De viering van den Koninginnedag 17ste Jaargang DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 No. 32446 HET MIDDAGFEEST OP HET SCHUTTERSVELD. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Het historisch spel „Het Geuzenaiarm" in de Stadszaal BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -p portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Ook het bestuur van de Ver. „Konin ginnedag" heeft gistermiddag ten aanzien ran het weer niets te klagen gehad. Wel begon tegen het aanvangsuur van tweeën ie lucht danig te dreigen en vielen zelfs enkele regendruppels, doch daarbij bleef het. Spoedig daarop klaarde de hemel en even later scheen de zon weer alsof er geen »»enblik sprake van regen was geweest. Dat gunstige weer had intusschen vele honderden stadgenooten naar het Schut- tersveld gelokt, zoodat er al vroeg een ge- aellige drukte heerschte. En zóó groot was de animo uit den aard der zaak het meest voor de zitplaatsen! dat de stoe len van de genoodigden al waren ingeno men. voordat deze laatsten nog op het feestterrein waren gearriveerd! Maar hier voor was spoedig een oplossing gevonden: in allerijl werd een nieuwe autolading stoe len gerequireerd en kwamen de autoriteiten dus nog meer op den voorgrond te zitten dan aanvankelijk was bedoeld! In dien officieelen hoek merkten wij o.m. op den burgemeester met zijn echtgenoote; het Eerste Kamerlid mr. P. E. Briët; de oud-bestuursleden van „Koninginnedag" de heeren P. C. Labrijn en J .F. X. Sanders en F. G. Rosier; ds. H. Thomas, voorzitter der Chr. Oranjever.; mr. P. A. Pijnacker Hor dijk, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap ran Rijnland; mr. G. H. E. Nord Thomson. Toorzitter der Contactcommissie; den heer W. van der Laan. voorzitter der 3 October- terecniging; den heer J. Baak, inspecteur bij het Lager Onderwijs; overste van Mens, commandant der Burgerwacht en vele anderen. Zij allen werden door den voorzitter der organiseerende vereeniging, mr. A. J. Ro- mijn hartelijk welkom geheeten. De heer P.omijn gaf voorts een verklaring van het feit, waarover velen zich reeds hadden ver baasd, n.l. dat het auto-girotoestel, bestuurd door den heer van der Velden, dat hier zou komen demonstreeren, als maar in de lucht bleef en zonder aan den grond te zijn ge veest weer was vertrokken. De minister van Waterstaat had met het oog op de omliggende bebouwing een lan cing verboden, zoodat de heer van der Vel den wel gedwongen was in de lucht te blij ven en de demonstratie veel van haar aan trekkelijkheid verloor. Immers juist het loodrecht dalen en opstijgen is zulk een afwijkende bijzonderheid van dit merk waardige vliegtuig, een vinding van den Spaanschen ingenieur de Cervantes. En al varen er onder de toeschouwers ook velen, die liet vorige jaar een volledige demon stratie op een terrein aan den Haagweg bijwoonden, toch was het voor de meesten cm groote teleurstelling, dat zij den mo bsmen vogel niet van dichterbij konden bekijken, ook al scheerde hij eenige malen nauwelijks tien meter boven de hoofden der beschouwers! De heer Romijn richtte verder woorden Jan dank tot allen, die behulpzaam waren wj de voorbereiding en organisatie, in het bijzonder de padvinders en schetste de posi tie van onze Koningin als Landsvrouwe en Moeder van het geheele Nederlandsche 'olk. Hoe innig is Zij daarmede samenge groeid; welk een prachtig voorbeeld van talende liefde geeft Zij ons door de wijze, vaarop Zij Haar en onze zaken behartigt. Daarom is er op dezen dag blijdschap in Wishart; geen plichtmatige vreugde, omdat hoofd van den Staat verjaart, maar blijdschap, waarin liefde, diepe genegen- beid en dankbaarheid zijn besloten. Spr. stelde voor daaraan uiting te geven 'oor een driewerf „Leve de Koningin", Uaraan spontaan werd gevolg gegeven en at werd gevolgd door gemeenschappelijken rang van twee coupletten van het Wilhel mus met begeleiding van de Leidsche christelijke Harmonievereeniging. De gezamenlijke groepen van de afdeeling tsideu der Ned. Padvindersvereeniging in femenwerking met de Katholieke Verken ners, gaven vervolgens een demonstratie van ™bt padvindersleven in een kamp, o.a. de OP- en inrichting van een tentenkamp; de jouw van een uitkijktoren, en voorts ven- tawaaien en behendigheidsspelen, zooals '*eedsche estafette, tumbling en rope- •Pitining. Eer. hartelijk applaus beloonde telken- de prestaties der tongelui. die hier- een goede reclame maakten voor het fedvinderswerk in 't algemeen en voor de tad-jamboree 1937 in het bijzonder. Daarna kwam het derde en laatste ge- 'felte van dezen middag dat ook onge- •iJleld het minst geslaagde was. Het be- 'bnd n.l. uit een openlucht-soecialiteiten- Jferstelling. welke plaats vond op een ver- .fe'd podium aan een der zij kanten van 'et terrein, nog achter de zetels der ee- feodijden. Teneinde het publiek in zoo groot moge- 'ben getale in de gelegenheid te stellen ferrichtingen der artisten van nabli te ■'en werd de toch al niet bijzonder so fte. alzetting opgeheven en stroomde de •foiRte in de richting van het podium, •ar een simpel cordon van padvinders en Jbble politle-agenten den druk niet ver- -knt te weer staan. Ettelijke kinderen begonnen in het gedrang te huilen en menig verwijt werd er door de ouderen niet ten onrechte gericht tot hen. die voor dezen wantoestand verantwoordelijk waren. Het programma zelf bestond uit optre den van verschillende acrobaten, die op- Tijdens de Koninginnefeesten op het Schuttersveld demonstreerden padvinders het bouwen van een uitkijktoren met geen andere hulpmiddelen dan touwen en stokken. zich-zelf-verdienstelijk werk verrichtten, doch die wij toch liever zien op een wllle- keurigen feestavond dan nu luist op de feestelijke herdenking van den verjaardag van H.M. de Koningin. Dit circus-achtige einde vormde o.i. geen gelukkig slot van de feestelijkheden van ..Koninginnedag". In de Stadsgehoorzaal. De Chr. Oranje vereeniging had gister avond haar tenten opgeslagen in de Stads gehoorzaal. De zaal. welke met nationaal vlaggedoek was versierd bood een feeste- Hiken aanblik. In overeenstemming hier mede was ook de stemming. Onder de zeer veie aanwezigen merkten wii o.m op den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. die met harteliik applaus werd begroet. Ovferste van Mens. den heer van der Laan voorzitter der Drie Oct. Ver. mr. A. J Romijn. voorz. van de Ver. Koninginnedag, den heer Elsgeest. voorzit ter van de Oranje Garde en voorts enkele raadsleden en militaire en civiele autori teiten. De voorzitter van de Chr. Oranje Vereeniging ds. Thomas opende op gebrui kelijke wijze waarna H.M de Koningin in gedachten tegenwoordig de zegenbede uit Ps. 124 werd toegezongen. Ds. Thomas, ziin openingswoord uitspre kend. herinnerde eraan dat wii. zooals een bekend vaderlandsch lied zegt ..niemands knecht" ziin. Dit zal zoo blijven, zoolang Oranje blijft Verspelen wii echter Oranle dan dreigt van meer dan één kant sla vernij. Als Oranle niet meer gekend wordt en hiervoor het communisme in de nlaats komt dan ziin wij weg en zal het met ons zaan zooals wii nu in Spanie zien Nooit zuilen wii de kleur van het Oranje dan ook ontrouw worden. De Chr Oranje Ver. wil. hiertoe het hare bijdragen en mede wer ken de Oranjeliefde wakker te houden en te bevestigen. Na er op gewezen te hebben welk een groote schat ons volk bezeten heeft in den persoon van den Vader des Vaderlands, Prins Willem van Oranje, wiens geest ook Koningin Wilhelmina vervult, gaf ds. Tho mas nog een kleine inleiding op het his torisch tooneelstuk „Geuzenaiarm" dat op gevoerd zou worden. De „Timdelerclub", die met de opvoering van dit stuk zeer verdienstelijk werk heeft verricht, kreeg nu gelegenheid om in een drietal bedrijven den verwarden toestand te schilderen, welke in het jaar 1566 (beel denstorm) in de Nederlanden heerschte. Prins Willem van Oranje (P. A. Kouwen- hoven) hoofdpersoon in het stuk, was het feitelijke hoofd van de oppositie, welke de edelen voerden tegen de heerschzuehtige politiek van Philips II tegen de ketters, Zeer mooi kwam in dit stuk, waarin deze dilettanten voortreffelijk werk leverden, tot uiting de wensch van den Prins om den geheelen strijd te laten verloopen langs den weg van orde en recht Met het hoog geplaatste doel: Vrijheid en recht voor alle onderdanen, zoowel katholieken als protestanten. Pakkend was vooral het laatste bedrijf, waarin de Prins het oproer te Antwerpen stilde, de oproermakers be strafte en tegelijk ieder opriep voor den rechtvaardigen strijd om vrijheid en recht voor geheel de Nederlanden. De geuzen, die eens de alarmklokken hebben geluid, stellen zich nu onder leiding van den Prins die 't geheel tot een goed einde weet te brengen. Zooals wij reeds hebben gezegd werd in dit historische stuk zeer voortreffelijk spel te zien gegeven. Doordat de rollen er goed in zaten konden de acteurs en actrices zich geheel aan de uitbeelding geven waardoor een prachtige vertolking tot stand kwam. Zeer verdienstelijk werk leverde ook de heer H. Kres, die de regie in handen had en er voor zorgdroeg dat alles een goed en vlot verloop had. Muziek van „Syphonia" o.l.v. den heer Plu, door welk gezelschap ook een vader- landsche liederen potpourri werd verzorgd, completeerde deze Oranje-samenkomst. Met een geestdriftig driewerf hoera voor de Koningin en de Prinses ging de samen komst uiteen. De Chr. Oranje Vereeniging mag met groote voldoening op dezen avond terug zien. Vermelden wij nog dat de aankleeding van het stuk en de grimeering bij den heer Honpezak in goede handen was. De „uiterlijke" viering van den Konin ginnedag werd besloten met een tweetal concerten op de Lammermarkt en op de plaats, waar eens de sociëteit „Musis Sacrum" stond, respectievelijk verzorgd door het muziekkorps van 6 R.V.A., direc teur de heer M. Bolderdijk en door de R.-K. muziekver. ..Perosi", directeur de heer J. Noordanus. Mede door het fraaie zomerweer werden beide concerten uitgevoerd ten aanhoore van een talrijke schare toehoorders. Onderstaand telegram is gisteren nog gezonden aan Hare Majesteit de Koningin: Het Bestuur der 3 October-Vereeniging te Leiden biedt Uwe Majesteit ter gele genheid van Haren verjaardag zijn beste gelukwenschen aan en betuigt Uwe Ma jesteit zijne eerbiedige hulde. (w. - w. VAN DER LAAN. Voorzitter. F. W. WICHERS ROLLANDET. Secretaris. DE OPHEFF.. 1 DER GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL. De leerlingen van het laatste studiejaar voltooien hier hun opleiding. In verband met het besluit van den Ge meenteraad tot opheffing der Gemeente lijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen zijn ten aanzien van de in opleiding zijnde leerlingen de navolgende maatregelen genomen: De leerlingen, die zijn bevorderd tot het tweede studiejaar, worden zonder examen tosgelaten tot de tweede klasse van de Rijkskweekschool te 's-Gravenhage; de leerlingen der derde en hoogste klassen vormen een parailelklasse van die Rijks kweekschool; zij blijven ondergebracht in de school aan de Oude-Vest en zullen on derwijs ontvangen van nagenoeg dezelfde leerkrachten als het vorige jaar. Hedenmorgen zijn de lessen hervat. Deze maatregelen zijn genomen kunnen worden dank zij de groote tegemoetkomendheid en medewerking van het gemeentebestuur. HARDNEKKIGE BRAND. Gisteravond te ruim kwart over zes be merkte de melkboer P. van K., dat een berg stroo. staande op het erf van de firma Van der G. en S. aan den Zoeterwoudsche- weg. in brand was geraakt. Hij waarschuwde de brandweer, waarna de motorspuit onder leiding van inspec teur Couzy spoedig verscheen en de vlam men. die zich ook reeds hadden medege deeld aan een in de nabijheid staanden hooiberg, met vier stralen aanpakte. Zij kon echter niet voorkomen, dat de strooberg geheel verloren ging. terwijl de hooiberg op verscheidene plaatsen ernstig inbrandde. Zóó moeilijk bleken de verschillende vuurhaarden te bereiken, dat het blus- schlngswerk den geheelen nacht voort duurde en hedenmiddag om 12 uur nog niet was beëindigd. De commissaris van politie was op het terrein aanwezig. Met betrekking tot de oorzaak vernemen wij, dat de brand vermoedelijk is ontstaan, doordat twee meisjes, respectievelijk van 5 en 9 jaar, tusschen de beide bergen in een kaarsje van 'n lampion hebben willen aansteken, waarbij de kaarsvlam met het stroo in aanraking is gekomen. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Maandag 7 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat pater Evodius van der Snoek, kapelaan aan de Hartebrugkerk alhier, trad in de Orde der Minderbroeders te Wychen. Het zilveren kloosterjubileum van pater Van der Snoek zal Zondag a.s. kerkelijk worden herdacht. Dr. A. J. BERNET KEMPERS. Benoemd tot bibliothecaris van het Kon. Bat. Genootschap van K. en W. A. J. Bernet Kempers. Naar wij vernemen zal dr. A. J. Bernet Kempers. privaat-docent in de vergelij kende cultuurgeschiedenis van Zuid-Oost- Azië aan de Rijksuniversiteit en conser vator aan het Instituut Kern alhier, bin nenkort worden benoemd tot bibliothecaris van het Koninklijk Bataviaasch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen. A. J. Bernet Kempers werd 7 October 1906 geboren. Hij studeerde Arische let teren in Leiden en München en promo veerde in Maart 1933 alhier op een proef schrift getiteld „The Bronzes of Nalanda and Hindu-Javanese Art" tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. In December 1933 werd hij toegelaten tot privaat-docent in de vergelijkende cultuurgeschiedenis van Zuid-Oost-Azië aan de Leidsche Universi teit en gaf zijn eerste openbare les in Maart 1934 over „De Indische cultuur stroom". Voorts is hij conservator van het Instituut Kern hier ter stede. In 1935—'36 maakte hij een studiereis naar Nederlandsch- en Brit-sch-Indië. Vermoedelijk zal de benoeming eerst bij aankomst te T~?tavia officieel worden be kend gemaal, i. Dr. Bernet Kempers ver trekt 18 dezer met het s.s. „Johan de Witt" v- inua naar Indië. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het programma der wekelijksche orgel avonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren is voor morgenavond samengesteld uit werken van Bach, Handel, Vierne. Widor e.a. Ds toegang is vrij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap G. F. W. Herngreen's Fijnhouthandel, Steek- terweg 39. Alphen a. d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd. Opheffing: Firma Langkamp, Molen straat 20. Noordwijk, handel in en repa ratie van motor- en andere rijwielen enz., J. Camphuis. o LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 12.534,97 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1580.34 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe-Rijn 22 moeten worden ingeschreven. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Aug. 19361 ingelegd f. 339.859.29 en terugbetaald f. 330.295,61. 113 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 115 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.500 inleggers, inclu sief 1447 deelnemers aan den Afhaaldienst. bedroeg einde Augustus f. 8.178.703.27. De alhier gehouden collecte ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" heeft f. 379.41'/- opgebracht. De wethouder van onderwijs is ver hinderd morgen spreekuur te houden. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een pak boter, inhoudende 20 halve ponden, dat Donderdag j.l. onbe heerd op den Heerensingel is gevonden. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Hoe Nederland Koninginnedag: vierde. (3e Blad). Een Engelsch jacht op de Eierlandsche gronden gestrand; de bemanning in veilig heid. (Gemengd, 3e Blad). Engeland won met 102 den tenniswed strijd tegen Nederland. (Sport, 3e Blad). De clearing-overeenkomst met Roemenië. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De aanval op Irun is heden hervat. (le Blad). Het Poolsche bezoek aan Frankrijk. (Buitenland, le Blad). Blijft Titulescu Roemenië vertegenwoor digen in den Volkenbond? (Buitenland, le Blad). Ernstig mijnongeval in Bochum. 25 slachtoffers. (Bulten!. Gemengd, 3e Blad en Tel.. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Reizen van diplomaten - Scandinavië en den Volkenbond. De Fransche zoowel als de Poolsche pers hechten zeer groote waarde aan het be zoek van den Poolschen generaal Rydz Smigly aan Frankrijk. De minister van oorlog en nationale ver dediging, Daladier, heeft gisteren een de jeuner aangeboden ter eere van den gene raal waar o.m. ook Blum en Delbos aan zaten. Daladier hield een zeer hartelijke welkomstrede tot den Poolschen generalis simus. waarvoor deze in hartelijke woorden dank zeide. Gistermiddag is generaal Rydz Smigly vergezeld van generaal Gamelln naar Reims vertrokken voor een bezoek aan de militaire vliegvelden in de buurt van deze stad. Hij kwam hier om half vijf aan. Hij werd verwelkomd door minister Cot, die juist in een vliegtuig uit Villacoublay was eekomen. De Poolsche generaal werd le vendig toegejuicht. Hij inspecteerde twee afdeelingen. Verscheidene toestellen werden den ge neraal gedemonstreerd zoowel in de lucht als op het veld. Vervolgens werd de instal latie voor het peilen van nachtvliegers be zichtigd en om zes uur volgde een groot défilé in de lucht, waar 100 toestellen aan deelnamen. Daarna vertrok het gezelschap van het vliegveld om zich naar de stad Reims te begeven waar een diner was ge organiseerd ter eere van Rydz Smigly. Later op den avond is generaal Rydz Smigly naar Nancy vertrokken, waar hij- eveneens met veel eerbetoon werd ontvan gen en luide werd toegejuicht. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy is weer thuis. Opnieuw doen geruchten de ronde over een a.s. aftreden der regeering Goemboes doch bevestigd zijn deze niet. Goebbels heeft zijn bezoek aan Venetië beëindigd. Hij heeft nog een delegatie der Duitsche kolonie ontvangen, waarin hij o.a. zeide, dat de Duitscher in het buiten land zich, op een vooruitgeschoven post, pionier van zijn volkswezen moet toonen. Deze taak is niet steeds gemakkelijk in landen, waar tegenover het vaderland ze kere tegenstellingen tot uiting komen. De Duitscher in het buitenland wordt echter door zijn vaderland beschermd Ge lijk blijkt uit het zenden van Duitsche oorlogsschepen naar de Spaansche wate ren Duitschland geeft den Duitscher in het buitenland een dekking in den rug. Daarom moet hij zich beschouwen als een door liet vaderland verzorgd lid van het weer sterk geworden Duitsche volk. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken Westman. verklaarde in een verkiezingsrede dat Zweden nooit het Fransche voorstel der regionale pacten zou aanvaarden, hetwelk de verplichting mee brengt militaire sancties tegen den aan valler van een der onderteekenaars te nemen. Hij herinnerde eraan, dat Zweden steeds geweigerd heeft dergelijke verplichtingen te aanvaarden, zelfs binnen het kader van den Volkenbond. De Zweedsche ivenschen voor de reorga nisatie van den Volkenbond zijn gebaseerd op de volgende beginselen: Hervorming van den Volkenbond tot een

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1