Het Oranjefeest te Oegstgeest Opgewekte viering van Koninginnedag Nederland in feest-sfemming J7sfc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 September 1936 Derde BladNo. 32446 BINNENLAND Foto Van Vliet. Buitengewoon veel belangstelling trokken de vendelzwaaiers van het St. Gangulphus- en St. Laurentius-Gilde, die de aanwezigen meerdere malen van hun kunstig spel hebben doen genieten. In vervolg op ons verslag van gisteren wrmelden wij dat het middagfeest werd Toortgezet op het A.S.C.-terrein. Vooraf werd een wedstrijd gehouden op rolschaatsen op de Boerhaavelaan voor Jongens en meisjes beneden 16 jaar. De uitslag was: Meisjes: le prijs Annie Witmans, 2e prijs Rietje Vos, 3e pr. Agnes Avenarus. Jongens: le prijs Flip de Graaf, 2e prijs Jan v. d. Burg, 3e pr. Nico Blonk, 4e pr. Jan de Hen. 5e pr. Floris Ravelli. Het middagfeest. Op het feestterrein was het spoedig een geweldige drukte toen de deelnemers(stersl met muziek en de Vendelzwaaiers van het .Gangulphus- en St. Laurentius-gllde uit Huissen waren gearriveerd. Een zeer gewaardeerd bewijs van medele- xen van het bestuur der O.V. was het be- ichikbaar stellen van ongeveer 250 vrijbil- Jetten van het feestterrein aan werkloozen, waarvan een dankbaar gebruik is gemaakt. De belangstelling was enorm, naar schat ting waren 5000 personen op het terrein aanwezig. Het feest werd hier opgeluisterd door de N.Z.H.T.M.-Harmonie. Een zeer bijzondere attractie was het ven- delzwaaien, een geweldig Inspannende ver tooning, dat hier in de omgeving, voor zoo ver ons bekend, nog nooit te zien is ge- .weest. In tegenstelling met andere gildes wordt door de Huissensche Vendelzwaaiers gezamenlijk in corpsverband het schoone vendelen beoefend. En het moet gezegd worden: het is een uitgelezen gezelschap dat dit feest heeft willen opluisteren. Op een tweetal plaatsen van het uitge- itrekte feestterrein is het vendelzwaaien uitgevoerd. Vooraf werd door het gezelschap, be- itaande uit 1 vaandeldrager. 2 koningen, 2 keizers, 2 generaals, 6 adjudanten, 12 ven- ieliers en 8 muzikanten, een rondgang over het terrein gemaakt, Aan het einde van de tweede voorstelling heeft de burgemeester aan den generaal die het bevel voerde, zijn bijzondere ingeno menheid betuigd met deze schitterend ge daagde demonstraties, waarop het muziek corps een ,,Lang zal hij leven" ten beste gaf. Van de verschillende wedstrijden die al len met groote belangstelling zijn gevolgd, vermelden wij de volgende uitslagen: Tonrollen voor jongens van 68 jaar: le prijs Frans Blonk. 2e pr. Jac. Peters, 3e pr. Piet Blonk, 4e pr. Piet Heeren, 5e pr. Jan Bogerd, 6e pr. Tinus den Os, 7e pr. E. van Dijk. 8e pr. L. Wilbrink. Balletje loopen voor meisjes van.68 j.: 'e prijs Ankie Driessen, 2e pr. Gerrie Mac- daniël, 3e pr. Enny Naber, 4e pr. Antje Hee- ren, 5e pr. Corrie van Rijn, 6e pr. Willy Valk, 'e pr. Corrie Siera, 8e pr. Annie de Rijke. Zakloopen voor meisjes van 812 jaar: je prijs A Hil v. d. Mey. 2e pr. A Willy v. d. Mey. 3e pr. A M. Stuifzand. 4e pr. A G. Buitenom, le pr. B Rietje Vos, 2e prijs B Anna Macdaniël, 3e pr. B S. Langver, 4e pr. B Gerda Los. Tonkneppelen voor mannen boven 25 j., Men der O.V le pr. W. F. v. d. Sleet, 2e Pt W. Th. Zandvliet, 3e pr. C v. Rijn, 4e Pt. A. Koppier, 5e pr. J. v. d. Kraan, 6e pr. v. Werkhoven. Touwtrekken voor jongens van 812 j.: 'e Prijzen: Dirk Lubbe. Piet Glasbergen, W. «gaar, Jan Driessen. Jaap Schrijvers, W. Bakker. O prijzen: Jan Schippers, Chr. Endeveld, yer Rijsdam, Ger. Oudshoorn, D. v. d. Sta len, B. v. d. Steen, ae prijzen: Piet Segaar, P. Gravenkamp, J Mechelse, B. Boom. K. Driessen, K. Ende veld, te prijzen: Chr. Kranenburg, Herm. v. d. rr°l, Herm. Peeters, Bennie den Os, Jan "eters, Jan Strijk. Hardloopen met kinderwagens v. meisjes 12—15 jaar: le pr. Corrie Lubbe, 2e pr. ~°ra v. Noort. 3e pr. Barrie Varkevisser. 4e Pt Emma v. Werkhoven, 5e pr. A. v. d. kwaak, 6e pr. M. Akerboom, 7e pr. Cor de "ee. 8e pr. B. v. Eigen. .vliegerwedstrijd voor jongens van 1215 ffju le pr. H. Onderwater, le pr. R. v. d. f**?. le pr. H. Mulder, 2e pr. J. Ruigrok. p Pr. P. v. d. Berg, 2e pr. J. Paardekooper, e Pr. N. Blonk, 3e pr. B. Brummel, 3e pr. G- Lubbe. Bocgsprietloopen voor jongens van 1518 r: le pr. N. Jansen, 2e pr. R. Uittenbo- d t 3e pr- Br- v- d- Horst, 4e pr. Dirk v. ttat, 5e pr. Jan Uittenbogaard, 6e pr. SaTijlstra, 7e pr. T. de Vreede, 8e pr. Sj. PWra, 9e pr. Jop Langver. Het ringsteken voor paren. ^„bibutreeks 4 uur had nabij „Het Witte Jls het traditioneele Ringsteken voor pa- a een aanvang genomen. Een 13-tal deelnemers waren opgekomen In versierde tweewielige rijtuigen. De uitslag van de versieringen was als volgt: le prijs de heer Th. Uittenbogaard en mevr. de Heijer, 2e pr. de heer T. J. v. d. Lee en mevr. v. d. Lee, 3e pr. A. C. Paar dekooper en mej. O. Guyraesko. 4e pr. de heer L. v. Veen en mej. M. de Ruiter. 5e pr. de heer P. W. Paardekooper en mej. To Reeuwijk. De uitslag van het ringsteken is: le pr. mevr. Busman en de heer T. v. Rooyen, 2e pr. mej. To Reeuwijk en de heer P. W. Paardekooper, 3e pr. mej. A. Luiten en de heer H. C. Hooimans, 4e pr. mevr. de Heijer en de heer Th. Uittenbogaard. De muzikale rondwandeling. Om 7 uur is in twee groepen een muzi kale rondwandeling gemaakt. De eerste groep begaf zich naar de om geving van Buitenlust, waaraan deelnamen een afdeeling Vendelzwaaiers en de N. Z. H. T. M.-Harmonie. De tweede groep vertrok naar het Oude Dorp. Hieraan namen deel de R.-K. har monie „Triumph", een afdeeling Vendel zwaaiers en een groep leden van „Jong Oegstgeest" Na afloop daarvan te omstreeks 8 uur heeft de N.Z.H.T.M.-Harmonie den burge meester een serenade gebracht naar aan leiding van de hem verleende hooge onder scheiding. De burgemeester dankte de Harmonie hartelijk voor deze hulde. Het Avondfeest. Was het middagfeest reeds als een suc ces te beschouwen, het avondfeest op het A.S.C.-terrein is, èn voor de Oranje-Ver- eeniging èn de toeschouwers, die wederom in groote getale waren opgekomen, zeer zeker als een bekroning van het zoo bij uitstek geslaagde Oranjefeest te beschou wen. De toeloop naar de tribune was zelfs op een oogenblik zóó groot, dat politiehulp moest worden ingeroepen om de gegadig den in bedwang te houden. Zoo was dan ook om het speelterrein de belangstelling enorm groot. Allereerst bracht de N. Z. H T. M.-Har- monie een korte taptoe ten gehoore, ge volgd door het spelen van een Russisch Kerklied. Het avondprogramma werd afgewerkt op het door de firma C. Koelman keurig verlichte A.S.C.-terrein, terwijl aldaar evenals op den dag door de Radio Jesse een zeer duidelijke versterker met luid sprekers was aangebracht. Het openingswoord werd gesproken door den burgemeester, den heer A. J, van Ger- revink. Met dankbaarheid richtte spr. zich al lereerst tot het bestuur van de O.-V. voor de gegeven gelegenheid hier het woord te mogen voeren. Spr bepaalde zich dan tot den zeer ernstigen en moeilijken tijd, waarin wij leven. Wij mogen niet vergeten, dat wij zullen leven In moeite en soberheid. Hierop ging spr. uitvoerig in. Wij hebben echter nog niet betaald door den afstand van onze geestelijke goederen, van onze heiligste rechten en staatkundige en bur gerlijke vrijheid. En nog hebben wij de keuze tusschen tyrannie en vrijheid. Dat dit het geval is, hebben wij in de eerste plaats te danken aan het Huis van Oranje. Revolutie, burgeroorlog en dwingelandij zijn in ons land ondenkbaar, zoolang onze tegenwoordige Koningin blijft gehand haafd op de plaats die Haar, blijkens de leiding van God naar den wil van de meerderheid van ons volk en krachtens de Grondwet toekomt. Daarom zal niemand onzer oprechte Ne derlanders dulden, dat er aan de grond wettige rechten getornd wordt. Want bo ven alles staat voor ons het Koningschap der Oranjes bij de gratie Gods. Merkwaardig is in de geschiedenis van ons volksbestaan, dat steeds de roep uit ging naar Oranje. Maar wij behoeven thans niet meer dien roep te herhalen. Want Oranje is er en heeft nog steeds als richtlijn: „Nooit kan Oranje genoeg voor het Nederlandsche volk doen". Er is dan ook een groei onder ons volk van de liefde voor ons Oranjehuis en re- geerende Vorstin. Wij hopen dat deze liefde blijvend zal zijn en het plechtanker onzer vrijheid zal worden, het symbool en vaandel van onze volks-eenheid. En daarom vjeren wij feest, ondanks den druk der tijden. Laat ons dan ook zien wat buiten onze grenzen geschiedt er\, waardeeren wat wij nog hebben. Dat deze dag dan moge zijn voor alle Ingezetenen van onze gemeente een dag van hoog staande vreugde. En dat God ons volk moge behoeden en het. onder de beproefde leiding van Oranje eeuw in, eeuw uit moge doen toe nemen in geestelijke waarde, in innerlijke degelijkheid en rustige, zelfbewuste kracht. Deze rede, welke over het geheele ter rein uitstekend kon gevolgd worden, werd herhaalde malen door applaus onder broken. Hierna is op het witte doek de klankfilm „Moeders lieveling" vertoond, gevolgd door een korte amusementsfilm. De hoofdscb- tel van de filmvertooning was de klank film „Oranje en Nederland". Aan het einde van het eerste gedeelte hebben de Huissensche Vendelzwaaiers bij gekleurd Bengaalsch vuur nog, een schit terende demonstratie gegeven. De voorzitter van de O.-V., de heer C. P. J. Paardekooper, sprak daarop een wel verdiend woord van dank voor hetgeen deze groep medewerkenden heeft gepres teerd. Wij beschouwen uw werk, aldus spr., als een zeer bijzondere en hooggewaar deerde attractie op ons Oranjefeest. Tot slot In onder leiding van den heer Reinier van 't Hoff een groote taptoe ge houden, waaraan medewerkten: de N. Z. H. T. M.-Harmonie, de Chr. zangver. ,,De- bora". de Chr. zangver. „Halleluja", het Ned. Herv. Kerkzangkoor en het R.-K. Kna penkoor. Uitgevoerd werden: „Wilt heden nu treden", „Wie gaat mee over zee" en het „Wilhelmus". Het tweede couplet werd door alle aanwezigen staande medege zongen. Hierna sprak de voorzitter van de O.-V. hartelijke woorden van dank voor de dezen dag betoonde medewerking. Dank, aldus spr.. zijn wij verschuldigd aan het gemeentebestuur voor de jaar- lijksche subsidie, waardoor het mogelijk is om met de schooljeugd zoo opgewekt Oranjefeest te kunnen vieren. Spr. dankte B. en W. voor het door hen betoonde mede leven en ln het bijzonder den burgemeester voor zijn groote sympathie de O.-V. ge schonken. Overtuigd zijnde, dat ook ditmaal fouten zijn voorgekomen, zij het dan in geringe mate. is spr overtuigd dat door toetreding als lid van de O -V. ook hierin zoo noodlg verandering moge komen. Wij voegen hier aan toe. dat dank zij het spontaan mede werken van het politiecorps, dat nog met tal van Rijksveldwachters was uitgebreid, ongeregeldheden niet zijn voorgekomen, zoodat gezegd kan worden: Nooit Is op aangenamer wijze in onze gemeente zulk een Oranjefeest gevierd. Vermelden wij nog, dat op het S.C.O.- terrein aan den Hofdijk een voetbalwed strijd is gespeeld tusschen S.C.O.A.S.C. Voor de rust wist A.S.C. de leiding te nemen met 2 doelpunten. Ongeveer 20 mi nuten na de rust heeft S.C.O. voor het eerst het net weten te vinden. Al spoedig maakte A.S.C. er 31 van, maar met In spanning van alle beschikbare krachten smaakte S.C.O. de voldoening dezen wed strijd met een gelijk spel 3—3 ten einde te brengen. JUBILEUM IR. A. C. VAN DE STADT. Heden herdenkt de hoofdingenieur-direc teur voor het stoomwezen ir. A. C. van de Stadt te Den Haag het feit, dat hij gedu rende veertig jaar aan het rijkstoezicht op het stoomwezen verbonden is geweest. Voor hen. die niet met stoombedrijven op de hoogte zijn, zij medegedeeld, dat deze dienst een voortdurende controle uitoefent op het gebruik van stoomtoestellen, zulks in verband met het gevaar voor explosie bij onoordeelkundig gebruik, gebrekkig onder houd of ondeugdelijke constructie van een dergelijk toestel. Zulk een explosie heeft in den regel niet alleen tot gevolg, dat het toestel vernield wordt, doch kan zooals enkele sporadisch voorkomende gevallen helaas bewezen heb ben in de naaste omgeving belangrijke materieele schade aanrichten en natuurlijk ook menschenlevens in gevaar brengen. In eenigerlei vorm bestaat dan ook reeds sinds 1824 overheidsbemoeiing, teneinde het explosiegevaar tegen te gaan. De taak om dit gevaar te beperken en mede te werken om de oorzaken van ex plosies zooveel mogelijk weg te nemen, is dus zeker heilzaam te noemen en het geeft voldoening om op een veertig-jarigen ar beid op dit terrein terug te mogen zien. Het grootste gedeelte van dezen tijd ivan 7 Juni 1898 tot 1 Juli 1932) stond ir. A. C. van de Stadt aan het hoofd van het 4e district van dezen dienst met standplaats Amsterdam en vooral in scheepvaartkrin gen aldaar was deze hoofdambtenaar een bekende figuur, die met beleid de eischen der veiligheid en de andere belangen der stoombedrijven in het oog wist te houden De noodzakelijkheid tot bezuiniging in het belang van den toestand van 's lands financiën heeft zich natuurlijk ook bij den dienst van het stoomwezen doen gevoelen en toen ir. van de Stadt in 1932 geroepen werd de leiding van het geheele toezicht op zich te nemen, stond hij voor de zware taak om deze noodzakelijke bezuinigingen zoodanig in te voeren, dat geen afbreuk ge daan werd aan de doelmatige uitoefening van den dienst, zoodat de tot nu toe ver kregen graad van veiligheid gehandhaafd kon blijven. Bij gelegenheid van het 100-jarig jubi leum van den dienst werd ir. A. C. van de Stadt benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De bterokkene heeft zich aan huldebe toon onttrokken. WAARSCHUWING AAN HOUDERS VAN GRENSDOCUMENTEN. De A. N. W. B. meldt: Zooals algemeen bekend mag worden verondersteld, mag men als automobilist of motorrijder alleen gebruik maken van een triptiek of carnet, als men geen in gezetene is van het land. dat men daar mede bezoekt, men dient er slechts tijde lijk verblijf te houden. Den laatsten tijd wordt, speciaal in Frankrijk, een nauwlet tend toezicht op de nakoming van deze oepaling gehouden, mede ln verband met het Fransche voorschrift, dat men slechts gedurende hoogstens zes maanden per ka lenderjaar daar te lande met een triptiek of carnet mag rijden, als men er het vo- Heel Nederland heeft gisteren op zeer opgewekte wijze Koninginnedag gevierd. Men trof het daarbij met het weer, dat in den namiddag overal zonnig is geweest, zocdat aan de feestelijkheden extra luister werd bijgezet. Een rondrit door Apeldoorn. In Apeldoorn, waar Koningin en Prinses vertoeven, was gistermiddag een bloemen corso georganiseerd, benevens een indu- strieele optocht, waaraan door een hon derdtal voertuigen werd deelgenomen. Te gen halfvijf is H. M. de Koningin met Prinses Juliana en de Prinses van Erbach per open rijtuig, gevolgd door twee rijtui gen met leden van de hofhouding, van het paleis Het Loo uitgereden voor een rit door Apeldoorn. Bij het feestpark, dat op het gemeentelijk landgoed „Maria-lust" was ingericht, is halt gehouden. Twee meisjes hebben hier den Vorstinnen bloe men aangeboden namens de Oranje ver- eeniging ApeldoornHet Centrum. Be stuursleden hebben de Koningin en de Prinses de gewenschte inlichtingen over de feestelijkheden verstrekt. Rondom „Maria-lust" was een enorme menschenmenigte op de been, die de Vor stinnen hartelijk toejuichte en toezong. Van „Maria-lust" is de rit voortgezet naar het Zuiden van Apeldoorn, waar de Oranjevereeniging van de buurtschap „Wormen" een feest had georganiseerd. Den Vorstinnen werden bloemen aangebo den en H. M. en de Prinses onderhielden zich met eenige bestuursleden. Ook hier was groote belangstelling voor het Konink lijk bezoek. Voorts heeft de Koninklijke familie vertoefd bij het feestterrein van de leerlingen der gereformeerde school aan de Alexandrinalaan, waarna zij naar het paleis terug reden. Overal langs den weg stond veel belangstellend publiek, dat de "Vorstinnen enthousiast begroette. De rit door Apeldoorn duurde een uur. Voor het overige van den dag waren nog eenige feestelijkheden georganiseerd. Een vuurwerk, waarbij Prinses Juliana tegen woordig was, vormde het slot. Uit de Residentie. Een groot gedeelte van de overweldigen de schare belangstellenden, welke gister ochtend te Den Haag de parade op het Malieveld had aanschouwd, verspreidde zich na afloop hiervan in de binnenstad. In het centrum der residentie, in de nau we winkelstraten, bleef het den geheelen middag zeer druk. De café's deden goede zaken, want het zachte weer verlokte velen tot een zitje op een van de terrassen. Ook in Scheveningen was het den geheelen dag goed bezet, al concentreert op een na- tionalen feestdag als deze de drukte zich natuurlijk in de binnenstad. Tusschen half twaalf en half een heef. de stads-beiaardier, de heer Joh. de Zwaan gisterochtend het carillon bespeeld en tal van vaderlandsche liederen en andere po pulaire wijsjes ten gehoore gebracht. Gistermiddag waren er tal van feeste lijkheden op muzikaal en sportief gebied, die vele belangstellenden trokken. Een van de meest, geslaagde gebeurtenis sen was de optocht van vereenigingen en organisaties, welke met vlaggen en banie ren een wandeling door de stad in feest tooi maakten. Toen de deelnemers aan de zen optocht langs het stadhuis trokken, heeft de burgemeester van het bordes af den kleurigen stoet zien voorbijgaan Aan den optocht namen o.a. deel: de Bond van Oud-Onderofficieren van Land en Zeemacht en Koloniën, de Christelijke Turnkring, de Nationale Jeugdstorm, de Graal, de afdeeling Den Haag van het Na tionaal Jongerenverbond en de Princevlag. Ook gisteravond was de drukte zeer groot- Op het Plein, voor het gebouw van den Hoogen Raad. gaf een gemengd koor van ongeveer 800 zangers, leden van circa 25 zangvereenigingen, een uitvoering onder leiding van den heer Wierts. Het concert, dat door het bestuur van het Haagsche Comité voor Volksfeesten werd bijgewoono, werd geopend met twee coupletten van het Wilhelmus. Ook werd ten gehoore ge bracht „Zegenbede voor de Koningin ter gelegenheid van dezen verjaardag van onze Vorstin door den heer Wierts gecompo neerd De zang werd begeleid door Patri- monium's Harmonie, onder leiding van den heer Vischer. De Harmonie gaf na afloop van de zanguitvoering nog een concert. Op het Lange Voorhout hadden zanguit voeringen plaats door „Con Amore' en het Haagsche koor van de Nederlandsche ver- eeniging voor den Volkszang, o.l.v. Herman Stenz. De gevels van de rijksgebouwen langs den Hofvijver zijn ook dit jaar. evenals zulks is geschied tijdens de lichtweek in 1930, door schijnwerpers verlicht. Zij baad den zich in een weelde van licht, wat met de weerspiegeling in het water een feeëriek geheel vormde. De gebruikelijke illuminatie aan de departementen trok eveneens weer veler aandacht. De boomen langse den Vijverberg en op het Voorhout boden door de vele Oranje-ballons een aardigen aan blik. Het Vredespaleis was door schijnwer pers verlicht. In de Groote kerk werd een Oranje avond gehouden vanwege de vereeniging „Bijbel en Oranje". Ds. A de Bondt heeft gesproken over: „Een dochter der edelen". In den tuin van de sociëteit in het Haagsche bosch gaf de Koninklijke mili taire kapel een concert. Uit Amsterdam. In het Amsterdamsche stadion waren gistermiddag eenige duizenden aanwezig om daar te genieten van het programma dat door de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak was samengesteld. Zij zullen zich dezen middag best vermaakt hebben. Allereerst was daar de luchtballon, die onder commando van den heer H. van Someren uit Brussel opsteeg. Het groote gevaarte verdween weldra in de wolken en het zal voor hen, die deelnamen aan het zoeken naar de plaats waar deze bal lon neer zou komen, geen gemakkelijke taak geweest zijn. De verschillende wedstrijden, waaraan in den loop van den middag de politietroepen deelnamen, hadden veel succes. Herhaal delijk klonk een daverend handgeklap op. Ook de wielrijders hadden de belangstel ling van het publiek en hun prestaties werden behalve door de uitgeloofde prijzen ook beloond door luid applaus. In de stad is het tot laat in den avond druk geweest. In de binnenstad was er zelfs geen doorkomen aan. Duizenden en duizenden bewogen zich langs de nauwe straten, hier en daar hoste en zong de jeugd en liepen groepen met Oranje ver sierde feestgangers. Vaderlandsche liederen zingende. De stad vertoonde een uiterst gezellig beeld van de ouderwetsche Oranje vreugde. Op den Dam en in het Vondelpark en het Oosterpark gaven harmoniegezelschap pen concerten. Twee groote auto's met mu ziekgezelschappen reden door de stad om op verschillende punten de feestvreugde te verhoogen. De verschillende stalletjes en de straatvirtuosen maakten goede zaken en ook in de café's was het bijzonder druk. Tusschen negen en tien uur concen treerde de feestvreugde zich rondom het terrein waar het vuurwerk werd afgesto ken. De politie had de handen vol om het verkeer van de binnenstad naar het terrein nabij den Sloterdijkermeerweg, op de zand vlakte aan beide kanten van den Hoofd weg. op de juiste wijze te regelen. Het vuurwerk, dat we vroeger wel eens beter hebben gezien, mocht zich in een overwel digende belangstelling verheugen. De tra ditioneele vuurpijlen, watervallen, donder bussen etc. doen het nog steeds. Na afloop trok de duizendkoppige me nigte weer naar de binnestad, waar de feestvreugde op straat en in de café's haar hoogtepunt bereikte. Feest bij de Nederlandsche kolonie te Madrid. Het A.N.P. meldt uit Madrid: Ondanks de drukkende omstandigheden tengevolge van den burgeroorlog heeft de Nederlandsche kolonie den verjaardag van Koningin Wilhelmina opgewekt gevierd. De Nederlanders ontmoetten elkaar in het Holland-huis. waar tijdens het samenzijn, de Nederlandsche zaakgelastigde dr. Flaes ln een redevoering een vergelijking maak te tusschen de droevige burgertwisten in Spanje en de verdraagzaamheid, welke on der het Nederlandsche volk heerscht. Het heeft dit te danken aan de leiding van het Huis van Oranje, dat zich daar mede de verknochtheid van het Neder landsche volk heeft verworven. Aan H. M. de Koningin werd een tele gram van gelukwensch, hulde en aanhan kelijkheid verzonden. Uit Indic. Aneta meldt uit Batavia: Gisteravond had in het paleis aan het Koningsplein, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, het ge bruikelijke heeren-diner plaats, dat op zeer geanimeerde wijze verliep. De gouverneur- generaal stelde een dronk in op het wel zijn van H. M. de Koningin. Na afloop van het diner sloeg men vanaf het bordes van het paleis de voorbijtrek kende taptoe gade. De vereeniging „Onze Vloot" organi seerde gisteravond, met medewerking van de K.P.M. vaartochten langs het op de reede liggend eskader van twee kruisers, twee jagers, en vijf onderzeeërs. Deze oor logsbodems waren, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, ge ïllumineerd. Voor deze tochten bestond groote animo. De illuminatie, die af en toe werd onderbroken voor demonstratie met zoeklichten, bood een sprookjesachtigen aanblik. rige jaar ook steeds geweest is. Het ge volg van deze controle is, dat schier dage lijks overtredingen worden geconstateerd, welke streng gestraft worden, vaak met boete bedragende duizenden guldens. Niet alleen blijken personen, die inwoner van Frankrijk zijn geworden, hun motor rijtuig op triptiek of carnet te hebben in gevoerd, maar in vele gevallen ook heeft een buitenlandsch houder van grensdo- tcn ten gebruike afgestaan aan een inwoner van Frankrijk, hetgeen natuurlijk even eens ontduiking der invoerrechten betee- kent. Wij kunnen daarom de houders van grensdocumenten niet nadrukkelijk genoeg waarschuwen, de geldende voorschriften na te komen en deze documenten niet te gebruiken voor een land. waar zij ze.f als ingezetene beschouwd worden, noch hun wagen met grensdocumenten ten gebruike te geven aan iemand, die in deze omstan digheden verkeert. Zulks geldt niet alleen voor Frankrijk, waar men thans speciaal deze zaken controleert, maar voor ieder land. NA DE WAALBRUGFEESTEN TE NIJMEGEN. Onthulling van de C. A. P. Ivcns-bank. Gistermiddag is aan den Arnhemschcn weg nabij de Waalbrug te Nijmegen de C. A. P. Ivens-bank onthuld. De heer W. Graadt van Roggen heeft namens het co mité van oud-Nijmegenaren de rustbank, welke prachtig in het Hunerpark is gele gen. aan de gemeente Nijmegen overge dragen. De burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H Steinweg dankte voor dit huldeblijk en bood den heer Graadt. van Roggen de Waalbrug-penning aan. Mr. K. Weve sprak namens de Waalbrug- brug-commissie een woord van dank De heer H. H. de Haan huldigde den heer C. A. P. Ivens als een der mannen van het Waalbrugcomité 1905. Den heer Ivens, wien een gedenkboek met de namen van aile schenkers werd aangeboden, heeft een- slotte dank gezegd voor de hem bereide hulde.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9