H I AN DE NIE J ZONEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 No. 32449 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Isle Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD STADSNIEUWS Wilt U zuinig stoken BUITENLAND EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 13D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk llager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling I Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Ivan 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 110 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2 35 per week 1ÏT.f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3nnrandeit -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.» ET GELDEND GEMEENTERECHT BIJ GEWIJZIGDE TOESTANDEN. trgemecster A. J. van Gerrevink spreekt i voor de C. H. Jongerengroep. Na enkele maanden van stilstand, waar- echter talrijke excursies zijn gemaakt, Itte gisteravond de Chr. Hist. Jongeren- loep haar wlntercampagne in met een [jeenkomst in 't wijkgebouw „Rehoboth". Tin deze eerste vergadering trad voor de loep als spreker op de heer A. J. van fcrrevink. burgemeester van Oegstgeest Jet het vooral voor dezen tijd zoo belang de onderwerp: Het geldend gemeente- icht bij gewijzigde toestanden. De voorzitter van de groep, de heer D. fcndriks. opende op gebruikelijke wijze, arna hij een kort inleidend woord uit- waarbij hij in enkele gevoelvolle orden het verscheiden herdacht van den J. B. Meynen om voorts burgemeester |an Gerrevink geluk te wenschen met onlangs verkregen Koninklijke onder- Ecidlng. heer Van Gerrevink wees er aller- op, dat er voor 1914 groote soberheid :erschte in de gemeente-huishoudingen, ambtenaren in de gemeenten deden in Ivredenheid hun werk. De leden van den fad kenden, doordat de raad de aansla- i van de ingezetenen in de gemeentelijke ikomstenbelasting vaststelde, de draag kracht der ingezetnen en zorgden wel, dat kosten van de gemeentehuishouding in frhouding tot de draagkracht niet zoo- nig stegen, dat belastingverhooging odzakelijk was. De belastingen werden kar den aard der gemeente ingericht. De femeentebesturen hadden een eigen ver- .ntwoordelijkheid, welke diep gevoeld werd Nadat spr. nog aangetoond had, dat men lentertijd precies wist waar men ten aan- van de mogelijkheid van gewonen en oitengeewonen rijkssteun aan toe was, 'ng hij de groote verandering na, die zich i de bestuurlijke mentaliteit van de plaat- klijke vertegenwoordigingen voltrok. J Volgens spr. kan in het algemeen gezegd korden, dat het lichten uit de sfeer van de |uishouding der gemeenten, van de behar- iging van tal van belangen, aan de ge beenten toevertrouwd, en het daarna weer «werpen aan de gemeenten van een aal van zelfbestuur plus de zeer ver egde kosten, niet altijd goed heeft ge- Een groote fout Is volgens spr., erts geweest, de ondoordachte maatre- 1 van het afnemen aan de raden van de geling der aanslagen van de ingezetenen de inkomstenbelasting. Door deze en lergelijke maatregelen verloren de raden pun gouvernementeele kracht. Er ontstond een sterk verzwakt bewust- Sjn van collectieve verantwoordelijkheid een juiste behartiging van aan den tad toevertrouwde belangen in de eerste ats veroorzaakt door de houding van rijk tegenover de gemeenten, die gedu rende enkele tientallen jaren onstandvas- opportunistisch was, in toenemende e willekeurig en een verloochening van geschiedenis, die ons Immers heeft -orbeschikt te leven onder een gedecen traliseerde staatsorganisatie. Een ander symptoom is volgens spr. een Rich steeds meer bemoeien met bestuurlijke Jdetails door den raad tengevolge van het (n toenemende mate beperken van zijn Invloed op de belangrijkste functie van lestuur zijner gemeente. Voorts zien wij verminderde gouverne- toenteele kracht tengevolge van meerdere meer rechtstreeksche afhankelijkheid n de leden van den raad van betrekkelijk kieine groepen van kiezers en de daaruit teer voortkomende verpolitieking van den (taad. Worden volgens spr. deze oorzaken niet keggenomen, dan kan men zeker zijn van pen snellen ondergang van onzen gede- pntrallseerden bestuursvorm. Zeker ook fan een steeds verder voortgaan op den naar den gecentraliseerden ambte- ptaarsstaat. Spr. ziet hiertoe als oplossing maar ook 'ringend noodzakelijk o.m. een wijziging i de financieele verhinderingswet in dien fin, dat aan de gemeenten geen uitkeerin- pn noch door het rijk, noch uit eenig fonds zullen worden gedaan voor welke kosten ook van de huishouding der ge beente. Voorts een toewijzing van een vol doend belastinggebied met ruime vrijheid ijan differentiatie naar plaatselijke be hoefte. Dan een vermijding van eiken "laatregel tegenover de gemeenten, die piet volkomen vrij is, van overschrijding pan macht. Ook zal bij benoeming van burgemees ters niet alleen gelet worden op brave nenschen en goede partijgangers maar pk of zij blijk hebben gegeven ons ad ministratief recht zonder fouten te kun nen hanteeren en waar noodig geen vreem- elingen te zijn in andere bestuursweten- bappen. Intusschen is spr. van meening, dat voor Iten tijd, gedurende welken noch het een, Itoch het ander is geschied men toch wel I moeten komen tot een tijdelijke wijzi- |2®S van de gemeente-wet. nog liever tot I ün buiten de gemeente-wet staand nood- «cht. °P deze rede volgde een uitvoerige ge- Jachtenwisseling, waarna nog enkele huis- I "oudelijke zaken werden afgedaan. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake huurtocslagcn. Aan den Raad der Gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden. Ondrgeteekenden, kennis dragende, dat bij het College van Burgemeester en Wet houders plannen in voorbereiding zijn om ingrijpende veranderingen aan te brengen in het verleenen van huurtoeslagen aan huurders van woningen voor groote gezin nen uit het „Huurtoeslagfonds" (zie raads besluit van 7 Juli 1930 en daaraan vooraf gaand ingekomen stuk No. 119 van 23 Juni 1930) zijn van oordeel, dat, alvorens tot die veranderingen wordt besloten, de Raad in de gelegenheid behoort te worden gesteld zich hierover uit te spreken en hebben daarom de eer de volgende motie bij den Raad in te dienen. De Raad, vernomen hebbende, dat bij het College van Burgemeester en Wethouders plannen In voorbereiding zijn om veranderingen in het verleenen van huurtoeslagen aan huurders van woningen voor groote gezin nen uit het „Huurtoeslagfonds" aan te brengen, verzoekt het College van Burgemeester en Wethouders aan die plannen geen uit voering te geven alvorens den Raad volledig op de hoogte te hebben gesteld van de eventueel voorgenomen wijzigingen en de gevolgen vandien en hem in de gelegenheid te hebben gesteld zijn gevoelens te dezen opzichten kenbaar te maken, W.g. J. H. SCHÜLLER. wg. J. H. A. MANDERS. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST LEIDEN. Nieuwe leerkrachten. Naar men ons mededeelt, zijn aan de Muziekschool van de „Maatschappij voor Toonkunst", naast de bestaande leerkrach ten, benoemd tot leeraar in: het Viool-Spel, de heer N. de Klijn te Laren het Violoncel-spel, de heer H. Berghout te 's-Gravenhage. De heer de Klijn maakt deel uit van het „Waleson-Kwartet", dat zich den vorigen winter hier deed hooren, hij trad tal van malen op voor de Radio. De heer Berghout is eerste, benevens Solo-cellist, verbonden aan het „Neder- landsoh Kamerorkest" lOtto Glastra van Loon)hij is eveneens hier ter stede wél bekend en voor de Radio-luisteraars geen onbekende. Aan mevr. Maartje Offers werd. op haar daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag als Zangleeraresse verleend; het zang-onder wijs wordt nu alleen gegeven door de andere leerares mejuffrouw Anny Bonarius, Solo-zang, Kinderkoorzang en Solfège. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN DER NED. HERV. DIACONIE. Installatie van het echtpaar Van der Liefde. In tegenwoordigheid van Regenten, diakenen der Ned. Herv. Diaconie en ver pleegden had gisteravond de installatie Dlaats van het echtpaar Van der Liefde- De Lindt als vader en moeder van het Tehuis voor Ouden van Dagen der Ned. Herv. Diaconie (Geref. Minnehuis) De voorzitter van de Diaconie, de heer W. Wiethoff. onder wiens leiding deze bli- eenkomst stond, herdacht aan het begin van den avond in enkele gevoelvolle woor den 'net verscheiden van den heer Sweres. den vroegeren vader van het Tehuis Tot de installatie van den heer en mevr. Van der Liefde overgaande wees spr met nadruk od het Hebreeën-hoofdstuk, waarin SDrake is. dat bovenal de liefde het zal moeten doen Gii zult. aldus SDr. wilt gil liefde kunnen schenken, dit eerst van God zelf moeten ontvangen. HU schenke u dit in rijke mate. oodat gii de aan uw zorgen toevertrouwde verpleegden tot een hand en een voet moogt zlin. De heer Sierat voorzitter van het Minne huis. hoopte dat de goede harmonie, welke steeds in het Tehuis werd gevonden zal blijven bestendigd Nadat de heer Beumer boekhouder van de Ned Herv Diaconie een kort oogenbük stil had gestaan bij de financieele zlide van het werk, sprak de heer Kok. geestelijk verzorger van bet Gesticht no? woorden van welkom tot het echtDaar. waarbij hij den wensch uitsDrak dat ook een goede samenwerking mocht worden gevonden. De heer Van der Liefde alle sprekers dankend voor hun harteliike toespraken bood bij deze gelegenheid een staten-bijbel aan. Geruimen tiid bleef men h;erna nog ge zellig bijeen en werden ververschingen aangeboden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. Geertsma, St. Jacobs- gracht 24, brandstoffenhandel. Overleden eigenaar: J. Geertsma, dd 26 Aug. 1936. Wijz. handelsnaam in: Wed. J. Geertsma. Nieuwe eigenaresse Wed. W. Geertsma Graafstal. Leiden. D. en Joh. Boot N.V., Wilhelminastraat 50, Alphen a. d. Rijn, bouwen en herstellen, koopen en verkoopen van schepen en motoren. Nieuwe commissaris: L. Sprey Jzn.. Alphen a/d. Rijn Fa. J. van den Bosch Bontje, Van Man- dersloostraat 49, Alphen a. d. Ri>n, ma nufacturen. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma Vennooten: J. C C. M. van den Bosch en J. J. M. van den Bosch. Alphen a/d. Rijn. Vraagt ons dan eens inlichtingen over de speciaal zuinige systemen der PERMANENT- DUPLEX, FRISIA, AMBRA en CLARY HAARDEN en HAARDKACHELS Inlichtingen en catalogus gratis ET AARDEN UIS K. RAPENBURG 10 HEERENGR. 112 hoek Boommarkt, Tel. 25 Telefoon 1549 Smederij sinds 1894 8570 AANGEHOUDEN. AANBESTEDING. Namens de garnizoenscommandant is heden aanbesteed de levering van hooi. stroo en turfstrooisei, benoodigd voor de paarden van het 6de regiment veldartil lerie gedurende het tijdvak van 1 Novem ber 1936 tot en met 31 Januari 1937. Er waren 9 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: Turfstrooisei: N.V. Turfstrooiselfabriek „Trio" te Vroomshoop 9.8 ct.; N.V. v. d. Griends Landsexploitatie te Griensveen 9.5 ct.; N.V. Turfstrooiselkantoor Rotter dam 9.5 ct.; T. Arkema Rotterdam 8.9 ct. Hooi: fa. Huisman en Lankhuizen, Den Haag 28.8 ct.; Jan Oomen en Zn. Ooster hout 27.5 ct.; fa. D. Leeuwenkamp Alk maar 25.8 ct.; fa. A. P. Tazelaar Rotterdam 25.4 ct.; M. Romijn Voorschoten 24,4 ct. Stroo: M. Romijn Voorschoten 20 ct. (bij gezamenlijke levering met hooi 18 ct.), alles per 10 KG. De levering werd voorloopig aan de laagst inschrijvers gegund. De politie heeft in den afgeloopen nacht een drietal Leidsche jongens aangehouden, te weten den 19-jarigen schoenmaker M. van K„ den 18-jarigen bankwerker M. van B. en den 17-jarigen groentenkoopman J. K„ die ervan worden verdacht zich te Wassenaar te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een heerenrijwiel en een overjas. Hedenmorgen zijn zij naar Wassenaar overgebracht Voorts is aangehouden L. J. van der K„ alhier, die wegens een overtreding der Wegenbelas1 ingwet was veroordeeld tot het ondergaan van 15 dagen hechtenis of tot een boete van f. 15. Plaatsnijders 20, Schrobbelaars 2, Spinners 55, Spoelers 7, Staaldraaddraaiers 5. Stekers 7. Strijkers 12. Wevers 117, Wolbewerkers 40, Ongesch. Textielarb. 72. Totaal 393. TransoortarbeidersChauffeurs 128, Em- balleurs' 5, Exp. Knechten 23, Koetsiers 14, Loopknechten 36, Schippers 82, Magazijn- knechten 60, Spoor- en Trampers. 15, Wa kers 6. Transportarbeiders 70, Losse Arbei ders 422. Totaal 861. Typografen: Boekbinders 34, Boekdruk kers 14, Fotografen 3. Hulp-Vakarbeiders 3, Letterzetters 32, Steendrukkers 2. Totaal 88. Voedingsmiddelen-Arb.: Bakkers 76, Mo lenaars 1. Ovenisten 5. Slagers 56, Suiker werkers 22, Wijnkooperskn. 9 Zoutzieders 2, Zuivelbereiders 4, Ongesoh. Fabrieksarb. 30. Totaal 205. Vrouwen: Apothekersass. 2, Bakers 1, Breisters 1, Naaisters 19, Mangelsters 1, Linnenjuffrouwen 1. Boekbindsters 1, Maasters 1, Winkeljuffrouwen 12. Serveer sters 2, Kantoorbedienden 27, Verpleegsters 4, Huisel. Diensten 158, Kooksters 1, Fa brieksarbeidsters 24. Onderwijzeressen 4, Teekenaressen 1, Bedrijfsleidsters 1, Totaal 261. Alg. Totaal 4390. 6 Sept. 1935 3970. 7 Sept. 1934 3463. Ben. 50 gedeeltelijke werkloozen en 108 werkverschaffing. BINNENLAND. De noodtoestand in het slagersbedrijf een congres in Den Haag (3e Blad). Algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Een crediet van 11/4 millioen voor de boomkweekers (Land- en Tuinbouw, 3e BI.). Speciale autowegen een eisch van heli snelverkeer (Binnenland, 3e Blad). Mooie resultaten met zend- en ontvang- proeven op de 5 M.-goif in ons land (Bin nenland, 3e Blad). Oplichting van f. 30.000 in Amsterdam (Gemengd, 4e Blad). De overval op een geldauto; op het spoor van een complot (Gemengd, 4e Blad). BUITENLAND. Hedenmorgen hebben de Spaansche natio nalisten Irun veroverd (2e en le Blad). Het vredescongres te Brussel geopend (Buitenland, le Blad). Een moordaanslag op president Roosevelt (Tel., le Blad). De Oceaanvlucht is geslaagd, al moesten de vliegers in Wales een noodlanding ma ken (Luchtvaart, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. KINDJE VERDRONKEN. Gisteravond te ongeveer kwart over zes is het driejarig jongetje A. H. M., dat met een vriendje aan den kant van een sloot, op nauwelijks 100 meter van de ouderlijke woning in de Soembastraat aan het spelen was, te water geraakt. Toen het vriendje zijn ouders gewaar schuwd had en de drenkeling was opge- haald, bleken de levensgeesten reeds ge weken. De Eerste Hulpdienst heeft nog geruimen I tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch helaas tevergeefs. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven. Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 19, Betonvlechters 38, Betonwer kers 62, Fundeeringwerkers 2, Glazenwas- schers 9, Granietwerkers 16, Grondwerkers 92, Heiers 2, Metselaars 157. Opperlieden 111, Schilders 104, Sloopers 10, Straatma kers 6, Hulp-Straatmakers 5. Stucadoors, witters 82, Timmerlieden 263, Uitvoerders 6, Voegers 30, Ongesch. Bouwarb. 12. Totaal 1029 Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, Lompen sorteerders 15, Vellenblooters 5, Steenfabr, Arb. 122, Zeepfabr. Arb 5. Ongesch. Fa brieksarb. 54. Totaal 217 Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 85, Reizigers, Colp. 42, Winkelbedienden 29, Incasseerders 13, Musici 7, Onderwijzers 10, Overheidspers. 11, Verplegers 3, Totaal 200. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 10, Kell- ners 36, Koks 7. Totaal 53, Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 56. Kistenmakers 6, Kuipers 7, Lijstenmakers 2, Mandenmakers 2, Meubel makers 29, Meubelstoffeerders 23, Politoer- ders 1, Ongesch. Arbeiders 21. Totaal 149. Kleermakers: Kleermakers 80. Kappers 10, Schoenmakers e.a. 16. Totaal 106. Land- en Tuinarb.: Blozmisten 24. Land arbeiders 21, Tuinlieden 26, Warmoeziers 13, Ongesch. Landarbeiders 7. Totaal 91. Metaalbewerkers: Bankwerkers 123, Blik- bewerkers 18, Burgersmeden 40, Electriciens 42, Gasfitters 20, Gereedschapmakers 1, Instrumentmakers 2, Isoleerders 101, Kern makers 1, Kettingsmeden 38, Klinkers 9, Koperslagers 3, Lab. Bedienden 2, Lasschers 8, Loodgieters 60, Machinisten 25, Metaal- boorders 10, Metaaldraaiers 14. Metaal schavers 2, Metaalslijpers 3. Monteurs 30. Pianostemmers 3, Polijsters 1. Ponsers 4, Rijwielherstellers 16, Scheeptimmerl. 9, Soheepsschilders 2, Stokers 16, Tegenhou- ders 17, Verw. Monteurs 9, Voorslaanders 9, Voorwarmers 7, Vuleanlseurs 1, Vuurwer kers 11, Wagenmakers 6, IJzerwerkers 46, Zandspuiters 2, Zandvormers 2, Ongesch. Arb. 41, Totaal 663. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7. Sig. Sorteerders 2. Strippers 2. Totaal 11. Technici. Opzichters: Apothekersass. 1, Bedrijfsleiders 7. Ingenieurs 3. Technikers 10. Teekenaars, Opz. 16. Werkmeesters 21. Totaal 58. Textielarbeiders: Hekelaars 18, Katoen- j drukkers 25, Kluwers e.a. 14, Luikers 9, Onze stadgenoot, de heer H. Boorsma verwierf het politiediploma met aanteeke- nlng van den Alg. Ned. Politie-Bond. Met ingang van heden heeft de heer T. van Boheemen in het pand Janvossen- steeg 47 een paardenslagerij annex winkel in fijne vleeschwaren geopend. Voorheen was in dit perceel een soort gelijk bedrijf gevestigd van den heer Van Riethoven. Ingrijpende veranderingen on derging het winkelinterieur dan ook niet. Alleen werd het uiterlijk aanzien verbeterd, het inwendige gerestaureerd en 't woon huis aanzienlijk verbouwd en gemoderni seerd. De Ver. „Het Hoogeland", Christelijke vereeniging tot stichting en instandhou ding van arbeidskoloniën, gevestigd te Arnhem en werkzaam ten bate van perso nen-van alle standen en gezindten, houdt morgen hier ter stede een collecte. Gezien het goede doel, bevelen wij deze inzame ling gaarne bij onze stadgenooten aan. Naar wij vernemen zal de Pontschool, thans gevestigd Steenschuur 14, binnen kort worden ondergebracht in het pand van oud-notaris Van Hamel, Steenschuur 3. i De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat aanvragen tot het houden van een optocht, tot het maken van muziek of tot het geven van verma kelijkheden in het openbaar, minstens een week te voren moeten worden ingediend, daar anders een tijdige beslissing op de aanvragen niet is verzekerd. Alleen onder bijzondere omstandigheden zal van voor melden termijn worden afgeweken. In aansluiting op het bericht van gisteren betreffende de heropening van het Rust- en Herstellingoord „Weltevreden" aan den Zoeterwoudsche Singel zij nog medegedeeld, dat de uitbreiding tot stand kwam onder leiding van het Architecten bureau de Bruyn en Bouter. Hoofdaan nemers waren de firma Bouter en Harte- velt, bijgestaan door de onderaannemers: schildersbedrijf Rietkerken, stucadoors- bedrijf Bekooy, electrotechnisch bureau Teske, N.V. „de Loodgieter" fa. v d. Vlast, fa. Dool behangwerken, N.V. Braat. Delft, centrale verwarming. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een vredescongres te Brussel. De eerste zitting van de vredesbijeen komst is gisteravond geopend in het eeuw feestpaleis te Heysel. Van het congresbureau maakt o.m. deel uit de Nederlander mr. J. C. A. Everwijn. oud-gezant te Washington. Namens de Belgische regeering sprak Emile Vandervelde een welkomst woord. Hij gaf daarbij te kennen, dat het doel, dat het congres zich stelt, de gevoelens vertolken, welke de meerderheid van het Belgische volk bezielen. Lord Cecil wees er op. dat een vrede door den Volkenbond de basis der debat ten vormt en dat het congres een niet- politieke bijeenkomst is. De Fransche minister Cot verklaarde, dat het congres beheerscht wordt door het begrip van de universaliteit van den vrede en het begrip van de organisatie van den vrede. Wat de regeeringen voor den oorlog hebben gedaan, moeten de volken voor den vrede doen. Men moet een werkelijke mobilisatie organiseeren. Bij het voorlezen der namen van de aan de bijeenkomst deelnemende landen werden de Spaansche en Russische gedelegeerden langdurig toegejuicht. Vervolgens verklaarde Herriot: wij zijn thans hier om den Volkenbond te steunen boven en buiten de politieke conflicten. Onze beste verwachtingen gaan uit naar den Volkenbond. Spr. verklaarde vervolgens, dat er geen internationale orde mogelijk is zonder de eerbiediging van het eens gegeven woord. Wij beklimmen thans een berg, maar wij zullen niet allen den top bereiken, doch het is een eer den weg te wijzen. Telegrammen waren ingekomen van Benesj. Romain Rolland en Selma Lagerlöf. Lord Dickinson sprak namens den we reldbond der kerken Hij wees op de groote beteekenis van dit congres, waar ook de kerken een taak hebben. Hii hoopte, dat deze bijeenkomst den vrede zal dienen De heer Sychrava. voorzitter van de „Niamac" merkte op. dat de bewaoenmgs- wedloop ale vertrouwen ondermijnt. De volken willen de oorlog niet. Daarom juichte hij dit congres toe dat de wegen, die tot vrede leiden onderzoeken zal. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door mevrouw Nansen Carol Brotchansen raadsheer van Oostenrijk. Schvernik (Rusland) Rev. Nevin Sayre (V. St.) bracht een groet van het Amerikaansche volk Hij wees op de belangstelling die de Ameri kaansche vredesbeweging heeft voor het Draktische vredeswerk van den Volkenbond en het humanitaire en sociale werk. dat de bond verricht. De huidige toestand van oorlogdreiging dwingt de naties der wereld tot een nieuwe orde. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door dr. Lupu (Roemenië) orof. Wang en Krishamenon („Al Indian-congres"). De vier Dunten van het congres zlin 1. onschendbaarheid van verdragsver plichtingen. 2. vermindering en beperking der bewa peningen bij internationale overeenkomst en voorkoming van winst uit wanen-pro- ductie. 3. versterking van den Volkenbond om oorlogen te voorkomen en te beëndieen door de meest doeltreffende organisatie van de collectieve veiligheid en den onder- lingen bijstand. 4. doeltreffende regeling binnen het ka der van den Volkenbond van de wlize waarOD verbetering kan worden gebracht in internationale toestanden, die tot oorlog zouden kunnen leiden. In totaal zijn 32 landen uitgenoodigd. Duitschland is afwezig. Ei- zijn 4000 bezoekers, w.o. een honderd tal Nederlanders. ENGELAND. De reis van koning Edward. De koning zal begin der volgende week met de Oriënt-Exoress van Istanbou1 ver trekken qn od de terurre- 2 a 3 dagen te Weene'- ^orbr^-en.1 Mi half S^d- tembe~ London terug zal ziin. Na eerst eenize dagen in Londen te heb ben doorgebracht zal de koning dan voor het eerst sedert zijn troonsbestijging zijn intrek nemen in Balmoral Castle.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1