De feesten te Katwijk aan Zee LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 14 September 1936 BUITENLAND SPREEKCEL FAILLISSEMENTEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Diplomatieke besprekingen Oostenrijk Traagt opheffing finantieele controle. De Kleine Entente is te Bratislava (Tsje- cho-Slowakije) bijeengekomen. Tot dusver is over de besprekingen nog geen mededee- ling verstrekt. Bij zijn officieel bezoek aan de Poolsche hoofdstad is de Fransche minister van handel. Bastid. door den Poolschen minis ter van handel. Roman gedecoreerd met het lint van de orde „Polonia Resti- tuta". Van Warschau is Bastid naar Krakau vertrokken. Tegenover de journalisten verklaarde hij getroffen te zijn door de hartelijke ont vangst en de sfeer van vertrouwen, waarin zijn besprekingen met de Poolsche staats lieden hadden plaatsgehad. Tijdens deze besprekingen waren o.m. in algemeene lijnen de mogelijkheden eener economische toenadering tusschen de beide landen en de uitbreiding van het handels- en toeris tenverkeer onder de oogen gezien. Voor de naaste toekomst staan onderhandelingen van technischen aard met medewerking van deskundigen op het programma, met het doel een definitieve regeling der Poolsch-Fransche economische betrekkin gen tot stand te brengen. De Oostenrijksche regeering heeft be sloten te Genève opheffing van de finan tieele controle over Oostenrijk te verzoe ken. die de afgevaardigde van den Volken bond Rost van Tonningen bij zijn vertrek uit Weenen overbodig heeft verklaard. De minister van finantiën Draxler zal zich naar Genève begeven om persoonlijk de Oostenrijksche wenschen te overhandigen. o FRANKRIJK. Rede van Delbos - Bezoek van Lloyd George - De stakingen. Aan het sluitingsdiner van de jaarbeurs te Bergerac heeft Ivon Delbos een rede ge houden over de bultenlandsche politiek van Frankrijk. Deze is gericht op het dubbele doel, behoud van den vrede en veiligheid voor het vaderland. De regeering heeft de noodige maatregelen genomen om deze veiligheid te waarborgen en tegelijkertijd is een voorstel ingediend tot algemeene ge controleerde beperking van de bewapening. Frankrijk blijft trouw aan den Volkenbond en staat aan het hoofd van hen, die ver sterking van den bond verlangen. De mi nister wees vervolgens op de verbonden, welke bestaan met de overige landen in Europa, welke alle gericht zijn op het be houd van den vrede. Frankrijk wenschtzich riet te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van andere landen, evenmin als het zelf inmenging zou dulden. De hou ding. welke Frankrijk heeft aangenomen in het Spaansche conflict is eveneens inge geven door het verlangen naar vrede. Frankrijk heeft niet-inmenging voorgesteld, omdat in het andere geval een oorlog zou kunnen volgen. Als Frankrijk wapenen aan de regeering zou leveren, zouden andere landen, welke de nationalisten gunstig ge zind zijn. deze van wapenen voorzien. In het huidige Europa zou de minste vonk een oorlog kunnen ontsteken en daarom grijpt Frankrijk niet in. Gelukkig begrijpt het grootste deel van het land deze houding. Men meldt, dat Lloyd George binnenkort een bezoek aan Parijs zal brengen en bij die gelegenheid een onderhoud met Léon Blum zal hebben. Dit bericht heeft in politieke kringen sterk de aandacht getrokken. Leon Blum is persoonlijk naar Rijssel ge gaan om te trachten een einde te maken aan de textielstaking, doch zijn eerste po gingen zijn mislukt. 6000 stakers uit de textiel-industrie besloten, na mislukte on derhandelingen met de patroons, de fabrie ken opnieuw te bezetten. De oorssprong van het conflict in de textiel-industrie is gelegen in den eisch der arbeiders tot verkrijging van een onmiddel lijke verhooging der loonen met 10 procent en de benoeming van afgevaardigden in iedere fabriek, die kunnen beschikken over 10 betaalde uren per maand, om zich aan hun functie van afgevaardigden te kunnen wijden. Een steeds meer communistisch tintje neemt daar de beweging der arbeiders aan! Te Marseille zijn opnieuw eenige stakin gen uitgebroken. In een werkplaats waar een deel van het personeel besloten had het werk te hervatten, zijn incidenten ontstaan waarbij verscheidene werklieden gewond werden De gedelegeerden der metaalbewer kers hebben den prefect laten weten dat zij bemiddeling van de zijde van de regeering aanvaarden. De Lalicorne autofabrieken, die bezet werden gehouden door stakers, zijn ont ruimd. DUITSCHLAND. HET CONGRES TE NEURENBERG IN HET TEEKEN VAN: TEGEN HET COMMUNISME. Hitier heeft op het congres te Neuren berg nog eenige malen het woord gevoerd. O.a. heeft hij het woord gericht tot S.A.. SS. en het nationaal-socialistlsch motor- coms die in de Luitpold-arena waren bijeengekomen. De Rijkskanselier zelde o.m.: Onze oude tegenstander, dien wii over wonnen hebben, probeert agitatie te ver wekken. Hii bedreigt ons met den vuist. Men moet zich geen ilussies maken: wij zlin ieder oogenblik bereid In het buiten land hebben overal manifestaties plaats. De massa's worden opgehitst en bijeenge roepen in betoogingen tegen het fascisme, tegen het nationaal-socialisme vóór het bolsjewisme, vóór de levering van wape nen en vóór het verleenen van financieele hulp. Ik heb Dultschland nog niet opgeroepen tot 'n betooging. maar. indien ik Dultsch land zou oproepen tot een betooging zou er slechts één enkele betooging zijn. Men zou geen tien of twintigduizend menschen zonder eenige discipline zien. maar mil- lioenen zouden zich verheffen tegen onzen ouden tegenstander, den erfvijand van de menschheid. Als oud-frontstrijder kan ik zeggen, dat wli willen samenwerken en geen vijandigheid noch haat wenschen jegens iemand, maar nimmer zal Duitsch- land bolsjewistisch worden. Wij willen niet dat het resultaat van ons werk door de internationale bolsjewisten en Joden wordt vernietigd. Wij weten, wat ons te doen staat en hebben daartoe geen raad noodig van de Palestlinen Wij weten, dat de toekomst van een volk geen gescherm is. maar dat het er voor moet strijden Moord en doodslag ziet men elders. Bij ons is het volk gelukkig, sterk en man moedig. Voor mü is het een prachtige zaak uw kanselier te mogen zlln Ik ben dit geluk verschuldigd aan allen, die in donkere uren in mij geloofden. Laten wii den ouden eed van vriendschap en kame raadschap en trouw in ons eeuwige Duitschland herhalen. Op het feest van het arbeidsfront hield hii een rede. waarin hli o.a. zelde. dat in het leven der arbeidenden niet het inko men. maar de vraag of zij van hun in komsten kunnen rondkomen, van het meeste belang is. Om de inkomens echter ruimer te ma ken, moeten tienduizend fabrieken meer produceeren. Op zekere terreinen kan onze productie niet meer worden vergroot, dus moet weer elders zeer veel gepresteerd worden. Hitier zeide verder: ..Alleen zi.it gij niets, slechts in de gemeenschap ziit gij alles. Wij zullen de problemen slechts oplossen, wanneer wii één front zijn Als er één meening is en één wil. worden de groote taken belachelijk klein. Dan zullen de fa brieken uit den grond schieten. Iemand vraagt dan misschien: ..Vanwaar krijgen wij onze benzine?" Wij zullen het uit onzen bodem halen. Wij zullen Duitsch- land ook er Vóór bewaren, dat een ander van buiten af ingrijpt om deze oplossing onmogelijk te maken en een chaos te schfiDücn" Ook tot de jeugd hield de Fuehrer nog een opwekkende rede. In een rede over de sociale politiek van het rijk. verklaarde Franz Seldte, de mi nister van arbeid, dat er thans in Duitsch land geen sprake kan zijn van een loons- verhooging. De loonkwestie is nauw verbonden met de speciale positie van Duitschland uit het oogpunt der voorziening van voedingsmid delen en grondstoffen. Seldte verklaarde vervolgens, dat men in Duitschland nog V/t millioen woningen tekort komt en dat na de voltooiing van den militairen arbeid, het rijk kolossale mogelijkheden zal ontwikkelen om den ar beiders bij den woningbouw werk te ver schaffen. Rijksorganisatieleider dr. Ley bracht verslag uit over den arbeidsdienst. Hij deelde o.a. mede, dat het Duitsche arbeids front 95 pet. van alle scheppende Duïtsche menschen omvat. De maandelijksche con tributies zijn van 23.8 millioen mark in Augustus 1935 gestegen tot meer dan 30 millioen mark in de afgeloopen maand. Het totale vermogen van het arbeidsfront bedraagt 300 millioen mark. waarvan 80 millioen mark in baar geld. Hierdoor was het mogelijk geweest, een plan op te stel len voor den bouw van zeebaden, ontspan ningsgebouwen, zeemanshuizen enz. tot een gezamenlijk bedrag van 173 millioen mark. Ley vergeleek tenslotte de levensvoor waarden van den Duitschen met die van den Russischen arbeider, waarbij hij scherpe aanvallen deed op het bolsjewisme. ENGELAND. De reis van den Koning. Na nog een onderhoud met Schuschnigg te hebben gehad, is koning Edward gister avond uit Weenen vertrokken naar Zürich. OOSTENRIJK. Rede van Schuschnlgg. Schuschnigg wees in een rede op het gehoudende karakter der boeren, de voor standers van orde. welker handhaving ieder land in de grootste mate moet inte- resseeren. Sprekende over de binnenlandsche poli tiek van Oostenrijk bevestigde Schusch nigg. dat de Oostenrijksche leiders vast besloten zijn, met stoutmoedigheid en zonder vrees voort te gaan op den weg, welken zij zich hebben uitgestippeld. Onder luide toejuichingen verklaarde de u??hf!jan5ell?rL S?' leder land de moge- m°et hebben, zijn binnenlandsche fh rlTn n11 naar eigen goeddunken te regelen De communistische ideologie kan volgens Schuschnigg nimmer wortel schieten in Oostenrijk. Ook de ideologie van ieder ander extremisme wordt van de hand gewezen. Daarvoor is in Oostenrijk geen plaats. UIT HET VERRE OOSTEN. Het incident van Pak-hoi. De Chineesche troepen, die in de haven van Pak-hoi gelegen zijn, hebben den Ja- panschen functionarissen, die een onder zoek kwamen instellen naar aanleiding van het incident van 8 September, niet toegestaan aan land te gaan. hetgeen een ernstigen toestand heeft geschapen. Op de reede van Pak-hoi ligt thans een Japansch eskader. Het verluidt, dat door de Japansche ma rine besloten is, dat de marine de houding van het ministerie van bultenlandsche zaken zal steunen, maar dat zij eischt: 1 dat vanwege de Chineesche regeering Vol ledige faciliteiten zullen worden ver leend aan de leden der Japansche commis sie van onderzoek in het Pak-hoi incident; 2. dat de Chineesche regeering er zorg voor draagt, dat het 19e leger zal worden teruggetrokken en 3. dat de Japansche marine het recht heeft eventueel maat regelen te nemen indien de regeering te Nanking haar voorstellen van de hand mocht wijzen. Het 19de leger heeft volgens berichten uit Kanton eveneens de officieele Chinee sche vertegenwoordigers niet willen toela ten te Pak-hoi. Men meldt, dat dit leger tot een nieuwe anti-Japansche agitatie is overgegaan, door den staat van beleg af te kondigen en voorbereidingen te treffen voor een oorlog met Japan. ITALIË' Ministerraad Het leger in Afrika. Onder voorzitterschap van Mussolini heeft de ministerraad vergaderd. De duce gaf een overzicht van de extra-bedragen, besteed aan het leger, de vloot en de lucht macht, welke noodig zijn in verband met den internationalen toestand. Tevens deed hij mededeeling van de zeer bevredigende resultaten der Italiaansche zelfstandigheidspolitlek. wat betreft de grondstoffenvoorziening voor de nationale verdediging. Vervolgens keurde de ministerraad op voorstel van den duce een wetsontwerp goed, waarbij de salarissen der ambtenaren van het rijk, provincies en gemeenten, als- méde van corporaties en andere door den staat gecontroleerde instellingen, met 8 procent worden verhoogd. Een decreet is goedgekeurd, dat bepaalt, dat bij de benoeming voor openbare func ties gehuwden de voorkeur hebben boven vrijgezellen. Volgens officieuse inlichtingen zal de nieuwe militaire organisatie voor Oost- Afrlka bestaan uit 17 brigades koloniale troepen, elk bestaande uit vier bataljons. De nationale troepen zullen bestaan uit een nieuwe divisie, de grenadiers van Savoye. welke binnenkort zal worden op gericht en te Addis Abeba in garnizoen zal komen. Het Afrikaansche leger zal bestaan uit dertien bataljons zwarthemden en afdee- lingen artillerie, genie en administratie- troepen. In totaal zal het Afrikaansche leger be staan uit 2000 officieren, 500 reserve-offi cieren. 1800 onder-officieren, 20.000 man „nationale" troepen en 40.000 man in- lieemsche troepen, in het geheel 64.300 per sonen. 0 RUSLAND. Het roode leger en de vrede. De commandant van de troepen in Wit- Rusland. Oeborowitsj, heeft een lunch aangeboden aan de Fransche. Tschechische en Britsche delegaties, welke de manoeu vres van het roode leger bijwoonden. Ook de commissaris voor landsverdediging. Worosjilof. zat aan. Oeborowitsj, verklaarde, dat het roode leger een vredesleger is, een gevoel van aanval is het vreemd. Het roode leger is alleen op verdediging ingesteld. PALESTINA. Afkondiging van de krijgswet verwacht. Sir Arthur Walker, de hooge commissaris te Jeruzalem, heeft een onderhoud gehad met den Arabischen leider en hun, nadat onderhandelngen vruchteloos waren geble ken. bevolen de staking af te lasten. Gene raal Dill wordt vandaag te Haifa verwacht en als de Arabieren niet aan het ontvan gen bevel zullen voldoen verwacht men algemeen dat generaal Dill direct de krijgs wet over het geheele laid zal afkondigen PREDIKBEURT ZOETERMEER. Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7 3/4 uur. ds. A. Verhage van Middelburg. o NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Kerkrade (toez.i J. B. Groenewegen te Welsum. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: te Winschoten-Sappemeer mr. B. C. Cladder te Hoenderloo, mej. Da. L. C. Dufour te Groede en mej. Da. M. P. Stol te Haarlem. o Dr. A. H. HAENTJES. Dr. A. H. Haentjes, de bekende predikant van de Rem. Geref. Gem. te Haarlem, her denkt morgen den dag, waarop hij zich vóór 35 jaar aan deze gemeente verbond. De jubilaris werd 3 April 1876 te Arnhem geboren en ontving zijn opleiding aan het gymnasium aldaar, waarna hij aan de Leidsche Universiteit theologie studeerde. In 1896 proponent geworden, promoveerde hij in 1899 aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: ..simon Episcopius als apologeet van het Remonstrantisme". 30 Juli van laatstgenoemd Jaar verbond dr. Haentjens zich te Meppel aan zijn eerste gemeente. Vandaar ging hij in 1901 naar zijn tegen woordige gemeente, waaraan hij zich 15 Sept. van dat jaar verbond. Met een onder breking van 3 maanden in 1905 mocht hij nu 35 jaar de Haarlemsche gemeente die nen en zich in deze stad op verschillend ge bied verdienstelijk maken. De jubilaris is curator van het Semina rium der Rem. Broederschap, voorzitter van de commissie van beheer van het Noodfonds der Broederschap en lid van de commissie van redactie van het tijdschrift der Broe derschap. Voorts is hij secr. van het be stuur van het Haagsch Genootschap tot verdediging van de Chr. Godsdienst en ge delegeerd lid voor de Schoolzaken van dit Genootschap. Hij maakt deel uit van den Raad van Bewindvoerders van de Interna tionale School voor Wijsbegeerte te Amers foort, lid van de commissie voor de liede renbundels van den Ned. Protestantenbond, bestuurslid van de afd. Haarlem van de Evangelische Maatschappij, idem van het Medisch consultatiebureau voor alcoholisme in zijn woonplaats, terwijl hij vooral naam heeft gemaakt als schrijver van meerdere wljsgeerige werken. Daarvan noemen we naast zijn dissertatie zijn boeken: „Terug tot Christus", „De Persoonlijkheid van Jezus Christus", „Preeken", een dagboek „Eeuwig heidsgedachten", „Remonstrantsche en Calvinistische dogmatiek", „Inleiding tot de Dogmatiek" enz. Voorts is dr. Haentjens redacteur van het Nieuw Theologisch Tijd schrift, waarin hij door zijn bijdragen zich heeft doen kennen als een voorstander van de Hegeliaansche wijsbegeerte. De verdiensten van dr Haentjens vonden erkenning in zijn benoeming tot lid van het Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen en In zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Foto KRUYT EEN GROEP MEISJES IN HET WIT TE MIDDEN DER BLOEMEN. Het verlovingsfeest van onze Prinses is Zaterdag te Katwijk a. Zee met groot feest betoon gevierd. Reeds in den vroegen mor gen werden alom de vlaggen uitgestoken. Om 9 uur werd het festijn aangevangen met een concert van de „U.N.I." onder lei ding van haar directeur den heer P. C. Langmuur. Ondertusschen was men begonnen met de opstelling van 3000 schoolkinderen in de Remisestraat, v. d. Vegtstraat en Wyborgh- straat. Het was een onafzienbare rij van jongens en meisjes, die met oranje getooid waren, wat een vroolijken aanblik opleverde. Onder begeleiding van de muziek werd op gemarcheerd naar het Gemeentehuls, waar een zanghulde zou plaats hebben. Op het balcon van het raadhuis bevonden zich de burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop met echtgenoote; de wethouders J. Dubbel dam en C. A. Veltkamp; de gemeentesecre taris D. C. O. Boekhoven, de secretarie- ambtenaren en de raadsleden, de meesten met hun dames. Toen alle scholen waren opgesteld be klom de heer A. den Dikken, die de leiding van deze aubade had, het spreekgestoelte. Een groot aantal personen was gekomen om naar het zingen te luisteren. Eerst werden een paar coupletten van het Wilhelmus gezongen en vervolgens het „Wien Neerlands Bloed". Het derde vers „Ons Jubellied" was ge dicht door den heer A. den Dikken. Nog werd gezongen „Zij zullen het niet hebben" en tot slot de bede „Blijf hen nabij." Prachtig heeft deze groote schare kinde ren gezongen. Een aangrijpend moment brak aan, toen gevraagd werd om, begeleid door de muziek, het Wilhelmus aan te heffen. De burgemeester sprak woorden van dank voor deze schitterend geslaagde aubade. Het lied van den heer den Dikken zal nog lang in de herinnering blijven voortleven. Spr. bracht dank aan het onderwijzend perso neel voor de medewerking. Nadat eenige hoera's waren uitgebracht op de leden van de Koninklijke familie, was deze aubade ten einde. Hieraan hadden ook deelgeno men de leerlingen der scholen te Katwijk a. d. Rijn. Nadat elk kind een reep choco lade in ontvangst had genomen, werd door de schoolkinderen in optocht door het dorp getrokken. Des middags om half één was er concert in de muziektent. In de Emmastraat kwa men de deelnemers aan het bloemencorso bijeen. Gezien de zeer korte voorbereiding waren er heel wat deelnemers en werd het een zeer prachtige optocht. De een had al meer zijn best gedaan om zijn voertuig zoo keurig mogelijk met bloemen te versieren dan de ander. Er waren een drietal auto's, omgeven door een bloemenschatde eerste met theerozen, werd gechauffeerd door mevr. Woldringh v. d. Hoop; deze deed mee buiten mededinging. Een aardig groepje vormden eenige pop penwagens, volop in de bloemen. Er waren versierde fietsen, auto-peds; bogen, een vliegmachine, genaamd Juliana-Benno, ver sierde trekwagens, tandems, bokkenwagens, ponnywagens en nog vele andere voertui gen. Op twee versierde boerenwagens werd een boerenbruiloft voorgesteld. De meisjes- vereeniging „Vierboet" had een prachtige nabootsing gemaakt van den ouden Vuurto ren. De jury bestaande uit de heeren J. W. Barnard, Chr. Minnee en K. Seinstra had geen gemakkelijke taak om de winnaars aan te wijzen. Hedenavond om 8 uur zal de prijs uitreiking plaats hebben in Casa Cara. Des middags trok de optocht, voorafgegaan door de bereden politie, door het dorp. Hierop volgde de heer A. Volbeda te paard met het vaandel der Oranjevereeniging, gevolgd door twee landauers met het bestuur. Ook reed nog eens in den stoet mee de wagen der Gemeentebedrijven. Bij dezen optocht is ge bleken, dat het Katwijksche publiek, de wenken, die het gekregen had om niet mee te loopen, al aardig ter harte nam. Om 5 uur had een gecostumeerde voetbal match plaats op het Wantveld tusschen Quick Boys (die negers waren) en Katwijk (voorgesteld door boeren). Velen woonden dezen wedstrijd bij, die ernstig gespeeld werd. want het ging om den Juliana-Benno wisselbeker. Met de rust stond het 20 voor de ne gers. Tenslotte wonnen zij met 40. De muziek luisterde de voetbalmatch op. Om half zeven werd op het Wantveld door 8 groepen touwgetrokken, waarvan er 4 een prijs kregen .1. 1ste prijs: Y. de Wilt, D Stavleu, P. Barnhoorn en A. Parlevliet; 2de prijs: Jac. Inthorn, C. Vooys, H. Messenma ker en C. v. d. Marei; 3de prijs: H. Hoek Alb. Noord, Maart van Rijn en Hubr. Haas noot; 4de prijs: A. van Rijn, C. Houwaard H. de Jong en Joh. Imthorn. Des avonds had de lichtstoet plaats, waar aan de meeste deelnemers a. d. middagop tocht deelnemen. Daar de muziek dezen dag al zeer veel geloopen had, nam zij voor de zen langen tocht plaats op 2 vrachtauto's Zeer velen waren op de been om deze mooi verlichte bloemenstoet te zien. Na afloop werd er nog een uurtje danig gehost om de muziektent, waar het lustig toeging. Tot slot van dezen nationalen feestdag werd een groot vuurwerk afgestoken, bijgewoond door eenige duizenden, die zich op den Boulevard bevonden, waarna door allen het Wilhelmus werd gezongen. Katwijk aan Zee heeft met groot enthou siasme de verloving van Prinses Juliana ge vierd. Buitengewoon verdienstelijk heeft zich' het bestuur van de Oranjevereeniging ge maakt. Eveneens heeft de „U.N.I." zich ge heel en al gegeven en haar komt eveneens een woord van dank toe. Een van de Katwijksche motortrawlers zond radio-telefonisch een gelukwensch aan Prinses Juliana. Foto Vooys. EEN KATWIJKSdHE BOERENBRUILOFT. 3 OCTOBER EN DE WERKLOOZEN. Een lezer schrijft ons: Naar aanleiding van de plannen voor de feestviering op 2 en 3 Oct. a.s., in uw Blad van Zaterdag j.l. vermeld, wilde ik 't bestuur der 3 Oct. vereen, vragen, gedu rende enkele uren (hetzij op 2 of 3 Oct.j de werkloozen met hun vrouw en kinde ren op ver'.oor, van beurskaart vrijen toe gang tot het Lunapark te geven. Uitgesproken D. Koster, kleermaker. Alphen a/dRU't Raadhuisstraat 249. R.-c.: dr. J. R- becke. Cur.: mr. H. P. van Hcijst, Alpne In de week van 7 t/m. 12 September w - den in Nederland 98 faillissementen gesproken. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14