AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 27 Augustus 193$ |o^cvO® Eiken dag even „fit".... VRAGENRUBRIEK FAILLISSEMENTEN BINNENLAND groote orders en in het jaar 1906 over schreed het bedrag der bestellingen voor het eerst sedert de oprichting het bedrag van f. 1.000.000. Meer dan f. 1.000.000 bestellingen. Dit bedrag steeg in het volgende jaar zelfs tot f. 1.300.000. In dat jaar was er zóó veel werk, dat op verschillende belangrijke aanvragen niet kon worden ingegaan. Daarna volgde een tijdelijke inzinking: voor het eerst lazen wij in de notulen van 1910, dat 80 a 90 man ihet personeel om vatte toen bijna 450 manll wegens slapte in het bedrijf moesten worden ontslagen. Vooral de Kettlngfabriek leed daaronder. De werktijd werd hier zelfs met één dag per week ingekrompen, de loonen verlaagd en het gevolg was een staking, welke van 1 September tot 16 December duurde. Tot overmaat van ramp zegden de mi nisters van Marine en Koloniëën de sedert jaren bestaande contracten op, doch na moeilijke en langdurige onderhandelingen slaagde de directeur, de heer Haitink erin nieuwe overeenkomsten tot stand te bren gen. zij het ook op minder gunstige con dities. Ondanks dat alles bedroeg het dividend over 1910 nog 8%. Gelukkig bleek, zooals gezegd, de terug val slechts van tijdelijken aard: in 1911 nam het aantal orders weer aanzienlijk toe en werd overgegaan tot den aankoop van een groot fabrieksterrein aan het Buiten- Spaarne nabij Haarlem, alwaar een mon- tagewerf werd ingericht. In 1912 werd het omzetpeil van 1909 weer behaald en in de eerste maanden van 1914 lag zóóveel werk op uitvoering te wachten i voor ruim f500.000dat er geen sprake kon zijn van het aanvaarden van nieuwe opdrachten met redelijken levertijd. De oorlogsjaren. De notulen der oorlogsjaren maken mel ding van de moeilijkheden, waaronder elk bedrijf in dien tijd zuchtte; ongeregelde en onvoldoende aanvoer van grondstoffen, gebrek aan brandstoffen, hetgeen tot ge volg had, dat het bedrijf werd geëlectrifi- ceerd en de fabriek werd aangesloten op het net der gemeentelijke centrale. De montagewerf te Haarlem werd tijde lijk gesloten en de K.N.G. door het Munitie bureau aangewezen voor den aanmaak van noodprojectielen. Ondanks gebrek aan werk in de afdee- lingen scheepsbouw en constructiewerk plaats, bleven de financieele uitkomsten zeer gunstig, zoodat belangrijke reserves konden worden gekweekt. Directeurswisseling. Na een bijna 19-jarig directoraat werd met ingang van 1 Mei 1920 eervol ont slag verleend aan den heer Haitink, wiens plaats werd ingenomen door ing. A. M. Touw. sinds 31 jaar als ingenieur aan het bedrijf verbonden, als technisch directeur en door den heer N. C. F. van Ginkel, procuratiehouder en chef der admini stratie en reeds gedurende 23 jaar bij de K.N.G. werkzaam, als commerciëel direc teur. Onder hun leiding ging het bedrijf een nieuw tijdperk van verhoogden bloei te- moet. De marine verstrekte opdracht tot den bouw van twee pontons en het minis terie van koloniën van zes groote sleep- booten. Gulden jaren. Nadat in de beide voorgaande jaren een crisisreserve was gevormd van f. 100.000. bleef in 1919, na een dividend-uitkeering van 12" j een bedrag van f. 100.000 aan on verdeelde winst over. welke bedragen wer den bestemd voor de vorming ran een vernieuwingsfonds van f. 200.000, terwijl bovendien een bedrag van f. 190.000 on verdeelde winst bleef ter nadere bestem ming van de aandeelhouders. Op het hoogste punt Het jaar 1920 werd voor de K.N.G. een record; de bestellingen beliepen in dat Jaar het kapitale bedrag van f. 3.166.000; het winstsaldo was f. 425.000. De toenemende werkzaamheden maakten den bouw van een nieuwe draaierij nood zakelijk, waartoe dan ook werd besloten. In het tijdvak 19201922 groeide het ver nieuwingsfonds tot f. 800.000, terwijl daarenboven een fonds ..Reserve belangen personeel" werd gevormd, dat in 1922 werd omgezet in een pensioenfonds, hetwelk einde 1924 definitief in werking trad. De nieuwe draaierij gold als een voor beeld van moderne inrichting en werd in 1924 in gebruik genomen. Omstreeks denzelfden tijd werd over gegaan tot de aanschaffing van een nieu we beproevingsmachine van grooter ca paciteit voor de kettlngfabriek. den bouw van een nieuwe smederij en de inrichting van een nieuwe gieterij. Bovendien werd aan de kettlngfabriek nieuwe uitbreiding gegeven. In totaal werd in de nieuwbouw-periode van 1923 tot 1930 aan nieuwe gebouwen en werktuigen besteed f. 1.463.000. terwijl daarop werd afgeschreven voor f. 1.121.000. De kentering. Toch deden zich zoo langzamerhand Symptomen voor. welke weken op een ken tering, Reeds in 1923 deelde de directie mede. dat het er met de werkzaamheden treurig uitzag". Teneinde niet tot ontslag te moeten overgaan, werd besloten tot den bouw van een grooten baggermolen, waar door 6 a 7 maanden werk verzekerd was en welke eerst in 1927 werd verkocht. Daarna werden nog meerdere molens op risico gebouwd en na verloop van korte- ren of langeren tijd afgeleverd. In 1899 begonnen met den bouw van werktuigen voor het baggerwerk, werden in de laatste 35 Jaar ongeveer 250 diverse vaartuigen afgeleverd, waaronder een veer tigtal baggermolens. 10 zuigers, 25 sleep- booten, 120 elevator- en kiepbakken en 50 diverse stoom-, motor- en andere vaar tuigen. Speciaal de baggermolens der K.N.G., waarvan er ook een aantal heeft dienst gedaan bij de inpoldering van de Zuider zee, mogen zich over de geheele wereld in een goeden roep verheugen. In 1926 klaagde de directie in de ver gadering van commissarissen andermaal over het gering aantal bestellingen tegen zeer lage prijzen, waaraan de buitenland- sche concurrentie niet vreemd was Wederom werd een opdracht van twee sleepbooten voor rekening eener Holland- sche firma aangenomen, teneinde het werk volk aan den gang te houden, hoewel bij de aanvaarding reeds vast, stond, dat de bouw een verlies zou opleveren. Het volgende jaarve'rslag gewaagde al Als Ge "AKKERTJES" in huis hebt, hebl Ge nooit„nare dagen". Al staat Ge op met dat onbe haaglijke gevoel van een opko mende migraine, met hoofdpijn of andere klachten die voor vrouwen op gezette tijden echte dog-bedervers zijn, dan zal 'n "AKKERTJE" U dadelijk helpen. kblgens recept von Apotheker Oumont Metalen zak-etui met 3stuks20 cent. Glazen kokertje met 12stuks52cent. 8176 (lagez. Med.) weer van minder gunstige resultaten en nog slechtere vooruitzichten; alleen aan de kettlngfabriek was nog volop werk, maar geleidelijk namen de orders af en de bouw van een zeesleepboot voor reke ning der Argentijnsche regeering was een van de belangrijkste bestellingen der laat ste jaren. Bij het steeds toenemend aan tal schepen, dat uit de vaart werd geno men. kan het geen verwondering wekken, dat de omzet, welke ln 1930 nog f 1.509.000 bedroeg met een winstcijfer van f. 34.000, in het afgeloopen boekjaar 1935 was inge krompen tot f. 578.000 en een nadeellg ex ploitatiesaldo van f. 63.000, Dividend-uitkeer ig heeft sinds 1931 niet plaats gevonden, terwijl de montagewerf te Haarlem reeds verscheidene jaren bui ten bedrijf is. Rest nog te vermelden, dat Ir. A. M. Touw op 1 Januari 1931, na een ruim 40- jarlgen, eervollen staat van dienst, uit de directie trad, welke van dat tijdstip af. alleen wordt gevoerd door den heer N. C. F. van Ginkel, terwijl met ingang van denzelfden datum ir. F. C. Rauwenhoff als hoofdingenieur zijn intrede deed. Deze bleef aan de fabriek verbonden tot 1 Mei 1936. Thans wordt de positie van hoofdingenieur ingenomen door ir. M. C. de Jong. De personeelsterkte, welke in de goede jaren tot circa 600 steeg en ln 1930 nog 500 bedroeg, is onder den druk der alge- meene tijdsomstandigheden teruggeloopen tot ongeveer 250 op 1 Juli JJ. Gelukkig is de financieele positie der X. N. G. allerminst hopeloos en zoover als in 1872, toen liquidatie werd overwogen, is de nood nog niet gestegen. Het stemt zelfs tot groote vreugde, dat zich in de laatste maanden teekenen hebben voor gedaan, welke wijzen op een opleving. De directie is in ieder geval paraat om elke verbetering in het bedrijfs- en industrieele leven op te vangen. Reeds heeft zij het bedrijf in verschillende opzichten aange past aan de gewijzigde behoeften en zich in de laatste jaren ook toegelegd op de vervaardiging van vuilniswagens, rioolzui gers, e.a., zooals bij diverse gemeentelijke reinigingsdienst in ons land (ook te Leidem in gebruik zijn. En nog zeer onlangs heeft zij belangwek kende proeven genomen met het electrisch lasschen van ankerkettingen. Proeven, die met succes bekroond zijn en die er hopelijk toe zullen leiden, dat bin nenkort nieuwe luister kan worden bijge zet aan den goeden naam en faam der pro ducten van de aloude Kon. Ned. Grof smederij WIJ willen ons historisch overzicht van de ontwikkeling van dit echt-nationale be drijf met een internationale vermaardheid besluiten met den oprechten wensch, dat die tijd niet verre meer is en dat de viering van zijn eerste eeuwfeest een periode van nieuwen bloei moge inluiden I Hoewel die viering ln verband met de tijdsomstandigheden slechts een beschei den karakter zal dragen, hebben commis sarissen en directie gemeend het 100-jarig bestaan toch niet geheel onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Aanvankelijk was bepaald, dat op 28 Augustus aan het personeel een feestavond zou worden aangeboden, terwijl op 1 Sep tember commissarissen en directie een re ceptie zouden houden. In verband met een den directeur over komen ongeval, moesten deze feestelijk heden evenwel tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. B. A., te L. Ongehuwd en niet met andere belastingschuldigen samenwonen de, zal de belasting berekend zijn naar een zuiver inkomen van f. 650. J. K„ te L. De aanslag is vermoedelijk vastgesteld naar het inkomen genoten over het kalenderjaar 1935 (1 Jan. t.m. 31 Dec.) Naar een inkomen van f. 1290 is de be cijfering van uw aanslag juist. H., te A. Gehuwd zonder kinderaftrek en niet met andere belastingschuldigen sa menwonende, zult u in totaal f. 71.06 be lasting moeten betalen. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Verklaring van minister Slingenberg. Op schriftelijke wagen van het Tweede- Kamerlid Sneevliet in verband met de wijzigingen in de steunregeling voor werk- loozen heeft minister Slingenberg o.m. ge antwoord, dat overleg hierover plaatsheeft gehad met de ?.g. contactcommissie voor de Nederlandsche gemeenten. De vaststelling van de wijzigingen heeft plaats gehad, los van het uit de publieke kassen voor werkloozenhulp beschikbaar gestelde bedrag. De genomen beslissingen zijn niet een gevolg van den wensch om tot inkrimping der totale uitgaven te ge raken, doch zijn een gevolg van andere overwegingen. De totale uitgaven in ver band met het verloop der werkloosheid kunnen ten aanzien dezer beslissingen der halve buiten beschouwing blijven. Op de vraag of de minister niet van oor deel is, dat de declasseering van langdurig werkloozen, voor wie een nieuwe loonnorm in de ministerieele circulaire sub d. is vastgesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als on- noodige verzwaring van hun lot gezien moet worden, zegt de minister, dat de hier- bedoelde maatregel het karakter draagt van aanpassing der steunverleenlng aan in feite reeds lang gewijzigde omstandig heden. Het bedrag, dat door de wijziging van de regeling voor huurbijslag minder zal worden uitgegeven, is, in verband met het feit, dat verschillende factoren van in. vloed zijn op de vraag of huurbijslag kan worden toegekend en. zoo ja. tot welk be drag, op dit oogenblik onmogelijk te ramen. De aantasting van den huurbijslag zal ongetwijfeld de reeds lang verbelde huur- verlaging van de arbeiderswoningen bevor deren, De minister kan niet inzien, waarom het hier gebezigde middel niet oorbaar zou zijn. Ir lerdaad zal het gevolg van de wijziging van de regeling voor huurbijslag kunnen zijn, dat een aantal arbeiders naar goedkoopere woningen verhulzen. De mi nister acht dit geenszins verwerpelijk, zoo lang nog behoorlijk bewoonbare goedkoopc woningen leegstaan. NEDERLAND EN DE NON-INTERVENTIE IN SPANJE. Het antwoord aan Frankrijk. Kon op 12 dezer bereids worden gemeld, dat de Nederlandsche regeering naar aan leiding van de stappen der Fransche regee ring inzake non-interventie ten opzichte van Spanje den Franschen zaakgelastigde heeft medegedeeld, dat zij, ln afwachting van een gemeenschappelijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje .thans kan in aansluiting hier mede worden gemeld, dat onze regeering haar gedragslijn, op een tot haar evenals tot de andere betrokken regeeringen door de Fransche regeering gericht verzoek, schriftelijk heeft bevestigd. In de betref fende nota wordt verklaard, dat in Neder land de noodige maatregelen zijin getrof fen, opdat de vergunningen, welke bij de wet van 7 Juni 1919 (gewijzigd bij de wet ten van 29 Juni 1925 en 8 Juli 1932) ver- eischt worden voor den uit- en doorvoer van vuurwapens of de samenstellende dee- len van vuurwapens zoomede van munitie en haar samenstellende deelen, geweigerd zullen worden, indien deze goederen voor Spanje bestemd zijn. Ook indien de ver gunningsaanvragen betrekking hebben op uit- en doorvoer van goederen krachtens reeds gesloten of in uitvoering zijnde over eenkomsten, zal deze weigering van toe passing zijn. Wat vliegtuigen betreft, zoo weet men, dat de Nederlandsche regeering den verkoop voor uitvoer naar Spanje van vliegtuigen, welke deel uitmaken van de voorraden van den staat of van de Kon. Nederl. luchtvaartmaatschappij, voor Ne derland en koloniën, niet toestaat. Zij zal ook in den vervolge, naar de nota ver klaart, van de haar ten dienste staande middelen gebruik maken om overdracht van vliegtuigen met bestemming naar Spanje te verhinderen. Onze regeering heeft deze maatregelen genomen in de ver wachting, dat de andere betrokken mo gendheden waarvan 'eenige. gelijk be kend, haar medewerking afhankelijk heb ben gesteld van die van andere staten gelijksoortige maatregelen zullen toepassen. MILITAIRE DEMONSTRATIES, DIE NIET DOORGINGEN. D.d. 21 Aug. is voorloopig surseance ver leend aan N. Parlevliet Sr., reeder en koopman te Katwijk aan Zee, Burgerdljk- j straat 12. Vergadering der schuldeischers op Donderdag 29 October ter Raadkamer der Rechtbank te Den Haag; Bewindvoer der mr. M. B. Vos, advocaat en procu reur te Leiden (er is geen ontwerp accoord gedeponeerd). Op verzoek van Groningens burgemeester. Heden vindt te Groningen de herden king plaats van Groningen's beleg en ont zet in 1672. De vereeniging voor volksvermaken had het program van feestelijkheden opge maakt. waarop o.m. voorkwam een défilé van de huzaren-kapel van het 4e half- regiment huzaren te Deventer, terwijl aan het concours hippique, dat hedenmiddag in het stadspark zou worden verreden, mede werking zou worden verieend door een detachement van de militaire rijschool te Amersfoort. Op het allerlaatste moment is gisteren bij het bestuur van volksvermaken een schrijven binnengekomen van het depar tement van defensie, dat de demonstra ties der beide legerafdeelingen niet mogen plaats vinden. Inmiddels was gistermiddag om 3 uur het detachement van de rijschool bestaande uit 35 manschappen en 31 paarden reed» te Groningen per specialen trein gearri veerd. Ondanks den op het ministerie ge- doen plaats vinden, is een negatief ant- oefenden drang, de demonstraties toch te woord ingekomen, zoodat de manschap pen van de rijschool vannacht naar Amers foort moesten terugfceeren. Aan de huza ren-kapel te Deventer kon nog tijdig be richt worden gezonden. In verband hiermede is de taptoe, die gisteravond zou plaats hebben, afgelast. Naar het bestuur van Volksvermaken meedeelde, heeft het ministerie het deel nemen van de militaire korpsen verboden in verband met een van den burgemeester van Groningen ingekomen schrijven, waar in tegen dat deelnemen bezwaren werden gemaakt. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP' Rapport van den tweeden kruistocht. •Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" ls op 26 Augustus teruggekeerd van zijn tweeden kruistocht op de Noordzee, welke op 13 Juli was aangevangen. Gedurende deze reis werd aan 213 personen genees kundige hulp verleend en wel aan 198 Ne derlanders en 15 Polen, voor 219 ziekelijke afwijkingen. Aan 55 schepen werd in volle zee hulp verieend. Aan de overige in de havens van Peterhead en Scarborough. Vijf patiënten (vier Nederlanders en een Pool) werden in het hospitaal opgenomen. Een van hen kon na enkele dagen op zijn logger terugkeeren. De vier anderen ble ven tot het einde van ae reis aan boord van „De Hoop". Het totaal aantal ver- pleegdagen dezer vijf patiënten bedroeg 40. Het volgende staatje geeft een overzicht van de hulpverleening, alsmede van den aard der Ziekten: Scheverüngen 48 schepen, 100 patiënten; Katwijk 20 sch., 40 pat.; Vlaardlngen 15 sch., 39 pat.; Gdynia 18 sch., 29 pat.; IJ- muidem 1 sch. 1 pat.; H.K.S. „De Hoop" 1 sch., 4 pat. Totaal 103 schepen, 213 pat. Aard der ziekten: interne gevallen 38; chirurgische gevallen 84; derma tl. gevallen 47; tandhcelk. gevallen 38; oogziekten 5; neus, keel en oorzieikten 7. Totaal 219. Dinsdagmiddag 18 Augustus kwam er een radiobericht „De Hoop" roepen voor een patiënt die een bloeding had. De positie's werden opgegeven, de koersen vastgesteld en toen ging het er op los met alle be schikbare krachten. Anderhalf uur later kon de patiënt in het hospitaal komen en hij bleef er. Tijdens het onderzoek werd op den logger Ps. 42 en 42 besproken. Woensdagmorgen werden allen tegen hali zes opgeschrikt door het bericht over zee geroepen, dat een ernstig ongeluk was ge beurd op een logger. Het schip was direct naar .De Hoop" gekomen. Een jongen van nauwelijks veertien jaar, die als „afhou- der" dienst deed, had bij het inhalen van de netten de reep, het zware touw, waar aan de netten bevestigd zijn, om zijn hals tegen den windas, die met stoom gedreven gekregen en was daarmee vastgeknejren de netten inhaalt. Hier was de dood door worging zeer dichtbij. Met een bijl heeft men de reep afgekapt. Van half zes tot half acht zijn dokter en verpleger bezig geweest met den patiënt. Ook de dominee was aanwezig. Gelukkig keerde het bewustzijn van het slachtoffer terug, waarna de patiënt per brancard, in de sloep naar het hospitaal kon worden gebracht. Het geval heeft veel ontroering gewekt en de radio was voort durend in actie om alle aanvragen om bericht te beantwoorden. Des avonds kon het best denkbare worden medegedeeld. Op Dinsdag 1 September a.s. zal het schip voor de derde reis ln dit seizoen weer naar zee vertrekken. Scheepsarts is ditmaal dokter H. J. B. van Wel uit Dor drecht. terwijl voorts de predikant Cs. J. G. M. van Hoogstraten te 's Gravenpolder zal meegaan. MIJNVEGER TE WATER GELATEN. Bestemd voor de Koninklijke Marine. Gisteren werd op de scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam een mijnveger te water gelaten. De tewaterlating werd bijgewoond door den vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afdeeling Materieel Zee macht bij het departement van defensie. Het wegnemen van de laatste beletselen geschiedde door mevr. Fortuyn, geb. Sadée, de echtgenoote van den luitenant ter zee, belast met het nautlsch-militair toezicht op den bouw. Dit sohip is het eerste van een serie van acht mijnvegers, bestemd voor de Konink lijke Marine. Vier hiervan worden gebouwd bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., waarvan er thans, behalve het te water gelaten schip één op stapel staat. De overige vier worden gebouwd bij de N.V. Werf Custo v.h. firma A. F. Smulders, te Schiedam, waarvan er twee op stapel staan. De klei van het te water gelaten schip werd gelegd op 17 Maart 1936. De water- verplaatsing bedraagt 525 ton. Het schip is 55,8 M. lang, 7,8 M. breed en heeft een diepgang van 2,2 M. De bemanning be staat uit 45 koppen. Het is bewapend met één kanon van 12 en twee dubbel-mitrailleurs van 12,7 m.M. De snelheid is 15 mjjl. Het schip is voorzien van 2 stoommachines, totaal ver mogen 1600 P.K. en heeft twee met olie gestookte ketels. Deze schepen zijn tevens ingericht om dienst te kunnen doen als mijnlegger. De eigenlijke bestemming, waarvoor de schepen worden gebouwd is het „mijnen vegen". d.w.z. het opruimen van mijnver- sperringen, om welke reden de diepgang gering is, teneinde bij het gevaarvolle werk zooveel mogelijk beveiligd te zijn tegen mijnen. Immrs, deze schepen zullen juist de ge vaarlijke gebieden moeten opzoeken en weer toegankelijk moeten maken voor de scheepvaart, bijvoorbeel in het geval, dat onze havens door mijnen zouden zijn ver sperd, aldus de Msb. DE KORTING OP DE HOOGSTE INDISCHE PENSIOENEN. Regeering voor maximum van 25 procent? De „Java-Bode" meldt, dat de Indische Regeering %ich uitsprak tegen het voorstel der commlssie-Rutgers houdende een ma ximumkorting van 25% op de hoogste In dische pensioenen, doch dat de Minister raad niettemin dit percentage overnam. Het voorstel bevindt zich thans bij den Raad van State. Verwacht wordt, dat mi nister Colijn zich niet zal verzetten tegen verlaging van deze maximumkorting, noch tegen de handhaving van den kinderaf trek, indien de Kamer zich in dezen geest uitspreekt. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons- In verband met de uitbreiding der elecl triflcatie bij de Ned. Spoorwegen (in Md 1937 zal reeds op baanvak Arnhem- Utrecht proef worden gereden) zal weer een groot overcompleet van machinisten en ondermachinisten ontstaan. De P.c.B. organisatie heeft zich tot de directie ge wend omtrent de positie van dit personeel De directie heeft de toezegging gedaan dat het in de bedoeling ligt het machine- personeel tot wagenvoerders der electri- sche treinen op te leiden, en de verdere aangelegenheid met den vertegenwoordiger van den Personeelraad nader zal be spreken. BELANGRIJKE VERKEERSVERBETERING OP DE RIJKSWEGEN DEN HAAG—DELFT EN DELFT—OVERSCHIE. De K.N-A.C. verzocht onlangs aan den Minister van Waterstaat in het belang van de verkeersveiligheid te bevorderen, dat langs het gereed zijnde gedeelte van Rijks- weg No. 13 Cs-Gravenhage-Rotterdam) overal bermen, waarop verplicht moet wor den stilgestaan, beschikbaar komen, ln antwoord hierop deelde de Minister mede, dat de dicht langs de verharding liggende rijwielpaden naar de parallelwegen zullen worden verlegd en op de daardoor vrij. komende bermen op korten onderllngen afstand parkeerplaatsen zullen worden ge maakt. Na het gereedkomen hiervan zal het uitvaardigen van een stopverbod voor de rijbaan nader worden overwogen. HET WEGVERKEER WORDT MINDER ONVEILIG. De K.N.A.C. schrijft: Uit de onlangs gepubliceerde resultaten van de verkeerswaarnemingen, welke ln 1935 werden gehouden, blijkt, dat het weg verkeer in de laatste jaren relatief minder onveilig is geworden. Daaruit ls n.l. op te maken, dat de Verkeersintensiteit op het geheele wegennet sedert 1932 is toegeno men en wel met gemiddeld 17 Het ver- keer is naar verhouding zelfs sterker toe genomen dan het aantal motorrijtuigen (met 7tot 184.592). Het aantal ver keersongevallen nu is van 1932 op 1935 op- geloopen van 41.195 tot 43.127, dus met rond 5% (het aantal dooden van 721 tot 755 dus eveneens met 5%)Neemt men in aanmerking, dat het aantal beschikbare vervoermiddelen met een grooter percen tage is toegenomen (rijwielen met 10%) en de bevolking intusschen met 3% is ver meerderd, dan is althans geen verslechte ring in de verkeersveiligheid te consta- teeren. Aangezien uit de statistische cijfers mede wordt vastgelegd, dat een groot per centage van de verkeersongevallen wordt veroorzaakt door de eigen schuld van de weggebruikers, zullen allen, de voetgan gers, de wielrijders, de bestuurders van auto's enz. door grootere voorzichtigheid en oplettendheid er toe kunnen bijdragen het aantal verkeersongevallen tot gerin gere verhoudingen terug te brengen. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE-MELK. Nederl. Zuivelcentrale, 30 Augustus tot en met 4 September, consumptiemelk re- geeringscontract, taxegedeelte 61/4 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit: over. melk regeeringsmlnimumprijs 4,30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2V= cent. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederland sche boter is voor de week van 31 Augus tus tot 5 September vastgesteld op 63 cent per kilogram. LIVREIEN DE LUCHT IN. Negen pakken met bandelieren, gala nestels. sohouderpassanten en kraag- distinctieven zijn met de vogels van K. L. M. de lucht ingegaan en de Djalak zal met de tiende zending van Schiphol starten naar Batavia. Deze paiketten zijn bestemd voor het ongeveer 70 man groote personeel van den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Nederlandsoh Indië, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die gisteren met den boottrein van de maat schappij „Nederland" naar Genua is ge reisd. om zich aan boord van het nis. Jo- han van Oldenbarnevelt in te schepen. Opdat bij zijn aankomst te Buitenzorg zijn personeel aan kan treden met het wapen van den gouverneur-generaal in zijn distinotieven zijn de pakken met de bandelieren en nestels en 120 dozijn knoo; pen, een gewicht van 80 kg., naar Indie verzonden met de K.L.M. DE BENOEMING VAN Mr. PATIJN. Bij Kon. Besluit is thans mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon erzant en gevolmach tigd minister te Rome ln gelijke hoedanig heid benoemd te Brussel, gelijk onlangs reeds ls aangekondigd. „WERO", STICHTING STEUN AAN WERKLOOZE RES.-OFFICIEREN. Teneinde op een of andere wijze steun te kunnen verleenen aan werklooze re serve-officieren, is onder auspiciën van de Algemeene Vereeniging van Nederlandsche Reserve-Officieren onder bovenvermelden naam een stichting met dat doel tot stand gekomen. De voorzitter der genoemde vereenigmS' ir Wouter Cool, heeft ook het voorzitter' schap der stichting aanvaard. VERSPREIDE BERICHTEN. De commissaris van politie te Apeldoorn geeft, een ieder, die goederen ter hewer- king wenscht te geven aan de ververijIJ' stoomerij „De Lelie" te Apeldoorn, in 0'" weging zich eerst tot zijn bureau om m lichtingen te wenden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10