'2 TRIUMPH DE STRIJD SPANJE IO? VISSCHERIJ-BERICHTEN SCHEEPSVERBINDINGEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 Augustus 1936 Laat Uw smaak triomfeeren! VIRGINIA CIGARETTES TELEGRAMMEN AANBESTEDING. Aanbesteed is het doen van voorzienin gen aan militaire gebouwen en werken te Leiden en te Katwijk. Laagste inschrijver was D. Kaay en Zo nen alhier voor f. 16300. BIJZONDERE OUDERAVOND VROUWEN- KERKSTEEGSCHOOL A. Afscheid van het schoolhoofd, den heer Riks. Voor de actieve oudercommissie der O.L school VrouwenkerKsteeg A moet het onge twijfeld een voldoening zijn geweest, bij den aanvang van den gisteren belegden bijzonderen ouderavond de groote gym nastiekzaal van het schoolgebouw bijna geheel gevuld te zien. Te ruim 3 uur opende de heer Riks, hoofd der school de vergadering met een woord van hartelijk welkom, in het bijzon der aan den Rijksinspecteur bij het L.O.. den heer J. Baak Jzn.. hem tevens dank brengend voor de belangstelling die hij steeds toonde voor de school en het school werk; den heer Paulussen, het nieuwbe noemde schoolhoofd en de mondaecordeon- vereeniging D.O.B.", die onder leiding van den heer J. Sloos en met medewerking van den accordeonist Jac van den Hoed en den 11-jarigen slagwerker Henk van Es. het muzikale gedeelte van den avond zul len verzorgeh. Door ultstedigheid kon de gemeentelijke inspecteur de heer Vriend niet aanwezig zijn. Het verslag van de vorige oudervergade ring werd met dank aan den secretaris den heer van der Klaauw goedgekeurd, terwijl het commissielid Zandvliet, als penning meester van het onlangs gestichte school- fondsje verslag en verantwoording gaf van de ingekomen gelden. Bij het punt bestuursverkiezing werd de heer de Vos, die reeds zulk verdienstelijk werk verrichtte, met algemeene stemmen tot commissielid benoemd. Frisch klonk daarna het pittige rhytme van een vroolijke marsch door de zaal, waarna de uitstekend volgehouden maat van een meesleepende wals de prestaties van D.O.B. wel op zeer aangename wijze deed blijken. Nadat nog enkele nummers, vlot en beschaafd ten gehoore waren ge bracht en met warm applaus beloond, volg de kinderzang van de leerlingen der hoog ste klas onder leiding van het hoofd der school. „Wiltzangh" van Vondel, eerst in spreekkoor, daarna gezongen besloot het kleine met zorg samengestelde repertoire, waarna de pauze volgde, waarin vlugge helpsters rondgingen met de tractaties. De heel Bleyi, na de pauze het woord voerend, schetste de prettige verhouding tusschen hoofd en ouders en bood het scheidenden hoofd, namens alle ouders een prachtige bloemenmand aan Eenige woor den van welkom richtte hij tot den heer Paulussen. Ook de kinderen wilden niet achterblijven en namens hen bood de heer Wolfslag, onderwijzer aan de school, een mooi boekwerk aan. Woorden van waardeering sprak ook de heer Baak. inspecteur bij het L.O., die beter dan ooit. op deze avond voelde, hoe tusschen hoofd, ouders en kinderen een verhouding van diep vertrouwen bestond. Met vreugde constateerde spr., dat naast de kwaliteiten als onderwijsman, de heer Riks ook den weg naar de kinderharten heeft gevonden. Van harte hoopte hij. dat het nieuwe hoofd dezelfde levensvreugde in deze school mag vinden, als zijn voor ganger. De heer Paulussen antwoordde te zullen trachten te werken in den dpbouwenden geest van den heer Riks. ..Wanneer ik dezen avond moet sluiten", aldus de heer Riks, „kan ik het moeilijk onder woorden brengen. Maar in mijn hart is grooten dank aan allen, die dezen avond voor mij tot een onvergetelijken hebben gemaakt" Met de hoop uit te spreken, dat de school haar groei moge voortzetten, sloot hij deze veigadering, waarna de ouders te bijna half elf, onder de vroolijke tonen van een laatste marsch huiswaarts keerden. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE ZWEM INRICHTING „DE ZIJL". Gisteravond vond In de zwem-inrichting ,.De Zijl" het examen plaats voor geoefend zwemmer steri Het diploma werd uitge reikt aan de dames E. A Bouter-Vermeu- len. M. Vallentgoed-v. d. Reijden. C. v. Veggel-Plezier, J. Beekman-v. Leeuwen. M. de Koning-Dexel, C. Lepelaar, Riek Singer- ling, Jannle Hoorn, Beb de Groot, Annie Mosies, Annie Trouwee. Aukje Zoethout. Coba van Gils, Mien van Riet. Rika Ver- straaten, Gretha Vermeer. Adri Bavelaar, Riena Valk en Nel Dekkers uit Voorscho ten. Waar geen woonplaats staat vermeld, is deze Leiden. Voorts aan de heeren B. Broers, D. A Franke en A. Burgerjon, de jongeheeren J Arens, G. A. Trouwee. J. de Graaf R Bansschoor Jr., W. A. van Schayck en H van Keppel. CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". De heer A. J. van 't Riet neemt afscheid als voorzitter. Voor de jaarvergadering van de Chr. Jeugdvereenlging „Nomateg". welke zister- avono in het vereenlzinESgebouw aan den Midelwee werd gehouden, bestond ditmaal a! zeer groote belangstelling. Het heengaan van den voorzitter, den heer A J van 't Riet zal hieraan zeker niet vreemd zijn geweest De heer van 't Riet. die de functie als voorzitter van de oprichting der ver- eeniglne af nu acht iaar geleden od prli- zenswaardlge wijze heeft waargenomen zag zich om gezondheidsredenen genood zaakt hiervoor te bedanken, a™' ïulm a—1 uur werd de vergadering S f, scheidcnden voorzitter op de ge- «n iHïeiWUze ee0Dend- waarna hti met een enkel woord afscheid nam van de jeugdvereenlging „Nomateg". v- d Sman. Ie secretaresse bracht het taarverslaa uit dat nauwkeurig aUe vereenig,neszaken in 't kort releveerde Uit het ïaarverslag van den oennln» meester den heer C. van 't Riet b eek dat er een kastekort was van ongeveer f 80 De penningmeester, die zijn functie voor die van voorzitter zal verwisselen droeg ver volgens met een enkel woord het penning meesterschap aan de nieuw benoemde pen- ningmeesteresse over. Bü monde van den heer J. Marijt werd de scheidende voorzitter daarna toegespro ken Namens de leden werd hem hierbij een fauteuil aangeboden. Ook werd hem de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Diepgetroffen door zulk een groot mede lever dankte de heer A. J. van 't Riet voor deze hulde. Na een pauze waarin ververschingen werden rondgediend volgde een eevarieeid programma, geheel door leden in elkaar gezet en uitgevoerd. De avond, welke een geanimeerd verloop had werd met een slotwoord door den tweeden voorzitter gesloten. Zii nog vermeld, dat de commissie van toezicht vertegenwoordigd was door den heer C A P Minderhoud en dat mr P E. Briët bericht van verhindering had ge zonden. o INSTITUUT VOOR DEN AUTOHANDEL. Door het Instituut voor den autohandel te Driebergen werd gisteravond in Zomer- zorg een propagandaavond gegeven. De directeur van het instituut, de heer Riemens, zette allereerst het doel van zijn Onderwijsinrichting uiteen. De leerstof, welke behandeld wordt, is te splitsen in 3 hoofdgroepen, het commercieele-, het technische- en het theoretische deel Het instituut heeft zich voor alles tot doel ge steld jongens „af te leveren" waar wat „inzit". Daaraan is tegenwoordig behoefte Door het houden van lezingen door de jongelui zelf tracht het instituut hen zoo veel mogelijk bewegingsvrijheid bij te bren gen. De school heeft een aantal agent schappen van handelszaken en laat de leerlingen naar hartelust koopmannetje spelen. Hierna werd een smalfimpje vertoond, waaruit men zich een duidelijk beeld kon vormen van het onderwijs en het leven op het Instituut voor den autohandel te Driebergen. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, zal worden gehouden op Woensdag 2 September 1936. des middags 2 uur in het Raadhuis te Nieuwkoop. De agenda luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen; 5. Verruiming van den export naar Duitsch- land door wijziging van de clearingrege- ling Nederland-Duitschland; 6. Ordening in de vleeschconservenindustrie7. Cause rie van den heer Groenendijk, secretaris van de gemeente Nieuwkoop, over het ontginningsbedrijf der gemeente; 8. Rond vraag; 9 Huishoudelijke vergadering 10 Sluiting. DE WERKLOOSHEID. Bii den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden Ingeschreven BouwvakarbeidefS'w-baïgerlieden 3; be hangers 22; betónvlefhters 41; betonwer kers 52; fundeeringswerkers 2; glazenma kers 1: glazenwasschers 8: granietwerkers 9; grondwerkers 94; heiers 1; metselaars 152: opperlieden 115: schilders 96; sloopers 10; straatmakers 4: hulo-straatmakers 7; stucadoors. witters 68: timmerlieden 261: uitvoerders 8; voegers 27; ongeschoolde bouwarbeiders 10. Totaal 991 Fabrieksarbeiders: bleekers 17; lompen sorteerders 16; vellenblooters 6; steenfabr. arbeiders 111: zeepfabr arbeiders 5; onge schoolde fabrleksarb. 58. Totaal 213 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 84: reizigers, coin. 46: winkelbedienden 30; in casseerders 10: musici 8; onderwijzers 10: overheidspers. 14: verplegers 2. Totaal 204 Hotel-cafë-personeel: huispersoneel 10; kellners 28; koks 4. Totaal 42. Houtbewerkers: beddenmakers 2; hout bewerkers 57; kistenmakers 4: kuipers 9; lijstenmakers 2; mandenmakers 2; meubel makers 31; meubelstoffeerders 18: poli- toerders 1: ongesch arbeiders 24. Tot 150. Kleermakers: kleermakers 87; kappers 7; schoenmakers e.a. 12. Totaa) 106. Land- en tulnarbeiders: bloemisten 23. landarbeiders 22: tuinlieden 30: warmoe- ziers 11: ongesch. landarb. 7. Totaal 93. Metaalbewerkers: bankwerkers 108; blik- bewerkers 20: burgersmeden 44; electriciens 49; gasfitters 15; gereedschapmakers 3; instrumentmakers 6; isoleerders 9: kern makers 1: kettingsmeden 36: klinkers 9: koperslagers 3; lab. bedienden 3; lasschers 9; loodgieters 60; machinisten 20: metaal- boorders 7; metaaldraaiers 13; metaal schavers 2; metaalslljpers 2: monteurs 31' planostemmers 3: polijsters 1; ponsers 4: rijwielherstellers 12: scheepstlmmerl 10: =cheepsschilders 2; stokers 17: tegenhou- ders 16; verw monteurs 10; voorslaandem 9: voorwarmers 6: vu'.caniseurs 1: vuur werkers 11; wagenmakers 7: ijzerwerkers 52: zandspuiters 2: zandvormers 2; onge schoolde arbeiders 39. Totaal 654 Sigarenmakers: sigarenmakers 5; sigaren sorteerders 2; strippers 2. Totaal 9 Technici, opzichters: apothekersass. 1; bedrijfsleiders 7; ingenieurs 3; technikers 8: teekenaars. opz. 14; werkmeesters 17. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 18: katoen drukkers 26; kluwers e.a. 12; luikers 18: plaatsnijders 20: schrobbelaars 2; spinners 53; snoeiers 6; staaldraaddraaiers 5: ster kers 2: strijkers 12; wevers 120; wolbewer kers 40. Ongesch Textlelarb. 68 Totaal 402 Transportarbeiders: chauffeurs 125; em- balleurs 5: exp. knechten 22; koetsiers 14 loonknechten 40: schippers 82; magazijn knechten 60: spoor- en tramoers. 16; wa kers 6: transportarbeiders 69; losse arbei ders 410. Totaal 849 Typografen: boekbinders 32; boekdruk kers 12: fotografen 1; hulp-vakarbeiders 4; letterzetters 30; steendrukkers 2. Tot. 81. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 82; mo lenaars 1: ovenisten 5: slagers 54: suiker werker; 24; wijnkooperskn. 11: zoutzleders 2: zuivelbereiders 4; ongesch fabriekarb. 25 Totaal 208. Vrouwen: apothekersass 2; bakers 1; breisters 1: naaisters 18; mangelsters 1; llnnenjuffrouwen 1; boekbindsters 1; maasters 1: winkeljuffrouwen 9: serveer sters 3; kantoorbedienden 26: verpleegsters 4: hulsel, diensten 153: kooksters 1: fa brieksarbeidsters 22; on:lerwiizeressen 5' teekenaressen 1. Totaal 250. Ale. totaa! 4302. 22 Aug. 1935 3875: 23 Aug. 1934 3383. Benevens 52 gedeeltelijk werkloozen en 118 werkverschaffing. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE N.V. HOLL. CONSTRLTCTIE-WERKPLAATSEN. Hedenmorgen om half elf heeft op het terrein van de N. V. Holl. Constructie werkplaatsen aan den Zoeterwoudsehen- weg een ernstig ongeluk plaats gehad. De 28-jarige lasscher A, Dubbeldeman alhier, was op een hoogte van 6 meter, zit tende op een ijzeren balk, bezig met lasch- werkzaamheden. Plotseling kwam de loop kraan aanrijden en voordat D. tijd had om te waarschuwen, zat hij bekneld tusschen de kraan en de balk, waartegen hij leunde. Met ernstige inwendige kneuzingen en een ermfractuur is het slachtoffer naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Bij informatie deelde men ons mede. dat zijn toestand ernstig is, doch niet hopeloos. Men deelde ons nog mede. dat volgens de voorschriften de loopkraan niet gebruikt mag worden wanneer er op de balken werkzaamheden worden verricht. D. had verzuimd de kraan uit te schakelen, zoodat de machinist van meening was. dat er niemand aan het werk was Toen D. bemerkte, dat de kraan naderde was het reeds te laat. Bij Kon Besluit van 15 Augustus is benoemd tot lid bij de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Neder- landsche taal, prof. dr. G. G. Kloeke, alhier. De heer J. Swaak alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte. In verband met de vernieuwing der bestrating van het Stationsplein, zullen de verschillende autobussen tijdelijk op het parkeerterrein op de Steenstraat gesta- tionneerd worden. Zaterdagmiddag a.s te 2 uur houdt „Westerkwartier" haar jaarlijksch tuin feest voor de kinderen der leden. Er zul len verschillende kinderspelen en een ge- costumeerde optocht worden gehouden. Het feest wordt opgeluisterd door muziek. Aan belanghebbenden deelen wij mede dat de directeur van den Geneeskundigen Dienst de volgende week spreekuur zal houden op Dinsdagmiddag van 23'/« uur, in plaats van op Maandagmiddag. Hedenmiddag om 3 uur heeft de heer W. F. v. d. Reyden zijn geheel naar de eischen des tljds Ingerichte banketbakkerij aan den Nieuwe Rijn 43 heropend. Het interieur van den winkel is grondig ge wijzigd en men krijgt den indruk, dat de ruimte grooter geworden ls, hoewel dit niet het geval is. Stonden vroeger alle ar tikelen, zooals koekjes, chocolade enz. in trommels, thans is alles op overzichtelijke wijze uitgestald in fraaie blank eiken kas ten. Het werk werd uitgevoerd onder lei ding van den aannemer Tiethof uit Am sterdam. die de verschillende werkzaam heden liet uitvoeren door de Le'.dsche firma's Langezaal en Inniger. P. A. de Jong, J. C. Schophuizen en Zoon, de Stichtsche Glashandel, Gebr Hogendoorn, D M. van Ewijk en F. A Wempe Sr. 81(8 (Ingez. Med.) GAAT DUITSCHLAND ZIJN AANDACHT OP DUITSCHE MINDERHEDEN CONCENTREEREN. LONDEN, 28 Aug. (Reuter) Het vraag stuk der Duitsche minderheden buiten de grenzen van het rijk, in het bijzonder in Tsjecho-Slowakije zal waarschijnlijk in 't a.s. najaar door de Nationaal Socialistische propaganda onder de aandacht van de we reld worden gebracht, aldus meldt de ..Daily Telegraph" uil Berlijn. Dit pro bleem zal waarschijnlijk een ruime plaats innemen in de redevoeringen, die Hitier op het a.s. partij-congres te Neurenberg zal houden. NAAR EEN REGEERINGSCRISIS IN ROEMENIË? BOEKAREST. 28 Augustus (A.N.P.) - De bladen berichten omtrent ernstige moeilijkheden, die het kabinet Tatarescu ophet oogenbllk zouden bedreigen en wel licht zelfs tot een regeringscrisis zouden kunnen leiden. Naar gemeld wordt, gaat het hier om meeningsverschlllen in den boezem der regeering over de te nemen maatregelen tegen botsingen, die met de rechtsradicalen zouden dreigen. Alle leden der regeeiing zijn uitgnoodigd, hun vacantie te onder breken en zich direct naar Boekarest te begeven. Minister-president Tatarescu heeft zich gisteren naar den koning ti Slnaja begeven en is daara in gezelschap van den minister van oorlog naar Con- stantza gereisd, waar de voorzitter der libe rale regeeringspartijBratlami, vertoeft. Morgen zal een ministerraad worden ge houden. die voor het lot der regeering be slissend zal zijn. In regeeringskringen wordt niettemin beweerd, dat het kabinet den toestand volkomen meester is en geen ge vaar voor verstoring der orde bestaat. (Vervolg van het 4de Blad). Mislukte aanval op Oviedo. Het radiostation La Coruna heeft mede gedeeld, dat de regeeringstroepen een aanval op Oviedo hebben gedaan, welke echter werd afgeslagen. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zou den de volksfronttroepen hierbij 500 doo- den hebben verloren. Generaal de Llano optimistisch. In een gisteren gehouden radiotoespraak heeft generaal de Llano er op gewezen, dat het volksfront nog slechts in een derde van Spanje heer en meester was. Binnen enkele dagen zou het nog slechts één vijfde in handen hebben. Gisteren hebben, naar de generaal voorts mededeelde, nationale vliegtuigen de vlieg velden van Barajas en Cutro Vlentos ge bombardeerd en groote schade aangericht. De regeeringsvliegtuigen zijn niet voor achtervolging opgestegen. Algemeen kan geconstateerd worden, dat de regeerings vliegtuigen In de minderheid blijven, en de nationale luchtmacht de laatste dagen bui tengewone successen heeft behaald. In de haven van Sevilla werd gisteren, nadat de nevel was opgetrokken, de krui ser „Miguel Cervantes" gesignaleerd De havenbatterijen openden daarop terstond het vuur. Reeds bij het begin der beschie ting dook echter een Fransche kruiser op, die een beschermende positie voor den Spaanschen regeeringskrulser innam. Naar door Reuter nog uit Sevilla wordt gemeld, heeft generaal de Llano nog voor de radio medegedeeld, dat te Granada vier regeeringsvliegtuigen zijn neergescho ten, te Badajoz 2, en 6 boven het Gua- darramafront. De mijnwerkers van de Rio Tinto hebben, naar de generaal tenslotte nog mededeelde, het werk hervat, nadat tusschen de werkgevers en arbeiders over eenstemming was bereikt. Nationalistische Junta denkt niet aan onderhandelen. De markies van Quintanar. een vooraan staand Spaansch vluchteling, die in nauw concact staat met de Ttlnta te Burgos, heeft verklaard, er zekér van te zijn. dat de regeerlne te Burgos er niet aan denkt, over den vrede te onderhandelen, doch slecht; om den vrede od te leggen, nadat zij het marxisme in Spanje zal hebben uitgeroeid Quintanar zelde voorts, dat na de revo lutie eerst het leger zal regeeren. terwijl daarna Soanje zich een regime zal kiezen, dat zal dienen om het volk te regeeren. doch dat niet door het volk zal worder. geregeerd Verzoeken om hulp aan Madrid. De commandant der regeerlngsstrUd- krachten te Bilbao heeft gisteravond draadloos aan Madrid verzocht, reserve- troeDen en mat-riaal te -.enden welk ver zoek evenwel van de hand is gewezen Het radiostation van la Coruna meldt, dat de stad Güon die zich in handen van het volksfront bevindt. Madrid eveneens om steun heeft verzocht, zonder een Dosltleve toezegging te verkrijgen Voorts zouden in het Guadarrama-gebergte talrijke leden van de Guardla Civil naar de nationalisten ziin overgeloopen. Het brandt te Tarifa, Gisteravond kon men aan de zuidkust van Spanje, nabij Tarifa. in het gebied, dat zich in handen der nationalisten oe- vindt Teusachtige vlammen waarnemen. Men denkt, dat brand woedde in een brandstoffendepot. doch weet niet of de brand het gevolg is van een bombardement, dan wel van een ongeluk. Geen verandering aan het front van Irun. De toestand aan het front van Irun is sedeit gisteravond nog niet veranderd, en de volksfronttroepen hebben hun stellingen tot dusver kunnen behouden. Vanmorgen trachtten leglonalres de hellingen van den berg Turiarte te beklimmen doch het hevige mitraiileurvuur der volksfronttroe pen belette dit. De artillerie en de lucht macht der beide partijen gaan door met de wederzildsche stellingen te bombar deeren. Italië verbiedt uitvoer van wapens naar Spanje. Italië heeft besloten, een embargo op oen uitvoer van wapens naar Spanje af te kondigen. Primo de Rivera jr. ernst!; gewond? Volgens inlichtingen, die de correspon dent van Havas uit goede bron heeft ver kregen. heeft de leider van de Spaansche Phalanx. Antonlto Primo de Rivera 3 won den opgeloopen. waarvan een van ernsti- gen aard. die hem zou noodzaken op het oogenbllk het bed te houden De plaats, waar de zoon van den vroegeren dictator wordt gepleegd, houdt men zorgvuldig geheim Labour en Spanje. Ou een der grootste bijeenkomsten van de leiders der Engelsche vakvereenigingen en arbeiderspartij die de laatste laren te Londen is gehouden, zal de toestand ten aanzien van Spanje worden besproken. De bijeenkomst die gepresideerd wordt door Attlee. zal de politiek vaststellen, die de resp executieven zullen voorstellen aan het in September te Plymouth te houden vakvereenlgingscongres en het in October te Edinburgh te houden jaarlijksch coneres de rarbelderspartll Men meent, dat de groote meerderheid voor niet-inmenglng is terwijl een kleine minderheid daaren tegen krachtig voorstander is van steun- verleeningt aan de Spaansche regeering. Tegen tien uur ontstond een luchtge vecht boven de vuurlinie tusschen een vliegtuig der nationalisten en een regee- rlngsvliegthlg. Na korten tijd staakten de vliegers echter den strijd. De artillerie der nationalisten zette een felle actie in. Na halfelf ontstond een artillerieduel tus schen een schip der nationalisten en het fort Guadelupe. Over en weer werden eenige granaten afgeschoten, waarna de kruiser naar men meent de „Espana" zich verwijderde. Totdusver zijn op Fransch grondgebied door verdwaalde projectielen vier personen gewond, een zelfs vrij ernstig door een kogel, die in de hartstreek is gedrongen. MILITAIRE ATTACHÉ SLUIT ZIJN GEZANT OP. TEHERAN, 28 Aug. (Stefani-A.N.P.) Tusschen den Japanschen gezant en den Japanschen militaire attaché te Teheran heeft zich een ernstig Incident voorgedaan. Beiden zouden deelnemen aan een betoo ging van Iraneesche patriotten, waarvoor het diplomatieke corps was ultgenoodigd. doch aangezien geen van beiden kwam op dagen, werd iemand gezonden om hen te halen. De gezant bleek opgesloten te zijn in het huls van den militairen attaché, die alle uitgangen had gebarricadeerd. De po litie werd gewaarschuwd en na een waren veldslag tegen den militairen attaché slaagde deze er in. den gezant te bevrij den. Tokio heeft den militairen attaché on middellijk teruggeroepen. De reden van diens optreden zouden ernstige politieke meeningsverschlllen zijn. HET INCIDENT TE TSJENGTOE. SJANGHAI, 28 Aug. Reuter i Bij de ongeregeldheden te Tsjengtoe. in de pro vincie Szelsjoean, waarbij, zooals men weet. twee Japansche journalisten zijn ge dood. zouden 2 kinderen van Canadeesche nationaliteit zijn verdronken. TROTZKI MET ONBEKENDE BE STEMMING VERTROKKEN? 08LO. 27 Aug. (Stefani) Het gerucht gaat, dat Trotzkl Noorwegen heeft verla ten zonder zijn nieuwe bestemming te heb ben onthuld. TOESTAND VAN DEN GRAAF VAN CAVADONGA BAART ZORG. NEW VORK, 28 Aug. (Reuter) Dc toestand van graaf van Cavadonga baart groote zorg. Een bloedtransfusie ls toege past. o GOEBBELS NAAR VENETIE. BERLIJN, 28 Aug (D.N.B.) Op uit- noodiglng van den Italiaanschen minister van propaganda. Alfleri, zal rijksminister dr. Goebbels zich morgen per vliegtuig voor een bezoek van twee dagen aan de Biën nale naar Venetië begeven. METAXAS DOOR DEN ENGELSCHEN KONING ONTVANGEN. ATHENE. 28 Aug. (Reuter) De Engel sche koning heeft gisteren eerste minister president. Metaxas en daarna den burge meester van Athene in particuliere audiëntie ontvangen. IJMUIDEN, 28 Aug. VISCHPRUZEN. Tarbot per K G. f. 0.82—0.74; Griet pel kist van 50 K G. f.25—14: Tongen per K.G. f. 1.020.66; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 21.50; Middelschol f. 19; Zetschol f. 17.6017; Kleine Schol f. 18.50—2.90; Schar f. 6.50—4; Tongschar f. 17—13; Vlee- ten per stuk f. 0.70; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. f. 1.70—1.10; Groote Schelvisch f.15—10.50; Middel Schelvisch f. 12—10; Kieinmlddel Schel visch f. 133.50; Kleine Schelvisch f 11.50 4.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.3418; Gullen per kist van 50 f.11— 3.50; Lengen per stuk f. 1.10; Wijting per kist van 50 K.G. f.4—2.30: Makreel per kist van 50 K.G. f. 18—12. Groote hake f. 72; Groot middel hake f.76; kleinmiddel hake f.25; kleine hake f. 19.—. Versche haring 4.302.80 per kist. Steur- haring 9.10—7.70 per kantje. Aangevoerd door G.O. 2 1 steur van 205 K.G.,' 0.88 per K.G. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 59 met f.2025; IJM. 31 met f.2673; IJM- 3» met f.1315; IJM. 116 met f.2533; IJM 97 met f.908; E. 404 met f.722 besomming. De navolgende schepen zijn morgen ra dio-telegrafisch te bereiken via het kusl- station Schevenlngen Radio: Alchiba, Alcyone. Almkerk. Alpherat, Baloeran, Boschfontein, Colombia. Costs Rica, Cottica, Crljnssen, Dempo, Gaaster- kerk. Hoogkerk, Indrapoera, Jagersfon tein. Jan Pietersz. Coen, Johan de Wit, Johan van Oldenbarnevelt, Kota NopaC' Maasdam, Marnix van St. Aldegonde Nir kerk, Poelau Roebiah, Randfonteir.. Rensselaer, Rotterdam (H.A.L.), Sibajak, Simon Bolivar, Slamat, Springfontein, Statendam, Veendam, Venezuela. Volendam en Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandscne vrachtschepen eveneens vla Schevening"1 Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door aile telegraafkantoren en door Radio- Holland. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2