Hockey op zijn fraaist SCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 7 September 1935 Britsch-Indie won met 8-1 van Nederland LLCüIVAART Mevr. Markham over den Oceaan Toestel beschadigd, vliegster vrijwel ongedeerd DE derde landen wedstrijd NederlandBritsch-Indië, gisteren te Amsterdam gespeeld, is in een 81 zege der Olympi sche kampioenen geëindigd, een overwinning, die nog grooter geweest zou zijn, indien keeper de Looper niet op zoo'n prach tige wijze zijn doel verdedigd had. Men weet: Britsch-Indië heeft voor de derde achtereenvolgende maal het Olympisch kam pioenschap behaald, ditmaal met de score 401, cijfers, die voor zich zelf spreken. Daarna zijn de kampioenen op tournee gegaan in Duitschland en de scores werden onmiddellijk lager. Zelfs viel er een gelijk spel te noteeren. De Britsch-Indiërs spannen zich nu eenmaal in vriendschappelijke wedstrijden niet zoo bijzonder in, maar in officieele landenwedstrijden staan de zaken anders, dat hebben onze landgenooten gisteren kunnen bemerken. Tegen een dergelijk positiespel ls geen raiele Europeesche ploeg opgewassen, te- pn deze techniek moet men het afleggen i daarbij demonstreeren deze spelers een lelheld en een soepel beheerschen van het kaam, die wijzen op hoog opgevoerde hletische getraindheld. De ongeveer 8000 toeschouwers spaarden bn tevredenheidsbetulglngen niet voor de ;ele fraaie momenten waarvan met in het itadlon heeft kunnen genieten. Eenzaam daan deze spelers op den top van de :ockeykunst. Tusschen hun peil en dat der ïste Europeesche landen als Engeland, hltschland en Nederland ligt een voorloo- nog niet te overbruggen kloof. Spelers ïli Dhyan Chand, Roos Slngh, Tapsell, zijn lenomenen, de anderen zijn op zijn minst (blinkers. Tegen dit spel kan men uitsiut- nd verdedigend met kans op een succesje tptreden. Dat deden de Oranjehemden aanvankelijk i zeker niet zonder resultaat. Het Brltsch-Indische spel liep dood opeen udedlglngsmuur. De snelheid ging er uit, ■et samenspel was te kort, kans tot schie- zn was er weinig. Maar toen men in het Hollandsche kamp deze tactiek liet varen, im de strijd dadelij k een beslissende wen- ling. De wedstrijd. Na het spelen der volksliederen stelden 1 belde elftallen onder leiding van de hee- ifn A. P. Liscaljet (Nederland) en Gupta (Britsch-Indiëzich als volgt op: Nederland: doel: J. de Looper; achter: ïesterkamp en De Waal; midden: Van lierop, v. d. Haar en H. de Looper; voor: 6j»renburg, De Roos, v. d. Berg, Schnlt- :er en Gunning. Britsch-Indië: doel: Allen; achter Hus- Kin en Tapsell; midden: Galibardy, Cul- en Nimal; voor: Fernandas, Roop Jh, Dhyand, Chand, Jafar en Shabban. De Britsch-Indiërs waren dadelijk sterk den aanval, doch het spel werd te kort fthouden om tegen onze verdediging suc ks te hebben. De Waal en zijn mannen Konden tenslotte niet voor de eerste maal legen deze tegenstanders in het veld. De eerste Hollandsche aanval kwam eerst na rijf minuten spelen uit een algemeen op- hengen, doch deze bracht van den Berg geen succes. Aan den anderen kant reiden onze verdediging en midden linie, relke laatste uit den aard der zaak zich neer op haar verdedigende taak had in- lesteld, nog gesteund door onze binnen- 'pelers Schnitger en De Roos. We noteer- itn in die periode goede schaten van de Biitsch-Indische buitenspelers Fernandes (n 8habban, die rakelings naast vlogen. Na elf minuten werd de eerste straf- wner op het Hollandsche doel genomen, bch door „sticks" ging deze kans voor de fasten teloor. De Oranje-hemden wisten dth hierna wat van den voortdurenden fruk te bevrijden. Onze voorhoede, waar- het blnnentrio den toon aangaf en jnter gesteund door de middenlinie, dan la de eerste periode, zette enkele zeer fflelle aanvallen op. doch ln of nabij de Sagcirkel bleken de aanvallen te onzuiver J afwerking te zijn om tegen deze tegen- Kanders succes te hebben. De Brltsch- Indlsche keeper kreeg dan ook niets te ™tn althans in de eerste helft. Maar het feit, dat onze middenlinie Jaar verdedigende houding gedeeltelijk .varen, had tot gevolg, dat de Britsch- kdiërs nu meer vrijheid verkregen om hun spel te ontwikkelen. Zij vonden nu steeds 'n muur van Oranjehemden tegen over zich waar geen doorkomen aan was. Hadden onze landgenooten beter in hun verdedigingstactiek met pogingen tot het doen van snelle uitvallen kunnen volda den. dan was de score ongetwijfeld lager gebleven. De voornaamste taak van het Nederlandsch elftal ware geweest een zoo eervol mogelijk resultaat te behalen. De strijd zou zeker eenzijdiger zijn gewor den, hetgeen nu en vooral ln de tweede helft niet het geval ls geweest, maar men dient niet te vergeten, dat het hier een officieelen landenwedstrijd betrof, dat dit resultaat meetelde ook en vooral ten aan zien van onze positie in de Europeesche hockeywereld. Eerst na 24 minuten kwam het eerste Brltsch-Indische doelpunt van Jaffar en tengevolge van de gewijzigde tactiek der Nederlanders volgden de doelpunten el kaar nu snel op. Dhyan Chand noteerde 2—0 en nadat keeper de Looper die op een prachtigen wedstrijd kan terugzien verscheidene schoten uit zijn doel had ge houden. bracht Fernandes den stand op 30 en toen kort na elkaar Roop Slngh en Dhyand Chand (van de begin bully af) magnifieke goals hadden geproduceerd kon men gaan rusten met een 50 stand voor Britsch-Indië. Tweede helft. In de tweede helft wist de Looper enkele schoten schitterend te verwerken, en toen kwam het tegenpunt, het eerste en eenige der ontmoeting, het tweede dat in de wed strijdenreeks NederlandBritsch-Indië door onze landgenooten gescoord is. Na een vrijen slag belandde dc bal bij van den Berg, die met een goed gericht schot scoorde, 51. Aangemoedigd door dit succesje zetten de Oranjehemden een aantal aanvallen op en vooral door de enorme geestdrift, waar mede nu gespeeld wordt, was gedurende een kleine periode van een veldmeerderheid der Britsch-Indiërs niets te bespeuren. Toen Tapsell, de rechtsback op onna volgbare wijze een aanval der onzen onder broken had, passeerde hij naar den links buiten Fernandes; deze liep in een rush naar het Hollandsche doel, gaf binnen den slagcirkel aan Dhyan Chand over, die met een tikje den bal achter De Looper depo neerde, 61. zEen phenomenaal staaltje van techniek en snelheid dezer drie spelers, waar geen Hollander aan te pas kwam. In het laatste gedeelte der ontmoeting voegde Shabban en Dhyan Chand nog twee doelpunten aan het totaal toe. waarmede de eindstand dus 81 werd. Nabeschouwing. Onze landgenooten hebben zonder uit zondering een verdienstelijke partij tegen deze tegenstanders gespeeld. Verdediging en middenllnie stonden voor een zeer zware taak. en vrijwel voortdurend heeft men zich hiervan op puike wijze gekweten. In de voorhoede was het binnentrio het sterkste deel. Gunning kwam er in de tweede helft pas goed in. Sparenberg viel niet op. De Britsch-Indiërs waren stuk voor stuk meesters in het spel, zoowel in technisch als in tactisch opzicht, en daarbij was hun individueele snelheid zeer groot. GOLF. DE NOORDWIJKSCHE GOLFWEEK. De finales der golf week te Noordwij k ™den het volgende resultaat: Welding golfweek, wedstrijd tegen bogey Je! bisques: le prijs mevr. E. Graswinckel 'al met 6 ;2 ld. J. Nlenhuys (15) met Palace-Hotel wisselbeker: Jhr. P. Quarles Uffort (12) slaat A. M. Groskamp (12) 1 up en wint den beker. Groskamp wint w n prijs. "n F. van Heukelombeker. De prijs komt "bet bezit van mevr. S. Furnee (14), die ïe'r. A. Buma (4) slaat met 2 en 1; mevr. "jffla won den tweeden prijs. Mrs. Cremers Ladies Cup: De beker is ge- «Minen door mevr. C. R. Landberg (30), ■jwint van mevr. S. Noorduyn (20) op de jJfWle; mevr. Noorduyn wint den tweeden mSi?' k' Graaf van Limburg Stirum wis- iwiter kwam voor een Jaar in het bezit mevr. Dorhout Mees (15) met 66 punten E terw'jl Frau Mossier (10) met 71 netto I'jeeden prijs verwierf. fl>v "c'mhorst. wisselbeker, electric medal- werd gewonnen door B. v. Vlijmen met 30 2/3, terwijl Frau Mossier (10) *5322/3 punt tweede werd. "JbJles Vlaggenwedstrijd om de door Mr. s,,'Wood beschikbaar gestelde Mr. Eiken hi,ii Trophee werd gewonnen door S D- pauw van Wieldrecht, die haar de 21e Sreen plantte. Jhr. W. Snouck "»ronje plantte zijn vlag op de 20e fair- jj.J" werd tweede. t u fours°mes vlaggenwedstrijd: Jhr. M- Snouck Hurgronje (4) en Freule NOODLANDING IN NEW-FOUNDLAND. Sweerts de Landas (30) werden eerste en eindigden op de 22e fairway Tweeden wer den Lady Montgommery (20) en D. Mont- gommery (16) naast de 21 green. Derde jhr. W. v. d. Does (10) en mevr v. d. Does (17) in de 20e hole. The Golfbag Cup werd gewonnen door J. Butterworth (9) met 6 punten, tweede werd J. J. Borren 13 met 5 pnt De extra-prijs (Golfbag Cup) moest ver loot worden tusschen Frau Mossier (10) en B. G. Wood (20), belden met netto 36 pun ten, en werd gewonnen door Mr. Wood. Derde werd C. Reinders (24) met 39 en vierde J. Ruys (10) met 40 punten netto. De British American Challenge Cup werd gewonnen door D. Montgommery (12) met 71 pnt.; tweede werd E. J. Waller (16) met 72 pnt. Approach and Putting: le prijs F. G. Waller en tweede pr. J. van Wely. De Lucky Cup, voor de beste scratch score gedurende de geheele golfweek kwam ln het bezit van J. Butterworth met 72 pnt.; mevr. Buma werd met 75 pnt. tweede. De prijzen werden gistermiddag ln het clubhuis door den voorzitter den heer Cre mers, der Noordwijksche Golf Club, uitge reikt. Spr. memoreerde, dat deze week tot een volkomen succes is geworden en schreef dit toe aan het feit, dat-er steeds te Noord- wijk een speciale sfeer hangt, die, aldus spr., iets bijzonders genoemd kan worden. HIJ bracht hulde aan den secretaris, den heer Eiken, van wiens werkzaamheden een out-sider zich geen idee kan vormen, en noemde hem de stuwende kracht der N.G.C.. waarop een langdurig en warm applaus volgde. Spr. riep den spelers tot slot een tot weerziens toe in 1937 en sprak de hoop uit, dat allen nog menigmaal terug zouden den ken aan dezen wel buitengewoon goed ge- slaagden golfweek. Nadat men zoowel te Londen als te New- York in de grootste spanning had gezeten over het lot van mevrouw Markham, die, zooals gemeld, alleen in een sportvliegtuig den tocht van Oost naar West over den Atlantlschen Oceaan was begonnen, kwam Zaterdag ln den namiddag het bericht, dat het toestel van mevrouw Markham om 3 uur 55 boven Renews (New-Foundland) was gesignaleerd. Op dat oogenblik waren de weersomstandigheden daar zeer slecht. Een uur later kwam de mededeeling, dat zij op St. Johns (New-Foundland i een noodlanding had moeten doen. Er vertrok ken onmiddellijk vliegtuigen en auto's naar de aangegeven plaats, doch deze von den daar geen vliegtuig, evenmin als zij iets hoorden over een noodlanding. Na een uur van onzekerheid kwam een bericht uit een klein plaatsje in den staat Maine, dat het vliegtuig daar gezien was, waarop van Boston en New-York uit vlieg, tuigen opstegen om mevrouw Markham den weg naar het Floyd Bennett-veld of het terrein bij Boston te wijzen, doch ook zij vonden niets. In den loop van den avond kwam echter het bericht, dat mevrouw Markham een noodlanding heeft moeten maken aan den oever van de Walvischbaai aan 't uiterste Noorden van het eiland Cape Breton om 18.30 Ned. zomertijd. Haar toestel werd ernstig beschadigd, doch de moedige vlieg ster zelf liep slechts eenige schrammen aan den neus en wangen op. Zij belde even na de noodlanding de luchtvaartclub van Cape Breton op om te zeggen, dat zij ongedeerd was en dat men een auto moest zenden om haar te halen. De luchtvaartclub zond een vliegtuig. Gebleken is, dat de vliegster met gebrek aan benzine had te kampen, hetgeen te leurstelling verwekte bij het Amerikaan- sche publiek, dat in grooten getale naar het Floyd-Bennett-vliegveld bij New-York was gestroomd om de aankomst van de En- gelsche vliegster af te wachten. In een kort onderhoud met een corres pondent van Reuter deelde de vliegster mede, dat zjj zeer teleurgesteld was, dat zij New-York niet had kunnen bereiken. Het weer onderweg was zeer slecht, zeide zij. en ik heb voornamelijk op mijn instrumenten moeten vliegen wegens den mist, en den regen. Mijn plan was. vervolgde zij, om te Har bour Grace te dalen, maar deze plaats zat potdicht van den mist. Daarom ben ik verder gevlogen. Renzinegebrek noodzaakte mirte dalen hij Kaap Breton. De vliegster voelde Zich overigens ruim- JEUGDKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Te Den Haag zijn naar de Crt. meldt de wedstrijden gehouden om het jeugd kampioenschap van Nederland. De uitslagen waren: Jongens: 1. jhr. W. Snouck Hurgronje 168 (8583). 2. E. H. Laurillard 173 (9083), 3. A. Burghardt 179 18693). Meisjes: 1. mej. J. H. Rein ders 192 (100—92), 2. mej. M C. Ramaer 195 (9699) Er waren nog enkele prijzen beschikbaar gesteld voor de beste 18 holes onder han dicap. Deze werden a.v. gewonnen: Jon gens: 1. A. Burghardt (18) netto 68. 2. E. H. Laurillard (12) netto 71. Meisjes 1. en 2 mej. R. del Court van Krimpen (30) en mej M. C. Ramaer (28) beiden met netto 68 -o ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE MEISJES WINNEN TE. KOPENHAGEN. JOPIE WAALBERG VESTIGT EEN NIEUW NEDERLANDSCH RECORD. Onze beide Nederlandsche zwemsters Nida Senff en Jopic Waalberg hebben tij dens de te Kopenhagen gehouden Interna tionale wedstrijden fraaie successen be haald. Op de 100 meter rugslag werd Nida Senff onbedreigd eerste in den tijd van 1 min. 16,4 sec., welke tijd slechts 0.6 sec. ligt boven het wereldrecord van Rie Masten broek. Tweede ln dit nummer werd Brun- stroem met een tijd van 1 min. 18,6 sec. Op de 200 meter schoolslag voor dames verrichtte Jopie Waalberg een fraaie pres tatie door een tijd van 3 min. 3,3 sec. te noteeren, waarmede zij een nieuw Neder landsch record vestigde. Het oude stond tot nu toe op naam van Jennie Kasteln, met een tijd van 3 min. 4,2 sec., gevestigd op 10 November van het vorig jaar te Amsterdam. De A.D.Z.- zwemster liet daarin Inge Soerensen ach ter zich, welke Deensche zwemster een tijd van 3 min. 3,6 sec. noteerde. De 200 M. vrije slag voor dames werd door Ragnhild Hveger gewonnen in 2 min. 34,1 sec o DUIVENSPORT. UIT AALSMEER. De Postduiven-vereeniging „Strijd en Vriendschap" hield gisteren een wedvlucht vanaf Vilvoorde afstand 153 K.M. De uit slag was als volgt: 1. 16 Gb Stevens: 2. 9 P. A. de Rüke: 3. 6 P. Hulsbos: 4 A Ver beek: 5, 7. 10. 14 Joh. Baardse Jz.: 8. 12 D. Baardse Jr.: 11. 15 Herm. Verbeek Jr.: 13 A. Been Jz. De duiven werden losgelaten des v.m. 8.15 uur. Aankomst le duif v.m. 10 uur 30 min. 53 sec., laatste 10 uur 53 min. 19 sec. In concours 80 duiven. „De Telegraaf" hield dezelfde wedvlucht afstand 151 K.M. met tot uittslag: 1, 9 Jac. Koper: 2 A. Koessen: 3. 4. 6. 12 W Baars: 5 8, 11 J. Vreeken; 7 10 Joh. Ver steeg. Aankomst le duif v.m. 10 uur 35 min. 2 sec. schoots in staat om haar vliegtocht voort te zetten tot New-York. De tocht, waarbij een vroüw met haar leven speelde, ook door het niet aan boord nemen van een radio-toestel, is dus geluk kig goed afgeloopen en mevr. Markham ls de eerste vrouw, die alleen den sprong „Oost-West" maakte. Mevr. Markham is in 1930 met vliegen begonnen te Nacrobi in Oost-Afrika. De vlieger Tom Campbell Black, die met C. W. A. Scott den wedstrijd LondenMelbourne in October 1934 heeft gewonnen, was haar leeraar. Na acht uren vllegonderricht vloog zij alleen. In 1931 vloog zij alleen uit Nairobi naar Engeland en terug ln een Avro-Avian- vliegtuig. Daarna in 1933, is zij eenigen tijd in dienst geweest bij de East African Air ways, waar zij als verkeersvliegster optrad. Daar heeft zij van de Afrikaansche wilder nis veel ervaring opgedaan, die haar thans uitstekend te stade is gekomen. Voor haar tocht had zü 2000 vlieguren achter den rug. Men heeft mevr. Markham een ander vliegtoestel ter beschikking gesteld en daarmede is zij gisteravond via Portland te New-York op het vliegveld Floyd-Bennett gearriveerd. Haar vlei het gebruikelijke eerbetoon te New-York ten deel. Mevr. Markham, die den tocht maakte onder de leuze er op of er onder, heeft naar de „Tel." meldt, even voor haar ver trek voor den gewaagden tocht aan een verslaggever van de .Daily Express" een briefje gegeven, waarin zij een antwoord tracht te geven op de vraag, die velen haar gesteld blijken te hebben, waarom zij, als moeder, zulk een gevaarlijken tocht onder neemt. Het briefje luidt: „Nu ik op het punt sta mijn vlucht te beginnen, die, ik weet het heel goed, ge waagd genoemd mag worden, zou ik willen vragen om eenzelfde recht, als men een veroordeelde toestaat, namelijk, dat hij zijn meening mag zeggen. Misschien ls het voor lcLcttsfc Ik merk, dat men mij in de bladen her haaldelijk „Soclety-moeder", de „vliegende moeder", het „vliegende vrouwtje" etc. heeft genoemd. Het woord „society" haat ik. Ik heb geen pretenties: wat heeft het feit, dat ik tot een bepaalden stand be hoor, te maken met het vliegen over den oceaan? Liefst ben ik niets anders dan een ge wone blonde vrouw, gelijk er zoovelen zijn. Maar ik ben nu eenmaal piloot van beroep en ik ben gewoon te werken om in mijn levensonderhoud te voorzien. De vlucht, die ik nu ga ondernemen, beschouw ik geens zins als een pleiziertochtje, maar slechts als een deel van mijn plicht, van mijn werk. Telkens als men mij vraagt, waarom ik een oceaanvlucht onderneem, zeg ik het bovenstaande. Maar wat ook de toekomst van mijn po gingen moge zijn, ik zal niet vergeefs mijn leven gewaagd hebben; als ik slaag zal mijn trouwe vriend Jim Mollison uitbun dig blij zijn; als ik omkom, zal hij weten, dat ik mijn best heb gedaan. Als gij zoo gaat het briefje verder over mijn vlucht schrijft, laat dan uitko men, dat ik een gewoon menschelijk wezen ben, dat kan lachen, liefhebben en haten, dat gaarne hoort wat andere menschen over mij zeggen, maar liever niet in een verkeerd daglicht wordt geplaatst. Ik ben geen onnoozel meisje van het platteland en ook geen stadsnufje, maar een oceaan-vlieger in den dop. Als deze laatste drie woorden spoedig mogen ver vallen. zal ik meer dan tevreden zijn. Beryl Markham". Zij trouwde in 1927 met Mansfield Mark ham. Ook hem hebben de verslaggevers natuurlijk gevraagd wat hij van den tocht van zijn vrouw dacht en hoe zijn zoontje zich voelde nu moeder weg was. Op de eerste vraag gaf Markham geen antwoord; op de tweede zeide hij: „Het kind is te jong, om te beseffen wat zijn moeder doet". VLIEGTUIG IN AMERIKA VERPLETTERD. ACHT INZITTENDEN OMGEKOMEN, EEN VROUW GERED. Een driemotorig vliegtuig met negen in zittenden, dat zich van Pittsburg naar Alleghany begaf, is nabij Buttermilk Hol low, eenige minuten na den start, in een ravijn gestort, en in brand gevlogen. Acht passagiers zijn in de vlammen omgekomen, slechts één vrouw is aan den dood ont snapt. doordat zij nog voor de ontploffing uit het toestel had weten te springen. AFSTANDSVLUCHTEN PER ZWEEFVLIEGTUIG. In verslagen van de wedstrijden ln het zweefvliegen. welke op het vliegveld „Twenthe" bi] Enschde en op de Wasser- kuppe in den Rhön werden gehouden, heeft men kunnen lezen, hoe in het eerste kamp door de heeren Jhr. Boreel, Albracht, Sachs en Hoekstra en in het andere kamp door Kurt Schmidt, Hahenjas, Hanna Reitsch e.a. vluchten over enorme uitgestrektheden werden gemaakt. Hoekstra maakte een vlucht van 120 KM., in den Rhön werd in de kampweek niet minder dan 8791 K.M. afgelegd, en deze cijfers zullen u doen afvragen hoe het mogelijk is met een mo torloos vliegtuig afstanden van eenige honderden kilometers te overbruggen. W« bespraken reeds eerder de mogelijk heid. om zich gedurende langen tijd in de lucht te houden In de hellingstljgwind. Daar dit soort stijgwind slechts plaatselijk kan zijn, is het duidelijk, dat daarin niet een dergelijke afstandsvlucht kan worden gemaakt. Toch is hiervoor wel degelijk stijgwind noodig. daar anders het vliegtuig reeds spoedig door de zwaartekracht naar Moeder Aarde teruggetrokken zou worden. Om te kunnen komen tot een afstands vlucht of een hoogtevlucht heeft men den zgn. thermlschen stijgwind ntxxlig. Deze ontstaat, doordat de aarde afhankelijk van de bodemgesteldheid, niet regelmatig ver warmd wordt, en de aarde, op haar beurt, dus ook de zich daarboven bevindende lucht niet regelmatig verwarmen kan. Door deze temperatuursverschillen ontstaan stij gende en neerdalende Iuchtstroomen, 1 welke door den prestatie-zwever voor de volle 100 moeten worden uitgebuit. In de omgeving van het vliegveld „Twenthe" bijv. heeft de bodem wel cC zeer wisselende gesteldheid. Bosschen ba kenen heidevelden af, riviertjes en kleine meren maken deze wisseling nog intensie ver, zoodat de luchtlagen boven dit terrein aan zeer verschillende verwarming bloot staan en dus ook veel thermiek ontstaat. Aan het strand heeft een ieder wel eens opgemerkt, dat het zand op een warmen dag bijna niet met bloote voeten te be wandelen is, terwijl het water toch nog vrij koud aanvoelt. Een dergelijk ver schijnsel neemt men ook bij heidevelden, die omringd worden door bosschen, waar. De heide is zeer water-arm en zal dus snel verwarmd worden. Het bo6ch daaren tegen houdt het water vast en neemt niet zoo spoedig een hoogere temperatuur aan. De lucht boven de helde zal dus ook snel verwarmd worden, een hoogere spanning krijgen en gaan stijgen. Nu ontstaat een zgn. thermlekzuil. De luchtlaag boven het bosch is minder warm en zal de gevormde plaatselijke luchtverdunnlng boven het heideveld, door de omhoog stroomende warme lucht boven de heide ontstaan langs den grond een gebied van lagere spanning aanvullen. Boven het bosch moet dan een neerdalende luchtstroom worden ge vormd. Niet alleen boven heidevelden, doch ook boven alle andere droge gebieden, ontstaat een dergelijke thermiekzuil, welke meestal gekenmerkt wordt door daarboven han gende cumuluswolken. Een natuurkundig verschijnsel is. dat warme lucht meer waterdamp kan bevat ten, dan koudere lucht. Wanneer deze warme, waterdamprijke lucht nu stijgt komt deze in koudere regionen met het vaststaande gevolg, dat de waterdamp moet condensceren. Er treedt een wolkenvor ming op, het ontstaan van de cumulus wolk, waaronder zich dus een thermiek zuil bevindt. Het dorado voor den zweefvlieger ligt onder de zich ontwikkelende cumuluswolk. Zwevers kennen ai spoedig het verschil tusschen de zich ontwikkelende en de zgn. doode cumulus, welke laatste niet meer vol doende thermiek onder zich herbergt en niet meer die scherpe tanden vertoont, als de zich ontwikkelende. De doode cumulus heeft den vorm van een vacht, de andere is een stapelwolk, ln den volksmond meer bekend als de onweerskop. Bij voorkeur zal de zweefvlieger dus on der een stapelwolk gaan hangen, om daaf al cirkelend hoogte te winnen en. indien, zijn vliegtuig ls uitgerust met goede blind- vlieginstrumenten, kan hij zich zelfs ln die wolk laten zuigen. Wanneer de zon erg strak aan den hemel staat is het heel goed mogelijk dat een hoogte van eenige duizenden meters wordt gewonnen. Deze hoogte kan dan benut wor den om In glijvlucht, dus met hoogteverlies, een ander stügwlndgebied op te zoeken en daarbij een zekeren afstand af te leggen. Dit wolkenwandelen is voor den vlieger eem attractie en voor den toeschouwer een bij zonder mooi gezicht. Minder onschuldig is de onweersvlucht. Een onweersbui komt in de meeste ge vallen op een heel warmen dag, terwijl het tijdens de ontlasting van de bul danig koud, kan zijn, gezien de aanwezigheid van ijs en- hagel. Hier is dus een zeer goed waar neembaar temperatuursverschil. Voor deze bui ls een zeer groot stijgwind-front, waar van wij ook op de aarde wel eens de minder aangename gevolgen ondervinden. Men zegt vaak, dat een goede onweers bui tegen den wind op komt zetten, wat in werkelijkheid een omgekeerde redeneering is. De onweersbul zuigt de warme lucht aan en vormt dus de snel opkomenden wind. in tegengestelde richting van de bui zelve, nadat het meestal eerst windstil is geweest, dus werkelijk de stilte die den storm vooraf ging! Tijdens deze stilte-periode Iaat de zwever zich opsleepen tot ongeveer drie honderd meter, afhankelijk van de hoogte, waarop de bui zich bevindt en de sterkte van het gevormde stljgwlndgebied. Voor dit onweersfront kan men bill ven zweven tot dat de bul zich oplost. Dit kan zeer lang duren. Vloog niet de Duitsche zweefpionier Kunther Groenhoff op deze manier ruim 500 K.M. en worden thans niet regelmatig dergelijke afstanden ln Duitschland over brugd? Van de stilte en de rust. een ken merk van het gewone zweefvliegen, kan. men bij deze methode geenszins genieten. Men wordt daarbij danig door elkaar ge schud en het toestel moet een ware vuur proef doorstaan, waarbij men het kraken van de kist nauwelijks hoort overstemd door het ratelend gedonder van den blik sem. Het is dan ook geheel geen wonder, dat Albracht boven „Twenthe" zich niet langer in deze hel durfde ophouden en zich slippend redde. Van Camphuis te Noordwijk vernamen wij reeds hoe het in een onschul dig wolkje als de cumulus kan spoken, toen hij die ervaring opdeed bij het vliegen van zijn C-brevet en zich, wegens afwezigheid van instrumenten, eveneens genoodzaakt zag zich slippend uit dit stügwlndgbied te doen vallen, welk relaas wij reeds in een vorig nummer publiceerden, zoodat men zich zal kunnen indenken, hoe het wel in een onweersbui zal toegaan! Het prestatie- zweefvliegen is dus geen vliegen, dat maar op goed geluk kan worden ondernomen. Een groote dosis kennis van meteorolischo gesteldheden, durf en uithoudingsvermogen zijn een eerste vereischte en het behoeft dan ook geen nadere uitleg, dat het wer kelijke zweefvliegen mannen van een vas ten wil en ondernemingsgeest kweekt. DE LUCHTPOST VAN CURACAO. In zes dagen van en naar Europa. Dank zij de nieuwe luchtverblndlng van de KLM. met Venezuela de lijn Cura caoAruba werd immers in Juli naar Maracalbo doorgetrokken is een bijzon der gunstige gelegenheid geschapen voor de postverbinding van ons West-Indlë met de nieuwe en de oude wereld. Op Curacao werden reeds poststukken ontvangen, welke in zes tot acht dagen van Europa waren gekomen en wel langs den volgenden weg; van Europa met de „Hindenburg" naar New York. alwaar de post wordt overgeladen in het vliegtuig der Eastern Air Lines, die tot Miami vliegen en daar de post overreiken aan de Pan American Airways, die via Kingston en Barranqullla een geregelden dienst onderhouden op Trinidad. Op deze lijn krijgt de K.L.M. te Maracaibo aanslui ting en vandaar dat de luchtpost van Europa in 6 tot 8 dagen te Willemstad in ontvangst kan worden genomen. Er werd eveneens reeds van Curasao ge bruik gemaakt van de nieuwe luohtverbin- ding. om de West-Indische post naar Europa te verzenden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11