrag van f. 110 hebben ontvreemd. Daarbij heb ben zij Christiaans vastgebonden en mis handeld. De verdachte van Riekevoort, die voor de rechtbank een volledige bekentenis had af gelegd. kwam thans op deze bekentenis terug. Hij beweerde dat de agent van politie Ten Westened uit Oss hem door chloroform bewusteloos had gemaakt en op alle vragen ..ja" had laten antwoorden. De advocaat-generaal mr. Massink eischte in zijn requisitoir tegen de drie verdachten bevestiging van het vonnis en ook van de strafmaat n.l. 2, 4 en 5 jaar gev.-straf. Uit Alphen a. d. Rijn Ook Alphen is op den nationalen ge denkdag niet achter gebleven om de ver loving van H.K.H. Prinses Juliana met Z.H. Prins Bernhard op feestelijke wijze te her denken. Met ongekende éénheid en spon taniteit is gevolg gegeven aan den oproep van de feestcommissie tot deelname aan den optocht en gondelvaart. Zaterdagmor gen omstreeks 10 uur werden de feestelijk heden Ingezet met het luiden der klokken van alle kerkgebouwen, terwijl daarvoor, evenals op Koninginnedag, de tambours en hoornblazers van de Oranje Garde de re veille hadden geblazen. Omstreeks 2 uur kwam de drukte los en niemand bleef thuis Alle belangstelling ging uit naar den op tocht en volkszang aan den Buitenweg. Voor het vertrek van den optocht werden dc feestelijkheden door den burgemeester met een korte toespraak geopend, waarna begeleid door verschillende muziek- en zangvereenigingen op het terrein van de Ijsbaan verschillende vaderlandsche lie deren werden ten gehoore gebracht. Om streeks half drie had het vertrek plaats van den optocht. De deelname was enorm en had bij langere voorbereiding niet be ter en mooier kunnen zijn. De fleurige stoet werd geopend door een escorte van de Alphensche Ruiters, gevolgd door een versierde auto waarin de burgemeester, zijn echtgenooten en een lid van de feestcom missie had plaats genomen. Om alle groe pen verder te beschrijven zou ondoenlijk zijn. doch bijzonder willen wij vermelden uc wagen voorstellende de skisport te Gar- misch Partenkirchen waar Prinses en Prins elkaar voor het eerst hebben ont moet. Overal waar men passeerde stond het publiek rijen en rijen dik- Tenslotte werd de stoet op het Toussaintplein ont bonden. Het bleef evenwel druk op straat en omstreeks 7 uur .nam de drukte weer hand over hand toe en ging aller belang stelling uit naar de fakkel- en lampionop- tocht en de gondelvaart. Ook deze fakkel optocht en gondelvaart zijn een bijzonder succes geworden. Vooral de gondelvaart was bijzonder mooi. Langs de boorden van Óen Rijn zag het overal zwart van de men- schen. waarbij de verlichting zeer sprook jesachtig aandeed. De verlichting der hui zen was uitstekend verzorgd. De jongelui lieten zifch niet onbetuigd en overal was jolijt en werden groepen ge vormd, die onder het zingen van Vader landsche liederen aan hun feestvreugde uiting gaven. Na beëindiging van den fak keloptocht werden de burgemeester en zijn echtgenoote thuis gebracht, waar hij werd toegezongen. De burgemeester klom ten slotte op het hek voor zijn woning en dankte allen. Op verzoek van den burge meester werd daarop nogmaais door de aanwezigen gezongen de eerste twee cou pletter van het Wilhelmus. In de verschillende kerkgebouwen were gisteren de verlovingH'dankbaar herdacht. -.ï"1 1 r Uit Hazerswoude. Op buitengewoon spontane wijze heeft men hier Zaterdag uiting gegeven aan zijn liefde voor het Oranjehuis. Van bijna elke woning wapperde de Vaderlandsche drie kleur. Hier en daar waren versieringen aan gebracht. Met klokkengebeier werd het feest Ingeluid. Van 10 tot 11 uur werd door de muziekver. koraalmuziek van den toren ge geven en daarna werd een muzikale wande ling door het dorp gemaakt. Des namiddags hadden voor en op het plein van de Herv Kerk volksspelen plaats. Des avonds vond een groote fakkel- en lampionoptocht plaats Deze werd op het plein van de Chr. school opgesteld en bijna alle vereen, hebben daar aan deelgenomen. Deze optocht is dan ook een groot succes geweest. De verlichte stoet gaf een overweldigenden indruk. Het was een juichen en jubelen, waaraan geen einde scheen te komen. Toen de stoet weer op het plein was aangekomen .hield de burge meester een kernacthige toespraak, en bracht aan allen een woord van hartelijken dank voor het welslagen van dezen feest dag. Na het zingen van het Wilhlemus ging de stoet rustig uiteen. Uit Ter Aar De nationale gedenkdag werd alhier ge vierd door het houden van een optocht met ruim 800 schoolkinderen. Voor het gemeentehuis zongen de kinderen verschil lende nationale liederen en hielden de voorzitter der verschillende Oranjevereen. toespraken. De burgemeester, die zich met vrijwel het geheele gemeentebestuur op de stoep voor het gemeentehuis had opge- gesteld. sprak zlin blijdschap uit over deze eendrachtige betooging van trouw aan het aloude Oranjehuis, waarna de kinderen tractaties ontvingen. Medewerking bij deze betooging werd verleend door het muziek corps „Artl et Rellgioni" en de zangvereen. „Looft den Heer"- Onder de bevolking be stond groote belangstelling en honderden hadden zich naar het gemeentehuis be geven. Er werd overal druk gevlagd. Uit Roelofarendsveen Alle vereenlgingen van Oude en Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen hadden gehoor gegeven aan den oproep om Za terdagavond in den optocht ter eere van Prinses Juliana aanwezig te zijn. Een twee tal muziekkorpsen hield de stemming er in. Bij het gemeentehuis werd den burge meester een serenade gebracht, waarbij ds. Geerling uit Oude Wetering het woord voerde. Door deze verloving, aldus spr., is de band tusschen Oranje en Nederland we derom versterkt- Met een „lang leve onze Prinses en Haar verloofde!" besloot spr. zijn rede. De burgemeester van Alkemade dankte spr. voor zijn woorden. Hierna werd door alle aanwezigen uit volle borst twee coupletten van het oude Wilhelmus gezongen. Het muziekgezel schap bracht nog een „lang zullen zij le ven" uit op het Prinselijk paar. waarna de stoet langs Nieuwe Wetering trok voor een muziekale rondgang door het dorp. „Liefde voor Harmonie" gaf nog enkele nummers in de muziektent, waarmede het officieele gedeelte werd besloten. ALPHEN. 40-jarig jubileum van den heer P. van Leeuwen. Onze plaatsgenoot de heer P. v. Leeu wen herdacht zijn 40-jarig jubileum als timmerman bij „Het Tegelhuis" alhier. In de morgenuren werd de jubilaris met zijn vrouw en familie van huis gehaald en In de ontvangzaal door den heer D. ten Cate Brouwer persoonlijk ontvangen. Mede was hier aanwezig diens echtgenoote, de burgemeester en het kantoor- en fabrieks- personeel. Op grootsche wijze werd de Ju bilaris gehuldigd daarbij allereerst toege sproken door den heer Brouwer, die schet ste de groote ijver en toewijding waarmede de jubilaris steeds plichtsgetrouw de hem opgedragen werkzaamheden heeft ver richt. Deze toespraak ging gepaard met de aanbieding van een fraaie fauteuil en couvert met inhoud. Namens het kantoorpersoneel werd de jubilaris toegesproken door den heer Koning onder aanbieding van een schemer lamp en namens het personeel en collega's door den meesterknecht Bruines onder aanbieding van een cassette met lepels en vorken etc. Ook door den burgemeester werd het woord gevoerd die den jubilaris onder luid applaus de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau od de borst spelde. Nadat vervolgens aan het geheele gezel schap ververschingen waren aangeboden en ook de echtgenoote van den jubilaris een bloemenovatle in ontvangst had te nemen, bracht de jubilaris zichtbaar ont roerd voor de hulde aan allen woorden van dank. de inkomsten uit den tuinbouw met meer dan de helft gedaald. Vaste lasten drukken thans onoverkomenlijk zwaar. De beschikbare gegevens over den omzet aan de groentenvelllngen in ons land ge durende het eerste halfjaar 1936 wijzen weder op een achteruitgang van beteekenis. Het percentage der vermindering is welis waar niet zoo groot als de voorgaande pe rioden, doch sinds 1928 is de totale omzet van den georganiseerden tuinbouw in Ne derland dusdanig teruggeloopen. dat nu reeds eenigen tijd iedere vermindering van den omzet een gelijk cijfer aan verlies aan toont. Sinds 1928 is de totale geldelijke om zet gedaald van ruim f. 100.000.000 tot f. 54.000.000 in het afgeloopen Jaar, terwijl de verwachting is, dat 1936 meer dan 50 daling ten opzichte van 1928 zal aantoonen. Hiertegenover staat dat de vaste lasten van de bedrijven in geen enkel opzicht van be teekenis verlaagd zijn, zoodat het ook voor den buitenstaander "duidelijk moet zijn onder welk een zwaren druk de kweekers leven, zelfs rekening houdend met den re- geerlngssteun, welke op de producten ge geven wordt. Deze steun toch kan in gqen enkel opzicht het groote verlies ongedaan maken De percentages in de verschillende tuin- bouwdlstricten loopen nogal uiteen, doch uit de cijfers kan geconstateerd worden, dat zoowel de Intensieve tuinbouw d. i. in hoofdzaak de glascultuur als de vol- legrondscultures ernstig getroffen zijn. 20 procent verlies in één jaar. Treurig is het o.m. gesteld met de kom kommerteelt, welke voor het grootste deel uitgeoefend wordt in den kring Loosduinen —DelftRotterdam. Na Jarenlange afbraak der prijzen daalde het verlies op deze teelt In éen jaar tijd opnieuw met ruim 20%. In vier jaren tijds is de opbrengst van de komkommerteelt in ons land tot de helft teruggeloopen. Eenzelfde verhouding geeft trouwens in verhouding tot het jaar 1928 de geheele tuinbouw in Zuid-Holland aan, want de omzet daalde in die Jaren precies van 52 millioen tot 26 millioen gulden In Noord-Holland is de toestand al niet veel gunstiger, want in die provincie is de jaaromzet der veilingen sinds 1928 met 62','» gedaald. Kleine kweekers, die toch reeds de handen vol hadden om hun be drijf staande te houden, zijn door deze debacle geheel gedupeerd en mdesten zelfs voor een groot deel in de werkverschaffing worden opgenomen. Het is te betreuren, dat de pogingen om deze kleine kweekers in eigen bedrijf aan het werk te houden gefaald hebben. Voor het behoud van den Ned. tuinbouw zouden deze pogingen zeker van beteekenis zijn geweest. Thans is een groot deel van den Noord-Hollandschen tuinbouw aan den ondergang prijs gegeven. gusta chrispijn mulder 60 jaar. Tijdens de voorstelling van het Engel- sehe blijspel „de Filmheld" door het Ne- derlandsch-Indisch Tooneel is gisteravond in het Centraal-theater te Amsterdam de actrice Gusta Chrlspljn Mulder gehuldigd In verband met haar 60-sten verjaardag. Cor Ruys deed het op de hem eigen vlotte manier en sprak de beste wenschen uit namens alle leden van het gezelschap en overhandigde haar een klein geschenk. Op haar eigen verzoek, zoo zei hij, had men aan de zaak weinig ruchtbaarheid ge geven en geen menschen opgetrommeld en de vele bloemen, die op het tooneel werden gedragen, waren dan ook naar zijn zeggen ..uit zich zelf gekomen". Er waren o.a. bloemstukken van de di rectie van 't Centraal Tooneel, van Esther de BoerVan Rijk, Nell Stans, Sophie de Vries en Oscar Tourniaire, telegrammen o.a. van personeel en leerlingen van de Tooneelschool, van Van der Lugt Melsert, Magda Janssens, prof. Te Winkel en van den filmproducent Benno. het schouwspel. De Kunstkring Het Sohouwspel opent Zondag a.s. zijn seizoen met een opvoe ring in den Lsidschen Schouwburg door het Ned.-Indisch Tooneel (dir. Cor Ruys) van „De Filmheld", spel van film-geneug ten. in 3 bedrijven van Waiter Ellis. Maandag heeft de 2e opvoering plaats. (Vervolg van het 4e Blad). De nationalisten te San Sebastian. Het hoofdkwartier te Valladolid heeft medegedeeld, dat een regiment artillerie der nationalisten gisteravond heeft gedefileerd langs de boulevards van San Sebastian, waar het luide werd toegejuicht. Den ge- heelen nacht was het druk op straat van de menschen, die uitdrukking wenschten te geven aan hun vreugde. De gouverneur van Pampluna is in de stad aangekomen- Hij heeft maatregelen genomen ten aanzien van de water- en electriciteitsvoorziening. In de laatste dagen werden volgens het communiqué honderden gevangenen door „anarchisten" doodgeschoten. Het commu niqué besluit met de mededeeling. dat de nationalisten bij Toledo een vijandelijke concentratie hebben verspreid, waarbij de regeeringstroepen honderd dooden op het slagveld achterlieten. Mijngevaar. Radio Coruna heeft in de Engelsche taal de volgende mededeeling uitgezonden: „Voor alle schepen, die bij de Spaansche kusten varen; de consul van Engeland te Coruna deelt mede, dat er volgens inlich tingen van den commandant der vloot van de nationalisten te Ferrol gevaar bestaat de havens van Santander en Bilbao te nade ren, daar op 14 September direct na mid dernacht mijnen zullen worden gelegd. Alle schepen, die zich thans in deze havens be vinden, moeten ze verlaten vóór het ge noemde tijdstip." Officieren terecht gesteld. Te Valencia zijn een overste en zes luite nants door een krijgsraad van het Volks front ter dood veroordeeld. Drie kapiteins werden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Bijeenkomst der links-republi- keinsche partij. De links-republikelnsche partij heeft te Barcelona een buitengewone bijeenkomst gehouden om haar houding te bepalen met het oog op den huidigen toestand. De minister-president der Catalaansche regeering, Casanovas, die het woord voer de, verheelde niet, dat de oorlog van lan gen duur zou kunnen zijn; hij verklaarde, dat het probleem van de autonomie van Catalonië op buitenge vone wijze is uitge groeid, maar dat Catalonië thans den plicht meent te hebben solidair te zijn met het volk van Spanje, dat tegen opstandelingen strijdt. Jouhaux over den vrede. De secretaris-generaal van het Frar.- sche vakvereenigingsverbond, Leon Jou haux, heeft gisteren in een bijeenkomst der vakvereeniging van bouwvakarbeiders o. m. verklaard, dat de algemeene vrede en vooral de vrede v. Frankrijk afhangen van een overwinning der Spaansche regeering tp de opstandelingen. Indien Franco de meerderheid zou behalen, zou de veilig heid van Frankrijk daarmede In gevaar worden gebracht. Onder de tegenwoordige omstandigheden moet den Spaanschen kameraden, aldus Jouhaux, zooveel mo gelijk hulp worden geboden. Ongeregeldheden te Gibraltar. Gisteravond is het te Gibraltar tot ern stige ongeregeldheden gekomen, toen on geveer 800 Britsche vluchtelingen uit La Linea tegen het besluit der overheid pro testeerden, het vluchtelingenkamp te slui ten. Het kamp was ingericht voor de uit La Linea afkomstige Britsche vluchtelingen, die met het oog op den burgeroorlog naar Gibraltar zijn gevlucht- De mededeeling, dat het kamp vandaag zou worden geslo- 'en, heeft groote onrust teweeggebracht. Zij waren niet bereid naar La Linea te rug te keeren. daar zij den toestand al daar alsnog te onzeker beschouwen. De vluchtelingen begaven zich naar het re- geeringsgebouw. waar zij evenwel niet wer den toegelaten. Eenlge personen werden gearresteerd. De menigte geraakte hierover in opwinding en probeerde het politiebu reau te bestormen. De politie maakte van oe gummistokken gebruik, waarbij eenige personen gewond werden. Aangezien men voor een voortzetting der ongeregeldheden vreest, is het regeeringsgebouw door de po litie in breeden omtrek afgezet. De vluchtelingen hebben den nacht door gebracht op de pleinen der stad. DE AMERIKAANSCHE OCEAAN VLIEGERS OP THUISREIS. De Oceaanvllegers Richman en Merrill zijn hedenmorgen 3.23 uur (Amst. tijd l voor hun retourvlucht naar Amerika ge start. De beide vliegers Richman en Merrill vlogen om 4 uur 55 (kwart over vijf Am- sterd. tijd) boven de Aran-eilanden. Zij zetten toen koers naar den Oceaan. Om 9 uur 07 (9 uur 27 Amsterd. tijd) hadden de vliegers contact tot stand ge bracht met 'n Amerikaansch radio-station. Zij bevonden zich op dat oogenbllk op 1158 mijl van het punt van vertrek. monument voor barbusse onthuld. Gistermiddag is te Parijs het monument voor Henri Barbusse, dat door sovjet-Rus sische arbeiders is gemaakt, onthuld. Voorbij het monument defileerden ver volgens verscheidene groepen anti-fascis ten, veteranen van de commune, oud strijders, e.a. Nabij het monument bevonden zich de weduwe van Barbusse en het communisti sche Senaatslid Marcel Cachin en drie Spaansche volksfronters. tijdschriften. Bouwkundige Bladen publiceert ditmaal Kap kerkgebouw Vrijz. Herv. Gemeente te Den Haag. Corrosie-verschijnselen bij me talen onder mechanische spanning. De verbouwing van het nationaal-theater te Miinchen en de Sanatoria te Blingly. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7