STRIJD OM IRUN NOG ONBESLIST Aandrang fot humaner strijdvoering LETOSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 28 Augustus 1936 BUITENLAND RECHTZAKEN THIJS IJS EN DE DRIE BADEN VAN SLECHTBEDEELD DE ALGEMEENE TOESTAND. AUerlei hypotheses. Stefani meldt dat dr. Schacht de Fran- sche regeering een boodschap van Hitler heeft doen toekomen, waarin om. gezegd wordt, dat de verlenging van den dienst tijd niet het karakter draagt van een actie waarover Frankrijk zich ongerust zou kun nen maken, maar die slechts een eenvoudig antwoord vormt op de verhooging der ef fectleven van het Russische leger. Van Fransche zijde wordt tn dit verband gewezen op Duitsch-Japansche militaire besprekingen. In Fransche kringen wordt vermoed, dat deze besprekingen van bijna even groot be lang zijn als de verlenging van den dienst tijd in Duitschland. Wanneer het niet om een werkelijk verbond tusschen Berlijn en Tokio zou gaan, zou er in ieder geval sprake zijn van een gentlemen-agreement. Het Fransche communistische Kamerlid Cognlot heeft den minister van onderwijs een brief gezonden, waarin hij voorstelt, dat „Mein Kampf" van Hitler op alle Fransche scholen zal worden behandeld, opdat de „Fransche jeugd wete. dat de vernietiging van Frankrijk de fundamenteele taak blijft van de Hltler-regeering". Tenslotte, gewagend van het gerucht, dat Schacht naar Parijs is gekomen om credie- ten te vragen voor de Duitsche economie, verklaart het politiek bureau der commu nisten: „Het ls niet toelaatbaar, dat geld van de Fransche spaarders wordt gebruikt om nieuwe „Panzerdivlslonen" te scheppen". Naar vernomen wordt, hebben de Duit sche banken de hypotheken op bezittingen van Duitsche onderdanen In Tanganyika geliquideerd, zoodat de bezitters tot verkoop moesten overgaan. Hieruit concludeert men in Londen, dat Duitschland niet het voornemen heeft het mandaat over Tanganyika op te eischen. Heden vertrekt Horthy, de Hongaarsche rijksbestuurder, uit Hintering. Eerst komt hij naar Innsbrück. vervol gens gaat hij naar Linz in Oost-Tirol. Het feit. dat Horthy eerst te Linz zal blijven, al vorens naar Velden in Karlnthië te gaan om een bezoek te brengen aan president Miklas. is aanleiding tot geruchten, dat Horthy op Italiaansch gebied een onder houd zal hebben met MussolinL Dit onder houd zou plaats hebben te Dobbiacho (To- blach), dat op een 30-tal km. van de Ita- llaansch-Oostenrijksche grens ligt. m Uruguay heeft het secretariaat-generaal van den Volkenbond een antwoord gezon den op het verzoek tot mededeeling van voorstellen tot vervolmaking van het doen werken van het Volkenbondshandvest. Daarin vraagt Uruguay een democratischer veregenwoordiging van ieder land in den boezem van den raad. Uruguay meent, dat de hervorming voornamelijk betrekking moet hebben op de artikelen. 10 en 16 en wil liever hervorming door amendementen dan door interpretatieve verklaringen: de mo daliteiten der toepassingen van artikel 16 moeten in het pact belichaamd worden. De regel van eenstemmigheid moet blijven be houden. evenals de universaliteit van den Volkenbonds-Regionale overeenkomsten zijn door de ervaring noodig gebleken voor opheffing van ernstige conflicten. Tenslotte legt Uruguay den nadruk op de noodzake lijkheid van versterking van het primor diaal karakter van preventieve missie van den Volkenbond en noodzakelijkheid meer belang te geven aan de verzoeningsmissie, voorzien in artikel 11. O OOSTENRIJK. Het reizigersverkeer uit Duitschland. Het maximumbedrag voor reizen naar Oostenrijk, dat principieel od 500 R.M. ls vastgesteld, is voorloopig bepaald op 250 R.M. teneinde met het oog op de voor loopig nog niet In onbeperkte mate ter beschikking staande middelen zooveel mogelijk reizigers ln staat te stellen naar Oostenrijk te gaan. Bij uitzonderingsgeval len kan toestemming gegeven worden tot medenemen van een hooger bedrag. HONGARIJE. De ziekte van Gömbös. De drie geneesheeren. die Gömbös be handelen. hebben, naar Stefani uit Boeda- nesf meldt, de Weensche medici prof. Wenckebach en Raab in consult geroepen. De doktoren waren het er na een langdurig consult over eens. dat aan Gömbös niet mocht worden toegestaan zijn werk ais minister-president te hervatten en dat hll zich ter behandeling van ziin nierziekte moest laten opnemen in een verpleeghuis. Gömbös zou hierop besloten hebben zie a In een Italiaansche verpleeginrichting te laten opnemen. RUSLAND. Nieuwe vervolgingen. Volgens te Londen uit Moskou ontvan gen berichten is de militaire attaché bij de Russische ambassade te Londen, gene raal Putna, die zich met verlof ln Rusland bevindt, in verband met het proces tegen de Zinovjefisten gearresteerd. Het verluidt, dat de ter dood veroordeel de en Dinsdag geëxecuteerde Greiser ver klaard heeft, dat generaal Putna uit het verband der Trotzkiïsten is getreden om zijn positie bij het roode leger te kunnen behouden. Hij zou intusschen zijn terro ristische bedrijvigheid hebben voortgezet en ook verder contact hebben gehouden met Trotzki. Moskou geeft wel een dementi, doch erg overtuigend Ls dit. niet! Voorts melden de Engelsche bladen, dat mevrouw Sokolnikof, de vrouw van den vroegeren Russischen ambassadeur te Londen, uit de communistische partij is gestooten. Ambassadeur Sokolnikof zelf zou ln verband met het Moskousche proces ln arrest zijn gesteld. In den vroegen morgen werd gisteren de gevechtsactie aan het front van Irun en San Sebastian voortgezet Zy werd Inge leid door een groote actieviteit der natio nalistische vliegtuigen, alsmede door het vuur van het zware geschut der regeering dat tusschen Fontarabi en Irun is opgesteld en de nieuwe stellingen, die de legioen soldaten gisteren hebben betrokken, onder vuur heeft genomen. Op de hoogten naby Irun werd den geheelen morgen een hevig Infanterie- en mitrailleurvuur onderhoud den Van eigenluke aanvalsacties was tot den middag niets te bespeuren. Zoowel aanvallers als verdedigers streden met on- geloofiyke taaiheid. De ruggegraat der ver- deging vormen de mynwerkers uit Bilbao, die in goed gekozen stellingen den op- marsch der nationalisten aanzleniyk be- moeiiyken. Gistermiddag tegen zes uur is de bedry- vigheid der luchtstrydkrachten der natio nalisten herleefd. Zy wierpen verscheidene bommen uit. Op verschillende plaatsen ten Westen van Irun konden van Hendaye uit branden waargenomen wor den. De regeeringstroepen hebben klaar- biykeiyk een nieuw zwaar stuk geschut in stelling gebracht ten noordwesten van Irun. Het stuk vuurt vooral in de richting van Oyarzun. Om half zeven verscheen plotseling een oorlogsschip der nationalis ten, dat genoemde battery, het fort Gua dalupe en Fuentarabië onder vuur nam. Terstond na de hervatting van den stryd, begonnen de regeerlngsmitrailleurs de helling van den berg Uriarte aan den Spaanschen oever van den Bidassoa, welke door nationalisten bezet was, schoon te vegen. Onmiddeliyk daarop begon de artil lerie de stellingen der nationalisten te bombardeeren. Het vuur was goed gericht en men kon zien hoe de fascisten en regu- lares eenigszins terugtrokken. Vervolgens kwamen de granaten neer op den top. be groeid met een pynboschje. De militie mannen van het volksfront gingen daarop tot den aanval over. Een half uur lang leek er een zekere paniek te heerschen in de ryen der nationalisten. Eindeiyk werd het weer kalm en werd de stilte nog slechts onderbroken door de granaatont ploffingen. welke de actie der nationalisten ernstig belemmeren. Te San Sebastiaan is de dag rustig ver- loopen; men heeft van hier belangryke versterkingen naar Irun gezonden. Inmiddels verbaast men zich aan de Fransche zijde van de Bidassoa. vanwaar men de gevechten gedeeltelyk kan volgen, over de merkwaardige tactiek der natio nalisten. ZU rukken vooruit met sprongen van eenige meters om vervolgens den dub belen afstand weer achteruit te wüken. Doch ook de werkzaamheid van de batte- ryen der regeeringstroepen trekt de aan dacht. want het is onbegrypeiyk dat deze voortdurend de stellingen der tegenstan ders. voor zoover deze langs den weg zün opgesteld, kunnen missen, tenzy opzette- lyk. Doch het ls mogehjk, dat de regee ringstroepen den grooten straatweg niet willen vernielen, welke zy zelf wellicht in de naaste toekomst nog noodig zullen heb ben. Men rekent de verliezen gedurende de jongste gevechten by Irun op 400 gesneu velden voor de opstandelingen en op 200 voor de regeeringstroepen. Intusschen is ook gisteren geen belangryke verandering in den toestand gekomen. De stryd elders. Van de zyde der opstandelingen wordt medegedeeld dat aan het front in Asturië waar tot nu toe een guerilla werd gevoerd, thans 3 kolonnes oprukken naar Oviedo. De eene Ls opgerukt langs zee, zonder te genstand te ontmoeten. De tweede ls ster ker en bezette Monte Penna en Adradoz na een gevecht. Thans rukt deze afdeeling op naar Esplna. De derde heeft Tiene be reikt. Behalve door den plaatselyken tegen stand worden de kolonnes gehinderd door de vernielingen door de regeeringstroepen. Wegen zyn vernield, bruggen opgeblazen en hinderlagen gelegd. Ook van Leon uit trekt een kolonne op naar Oviedo. Deze heeft Torre Barrio en Vladorz bezet na den vyand ernstige ver liezen te hebben toegebracht Aan het front van Aragon hebben de re geeringstroepen. die van Corbalan en Pue blo Val Verde kwamen, Teruel belegerd, doch zy werden met verliezen teruggesla gen. Aan ditzelfde front is een afdeeling nationalisten van Belchlte gemarcheerd naar Fluerido Todo In Toledo heeft de luchtmacht een wa pen- en munitiefabriek vernield, welke het eenige productiecentrum was ln handen der regeering. Aan het front van Guadarama hebben wy aldus het nationalistische commu niqué, drie „Marxistische" vliegtuigen neergehaald. Drie andere toestellen zijn uit Madrid vertrokken om zich bij ons aan te sluiten: zoo smelt de Marxistische lucht macht van dag tot dag weg, hetgeen tal- ryke betoogingen in Madrid ten gevolge heeft. Aandrang op humaner stryd. In een telegram aan den te Hendaye vertoevenden Engelschen gezant by de Spaansche regeering heeft minister Eden gezegd, dat de Engelsche regeering met groote voldoening had kennis genomen van het voornemen van eenige ln de grensstad vertoevende buitenlandsche diplomaten om by beide oorlogvoerende partyen in Spanje aan te dringen op een humaner wyze van strijdvoeren. De redenen, die beide partyen voor de ontketening van den noodlottigen stryd hebben, bhjven voor hun eigen reke ning en gaan het buitenland niet verder aan. maar ook het buitenland mag de stem verheffen om het ïyden van vrouwen en kinderen en krijgsgevangenen te helpen verzachten. Met groote droefheid heeft de Engelsche regeering gadegeslagen hoe een groot en oud volk van prachtige tradities tegen zich zelf verdeeld is en dat schouwspel kan niemand onbewogen laten, hoever men er ook van verwyderd staat. Maar het stillen van pij r. en het verleenen van hulp aan slachtoffers is een zaak die iedereen aan gaat en daarom wenscht de Engelsche re geering het initiatief van ganscher harte te steunen in de hoop dat het by de leiders van beide partyen succes moge hebben. Ten slotte verklaart, de minister, dat de Engelsche regeerinfe'öok bereid ls om aan een Internationale actie voor hetzelfde doel deel te nemen om het initiatief der gezan ten, zoo noodig nog meer kracht by te zetten. Rozenberg ambassadeur in Spanje. De secretaris-generaal van den Volken bond deelt officieel mede, dat Rozenberg, de adjunct-secretaris-generaal van den Bond, benoemd is tot ambassadeur van de Sovjet-Unie te Madrid Hij heeft derhalve zyn ontslag voor zyn Volkenbondsfunctie aangeboden, hetgeen aanvaard is. Rozenberg is reeds te Madrid gearri veerd. EGYPTE. HET VERDRAG MET ENGELAND. De tekst van 't Engelsch-Egyptische ver- draz ls thans gepubliceerd. Hieruit- blükt. dat het verdrag voor den tüd van 20 iaar is gesloten. Tusschentiidsche wtizigings- órderhandelinzen kunnen op wederzüdsch verlangen na 10 iaar worden gevoerd. Iedere herziening moet een voortzetting jan het door dit verdrag gevestigde bond genootschap ten doel hebben en geen van beide partijen mag een bondgenootschap sluiten, dat strijdig is met het verdrag. Beide partijen zullen elkander raadple gen over de vreedzame regeling van ge schillen met derden en ingeval één der partijen in oorlog zal raken, zal de andere partij te hulp komen als bondgenoot vol gens de verplichtingen van het Volken bondshandvest of het Kelloggpact. Dt hulp van Egypte zal bestaan in het ter beschikking stellen van havens, vlieg velden en verkeersmiddelen in Egypte be nevens in het nemen van alle administra tieve en wetgevende maatregelen, die noo dle zullen zijn. met inbegrip van den staat van beleg, effectieve censuur en faciliteiten voer het transporteeren van Britsche troe pen of versterkingen. Ter bescherming van het Kanaal van Suez machtigt Egypte het Vereen. Konink rijk in de Kanaalzone landtroepen te hou den tot 'n totaal van 10.000 man en lucht strijdkrachten tot een totaal van 400 oilo- en tot aan het oogenblik waarop het Egyptische leger ln staat zal ziin de veilig heid van het Kanaal te waarborgen. Dez» getallen zullen echter vergroot kun nen worden ln geval van oorlogsdreiging of gevaar voor een internationalen crisis toestand. De Egyptische regeering zal wegen aan leggen van de Kanaalzone naar Cairo en Alexandrië en zal het spoorwegverkeer in de Kanaalzone verbeteren. Wanneer de noodzakelijke werkzaamhe den op voor beide partyen bevredigende wijze gereed zullen ziin. zullen de Britsche troepen uit Egypte naar de Kanaalzone worden teruggetrokken D. strijdkrachten ln Alexandrlë zullen in de huidige stellingen bin ven voor een periode van hoogstens acht jaar. welke noodig ls voor het bouwen van nieuwe ka zernes In de Kanaalzone. De Britsche luchtstrijdkrachten zullen overa' mogen vliegen, waar zij dit noodig achten voor haar oefeningen en een wedcr- keerige behandeling zal aan Egypte worden toegekend. Landingsterreinen en ligplaatsen voor watervliegtuigen zullen verschaft worden. Hoewel het Britsche personeel uit het Egyptische leger zal worden teruggetrokken za. de Egyptische regeering blUven be schikken over de raadgevingen van een Britsche militaire missie. De bewapening en uitrusting der Egynte- naren zal niet van het Engelsch model ver schillen. Wat den Soedan betreft, voorziet het ver drag erin. dat het bestuur zal blijven, zoo als het in de accoorden van 1899 ls vast gesteld Beide partijen houden echter het recht nieuwe overeenkomsten omtrent den Soedan af te sluiten. De kwestie van de souverelniteit over den Soedan wordt door dit verdrag niet georejudicieerd. De Egyptische regeering verbindt zich. de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor lever, en eigendommen van vreemdelingen Het Euroneesch bureau van het openbaar veiligheidsdepartement zal verdwijnen, maar gedurende vijf jaar zal het Euro neesch element in de Egyptische stedelijke politie welke gedurende een gelijke periode onder bevel van Britsche officieren zal staan, gehandhaafd blijven. JaarlUks zal een vijfde gedeelte van de Europeescho politie oogeheven worden. Bi: het aanstellen van buitenlandsche deskundigen zal over het algemeen de voor- keut worden gegeven aan Britsche onder danen Wat de capitulaties betreft, erkent de Britsche regeering. dat deze uit den tijd ziin weshalve de Engelsche regeering Egypte zal steunen bij de bespreking met de andere mogendheden, die capitulaire rechten hebben, over de opheffing van dit regiem. Voorts bepaalt het verdrag nog. dat beidr parthen zich ln elkanders hoofdste den door een ambassadeur zullen doen vertegenwoordigen en dat Egypte toelating tot. den Volkenbond zal vragen waarbij het gesteund zal worden door de Britsche re geering Ieder geschil over de toepassing of inter pretatie van het verdrag, dat niet langs directen weg geregeld kan worden, zal vol gens het volkenbondshandvest worden op gelost ABESSYNIË. Aanval op Addis Abeba afgeslagen. Gistermiddag heeft volgens het agent schap Stefani een uit 1200 man bestaande „rooverbende" getracht, de Abessynsche hoofdstad te naderen. Zy werden echter aldus Stefani onmiddeliyk door Erl- treesche troepen teruggedrongen, waarby zy 200 dooden verloren. De verliezen aan Italiaansche zijde bedroegen 15 dooden en 40 gewonden. UIT HET VERRE OOSTEN. Het incident van Tsjengtoe. Persberichten uit Hankou bevestigen dat de belde Janansche journalisten Kosaburo Watanabe en Keiii Fukueawa door het ge peupel te Tsjengtoe zijn vermoord, doch hun lichamen ziin nog niet gevonden. Een ander Japanner werd gewond en een vierde wordt vermist. De „Nitl Niti Sjimbun" schrijft, dat het incident een eevole is van de tweeslachtige ool.tiek van de Chineesche regeering ge durende de laatste 10 iaar en derhalve ls het incident niet te regelen door een ver ontschuldiging en straffen van de schuldi gen. Het blad verlangt van de regeering. dat zij van de regeering te Nanking eischt. dat deze tweeslachtige politiek ten aanzien vaD J2nan wordt beëindigd De .Jiii Stimpo" is van dezelfde meening. Uit Nanking wordt vernomen dat het Chireesche ministerie van buitenlandsche zaken het Tsiengtoe-incident niet ernstig beschouwt. Wel vreest men. dat Japan het incident zal gebruiken als voorwendsel tot nieuwe eischen aan China. PALESTINA. Ontspanning. De bemiddeling van Noeri Said Pasja, welke in principe door de leiders van de Arabieren is aanvaard, behelst de verzeke ring van de verschillende Arabische staten, zooals Irak, Transjordanië en het Seoedl- sche Koninkryk, om de eischen van de Arabieren in Palestina te steunen en van de mandaatsregeering te vragen, dat ze kere beloften zullen worden vervuld. Niettegenstaande geheel Palestina een zekere opluchting gevoelt, nu einde dezer week de afloop van de staking der Arabie ren wordt verwacht, levert de Joodsche pers toch bitter commentaar en zegt, dat de Britsche regeering waarschijniyk de immigratie van Joden zal opschorten. De Britsche regeering wijkt voor het ge weld. in tegenstelling met haar anderslui dende verklaringen. JAPAN. Hirota wil zonder prins Saionji regeeren. De „Asahi Sjibun" deelt mede. dat mi nister-president Hirota besloten heeft niet meer den „genro" prins Saionji te raad plegen teneinde niet de valsche voorstel ling te wekken, dat deze oude staatsman zich nog in staatszaken wikkelt. Hirota wil de volle verantwoordelijkheid voor de politiek van het kabinet zelf dragen. o VEREENIGDE STATEN. Minister Dcrn t - Communist geweigerd. De minister van oorlog, George H. Dern, die, zooals gemeld wegens een hartkwaal naar een zlekeninrichting was 'overge bracht, is daar overleden. Het departement van buitenlandsche zaken heeft den toegang tot de Vereenlgde Staten geweigerd aan den communist Gal- lacher, overeenkomstig het artikel V in de immlgratlewet. waarby aan leden van groepen, die omverwerping van de be staande regeering willen door middel van geweld, de toegang wordt geweigerd. OVERTREDING VAN DE WET OP DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING De schipper tot boete veroordeeld, doch het schip vrijgegeven. In een buitengewone zitting voor straf zaken van het kantongerecht te Amsterdam is gisteren de zaak tegen een schipper, die de wet op de evenredige vrachtverdeeling heeft overtreden, behandeld. De man had, zonder daartoe vergunning te hebben eet vracht steenen vervoerd van Bemme! (bi) Nijmegen! naar Slootdorp. Te Amsterdam in het Merwedekanaal. was hy door een controleur aangehouden. De man zeide dat byna geen enkele schipper weet wat hy doen of laten moet volgens de wet op de evenredige vracht verdeeling. Kantonrechter: Maar u wordt geacht wet te kennen. Verdachte: Ja. maar deze wet ken toch niet nrecies Verdachte voert voorts aan, dat hy de oDdracht had gekregen via een hem bekenden bevrachter, die lefoniseh had medegedeeld, dat alles orde was. Verd. had herhaaldeiyk op drachten van dezen bevrachter gekregen De controleur, als getuige gehoord, zelde dat hii van het ministerie nndracht had eekregen rigoureus od te treden, zoodat bii de aanhouding het schip, dat ruim 200 ton groot is en 104.000 steenen Inhield ln beslag had genomen. Een tweede controleur, die reeds te Bem mei bii verd. aan boord was geweest, ver telde, dat de bevrachter, die opdracht had gegeven tot het vervoer van de steenen, bc kend staat als een man. die een klein groeD schippers om zich heen heeft verza meld om de wet od de evenredige vracht verdeeling te ontduiken. Getuige had aan vankelijk een betrouwbaren indruk van verdachte gekregen, zoodat hy eerst goed vond. dat de schioner ziin reis vervolgd na de boete te hebben betaald. Later by onderzoek en na overleg met de bc vrachtingscommissie had getuige ge merkt, dat verdachte opdracht van den be vrachter de B„ die bil de commissie on gunstig bekend staat, had gekregen. Toen waren by getuige bezwaren tegen doom ren gerezen Verdachte: Dat is onjuist, ik mocht doot varen voor dien keer Getuige houdt echter vol. met nadruk te hebben gezegd, dat er niet mocht wor den gevaren. Ambtenaar van het O.M. (tot den schip perlWaarom bent u toch doorgevaren? Verd.: Ik dacht dat 't mocht, ik ver moedde geen oogenblik. dat ik later zo worden aangehouden en dat hel schip beslag zou worden genomen. De knecht van den schipper, die dé charge was opgeroepen, had van een ver bod om te varen niets gehoord. De verdachte betoogt nogmaals, dat van de wet niet op de hoogte was, daar byna uitsluitend in Duitschland vaart. De ambtenaar van het O.M. zeide ln zijn requisitoir, dat vooral schippers, die stee nen varen, zich van de wet niets aantrek ken, zoodat deze wet een wasser neus dreigt te worden. Spr. wil er echter in geval rekening mee houden, dat verdacht steeds in het buitenland heeft gevaren Toch dient niet uit het oog te worden ver loren, dat hij den staat en de andere schippers heeft benadeeld. Spr requireerde een geldboete van f subs. 30 dagen hechtenis met bevel het In beslaggenomen schip terug te geven. De verdediger, mr. van Nicuwkerken schetste de onvolkomenheden en moeilijk heden van de wet. Op historische en juri dische gronden bestreed pl. de dagvaar ding Met klem dringt spr. aan op ophef fing van het op het motorvaartuig Mar liggende beslag, daar verd. zeer eroo' schade lijdt. Overigens bepleit de vcrledi ger ontslag van rechtsvervolging, sub vryspraak. meer subs, veroordeeling tot ecu lichte boete. Na re- en dupliek wees de kantonrcch ter vonnis. Spr. achtte het tenlastegelego bewezen. By de strafmaat overwoog de kantonrechter, dat zich hier Inderdaad een misverstand kan hebben voorgedaan. D« schipper is reeds zwaar gestraft, doorda het schip thans reeds een week aan de ket ting ligt. Verd behoort echter op de hoog te van de wet te zyn. De kantonrechter legde een boete van f. 10.— subs. 5 dage op. De kantonrechter gelastte voorts he schip terug te geven. Trambestuurders, bedenkt dat nit voetbei een eenvoudig waarscha- wingssignaal en geen slagwerk 9. Thys keek eventjes voorzichtig om zich heen, en nam dan snel een fllnken steen, die hy voor het grijpen vond, daar op den grond. Dien hief hy, op zyn teenen staand, omhoog tot aan de keu kenvenster-boog. Spiedend keek hy er naar binnenWat denk je dat hy gaat beginnen? Hy zag een groot vertrek, met ketels, potten, pannen langs de wanden: en een massa lekkers als daar stond neen. 't water liep hem om de tandende toovenaar hield veel van lekker eten. Maar blykbaar was de kok zyn plicht vergeten, want hy stond daar zonder dat hy op het koken lette of de pudding in de oven zette. „Wel" zei Thys, „dit is mijn kans; nu niemand hier is om te waken, zal ik thansiets lekkers voor den toov'naar klaar gaan maken". 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14