HET VLIEGVELD „YPENBURG" MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 No. 32451 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 1/sfe laargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> DE UITDEELING VAN HARING EN WITTEBROOD. Voor de uitdeeling van haring en witte brood op den a.s. 3 Octoberdag hebben zich Zaterdagavond ongeveer 4000 personen la ten inschrijven. Het vorige jaar bedroeg het aantal gegadigden ongeveer 3300. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Van Pater E. van der Snoek, O.F.M. Gisteren werd in de Hartebrug Parochie kerk het zilveren kloosterjubileum van Pater E. van der Snoek, gedurende enkele jaren kapelaan der parochie, plechtig ge vierd. Door den jubilaris werd een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid opgedragen met assistentie van pastoor Smitz als presbyter assistens, pater Peerdeman als diaken, Pather A. Verhoef als sub-diaken en pater Disman van Galen als ceremoniarius. Het zangkoor voerde de meer-stemmige mis uit van Groebe. Na de plechtige H. Mis werd het „Te Deum" gezongen, waarna door het koor het steeds treffend „Jubilate" van Aiblinger werd uitgevoerd. AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie hier ter stede brengt in herinnering de verorde ning, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt binnen 24 uur verplicht is daarvan ken nis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9— 12 uur, van 24 uur. en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Ver zuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. o REVUE „HOE MALLER, HOE MOOIER". KON. NED. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS, v.h. J. C. ZAALBERG Zn. CHRISTELIJKE BOND VAN BELASTINGAMBTENAREN. Vergadering der afdeeiing Leiden. Zaterdag kwam deze afdeeiing in verga dering bijeen in het gebouw „Rehoboth". De voorzitter constateerde dankbaar, dat de af deeiing weer 3 nieuwe leden boekte en 2 van elders waren overgeplaatst. Deze nieuwe leden werden hartelijk welkom geheeten in de nieuwe afdeeiing. De notulen, alsmede de ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot breede beschouwingen, zoodat de behan deling van het verslag der gehouden alge meene bondsvergadering aan de orde kon worden gesteld. Bij monde van den afge vaardigde, den heer van Stralen, kregen de aanwezigen een keurig verslag te hooren. zoo 'nier en daar aangevuld met persoonlijke ervaringen tijdens zijn verblijf te 's Herto genbosch. De notulen dezer gehouden twee- daagsche algemeene vergadering waren reeds in druk verschenen .zoodat zij die niet op die algemeene vergadering aanwezig wa ren geweest, een duidelijk beeld kregen van de behandelde zaken, van den geest en saamhoorigheid die daar hadden geheerscht Het applaus, dat volgde op het mondeling verslag, vertolkte den dank van de aanwe zigen. Na de pauze kwam het verslag in bespreking, waaraan door eenige leden werd deelgenomen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken aan de orde. o.a. de mini male promotiekansen, wat algemeen werd betreurd. Op de in dezen kring gebruikelijke wijze werd de vergadering door den heer de Hooge geëindigd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. H. M. de Konigin passeerde heden morgen tegen 11 uur per auto onze ge meente op doorreis van het Loo naar Rui- «enhoek. De heer D. v. d. Kaay alhier slaagde voor het politiedipioma van den Alg. Ncd. Politiebond. Succesavond voor Louis Davids. Voor een prachtig bezette groote Stads gehoorzaal heeft gisteravond de Neder- Jandsche Revue, directeur René Sleeswijk, één enkele uitvoering gegeven van de revue „Hoe maller, hoe mooier". Zooals gemeenlijk in iedere revue wordt het geheel gedragen door enkele personen om wien alles draait en hun aantal is hier zelfs uigegroeid tot vier, te weten: Louis Davids. Cor Smit. Jopie Koopman en Kees van Dam. Dit viertai alleen is reeds ruim schoots in staat om U een genoeglijken avond te bezorgen en het is vooral Louis Davids, de bekende „kleine man" en de geestelijke vader van „de kip van van Zanten", die u een groote dosis amusement ■bezorgt. Davids is en blijft een cabaret-artist van den eersten rang; zoodra hij op het tooneel is, heeft hij contact met zijn pu bliek en voordat ge het goed en wel weet, zingt ge uit volle borst zijn refreintjes mee alsof ge in uw huiskamer waart. Zijn „Kippenüed" oogstte stormen van bijval, evenals het schoone vers van „De Alpen in Plan-West", dat eenige malen moest worden gebisseerd. Bovendien viel er nog te genieten van zang van Jopie Koopman en Jean du Bela, van kostelijke duetten van Kees van Dam en Louis Davids en van aardige balletten van de Helena Bei-stars. Men vrage van ons geen weergave van den inhoud: Davids zélf qualificeerde de geheele revue als „nonsens en reine waanzin" en welbeschouwd heeft hij gelijk. Maar dan toch nonsens en waanzin van zoodanige kwaliteit., dat een volle zaal er zich den geheelen avond kostelijk mee vermaakt. En dat is toch eigenlijk de grootste ver dienste, welke een revue kan hebben, MILITARIA. Kapitein van den generalen staf J. G. M. van der Piassche, die toegevoegd was aan den chef van dien staf, is in lang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie en ingedeeld bij het 4e regiment van dat wapen alhier. Eerste-luitenant der infanterie J. J. Hasselbach op nonactiviteit te 's-Graven hage, is in actieven dienst hersteld en in gedeeld bij het 4e regiment infanterie, Officier van gezondheid le klas F. C. A. Kuipers is overgeplaatst van Leiden naar 's-Gravenhage. Officier van gezondheid 2e klas M. D. J. van der Meer, van het militair hospitaal te 's-Gravenhage, is overgeplaatst naar Leiden. Thans voorstel aangenomen. Vandaag vergaderde in het Amster- damsch Trustees-kantoor de trustee voor de 6°/o obligatie-leening van de Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon alhier. In de vorige ver gadering van aandeelhouders op 11 Augus tus JJ. was het quotum niet aanwezig. Het voorstel om uitstel voor een half jaar van de betaling van de op 1 Aug. a.s. verval lende coupons te verleenen kon niet in stemming worden gebracht. Het amende ment dit uitstel te verleenen niet tot 1 Febr. 1937, doch tot 1 Dec. 1936 werd door de directie overgenomen. Vertegenwoordigd waren op deze tweede vergadering f. 140.000 obligaties, recht gevende op 140 stemmen. Er is aan de trustee een rapport en een plan voor reorganisatie overhandigd; deze plannen zijn eenige dagen geleden aan de directie overgelegd, zoodat zij nog niet rijp zijn om in een vergadering te worden be handeld. Hierop legde de directeur der NV., de heer W. A, Schrandt de volgende verkla ring af: In de afgeloopen weken hebben velen zich tot mij gewend met vragen betreffen de den momenteelen toestand der N.V. Niet alleen obligatiehouders hebben om inlichtingen gevraagd, ook verschillende leveranciers hebben mij vragen aangaande den toestand der N.V. gesteld. Ik meen dan ook zoowel in het belang der N.V. te handelen als in het belang van beide bovengenoemde groepen met het doen der navolgende mededeeling. Dank zij de handhaving der kwaliteit onzer dekens konden wij niet alleen onzen omzet handhaven doch zelfs vergrooten. Gedurende het geheele jaar 1936 waren wij ruim van opdrachten voorzien, terwijl wij thans nog voor ongeveer twee maan den werk hebben. Verwacht mag dus wor den, dat over dit jaar een zeer bevredi gende omzet zal worden behaald. Aan onze fabriek werken 143 arbeiders; dit aantal zal in het seizoen nog toenemen. Bij normale financiering zou onze N.V. zelfs bij de tegenwoordige lage prijzen een behoorlijke winst opleveren. De tegen woordige moeilijkheden komen voort uit fouten, welke in de oorlogs- en naoorlogs- jaren zijn gemaakt. De finantieele toestand der N.V. is op heden als volgt: Kas en vorderingen op bankiers en af nemers f. 65.000: wolvoorraad en deken- voorraad f. 64.000; do direct realiseerbare activa bedragen aus f. 129.000. Schulden aan leveranciers of barriers heeft de N.V. niet, zoodat de obligatie- houders de eenige crediteuren zijn. Aan de werlniemers der N.V. kunnen wij mededeelen dat door ons geen poging zal worden nagelaten om uit de tegenwoor dige moeilijkheden te geraken, teneinde de werkgelegenheid te behouden. Te ver wachten is. dat na een bevredigende rege ling de werkgelegenheid zich nog uit zal oreiden. Vervolgens werd tot stemming overge gaan. Het geamendeerde voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De politie alhier heeft de 18-jarige dienstbode C. J. uit Sassenheim aangehou den. die ervan wordt verdacht Zaterdag op de markt een armband te hebben ont vreemd. Het Leidsch Harmoniegezelschap „De Post", directeur de heer M. Bolderdijk zal op verzoek morgenavond om half acht een concert geven voor de patiënten van „Rhijngeest". Foto Van Vliet. ZoooLs v/ij reeds eerder meldden, was de uw van stationsgebouwen, .een hangar van verschillende tankgebouwtjes op 't v-gveld ..Ypenburg" nabij Den Haag, dat lm j8e weck ls opengesteld, opgedragen N.V. Wernink's Beton Mij. alhier. De aanneemster heeft dit werk in den recordtijd van 31/- maand ten uitvoer ge bracht, hetgeen slechts mogelijk was door gedurig met dubbele en dikwijls ook met nachtploegen te werken. De plannen voor den bouw. waarvan onze foto een goed beeld geeft, werden ontworpen door het architectenbureau Brinkman en v. d. Vlugt te Rotterdam, terwijl ir. Zwanenburs uit Rijswijk daaraan als mede-uitvoerend ar chitect werkzaam was. Ook hadden nog twee andere Leidsche firma's aandeel in het tot stand komen van dit complex, n.l. ae firma's Joh de Best voor het stuca- doors- en v. d. Voet voor het smidswerk. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. Openbare vergadering der afdeeiing Leiden. Gisteravond hield de afdeeiing Leiden der K-D.P. een openbare vergadering in de Burchtzaal. Aan deze vergadering had de Leidsche afdeeiing een boottocht voor leden en belangstellenden doen vooraf gaan, waaraan door ongeveer tweehonderd personen werd deelgenomen en welke bij zonder geslaagd mag worden genoemd. Bij aankomst aan den Burcht vond het Be stuur de Geel-Witte vlag, (de pauselijke kleuren) neergehaald. Bij nader onderzoek bleek echter dat zulks op last van de politie was geschied, daar deze vlag als partij-vlag wordt beschouwd en voor een gemeente gebouw daarvoor vergunning moest worden aangevraagd. De avondvergadering werd door den voorzitter, den heer Henning met den Chr. groet geopend. Spreker riep allen een har telijk welkom toe. in het bijzonder de af gevaardigden der afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Veur, Lisse en Utrecht, den hoofdbestuurder, den heer Manschot en de sprekers van dezen avond de heeren Bik uit Rotterdam en Langezaal propaganda leider der afdeeiing. Spreker is zeer tevre den over de opkomst. Spr. zette de bedoeling van den K.D.P.-avond uiteen en gaf daar na het woord aan den spreker den heer Langezaal. Deze had als onderwerp gekozen „arbei ders en middenstanders ontwaakt". Spr. wees op de slechte tijden en wilde vooral tegen de komende verkiezingen de arbei ders en middenstanders wakker schudden en hen wijzen op de hoofdoorzaak van al die ellende. Het is niet slechts het Com munisme of fascisme waartegen wij te strijden hebben. Neen het is voornamelijk de kapitalistische Staatspartij. Wat toch heeft die R.K. Staatspartij gedaan in de vele jaren me het hoogste percentage zetels in de Tweede Kamer? Belastingen werden verhoogd, steunen verlaagd; wanneer er gekort moest worden deed de regeering Colijn zulks met steun van de staatspartij. Cummulatie wordt door de Staatspartij niet bestreden. Volksvoedsel, waaraan gebrek heerscht, wordt verdelgd. Spr. noemde dit een schande voor een Christelijke regeering, evenals de groote belasting op de hoognoodige levensbehoef ten, waardoor zoo vele arbeiders en mid denstandsgezinnen, ook met steun van de Staatspartij, naar de kelder gaan. Is deze handelswijze geoorloofd volgens de Pause lijke encyclieken? De R.K. Democratische Partij protesteerd tegen de handelswijze der Staatspartij in deze. De R.K. Staatspartij had waarachtig werkend in den geest dei- encyclieken veel, althans veel en veel meer dan nu bereikt is, kunnen bereiken in elk geval veel van de ellende kunnen voorko men. De Staatspartij echter durft, aldus spreker, de encyclieken niet waarachtig te beleven, bang als zij is voor het overheer- schend kapitalisme in Nederland. Spr. laakte de leugencampagne in de Opmarsch orgaan van de Kath. Staatspartij, als het tegen de K.D.P. en haar leiders gaat. Toch zijn die leugens weerlegd. Wij verkoopen ons niet aan Mussert. Wijnkoop of aan wie dan ook. De K.D.P. blijft strijden met open banier en waarachtig in den geest der Pauselijken encyclieken. Spreker besloot zijn rede met een propagandistisch woord en drong aan op allen medewerking voor de a.s. verkiezingen. In de pauze werd gecollecteerd en deelde de voorzitter mede dat zich een achttal nieuwe leden had opgegeven. De volgende spreker de heer Bik uit Rot terdam had tot onderwerp „In de Bran ding". Zou het nog wel noodig zijn een propagandistisch woord te spreken? Als wij zien de ellende in Spanje, met de priester- moorden, het verbranden van kerken en kloosters, een bloedigen strijd van landge- nooten, broeders tegen broeders! Is er dan nog een propagandistisch woord ten goede noodig? Hier in Nederland is het toch noodig zulk een ellende te voorkomen. Werkt daaraan de Regeering mee?; tracht zij zulks met behulp van de RIC. Staats partij te voorkomen? Als wij de houding in deze van de huidige regeering beschou wenmoest dat dan alleen niet reeds propaganda voor onze K.D.P., aldus spr., beteekenen? Spr. besprak vele citaten uit diverse bladen en redevoeringen, geschoeid op de Pauselijke encyclieken, daar neer gezet in groote bewoordingen door voor mannen van R.K. Werklieden Verbond en R.K. Staatspartij. Wat is er van terecht ge komen? En het RJC. Werklieden Verbond en de RK. Staatspartij hebben de ellende laten voortbestaan en laten voortwoekeren. Spr. weidde daarover breedvoerig uit. Do halfslachtige houding der Staatspartij kweekt momenteel fascisme en communis me. Wij zullen niet halfslachtig zijn: met de Vaan der KJ5.P. omhoog, zullen wij strij den, verdedigend de encyclieken Resum Novarum en Quadragenimo Anno, strijdend voor de rechten van den minstbedeelden. Is de Staatspartij te kort geschoten bU het uitwerken van het doel dat zij hebben voor te staan.... wij zullen dat tekort aanzuiveren. Daarom is het dat wij groeier, daarom is het dat de K.D.P. en de leiders ta de Opmarsch moeten worden verdacht gemaakt. Wij zullen wars van de angst voor het kapitalisme werken volgens de ency clieken. die wij tot heil van onze even- menschen als wetten zullen blijven be schouwen, en niet zooals de R.K. Staats partij het kapitalisme in de hand werken. Spr. spoorde vurig aan tot strijd, strijd aan de hand vn het K.D.P -urogram het Dro- grarn dat hopen wii. aldus sureker. ir 1937 na de verkiezingen meer waarde zal heb ben verkregen. Ook deze spreker besloot zijn rede met een propagandistisch woord. BINNENLAND. Het houden van buitenlandsch dienst personeel, zonder vergunning, is na 1 October strafbaar. (4e Blad). Dreigende bioscoopsluiting te Haarlem, (Binnenland. 4e Blad). Nieuwe regeling voor de inlijving van dienstplichtigen. (Binnenland, 4e Blad). Protestvergadering te Utrecht tegen het ontwe-p Ziekenfondswet. (Binnenland, 4e Blad). Plan-betooging der S.D.A.P. te Rotter dam. (Binnenland, 4e Blad). Kano met 4 kinderen tc Amsterdam om geslagen; twee slachtoffers. (Gemengd, 4e Blad). Duitsch uitwijzigingsbevel tegen vier Nederlanders blijft van kracht; stappen onzer regeering zonder resultaat. (Laatste Berichten, le Blad). Te Koedijk (N.H.) zijn twee trams met elkaar in botsing gekomen; dertig personen hebben verwondingen opgeloopen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Spaanschc nationalisten hebben den aanval op San Sebastian ingezet. Van het overige front zeer tegenstrijdige beri hten. (2e en le Blad). Het wereld-vrede-congres te Brussel is gesloten. (2e Blad). De diverse politieke besprekingen. Het Tjezoek van Rydz Smigly aan Parijs beëin digd. (Buitenland, 3e Blad). Geen staking in Wales. (Buitenland. 3e Blad). Mevr. Markham heeft den tocht over den Oceaan volbracht. Bij een noodlanding in New-Foundland werd het toestel ernstig beschadigd. Met een ander toestel is zij doorgevlogen naar New-York. (Luchtvaart, 3e Blad). Een vliegtuig in Amerika neergestort. Acht slachtoffers; een vrouw gered. (Lucht vaart 3e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN TUINIERS- EN BLOEMISTEN-VEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN Uitslag van den kweëkwedstrijd. Zaterdag had in den tuin van „Oud-Hor- tuszicht" aan den Witte Singel de j aarlij k- sche tentoonstelling plaats van de door de leden gekweekte potplanten. De stekken werden in het laatst van Mei uitgereikt en bestonden uit: Pelargonium zonala, Colleus rosea, Impatiens Holsti, Begonia Prima donna, en Salvia Splendens. Vijf openbare scholen hadden zich opge geven voor den wedstrijd onder de kinderen, hetgeen een zeer goed resultaat opleverde. De uitslag was als volgt (vaklieden met glas) Joh. v. d. Berg, le pr.; M. Galjaard, 2e prijs. Particulieren met glas: C. Th. Barthen, le pr. met wisselbeker; C. Smit, 3e prijs. Tuinkweekers zonder glas: A. Th. Buijs, le prijs met wisselplaquette; A. Slegtenhorst 3e prijs; J. de Keuning 4e prijs. Particuliere vensterkweekers: A. Lens le prijs; mej. de Reede 2e pr.; H. A. van der Reijden 2e pr., L. Prevo 3e pr. Afd. scholen, school Noordeinde, hoofd de heer Gathier, 22 deeln C. v. d. Born, W. v. Eelen en Beb Pont le prijzen; N. Pont en Hanny de Wekker 2e pr.; Suze de Wekker en J. Bloot 3e pr., Gerhard Bos 4e pr. School Plantsoen, hoofd de heer v. d. Baan, 28 deelnemers: Koos Sierat en Geertje Boom 3e pr., Freek v. Vliet 4e pr.; Wout v. d. Berg, Koos van Bemmel en Lena Sch. den Bezemer, 5e prijzen. School Munnikenstraat, hoofd de heer Herfkens, 12 deeln.: Co Herfkens 2 le prij zen en een 2e prijs; J. Pison 3e pr.; J. Veer man en C. Herfkens 4e prijzen. School Duivenbodestraat. hoofd de heer van Schaik, 22 deeln.: Neeltje de Man een 2e en een 3e pr.; Cath. van Meteren en Trientje Nas 4e prijzen. School Zuidsingel, uitgaande van de Ouder-Commissie, 28 deeln.: Jannetje v. d. Wilk 2e prijs en Gerry v. d. Voet 4e prijs. De tentoonstelling werd opgeluisterd door vazen afgesneden bloemen van vaste Dlan- ten gratis geschonken door de firma Cebrs. van Egmond te Oegstgcest. Aan de school Noordeinde werd door de jury, welke bestond uit de heeren Joh. Jon- De voorzitter dankte beide sprekers en ker, J. Kriest Jr. en E. J. H. Cunaeus een sloot deze bijeenkomst met den Chr. groet. I bronzen medaille toegekend.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1