De plaatsing van de Hefbrug fe Boskoop HET A.S. 3-OCTOBERFEEST LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 September 1936 Vierde Blad No. 32457 We beginnen een nieuw jaar bij VLASVELD 77ste Jaargang ZEER GROOTE BELANGSTELLING Een uitgelezen jubileumprogramma DAT MEERDERE DAGEN IN BESLAG NEEMT MENU VOOR DE WEEK GELUK o Foto Van Vliet. HBT BEWEBGBARE DEEL DER 1 DE HEFTOEE1 Nadat gistermorgen om ongeveer 11 uur de beide sleepbooten van De Witt's Ber gingsbedrijf te Rottendam, op twee zolder schuiten de voor Boskoop bestemde hef brug de spoorbrug nabij Gouda was ge passeerd, arriveerde het gevaarte omstreeks 1 uur in Boskoop, waar het door een groote menigte werd opgewaoht. Voor den nacht werd ligplaats genomen in Den Item. Hedenmorgen om 6 uur werd een aan vang gemaakt met het passeeren van de noodbrug. Ook dit had een vlot verloop en spoedig lagen de bakken, waarop de brug was geplaatst tusschen de heftorens. Direct begon men met het volpompen van de bak ken en weldra waren deze zoover gezakt dat de staaWraodkabels aan de brug konden worden bevestigd met moerbouten, die daarna electrlsch werden gelascht. Vervolgens werd de motor aangezet en ging de brug omhoog tot haar hoogster, stand van 32,50 M„ waarna de bakken naar den kant werden gevaren. Op het terrein waren o.a. aanwezig ir. Met frisschen moed 'n nieuw jaar in! Ja heusch, het staat er: 'n nieuw jaar! Nee. u hoeft niet naar den datum van vandaag tt kijken en uw schouders op te trekken, noch te veronderstellen, dat dit praatje abusievelijk 'n maand of vier te vroeg ge plaatst is: zulke vergissingen zijn bij ons uitstekend geordend dagbladbedrijf een voudig uitgesloten. Het Nieuwe Jaar met hoofdletters dat is nu eenmaal in onze gedachten verbonden met 1 Januari, met nieuwjaarskaartjes, met kranten, waarvan bladzijden gevuld zijn met „het compliment van den dag'* en andere duis tere toespraken, aan „de geachte clientèle" opgedragen. Het staat als een dag. gemerkt met een rood kruisje tusschen al die andere win terdagen, maar eigenlijk gaat ons leven daarna op dezelfde wijze verder als ervoor. Zeker, de zaken die te maken hebben met balans- en inventaris-opmaken, bedrijven, die met kalenderjaren rekenen, voor hen zit aan dat Nieuwe Jaar nog wel een extra belangrijk tintje. Maar in ons zuiver men- schelijk bestaan? 't Is de traditie een historische traditie die ons het nieuwe jaar op 1 Januari doet beginnen. Maar noch voor de natuur die toch eigenlijk pas „nieuw" wordt in de lente noch voor onze maatschappelijke levensindeeling is eigenlijk die le Januari 'n echt nieuw begin. Is voor de meesten van ons niet veel meer het begin van de maand September het tijdstip, waarop we 'n nieuw werkjaar voor ons zien liggen, als 'n uitgestrekt veld, dat we moeten bebouwen? De tijd der vacanties, waarin de meeste menschen eens even uit den band van de sleur konden springen, is voorbij. Nu zult u direct zeggen: „Niet ieder heeft z'n va- cantie in den zomer zooals de scholen en de meeste kantoren", of: „Voor sommigen is de vacantie al weer zoo lang geleden" of: „Zakenmenschen hebben nooit vacantie", enz. enz. Allemaal toegegeven, maar toch is d» zomer de vacantietijd, die eigenlijk in de geheele samenleving z'n invloed doet lelden. De winkels etaleerden speciale va- cantie-artlkelen, de spoorwegen legden ex tra-treinen in. 'n zekere onrust heerschte overal. Wat wel 'n beetje tegenstrijdig klinkt, als we bedenken, dat vacantie letterlijk: tijd van ledigheid juist rust moet brengen. Maar rust behoeft niet altijd „Stil Zitten" te beteekenen de vacantie, die .feege" tijd, is veeleer bedoeld als 'n tijd waarin leder z'n dagen nu eens kan indee- 'en naar eigen behoefte, om daarna weer heter en actiever in 't gareel te kunnen loopen. De mopperende tegenstanders, die van: „al die vacantie is onnoodig!" zouden dus alleen al hierdoor - door de kans op ver hoogde werkzaamheid tot voorstanders moeten omzwaaien. Ieder zal het hierover tens zijn, dat we na 'n tijd van absolute vrijheid heel wat opgefrischt en eigenlijk met veel plezier weer aan 't werk tijgen, al kost het op gang komen gewoonlijk wat extra-inspanning. We kunnen de moeilijkheden weer beter aan, zijn niet zoo gauw uit ons evenwicht door de kleine tegenvallers van het dage- hjksche leven. Na een goede vacantie 't behoeft geen lange te zijn zal de huis vrouw het niet tragisch opnemen, als de Groenteboer niet de groente heeft, die ze Ju juist dien dag wilde hebben; zal de hoer des huizes bij het spoorloos wegrollen JIEUWE BRUG WORDT TUSSCHEN IS GEPLAATST. Koek van Leeuwen en Hanskamp, inge nieurs van den Prov. Waterstaat, alsmede de heeren Sips en Petit en de dagelijksche opzichters, de heeren De Ridder en v. Die. Het werk had in zijn geheel een vlot ver loop, zoodat om circa 2 uur de stremming der scheepvaart opgeheven kon wordn. Voor het technische gedeelte van de werkzaamheden kunnen wij nog het vol gende mededeelen: De heftorens en de brug werden gemaakt door de N V. De Vries en Robbé te Gorin- chem, het opstellen der motoren, drijfas en overbrengwerken geschiedde door de N.V. Werkspoor te Amsterdam, terwijl de elec- trisohe installatie door de N.V. Heemaf te Hengelo werd geleverd. Door den Prov. Waterstaat werd een contract afgesloten met het gemeentelijk electriclteitsbedrijf te Boskoop voor het leveren van de benoodigde stroom. Hiervoor werd een 10.000 volt hoogspanningskabel gelegd naar het Westelijk landhoofd, waar een transformatorruimte werd gemonteerd en waarin een transformator van 60 K.V.A. van boordenknoopjes of het ontijdig breken van veters geen dozijnen minder oirbare woorden uiten hoogstens twee. Al die uitingen van prikkelbaarheid, die bewe zen, dat de boog te strak gespannen was, zijn verdwenen, en we gaan met 'n blanke ziel weer aan den arbeid. Is dus deze tijd, volgende op de vacanties, waarin we weer graag van alles „willen" zonder nog den druk van het „moeten" te voelen, eigenlijk niet 'n mooi begin van 'n nieuw jaar? We staan hierin niet alleen: om nu nog niet eens de scholen van laag tot hoog te willen noemen, spreekt ook het tooneel niet altijd van „de opening van het nieuwe speeljaar" bij de eerste opvoering in September, terwijl toch ook in den zomer wel gespeeld wordt? En in hoogste instan tie: begint ook de Regeering het nieuwe werkjaar niet in September met de ope ning der Staten-Generaal? We staan dus nu, verkwikt en gesterkt, vol goede plannen gereed om van alles en nog wat te ondernemen. Al heeft deze zo mer ons nu niet steeds gebracht wat „des zomers" was en al hebben we meer 't ge voel 'n zachten winter achter den rug te hebben, toch is 't voor de ordelijke Hol- landsche huisvrouw heelemaal geen onwel kom idee, dat nu 't leven z'n geregelden loop herneemt. De vacantie's, loge's, zelf uitgaan t' was erg gezellig en 't fleurde je heele maal op, maar alles, wat je al zoo lang van plan was. werd uitgesteld of maar zoo-zoo gedaan. Nu beginnen we met 'n schoone lei en wat nemen we ons al niet voor! 't Huis moet klaar gemaakt worden om den winter waardig te ontvangen: was er niet 'n lek op de boven-voorkamer, dat we telkens vergaten, als het niet meer regende? Er wordt nu in voorzien: onze nieuwe energie weet niet van uitstellen en zoo zien we in dezen tijd loodgieters, schoorsteenvegers en smeden als 'n nieuw driemanschap in onze huizen bezig. Onze kleeding moet herzien worden; hoewel we dezen zomer meerdere malen in onze wintergarderobe moesten duiken, is 'tons misschien wel juist daarom 'n be hoefte, die wintergarderobe eens wat op te fleuren en te doen aanpassen aan de nieuwe mode, waarvan we hier en daar al wat flitsen gezien hebben. Nette huisvrouwen als we zijn, bergen we de zomerkleeren (natuurlijk keurig schoon en heel!) zóó op, dat ze 'n rustige winterslaap kunnen hebben, zoodat we niet van den winter in een hoek van de kast of op 'n hoopje in elkaar gefrommeld plotseling 'n zomergewaad tegenkomen. Een en ander brengt mee, dat we in deze dagen dus ook onze kasten eens terdege onder handen nemen. - Maar dan gaan onze plannen voor het nieuwe werkjaar ook uit naar de wlntercampagne op gees telijk gebied. Het winter-half jaar, dat voor ons ligt omvat minstens 6 maanden, 25 a 30 weken met lange avonden; het is bovendien bij uitstek het jaargetijde dei- huiselijkheid, waarin we minder dan in den zomer geneigd zijn er uit te vliegen en dus meer in de gelegenheid zijn onze gees telijke standing weer wat bij te werken. Nu zullen we er toch eens toe komen, die boeken te lezen, waar we 't onlangs over hadden of eens wat meer op de hoogte te komen van onderwerpen, die ons inte resseeren. En de piano die heeft ons eigenlijk den heelen zomer verwijtend aan gekeken over zooveel verwaarloozing; nee, we zijn stellig van plan dezen winter ons weer extra op de studie toe te leggen. O, Nauwelijks is de herinnering aan den optocht ter gelegenheid van de verloving onzer Prinses eenigermate vervaagd, of een andere rondgang door een feestelijk bevlagde stad vraagt weer onze aandacht. Wèl bestaat er tusschen beide een groot verschil; droeg de eene een volkomen spontaan karakter, waarbij tevoren aan den niterlijken indruk nauwelijks eeniger mate attentie was besteed, de komende 3- October-optocht e ischte een langdurige voorbereiding en zal, meer nog dan vorige jaren, gepaard gaan met veel luisterrijk feestvertoon. Immers dit jaar bestond de 3 October-vereen vijftig jaar en 't spreekt wel vanzelf, dat het bestuur alles heeft ge werd opgesteld, welke de benoodigde stroom kan afgeven voor het aandrijven der mo toren bij het Oostelijk landhoofd. Hier is opgesteld een draaistroommotor van 77 PK. welke een gelijkstroom-dynamo aandrijft. Deze drijft weer een geiijkstroommotor van 60 P.K. aan. welke de as in beweging brengt, waarop zich de trommels bevinden, waaraan de staaldraadkabels zijn beves tigd. De snelheid wordt geregeld met een Ward-Leonard-aanzetter, welke de draai- inrichting der dynamo regelt bij het op halen en laten zakken van de brug. Deze motorcombinatie kan de brug op heffen met een snelheid van pl.m. 60 c.M. per seconde, zoodat de brug in plm. 50 seconden haar maximum hoogte van 32.50 M. kan bereiken. Wanneer een dezgr motoren defect mocht geraken kan door overschakelen een 16 P.K. draaistroommotor het werk over nemen, deze gaat echter 5 maal langzamer en heeft dus 5 minuten noodig om de brug op 32.50 M. te brengen. In geval van nood. wanneer door storing in de stroomlevering niet gedraaid zou kun nen worden, is er een 40 P.K. benzinemotor, die de gelijkstroom-dynamo kan aandrij ven, Stagnatie is dus praktisch uitgesloten. De hefbrug heeft een overspanning van 26.1 M. en een doorvaartwijdte van 25 M. De breedte van het rijdek bedraagt, zon der de trottoirs die 1.75 M. breed zijn, 5.5 M. Het totaal gewicht van de brug bedraagt 100.000 K.G. dat der heftorens 155.000 K G. De ballastblokken wegen 50.000 K.G. Er zijn volgens opgave van de N.V. de Vries Robbé circa 70.000 klinknagels aan de brug en torens verwerkt. Het geheel vormt een fraai, sterk werk, en het aspect van Boskoop is er ten zeerste door verrijkt. daan en nog dagelijks doet wat in zijn ver mogen ligt om aan de feestelijkheden dit maal een aanzien te geven, dat in over eenstemming is met het gouden jubileum dezer populaire vereeniging; een populari teit, tusschen twee haakjes die zich uit in alles, behalve in het ledental. Het eenige punt van overeenkomst tus schen beide optochten is, dat ons geliefd Vorstenhuis van Oranje er een groote, lei dende rol in speelt. Doch laat ons liever in chronologische volgorde in gedachten het smakelijke feestmenu savoureeren, wtftirop het be stuur der 3 Octobervereen. ons ter gele genheid van de eerstvolgende herdenking van Leiden's ontzet ons zal onthalen. De hors d'oeuvre wordt opgediend in drie gangen, te weten op Woensdag 30 Septem ber, Donderdag 1 en Zaterdag 3 October, telkenmale des avonds te 8 uur in de groo te Stadsgehoorzaal. Uit dit laatste tijdstip blijkt dus, dat de gebruikelijke cabaret voorstelling. waarvoor de belangstelling de laatste jaren gedurig afnam, van het pro gramma is afgevoerd. In afwijking van de gewoonte is deze hors d'oeuvre ook zeer weinig „varié"; ,,'t Is alles hutspot" is de titel van de revue, waarvan niemand min der dan onze oud-revuekoning Henri ter Hall de geestelijke vader is en waarvoor zijn vroegere medewerker een deel der muziek en de arrangementen verzorgde. Ook de muzikale leiding der revue, waarin pl.m. 50 personen, allen Leidsche dilettan ten zullen medespelen en o.a. medewer king wordt verleend door de Damesgym- nastiekver. „Brunhllde" en de Leidsche Orkestver. „Musica", berust in handen van den heer van Weezei. De inhoud heeft deels betrekking op plaatselijke toestanden, ter wijl ook vele omliggende gemeenten erin worden betrokken. Teneinde niemand in zijn gevoelens te kwetsen, is de politiek er geheel buitengelaten. De „soep" wordt geserveerd op Vrijdag 2 Oct. in den vorm van de tradltloneele taptoe met kranslegging aan den voet van het van der Werfmonument. Na een muzikale inleiding van den eigen lijken feestdag, bestaande uit de reveille van het Leidsch Politiemuziekgezelschap, koiaalmuziek en kinderzang in het van der Werfpark, komt de „visch" ter tafel. Zou er één Leidenaar zijn, die er zich over ver wondert, dat het menu ditmaal „haring" aangeeft, waarbij dan van zelfsprekend wittebrood komt benevens pakjes koffie, thee en tabak van de firma van Nelle? Een gedeelte van deze visschotel wordl opgediend door Watergeuzen, die hun zee» en broodbakkersbanket op de origineele wijze per platboomd vaartuig naar de Waag zullen aanvoeren. Ongeveer gelijktijdig valt de muzikale intocht van het Dorarechtsche tamboers- en pijpertskorps „Jubal", ongeveer hon derd man sterk, dat zich op zijn wande ling van het station naar het voormalig Invalidenhuis, vermoedelijk zeer ten ge noegen der burgerij, een kleinen omweg permitteert. Over den hutspot-stertocht voor automobilisten, motorrijders, fietsers en voetgangers, waarvoor zeer groote be langstelling blijkt te bestaan, schreven wij afzonderlijk reeds uitvoerig. Dan komt de „clou" van het menu: een prachtig-opgemaakte schotel genaamd: „jubileumoptocht". Uit vorige berichten zal men zich herinneren, dat deze is samen gesteld uit de meest exquise gerechten van de laatste 17 jaar en voor wie bekend is met den verfijnden smaak van den heer Bern. de Koning c.s., zal het duidelijk zijn, dat aan de bereiding van dezen schotel, „kosten noch moeiten" zijn gespaard. De voornaamste ingrediënten zijn: 6 a 700 medewerkenden, waarvan circa 200 te paard, 7 muziekkorpsen. 8 praalwagens, 5 karossen en last not least de volledig ge restaureerde en tot nieuwen luister-gewek te „gouden koets" Het bestuur heeft deze prachtige- gala-koets grondig laten schoon maken, waardoor de oorspronkelijke de coratie wederom te voorschijn is gekomen en het sierlijke rijtuig geheel in den ouden trant is hersteld. De 17 afdeelingen, waar uit deze hoofdschotel is samengesteld, zijn duidelijk gegeven door een bord, vermel dende het onderwerp der uitbeelding; ver scheidene ervan hebben betrekking op de geschiedenis van het Oranjehuis, welks historie zoo onverbrekelijk met die van onze stad is saamgeweven. Wederom was het onze oud-stadgenoot. Jan de Quack, die zijn artistiek-gastrono- mische talenten ter beschikking stelde. Het desert wordt op de vanouds beken de wijze gevormd door het avondfeest op het Schuttersveld, waarbij een extra luisterrijk vuurwerk de functie van het laatste glas parelende champagne zal ver vullen. Rest nog te vermelden, dat het Luna park op het Schuttersveld reeds Vrijdag 2 October om 3 uur wordt opengesteld en dan geopend blijft tot middernacht. In den nacht van Zaterdag op Zondag duurt de feestvreugde hier tot 1 uur. Resumeerende wacht ons een met groote zorg samengesteld feestdiner, dat voor den Leidschen fijnproever vele lekkere beetjes bevat en ook voor zijn collega's van heinde en ver volledige bevrediging hunner lu cullische geneugten belooft. Moge het in breedc-n kring een smake lijk onthaal vinden en allen wel be komen Een waarlijk goed aatomobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. V/OOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld JUDE .ANGEL 120 It0OEZnjTQDQT^22 8769 (Ingez. Med.) MAANDAG: Rolpens met gebakken appelen Aardappelen Rijstebrij Recept: Rolpens. Een pond rolpens wordt in niet te dikke plakken gesneden. Deze worden in boter of reuzel in een koekepan aan beide kanten bruin gebak ken. Op iedere plak legt men een plakje gebakken appel. DINSDAG: Kalfsfricandeau '2 dagen) Pos,telein, aardappelen Griesmeelpudding Recept: Kalfsfricandeau. Wasch pl.m. l'/s a 2 K.G. kalfsfricandeau, dompel ze even in kokend water en zout het vleesch. Smelt een half pond boter en braadt hier in het vleesch aan alle kanten lichtbruin en daarna gaar. Kalfsvleesch moet licht van kleur blijven, ook de jus. Reken als braadtijd l'/i a 2 uur; maak de jus met water af. er is nog zoo veel, dat we van plan zijn! Als het ons dan maar niet gaat als een van m'n kennissen, die zóó boordevol plan nen was, Fransche en Engelsche con versatie wilde ze nemen, 'n Esperanto- cursus volgen, 'n steno-diploma halen en nog veel meer wilde ze „doen" alles in dat ééne winterhalfjaar dat ze natuur, lijk niets „goed" deed. En zouden we onder onze vele plannen ook niet wat ruimte laten voor „hulp aan anderen"? 't Behoeft niet altijd materieele hulp te zijn, maar die ondefinieerbare „acts of kindness"; klinkt dat eigenlijk niet veel aardiger dan de „goede daden" van de pad vinders, al blijft natuurlijk de bedoeling dezelfde. Als het eene jaargetijde daartoe meer geëigend is dan het andere, dan is zeker de winter wel bij uitstek het seizoen van het altruïsme. Bovendien, zegt niet Adler: „Als we met onszelf in den knoop zitten, kunnen we dien vaak ontwarren door 't „ik" te vergeten en aan anderen te denken". Hulp aan anderen kan dus zelfs een uit stekend geneesmiddel blijken voor hen, die vinden, dat die lange, sombere winter hun altijd 'n „nerveuze depressie" (heet dat zoo niet?) - bezorgt. 'n Nieuw jaar, nieuwe energie en plan nen, plannen aan ons om ze ten uitvoer te brengen. CRITICA. WOENSDAG: Koude fricandeau Gestoofde bieten, aardappelen Zoete macaronischotel Recept: Zoete macaronischotel. Kook l'/i ons macaroni in een liter melk met een theelepel zout gaar en gebonden pl.m. drie kwartier. Doe er dan twee eetlepels boter, een ons rozijnen en een half ons basterdsuiker door. Doe de massa in een beboterde vuurvasten schotel, bestrooi ze met paneermeel en klontjes boter en laat er in den oven een korstje op komen. DONDERDAG: Gebraden versche worstjes Bloemkool, aardappelen Gestoofd bananen Recept: Gebraden versche worstjes. Zes versche worstjes van 100 gram worden gewasschen, door wat bloem gewenteld en in 50 gram boter of vet zachtjes bruin en gaar gebakken (15 a 20 min.). Het is zeer geschikt, om het laatste deel van de bak tijd de pan met een deksel te sluiten. Als de worst uit de pan is genomen, wordt de jus afgemaakt met wat water. .VRIJDAG: Tongfilets met kaas Aardappelpurée Pannekoeken met appelmoes Recept Tongfilets met kaas. Maak filets van vier gewasschen tongen en schik ze op een beboterde, vuurvaste schotel. Maak een gebonden saus van een kwart liter melk of half melk, half room, twee eetlepels mayzena, drie eetlepels boter en een half ons geraspte oude of Parmezaan- sche kaas en giet deze saus over de visch. Strooi er nog wat geraspte kaas over heen en laat de schotel in den oven licht bruin bakken. ZATERDAG: Versch gekookte ham Doperwten (uit blik), aardappelen Vruchten Recept: Versche ham met dop erwten. Tien a twaalf plakken versche ham worden in boter zachtjes gebakken, waardoor ze krom trekken en bakjes vor men. Deze worden gevuld met gestoofde doperwten uit blik. In het midden van de schotel worden gekookte of gebakken aardappelen gelegd; de hambakjes er om heen. ZONDAG: Groentesoep Gestoofde kip in rijstrand, witte saus Tomatensla, beschuit met kaas Vruchten Recept: Gestoofde kip. Een flinke braadkip wordt een half uur zachtjes ge kookt in 'n half a drie kwart liter water met wat zout. peterselie, een stukje wortel, een gesnipperd uitje, stukje foelie en tijm. De kip wordt nu in stukken gesneden. Deze stukekn worden l1/: uur zachtjes ge stoofd in een witte saus. Vóór het opdoen wordt de kip uit de saus genomen en wordt de saus afgewerkt met wat room, eidooier en een weinig citroensap. Recept: Witte saus. Vier d.L. bouil lon (van de kippen i wordt gebonden met 30 gram bloem en 35 gram boter. De saus kookt 10 minuten door en wordt afgewerkt als boven. Eenvoudig menu. Omelet met paddestoelen Kalfsoesters, gebakken aardappelen (desgewenscht kropsla) Recept: Omelet met paddestoelen. Een omelet wordt gebakken zooals reeds meer is beschreven. De omelet wordt ge vuld met gestoofde paddestoelen, dicht gevouwen en op een warme schotel opge diend, gegarneerd met frissche peterselie. De paddestoelen kan men in blik ver krijgen en deze zijn direct gereed voor het gebruik. Ze worden met het nat opgezet met een weinig zout en op een zacht vuur 20 min. gekookt. Het nat wordt met boter en bloem gebonden. Neemt men versche paddestoelen, dan. moeten ze worden geschrapt en het on derste stukje van de steel worden afge sneden. In het diepst van ons hart gaat ons aller verlangen uit naar geluk. Het is als een algemeene honger en slechts als onze wensch vervuld wordt en wij verzadigd zijn, voelen wij, dat het leven waarde heeft. Bewust of onbewust, geluk is het doel van ons leven. Wij maken er plannen voor, werken, lijden, sparen, hopen en bidden, om het te kunnen bezitten; geen prijs is ons te hoog, geen offer te kostbaar, maar wij willen zekerheid. Als wij werkelijk ge luk hebben veroverd vragen we om niets anders meer en zonder dat is alles leeg en zonder zin. Het kleine kind strekt reeds voordat het kan praten de handjes uit naar een stuk speelgoed. En dat doet het alleen, omdat het denkt, dat spelen hem geluk zal ge ven. En dat zal het ook, althans tijdelijk. Op allerlei wijzen tracht de mensch gelukig te worden. De een zoekt het te vinden in werken en zwoegen, de ander door het met stalen ijver te veroveren en er alles voor op het spel te zetten, een derde meent, dat onafhankelijkheid het hem zal schenken. Allen streven er naar en de grijsaard, wien het leven niets meer biedt, zoekt het in het verleden. Zoo zullen allen een tijdlang in den waan verkeeren het geluk te bezitten, maar zij, die het op zulk een wijze hebben gevonden moeten het toch weer verliezen. Het roekeloos najagen van het geluk zal nooit de belooning van het bezit brengen. Als men werkelijk hartgrondig naar iets verlangt, komt dat eindelijk als ons recht tot ons, maar de weg is o zoo moeilijk. Een ieder, die het wil bereiken, moet groeien, en die groeitijd is lang en moeizaam en weinigen hebben het geduld, deze door te worstelen. Het ware geheim van gelukkig te zijn bestaat daarin, dat wij waakzaam uitzien naar nieuwe mogelijkheden van groei. Iedere gedachte of daad van ons zet een nieuw stel krachten aan het werk. Als wij heden afdwalen moeten wij er morgen voor boeten. Zoo moeten wij leeren, de oorzaak en het gevolg op te sporen. Slagen wij hierin, dan hebben wij het vermogen veroverd, de oorzaken van ons lijden on der de oogen te zien en dus uit te scha kelen. Wie het zoover gebracht heeft zal ongevraagd het vermogen, om gelukkig te zijn, worden geschonken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13