KERK- EN SCH00LNIEUW5 [EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 28 Augustus 193€ UIT DE RIJNSTREEK ZEEPVLOKKEN UIT DE OMSTREKEN PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 AUGUSTUS. BENTHUIZEN. üed. Herv. Kerk: Voorm. halftien (o.t.), is Hoefft van Velsen van Ter Aar; nam. 6 uur, ds. Bleshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 tor. ds. van Stuijvenberg. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. lalfzeven, ds. Klüsencr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. jslfzeven, ds. Dam. Evang. Lul-h. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Pel Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. talfzeven, leesdienst, BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. B. nn Ginkél van Gouda; nam. 6 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Ohr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en aam. 6 uur, mej. Ruiters van Apeldoorn. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. 10 uur, ds. Thomsen. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer Visser van Rotterdam. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Vriellnk. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ver taal. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en uam. 6 uur, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, cand. Geuchles. R.K. Kerk: Vroegmis voorm. halfacht, pater Adelbertus Ruyschenaars O.F.M.: pleohtige Hoogmis voorm. halftien, pastoor s; Lof nam. halfacht, pastoor Buys. KATWIJK AAN ZEE. Zaal voor Ohr. Prot. Belangen: Voorm. 10 uur. ds. Broeyer. Geref. Kerk: Voorm. halfnegen en nam. halfvijfds. Ingwersen: voorm. halfelf en urn. halfzeven, ds. A. van Wijngaarden ■an Groningen. Geref. Gem. Remisestraat)Voorm. 10 nam. 5 uur, leesdienst. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur, ds. A. J. ran Wijngaarden. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. L. W. tan Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht, ds. Mulder van Alphen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en 11 uur, ds. de Bruijn van Alphen; nam. half leren. ds. J. H. Vrielink van Koudekerk. Geref. Kerk: geen opgave. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. H. Mondt van Zelhem. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer de Wit, cand. te Amsterdam. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, fie heer van Scherpenzeel. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer Eveleens; nam. 7 uur, ds. Hovy van Wljk- aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfvier, ds. Smilde. Ohr. Geref, Kerk: Voorm. halfelf en nam. t uur, leesdienst. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Soort, OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, de heeï Streefland. Pauluskerk: Vooim. 10 uur, ds. J. Lang- fflan van de Lier; nam. 5 uur, geen dienst. Willem de Zwijgerkerk: Voorm. halfelf, dr. Boersema. SASSENHEIM. Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. ftas van Katwijk-aan-Zee; nam. 5 uur 'jeugddienst), ds. J. van Noort van Noord- wijkerhout. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. Kuiper. Ohr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. H. Jansen van Den Haag. Pinkstergemeente: Hedennam. 8 uur. taster van der Wouden van Rotterdam; zondagvoorm. 10 1/4 uur en nam. halfacht, eienst. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. Hoeufft van Velsen; nam. halfacht. lees dienst, Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Warnink. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 Uur. ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema: Maandagnam. 7 uur (Her denking Koninginnedag), ds. IJsbrands 'dn Terheyden. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. lalfzeven, ds. L. Vroeg-in-de-WelJ. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, "s. Smidt. ®ir. Afg. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. aaifzeven, leesdienst. WARMOND. jNed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, ds. ten nam. halfzes, dr Honders. UK'evietkerkVoorm. 10.05 uur, dr. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. A. "ouw van Den Haag. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Batelaan van Bodegraven; nam 7 uur, ds. J. J. Poot van Bunschoten. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer Schalekamp van Bergen-op-Zoom. ZOETERMEER. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, dr. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk' Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, preeklezen. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, leeskerk. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waar heid: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 7.15 uur, ds. Leenmans van Ede. Vereen, van Vrijzinnig Hervormden: geen dienst. ZOETERWOUDE. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Stroo van Koudekerk. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Dussen (Br.) J. C. Hooy- kaas, cand. te Wassenaar, die dit beroep ook aannam; te Harllngen Th. E. v d. Brug te Oosternieland; te Stavenisse J. G. R. Langhout te den Bommel. Bedankt: Voor Loosduinen (2e pred.pl.) J. Sloos te Oudega (W.i; voor Wierden K. v. d Pol te Boven-Hardinxveld. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De tweede zitting. Gisteren heeft de Generale Synode der Geref. Kerken in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam haar tweede zitting gehouden. De morgenvergadering ging geheel heen met toespraken van afgevaardigden van Buitenlandsche Kerken. In de middagzitting kwamen verschil lende bezwaarschriften over de uniformi teit inzake de Liturgie, het Huwelijksfor mulier. de prediking en leer in de Geref. Kerken, de uitspraak van een vorige Gen. Synode inzake het kiesrecht der vrouw, de positie der hulppredikers aan de orde, waarover alle rapporteurs optraden de hee ren prof. dr. F. W. Grosheide van Amster dam, ds. N. Duursema van Nieuw-Amstcr- dam, prof. dr. V. Hepp van Amsterdam, ouderling L. Nijdam van Woudsend en ouderling R. Zuidema van Goes. De mees te bezwaarschriften werden niet ontvan kelijk verklaard. Ds. A. Scheeie van Kapelle-Biezellnge bracht rapport uit -over verschillende zen dingszaken als: Zendingsstudie onder studenten, het examen naar art. 4 der Zendingsorde. en het Zendingsbureau: ds. S Idema van Wlnsum over den Zending studieraad, die wederom met een bijdrage van f. 350.per Jaar zal worden gesteund Ouderling J. F. Heemskerk van Middel burg over de visitatie der zendingsposten en ouderling R. Mlddelveld van Ruiner- wold over den te verleenen steun aan dr. E. Verwiebe, die in dienst der Rijnsche zending arbeidt. Aan de discussie over deze zaken namen deel de leden. ds. D. Hoek van Enkhuizen, dr. K. Dijk van den Kaag. ds. W. Breukelaar van Santpoort en prof. dr. G. M. den Hartogh van Kampen. Ds. N. Duursema rapporteerde ook over een voorstel van ds. J. H. Jonker te Wer kendam tot wijziging van art. 69 der Ker kenorde in betrekking tot het zingen van de Eenige Gezangen, die de vorige Gen. Synode met een 20-tal heeft uitgebreid en over een voorstel van de classis Almkerk dat de Synode zich uitspreke of het in de vrijheid der kerken staat de Eenige Ge zangen te gebruiken ja dan neen. Het voorstel van ds. Jonker werd afgewezen, terwijl de Synode uitsprak te willen gaan in de richting door de vorige Synode ter zake blijkbaar bedoeld. ALPHEN. ADRES AAN B. EN W. Ds. Th. M, LORAN. Ds. Th. M. Loran, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Brielle zal op medisch ad vies emeritaat aanvragen-. Ds. Loran. die van een ernstige ziekte herstellende is, werd geboren 24 Febr. 1878 en in 1901 can- didaat in Noord-Holland. 4 Mei 1902 aan vaardde hij het predikambt te Druten. Vandaar ging hij in 1913 naar St. Philips- land. welke standplaats in 1919 met de Lier verwisseld werd. Sedert 22 Aug. 1926 dient ds. Loran zijn tegenwoordige ge meente. VEREENIG1NG LEERAREN MIDDELBAAR ONDERWIJS. In de gistermiddag voortgezette alge- meene vergadering van de vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, heeft dr. S. Elzinga, inspecteur bij het voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs, een Inleiding gehouden over: „de hoogere burgerschool als school gemeenschap". De voorzitter heeft den inleider uit naam van de vergadering dank gebracht voor zijn rede. Op voorstel van het hoofdbestuur heeft de vergadering den heer H. Oberman uit Rotterdam onder acclamatie tot lid van verdienste der vereeniging benoemd, voor welke benoeming de heer Oberman harte lijk gedankt heeft. De verslagen werden zonder discussie goedgekeurd. Uit het jaarverslag van het hoofdbestuur blijkt, dat het aantal gewone leden aan het einde van het afgeloopen jaar 1500 be droeg, het aantal leden van verdienste 3. het aantal eereleden 16 en het aantal bui tengewone leden 243. De vergadering aanvaardde met alge- meene stemmen het voorstel van het hoofdbestuur om de volgende algemeene vergadering in Apeldoorn te houden. Nadat nog eenige punten van de agenda waren afgedaan, sloot de voorzitter de vergadering tot heden. Inzake wijziging der Steunregeling Door de R.K. Volles bond. afd. Alphen aan den Rijn; de Alphensche Bestuurdersbond, te Alphen aan den Rijn; de Chr. Besturen bond, afd. Alphén aan den Rijn en de R.K. Volksbond, afd. Aarlanderveen werd aan D. en W. dezer gemeente heden onder staand adres gericht: dat zij door de publicatie van de wijzi gingen, die ingevolge besluit van Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken in de steunregeling moeten worden aan gebracht, zeer onaangenaam werden ver rast; dat immers sedert de verlaging, die op 1 Juli 1934 werd aangebracht, de aan de werkloozen verleende steun uiterst schriel moet worden genoemd, zoodat in vele ge vallen zelfs niet in het allernoodzakelijk ste op eenigszins voldoende wijze kan wor den voorzien; dat zij daarom met reden meenden te mogen verwachten, dat niet dan bij aller uiterste noodzaak nog aan de regeling zou worden getornd, wijl er veel meer aanlei ding was om hier en daar verbeteringen aan te brengen; dat zij daarom met waardeering hebben kennis genomen van die veranderingen, welke er toe zullen leiden het bestaan der arbeiders met lagere loenen en met de grootere gezinnen wat minder moeilijk te maken dat deze verbeteringen evenwel over schaduwd dreigen te worden door de ge volgen, welke voor tal van werkloozen zijn tc vreezen van de afschaffing van de huur- bijslag en het naar beneden brengen van de steun voor langdurige werkloozen; dat de Regeering van de afschaffing van de huurbijslag weliswaar aanmerkelijke verlaging der woningburen verwacht, maar dat dit, gezien de geringe voorraad van goedkoope arbeiderswoningen een illusie moet worden genoenid, waarvan de onmo gelijkheid om haar tg verwezenlijken zwaar op de betrokken werkloozen zal komen te drukken: dat de bereidverklaring tot medewerking aan het bouwen van goedkooper arbeiders woningen, gesteld dat deze in de practijk wat zou gaan beteekenen, eerst na geTui- men tijd eenige verlichting van de druk zou kunnen veroorzaken, zoodat in elk ge val minstens gedurende dien tijd de be trokken werkloozen' dien druk zullen moe ten ondervinden; dat vooral ook de dreigende verlaging "oor langdurige werkloozen, voortvloeiend uit de berekening van hun steunbedrag naar de vastgestelde standaardloonen, voor duizenden een zeer willekeurige onbillijke iroreele en financieels slag zal beteekenen; dat een dergeijke maatregel, indien wel licht wenschelijk voor z.g- beroepswerkloo- ?en, niet te verdedigen valt tegenover de talrijke slachtoffers "Van de huidige econo mische situatie, waffnttm zij met de beste wil niets veranderen kunnen; dat zij met het oog op een en ander uw college beleefd verzoeken wel te willen overwegen of Zijnerzijds bij de Regeering geen stappen behooren te worden gedaan om te trachten het voor vele werkloozen dreigende onheil alsnog af te wenden, door intrekking te verzoeken van de besluiten inzake afschaffing van huurbijslag en standaardloonen voor langdurige werkloo zen, of wat de afschaffing van de huur bijslag betreft te verzoeken deze voor de werkloozen onschadelijk te maken door wettelijke maatregelen tot huurverlaging en (of) krachtige aanbouw van goedkoope behoorlijke arbeiderswoningen. Het a.s. afscheid van den heer Maaskant. Het officieele afscheid van den heer A. Maaskant als hoofd van de Mulo-school met den Bijbel zal. naar het zich uit oud-leer lingen gevormde afsehieidscomité ons mede deelt, plaats hebben morgenmiddag half vier in het gymnastieklokaal dezer school. Bij deze gelegenheid zal tevens het blijk van waardeering der oud-leerlingen aan den heer Maaskant worden aangeboden. Op den Korsteekterweg werd de drie- wielige beladen bakfiets van den groenten- handelaar V. aangereden door een auto van P. uit Leiden. De bakfiets werd beschadigd, terwijl een groot gedeelte der lading in de langs dien weg gelegen sloot terecht kwam. Door den 34-j. handelsreiziger L. A. Z. uit Den Haag, werd in de Julianastraat met zijn auto achter elkaar 2 stilstaande andere auto's aangereden, die beiden wer den beschadigd. De autobestuurder die slechts nog eenige dagen in het bezit van een rijbewijs bleek te zijn. deed toezegging de schade te zullen vergoeden. De aannemer S. Tr. werkzaam op een bouwwerk in de Van Eeghenstraat had het ongeluk aan het hoofd te worden getrof fen door een balk, waarbij een spijker in een neusgat drong. T. die boven op een stelling stond en bewusteloos werd, kon gelukkig worden gegrepen, anders zou hij bovendien nog naar beneden gevallen zijn. Hij kwam spoedig bij; dr. Pilon verleende hem de eerste hulp. o BODEGRAVEN. De Floralia-tentoonstelling der schooljeogd De openbare school krijgt weer haar Jaarlljksche Floralia-tentoonstelling. Dat is een tentoonstelling, die steeds omstreeks Koninginnedag wordt gehouden van de kweekproducten van de schooljuegd. Deze krijgt in het voorjaar allerlei stekjes mee naar huis en kweekt deze in den loop van den zomer thuis op, om dan eind Augustus de opgekweekte planten weer mee te bren gen waarna prijzen worden uitgereikt voor de mooiste planten. Van jaar tot jaar is deze tentoonstelling grooter geworden. Eerst was het een een voudige in het gymnastieklokaal, het vol gend Jaar was dat lokaal omgetooverd in een tuin, het daaropvolgende waren er al weer zooveel meer planten, dat twee lo kalen noodig waren en dit jaar belooft het iets zeer bijzonders te worden. Nu gaat de expositie naar de open lucht en voor dat doel is men bezig het groote betegelde schoolplein in te richten tot een prachtig bloemenpark. Dat was een ontzaglijk werk en ook alleen mogelijk door de groote toe wijding van het hoofd der school, de heer A. SchuHng en verschillende belangelooze medewerkers. Vijftig wagens aarde zijn aangevoerd, honderden graszoden, tiental len wagens grint voor de paden, terwijl door de waterleiding in het midden een groot betonnen basin is aangelegd, waarin een fontein, temidden van gekleurd licht omhoogspuit. Het wordt iets prachtigs! Hoe mooi moet het worden, wanneer alles gereed is en wanneer de talrijke lampen hun indirect licht op de planten richten. Het zal er ongetwijfeld enorm druk wor den. De tentoonstelling is open heden avond, Zaterdagmiddag en -avond en Maandagmiddag. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Aanbieding gemeenterekening Benoeming gemeente-ontvanger. De raad vergaderde. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende met gebed. De notu len van de vorige vergadering werden on veranderd vastgesteld. Schrijven van dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland, waarbij vergunning verleend wordt tot vervanging van den Vrlezenbrug door een duiker. Eenige brie ven van Ged. Staten waarbij wijzigingen van de gemeentebegrooting 1936 goedge keurd teruggezonden worden. Jaarverslag van den keuringsdienst voor vee- en vleesch te Leiden over 1935. Aangeboden werd de gemeenterekening dienst 1935. Gewone dienst ontvangsten f. 32.463,30, uitgaven f. 31.301,59, batig slot f. 1161.71. De voorzitter zelde dat dit batig slot echter wel zal veranderen in een nadeelig slot van f. 90,19, daar de laatste 30"/» extra bijdrage uit het werkloosheids-subsidie fonds ad f. 441,90 en de laatste 30%> belas- tingbijdrage ad f. 810 wel niet ontvangen zullen worden. Tot leden van de commissie van onder zoek der rekening werden benoemd de heeren P. Jansen, G. Bergshoef en N. Dis seldorp, die allen hun benoeming aan namen. Tot schoonmaakster der o.l. school werd met alg. st. benoemd mej. Z. M. Buurman. De heer A. C. Westen werd hierop met alg. st. tot gemeente-ontvanger benoemd. Aan de Vebo te Leiden werd een subsi die verleend van f. 10. De raad besloot te voldoen aan eenige opmerkingen van Ged. Staten inzake de gemeenterekening dienst 1935. Vastgesteld werd een besluit tot wijzi ging van de begrooting 1936. Op voorstel van B. en W. besloot de Raad aan de Kroon ontheffing te vragen van de verplichting tot het benoemen van capltulanten in enkele gemeente-betrek kingen. Bij de rondvraag bracht de heer Jansen hulde aan B. en W. voor het vele, dat in de laatste jaren ter verfraaiing der gemeente is gedaan. Spr. betreurde het echter dat de wegslooten in zulk een vervuilden toe stand zijn geraakt. HIJ verzocht B. en W. om hierop enkele keeren in het jaar te .willen letten. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak de aandacht van B. en W. reeds heeft. De eigenaren, die onderhoudsplichtig zijn, zijn reeds aangeschreven. De gemeente zal de sloot langs den weg voor de heift laten kroozen door werkloozen. De heer Compeer vroeg waarom de vroe gere gemeentewerkman ook met bij deze werkzaamheden te werk is gesteld. De voorzitter zeide, dat alleen werkloozen die ondersteund werden dit werk doen, zulks in verband met de financiën de gemeente. Daarna sluiting. TER AAR. AUGURKEN NAAR DE VUILNISBELT. Weer een mislukt jaar voor den tuinbouw. Gelukkig is ons dit jaar het schouwspel, dat duizenden zakken goede boonen naar de vuilnisbelt verhuizen bespaard geble ven, doch de laatste weken gaat het met dc augurken en de tomaten dien kant uit. Nabij Papenveer ligt reeds een reusachtige hoop augurken op een terrein gestort, welke nog steeds aangroeit. Liet het resul taat van de oogst in dit seizoen zich aan- keüjk nogal vrij gunstig aanzien, thans kan met zekerheid worden geconstateerd, dat het voor den tuinbouw weer een mis lukt jaar is geworden. Waarschijnlijk zal het totaal finantieel resultaat weinig ver schillen van het vorige iaar. En toen was alreeds een minimum bereikt van pl.m. f. 350.000.tegen ruim een millioen gul den in normale jaren! Het ziet er voor den tuinbouw vooralsnog donker uit! Een onfortuinlijke dag! Een tuinder, die een bedrag van f. 185. bestemd voor landhuur en dergelijke uit gaven had weggestopt in de jas van een van zijn zoons, welk kleedingsluk onge bruikt in een kleerkast hing, kwam tot de ontdekking, dat dit geld verloren was ge raakt. Zijn zoon had op een gegeven mo ment de jas gebruikt en het geid, dat ge borgen was in een portemonaie, zou uit de jas moeten zijn gevallen, toen deze over het stuur van een fiets hing. De politie stelt een onderzoek in naar deze historie. Installatie Hoofd der Ned. Herv. School In de lokalen der Ned. Herv. school had de installatie plaats van den heer D. Goed hart van Katwijk aan Zee. ais Hoofd der Ned. Herv. School te Ter Aar. De kinderen waren in een tweetal lokalen samenge bracht. Behalve het personeel waren te genwoordig het schoolbestuur en de eere voorzitter, ds. Hoeufft van Velsen. Deze laatste opende de samenkomst met gebed. Voorts heette hij het nieuwe hoofd van harte welkom en sprak de hoop uit, dat de Heere den arbeid van het schoolhoofd mocht zegenen. De secretaris van het schoolbestuur, de heer J. Bogerd sprak hartelijke welkomstwoorden namens het bestuur. De heer Kerkhoven verwelkomde den heer Goedhart namens het personeel, \aarop het, nieuwe schoolhoofd werd toe gezongen de zegenbede uit Psalm 134. De heer Goedhart verbond zich daarop tot hoofd der school met een toespraak tot bestuur, personeel en kinderen. Voor warm en koud water. Hoogste vetge halte. Voor Uw fijne was. Per q pak van 500 gram I# CT. 8214 (Ingez. Med.) WARMOND. Haagsche weeskinderen op bezoek. Ongeveer 700 Haagsche weeskinderen be zochten onze gemeente. Te één uur arri veerde een extra trein aan het station, waar ter begroeting aanwezig waren de burgemeester, de beide wethouders, de voorzitter van de Oranje-commissie en de Warmondsche Fanfare. Voorafgegaan door het muziekcorps trok men door de feeste- liik versierde straten naar de havens van de heeren A. Oudshoorn en N. Kieken, die het comité een boot beschikbaar hadden gesteld om een rondvaart over de Kager- plassen te maken. De kinderen kwamen uit de navolgende Inrichtingen: Groenenstein: Cristina stichting: Isr. Weeshuls: Blauw Kruis; Tehuis voor Onbehuisden: Wees huis Hooftskade: Huis van Barmhartigheid: Leger des Hells: Weeshuis Warmoezier- straat: Kinderhuis St Vincentius: St. The- resia stichting: Kinderhuis Geraniumstr.. dus kinderen van alle gezindten. Na de rondvaart werden de kinderen feestelijk onthaald op de beide jachthavens, waar hulpvaardige handen de commissie terzlide stond o.a. mevr. Oudshoorn, mevr v. d. Steur. mevr. Kieken en vele anderen. Ver volgens werden op het havenplein kinder spelen gehouden zoodat de kinderen volop konden genieten Toen de kinderen rijkelijk waren voorzien van lekkernlien en moe gespeeld waren, nam de voorzitter van het comité de heer C. Snetlage het woord om in de eerste plaats dank te brengen aan B en W. van Warmond, die door hun te genwoordigheid getoond hadden met het werk van het comité ten zeerste te zijn in genomen. Verder bracht sDr dank aan de heeren Oudshoorn en Kieken, die geheel belangeloos de prachtige booten en de havens voor de kinderen hadden beschik baar gesteld. Een bijzonder woord van dank aldus spr.. komt ook zeker het bestuur van de Oranje Vereeniging toe. die. terwijl zij de beschikking hadden over het Muziek corps. dit eenigen tlid hadden willen af staan om de kinderen tijdens hun rond gang naar het station te vergezellen. Ook de leden van het Wannondsch Politle-corps kregen een woord van lof. zoomede de leden van het uitvoerend comité. Met een driewerf hoera sloot spr. zlln rede Hierna nam de burgemeester het woord om de kinderen hartelijk toe te spreken. Volgens spr. kon geen kennis in Warmond gevierd worden wanneer de Haagsche weeskinde ren niet op bezoek kwamen. Spr besloot met den wensch. dat het de commissie gegeven zou zi.in het volgend jaar wederom Warmond met de weeskinderen te komen bezoeken. Hierna werd het Wilhelmus ge blazen. waarna men in optocht naar het station vertrok waar dé extra trein hun weer naar Den Haag terugbracht. Welgeslaagde harddraverij. Evenals andere jaren is ook ditmaal de viering van het Oranjefeest besloten met de traditioneele harddraverij. Wonder bo ven wonder zijn er geen ongelukken ge schied, hetgeen met het oog op de enorme belangstelling zeker te danken is aan de politie. Met recht kan gezegd worden, dat zij haar taak ten volle kent! Het was van het bestuur een goede ge dachte. Jangs de baan een radiografische omroeper en telefoonverbinding te plaat sen, waaraan het keurig verloop en de diverse mededeelingen zeker debet zijn. Wij twijfelen niet, of een ieder zal kunnen ge tuigen, dat deze draverij een succes is ge weest. Met spanning zag men het einde tegemoet, want spannende ritten waren niet van de baan! Het was voor de com missie een moeilijke taak een ieder tevre den te stellen, doch de regeling was uitste kend. Er waren 4 prijzen beschikbaar ge steld t.d. een van f. 200, een van f 75, een van f. 40 en een van f. 15. De navolgende paarden wisten de prij zen te veroveren le prijs Wilhelm, eig. L. v. d. Velde, berijder D. v. Wieringen; 2e pr. de heer Ensing: 3e pr. Johanna Meige naresse mevr. Kramer. 4e pr. gedeeld door „The Great Eva" berijder Ensing (eig. me vrouw Kramer), Sisterbond en Wijnlooper (eig. J. de Vlieger, berijder-eigenaar). Na afloop nam de burgemeester het woord, om in welgekozen woorden het Oranjefeest te besluiten met een „driewerf hoera" voor de commissie. Tevens bood hij met een woord van gelukwensch de prijzen aan. Een bijzonder woord van dank bracht spr. vervolgens aan den heer Vaandrager, den heer De Jaeger en zijn verloofde, die zeer zeker het leeuwenaandeel in het wel slagen van dezen wedstrijd hadden. Ook het eerelid, de heer S. J. Schouten en de muziekvereeniging St. Matthias hadden een woord van lof in ontvangst te nemen. Een luid applaus had spr. in ontvangst te ne men. Vervolgens bracht een der berijders de heer J. Vrijland, uit LJsselmonde, in welgekozen woorden dank aan de commis sie. inzonder aan den burgemeester. Spr. opperde tevens den wensch, dat het be stuur het volgend jaar het zoover zal bren gen, dat niet alleen de omgeving, doch ook de grond groen is, m.a.w. dat de plannen, die in voorbereiding zijn, verwezenlijkt kunnen worden. Tevens drukte spr. zijn groote tevredenheid uit over het verloop. Met een driewerf hoera werd het feest ge sloten. en trok men, begeleid door de to nen der harmonie door het dorp. De kinderen der Schooi met den Bijbel hebben een schoolreisje gemaakt naar Nijmegen en omstreken Deze reis, waarvoor de kinderen zelf spaarden, is uit stekend geslaagd. Een woord van lof aan het hoofd der school, alsmede aan de leid sters en leiders ls op zijn plaats! 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11