HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sle Jaargang DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 No. 23441 STADSNIEUWS. BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f 2.35 per week 7".T.V.f. 0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE LEIDSCHE HOUT. Fietsen zijn niet toegelaten. Naar aanleiding van meerdere tot ons serichte vragen meenen wij goed te doen eraan te herinneren, dat het verboden is rijwielen mede te nemen in den Leidschen Hout. zoodat niet alleen het fietsen in den Hout strafbaar is. maar ook het medevoe ren van rijwielen aan de hand. Deze verbodsbepaling is in het leven ge roepen door de stichting ..De Leidsche Hout" zelve met de bedoeling daardoor te voorkomen, dat door slordig neergezette of neerzeworoen fietsen schade wordt toege bracht aan de gewassen. De DOlitie oefent geregeld toezicht uit op de naleving dezer beDaling. doch doet dat met eroote soepelheid, zoodat geen proces verbaal wordt opgemaakt, tenzii de over tredende zich ook werkelijk schuldig ge maakt heeft aan vernieling of op zijn rij wiel gezeten langs de naden fietste. Voor de velen, die in andere stadsdeelen wonen en toch den Hout wilen bezoeken, doch voor wien de afstand te groot is om zulks te voet te doen. zou het ongetwijfeld een groot gerief ziin, wanneer bij den mgang van den Hout gelegenheid bestond om hun rijwiel te stallen. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, volstaat de politie in de meeste gevaljen met het geven van een waarschuwing, doch het is toch goed te weten, dat de agenten volkomen in hun recht ziin. wanneer zii aanmerking maken op de aanwezigheid van fietsen in den Hout. temeer waar uit het ODSchrift der bil den ingang geplaatste bordjes een dergelijk algeheel verbod niet duidelijk blijkt. AANBESTEDING. Namens de Cie van Beheer van het Slachthuis werd hedenmorgen aanbesteed het wijzigen van de darmenwasscherii in en het wijzigen van de rioleerine van het Ooenbaar Slachthuis. Er waren 8 inschrijvingen ingekomen te weten D. Kaav en Zn Leiden en Oeest- teest f. 10.500: A. J. Langeveld. Leiden. f.9990: fa. Jac. v Riet. Leiden, f. 9734: A. den Ouden Gouda, f.9137: J. v. d. Wal, Zandvoort. f.8577: A. Voordauw. Zoeter- voude f. 8500: J Th. Cornet. Leiden, f 7887; Gebr. J. en P. v. Wijk. Alnhen. f.7578. De gunning is aangehouden. PADVINDERS, GROEP I. AFD. LEIDEN DER N. P. V. Den 27sten Juli trokken de verkenners un Groep I, afd. Leiden er op uit om tot 5 Aug. het kamp in Almen bij Zutphen te betrekken, dat. voorafgegaan door de Voortrekkers van Groep I. daar tijdig te voren keurig in orde was gemaakt. Werkte ir, dit tijdvak het weer niet geheel mede, de stemming was uitmuntend en er is uit stekend geoefend. Op 3 Augustus trokken te Voortrekkers vanuit het kamn te Al- men. versterkt met nog eenige uit Leiden er op uit voor een ..trek" door België. Deze buitenlandsche „trek", die 14 dagen duur de, kenmerkte zich door een goeden ka- meraadschappeliiken geest. Geheel op el kander ingesteld viel deze soms zware trek" licht cn zeer voldaan arriveerden de deelnemers 14 Aug. in Holland terug. Toen wachtte hun weer echt voortrek- kerswerk, want te Chaam bij Breda zou den de welpen van Groep I van 17 t/m 23 Augustus hun kamp betrekken. Dit kamp, waai de echte padvindersgeest evenmin ontbrak, mocht bogen op prachtig weer en opgetogen keerden voortrekkers en wei oen Zaterdagavond ongeveer 6.40 nam. in de Sleutelstad terug. De verkenners waren inmiddels 5 Aug. teruggekeerd. Het Ver- kennerskamp stond onder leiding van '■aandrig Aspeslach en dat der welpen on der leiding van AkeelaLut. bijgestaan door mevr. Hazevoet. Groep I kan met voldoe ning op mooi zomerwerk terug zien; met 't w8 op de a.s. wereld jamboree, zal serieus worden aangepakt. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland krijgt weer het sterkste leger van Europa. Reeds lang tevoren verluidde, dat na de Olympische Spelen in Duitschland weer groote dingen op komst waren. Het eerste feit heeft nu plaats gehad: Duitschland heeft den 2-jarigen dienstplicht Ingevoerd. (Men zie het 2e Blad). Verbazen doet het op zich zelve niet. De bewapeningsbeperking is immers ho peloos mislukt. Zoodat integendeel een be wapeningswedloop in optima forma is in getreden. Vanaf het moment derhalve, dat Duitschland het recht van bewapening hernam en dit ongestoord mocht uitoefe nen, was te eeniger tijd het meedoen van Duitschland in dien bewapeningswedloop te verwachten. Het is logisch en conse quent! Dit oogenblik is nu gegrepen en uoor den getroffen maatregel zal Duitsch land. zoodra het ook technisch zijn leger zal hebben uitgerust, evenals vóór 1914, wederom beschikken over het sterkste leger in Europa. Als dankbaar motief voor dezen maat regel is benut het besluit der sovjets om door verlaging van den dienstplichtigen leeftijd het leger met 50 pCt. te vergrooten. En ontegenzeggelijk is dit argument goed gevonden Vandaar dan ook dat de „Voelkischer Beobachter" o.a. schrijft: Wij beschermen den vrede van Duitschland en daarmede den oogst van een gigantischen strijd voor de hergeboorte van ons volk. Spanje heeft der wereld en niet in de laatste plaats Duitschland getoond, dat de bedreiging van den binnen- en den buiteniandschen vrede voor ons meer dan alleen een phrase of een ge baar is. Spanje en de eigen belevenis, toen nog in eigen huis de huurlingen van Moskou zich konden verheffen, hebben ons den geheelen bloedigen ernst doen bespeuren van die program matische woorden uit Moskou, welke zeiden Het roode leger heeft boven haar Russische basis de taak in de geheele wereld vaandeldrager der communisti sche wereldrevolutie te zijn. De Russische stap van 11 Augustus, welke feitelijk 'n verdubbeling van het lang dienende sovjetlcger tot gevolg heeft, moet den krachten, die de doods vijanden van Duitschland zijn, niet de mogelijkheid geven, van buiten af toch nog datgene te bereiken, wat S.A. en S.S. eens met bloed en leven van bin nen af onmogelijk hebben gemaakt. Duitschland is na de jongste beelden der geschiedenis niet bereid zich te laten overrompelen. Bijna alle Duitschland omringende landen hebben overigens legers met meer dan één-jarigen diensttijd. Duitschland past zich nu aan. waar bij er rekening mede moet worden ge houden, dat tot nu toe reeds groote deelen van het Duitsche leger, zooals bijv. de marine en verscheiden groepen specialisten, dienstijden hadden van meer dan een jaar. De Duitsche stap geeft het geheele volk. juist in deze dagen een gevoel van veiligheid en rust. Dit volk wil geen oorlog Ieder buitenlander, die mis schien tijdens de Olympische Spelen gelegenheid heeft gehad ons in het hart te zien. weet. dat dit woord de de zuiverste waarheid is. Dit volk laat zich evenwel na een lijdensweg zonder weerga thans niet meer, door geen en kele macht ter wereld, in de vrijheid en de eer van de nieuwe socialistische gemeenschap aantasten. Duitschland wil geen oorlog. Duitsch land wil zich er tegen beschermen en daarom neemt het voorzorgen. De stap, dien wi.i doen, brengt nieuwe offers en nieuwe moeite met zich mede. Niettemin zal, trots alle geruststellin gen, het Duitsche besluit de onrust in Europa weer doen groeien en elders tegen- 1VILDE STAKING BIJ DE FIRMA TIELEMAN EN DROS. 120 vrouwen cn meisjes leggen het werk neer. Naar wij vernemen is gisteren onder het vrouwelijk personeel van de firma Tlele- Ban en Dros, werkzaam in de afd. groen- rnconserven, een wilde staking uitgebro- «n, welke ongeveer 120 vrouwen en mets te omvat. Het personeel stelde den eisch, Jat het uurloon dat aan het begin van jaar door de directie in overleg met do Ptrsoneels-organisaties is vastgesteld, met Bjrae eenten zou worden verhoogd. Toen J® directie weigerde aan dien eisch te vol- ™an, werd zonder verderen vorm van pro- ras het. werk spontaan neergelegd. De -baksters zijn allen ongeorganiseerd, zoo- Been onderhandelingen met eenige '«organisatie worden gevoerd, laar de directie ons mededeelde, was de V°er)teninmaak reeds vergevorderd, zoo- "j'het bedrijf van deze staking geen on- '«konrenlijke moeilijkheden ondervindt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebroeders Spadon en Co., van Baerle- straat 12a, Leiden. Granietwerkers. Uit tredend Vennoot: C. di Bon. M. Siega en G. Antonini. Nieuwe Vennooten: G. di Pol en G. Lenarduzzi. „De Kleine Kapel", de Kempenaerstr. 7, Oegstgeest. Lingerieën, kousen, garen, band. enz. Vest. filiaal (tijdens seizoen Juni/Augustus) te Noordwijk a. Zee, Hoofd straat 84 onder de naam: „Modemagazijn Hienkens". o ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het programma der serie wekelijksche concerten op het orgel der Hoogiandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voe ren. luidt voor morgenavond als volgt: Fraeludium van Bach; Choralvorspiele van Schneider en Türke; Fantasie und Fuga über den Choral; Ad nos ad saluta- renr undam van Liszt; Idylle, Pièce Héroï- que, Chant du soir van Bossi en een „Fi nale" van den concertgever. De toegang is vrij. o De Wethouder van Financiën, de heer M. C. Verweij, is verhinderd morgen spreek uur te houden, maatregelen uitlokken. De bewapenings wedloop gaat voort totWie vermag daarop het antwoord te geven? Het Volkenbondssecretariaat heelt gister avond de voorloopige agenda gepubliceerd van de 93ste gewone raadszitting, die op 18 September wordt geopend. Op deze agenda staan het Locarno-verdrag en onder het hoofd Verwerkelijking van het principe van het Volkenbondshandvest, de kwestie der Volkenbondshervorming. Wat dit laatste betreft, zal de secretaris-generaal op grond van de door Frankrijk tijdens de laatste Volkenbondsvergadering voorgestelde en door den Raad aanvaarde enquête een rap port indienen. Tot dusverre is echter bij den raad nog slechts een antwoord, n.l. van Frankrijk, ontvangen. Reuter meldt uit Kairo, dat de Egyp tische regentschapsraad minister-president Nahas pasja heeft gemachtigd den Volken bond te verzoeken Egypte toe te laten als lid. Men gelooft, dat Nahas pasja na de onderteekening van het verdrag tusschen Engeland en Egypte te Londen, naar Genève zal gaan. Naar verder wordt vernomen, zal Enge land dit verzoek van Egypte te Genève ondersteunen. BELGIË. Het mijnwerkersconflict. De gemengd nationale commissie voor de mijnen heeft de kwestie van de betaal de vacanties besproken en heeft een reso lutie aangenomen, volgens welke elke ar beider na een jaar werken recht heeft op zes dagen vacantie. Deze vacantie bedraagt 5, 4 of 3 dagen, al naar gelang de arbeider in twee, drie of viermijnen heeft gewerkt. De uitbetaling tijdens de vacantie is ge baseerd op het loon tijdens Juli 1936. Voor 1937 zal deze regeling op dezelfde begin selen worden gebaseerd. De afgevaardig den van de arbeiders hebben verzocht het voorstel in beraad te mogen houden. DUITSCHLAND. Genoegdoening' atan de R.K. Kerk. De bisschop van Wurzburg had zich bij het Beiersch ministerie van onderwijs er over beklaagd, dat de godsdienstoefenin gen op Zondag systematisch door de Hit- ler-jeugd werden gestoord. De bisschop heeft daarop het volgende antwoord ont vangen. ,J>e rijks jeugdleider heeft de volgende verordening uitgevaardigdVerschillende gebeurtenissen dwingen mij de volgende bepalingen af te kondigen betreffende 't houden van oefeningen door de Hitier jeugd op Zondagmorgen. Voor de uitvoering van deze instructie stel ik de jeugdleiders ver antwoordelijk. Tijdens godsdienstoefeningen in den voormiddag is het voor alle rangen der H. J. en van het Duitsche jongvolk ten stren- ste verboden eenigerlei oefeningen tc or- ganiseeren op pleinen voor de kerk. of voorbij kerken te marcheeren, vooral niet met marschmuziek. FRANKRIJK. Het aantal werkloozen. Oo 15 Augustus bedroee het aantal werk- loozen in Frankrijk 418.293. waarvan 320.597 mannen. Het vorig iaar bedroee het aantal werkloozen oo dezen datum 380,433. De stad Parijs telt 108.763 werkloozen. ITALIË Groote manoeuvres ten N.O. van Napels. Vannacht ziin in het gebied tusschen Benevento en Avellino ten noordoosten van Napels groote manoeuvres begonnen, waar aan door 150.000 wordt deelgenomen; even als verleden iaar worden deze biigewoond door den koning, den Duce. maarschalk Badoglio en de hoogste militaire en poli tieke autoriteiten. Voor de eerste maal neemt de Prins van Piemont als bevelhebber van een der beide nartiien aan de manoeuvres deel. Lucht vaart en gemotoriseerde afdeelingen krij gen een belangrijke rol te vervullen. De eene partij zal trachten in Salermo troe pen af te zetten, hetgeen de andere nartij zal moeten verhinderen. De troepen zullen met de meest moderne wapenen uitgerust worden, waaronder anti-tank-kanonnen. Er zullen tevens Droeven worden genomen met een lichtere uitrusting, waarbij de ransel zal vervallen. ABESSYNIË. Mandaat aangeboden aan Engeland? Naar de News Chronicle meldt, zouden 60 hoofden, die tezamen een bevolking van 2 millioen zielen vertegenwoordigen, tot Engeland het verzoek hebben gericht, een mandaat te aanvaarden over een gebied in West-Abessynië ter groote van 50 vierk. mijl. Het blad meent te weten, dat ras Imroe', het hoofd van de Abessi.insche re geering te Gore. bereid is om. ingeval het mandaat wordt aanvaard, met Engeland samen te werken. Het voorstel zou inge diend ziin door bemiddeling van een Engelsch adviseur te Gore. RUSLAND. ZINOVJEF C.S. TERECHTGESTELD Het presidium van het centraal executief comité der sovjet-unie heeft het gratiever zoek van de ter dood veroordeelde contra- revolutionnairen afgewezen. De 16 veroordeelden zijn allen reeds te rechtgesteld. Wederom hebben dus de revolutionnairen eertijds beproefde partijgenooten, waar mede eens werd samengewerkt, „onschade lijk" gemaakt! Zinovjef Zinovjef werd in 1883 geboren. In 1901 werd hij lid van de Russische Sociaal Demo cratische Partij. Hij studeerde aan de Uni versiteit te Bern en werkte tegelijkertijd in Zwitserland voor zijn partij. In 1903 werd hij lid van de Communistische partij. Na zijn terugkeer in 1905 in Rusland werkte hij als agitator in Petersburg. Na zijn arrestatie en verbanning in 1908 was hij medewerker van verschillende bui- tenlandsche kranten. Na de Februari-revolutie keerde hij terug en werkte samen met Lenin. In het partijbestuur bekleedde hij ver schillende hooge functies. Tijdens het bewind van Lenin behoorde hij eenige malen tot de „onderliggende partij" en werd veroordeeld tot gevangenis straf of verbanning. Telkens echter herwon hij, na belofte van beterschap en trouw, een deel van zijn macht, tot de moord op Kirof hem verwijderde van het politieke tooneel - nu voor altijd. Het laatste is evenzeer van toepassing op Kamenef. Kamenef. Kamenef werd in 1881 geboren. Zijn va der was militair en ook hij ontving zijn opleiding aan de militaire academie. Tijdens de revolutie voegde hij zich bij het roode leger en werd benoemd tot bevelhebber van de Smolensk-divisie. Na den burger-oorlog volgde zijn benoeming tot inspecteur van het Roode leger. Ook was hij volkscommis saris voor militaire zaken. Deze beiden waren wel de belangrijksten van de 16 slachtoffers. POLEN. Nieuwe boerenpartij gevormd. Tijdens een vergadering van gedelegeer den der landbouwende bevolking van de centrale en oostelijke provinciën van Polen is besloten tot oprichting van een groote boerenpartij., die in oppositie zal optreden tegen de boerenpartij, die onder leiding staat van den uitwijkeling Pitos. In een oproep noodigt het centrale comité der nieuwe partij de landbevolking uit, zich aaneen te sluiten rondom generaal Rydz Smigly, den erkenden leider van de natie. Voorts wordt een aanval gericht op de z.g. demo-liberale beginselen en de na druk gelegd op de noodzakelijkheid van de vorming eener partij, bestaande uit ver tegenwoordigers van arbeid en productie. UIT HET VERRE OOSTEN. Tsjang Kai S.iek wil met Kwangsi. generaals onderhandelen. Naar uit Kanton vernomen wordt, heeft Tsiang Kai Sjek aan de Kwangsi-generaals Li Tsjoeng Jen en Pai Tjoene Hsi voorge steld. met hem een conferentie te hou, .n. ter büleggine van het conflict tusschen Kwangsi en Nanking. BINNENLAND. Buitengewoon congres der Nederlandsche Vakcentrale. (Binnenland, 3e Blad). Hoe te Haarlem contact zal worden ver kregen tusschen het politiebureau en de agenten in alle wijken der stad. (Binnen land, 3e Blad). Wat Nederlandsche zeelieden zagen van de Spaansche revolutie. (3e Blad). Euwe en Botwinnik staan weer gélijk te Nottingham. (Sport, 2e Blad). De moord in een bioscoophal te Leiden; 12 jaar geëischt tegen verdachte. (Recht zaken, le Blad). BUITENLAND. Duitschland voert een diensttijd van 3 jaren in voor alle wapens. (2e Blad en Buitenland, le Blad). In Spanje nog geen doorslaggevende ge beurtenissen. (3e en le Blad). Egypte zal toelating tot den Volkenbond vragen. (Buitenland, le Blad). Zinovjef, Kamenef en de 14 andere ter dood veroordeelde bolsjewisten geëxecu teerd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ROEMENIË. „IJzeren Garde" bedreigt tegenstanders. Gisteren meldden zich vijf leden van de „IJzeren Garde" met het insigne van deze partiji aan bij den secretaris-generaal van de nationale boerenpartij, Virgile Mad- gearo, en deelden hem mede, dat hij en dr. Lupu, de vice-president van de boeren partij en nog een leider van deze partij zullen worden gedood, als een aanslag wordt gepleegd op Corneliu Codreano, den leider van de IJzeren Garde. De vijf jongelieden konden gearresteerd worden en het bleken studenten te zijn tusschen 17 en 25 jaar. Op hen werd nog een brief gevonden, welken zij Madgearo voorlazen. Verder bleek, dat zij deel uit maakten van een partij-afdeeling, weike belast was met het „terechtstellen" van door de partij veroordeelden. Zij woonden in het werkkamp op het kroondomein, 20 K.M. van Sinaia. ALBANIË. Revolutie tegengesproken. Officieel wordt ontkenci, dat een revolu tie in Albanië zou zijn uitgebroken. Niets verstoorde het normale leven. Alles is kalm. JAPAN. Sjigemitsoe ambassadeur te Moskou De nieuwe richtlijnen. Nadat het agreement van de sovjet- regeering was binnengekomen, is de vroe gere vice-minister van buitenlandsche za ken. Sjigemitsoe, tot ambassadeur te Moskou benoemd, in de plaats van Ohta, die is afgetreden. Het Japansche kabinet heeft een nieuw programma opgesteld, bestaande uit de volgende zeven punten: 1. Versterking van de landsverdediging. 2. Hervorming van het opvoedingswezen. 3. Hervorming van het belastingstelsel. 4. Stabilisatip van het nationale leven door voorzorgsmaatregelen tegen rampen, bevordering van de volksgezondheid, steun voor boeren en visschers, alsmede voor kleine handeldrijvenden en industrieelen. 5. Bevordering van de industrie en den buiteniandschen handel en in verband hiermede staatscontrole op de electrici- teitsvoorziening, verzekering van de voor ziening van olie. ijzer, en staal alsmede vezelstoffen, bevordering van de lucht vaart- en scheepvaart-industrie en bevor dering van de Japansche overzeesche expansie. 6. Bevordering van emigrtaie naar en aanmoediging van beleggingen in Mands- joekwo. 7. Vernieuwing der bestuursorganen. ARGENTINIË. Bestrijding van het analfabetisme. Het parlement bestudeert op het oogen blik een wetsontwerp ter bestrijding van het analfabetisme, dat in Argentinië nog veei verbreid is. Uit de regeeringsslatis- tieken blijkt, dat er alleen te Buenos Aires reeds 60.000 van de 300.000 knapen niet kunnen lezen en schrijven, terwijl van de 600.000 volwassenen 100.000 deze kunst niet meester zijn. De regeering is voornemens een nationaal register van analfabeten in te stellen, teneinde dit kwaad beter te kun nen bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1