Twee-jarige dienstplicht in Duitschland VOOR ALLE WAPENS. Dinsdag 25 Augustus 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. J Beroepen: W. Sikken te Made en Drlm- Iselen N.Br.). RECHTZAKUzJN THIJS IJS M DE DRIE DADEN VAN SLECHTDEDEELD /CHEEP/ rJEINGEM i[£JDSCH DAGBLAD - Tweede Blad PREDIKBEURT BENTHUIZEN. Gerei. Gem.: Woensdagnam. 7 uur (o.t.) Itatredeir van ds. Stuivenberg. waddinxveen. Centrum: Woensdag nam. halfacht. ds. L W de Rover van Vlaardlngen o ned. herv. kerk. Beroepen: te Wijk aan Zee lals hulp- Iged.) M. Foeken. cand. te Haarlem. Bedankt: voor Meppel C. M. Krijger te srerwijk. geref. kerken. Beroepen: te Uithuizermeeden H. Zand- [Hgen te Drachten. Aangenomen: naar Ooster-NIJkcrk iFr.) Ijl. Wilschut, cand. te Rotterdam; naar Wateringen K. Schouten, cand. te t mster- ikdische kerk. chr. geref kerk. Aangenomen: naar Nieuwer - Amstel H. v. Marrum, cand. te Franeker, die ^jankte voor Doesburg; naar Opperdoes i Kampman, cand. te Ommen, die be- Janlc'e voor Papendrecht en voor Dedems- luart-Lutten. doopsgezinde sociëteit. J Aangenomen: naar Veendam-Wilder- Jnnk-Pekela W. H. Meihuizen te Wierlnger- laeer. igenerale synode der gerefor meerde kerken in nederland. j In de Keizersgrachtkerk te Amsterdam is 'denmorgen de gewone Generale Synode lun de Gerei. Kerken in Nederland, die om l:e 3 jaar pleegt gehouden te worden, aan- litangen. "Als steeds ging gisteravond aan de Synode een bidstond vooraf die gehouden Jitrd in de Raamkerk en geleid werd dobr ld K Dijk, Geref. predikant te 's-Graven- liigc-West, in zijn kwaliteit van president Iran de vorige Generale Synode van Mid- oelburg 1933. Dr, Dijk opende de bijeenkomst op ge- truikelljke wijze en sprak een kort inlei- ■dend woord waarin hij er op wees dat de lirbeid van een Generale Synode arbeid is lun en voor de kerk van den Hcere Jezus ■Christus. Het werk ligt dus op heilig ter- lifin en moet daprom dragen het merktee- lien van den Bouwheer van Gods huls. Spr. I achtte het gevaar groot dat dit bijzonder liarakter uit het oog verloren wordt. Ischljnbaar ligt de arbeid van een kerke lijke vergadering op veel lager plan dan de .Dienst des Woords en der Sacramenten en schijnbaar kan de tijd en het geld aan een Synode besteed, beter gegeven worden un het brengen van de boodschap des Evangelies aan een arme wereld, zooals dan ook in onkerkelijke kringen vaak be- veerd wordt Dan sluipt licht de gedachte Mimen dat op dit terrein de eisch van de taligheid van des Heeren huis niet zoo nauw luistert. Spr. oordeelt dat wijl het in den Synodalen arbeid gaat om den bouw van den tempel Gods. dat dien eisch met tracht moet gehandhaafd worden. Dien eisch beluisterde spr. in hetwoord dat hij als tekst voor dit uur koos. n.l. Exodus 25 40, „Zie dan toe, dat gij het maakt naar hun voorbeeld, hetwelk u op den berg tetoond is". Bij ontvouwing van dit Schriftwoord toonde spr. achtereenvolgens san dat Gods eisch voor Kerkbouw, ge- ichleden moet le naar hemelsch ideaal en 5e door aardsohen arbeid. Na het zingen van Ps. 90 9, droeg de voorganger de belangen der Synode in den lebede aan God op, waarna de bijeenkomst wrd gesloten met het zingen van Psalm 122 3. Na den bidstond vond in „Krasnapolsky" een begroetingsbijeenkomst plaats, aange- coden door den kerkeraad van de ontvan- Sende kerk van Amsterdam-Centrum. Hedenmorgen om 10 uur is de Synode jeopend Dit geschiedde namens de kerk van Centrum die de Synode heeft samen- seroepen, door den oudsten predikant dr. 8. Wielenga. o Ds. G. a. v. d. hooft. As. Donderdag herdenkt ds. G. A. v. d. Hooft, Ned. Herv. predikant te Overschic. den dag, waarop hij zich voor 25 jaar aan fee gemeente verbond. De jubilaris werd in 1876 geboren en In U03 candidaat ln Groningen om 14 Febr. 1504 te Domburg het predikambt te aan vaarden. Vandaar vertrok hij 27 Aug. 1911 jaar zijp tegenwoordige gemeente. Van de •5 jaar die de Jubilaris in Overschie door bracht stond hij ruim 22 jaar alleen in fee hardgroeiende gemeente, waar hij rich op allerlei gebied heeft bewogen. Bijna 25 jaar is de jubilaris voorzitter teweest van het bestuur der Chr school, in ttlke periode er drie scholen zijn bijgeko men en de oudste school werd vernieuwd. is de jubilaris voorzitter van de afd. van het Groene Kruis en direct bij zijn fenst richtte ds. v. d. Hooft een Chr. Ovanjevereeniging op. waarvan hij nu ook jaar eere-lid is. Van de Chr. Mannen- vereeniging is ds. v. d Hooft eveneens voorzitter. Tal van jaren is Hij secr. van de tommissie voor kerkelijke zending uit de classis Rotterdam, terwijl hij deel uitmaakt san het hoofdbestuur van de Utreohtsche Hndlngsvereenlging. Ds. v. d. Hooft was 'Macteur van de Herv. Zondagsbode in rü Hillegersberg en nu redacteur van ■Ons Gemeenteblad" van de Ned. Herv. »am. van Overschie. In de serie ..Van goedertierenheid en Reoht" zijn tal van preeken van den jubilaris opgenomen. Geen weerstand kunnende bieden aan oen drang uit de gemeente, heeft ds. v. d. «ooft bewilligd in een bescheiden viering van zijn jubileum. hen nieuwe statistiek van de onderwijzersopleiding. Dezer dagen gaf het centraal bureau .tor de statistiek een nieuwe statistiek van onderwijzersopleiding in het licht, wel- êegevens zich uitstrekken over het •cfooljaar 1935/1936. Bij den aanvang van l jaar waren er 105 kweekscholen voor 'leerwijzers en onderwijzeressen. Bij al cae scholen was de leerstof voor de on- zïWsakte iafd. a> over drie jaren ver- toid. Aan 87 scholen was een opleiding de hoofdakte (afd b) verbonden, kantongerecht te leiden. Gistermorgen stond voor het Kantonge recht alhier weer een groot aantal perso nen voor ernstige verkeersovertredingen te recht waarbij door het O.M. zware straffen werden geëlscht. Mr. M. L. uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij op den Wassenaarsche weg te Katwijk een auto had bestuurd, terwijl hij zoodanig onder den Invloed van alcohol verkeerde, dat hij niet ln staat geacht kon worden een auto naar behooren te bestu ren. De gevolgen van deze dronkenschap waren niet uitgebleven; bij het nemen van een bocht op den weg, was hij, nadat hij een 10-tal palen omver had gereden en het rasterwerk had vernield een welland inge reden, waar de auto ln een greppel tot stil stand kwam. De agent van politie Jansen uit Katwijk die spoedig ter plaatse was, had onmiddellijk geconstateerd dat verdachte dronken was. Het O.M. elschte 2 weken principale hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor één Jaar. Over 14 dagen zal mr. Lichtenberg schrif telijk vonnis wijzen. J. R. B. uit Amsterdam moest terecht staan omdat hij in den nacht van 12 op 13 Juni met zijn auto op den Haagweg ter hoogte van de firma Noordman de veilig heid van het verkeer op ernstige wijze m gevaar had gebracht, doordat hij bij het naderen van een tegenligger bij zeer groote snelheid niet behoorlijk naar rechts was uitgeweken, waardoor hij met deze auto in botsing was gekomen. G. Schokking chauffeur uit Dedemsvaart verklaarde dat de auto van verdachte zig zags gewijze op den weg gereden had. Het O.M. vond zulk rijden zeer onbehoorlijk en eischt f.75 boete en intrekking van het rij bewijs voor vier maanden. Uitspraak con form. A. M. wielrenner en Th. St. wielrenner uit Noordwljk moesten terecht staan omdat zij bij een oefenwedstrijd op den Gravenland- sche weg onder Noordwijkerhout elkander hadden aangereden, waarbij de wielrenner St. zóó ernstig gewond werd, dat hij gerui- men tijd in het ziekenhuis alhier moest worden verpleegd. Getuige P. v. der Voort uit Voorhout ver klaarde dat de wielrenner M. niet had op gelet, doordat hij over zijn stuur gebogen op den grond keek. Bij het te veel naar links uithalen had hij den wielrenner S. die in zeer groote snelheid passeerde, onderste boven gereden. St. had echter ook niet opgelet, ook was de snelheid veel te groot geweest. C. H. van der Ploeg uit Noordwijkerhout verklaarde dat er zeer hard werd gereden. Belde verdachten had den niet opgelet. De botsing was zeer he vig geweest. St. werd zeer ernstig verwond en was direct buiten kennis zoodat de dok ters voor zijn leven vreesde. Het O.M. voel de veel voor de wielersport, maar het gaat toch niet aan op den openbaren weg oefen wedstrijden te houden, die een groot ge vaar voor het verkeer opleveren. Volgens art. 22 van de motor- en rijwielwet is dit ook verboden. In verband met het feit, dat S. zeer ernstig verwond werd elschte het O.M. tegen hem f. 2.50 of 2 dagen hechtenis en tegen den wielrenner M. f 15 boete of 8 dagen hechtenis. Verdachte M. verklaarde zijn arm gebroken te hebben; hij had 5 weken niets kunnen doen en was ook pas hersteld. De Kantonrechter, die vond dat verdachten evenveel schuld hadden, ver oordeelde ieder tot f. 5 boete of 2 dagen hechtenis met de waarschuwing dat wiel renners op openbare wegen geen oefenwed strijden meer houden. N. P. P. chauffeur uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij komende met een bestelauto van den Terweeweg te Oegst- geest de veiligheid van het verkeer bij dit kruispunt in gevaar had gebracht; hij had de bocht verkeerd genomen en was het trottoir opgereden waar hij het hekwerk had vernield. Nadat de gemeentewerkman Ouwersloot was gehoord, eischte het O.M. f. 15 boete of 8 dagen hechtenis. Over 8 da gen zal de kantonrechter vonnis wijzen. KANTONGERECHT ALPHEN. Verstok vonnissen. Door het kantongerecht te Alphen wer den dc volgende verstekvonnissen gewe zen- Wegens overtreding der motor en rijwielwet: W. H. V. te Leeuwarden f. 20, subs. 20 d.; A V. te Bodegraven: G. J. S. te Beilen, beiden f. 4, subs. 4 d.; D. H. D. V. te Den Haag f. 9. subs. 9 d.; G. D. de K. te Bodegraven; J. van 't H. te Bodegraven; B. v d. E. te De Lier; J. v. d. W. te Utrecht f. 3. subs. 3 d.; J. H. J P. f. 2. subs. 2 d.: W M te Hazerswoude f. 2, subs. 2 d.; J. v. L.. f. 6. subs. 6 d.; overtreding spoorweg wet: L. V. te Hazerswoude f 2,50. subs. 2 d.; overtreding der algemeene politie verordening der gemeente Bodegraven L. v. D. te Bodegraven, f. 5, subs. 5 d.; Art 453 wetb. van strafrecht: J. S., zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande f. 4, subs. 4 d. 'elke gewoonlijk twee jaren omvat. De fecwuunu; (j stiek bevnt'gegevens omtrent de leer- oefenscholen der kweekscholen, de Ween en de les- en vaklokalen. e kweekscholen worden, voorzoover de a-afdeelingen betreft door 7.005 leerlingen bezocht. Tegenover het vorig jaar betee- kent dit een vermindering met bijna 18 procent. De statistiek vermeldt de leerlin gen naar hun geslacht, de richting der school, welke zij bezoeken en de grootte der gemeenten, waarin deze school gelegen is. Uil de gegevens omtrent de toelating van nieuwe leerlingen blijkt, dat de trek naar de kweekscholen tegenover vorige jaren belangrijk is verminderd. Het aantal zittenblijvers ln het eerste leerjaar der kweekscholen, vergelijkbaar met het vroegere tweede leerjaar der 4- jarige kweekscholen, is gestegen. In ver gelijking tot dat van liooger burgerscholen en u. 1. o. scholen is het echter nog steeds laag. De resultaten van de eindexamens dei kweekscholen waren ln 1935 iets min der gunstig dan in het voorafgaande jaar. De b-afdëeligen telden 3.077 leerlingen. Het aantal leerkrachten, aan kweekscho- ien verbonden, bedroeg 1.171, een cijfer dai tets blijft beneden dat van het voorgaande jaar. Dc statistiek bevat gegevens omtrent dc bevoegdheden dezer leerkrachten. Tenslotto bevat de nieuwe uitgave ge gevens omtrent de 17 normaallessen, «elke ons land telt en die door 369 leerlingen worden bezocht, alsmede aangaande de staatsexamens voor diverse akten. Bli geruchte verluidde- gisteren, dat Hitler zou besloten hebben tot invoering van den 2-jarigen dienstDlicht. Reeds gis teravond is de officleele bevestiging afge komen in dezen vorm: Rijkskanselier Hitier heeft de vol gende verordening betreffende tien duur van den actieven dienstplicht bij de weermacht gedateerd van 24 Aug. 1936 onderteekend: „Betreffende paragraaf 8 van dc rijks- weerwet van 21 Mei 1935 bepaal ik. met opheffing van mijn verordening van 22 Mei 1935: Dc duur van den actieven dienstplicht bij de drie afdeelingen van de weer macht wordt geli.ikcli.ik vastgesteld op twee jaar. Dc rijksminister van oorlog en opper bevelhebber van dc weermacht vaar digt de noodigc uitvoerings- en over gangsbepalingen uit Berchtesgaden. 24 Augustus 1936. (w.g.) Adolf Hitler, von Blomberg". Verdediging van den maatregel. In verband met bovenstaande verorde ning publiceert de nationaal-soclalistische Korrespondenz". de „N.S.K." een beschou wing. waarin deze maatregel gemotiveerd wordt met het bolsjewistische gevaar en de geweldige strijdkrachten waarover het bolsjewistische militarisme beschikt Het blad schrijft: .Terwii] in Berlijn het groote politieke feest van den vrede plaats vond en Duitschland gelukkig was. ziin gasten een kiikie te kunnen geven ob de rust en de orde in het rijk. beeft de wereld op talrijke plaatsen onder de verschlkkin- een van bloedige burgeroorlogen en wilden enonomischen strijd Een. in cijfers uitgedrukt, kleine, maar een machtigen invloed uitoefende ophit- sersgroep poogt de wereld in den chaos van het communisme te doen verzinken. Geweldig zijn daarbij de bewapeningen, welke het bolsjewistische militarisme in staat moeten stellen, deze taak te vol brengen. Het nationaal-socialisme heeft Dultsch- and sinds drie laren van den binnenland- schen stormloop der bolsjewistische brand stichters en moordpredikers bevrijd. In een revolutie van de volmaakste dis cipline en orde gelukte het aan de natio naal-soclalistische oartii. Duitschland de zegeningen van den bihnenlandschen so cialen vrede en daarmede de voorwaarden voor een zich operib&rénden economischen opbloei te verschaffen Terwijl het tegenwoordige Spanje onder den vloek van de marxistische terreur in een woestenij veranderd wordt heeft in het nationaal-soclalistische Duitschland de heropbouw der Duitsche economie plaats. Wanneer nu een bolsjewistisch macht hebber met cynische ooerihartigheid ver klaart. dat het de taak van het bolsiewis- tlsche lezer ook zal zijn van buiten af aan die landen de revolutie te bezorgen, die tot nu toe tegenover de binnenlandsche bols jewistische agitatie stand hielden, dan zal het nationaal-sociallstische Duitschland voor zulk een aankondiging evenmin caoi- tuleeren. als het vroeger niet gecapituleerd heeft tegenover de bedreigingen van de door Moskou betaalde ophitsers in Duitsch land Evenals de nationaal-soclalistische oartii den binnenlandschen vrede bewaart, ever.- zoo zal het nationaal-socipjjstische leger den vrede naar buiten aan het riik ver zekeren. Tegenover het sovjet-imperiallsme en ziin militaristische bedreiginzen zal het natio naal-soclalistische Duitschland als bewaker van zün eigen vrede en daarmede als be schermer van zMn cultuur die maatregelen treffen, welke noodzakelijk ziin om de vrijheid en onafhankelijkheid der natie onder alle omstandigheden te waarborgen. De gevolgen. De diensttijd voor de drie wapens leger, luchtmacht en marine werd 2 Mei 1935 bepaald op 1 laar. Tevoren moesten de recruten dienst hebben gedaan in een arbeidskamp. Dienstplichtig ziin alle Duit sche mannen van hun 19e levenslaar tot den 31en Maart volgende od de voltooiing van hun 45e levensjaar. Voor het doen van actieven dienst is arische afstamming vereischt Havas seint uit Berlijn. dat het gevolg van de verdubbeling van den diensttiid zal ziin. dat het effectief van het staande leger gebracht zal worden od ongeveer één millioen manschappen Od het oogenb'.ik bestaat het bestaande leger uit ongeveer 600.000 man waarvan de helft beroeps militairen zijn. die een langen diensttiid hebben en de helft jonge recruten. De getallen van de lichtingen der ver schillende jaren luiden als volgt: lichting 1914 598.000 1915 467.000 1916 354.000 1917 317.000 1918 492.000 1920 647.000 Duitschland is dus zelfs in slechte laren in staat 300.000 man onder de wapenen te roepen Het is duidelitk. aldus Havas, dat na den nieuwen maatregel Duitschland de sterkste militaire macht van het vaste land is ge worden Eerste indruk te Parijs en Londen. Het besluit inzake de verlenging van den diensttiid in Duitschland. kwam gisteren eerst laat in den avond te Parijs aan en heeft in Fransehe kringen een diepen in druk gemaakt. Het is maar al te duidelijk dat de vol doening die gistermorgen gevoeld werd over het Duitsche besluit tot een wapenem bargo voor Spanje, des avonds een tegen wicht vond van zeer ernstigen aard. Met het oog od den ernst van deze ge beurtenissen. waarvan alle consequenties zorgvuldig moeten worden onderzocht, wenschte men zich gisteravond noz zeen oordeel over het Duitsche initiatief uit tc SDreken Uit Londen meldt Reuter, dat het be richt van den Duïtscjien maatregel in En- gelsche politieke kringen een zekere ont stemming en levendige verrassing teweeg bracht daar geen enkele aanwilzing over dit besluit van officleele zlide ontvangen was. Met het oog od het late uur en de beknoptheid van de Duitsche mededeeling was het niet mogeltik bevoegde commen taren te verkrijgen. Niettemin gaf men in het algemeen uiting aan een zekere bezorgdheid over het feit dat deze maatregel samenvalt met de ernstige ontwikkeling van den huldigen internationalen toestand en men wenscht den maatregel veelal te beschouwen als een antwoord op de onlangs genomen militaire maatregelen der Sovjet-Unie. In linksche en gematigde kringen ziet men ln de versterking van het roode leger slechts een voorwendsel dat door Duitsch land aangevat is om ziin c'gen doeleinden te kunnen nastreven: in uiterste rechtsche kringen meent men echter daarentegen, dat zulk een voorwendsel jnd'en het al in geroepen moest worden, volkomen gerecht vaardigd is. 6. Thijs en Slechtbedeeld, het prinsje, liepen heel erg lang, en waren heusch toch wel een beetje bang; want het trekken van de gouden kiezen van den toov'naar Scheelverkniezen was geen pret; reken maar, dat de booze toovenaar zich wel met hand en tand verzet hij spert waarschijnlijk niet zijn mond maar zoo eens even vriend'lijk open! Den heelen dag wel moesten beide vrienden loopen, voordat zij bij 't bosch aankwamen, waar zij zagen 't licht van Scheelverknie- zens ramen. Thijs sprak. .Prins Slechtbedeeld. blijf jij hier nu maar wach ten ik hoop. dat Je je niet verveelt, dan zal ik het kiezen trekken eens gaan trachten." MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 23 Aug. van Gibraltar. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thulsr., 23 Aug. v. Sabang. CHR HUYGENS, uitr., 23 Aug. tc Sabang. JOHAN DE WITT, toeristenvaart. 24 Aug. van Amst. n. Noorwegen: wordt 31 Aug. te Amst. terug verwacht TABIAN thuisr.. 24 Aug. te Marseille. silver-ja va-pacific-lijn. SAPAROEA. 24 Aug v. Manilla n Pacific Kust. halcyon lijn. STAD ZAANDAM. Rdam n. Stockholm, pass 23 Aug. Holtenau. STAD DORDRECHT 24 Aug. van Bona to Middlesbro. rotterdam—z. amerika lijn. ALPHACCA, uitr., pass. 23 Aug. Dungencss. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK, vertrekt 26 Aug. v. Hamburg n. Amst. REGGESTROOM. uitr.. pass. 22 Augustus Madeira. holland—amerika-lijn. ROTTERDAM toeristenvaart 22 Aug. van New York n W. Indië. VEENDAM toeristenvaart 23 Aug. van Teneriffe. MAASDAM 23 Aug. v. Norfolk te New York DELFTDIJK. Rdam n. Pacific Kust 23 Aug. te Willemstad STATENDAM. 23 Aug. van New York te R'dam rotterdamsche lloyd. INDRAPOERA. thuisr.. 26 Aug. v.m. 7 u. te Marseille verwacht SLAMAT, toeristenvaart. Dass. 24 Aug. v.m. 3 u. Dover. DJAMBI thuisr., 24 Aug. v. Port Said. mij. oceaan. EURYBATES, 22 Aug. v. Padang n. Batavia kon. ned. stoomb. mij. COLOMBIA, toeristenvaart. arr. 23 Aug. te Reykjavik. ORPHEUS, 23 Aug. v. Aarhuus te Amst. BERENICE. 23 Aug. v. Kopenhagen te Amst. RHEA. 24 Aug. v Hamburg te Amst. DEUCALION. Pernis n. Middl. Zee. pass. 23 Aug Dungeness. ACHILLES. 23 Aug. van Barcelona te Taragona. AJAX Setu'oal n. Amst.. pass. 24 Aug v.m. 1 u. 45 Lydd. BARNEVELD. 23 Aug. v Cristobal naar Curacao. CERES. 23 Aug. n.m. 4 u. 30 van Amst te Hamburg. COSTA RICA. 23 Aug. van Cristobal naar Curacao EUTERPE. 22 Aug. van La Pallice naar Amst. HERCULES. 23 Aug. van Algiers n Malta. ORION. 22 Aug. v. Gibraltar n Tunis. PLUTO n. Amst.. pass. 24 Aug. van. 4 u. 15 Brunsbuttel STELLA, uitr.. 23 Aug. te La Romana. CF.YNSSEN uitr.. pass. 23 Aug. Ouessant. TIBERIUS. R'dam n Middi. Zee. pass. 23 Aug. Ouessant. BAARN. uitr.. pass. 23 Aug. Dungeness. JUNO. 24 Aug v. Bari te Catania. GANYMEDES. 24 Aug. v Izmir te Istanboul VESTA. 23 Aug. v. Castellamara di Stabia te Palermo. ULYSSES. 23 Aug. v. Irmir te Piraeus OBERON 23 Aug. v. Beyrouth te Kimassl. ODYSSEUS. 24 Aug. v Kopenhagen te Stettin FAUNA. 23 Aug.t v. Faro n. Portimao. ALKMAAR. 23 Aug v. Curacao n. Cristobal holland—afrika lijn. RANDFONTEINuitreis, 23 Aug. v.m. 10 U. te Antwerpen. BLOEMFONTEIN, thuisreis. 23 Aug. v.m. 7 u. te Antwerpen; vertrekt 24 Aug. n.m. 7 u. via VUssingen n. R'dam. holland—australië lijn. ALMKERK, uitreis, 23 Aug. te Antwerpen. holland—oost-azië-lijn. SEROOSKERKEN. thuisreis, 22 Aug. van Marseille. ZUIDERKERK, thuisr. 21 Aug. te Singa pore. GROOTEKERK uitr. 24 Aug te Dairen. KON. PAKETV. MIJ. OMBILIN, 20 Aug. van Singapore n. SIgon. SWARTENHONDT, 22 Aug. van Singapore n. Kaapstad. JAVA -CHINA—JAPAN-LIJN. TJISADANE. 21 Aug. var. Manilla n. Ma cassar. kon. holl. lloyd. ZAANLAND, 21 Aug. van B. Aires n. Amst. EE ML AND, uitreis. 21 Aug. te Santos. MONTFERLAND, 23 Aug. van Hamburg te Amst. java—new york lijn. TALISSE. 24 Aug. v. Java te New York. rott. lloyd. MODJOKERTO, 24 Aug. v. R'dam te Batavia. diverse stoomvaartberichten. BRITSUM, 23 Aug. van B. Aires n. Rosario. WINSUM. 23 Aug. van Archangel naar Zaandam. BATAVIER IV. 23 Aug. van R'dam te Gra- vesend. HONTESTROOM, 23 Aug. van Amst. te Londen. NIEUWLAND, 24 Aug. van R'dam te Gran gemouth. BERNISSE, 23 Aug. v. R'dam te Hamburg. EMMAPLEIN, 23 Aug. van R'dam te Lulea. MANVANTARA, 21 Aug. van Quebec n. Key West. v.o. ZONNEWIJK, 22 Aug. van Bona n. R'dam. KATWIJK, 23 Aug. van Danzig te Londen. TRITO. R'dam n. Dublin, pass. 22 Aug. Lizard. LINGESTROOM, 23 Aug. van Amst. te Bristol. STOLWIJK, 22 Aug. van Mobile n. Port Arthur. DUIVENDRECHT. 22 Aug v. Lagos naar Dakar 3—J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7