Het Koninklijk bezoek aan Enschede DE REGISSEUR VAN „SLOTACCOORD" AAN HET WOORD. 778te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Augustus 1936 Vierde Blad No. 23443 Bezichtiging van de tentoonstelling en ontvangst ten Stadhuize GEMENGD NIEUWS DUBBEL 50-JARIG JUBILEUM TE LEIDERDORP. Een gesprek met Detlef Sierck o DE UTRECHTSCHE MOORDZAAK DE DADER BEKENT. Naar wij vernemen is dc Ulrechtsche moordzaak in zooverre opgehelderd, dat Ben heeft kunnen vaststellen hoe een en inöer is geschied, doordat dc verdachte j S.. heeft bekend de misdaad te hebben ;epleegd. Deze bekentenis van den dader heeft verschillende bijzonderheden aan 't Echt gebracht. H. S„ die verschillende ver halen deed omtrent datgene wat hij op jen bewusten Vrijdag en Zaterdag gedaan had. bleek daarbij steeds één ding te ver- nijgen. n.l. dat hij Vrijdag aan een adres in Utrecht een bijl had geleend, die hij Zaterdag weer had teruggebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de icrdachte met den verslagene had afge sproken om Vrijdagavond een autotocht tc gaan maken. S had daartoe een auto render chauffeur gehuurd en die voorge reden voor de woning van zijn familie, raar hij inwoonde en welke familie uit- stedig was. In de woning heeft men on genoegen gekregen naar aanleiding van een geldkwestie en daarbij heeft de ver slagene den verdachte een klap op 't oog gegeven. Deze is toen woedend geworden en heeft een mes en een bijl gegrepen. Hij heeft eerst een steek met het mes toege bracht en zijn slachtoffer daarna op het hoofd geslagen met den bijl. waarop de dood intrad. Hij heeft het lijk toen ecu jute zak over het hoofd gedaan en daar overheen een beddetijk. Vervolgens heeft hij het lijk meegenomen in de auto en is ria Hilversum naar Amsterdam gereden, saar hij de verslagene in het Merweae- kanaal heeft laten zakken. Thuisgekomen beeft hij toen de fiets van het slachtoffer r.aar het Merwedekanaal gereden en deze aan den waterkant gelegd, vermoedelijk om den indruk te wekken, dat hij verdron ken was. Verdachte zegt niets te weten van grid, dat van H. in zijn bezit moest hebben o KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND TE EIBERGEN. Vermoedelijk tengevolge van hooibroci. Gistermiddag is brand ontstaan in de kapitale boerderij van den landbouwer Ter- maat te Eibergen, Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden hooi en stroo, zoodat, ook ai door gebrek aan water, tan blusschen niet te denken viel. De boer derij brandde tot den grond toe af. waarbij de geheele oogst en een groot gedeelte van het huisraad verloren gingen. Door de gunstige windrichting bleven de In de nabijheid gelegen landbouwschuren gespaard. De oorzaak van den brand moet vermoe delijk in hooibroel worden gezocht. Verze kering dekt de schade. Het bezoek, dat H. M. de Koningin en H K. H. Prinses Juliana gisteren aan En schedé hebben gebracht, is voor de textiel stad een bijzondere gebeurtenis geworden. Het mooie weer werkte in hooge mate mede, en zoo stelden zich vele duizenden op langs de straten, welke de stoet zou passeeren. Dc drukte op de tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" was enorm. Het aantal bezoekers bewoog zich om de dertigduizend. Na door het tentoonstelllngsbestuur te zijn ontvangen, richtten de vorstelijke be zoeksters het eerst Haar schreden naar de kunstzijde-afdeeling. Hier onderhield H. M. zich eenigen tijd met een paar oude Twentsche boerenvrouwtjes. die het spin nen demonstreerden. Vervolgens ging men naar de tuinbouwafdeeling, waar een schat van bloemen was geëxposeerd, welke in het bijzonder de aandacht van prinses Juliana trok. Gerulmen tijd bleef H. K. H. de prachtige collecties bewonderen! Ach tereenvolgens bezocht men de zuivelafdee- ling, het eier-exportbedrijf. de afdeeling jacht en visscherij en het door werkloozen ingerichte paviljoen. Zoo bereikte men de afdeeling vee en paarden. In de bij deze belangrijke groep behoorende show-ring was een baldakijn opgericht, waaronder de vorstinnen plaats namen, teneinde de be kroonde exemplaren van de veetentoon stelling in oogenschouw te nemen. Na met groote belangstelling van alles te hebben kennis genomen, verlieten de hooge bezoeksters tegen half vijf de ten toonstelling Toegejuicht door de groote menigte, welke zich langs de straten in de binnenstad had geschaard, reed men naar het stadhuis. Hier werden de Koningin en de Prinses door het gemeentebestuur ont vangen. In een korte toespraak dankte burge meester J. J. G. E. Rückert de vorstinnen KNAAPJE TEGEN MOTORFIETS OPGELOOPEN. Drie gewonden. Gistermiddag is op de Hoogte Kaaijk te Amsterdam een 7-jarig knaapje bij het spelen, zonder uitkijken de straat overge stoken en dientengevolge in botsing geko men met een naderend motorrijwiel, dat omsloeg. Het knaapje zelf werd tegen den grond geslingerd er. ernstig gewond. Ook de 19-jarige motorrijder, doch vooral het 18-jarige meisje, dat op de duo zat, wer den gewond. Per auto werden de drie ge wonden naar het Onze Lieve Vrouwegast huis vervoerd. voor Haar bezoek dat de geheele gemeente op zoo hoogen prijs stelt. In antwoord zeide H. M. dat het Haar aangenaam was, de verzekering te geven van de oprechte voldoening wederom In de gelegenheid te zijn Enschedé te bezoeken en zijn nieuwe raadhuis, tot welks bouw ondanks de on gunst der tijden werd besloten, in oogen schouw te nemen. Met veel belangstelling en waardeering bezichtigden Mijn dochter en Ik aldus H. M. de tentoonstelling ,,'t Volle profijt" welke den bezoeker een sprekend bewijs geeft van Twentsche durf en doelbewuste volharding in den moeilij ken strijd, die het gevolg was en gedeel telijk nog is van de algemeene economi sche inzinking, daarmede blijk gevend de voetstappen te drukken van een bekwaam, nijver en voortvarend voorgeslacht. H. M. dankte voor de geestdriftige en hartelijke ontvangst en zeide, dat in een tijd zooals wij thans beleven elkeen meer dan ooit beseft voor alles Nederlander te zijn. Daar van legt de uiting van geestdrift van he den mede getuigenis af Moge de taaie volharding van Enschedé en van geheel Twente als eenmaal betere tijden aanbre ken, beloond worden door een alleszins voorspoedige toekomst. Na deze woorden hebben de Koningin en de Prinses zich geruimen tijd op zeer har telijke wijze onderhouden met burgemees ter. wethouders en raadsleden. Tijdens het verblijf van de vorstelijke bezoekers ten stadhuize hadden zich buiten vele duizen den belangstellenden opgesteld. Een luid gejuich steeg uit deze menigte op, toen H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana op het balcon van het stadhuis versche nen. Tenslotte hief de menschenmassa het Wilhelmus aan. Met hartelijk handgewulf dankten de vorstelijke bezoeksters voor deze spontane hulde. Van het stadhuis reden de vorstinnen daarop naar het sta tion, waar Zij met den trein om halfzes naar Apeldoorn vertrokken. KIND VERDRONKEN TE ZUTPHEN. Gisteravond is uit de Helbergschebeek te Zutphen het lijkje opgehaald van het vierjarig knaapje Notten, dat sinds gister middag 1 uur werd vermist. Het kind is van het z.g. melkbruggetje, over deze beek, te water geraakt en ver dronken. o BEKNELD GERAAKT. Gisteravond is te Den Bosch de 45-jarige rangeerder J. van Vught op het station tusschen twee wagons bekneld geraakt en vrijwel onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd. NEDERLANDSCH SCHIP IN VLAMMEN. VOLKOMEN UITGEBRAND OP DEN RIJN BIJ DUISBURG. Volgens berichten in de bladen is Woens dagmorgen aan den Homburger-oever te Duisburg in het Nederl. schip „Standard 61" van de DuitschAmerik. Petroleum-maat- schappij brand ontstaan. Zware rookwolken stegen op, die de bemanning noodzaakten van boord te gaan, hetgeen zij in allerijl deed. Ondanks de snelle vlucht echter zouden de kapitein, een matroos en een aan boord vertoevend douane-ambtenaar nog zware brandwonden hebben bekomen, die hun op neming in een ziekenhuis noodzakelijk maakten. Door laveerend wegsleepen van het schip trachtte men het uit den vaar geul te halen, om gevaar voor andere sche pen te voorkomen. Als een geweldige fakkel dreef de brandende boot over het water, tot het eindelijk aan den Duisburgschen oever, nabij de monding van de Ruhr aan land gezet werd. Eerst toen kon de brand weer met krachtige middelen ingrijpen en het vuur blusschen. Het schip is volkomen uitgebrand, de oorzaak van den brand is onbekend. o MEISJE VERDRONKEN TE EGMOND AAN ZEE. Gistermiddag is de veertienjarige Alida Velzeboer uit Heiloo, die met haar broertje en een vriendinnetje aan het Zuiderstrand te Egmond aan Zee in zee gegaan was in een mui geraakt en verdronken. De red dingspogingen van de Egmonder reddings brigade faalden, daar men de drenkelinge niet meer kon vinden. Na een half uur spoelde het lijkje aan het strand aan. Tevergeefs heeft dokter C. Belonje nog lan gen tijd getracht de levensgeesten op te wekken. o BUITENLANDSCH GEMENGD. DRENKELING DOOR EEN PAARD GERED In een dorpje van Zuid-Moravië heeft zich een geschiedenis afgespeeld, waarbij een paard een heldenrol vervulde. Een landheer had zijn stalknecht met ec-nige paarden naar de nabijgelegen ri vier gestuurd om ze daar te laten baden. De knecht bleef op een der dieren zitten, toen hij ze zachtjes aan in het water dreef. Na korten tijd was het paard, waar op hij zat, reeds zoover van den oever, dat het geen grond meer onder zich had en het dier begon te zwemmen. Door ae on gewone bewegingen van het paard ge raakte de berijder, die de zwemkunst niet machtig was. echter te water. Zoodra het paard zich vrij voelde, zwom het in de richting van den oever, terwijl de knecht door den stroom werd meegevoerd. Op het angstig hulpgeschreeuw van zijn meester keerde het beest zich evenwel plotseling weer om en zwom den knecht achterna. Weldra was het zoo dicht bij den dren keling, dat deze zich aan den staart kon vastgrijpen. Toen het dier voelde, dat het VAN DEN HEER A. VAN MUYDEN. Morgen hoopt de heer A. van Muijden te Leiderdorp den dag te herdenken waar op hij 50 jaar geleden werd benoemd tot voorlezer bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Tevens zal het dien dag 50 jaar zijn, dat de heer van Muijden geheel op eigen ini tiatief een Zondagsschool heeft opgericht, waarvan hij thans nog de leider is. Dc heer van Muijden, die 3 April 1858 te Leiderdorp werd geboren en thans dus 78 jaar is, heeft bovengenoemde functies steeds met groote toewijding vervuld, zon der ook maar een enkele keer te verzuimen De jubilaris was 40 jaar godsdienston derwijzer te Katwijk. Te Leiderdorp be kleedde hij nog verschillende functies in het Kerkbestuur. Ondanks zijn hoogen leeftijd verricht de heer van Muijden nog met groote liefde zijn taak en zou niet gaarne daarvan scheiden! Het spreekt vanzelf, dat het Kerkbe stuur het werk van den jubilaris gedu rende deze halve eeuw op hoogen prijs stelt. Naar wij vernemen, zal de huldiging van den heer v. Muijden plaats hebben op Dinsdag 8 Sept. a s. des 's avonds om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk. veer een meester had. zwom het dadelijk in de richting van den oever terug. De toegeschoten helpers hadden niets anders te doen, dan den drenkeling, die het bewustzijn reeds dreigde te verliezen, weer tot zichzelf te brengen. o BOM ONTPLOFT. Nabij Athene is tijdens proefnemingen met in Duitschland vervaardigde bommen, een dezer bommen door tot nog toe onbe kende oorzaak ontploft. De vertegenwoor diger van de Duitsche firma werd gedood, verscheidene Grieksche officieren werden gewond. fc man achter de schermen, die als een Ruchtbaar dirigent de tragische en span- ontwikkeling van het menschelijk km waaraan de nieuwe uiterst ster- ujafllm „Slotaccoord" met Lil Gago- Maria v. Tasnady, WiUy Birgel en de jwgdige Peter Bosse zoo rijk is als vare doet aanzwellen, om tenslotte tot harmonieus einde te geraken is als jjele van zijn vakgenooten van het too- tot de film gekomen. "«lef Sierck's naam heeft gedurende jaren als Intendant en regisseur op "Programma van den Stadsschouwburg a-J'Pzig geprijkt. Hij is een energieke 'ln°e man. wiens Moeder een Deensche is. geweldig tempo, de steeds "weer £ve' b'rhegrensde mogelijkheden der j*unst trokken mij aan, zoo zegt hij. kunst, die nog midden in haar ont wikkelingsproces staat, waarbij zich steeds weer nieuwe verrassingen voordoen, alleen al door de belangrijke technische verbete ringen, die worden gevonden en aange bracht het probleem der stereoscopische en gekleurde film laat ik dan nog daar heeft my uit het theater weggehaald. Als wij over het technisch en organisa torisch probleem der filmkunst komen te spreken, welker overwicht toch juist den aanvankelijken tooneelregisseur zoo bij uitstek imponeeren zal, keek Sierck pein zend voor zich uit. „Bij de film is de tech niek voor mij alleen een hulpbrug, nooit doei op zichzélf", aldus Sierck. Ik ben ook niet bereid ter wille van de technische opzet welke concessie dan ook aan den artistleken kant. te doen. Wij Duitschers voelen ons in 't algemeen sterk tot de techniek aangetrokken. Men heeft ons wel eens het volk van ingenieurs genoemd, om tegenover het problematieke, dat min of meer verborgen in ons sluimert, dezen kant van ons wezen in het licht te stellen. Maar deze neiging, om tot in de kleinste kleinigheden alles tot in de puntjes ver zorgd te hebben, dat. „nette" van ons wer ken, kan gevaariyk zijn, als het, als leer aangenomen, het wezenlijke van een kunst in de knel doet komen, Ik hoor liever het verwijt, dat mijn werk film-technisch te wenschen overlaat, dan dat het artistiek niet aan de te stellen eischen voldoet. Ze ker, we mogen niet vergeten, dat de film een optische kunst is, wier wetten juist door de technische hulpmiddelen bepaald wordt. Maar voor mij, als oude theaterrot als ik het zoo eens zeggen mag is en blijft toch de grootste en meest verant- woordeiyke maar toch ook weer mooiste opdracht voor den regisseur: de leider der spelers te zyn. Door overdrijving vervalt menig regis seur in de fout, den artisten alles voor te spelen, iedere mimiek, iedere geste te be palen. Moet men niet veeleer bescheiden, zichzelf beperkingen opleggen en slechts trachten, dat, waarmee men bezig is, in het juiste kader te plaatsen? De film is zoo ontzettend reajistisch en dermate on verbiddelijk in het blootleggen van het diepste wezen der spelers, dat het tot dis sonanten lelden moet, als zy ook maar een haarbreedte van hun ware persoon- ïykheid doen schitteren. Als wy regisseurs steeds maar weer probeeren ons niet tot ontplooiing gekomen acteurschap op an dere personen over te brengen, moet het tot conflicten komen, waarmee de film kunst niet gediend is. Aan den eenen kant staat dat, wat ik mij van de rol heb voor gesteld, aan den anderen kant een ander, een nieuw mensch. Een synthese laat zich alleen dan vinden, wanneer de regisseur er in slaagt de spelers zoo te bezielen, dat zij zich geheel in hun rol inleven. De film, die de spelers zoo gemakkelyk tot een bepaald type doet verstarren, biedt daarentegen toch mogelükheden te over, de veelzydigheid van den begaafden artist geheel te ontplooien. Men denke slechts aan de rol van Lil Dagover in „Slot accoord". en die van een geheel ander genre is, dan we van haar gewend zyn. De regisseur mag de teugels niet uit handen laten vallen, maar anderz'yds mag de spe ler ze niet voelen, als het er om gaat zyn talent te ontplooien. De regisseur moet de man achter de schermen blijven". treden: Gustav Ucicky, Kar] Hartl, Paul Martin, Georg Jacoby, Detlef Sierck, Reln- hold Schünzei, enz. Van de 26 films zyn er thans reeds vijf in circulatie en wel „Der Bettelstudent", „Slotaccoord". „Incog nito", „Chantage" en „De Eeuwige strüd". Met drie films is men nog bezig, n.l. „Ge lukskinderen" met Lilian Harvey en Willy Fritsch, „Achtung Verrater" en „Stand- schütze Bruggler". Van de overige films noemen wij nog twee films met Hans Al- bers, één in het genre van „Goud", de an dere in dat van „Bommen op Monte Carlo" „Hofkonzert" een grootsche operette met onzen landgenoot Joh. Heesters en Martha Eggerth; twee groote films met Anny Ondra onder de bevoegde leiding van Lamac; Reinhold Schünzei regisseert het belangryke filmwerk „Das Madchen Irene", waarvoor buitenopnamen gemaakt zullen worden in Londen, Parijs en Monte Carlo. Karl Ludwig Diehl en Lil Dagover vervul len de hoofdrollen. De bekende roman „Und du mein Schatz fahrst mit" zal on der regie van Georg Jacoby worden ver filmd. Franz Doelle schreef de muziek. Marika Rökk vervult de hoofdrol. Ook noemen wy „Rit in de vrijheid" met den eminenten acteur Willy Birgel met naast zich Hansl Knoteck, Viktor Staal. René Deltgen e.a.; „De man zonder Vaderland" met Willy Fritsch. Kathe Gold, Willy Bir gel e.a.; „Die Kreutzersonate", de beroemde roman van Leo Tolstoi zal worden ver filmd met in de hoofdrollen Lil Dagover en Albrecht Schoenhals en andere belang rijke films. selijken sfeer brengen. Het is Ruby's do mein en Al zou zich niet graag met de huishouding willen bemoeien. Het huis ligt prachtig in een vallei midden tusschen de walnoten en sinaasappelaanplantingen. Al behandelt zelf zyn sinaasappelen en iedere appel wordt in een papiertje verpakt, waarop 'n afbeelding van Al, als „Mammy- singer". staat gedrukt. DE NIEUWE UFA-PRODUCTIE. In het seizoen '36'37 zal de U.F.A. zich bepalen tot drie beproefde succesvolle genre's. In de eerste plaats tot moderne films met vraagstukken en problemen van dezen tyd; verder tot luchtige vroolyke operettes en tenslotte verschillende span nende crimineele films. De lijst van pro minente filmsterren, die uitsluitend voor de Ufa werkzaam zyn, luidt als volgt: Hans Albers, Lilian Harvey, Willy Fritsch, Anny Ondra. Joh. Heesters,. Carola Höhn, Gustav Fröhlich. Hansi Knoteck, Marika Rökk, Viktor Staal, Heli Finkenzeller e.a. Verder zullen nog aan de productie 1936 1937 medewerken: Martha Eggerth, Fritz Kampers, Paul Kemp, Ida Wüst, K. L. Diehl, Lil Dagover, Lida Baarova enz. Er zullen dit jaar 26 films worden vervaar digd, waarbij o.m. als regisseur zullen op IETS OVER AL JOLSON. „The Singing Kid" is ook burgemeester. Populaire filmsterren hebben over het algemeen weinig „vrije" tyd. Doch van alle filmsterren is Al Jolson toch wel een van de meest geoccupeerden. Zijn werkzaam heden strekken zich niet alleen uit tot de film, integendeel, de filmproductie beslaat nog niet eens de helft van zyn werkzaam heden. Slechts weinigen zullen weten, dat Al ook supervisor is bij Warner Bros. Bo vendien bewerkt Al Jolson al zyn „songs", die hij voor de film, radio en gramofoon moet zingen. Dat neemt ook een niet onbe- langryk gedeelte van zyn tyd in beslag. Ook is zijn werk op liefdadig gebied alge meen bekend. Dit kost behalve geld. ook tyd. Zoo rest hem slechts héél weinig tyd om in den huiseiyken kring door te bren gen. Al moet tenslotte tyd vinden om zich met zyn zoontje te kunnen bemoeien, lichaamsontspanning te beoefenen en met zyn vrouw, Ruby de toekomst van hun één jarigen zoon te bespreken. Al was voor jaren een reizend artist. Als hij geld had. sliep hy in de duurste hotels. Zat hy op zwart zaad, dan paste hy zich volkomen by zyn toestand aan Maar het rondtrekken beviel hem niet. Hy wilde al- tyd een eigen „home" hebben. Sinds hy bij de film is, heeft hij een eigen huis, in Encino, Calif, van welk plaatsje hy zelfs burgemeester is. Onoodig te verklaren, dat hem dat óók nog tyd kost. Het is een door zyn eenvoudigen styl aantrekkelyk buitenhuis, dat door burge meester Jolson wordt bewoond. De goede smaak van de Jolsons, speciaal van Me vrouw Jolson, komt hier tot uiting. Smaak vol ingericht gaat er een bekoring van uit, die het den door Al zoo gewenschten hui- Al brengt zyn avonden door met het waarnemen van zyn burgemeesters-ambt. Het is een feit, dat Al de eenzaamheid ver afschuwt. Hij ziet zich graag omringd door zyn vrienden, daar hy alleen gauw zwaar moedig wordt. Hy waardeert goede moppen en is altyd bereid ze te koopen, om ze in zyn films of radio-uitzendingen te lancee- ren. Voor alles is hy een „mensch" en een harde werker. Hij stichtte een vereeniging onder de filmartisten, ter ondersteuning van aan lager wal geraakte acteurs. Ook schenkt hij jaarlyks groote sommen aan weeshuizen. Al Jolson bekleedt reeds gedurende vyf- en-twintig jaar een voorstaande positie in de Amerikaansche amusements-wereld. En zulk een positie kan een man niet behou den. als hij zyn werk niet ernstig opvat. De menschen te doen lachen, is een serieus beroep en slechts weinige menschen besef fen dat! En nu Al heden ten dage reeds het top punt van zijn roem is overschreden, heeft hij nog steeds zijn filmopnamen, radio uitzendingen, reizen door Amerika en zyn verbintenissen op Broadway. Weinig vrijen tijd heeft hij tot zyn beschikking, maar hij vindt zijn voldoening in zyn werk, hy heeft een vrouw en een zoon, die hy boven alles liefheeft en een gezellig home. Hy is een harde werker, maar een geluk kig mensch!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13