DE DAG VAN NATIONAAL GEDENKEN Fantastische vaartocht door de Leidsche grachten MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 No. 32458 45.000 personen defileerden in Den Haag HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN llsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een schouwspel van ongekenden omvang Od het Buitenhof was het een waar ge drang voor de .Cineac". Iedereen wilde de onnamen van de feestelijkheden der laat ste dagen gaan zien. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10^t^porto^e^)eta]en, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) DE „DAG VAN NATIONAAL GEDENKEN" is een onvergete lijke geworden! Nederland en Indië hebben feest gevierd. Zaterdag, op een wijze, zooals wellicht nog nooit is voorgeko men, en geen stad of dorp is daarbij achter gebleven. Overal optochten, kinderfeesten, gondelvaarten, muziek- en zanguitvoe ringen, overal een golf van ontzaglijke geestdrift over de ver loving van de Prinses met Prins Bernhard zur LippeBiesterfeld! Den Haag was daarbij weer het centrale punt, waar minstens 45.000 menschen uit de Residentie en verre omgeving (ook uit Leiden en Omstreken waren er velen) tusschen vijf en halfnegen langs het Paleis hebben gedefileerd voor het jong verlooide paar, dat niet moe werd te danken voor deze blijken van aan hankelijkheid. Dat ook H. M. Koningin Wilhelmina en de familie van Prins Bernhard het défilé hebben gadegeslagen spreekt vanzelf. De voorstelijke personen, die over evenveel volharding en uithoudingsvermogen bleken te beschikken als de ontelbare schare, zagen een menigte „één van hart en één van ziel" Reeds vroeg in den ochtend heerschte er een opgewekte stemming in de resi dentie. waartoe het schitterende weer in niet geringe mate biidroeg. Als gevolg van het feit. dat alle regee- rings-, provinciale en gemeentelijke bu reaux. benevens de scholen en tal van bank- en andere zaken gesloten waren, was er reeds den geheelen ochtend een eezellige drukte in de stad van met Oranje getooide feestgangers. Nagenoeg huis aan huis wapperde onze nationale driekleur en in het Voorhout was de gebruikelijke vlaggen- en oranjeballonnen-versiering aangebracht. Naarmate het middaguur naderde werd de drukte, die zich voornamelijk bü het Paleis in het Noordeinde, in de omgeving daarvan en de verdere binnenstad con centreerde. geweldig groot en enthousiast bewoog de menigte zich door de straten. Op het Lange Voorhout speelde van elf uur af de Dostfanfare. In lange rijen stonden hier de auto bussen van elders opgesteld, een bewijs van de eroote belangstelling ook van bui ten de stad. Er waren voorts verschillende attracties, zooals poppenkast, ezeltje rij den. bezichtiging van curiositeiten enz. Kooplieden in vlaggen, toeters, feestpro gramma's. foto's enz. maakten goede za ken. Om kwart voor elf werd niemand meer toegelaten voor het teekenen der registers. Deputaties echter hadden toegang tot het paleis. De meesten werden door mr. J. C. baron Baud ontvangen. Van het Amster- damsch Lyceum arriveerden vierhonderd leerlingen met autobussen, vergezeld van den rector dr. C P. Gunning. De lyceïsten voerden vlaggen mede en brachten een bloemenhulde aan de prinses. Voorts waren er deputaties van de af- deeline Den Haag van den Kon. Ned. Bond van Onder-Officieren, van de mili taire politie, van het doofstommen-insti tuut ..Effatha" te Voorburg en vele andere „De Princevlag" had haar twee iongste ieden. een iongen en een meisje, afge vaardigd om een bloemenhulde aan te bie den. Het jeugdig tweetal betrad zonder schroom het paleis en werd in de gele genheid gesteld, de bloemen zelf in de Indische zaal te plaatsen, zooals trouwens met alle deputaties die bloemen aanboden, het geval was. Een enorme menschenmenigte was in- tussehen achter de touwen samengeko men. Velen vielen er flauw en de Eerste Hulp bewees goede diensten. De politie had den rijweg inmiddels vrijwel geheel vrijgemaakt. Af en toe steeg een luid ge juich uit de massa op. soms met reden, wanneer een der vorstelijke personen zich voor een venster vertoonde, meestal echter waren dergelijke kreten slechts bedoeld als uitingen van vreugde. Opstelling van den stoet. De kilometers lange stoet voor het défilé stelde zich middelerwijl op het Nassau- plein op. De politie had het plein al om 2 uur ge heel schoongeveegd. Zij, die niet aan het défilé deelnamen, moesten het plein ver laten, een uitstekende maatregel, die voor den goeden gang van zaken beslist nood zakelijk was. De toegangswegen tot 't Nassauplein en tot den weg. die gevolgd werd, waren met touwen afgesloten, zoodat nlet-deelnemers geen gelegenheid kregen zich bij den stoet aan te sluiten. Zeer vele deelnemers hadden zich van een papieren oranje-vlaggetje voorzien, waarop Prinses Juliana en Prins Bern hard op het bordes van het paleis zijn afgebeeld en met het opschrift: lang leven Juliana en Bernhard. Op het Nassauplein was een politieauto met een nieuwe geluidsinstallatie aanwezig, waarvan hoofdinspecteur Preller, die de leiding hier had. zich af en toe bediende, voor het kenbaar maken van zijn bevelen. Het défilé vangt aan. En zoo naderde het uur waarop het de- filé een aanvang zou nemen. Rechts van het ruiter standbeeld had zich de Vereeniging voor den Volkszang opgesteld onder leiding van Herman Stenz. terwijl aan de linkerzijde het muziekcorps van de artillerie had plaats genomen. Het publiek begon inmiddels ongeduldig te worden en in spreekkoor klonk het tel kens: B.E.N.N.O. Benno. Per luidspreker verzocht daarop de po litie het publiek dit na te laten en zich rustig te houden. Onmiddellijk werd aan dit verzoek vol daan, doch toen eenige oogenblikken daar na de balcondeuren werden geopend en de vorstelijke personen voor de ramen zicht baar werden en even later op het balcon verschenen, was het enthousiasme van de wachtende menigte niet meer te beteuge len en luide en hartelijk werd de konink lijke familie en haar gasten langdurig toe gejuicht. Het verloofde jaar bleef in het midden van het balcon staan, terwijl de Koningin en de prinses van Lippe-Biesterfeld ter rechterzijde de voor haar bestemde zetels innamen. Prins Aschwin had zich een plaatsje op den uitersten rechterhoek van het balcon uitgekozen. Voorop in den stoet marcheerde de Ko ninklijke Militaire kapel. Hierop volgden de Commissaris der Ko Foto v. Vliet, Leiden. DE BOOT VAN DE ORANJE-GARDE, WE LKE ZATERDAGAVOND BIJ DE LEIDSC HE GONDEL VAART IN DE KLASSE DER GROOTE VAARTUIGEN WELVERDIEND DEN EERSTEN PRIJS VERWIERF, ningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karaebeek, de burgemeester van Den Haag, mr. De Monchy, welk tweetal (de burgemeester met den ambtsketen om) het paleis betrad en zich bij het vorstelijk ge zelschap op het balcon voegde. In het de- lilé zagen wij verder vooraan, generaal Wagner, de voorzitter van het Haagsche Comité voor Volksfeesten, gevolgd door de bestuursleden van dit comité, dat het ini tiatief tot het houden van dit défilé heeft genomen. Achter het comité sloten zich de ontel bare vereenigingen en corporaties uit Den Haag en omliggende gemeenten aan. vlag gen, vaandels en banieren meevoerende, hetgeen een bijzonder kleurigen aanblik opleverde. Het waren er meer dan 300. De talrijke muziekkorpsen, die van den stoet deel uitmaakten, speelden om beur ten, hetgeen zoowel aan de goede stem ming als aan het marschtempo ten goede kwam. Het Haagsch Comité liet, voor het paleis gekomen, een groot bloemstuk afgeven, terwijl de leden zich op het voorplein op stelden, teneinde van daar het défilé gade te slaan. Onder plechtige stilte zette de vereeni ging voor den volkszang het Wilhelmus in, en zong daarna het nieuwe verlovingslied „O blijde dag. o gouden dag". Na beëindi ging hiervan steeg uit de duizenden kelen een luid „Lang zullen ze leven, hoera" op. Van de tallooze vereenigingen en orga nisaties. welke aan het défilé deelnamen, noemen we hier enkele: de Princevlag, de Zeevaartschool, zeer veel gymnatiek- en sportvereenigingen, dragers der Militaire Willemsorde, het Mobillsatiekruis, de Bur gerwacht, een groot aantal zangvereeni- gingen, de vereeniging van Nederlandsche meisjesclubs, onderscheidene groepen ver pleegsters, de Ned. Ver. van Christelijke Meisjesvereenigingen, leerlingen van diver se huishoudscholen, oud-onderofficieren, de nationale jeugdstorm, het Indo-Euro- peesch verbond, de s-Gravenhaagsche win- keliersvereeniging, een aantal midden- standsvereenigingen, een zeer sterk con tingent van het nationaal Jongeren Ver bond. het post personeel, de bijzondere vrij willige landstorm, Onderwijzersvereenigin- ven, het Leger des Heils, het Alg. Neder- landsch Verbond. Nationaal Herstel, de Hervormd Geref. Staatspartij, de Katholie ke garde en tal van andere Katholieke ver eenigingen. de Christelijke besturenbond, Gereformeerde meisjes- °en jonge mannen- vereenigingen. weeskinderen, leerlingen van scholen, padvinders en padvindsters, ontelbare Oranje-vereenigingen, en jeugd verenigingen, enz. Urenlang schreden de huklebetoogers, die bijna allen van vlaggetjes waren voor zien, achter hun vaandels en banieren vol enthousiasme en zwaaiend en dansend voorbij het paleis, luide de vorstelijke per sonen toejubelend. Deze waren niet moede deze steeds voortdurende huldebetuiging in ontvangst te nemen, en vooral de prinses had voor iedere groep een vriendelijke groet. Bij het naderen van de Princevlaggroep, die met haar talrijke vlaggen zeer de aan dacht trok. speelde het Princevlag-pijper- korps het volkslied van Lippe. Duidelijk kon men zien, dat Prins Bernhard en zijn familie hierdoor zeer verrast waren en dat de prins prinses Juliana opmerkzaam maakte op de pijpers, die onvermoeid het volkslied herhaalden tot het laatste prince- vlag-lid met zijn vlag gepasseerd. Ze kregen van de koninklijke familie voor deze attentie een extra warmen groet. Bizonder aardige momenten. Toen een groote groep padvindsters in haar blauwe uniformen onder leiding van mevrouw van der Boschde Jong pas seerde haalde prins Aschwin zijn fototoe stel voor den dag en nam hiervan een foto. Gedurende het défilé herhaalde hij dit nog eenige keeren o.a. toen een talrijke groep Scheveningsters in costuum, vele vrouwen met kleine kinderen op den arm, onder uit bundig gejubel en zwaaiend met haar vlag getjes hossend voorbijtrokken. Vooral de prinses had hierin groote schik en gul glimlachend en wuivend nam zij deze bij zondere hulde in ontvangst. Ook een treffend moment was het, toen een groep verpleegsters van de Ernma- kliniek voor het paleis front maakte en haar banier deden neigen. Vele der padvinderstroepen trokken voor bij met hun hoeden op de stokken in de hoogte, terwijl de welpjes dansend van pret met hun groene petjes zwaaiden. Toen een groep betoogers met Lippe- vlaggetjes voorbij kwam, maakte de Prin ses haar verloofde hierop attent, prins Benno knikte goedkeurend en wuifde de draagsters der vlaggetjes hartelijk toe. Eveneens trokken veel belangstelling de leden van de Kruisvaart, de Graal en de Jonge Wachters met hun kleurige uni formen en vele vlaggen, met welke laatste zij het vorstelijk gezelschap een huldegroet brachten. In een schier eindelooze reeks, in een bonte verzameling van vlaggen, uniformen en vaandels bleven de duizenden deelne mers voorbij het Koninklijk paleis trekken Een treffend moment was nog. toen het Leger des Heils voor het paleis aankwam. De muziek zweeg en onder een eenige se conden durende stilte trok de deputatie van Leger des Heils-soldaten voort. Uit, hun gelederen trad een klein meisje naar voren, dat het bordes van het Paleis werd onge leid en een bloemenhulde voer "rinses Ju liana overreikte. Toen zette het muziekcorps van het Leger des Heils een lied in en, hartelijk zwaaiend en wuivend trokken de heilssol daten verder. BINNENLAND. De nationale gedenkdag met groote geestdrift gevierd in Nederland en Indië; ruim 45.000 personen namen in Den Haag deel aan het défilé. (Ie Blad). Kerkgang der Koninklijke familie (le Blad). Het Prinselijk paar naar den Ruigenhoek (le Blad). Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len Het Loo en Rotterdam bezoeken, (le Blad). Herberekening van pensioenen; voor- loopig verslag der Tweede Kamer. (Bin nenland, 4e Blad). De nieuwe Gouverneur-Generaal in Indië aangekomen. (Uit Ned. Oost Indië, 4e Blad). Vier woningen afgebrand te Huissen. (Gemengd, 3e Blad). Moord te Heeze (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. San Sebastian is door de Spaansche nationalisten bezet. (4e Blad). Anti-bolsjewisme blijft den Nazi-partij dag te Neurenberg overheerschcn. (Bui tenland 4e Blad). Een rede van Delbos, den Franschen minister van buitenl. zaken. (Buitenland, 4e Blad). Loonsverhooging voor de Italiaansche ambtenaren. (Buitenland 4e Blad). Oostenrijk vraagt opheffing der finan- tieele controle. (Buitenl., 4e Blad). Toespitsing van het incident te Pak-hoi. (Buitenland, 4e Blad). De Amerikaansche Oceaanvliegers op de thuisreis. (Luchtvaart, 2e Blad). Ernstig ongeval in Noorwegen. Vloedgolf vernietigt 2 dorpjes. 78 slachtoffers. (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel. 2e BI.) Een rede van den Paus voor Spaansche vluchtelingen. (Tel. 2e Blad). Bij een brand in een schuur bij Katto- witsj (Polen) zijn 11 personen om het leven gekomen. (Tel. 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De duisternis valt. Inmiddels was de duisternis gevallen en nog steeds trok de stoet voort. In het Paleis werden de lichten ontstoken en vooral de hall. waar alle luchters brand den, bood een fraaien aanblik. Van de Vor stelijke familie kon men eigenlijk niemand meer onderscheiden. Aan het wuiven en groeten kon men prinses Juliana en prins Bernhard nog herkennen. Ook de lantaarns op de straten en op het voorplein brandden reeds, toen het einde van den stoet in zicht kwam. Het laatst defileerde de Haagsche politie, die den geheelen middag haar buitenge woon zware taak op zoo verdienstelijke wijze vervuld had. Eerst kwamen een aan tal politiemotoren en daarna de hoofdin specteurs. de inspecteurs en de agenten. Dat was het slot van een défilé, dat, zelfs voor Den Haag van ongekenden omvang is geweest, en waaraan tienduizenden met een onbeschrijflijk enthousiasme hebben deelgenomen. Tien over achten de laatste deelnemers. Om tien minuten over achten trokken de laatste deelnemers voorbij. In totaal waren toen ruim 45.000 personen voorbijgetrok ken! Een hartelijk gejuich, dat overging in een ware ovatie van de enorme menschen menigte. welke zich rond het paleis had opgesteld, steeg op, weldra overstemd ech ter door dc tonen van ons volkslied, dat door de militaire muziek ingezet werd. Het was een ontroerend oogenblik, toen uit duizenden kelen het Wilhelmus mee gezongen werd. Een luid hoera en een „lang leve de Prinses en de Prins" volgde hierop. Nog egnmaal dankten dc Prinses en Prins Bernhard voor de hulde en toert trokken zii zich met de overige leden der vccr^piiji-o familie in het paleis terug. Tilde»- -1--, "env—ler, him" "iv, -i-filé Tlddep "m cr\ h-L Vt^lrnr, „"it.nrm Gedurende het voorbijtrek'nr der ver eenigingen speelde de muziek der artille rie cn zong de Volkszang. Een der kamers van het paleis was ingericht voor 't Roode Kruis. Hier werden tal van personen, die

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1