DE STRIJD IN SPANJE fat Nederlandsche zeelieden van de Spaansdie revolutie zagen. p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 Augustus 1936 Derde Blad No. 23440 EEN OFFICIER VERTELT. VONTUREN IN SPAANSCHE HAVENS Instantlne GEMENGD NIEUWS. Toestand ongewijzigd. Tegen 9 uur gisteravond is aan de Suri- ,mêkade te Amsterdam aangekomen not 'jehtschip „Ajax" van de K.N.S.M., dat 9 Juli j.l. uit de hoofdstedelijke haven jokken was voor een van de gebruike- vierweeksche vrachtreizen naar ver- ■hillende Spaansche, Portugeesche en iwrci-Airikaansche havens. Dat het schip eist nu, dus bijna zeven weken later, te nteert vindt zijn oorzaak in den Spaan- Sta burgeroorlog, waardoor de „Ajax" het ware verrast werd. Óen der officieren heeft ons na aan mist te Amsterdam het een en ander rtelt van de belevenissen der opvaren- .0, die gelukkig gespaard ziin gebleven lor ernstige moeilijkheden en slechts aan buitenkant met de verschrikkingen den Spaanschen burgerkrijg in aan- iking zijn geweest, wat echter ruim- roots voldoende was om hen een indruk geven van den gruweüjken strijd, die Spanje met groote verbittering en op itdoogenlooze wijze wordt gestreden. Op 9 Juli. dus toen althans naar het rlijk in Spanje nog niets aan de hand vertrok de „Ajax". onder leiding van aagvoerder Maarleveld, via Rotterdam ar Lissabon, vandaar naar Cetubal en irvolgens, overeenkomstig het gewone lisplan. naar Melilla op de kust van [aansch Marokko. Op weg daarheen ving men aan boord eerste berichten over den nationallstl- :hen opstand op, o.a. dat de Noord-Afri- aansclie garnizoenen in verzet waren ge- omen. Toen men Zondag 19 Juli voor Me- i!a arriveerde bleken deze berichten juist rijn. De loods, die aan boord kwam, ad- seerde voor de stad voor anker te blijven iggen en zoo kwam men pas Maandag- liitend aan den wal, waar gelost werd. ien ontried de bemanning de stad in te un omdat dit te gevaarlijk was en nog inzeilden middag vertrok de „Ajax" naar irtagena, dat in handen der regeering gebleven. In Cartagena Dinsdag 21 Juli kwam men in Cartagena Kike stad dadelijk het stempel der bij- indere gebeurtenissen droeg. Geregelde raften, die de regeering waren trouw ge iten, hadden alle openbare gebouwen izet eh oefenden een strenge bewaking it. Overal groepte de bevolking bijeen, moral bij de café's, waar luidsprekers de uitzendingen der regeerlngszenders dui- flijk hoorbaar maakten en een inten sive popaganda voor het regeeringsstand- unt werd gevoerd. Nadat ook hier zonder groote moeilijk- eden gelost was, ging de reis verder naar liicante. Hier zag men voor de eerste maal Jl van groote vrachtauto's met gewapen- arbeiders doch ook met geregelde troe- sn, die zich in snel tempo door de stad ferogen. Voor de eerste maal zag men ook de haven voor anker liggende Spaan- diepen, die als verblijfplaats dienden voor gevangenen der regeering, fascisten en hdere politieke tegenstanders of ver- ititen. de volgende haven. Tarragona, maak- le „Ajax" voor het eerst nader kennis de gewapende arbeiders, die met roode -inden om den arm na aankomst van het Werlandsche schip aan boord versche- i. Den kapitein werd medegedeeld, dat mi slechts aan den wal kon gaan als hij uartoe vergunning vroeg aan de leiders w gewapende arbeiderscorpsen, die dan mile van de veiligheid der Nederlan- voor een geleide zouden zorgen. De litein weigerde dit echter en sloot, alle -.1 te regelen zaken met den agent der 1N.S.M. aan boord af te doen, wat ook ge- ihledde. waarna de „Ajax" naar Valencia irtrot Aan wal. Voor Valencia lagen Amerikaansche, hinsche, Italiaansche, Duitsche en En- •iche oorlogsschepen voor anker, die met bassen een druk verkeer op den wal ®l;rhielden en voortdurend vluchtelin- Ici aan boord brachten. Des Zondagsmor- rns hebben eenige opvarenden van de •Ajax", waaronder onze zegsman, zich on- bescherming van hun Nederlandsche teitiansuniform. aan den wal gewaagd, ftn weg van de havenvoorstad Crao de hencia naar Valencia zelf legden zij te bh af. Zij kregen den indruk, dat hier Mits kort tevoren wapens waren uitge lid aan arbeiders, opgeschoten jongens fa zelfs kinderen, die op de meest roeke- W; manier ermee rondliepen of in groo- euto's ermee rondreden, vaak met bom- b'-n In de hand, of met geweren en re- -s in den aanslag. Later bleek, dat vorigen nacht in een cavalieriekazer- aan den ingang der stad een opstand llj> uitgebroken tegen de regeering, die door de loyale troepen en door de *8ttegelde groepen arbeiders, die later TOganiseerd zouden worden tot de z.g. «ksnülitie, was onderdrukt, waarna de gzstne was geplunderd en de wapens, die *u er vond, waren verdeeld, be Nederlandsche zeelieden, die zich tot l?' ?e kazerne waagden, zagen er nog de L.f®ge sporen van het gevecht, dat hier it te voren geleverd was. rirtH zahcn zij verschillende geheel ver- Win cn uitgebrande kerken van welker U Wen met barricaden had opgeworpen. Jl S'oote kathedraal van Valencia was '•'«1 vernield. Passagiers aan boord. 11'? tk Catalaansche hoofdstad zag men I -wel de sporen van de hevige gevech ten, die bij het uitbreken van den onder drukten opstand hadden gewoed, maar in vergelijking met de andere havens heerschte hier fust en orde. In de haven zag men vele bultenlandsche oorlogssche pen en ook weer Spaansche schepen met gevangenen, die bewaakt werden door re- geeringsgetrouwe Guarda Civile. De regee- ringszenders hadden bekend gemaakt, dat er voor vluchtelingen uit het binnenland gelegenheid bestond, met het Nederland sche stoomschip Spanje te verlaten en zoo kreeg de „Ajax", een der kleinste schepen van de K.N.S.M.. met nagenoeg geen pas- sagiersaccomodatie, 65 passagiers aan boord, grootendeels Spanjaarden, doch ook buitenlanders, die door bemiddeling van hun consulaten aan boord werden gebracht. Onder de Spanjaarden bevonden zich twee priesters en drie nonnen, die vermomd het schip hadden weten te be reiken en evenals de overige Spaansche passagiers op waren van de zenuwen, want de Katholieke geestelijken zijn, wanneer zij door de menigte herkend worden, in vele streken hun leven niet zeker. Onder de overige Spanjaarden bevonden zich verscheidene zeer gefortuneerde onderne mers, die door den burgeroorlog eensklaps alles wat zij bezaten, kwijt waren. De stuurlieden, de leden van den civielen dienst en vele matrozen stonden hun ver blijven af aan de vrouwen en kinderen, terwijl voor de mannen legersteden werden geïmproviseerd. De scheepskoks zagen zelfs nog kans, deze plotselinge invasie van passagiers van de noodige drank en voedsel te voorzien, en de toestand zou nog dragelijk zijrf geweest, als den volgenden morgen niet een mistral was opgestoken, v, aardoor nagenoeg alle vluchtelingen, die iichamelijk en geestelijk toch reeds zoo veel hadden doorgemaakt, zeeziek werden. Gelukkig bereikte men in den namiddag Marseille, waar de vluchtelingen, die bijna allen van alle hulpmiddelen verstoken wa ren, aan land gingen. Kort voor Gibraltar was men er nog ge tuige van, hoe een rebellenvllegtuig zes bommen liet vallen op een regeeringsduik- boot, die echter onder de oppervlakte ver dween zonder getroffen te zijn. Dit alles speelde zich op korten afstand van de Ajax af. die de veilige haven van Gibraltar binnenliep, waar een groote menigte boven op den beroemden rots dag op dag de ge vechten op zee doch dikwijls ook te land gadeslaat. O.a. had men gezien hoe een afdeeling Marokkaansche troepen, nabij Algeclras geland, een troep revoiutionnaire arbeiders had overvallen en met 't Moor- sche zwaard had afgemaakt of het land ingedreven. \S u 8075 stilt en voorkomt niinpn (Ingez. Med ONGELUK OF MISDAAD? LUK VAN UTRECHTSCH INGEZETENE IN MERWEDEKANAAL TE AMSTERDAM GEVONDEN. Gistermiddag om drie uur is uit het Merwedekanaal bij Amsterdam het lijk op gehaald van een 21-jarigen man, die bleek een ingezetene te zijn van Utrecht. Het vertoonde aan het hoofd een diepe snede, van zoodanigen aard, dat bij de politie het vermoeden van misdrijf rees, hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het slachtoffer door andere oorzaak te water zou zijn geraakt, en door een schroef van een passeerend schip de wonde zou heb ben opgeloopen. De politiedeskundige dr. Huist uit Leiden zal een onderzoek in stellen. Toen de Utrechtsche politie van de vondst op de hoogte werd gesteld en ver nam. dat de mogelijkheid van misdrijf niet was uitgesloten, heeft zij een nader onderzoek ingesteld naar de omstandig heden van het slachtoffer, dat eenigen tijd geleden ernstige oneenigheid moet hebben gehad met een anderen inwoner van Utrecht. Naar dezen persoon wordt thans door de Utrechtsche politie gezocht. Intussohen is gebleken dat een bedrag van f. 150, dat zich op het lijk bevinden moest, verdwenen is. AUTO VERPLETTERD TEGEN EEN BOOM Beide inzittenden zwaar gewond. Gisteravond is on den weg tusschen Venlo en de Duitsche grensplaats Alde- kerk een vrachtwagen van de expeditle- firma F. M. uit Venlo door onbekende oor zaak tegen een boom gebotst. De auto werd totaal vernield en de beide inzittenden. Th P. en G. K., uit Venlo. werden ernstig ge wond. Zij ziin naar het ziekenhuis te Alde- kerk overgebracht. Msb. o AUTO BOTST TEGEN AUTOBUS. Drie inzittenden gewond bij een ongeluk onder Heiloo. Gistermiddag omstreeks vijf uur reden twee personenauto's, die een verkapten autodienst op Leeuwarden onderhielden, op den Kemiemerstraatweg in de gemeente Heiloo, nabij de grens met Alkmaar, toen de eerste auto een voor hem rijdenden wagen wilde inhalen. Doordat van de andere zijde een te IJmuiden thuis behoo- rende autobus met schoolkinderen aan kwam, mislukte de manoeuvre en volgde een hevige botsing tusschen de eerste per sonenauto, waarin een dame, twee heeren en een jongetje waren gezeten en de autobus. Door den schok bekwamen enkele kinderen schrammen en ontvellingen, doch overigens kwamen zij allen met den schrik vrij. De aanrijdende auto was echter zwaaj gehavend, en de inzittenden zaten bekneld tusschen de stukken. Toegesnelde voorbij gangers bevrijdden heii. Het bleek, dat de chauffeur, A. P. uit Leeuwarden, en het jongetje ongedeerd waren gebleven, doch mej. L. uit Groningen, de heer K uit Gro ningen en de heer B. uit Amsterdam had den vrij ernstige verwondingen opgeloo pen en moesten naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar worden overgebracht. Direct levensgevaar was niet aanwezig. De tweede auto heeft het jongetje opgepikt en is meteen doorgereden. Doordat de inzittenden elkaar niet ken den, heeft het eenigen tijd geduurd, voor dat men de namen der gewonden te weten kwam. De autobus, welke 39 kinderen en vier geleiders vervoerde, was dermate bescha digd, dat zij vervangen moest worden door een andere. VISSCHERSVAARTUIGJE OP DE PIER GESLAGEN. Het vaartuig gezonken, de opvarenden gered. Het motorvisschersvaartuig Schev. 8, schipper J. Post, dat gistermorgen voor een ideine pleziertocht met vijf man en drie jongens uit Scheveningen was uitgevaren, is gistermiddag na een kleine vangst te hebben ingehaald, in den Waterweg bin- ncngeloopen. Bij het binnengaan van de haven omstreeks half zes heeft de schip per de draal echter te kort genomen met het gevolg, dat het scheepje op de ster nen van het noorderhoofd liep en lek stootte. Weldra begon het te zinken. De reddingboot van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij onder kapitein Slis is spoedig naar het zinkende schip gevaren en heeft de opvarenden van boord gehaald. Zij zijn te Hoek van Holland aan wal gezet en vertrokken nog gister avond naar Scheveningen. behalve de schipper, die aanwezig bleef bij de pogin gen, die zullen aangewend worden door een sleepboot van L. Smit en Co., om het schip te lichten en te bergen. o DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Boerin ernstig gewond. De echtgenoote van den landbouwer C. te Dieteren bil Sittard. die haar koeien naar de wel bracht, werd plotseling door een der dieren aangevallen. Zii werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De in allerijl ontboden geneesheer constateerde een sleutelbeenbreuk aan den rechterarm, terwijl zii tevens mm of meer ernstige verwondingen had opgeloopen aan hoofd en beenen. Haar toestand was van dien aard. dat zii moest worden overge bracht naar het ziekenhuis. Msb. o VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is een vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Limburg, honderd meter voor het doel van de reis. op den onbewaakten overweg aan den Dalweg te Zeist door een ran geerenden dieselmotorwagen van de Neder landsche Buurtspoorweg-Maatschappij ge grepen. De chauffeur merkte door onbekendheid met den weg de locomotief te laat op en had de keuze tusschen stoppen waarbij waarschijnlijk de cabine verpletterd was of doorrijden met alle risico voor den volgwagen. Hii koos het laatste zoodat de volgwagen aan de achterzijde werd gegre pen. Voor- en achterwagen sloegen om en werden zwaar beschadigd. De beide inzit tenden konden zich door een portier raampje ongedeerd uit de cabine bevrijden Het tram- en treinverkeer ter plaatse had door het gebeurde een vertraging van drie kwartier. Ook de locomotor heeft door de botsing eenige schade bekomen. FELLE BRAND TE HAARLEM. In den afgeloopen nacht is in perceel Keizerstraat 7. te Haarlem, waarin geves tigd is een manufacturenzaak welke door drie dames wordt gedreven een felle brand uitgebroken. Te ongeveer half drie werd de brandweer gealarmeerd, welke spoedig met groot materiaal uitrukte Met zes stralen od de waterleiding werd het vuur bestre den. doch ondanks alles kon men tegen de vuurzee weinig uitrichten. Het Derceel is dan ook geheel uitgebrand, terwill ook de geheele inboedel verloren ging. De eigenaressen van de zaak. zoomede enkele logétjes. moesten in het holst van den nacht in nachtgewaad vluchten. Zij ziin door buren welwillend gehuisvest. Met groote moeite heeft de brandweer uitbreiding van het vuur voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Van 't front. Hendaye, San Sebastian en Irun, drie steden in het Noorden die zich in handen van de regeering bevinden, zijn nogmaals het mikpunt geworden van een bombarde ment uit de lucht zoowel als uit zee. Hoog vliegende bommenwerpers hebben 'n hon derdtal bommen laten vallen, vooral in de buurt van Irun en het mocht aan het luchtafweergeschut van de regeering niet gelukken ze onder schot te krijgen. Men weet nog niet met zekerheid te zeggen hoe groot de schade is, maar sommige berich ten maken melding van vele dooden. Het eerste bombardement van Irun zou niet zulke ernstige gevolgen gehad hebben als men oorspronkelijk meende. De opstandige kruiser „Canaria" heeft, na gisteren eerst San Sabastian beschoten te hebben, in den namiddag het vuur op Irun geopend, on middellijk beantwoord door het fort Gua- delupe. Gedurende eenige uren is dit doel voortgezet. De regeering te Madrid bericht, dat het militaire vliegveld Gedafe, een vijftien kilometer van de hoofdstad door de na tionalisten is gebombardeerd, doch zonder groote schade te veroorzaken. Anderzijds is de positie voor de regeering, volgens haar, aan het front in de Slerre de Gua- darrama, aanmerkelijk verbeterd. Te Gua- delupe. Gedurende eenige uren is dit duel nationalisten teruggeslagen. Vliegtuig-eskaders der nationalisten heb ben boven Toledo gevlogen en levensmid delen boven het Alcazar laten vallen, voor de troepen, die daar nog steeds stand hou den. Ook hebben deze vliegtuigen verschil lende troepenconcentraties der regeerings- getrouwen gebombardeerd, die zich op maakten om het gebouw aan te vallen. In zijn dagelijksche radiorede verklaarde generaal Quelpo de Llano o.a.: de colonnes, die door Barcelona naar Huesca en Sara- gossa zijn gezonden, zijn in de pan gehakt. Nadat het eerste contingent regeerings- troepen, dat op Majorca is geland, volko men vernietigd is, dreigt het tweede thans eenzelfde lot te ondergaan. In Catalonlë is de toestand voor de roo- den geenszins gunstig. In Asturië is een 1. een verbod van directen, indirecten roode colonne meer dan 2 K.M. terugge drongen. Bij het bombardement van het vliegveld Getafe hebben de vliegtuigen der nationalisten alle toestellen, die op het ter rein stonden, vernield. Geruchten uit Marokko. Een speciale correspondent van Havas seint Volgens geruchten, die in de internatio nale zone de ronde doen, zou zich onder de inbooriingentroepen in de Spaansche zone van Marokko een zekere ongerust heid doen gevoelen. De aanwerving van nieuwe troepen door de nationalisten zou moeilijk zijn gewor den, zoo niet onmogelijk, aangezien de in boorlingen zouden weigeren dienst te nemen. Men neme dit bericht echter met het bekende korreltje zout! Incident met „Gibel Zerjon" gesloten. In officieele kringen te Londen wordt vernomen, dat de Britsche regeering haar tevredenheid heeft geuit over de verkla ring van de Spaansche volksfront-regee ring, dat haar oorlogsbodems geen Brit sche schepen op volle zee meer zullen aan houden en doorzoeken. De Britsche regeering voegde hieraan toe, dat zij als territoriale wateren be schouwt de strook van drie mijl langs de kust en niet, zooals Spanje verlangt, zes mijl. Het incident met de „Gibel Zerjon" acht men gesloten nu de commandant van de „Miguel de Cervantes" zijn verontschuldi gingen heeft aangeboden. Rusland en de non-interventie. De Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Litwinof en de Fran- sche zaakgelastigde in de sovjet-unie heb ben op 23 Augustus nota's uitgewisseld betreffende de te volgen lijn ten aanzien van den toestand in Spanje. Bij deze uit wisseling van npta's werden de volgende verplichtingen aanvaard: of her-uitvoer, dan wel transitohandel van wapenen van iederen aard, munitie, oor logstuig en vliegtuigen, gemonteerd zoowel als gedemonteerd, oorlogsschepen van iede ren aard in de richting van Spanje, Spaan sche bezittingen of Spaansch Marokko. 2 Toepassing van het verbod op reeds gesloten contracten. 3. Op de hoogte brengen van andere staten, die aan dit accoord deelnemen, be treffende alle maatregelen, die onderno men worden om deze verplichtingen in de practijk toe te passen. Bovengenoemde verplichtingen worden van kracht op het oogenbllk, waarop be halve Frankrijk en Engeland ook Duitsch- land, Portugal en Italië zich bij deze ver klaring aansluiten. Antwoord aan de Ver. Staten. De Spaansche regeering heeft thans een antwoord gezonden op het Amerikaansche protest tegen het in beslag nemen van Amerikaansch eigendom. Zij heeft in dit antwoord medegedeeld, dat zij wel is waar besloten heeft roerende noch onroerende goederen van Spanjaar den of buitenlanders aan te tasten, maar dat dit niet het geval zal zijn ingeval van force majeure, in het bijzonder niet, wan neer de veiligheid van den staat een in beslag nemen noodzakelijk maakt. De regeering zal in deze gvallen de volle waarde op grond van taxatie en zoo mo gelijk in overleg met de eigenaars of hun wettige vertegenwoordigers vergoeden. Wapenen voor de regeering. Het stoomschip „Magellanos" heeft Vera Cruz (Mexico) verlaten met 600 ton wa pens. bestemd voor de Spaansche regeering. De havenarbeiders van Vera Cruz hebben vrijwillig het schip geladen en weigerden daarvoor loon te ontvangen. Gevluchte geestelijken. De aartsbisschop van Tarragona, kardi naal Vidal y Barraquer, van wien gemeld werd, dat hij vermoord was, blijkt zich in Italië te bevinden, waarheen hij bij het begin van de revolutie, dank zij de bescher ming van de Italiaansche consulaire auto riteiten te Barcelona, is kunnen vluchten. Twee andere Spaansche prelaten, de bis schoppen van Tortosa en Cartagena, zijn ook zoo juist in Italië aangekomen. Het aantal Spaansche geestelijken dat naar Rome is gevlucht, bedraagt twee en vijftig, terwijl het aantal kloosterlingen nog grooter is. ONREGELMATIGHEDEN OP EEN NOTARISKANTOOR TE PRINCENHAGE. Te Breda en Princenhage gingen gisteren hardnekkige geruchten omtrent ernstige onregelmatigheden op het kantoor van een notaris te Princenhage. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat deze geruchten reeds eenige weken in ingewlide kringen bekend waren en dat naar aanleiding daarvan een officieel on derzoek was ingesteld Bit dit onderzoek zou. naar ons wordt medegedeeld, zijn komen vast te staan, dat inderdaad on regelmatigheden zijn gepleegd. Het onder zoek heeft echter in verband met het ver blijf in het buitenland van een der kler ken van het kantoor, niet uitgewezen wie voor de onregelmatigheden verantwoorde lijk is De flnancieele gevolgen van deze onregelmatigheden zouden, voor zooverre deze de directe verplichtingen betreffen, in den loon van Maandag zijn geregeld. Heden zal door den officier van tustitie te Breda beslist worden of direct zal worden ingegrepen of dat de terugkomst van den. in het buitenland vertoevenden klerk zal worden afgewacht. Vad. EEN ANGSTIGE AVOND. De 17-jarige M. A. uit Spijkenisse en de 16-jarige G L., van den Wolphaertsijocht te Rotterdam, die tijdelijk verblijf houden in het tentenkamp te Hoek van Holland, ziin Zondagmiddag den Noorderpier aldaar opgeloopen. Aan het einde daarvan ziin zi1 in de iichtopstanden geklommen, hetgeen gevaar voor onklaar raken van die lichten opleverde. Toen zii na verloop van tiid weer terug wilden gaan. bleek, dat inmiddels de vloed was komen opzetten en dat een groot ge deelte van de pier reeds onder water stond, zoodat zii niet meer naar het strand terug konden komen. Zii zijn toen opnieuw in de iichtopstanden geklommen. Daar hebben zij tot des avonds half elf moeten vertoe ven. voor het water weer voldoende ge vallen was. N.R.Crt. BOERDERIJEN TE WERKHOVEN IN VLAMMEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur ls brand uitgebroken op de kapitale boerderij „Sprokkelenburg". eigendom van Baro nesse van Haersolte en bewoond door J. Bos te Werkhoven. De brand ontstond in een der drie hooibergplaatsen, die weldra alle ln lichter laaie stonden. De geheele voorraad graan en hooi, alsmede een der tigtal varkens ging ln de vlammen ver loren. Door het krachtdadig optreden van de brandweer, die profiteerde van de onlangs in gebruik genomen waterleiding, kon het woonhuis gespaard blijven. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De schade bedraagt eenige duizenden guldens. BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNGAS VRAAGT VIJF DOODEN. De inspecteur van de mijnen deelt mede, dat viif mijnwerkers in Pennsylvanië (V. St.) om het leven zijn gekomen tengevolge van een ontploffing van mijngas. ZES DOODEN IN BRAZILIË. Bij werkzaamheden tot electrificatie van de spoorwegen in Brazilië is een steen groeve ingestort, waardoor zes arbeiders werden gedood en verscheidenen gewond. MIJNONTPLOFFING IN BULGARIJE. Negen dooden. In de kolenmijn „Zwarte Zee" bii Bur gas in Bulgarije heeft ten gevolge van kortsluiting een ontploffing plaats gehad. Negen der in de mijn werkende arbeiders konden zich redden. Elf bleven ingesloten. Nadat twee dezer arbeiders, zij het met hevige brandwonden, konden worden ge borgen. bleven de anderen voortgaan met „kloppen". Hun signalen werden echter steeds zwakker en toen zit bereikt werden. heeft men slechts hun lijken aangetroffen. De bergingswerkzaamheden waren zeer moeiliik. daar de noodzakelijke apparaten ontbraken. Een uit Sophia per vliegtuig gezonden reddingscolonne moest onderweg door het noodweer twee malen dalen. Ten slotte hebben de bergingsmanschappen het laatste gedeelte der reis per trein afgelegd. NEGER TER DOOD VEROORDEELD. De neger te Chicago, die bekend had de 23-jarige vrouwelijke student Helen Cle- venger in een hotelkamer .te hebben ver moord, is ter dood veroordeeld. Hij zal het leven moeten laten in een kamer, waarin verstikkend gas wordt toegelaten. OFFICIEELE SNELHEID DER „QUEEN MARY". De officieele snelheid van de Queen Mary" op haar reis, waarop zij den „blau wen wimpel" veroverde, -bedroeg van Bishoprock tot Ambrosce Channel 30.14 knoopen per uur. De snelheid van de „Normandië" bedroeg 29.94 knoopen. CULLINAN OVERLEDEN. Sir Thomas Culiinan, die de mijn heeft ontdekt, waarin de beroemde Cullinan- diamant is gevonden, is gisteren op 74- jarigen leeftijd overleden. NOG EEN MIJNGASONTPLOFFING. Tengevolge van een mijngasontploffing in de zwavelmijn van de gemeente Centu- ripe op Sicilië, zijn drie jeugdige arbeiders gedood. Drie andere arbeiders werden ge wond.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9