KONINGINNE-VERJAARDAG IN DE SLEUTELSTAD DE OCHTENDFEESTEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sfe Jaargang MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 No. 23445 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week S7TTf. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) AFSLUITING HAARLEMMERSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van de Haarlemmerstraat, ge legen tusschen het Havenplein en de Pe likaanstraat, met ingang van Dinsdag 1 September as. tot nadere aankondiging voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1936. 8366 EEN ZILVEREN JUBILEUM. Van de Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah". 20 September as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat bovengenoemde zangvereenlging werd opgericht. Voor deze gelegenheid werd het vorig jaar een feestcommissie benoemd die met haar voorbereidende werkzaamheden geheel ge reed is. Op Woensdag 23 September zal het be stuur der vereeniging des avonds van 78 uur in het bondsgebouw „Nathanaël". Mo- riaansteeg 2, recipieeren. Om kwart over acht zal de feestcommissie haar directrice mej. Tilly Leening, bestuur, leden en genoodigden een feestavond aan bieden en tot slot zal in de maand Novem ber een jubileumuitvoering plaats hebben. Onder andere zullen uitgevoerd worden ..Erlkönigs Tochter" van Niels W. Gade en Psalm 128 van Thane Wüllner. Zü nog vermeld, dat enkele leden vanaf de oprichting lid zijn van dit koor en mej. Tilly Leening reeds 17 jaar de directie heeft en deze vereeniging naar de superieure af- deeling bracht. De vele medailles, takken en kransen die het vaandel sieren, bewijzen dat deze veree niging op den goeden weg is. Foto Frans Ziegler, Den Haag. DE KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Bij de Zaterdag vermelde Koninklijke onderscheidingen, welke aan stadgenooten zijn uitgereikt, is weggevallen de naam van den heer P. D. Beversluis, oud-opper- schrijver bü de Koninklijke marine aan wien met ingang van 31 Augustus 1936 bij Koninklijk Besluit den persoonlijken titel van „Commies bij het Departement van Defensie" is verleend. De heer Beversluis is chef de bureau bij het Centraal-bureau van aanneming van marinepersoneel te 's-Gravenhage. Voorts is hij plaatselijk voorzitter van den Koninklijken Neder- landschen Bond vaar oud-onderofficieren van Land-, Zeemacht en Koloniën en reeds sedert eenige jaTen te Leiden woon achtig (thans Lorentzkade). De in de lijst van Koninklijke onder scheidingen van j.l. Zaterdag voorkomen de heer J. M. de Lange, secretaris van het Departement van Verkeer en Waterstaat in Nederlandsch-Indië, die werd benoemd tot officier in de Orde van Qranje-Nassau, is een oud-Leidenaar, zoon van het oud- Gemeenteraadslid den heer J. de Lange alhier. o Zondag as. zal in de Stadsgehoorzaal de groote Revue „Hoe maller.hoe mooier" met Louis Davids, worden opge voerd De successen van deze revue in Amster dam waarborgen een geeelligen avond. H.M. Koningin Wilhelmina, die heden Haar 56sten geboortedag herdenkt. De weersomstandigheden waren den or ganisatoren van de feestelijkheden ter ge legenheid van den Koninginneverj aardag hedenochtend wél gunstig, want terwijl zoowel de Juli- als de Augustusmaand zich kenmerkten door overdadige bewolking, scheen vanmorgen vroolijk de zon en zette aan het kleurige spel der feestelijk be- vlagde binnenstad meerderen luister bij. Rijk en gemeente gaven het goede voor beeld, door van alle openbare gebouwen de vaderlandsche driekleur uit te steken en bij zeer vele particulieren, vooral in de binnenstad vond dit navolging. De trams bleven in stijl door den gebrui- kelijken vlaggentooi en vele ingezetenen gaven aan hun blijdschap over den ver jaardag hunner Landsvrouwe openlijk uiting door zich de borst met oranje te sieren. De feestelijkheden zijn hier ter stede steeds van bescheiden omvang, al is daarin de laatste jaren o.a. door het ijve ren der Ver. „Koninginnedag" verandering ten goede gekomen. Kinderzang De eerste feestklanken weerklonken he denmorgen om 8 uur op den hoek van de Tromp- en Oosterstraat, waar een kinder koor, samengesteld uit de kinderen van leden der Buurtver. „Eensgezindheid" on der leiding van den heer G. Mulder een aantal vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Natuurlijk vormde zich rondom de jeugdige zangers en zangeressen een dichte kling van belangstellende toehoorders, w.o. ook de oud- en eerevoorzitter, de heer W. F. van der Broek en het hoofd der Chr. school in de Munnikenstraat, de heel' P Herfkens. Het programma werd begonnen met het Wilhelmus en besloten met, hef. „Wien Neerland's bloed", dat door velen werd meegezongen. Na afloop bracht ac voorzitter, de heer F. Simons, dank aan koor en leider en bood laatstgenoemde een kistje sigaren aan. Met een driewerf hoera voor H.M. de Koningin gingen de kinde ren uileen, doch niet nadat zij de van verschillende zijden beschikbaar gestelde tractaties in ontvangst hadden genomen. Zaterdagmiddag wordt in deze buurt 't eigenlijke feest gevierd. Het feest der schoolkinderen. Inmiddels waren op het Kaasmarkttcr- rein pl.m. 1600 kinderen samengekomen, allen leerlingen van de zesde klassen der openbare of bijzondere Leidsche lagere scholen. De opstelling van den stoet had een vlot verloop en precies op tijd mar cheerden de kinderen, velen getooid met oranjesjerpen en vroolijk zwaaiend met rood-wit- en blauwe en oranjevlaggen on der de beproefde leiding van den heer S. •T. Koopmans met een korten omweg naar de Stadsgehoorzaal, welke eveneens in een feestkleed was gestoken. Op het podium prijkte temidden van oranjekleurige bloe men een portret van de jarige Vorstin, te Wier eere dit feest werd gevoerd De burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen had zich met zijn gezin voor zijn woning aan het Rapenburg opgesteld en nam den vlaggengroet der kinderen in ontvangst. Het muziekkorps van 6 R.V.A. en de Leidsche Chr. Harmonievereenigmg lieten onderweg vroolijke wijsjes hooren. Toen allen hun plaats in de zalen hadden ingenomen, hetgeen dank zij de goede or ganisatie zeer vlot en ordelijk geschiedde, sprak de voorzitter der Commissie ter vie ring van de Koninginnedag, de heer W. Koops Ar.z., een kort openingswoord uit. Spr. heette in het bijzonder welkom den vooizitter der Geref. Schoolver., den heer J. Vcenendaai er. den voorz. der Plaatse lijke Schoolcommissie, den heer A L. Boot Voorts richtte de heer Koops woorden van dank tot de dames onderwijzeressen en heeren onderwijzers, die aan dit feest hun steun en medewerking gaven. Na erop te hebben gewezen, hoe er juist in deze moei lijke tijden dubbele reden tot dankbaarheid is voor het bezit onzer lieve Koningin, die Zich zoo innig aan Haar volk verknocht voelt, stelde spr. onder groote instemming voor het volgende gelukstelegram te zen den aan H. M. de Koningin: „Feestvierende kinderen der Leidsche lagere scholen, vereenigd in de Stadsge hoorzaal, bieden Uwe Majesteit hun har telijke gelulcwenschen aan". (w.g) De voorzitter der feestcommissie. W. KOOPS Azn. pet openingswoord werd besloten met een gemeenschappelijk „Leve de Koningin" en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Leerlingen van de school in de 3 Oct.straat onder leiding van mej. C. A. Koeman lieten vervolgens aardige gym nastische oefeningen zien en voerden een lintenspel uit, dat zeer in den smaak viel. Na de pauze brachten leerlingen van de school Pasteurstraat onder leiding van den heer K. W. C. Bösecke een aantal leuke liedjes ten gehoore. die eveneens veel bij val verwierven. Tusschen de bedrijven door werden uit volle borst Nederlandsche lie deren gezongen, terwijl een poppenkast- vertooning en het optreden van een goo chelaar de grootste attractie van het pro gramma vormden. Of waren dat misschien de versnaperingen, welke rijkelijk werden rondgedeeld en die er werkelijk ingingen „als koek?" Ook het college van B. en W. was vertegenwoordigd. In de foyer werd 't zelfde programma vertoond, doch hier be rustte de leiding bij den heer Zuidhoff. De parade Om half elf vond op het Schuttersveld de gebruikelijke parade plaats, welke ook werd bijgewoond door den burgemeester. Er bestond ook voor dit onderdeel der feestviering flinke belangstelling. Aan de parade werd deelgenomen door troepen van het 4de reg. infanterie en het 6de reg. veldartillerie met medewerking van het muziekkorps van dat regiment. Parade commandant was de commandant van het Leidsche garnizoen, overste C. de Iongh, terwijl het défilé werd afgenomen door den commandant van 4 R.I.. overste Konings- feld. Om precies elf uur was de parade ge ëindigd. Hedenmiddag werden op het Schutters veld door de Ver. „Koninginnedag" fees telijkheden georganiseerd, waarvan de de monstratie met het autogirotoestel een der hoogtepunten vormde. Wij komen daarop morgen nader terug. Behalve een telegrafische gelukwensch van het gemeentebestuur namens den raad werden nog telegrammen verzonden door de Ver. „Koninginnedag" van den vol genden inhoud: „Vereeniging Koninginnedag Leiden brengt Uwe Majesteit op dezen dag met gevoelens van groote aanhankelijkheid haar eerbiedige gelukwenschen". (w.g.) A. J. ROMIJN, Voorz. (w.g. P. H. Steenhauer, secr. Voorts het volgende: Aan Hare Majesteit de Koningin, Het Loo. Trouw, dankbaar en hopend wenscht de Leidsche Chr. Oranjevereeniging Uwe Ma jesteit en onze Prinses hartelijk geluk met dezen dag, biddend, dat ons Volk nog lang zich verheugen mag in het onverstoord genot van Uw regeering. w.g. H. Thomas, voorzitter, w.g. L. Boekkooi, secr. En tenslotte nog het onderstaande: Met eerbiedige gevoelens bieden wij Uwe Majesteit onze gelukwenschen aan ter ge legenheid van de herdenking van Uwe ge boortedag. Moge God Almachtig Uwe Ma jesteit als regeerend Oranje-Vorstin in deze hoogst hachelijke tijden Zijn bijzon deren bijstand verleenen. Oranje-Garde, vendel Leiden, w.g. J. C. Elsgeest, Voorzitter. F. J. Groot Enzerink. Vendelcomm. o EXCURSIE NAAR Hr. Ms. „DE RUYTER". Zaterdag j.l. is door een 50-tal onder officieren van 4 R.I. en 6 R.V.A. een be zoek gebracht aan Hr. Ms. kruiser „de Ruyter" te Schiedam. Deze excursie, onder leiding van het be stuur van de onderofficieren-schietvereeni- ging „Generaal Snijders", voorzitter de heer adj.-o.o. G. W. L. de Hertogh. is leer zaam en interessant geweest, daar onder deskundige leiding ook het inwendige van den kruiser werd bezichtigd, wat door de bezoekers op hoogen prijs werd gesteld en ongeveer twee uren in beslag nam. Het bestuur van bovengenoemde schiet- vereeniging komt een woord van dank toe, voor het daartoe genomen initiatief. BINNENLAND. Met Roemenië is een clearing-overeen- komst geteekend (Binnenland, 4e Blad), De economische strijd in Indië is door staan, aldus de Gouverneur-Generaal (Uit Ned. Oost-Indië, 4e Blad). Het verkeer heeft weer tal van slacht offers geëischt (4e Blad). Twee kinderen verdronken te Noordwijk (4e Blad). BUITENLAND. Geen wijziging in den toestand in Spanje (4e en le Blad). Diplomatieke besprekingen (Buitenland, 3e Blad). Titulescu op zijde geschoven als minister van buitenl. zaken in Roemenië (Buiten land, 3e Blad). Toenadering tusschen het Derde Rijk en de R.K. Kerk (Buitenland, 3e Blad). Schacht brengt Hitier rapport uit over zijn bezoek aan Parijs (Tel., 2e Blad). De interneering van Trotzki in Noorwe gen (Buitenland, 3e Blad). De „Queen Mary" verbetert ook op de thuisreis het record der „Normandië" (Bui- tenlandsch Gemengd, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER" Jaarlijksch tuinfeest. De speeltuinver. ..Westerkwartier" heeft Zaterdagmiddag op haar tuin, gelegen aan het Haagwegkwartier. haar jaarlijksch tuinfeest gehouden, dat begunstigd werd door prachtig weer. Om ongeveer half drie werd begonnen met den optocht, waarin ongeveer 400 kinderen meeliepen, waarvan ongeveer 100 kinderen gecostumeerd. de laatsten onder leiding van den heer Schro der. 't Geheel werd voorafgegaan door de muziekver. „Nieuw Leven", welke haar medewerking geheel belangeloos gaf. De 2e voorzitter de heer J. Derougé hield vervolgens een korte openingsrede, wairin hij de opvoedende kracht schetste v.Vi het speeltuinwerk, mits er goede leiding op den tuin aanwezig is, zooals hier het geval is. Hij dankte ook het bestuur voor de voor bereidende werkzaamheden en richtte in 't bizonder een woord tot de genoodigden. Direct daarna werd onder leiding van de heeren J. Derougé, P. Wassenaar, J. Arnol- dus en K. Verlind een aanvang afmaakt met de diverse kinderspelen, zooals: blokjes ra pen, eieren loopen, stovenloop. stoelendans. Nu volgde een tooneelstukje van Mevr. van Dijk, getiteld: „7 paar klompjes", wat zeer in den smaak viel. Na verschillende versna peringen genuttigd te hebben, gingen om circa zeven uur de kinderen en ouders, na dat niet minder dan 33 prijzen waren uit gereikt. zeer voldaan huiswaarts. „Westerkwartier" mag met vreugde en trots terugzien op het zeer geslaagde tuin feest. Koninginnefeesten in onze stad werden ingezet met kinderzang van de buurtvereeniglng gezindheid" op den hoek van Ooster- en Trompstraat, Ongeveer 1600 Leidsche schoolkinderen brachten den burgemeester, staande temidden van de leden der Commissie, voor zijn woning aan het Rapenburg, een vlaggengroet.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1