DE STRIJD Ii\ SPANJE tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 31 Augustus 1936 Woningbouwvereeniging „De Tuinstadwijk" SPORT EEN NIEUW BESTUURSHUIS. HET VIERDE BOUWPLAN IN GEBRUIK GENOMEN. Een groot aantal personen had Zaterdag middag gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging" van de woningbouwvereeniging „De Tuinstadwijkom aanwezig te zijn bij de opening van haar nieuwe bestuurshuis en de bezichtiging van de nieuwe woningen, door haar volgens het vierde bouwplan ge bouwd. Daartoe was men bijeengekomen in het fraaie ruime, tegelijkertijd met de nieuwe woningen gebouwde bestuurshuizen in de Hyacinthenstraat 18. Het nieuwe bestuurshuis. Bij het betreden van het nieuwe verga derlokaal komt men direct onder de be koring van deze zoo smaakvolle en toch sobere schepping van architect Schol. We zeiden het reeds, alles is zeer eenvoudig gehouden. De wanden zijn tot op ongeveer een halvem eter van het smetteloos witte door balken onderbroken plafond, met blank eikenhout betimmerd. In deze wan den zijn eenige flinke kasten aangebracht, terwijl de achterzijde van de zaal bijna geheel in beslag genomen wordt door een fraaien gemetselden schoorsteen. De hoofdverlichting is indirect, terwijl aan de muren een groot aantal wandorna menten is aangebracht. In de nissen welke ontstaan zijn doordat de ramen eenigszins zijn uitgebouwd, zijn vaste lage houten banden aangebracht. Naast den ingang'vinden we- twee W.C.'s en een garderobe Rede van den voorzitter. In zijn openingswoord heette de heer J de Jong. voorzitter van „De Tuinstadwijk'' de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de groote belang stelling. Speciaal werden door spr. ver welkomd de heeren Schol, architect Ver douw en van Eek, aannemers. Mines, op zichter en de afgevaardigden der zuster- vereenigingen. Helaas, aldus spr. is van het college van B. en W. evenals van den wnd.-directeur van Bouw- en Woning toezicht. de heer Westra, bericht van ver hindering ontvangen. Dis is. zoo vervolgde de heer de Jong, niet ons eerste bestuurshuis; tot heden hebben wij vergaderd in het lokaal Mei- doornstraat 19. Altijd kwamen wij er met genoegen samen en vele belangrijke besluiten zijn daar genomen. Toch hebben wij besloten een nieuw huis te bouwen; door de groote toename van het aantal woningen van Tuinstadwijk kon de oude ruimte niet langer aan de behoefte voldoen. Toen dan ook in 1931 door het gemeentebestuur be sloten werd tot den bouw van 358 wonin gen, waarvan Tuinstadwijk er 63 toege wezen kreeg, besloot het bestuur een nieuwe localiteit te stichten. Op ons vierde bouwplan, aldus spr., is buitengewoon veel critiek uitgeoefend. Spr. geeft toe dat er aan bovenwoningen vele nadeelen zijn verbonden, doch men moet één groot voordeel, den lagen huur prijs niet vergeten. Dit toch is vooral in deze tijden een factor, welke men niet uit het oog mag verliezen. Dat de nieuwe woningen in een behoefte voorzien, blijkt wel hieruit dat zij zoo spoedig bewoond zijn en.de bewoners zijn buitengewoon tevreden. Vervolgens wees spr. op de slechte woningtoestanden in het oude Leiden. De taak van de vereeniging is dan ook nog niet teneinde. Tuinstadwijk. aldus spr., zal niet rusten voordat elke Leidenaar een woning heeft, waarin hij gezond kan leven, waar licht en lucht kunnen binnendrin gen. een woning waarop iedereen recht heeft. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat in het nieuwe bestuursge bouw nog vele vruchtdragende besprekin gen mogen worden gehouden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Metser, voorzitter van den raad van commissarissen, die namens dit col lege dank bracht aan de uitvoerders van het zoo juist voltooide bouwplan. Spr. verklaarde ervan overtuigd te zijn. dat elke deskundige het met hem eens zal zijn, dat hun werk alle critiek glansrijk kan doorstaan. De nieuwe woningen. Vervolgens werd door de aanwezigen een bezoek gebracht aan de laatste pro ducten van Tuinstadwij k's scheppende kracht. Het buiten aanzicht van de huizen, welke uit gele steen zijn opgetrokken, geeft een zeer frisschen en vroolijken in druk en draagt niet weinig bij aan de verfraaiing van het stadsbeeld. In totaal zijn volgens het laatste plan door Tuin stadwijk 29 beneden-, 31 boven- en 4 een gezinswoningen gebouwd. De benedenwoningen, welke een huurprijs opbrengen van f. 4 zijn het kleinst en slechts geschikt voor kleine gezinnen In deze woningen heeft men de beschikking over een ruime voorkamer, twee kleine achterkamertjes, een keuken en een W.C. Niets te veel dus. maar ook niets te weinig. De bovenwoningen zijn ruimer, de huur prijs is dan ook f. 0.65 per week hooger Oo de eerste verdieping vinden we een groote voor- en een kleine achterkamer benevens een zijkamertje, een ruime keu ken en een W.C. De tweede verdieping be vat 3 slaapkamers en een behoorlijke berg ruimte Alle bovenhuizen hebben bovendien, aan de achterzijde een flink balcon met kolen bergplaats. De geheele huizen, waarvan de huurprijs f. 6.35 is zijn werkelijk royaal. Gelijkvloers hebben we hier een kleine voor- en een groote achterkamer, een keu ken. een W.C. en een breede open trap. Dc eerste verdieping heeft aan de achterzijde een zeer groote slaapkamer en aan den voorkant 2 kleinere, doch ook zeer ruime slaapkamers. Voor groote gezinnen biedt de ruime zolder eveneens een prachtige slaaorulmte Alle huizen zijn rijkelijk voor zien van flinke openslaande ramen, zoo dal licht en lucht vrij snel hebben Kasten en bergruimten zijn evenals contactdoozen in overvloed aanwezig Een groot voordeel is verder dat in alle huizen op de eerste verdiepingen stroomend water is Ter bestrijding van stof zijn alle deuren, behalve die in de buitenmuren, glad ge houden. In de twee gezinswoningen heeft men speciale aandacht geschonken aan de gehoorigheid. Om deze zooveel mogelijk tegen te gaan heeft men de plafonds op gehangen aan z.g. plafond-hangers. De muren van de gangen keukens en W.C.'s zijn van plastiek. Achter de benedenwoningen en de heele huizen ligt een groote tuin met een ruime schuur. Ook het achteruitzicht, dat vaak zoo leelijk is. is bii deze huizen, daar ze zoover van elkaar liggen, ruim en niet onaardig. Een rij van sprekers. Teruggekomen in het bestuurshuis wer den den aanwezigen door eenige jonge dames ververschingen aangeboden. De heer de Jong. die vervolgens weder om het woord nam dankte het college van B. en W.. het gemeentebestuur en den ge meente-ambtenaren voor de ondervonden medewerking en steun. Zich richtende tot den architect zeide spr.: „U mijnheer Schol heeft iets tot stand gebracht, waarop het bestuui van Tuinstadwijk trotsch kan ztin. Wat de aannemers de heeren Verdouw en var. Eek betreft, zoo zeide de heer de Jong, we hadden geen betere keus kunnen doen! Verder woorden van erkentelijkheid werden gesproken tot de opzichters, de heeren Mines en Ridderikhof van Hoogstraten en last not least tot de arbeiders. Onder daverend applaus verklaarde sor. hierna de bestuurskamer voor geopend. De architect de heer Schol sprak ziin hoogachting en waardeering uit over de wijze, waarop het bestuur steeds de belan gen van den woningbouw heeft behartigd. Sor zejde dank aan al degenen, die met hem hebben samengewerkt. Vervolgens werd het woord nog gevoerd door de heeren Mines Donselaar. namens de Federatie en „Ons Belang" Wassenaar namens „Eensgezindheid" Poelijoe namens .De Eendracht". Boom namens ..Buiten- lust" te Oegstgeest en Noteboom namens ..Ons Doel". Bloemen werden aangeboden door de abnnemers den heer Poons. .Eensgezind heid". „De Eendracht". ..Buitenlust" en „Ons Doel", terwijl de Federatie een elec- trisch klokje schonk. Tenslotte sprak de heer de Jong eenige welgemeende woorden van dank voor de vele blijken van sympathie en vriendschap, dezen middag ondervonden. o AFSCHEID VAN DEN HEER VAN DRUTEN. Als Stationschef. In de derde klasse wachtkamer van het station der Ned. Spoorwegen vond heden morgen het afscheid plaats van den heer Van Druten, die gedurende 3'/s jaar hier ter stede de functie van stationschef heeft vervuld. Nadat het stations- en treinpersoneel, voor zoover de dienst dit toeliet in de wachtkamer was verzameld en de schei dende chef met zijn familie was binnen geleid. nam de heer J. W F. Kuyk. chef commies. namens het geheele personeel het woord. Spr. wees allereerst op de groote beteekenis van dezen dag voor den schei denden chef. die gedurende 32 jaar in dienst van de N. S. is geweest. De 3'/t jaar, aldus spr., die de heer Van Druten te Leiden werkzaam is geweest, zijn zeer moeilijk geweest. Ingrijpende ver anderingen hebben in dien tijd plaats ge vonden. Door zijn humaan en vriendelijk optreden, heeft de heer Van Druten, aldus spr de achting van het personeel weten te verwerven. Persoonlijk dankte spr. voor de prettige samenwerking en de groote vriendschap. Namens het geheele perso neel bood spr. mevr Van Druten een bou quet rozen aan terwijl de scheidende chef werd vereerd met een fraai dressoir, ver gezeld van 'n album met de namen van de schenkers en schenksters, samengesteld door den heer Metselaar. Met een „lang leve onze chef en zijn familie", eindigde spr. zijn toespraak. De heer L. Kluvers, chef commies, die namens den Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen sprak, prees den heer Van Druten als iemand die altijd getracht heeft de goede harmonie tusschen het personeel te bewaren en te bevorderen. Namens de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel sprak de heer Hessing, commies. Spr. wees op de zware plichten, welke vooral in deze tijden op een stations chef drukken. De besprekingen, aldus spr., die onze vereeniging zoo nu en dan met den heer Van Druten heeft gehad, waren altijd van den meest prettigen aard. Spr. hoopte, dat de heer Van Druten nog vele jaren een aangename herinnering aan Lei den zal mogen bewaren. Namens het per soneel van 't station Zaandam, zijn vroe gere standplaats, bood de heer Veenstra een boek van Jo Spier aan. De hoofdconducteur de heer Naber sprak namens de leden van de R.-K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaél en namens het treinpersoneel, woorden van dank voor de prettige samen werking. Namens den Protestantsch Chr. Bond sprak tenslotte de heer C. de Joode. Hierna nam de heer Van Druten het woord. Het is voor mij, aldus spr.. zeer aangenaam, dat het geheele personeel op dezen dag om mij heen verzameld is. Altijd aldus spr., heb ik getracht het personeel aan mij te binden. Het leiden van het personeel is mij een stuk van mijn leven geworden. Ik heb dit niet uit eerzucht ge daan, maar uitsluitend met de bedoeling om de belangen van het personeel zoo goed mogelijk te behartigen. De belangen van personeel en maatschappij zijn zeer dikwijls tegenstrijdig en juist daardoor is het voor een stationschef dikwijls zeer moeilijk om botsingen te voorkomen. Hier na richtte spr. een persoonlijk woord tot velen der aanwezigen en dankte allen voor den ondervonden steun en de fraaie geschenken, op dezen dag aangeboden. o Gistermorgen heeft zich te Utrecht Centraal Station een ernstige storing in de automatische seinlnrlchting voorgedaan. Doordat de seinen niet op veilig gesteld konden worden, kregen verschillende trei nen vertraging; zoo vertrok o.a. trein 516 die om 10.59 van Utrecht vertrekt met 20 minuten vertraging, zoodat de reizigers voor de richting Leiden de aansluiting op trein 3384 te Woerden misten en met één uur vertraging alhier aankwamen. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. De werkzaamheden vangen weer aan. Nu alle vacanties ten einde loopen en iedereen met nieuwen moed bezield, de werkzaamheden wederom hervat, komt ook het Leidsche Volkshuis aan den Apothe- kersdijk met zijn werkprogramma voor den komenden winter voor den dag. Een vluchtige blik in het 28 pagina's tellende boekje leert reeds, dat dit pro gramma een zeer groot aantal clubs, les sen en cursussen omvat en wie zich de simpele moeite getroost verondersteld dat die hij of zij nog geen warme belang stelling voor het prachtige werk dezer in stelling koestert om dien inhoud eens r.ader te bestudeeren, zal versteld staan over de groote verscheidenheid en veel zijdigheid. welke daarin tot uiting komen. „Meer dan ooit is het noodig de aan dacht te vestigen op de mogelijkheden om voor een gering bedrag zeer goede ontwik keling en ontspanning te kunnen genieten. Onze nieuwe werklijst is hiervoor een uit stekende gids". Aldus schrijft ons de energieke directrice mej. M. Ruth in haar begeleidenden brief en wij onderschrijven die woorden volko men. Het programma omvat de afdeelin- gen kinderen, jeugdontwikkeling. huls- houdonderwijs, volwassenen, volksmuziek school en „naar buiten", welke alle weer onderverdeeld zijn in legio clubs en cur sussen op alle denkbare onderdeelen van het breede gebied van maatschappelijk werk. Teneinde zich daarvan een denkbeeld te kunnen vormen, laten wij hieronder vol gen. wat er alleen al voor de kinderen ge daan wordt: speelzaal, huisvlijt, poppen- aankleedclubs. kinderkoor, zang en dans, instuifclub, bewegingsspel en lenigheids- oefeningen. muurkrant, zaag-, teeken- en linoleumsnedeclubs, Kerstvacantieclubs, openluchtspel en zwemmen, verteluur, kin derleeszaal, bibliotheek, tuinierclubs, spaar- clubs, enz., enz. En dan spreken wij nog maar niet eens over de vele ontwikkelingsgroepen voor oudere jongens en meisjes; het belang rijke werk, dat voor jeugdige werkloozen wordt gedaan; de huishoudlessen voor meisjes en vrouwen; de talrijke populalr- wetenschappelijke lezingen en de vele voor drachten op zeer uiteenloopend sociaal maatschappelijk terrein. Want- wie zich een juist inzicht wil verschaffen in den veel- omvattenden arbeid van het Volkshuls, dat reeds langer dan 50 jaar hier ter stede zijn zegenrijk werk uitoefent, die stelle zich daarvan door een persoonlijk bezoek op de hoogte of hij informeere eens bij oud-cur sisten. Ontelbaar vele vrouwen en mannen zullen spontaan en dankbaar getuigen, welk een belangrijke plaats het Volkshuis in hun leven heeft ingenomen of nog heden ten dage inneemt. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of hij of zij zal zich scharen in de rijen van hen. die aan dit mooie werk hun moreelen en/of materleeler. steun geven. Morgen- en Woensdagavond is de eerste inschrijving voor alle clubs, lessen en cur sussen. Mogen velen hun eigenbelang begrijpen en zich den voor velen helaas overdadigen vrijen tijd te nutte maken door hier tegen minimale kosten eert''ontwikkelingscursus te volgen. Wij wenschen de goede zaak van het Leidsche Volkshuis een groote deelneming over de geheele linie toe! o SPEELTUINVER. NOORDERKWARTIER. Een vroolijk tuinfeest. Onder een strak blauwen hemel en een stralende zomerzon heeft de speeltuinver. „Noorderkwartier" op haar terrein aan de Anna van Saksenstraat. Zaterdagmiddag op genoeglijke en feestelijke wijze haar jaar lij ksch tuinfeest gevierd. Het was warm op het feestterrein, maar Hollandsche jongens en meisjes laten zich zoo gauw niet af schrikken en vooral niet door warmte; er is dan ook in de meeste gevallen een felle „strijd" geleverd om de talrijke mooie prij zen. Het terrein was vroolijk met vlaggen ver sierd. terwijl een groot draaiorgel opgewekte wijsjes liet hooren. Aan het clubhuisje wa ren talrijke heerlijke versnaperingen en ver- frisschlngen te verkrijgen en het laat zich licht begrijpen, dat dit door de kleintjes vooral, maar door de grooteren toch ook wel op hoogen prijs werd gesteld! Ook de echte grabbelton, met het noodige zaagsel.... en de verrassingen ontbrak niet, evenmin als het rad van avontuur. De heer J. Guldemond. voorzitter van „Noorderkwartier", wenschte de aanwezigen in zijn openingswoord allereerst veel genoe gen. Niettegenstaande de vroolijke stem ming. aldus spr.. moet ik toch even de aan dacht op iets onaangenaams vestigen, n.l. de geldzorgen van „Noorderkwartier" Helaas komt het maar al te dikwijls voor, dat na het tuinfeest, aan het einde van den zomer, verschillende leden bedanken. „Noorderkwartier" kan echter geen enkel lid missen, ook 's winters niet, want ook dan wordt meer geld voor de kinderen uitgege ven dan men wel denkt. Dank bracht spr. aan de heeren Bink en Wakka voor hun welwillende medewerking en gaven. Met de uitroep: „Jongens en meisjes het spel gaat beginnen, doet je best!" gaf de voorzitter het sein voor den aanvang van de wedstrijden. De uitslagen luiden: Turfrijden voor jongens: ie pr. Theodorus Pet; 2e pr. Willem Harteveld; troostprijzen: Willem Dreef, Henk Koet, Piet Ravensber- gen, Rinus Verlint. Blokjes rapen meisjes: le pr. Annie Ha- braken; 2e pr. Trientje Harteveld; troost prijzen: Cornelia Siebert, Rietje Poortman, Jacoba v. d. Zon, Greta Kroezemeijer. Waterloopen jongens: le pr. Jan Piekaar, 2e pr. Jan v. Egmond. Eierloopen meisjes: le pr. Lena Koet, Jan netje Pet. Kopslaan meisjes: le pr. Stientje West- broek; 2e pr. Loesje v. d. Berg. Bussen omwerpen: le pr. Koos Kloet; 2e pr. Maarten Lepelaar. Stoelendans meisjes: le pr. Nelly v. d. Berg; 2e pr. Beb Hollander. Naar den trein: le pr. Marie Schaft, 2e pr. Annie Segaar. Baldribbelen: le pr. Jan de Wolf; 2e pr. H. v. d. Zee. o In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 24 Aug. 45 volwassen personen; Dinsdag 25 Aug. 48; Woensdag 26 Aug. 48; Donderdag 27 Aug 47; Vrijdag 28 Aug. 49; Zaterdag 29 Aug. 46 volwassen jjersonen. (Vervolg van het 4e Blad). Successen der nationalisten. Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat de colonne onder kolonel Yague thans voor de poorten van Toledo staan. De nationalisten hebben Fuente de Ar- zoblspo en Talavera del Tajo Ingenomen. Het hoofdkwartier der nationalisten heeft gisteravond laat medegedeeld, dat dc nationale troepen in Asturie bezit genomen hebben van het plaatsje Espuna. In de omgeving van Saragossa ziin de volksfron- ters nabil Atienza teruggedrongen Aan het Guipuzcos-front hebben de nationalisten de hoogten veroverd, die de omgeving van Lasarte beheerschen. In de provinice Badaioz hebben de natio nalisten de dorpen Salva Leon bezet. Voorts hebben zii Almodovar del Campo inge nomen Mededeelingen uit Madrid. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een communiqué medegedeeld, dat het den geheelen dag te Madrid rustig is geweest. In Estremadura wordt de strijd voort gezet. zii het ook met minder hevigheid. Nabii Navalmoral heeft een bataljon een viiandelitken aanval, die 8 uren aaneen duurde, afgeslagen. In Cordoba hebben de regeerlngstroepen nieuwe stellingen bezet. De volksfronttroeoen te Malaga hebben een hevlgen aanval afgeslagen, waarbii hun een groote hoeveelheid materiaal en talrijke gevangenen in handen vielen. Nabii Gua- darrama ziin de nationalisten, die tot den aanval wilden overgaan, teruggedrongen, waarbii zii eenige honderden dooden op het terrein moesten achterlaten. De strijd om Irun. De correspondent van Havas meldt, dat de uittocht der bevolking uit Spanje heden, morgen voortduurde. Te Hendaye wemelt het van een bonte menigte, en in het station wachten talrijke vluchtelingen om gevaccineerd te worden. Op het oogenblik schat men het aantal vluchtelingen op 2500. De Fransche autoriteiten nemen alle maatregelen, om de ongelukkige uitgewe kenen te helpen. Totnutoe heeft slechts één vliegtuig over Irun gevlogen en enkele bommen laten vallen. Het ultimatum, dat de nationalisten aan de volksfronttroepen zouden hebben gezonden, en waarin de laatsten werden uitgenoodlgd Irun binnen vier uur te ver laten, daar de stad anders hedenmorgen met den grond gelijk gemaakt zou worden, schijnt thans, naar Reutel meldt, slechts bluf geweest te zijn, want tusschen midder nacht en half negen is bijna geen schot gelost. Niettemin heerscht er groote zenuwach tigheid en den ganschen nacht zijn ver schrikte vrouwen en kinderen in wanhoop- stemming de grens gepasseerd, terwijl het den mannen verboden was, te vertrekken. uiumiinmiinTmiiinininHiiHiiiniiiiiiiiuDiiniDiiiiimoniiiiiDinninniiinininiiiituiiiiRiniBv De zee is altijd verraderlijk, ook al is zij oogenschijnlijk kalm. Waag U daarom nooit te ver in zee, zelfs al zijt gij de zwemkunst machtig. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii O. S. DRIFTSTRAAT. Ouderavond. O Rapportage van „Times", correspondent. In een speciaal bericht uit Valencia maakt de correspondent van de „Times" melding van de in Madrid heerschende bloedige terreur. Eiken morgen kan men in de rivier Manzanares de naakte Hjken zien van vermoorde slachtoffers. Vele gefusil- leerden worden zelfs midden op den dae vanuit rijdende vrachtauto's op straat ge worpen. Vele plekken zijn met bloed bespat Ziekenhuizen aan den rand der stad heb ben zich zelfs bij de regeering beklaagd dat de patiënten wegens de kreten der slachtoffers, die eiken nacht in de voor steden van Madrid worden terechtgesteld niet kunnen slapen. Vele vooraanstaande ingezetenen zijn zonder vorm van proces omgebracht. Amerika protesteert tegen be schieting van torpedojager, Dc minister van buttenlandschc zaken Cordell Huil, heeft bij de Spaansche regee- ring en bij generaal Franco stappen ge daan naar aanleiding van de beschieting van den Amerikaanschen torpedojager „Kane". Naar vernomen wordt, zijn 6 bommen, die door een vliegtuig waren uit geworpen, terecht gekomen In de nabijheid van de „Kane", die daarop het vuur op het vliegtuig opende, zonder dit evenwel te treffen Het vliegtuig, dat geen reglstratietee- kens droeg, ging tot driemaal toe tot den aanval over, hoewel de „Kane" de vlag der Vereenigde Staten voerde. De „Kane" had opdracht gekregen, de Amerikanen uit Spanje te evacueeren. Besprekingen te St. Jean de Luz? Ondanks alle desbetreffende tegenspra ken worden, naar Reuter verneemt, te St. Jean de Luz besprekingen gevoerd, met als doel de totstandkoming van een wapenstilstand in den Spaanschen bur geroorlog. Wat is het doel van deze reis? De Spaansche minister van onderwijs, Marcelino Domingo, de communistische afgevaardigde uit Oviedo, mevrouw Irru- buri, bijgenaamd ,Ja pasjonaria", en dc oud-minister van financiën en justitie, Antonio Lara, zijn vanmorgen de grens gepasseerd, om zich per trein naar Parijs te begeven. Zij weigerden eenige verklaring af te leggen. Ook Duitsche ambassade naar Alicante verplaatst. Officieel wordt medegedeeld: Nadat de leden van de Duitsche kolonie te Madrid, wier veiligheid door den gang van zaken aldaar ernstig werd bedreigd, in de afgeloopen weken naar het vaderland teruggebracht zijn, is thans ook de Duit sche ambassade van Madrid verplaatst en voorloopig in de havenstad Alicante ge vestigd. Deze maatregel is noodig gebleken, daar de regeering te Madrid ondanks de her haalde dringende stappen van den Duit- schen zaakgelastigde nagelaten heeft, voor voldoende bewaking der ambassade zorg te dragen. WANDELSPORT. WANDELSPORTVEREENIGING „DE PRINCEVLAG". Gisteren is door bovengenoemde vereeni ging deelgenomen aan een afstandsmarsch in Den Haag. Na afloop ontvingen alle deel nemers het .Residentie-Kruis" en de ver eeniging een zilveren beker. o WATERPOLO. L.Z.C. IS GEDEGRADEERD. Aan de opleidingsschool voor UX.O. in de Driftstraat is een bijzondere ouderavond ge houden in verband met het afscheid van het hoofd der school, den heer M. J. Krop. Om halfacht opende de heer F. Schilt- hulzen Jr. met 'n hartelijk woord van wel kom aan allen, in het bizonder den heer Baak, Inspecteur van het L. O., den heer W. F. Riks en den heer M. J. Krop met echt- genoote en dochter. Allereerst zei een leerling der school een declamatie op en bood den heer Krop namens alle schoolkinderen een bloemen mand aan. Vervolgens zongen de kinderen der 5e en 6e klas, onder leiding van den heer de Jong, hui scheidend hoofd een af scheidslied toe, wat een dankbaar applaus oogstte. Geroerd dankte de heer Krop de kinderen voor hun verrassing. Nadat de kinderen getrakteerd waren, keerden zij huiswaarts. De heer F. A. Schilthuizen Jr. sprak daarna het scheldende hoofd toe namens het personeel en memoreerde de prettige sfeer, welke altijd op school heerschte. Spr. bood tenslotte een mooie ets aan. De heer P. M. v. d. Voort, voorzitter der Oudercom missie, sprak namens alle ouders een woord van waardeering en namens de Oudercom missie woorden van dank voor de goede samenwerking. Deze spreker bood een 'bureaustoel aan met den wensch, dat deze nog vele jaren door den heer Krop gebruikt zal worden Een 17-tal oud-leerlingen der school kwam daarna van den heer Krop afscheid nemen en bood een schemerlamp, een fruitschaal en aan mevr. Krop bloemen aan. De heer Baak, Insp. v. h. L.O. dankte den heer Krop voor het vele wat door deze voor het openbaar onderwijs is gedaan en stelde aan de ouders het nieuwe hoofd, den heeT W. F. Riks voor, den wensch uitsprekend, dat deze dezelfde plaats moge innemen als het scheidende hoofd, die aller sympa thie had. Tijdens de pauze werd een kopje, thee ge schonken. waarna het dubbel-mannen- kwartet „Sempre Avanti" onder leiding van J. v. d. Broek, een 8-tal nummers ten ge- hoore bracht. Een daverend applaus be loonde hen voor hun prestatie. Na vele woorden van wederzijdschen dank werd de avond gesloten. L.Z.C. I heeft gisteren te Utrecht met 72 van Zwemlust verloren. Rust kwam met 31. Elsinga scoorde de beide Leidsche doelpunten. De degradatie der L.Z.C. is thans een feit geworden. o CRICKET. NEDERLAND—KENT COUNTY. De Kent Countre Club, welke 12 en 13 Sept. a.s. te den Haag tegen het Nederlandsch elftal zal spelen, komt met de volgende spelers naar ons land: Chapman. Valentine, AkersDouglas, Chalk, Levett, Knott, Woolley, Freeman, Todd, Watt, Ashdown en Lewis of Wright. o PAARDENSPORT. HET INTERNATIONALE CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Het 12e internationale concours hipplQue te Aken werd ten aanzien van 20.000 toe schouwers beëindigd. Het hoofdnummer, een zwaar jachtspringen om den prijs der Olympische ruiters, waaraan door 15 Olym pische uiters werd deelgeomen, werd ge* wonnen door den Duitschen ritmeester Brand op Alchimist. Luitenant Greter be zette op Ernica de vijfde plaats met arii' fouten. In het jachtspringen, dat door den Duitscher Temme werd gewonnen, bezette luit. Greter wederom de vijfde plaats, dit maal op Trixie. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genieten van de heer lijke zee, ga dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht wordt uitgeoefend.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2