DE STRIJD IN SPANJE LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 24 Augustus 193( Een Engelseh schip aangehouden. GEMENGD NIEUWS. AGENDA. O EEN GROOT AANTAL BRANDEN. FLESSCHEN EN SPIEGELS IN EEN ETALAGE VEROORZAKEN BRAND TE UTRECHT. Een zonnige Zondag ln Augustus, en toch een ongeluksdag voor den kapper Van Z. ln de Waalstraat te Utrecht. Zijn kap perszaak brandde geheel uit als gevolg van een merkwaardige samenloop van om standigheden, welke zich onder onze be wolkte luchten wel zelden zal voordoen. De kapper Van Z. had ln zijn étalage tentoongesteld flesschen eau de cologne en ook eenige spiegels. De zon scheen ln de bolle flesschen. die als lenzen werkten en in de spiegels, die mede als brandglazen fungeerden. Door een toevallig zeer ongun- stigen stand van de flesschen en de spie gels moet er papier aan het branden zijn gegaan Ongeveer te half drie ln den mid dag ontdekten voorbijgangers brand in de étalage. Zij waarschuwden de brandweer, die na korten tijd ter plaatse was en het vuur, dat zich snel had uitgebreid, met twee stralen bestreed. Het leek er een oogenblik op. dat het vuur zich aan de he lende perceelen zou mededeelen, doch de brandweer kon het beperken tot de kap perszaak. Deze brandde geheel uit. Verze kering dekt de schade. Het onheil speelde zich af tijdens de af wezigheid van den heer Van Z. Gistermiddag werden de landbouwer D. Kasse en zijn vrouw, die ln het land het vee melkten, gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in de schuur van hun boerderij te Zandijk onder de gemeente Veere. Toen zij zich daarheen spoedden, sloegen de vlammen reeds hoog uit het dak. De brandweer was in zeer korten tijd op het terrein van den brand aangekomen. De schuur, die geheel met hooi en graan was gevuld, Is uitgebrand. De Inventaris en twee wagens zijn eveneens verloren ge gaan1. Alles was verzekerd. De spuit en de brandweerlieden werden met een vrachtauto naar de plaats van den brand gereden, doch dit geschiedde met zoo'n snelheid, dat in een scherpe bocht drie spuitgasten van den wagen werden ge. sllngerd. Eén van hen bleef ongedeerd, doch de beide andere kregen wonden en moes ten zich onder behandeling van den plaat selijken geneesheer stellen. Te Kortezwaag bij Gorredijk is Zater dag brand ontstaan in de boerderij, eigen dom van en bewoond door den landbouwer E. de Vries. De brandweer van Gorredijk wist het voorhuis te behouden. Overigens brandde alles uit. Een groote hoeveelheid hooi ging verloren. De oorzaak van den brand is vermoedelijk hooibroel. Gisteravond te ongeveer halfzeven brak brand uit ln de villa, bewoond door den heer De Jong aan de Heidelaan te Eemnes, waarschijnlijk doordat een splrituslichtje op een zolderkamertje is omgevallen. De brand, die door de buren werd ontdekt, breidde zich snel uit en in een minimum van tijd stond het met riet gedekte huls in lichter laaie. Daar er ter plaatse geen waterleiding is, kon de brandweer niets uitrichten. Een vonkenregen, die neerkwam op de villa Heidelaan 8, welke aan zomergasten was verhuurd, veroorzaakte eveneens brand. Ook dit perceel brandde tot den grond toe af. De villa's, welke het eigen dom zijn van mevr. SchwiersBruse te Bussum, waren verzekerd Een gedeelte van den Inboedel van mevr. Schwiers, dat door de zomergasten werd gebruikt, kon gered worden. Aan de Blauwe Sluis te Lage Zwaluwe ls gistermorgen omstreeks 10 uur brand uitgebroken in de woning van G. Note- boom. In een oogenblik stond weldra het geheele huls met aangebouwde schuur in de vlammen. De vrouw, die alleen thuis was, stond machteloos tegen het snel om zich heen grijpende vuur. Alle buurtbewo ners bevonden zich in de kerk, zoodat alle huisraad en eenig vee een prooi der vlam men werd. Alleen het varken kon nog worden gered. Aan de brandweer van Ze- venbergsche Hoek gelukte het de naast en tegenover gelegen panden te behouden. De oorzaak van den brand is een lek in de schoorsteen De schade wordt door verze kering gedekt. o DOODELIJKE VAL. Inwoner van Leersum vindt den dood vermoedelijk door springen uit een rijdende tram. In den nacht van Zaterdag op Zondag vond te Leersum een doodelijk ongeval plaats, doordat een passagier van een extra-tram op niet geheel opgehelderde wijze, vermoedelijk door eigen onvoorzich tigheid, uit de rijdende tram viel en zoo danig terecht kwam, dat hij vrijwel op slag dood moet zijn geweest. Het slachtoffer was de 56-jarlge veehou der L„ te Dorthuizen bij Leersum woon achtig, die gebruik maakte van de extra tram. loopend ter gelegenheid van een tuinfeest in Ouwehand's Dierenpark. Het ongeval gebeurde des nachts om 1 uur, op ongeveer 50 meter voor de laatste halte, waar de tram stopte, om vandaar terug te keeren naar de remise. Bij het bereiken van dat eindpunt bevond zich één passa gier ln de tram, die niets bemerkt had van een ongeval. Bij het terugrijden zag de tram-bestuur der in het schijnsel van zijn lampen het slachtoffer op den weg liggen. Hulp mocht toen reeds niet meer baten. De heer L. woonde zeer dicht bij het punt, waar hij uit de tram moet zijn gesprongen; hij heeft willicht den allernaastenweg naar huis willen nemen. Men heeft ook nog de mogelijkheid onder het oog gezien, dat de heer L. gevallen is, bij het passeeren van een daar ter plaatse liggende wissel, door dat hij zich op het balcon staande niet voldoende vast hield, maar men acht dit zeer onwaarschijnlijk. Het springen uit de rijdende tram wordt dan ook als de oor zaak van het doodelijk ongeval aange nomen. „u. D." v Van 't front. Over 't algemeen schijnt er weinig wij ziging ln de situatie te zijn gekomen. Vliegtuigen der opstandelingen zljrt bo ven 't Alcazar van Toledo verschenen, waar zij proclamaties neerwierpen, welke den rebellen opwekken den tegenstand voort te zeten. aangezien de bevrijdende troepen in aantocht zijn en snel naderen. Voor den zender van Sevilla heeft ge neraal Queipo de Llano meegedeeld, dat de regeeringstrocpen in een gevecht nabij Cordoba verslagen zijn, waarbij zij een be langrijke oorlogsbuit op het slagveld ach terlieten. De generaal voegde hieraan toe, dat de regeerlngstroepen eveneens bij Gua- delupe verslagen zijn, zulks in strijd met hetgeen door de regeering wordt gemeld. In de buurt van Saragossa heeft een af- deeling Afrlkaansche troepen de regee- ringsstrijdkrachten verslagen, die tal van dooden en gewonden, zoomede 16 vracht wagens. een nieuwe ambulance-auto en tien kisten munitie, op het terrein van den slag achterlieten. Van officieele zijde wordt vernomen dat het centraal benzine-depot van Malaga in brand is gevlogen tengevolge van een bom bardement door de vliegtuigen van de op standelingen. San Sebastian is vanuit zee door de na tionalisten beschoten en zou thans geheel ingesloten zijn. Ontslagen. De Spaansche ministerraad heeft een reeks ambtenaren van het departement van justitie ontslagen. Voorts heeft de regeering bevel gegeven tot het in beslag nemen van de aandee- len en obligaties der maatschappij Trans- medlterranea. De nationale mijnraad is verder ontbonden en vervangen door een speciale Junta. Tenslotte is besloten tot afzetten van 33 kolonels, 43 luitenant-kolonels en talrijke andere officieren. Ook de bekende geleerde Miguel de Unamo ls uit alle functies ontslagen. Te Madrid. Volgens een aan Reuter gericht en niet gecensureerd bericht uit Madrid, dat Dins dag is verzonden en Zaterdag te Marseille is ontvangen, is de toestand in de Spaan sche hoofdstad verontrustend. De levens middelen nemen af en men vreest iederen dag een luchtaanval. De spoorweg Alican te, de haven aan de Mlddellandsche zee, vormt de eenige verbinding, die goed func tioneert. De verbinding met de meeste pro vincies ls onmogelijk. Het schijnt, dat zich in Catalonië co- mité's van arbeiders en soldaten gevormd hebben gelijk aan die in Rusland in 1917. Dagelijks vinden executies plaats van aris tocraten. katholieken en leden van recht- sche partijen. De terechtstellingen worden meerendeels gehouden in het dorp Valle- cas niet ver van Madrid, op den weg naar Valencia. Heden begint te Barcelona aan boord van de „Uruguay" een nieuw proces voor den krijgsraad tegen een viertal officieren. Vijf bisschoppen vermoord. Blijkens door het Vaticaan verstrekte mededeelingen zijn tijdens den burgeroor log ln Spanje vijf bisschoppen gedood: de bisschoppen van Jaen, Lerida, Segovia, Sl- guenza en Barbastro. De bisschop van Barbastro werd door een communistische colonne, welke door de stad trok, doodgeschoten. De bisschop van Slguenza werd levend verbrand. Omtrent den bisschop van Barcelona heeft men geen berichten. De bisschop van Madrid, die bij het uit breken der troebelen in het Noorden van Spanje vertoefde, is bulten gevaar, even als de bisschop van Toledo. De non-interventie. Ook Zuld-Slavlë en Hongarije hebben zich bereid verklaard toe te treden tot een verdrag van non-interventie. Zulks onder voorbehoud, dat geen precedent wordt ge schapen en dat geen verplichting hiermede wordt aanvaard, welke ln staat ls later het erkende beginsel ln opspraak te brengen, volgens hetwelk een legale regeering op haar verzoek ingeval van opstand steun kan verkrijgen van andere staten. Op een betooging te Rijssel van het vak verbond heeft Jouhaux nog eens gepleit voor het uiting-geven aan de sympathie voor de Spaansche regeering en tegen het fascisme. Het Fransche schip „Belle Isle", dat van Le Havre naar Portugal onderweg is en AUTO-BESTUURDER VERLEENDE GEEN VOORRANG. Motorrijder bij Oirschot gedood. Zaterdagmiddag is op het kruispunt Moleneindbertscheweg te Oirschot pater dr. J. J. Soosn S.M.M., professor aan het stu diehuis der Paters Missionarissen van het gezelschap van Maria, aldaar, met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een personenauto, welke van links kwam en geen voorrang verleende, en bestuurd werd door iemand uit Goirle. Dr. Boons sloeg achterover met het hoofd tegen den grond, waardoor hij een sche- delbasisfractuur opliep. Een medicus uit Eindhoven, die het ongeval zag gebeuren, verleende geneeskundige hulp. Kort na het ongeval is pater Boons overleden. Auto en motorrijwiel werden licht be schadigd. o VIERJARIG KIND UIT RAAM GEVALLEN. Zaterdagochtend is een vierjarig knaapje, dat uit een venster van een woning op de tweede verdieping van een perceel aan de Raamgracht te Amsterdam naar buiten leudne, uit het raam gevallen. -Hoewel het kind vrij ernstige verwondingen opliep bleek het niet direct in levensgevaar te verkecren. Met een kaakfractuur en inwen dige kneuzingen werd het naar het Ned. Isr. Ziekenhuis overgebracht waar het ter verpleging is opgenomen- de haven van Bordeaux aandeed, heeft men belet uit Bordeaux te vertrekken. De arbeiders hebben zich namelijk tegen het vertrek van dit schip verzet, daar het een lading munitie aan boord blijkt te hebben, die in Bordeaux niet gelost werd. Niettegenstaande men aan boord verklaar de, dat deze munitie voor een staat in Z. Amerika bestemd is. werd gevreesd dat deze lading te Lissabon ontscheept en van daar naar de nationalisten in Spanje ver voerd zal worden. Romanones belast met een missie? Graaf Romanones, de vroegere minister president van Spanje, die gisteren komen de uit San Sebastian in Frankrijk ls ge arriveerd, heeft zijn Intrek genomen te St. Jean de Luz. Romanones is bij Irun-Hendaye de grens gepasseerd. Naar de „Paris Solr" bericht, ls graaf Romanones niet uit Spanje gevlucht, doch heeft hij ongehinderd Spanje verlaten na een aanzienlijke borgtocht te hebben ge steld. Volgens moeilijk te controleeren ge ruchten zou de graaf belast zijn door de regeering te Madrid met een belangrijke missie, een poging om verzoening tot stand te brengen. De vroegere president zou zich onmiddellijk naar Parijs begeven. Engelseh schip aangehouden. De Engelsche admiraliteit meldt, in een officieel communiqué dat het Engelsche stoomschip „Cibel Zerjon" werd aangehou den door een Spaansche oorlogsschip toen het zich op 10 mijlen buiten Melllla be vond. De kruiser „Repulse" en twee torpedo jagers, zijn direct uitgevaren om een on derzoek ter plaatse in te stellen. De Engelsche flottiljelelder „Codrlngton" heeft het Spaansche oorlogsschip ontmoet. De kapitein van het Brltsche oorlogsschip begaf zich aan boord van den Spaanschen kruiser en protesteerde tegen de aanhou ding van het Brltsche schip buiten de ter ritoriale wateren, waarvoor de comman dant van het Spaansche schip zijn veront schuldigingen heeft aangeboden. Even la ter kwam de Brltsche slagkruiser „Repulse" in zicht. Na het onderhoud tusschen de twee kapiteins gingen de schepen huns weegs. De kapitein van de „Glbel Zerjon" heeft bericht ontvangen, dat hij kan varen waarheen hij wil. Van Engelsche zijde wordt blijkbaar alles ln het werk gesteld om aan het gebeuren zoo weinig mogelijk beteekenls toe te ken nen, hoewel scherp schijnt te zijn opgetre den tegen het Spaansche oorlogsschip dat door een onderofficier zou worden gecom mandeerd. Volgens een mededeeling van het Zweed- sche Telegraaf agentschap, is het Zweed- sche stoomschip „Gallia" door de Spaan sche regeeringsschepen ter hoogte van Cadiz op 19 Augustus gebombardeerd. Het schip zou zonder schade geleden te hebben ln de Portugeesche haven Setubal zijn aangekomen. De problemen der toekomst. Het blad „El Liberal" bevat een artikel van de hand van Prieto, getiteld: „Eenige vliemen, die zich in het uur der over winning zullen voordoen". Na een uiteenzetting der groote moei lijkheden, welke het nationale bedrijfsleven als gevolg van den burgeroorlog zal moeten overwinnen, schrijft Prieto: Indien de overwinning eenmaal bevochten zal zijn, zullen de zaken niet kunnen blijven, zooals deze op 17 Juli waren. Het is dringend noodlg het einde van het kapitalisme, van de kerk en van het leger, die de tegen woordige beweging steunden en veroor zaakten, onder oogen te zien. Toch moet deze hervorming met een duidelijk besef der werkelijkheid worden ter hand genomen. Indien de werkelijkheid door ons niet Juist zou worden opgevat, zou onze overwinning geen ander nut heb ben gehad, dan dat wij alsnog onzen on dergang tegemoet zouden gaan. Bij de af schaffing van het groote kapitalisme mag ln geen geval het persoonlijk initiatief worden verstikt. Bij de onderwerping van de kerk ligt geenszins voor het religieuze gevoel der massa op wreede wijze te on derdrukken. De reorganisatie van het leger mag van de legerstrijdkrachten niets laten bestaan, dat niet direct en uitsluitend ten dienste van de natie is. Men moet er zich vooral voor wachten niet in den greep te vallen van het bul- tenlandsch fascisme, nadat wij het bin- nenlandsch fascisme, dat wij bevechten, zullen hebben overwonnen. ACHTELOOS DEN WEG OVERGESTOKEN. Tienjarig meisje levensgevaarlijk gewond. Zaterdagavond omstreeks vijf uur heeft op den rijksweg Nijmegen—Den Bosch on der de gemeente Heesch een ernstig auto ongeval plaats gehad. Het tienjarig meisje Geertruida van de K. stak achteloos den rijweg over en werd achterop aangereden door een personen-auto, bestuurd door den heer T. T. uit Nijmegen. In deerniswekken- den toestand ls het slachtoffer de ouder lijke woning binnengedragen, waar dr. Bouman uit Nistelrode geneeskundige hulp verleende. HIJ constateerde een schedelba- slsfractuur. De toestand van den kleine is zorgwekkend. MAMMOUTH-TAND GEVONDEN TE MASCHAREN. Onder Mascliaren (N.-Br.) is een reusach tige dienrentand gevonden, welke door den vinder Is afgestaan aan het gemeentelijk museum te Oss. De deskundigen consta teerden, dat men hier te doen heeft met de achterste kies uit de linker benedenkaak van een Mammouth. een voorwereldlijken olifant, die in het diluviale tijdperk in deze streken leefde. De kies is 28 c.M. lang, 20 c.m. breed en 6 c.M. dik. ONDER EEN AUTOBUS GERAAKT. Gistermorgen ls op de Leusderheide bij Amersfoort een ernstig ongeluk gebeurd. Ter hoogte van het hotel Waterloo stopte een touringcar uit Amsterdam voor het nemen van een foto. Toen de 73-jarige L. E. uit de Bootstraat te Amsterdam den weg zou oversteken, kwam 'n andere auto bus hem achterop rijden. E. weifelde bij het oversteken. De bestuurder van de autobus trachtte door krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, doch dat gelukte hem niet. E. werd gegrepen. Per ziekenauto werd hij ln zeer zorgwekkenden toestand naar het St. Elizabeths Ziekenhuis vervoerd. „De Crt." VERDRONKEN. Gistermiddag werd het driejarig zoontje van den heer S. O., wonende in de Pot- buurt te Sneek, vermist. Men vreesde, dat het kind te water was geraakt. De politie werd gewaarschuwd, die terstond begon te dreggen ln de Verlengde Westersingel, waaruit Inderdaad gisteravond het lijkje is opgehaald. o MOTORRIJDER ONWEL GEWORDEN. Tijdens den derden Drentschen motor rit welke Zaterdag door Zuid-Oost Drente voerde en waarbij aan de deelnemers geen bijzonder zware eischen waren gesteld, is i:i de gemeente Westerbork bij Bellen een ernstig motorongeluk gebeurd met doode- üjken afloop. Een der deelnemers, W. D. T. uit Lochem is ten gevolge van onwel wor den in een sloot langs den weg Zweeloo Orvelte gereden na eerst een boom te heb ben geraakt. T. is met een ernstige sche delbreuk en hersenschudding naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht, waar hij later ls overleden. Tel. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE „QUEEN MARY" SLAAGT. DE „BLAUWE WIMPEL" VEROVERD. De „Queen Mary" heeft het record van de „Normandlë" voor den overtocht over den Atlantlschen Oceaan van Oost naar West verbeterd. De „Queen Mary" bereikte het Ambrose- lichtschlp om 4,12 Britsche zomertijd, en heeft over den tocht vanaf Cherbourg 4 dagen 7 uur en 12 minuten gedaan, het geen een gemiddelde snelheid van 30,01 knoop beteekent. Van de zijde der Cunard-White Star lijn wordt verklaard, dat de .Queen Mary" het record van de „Normandlëë" met 4 uur en 30 minuten verbeterd heeft. Haar snelheid was 0,36 knoop grooter dan die van het Fransche schip. Zooals men weet, is aangekondigd, dat de „Normandlë" een jx>ging zou doen den wimpel te heroveren, als de „Queen Mary" zou slagen. o DRIE SLACHTOFFERS VAN EEN OVERWEG. Op een spoorwegovergang bij Ratenow (Dultschland) ls een huurauto door een personentrein aangereden. De drie inzit tenden van de auto werden gedood. De boomen bleken niet zijn neergelaten, daar de spoorwegwachter wegens den hevigen, regen en het slechte uitzicht niet bemerkt had, dat een trein in aantocht was. o EEN ROOD MEER IN ITALIË. In het kleine Alpenmeertje Toval, dat op een hoogte van 1162 meter ln de Dolomie ten ligt, is het water plotseling rood ge worden. Volgens den geleerde Legalolll is dit verschijnsel ontstaan door koloniën micro- organismen, die tot de protozoen behooren en die de laatste dagen na de onweders aan de oppervlakte van het meertje zijn verschenen en dit een schitterende roode kleur hebben gegeven. o VIJF ARBEIDERS DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In een dorpje bij Lodz (Polen) werden veertien arbeiders door een onweer over vallen. Zij zochten een schuilplaats in een groote korenmijt. Doordat de bliksem hier in sloeg, werden vijf arbeiders gedood en hun lichamen geheel verkoold, de overigen werden gewond, twee hunner doodelijk. o BRAND OP ZWEEDSCH PASSAGIERS SCHIP. Het Zweedsche passagiersschip Borgo, dat zich ln de Oostzee bevindt, heeft getelegra feerd, dat een hevige brand ls uitgebroken in de machinekamers en dat twee stokers, die zich niet uit de voeten konden maken, verbrand zijn. Het vuur heeft verontrusten de afmetingen aangenomen. Van Riga en Liepaja uit ls hulp gezonden. o AARDBEVING OP FORMOSA Zaterdagavond heeft een aardbeving Formosa geteisterd. Het door de politie in gestelde onderzoek bracht aan het licht, ciat dertien personen door de aardbeving verwondingen hadden bekomen. Twintig huizen zijn volkomen vernield, honderd een en twintig andere huizen zijn gedeel telijk verwoest, terwijl nog 193 huizen schade bekomen hebben. De vuurtoren te Garanbi op den Zuidpunt van Formosa is buiten bedrijf gesteld, doordat er aan de machinerie schade werd toegebracht. BOTSING VAN VISSCHERSSCHEPEN. Elf personen verdronken. Bij Lelxoes zijn de Portugeesche vis- schersbooten Lordelo en Aveiro met elkan der in botsing gekomen. De Lordelo werd daarbij geramd. Het schip zonk binnen enkele minuten. Elf man der equipage kwamen om het leven. De overigen werden door andere schepen opgepikt. HEDEN. Jeruël: Bidstond te 8.15 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur aa® MUSEA. Academisch Historisch Museum: (fc. ooend iederen werkdag van 9—12 uur van IVs5 uur. f. 0.25. Stedelijk Museum „De Lakenhal", Oud» Singel: Geopend in Januari, November en December van 103 uur; m Februari Maart, April, Mel en October van 10—4 uur en in Juni. Juli, Augustus en September van 105 uur: op de Zondagen, de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemel, vaartsdag en de beide Kerstdagen varia! 1 uur. Het Museum ls gesloten op den dae waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd Entrée op Zon- en feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f 025 overige dagen f. 0,10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28: 1 April—1 Oct. 10—5 uur; 1 Oct —1 Nov 10—4 uur; 1 Nov.—16 Febr. 10_ 3 uur; 16 Febr.—1 April 10—4 u.; 'sZon- dags van 1—3, 4 of 5 u. Entrée: 's Maan dags f. 0.25; overige dagen f. 0,10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d Werd- park. Ingang Raamsteeg. Werkdagen 8» —12. 1.30—5 u, 's Zaterdags 8.30—12 uur Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2 a: Dage lijks vaD 9—12.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos, Hortus Botanicus, Rapenburg 73: Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9-1! en 1 'li6 u. 's Zaterdags tot 5 uur. Van Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/«4 uur. Op Zondagen van 1 April1 Oct. van 10-11 en 1.304 u. 's Winters des Zondags ge sloten. NederL Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uut; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Ge opend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 's Zondags gesloten Kosteloos. Rijksmuseum van geologie en minera logie (Garenmaikt 1 c)Op werkdagen van 912 en l'/«4 uur. Kosteloos. DAGELIJKS. 8chevenlngen (Circus Carl Hagen beek): Nam. 8 uur. 's Woensdags, 's Zater dags en 's Zondags 2 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Gi- neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot hall vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Oonsultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam „Boulder Dam". Woensd.. Donderd. en Zaterd. nam. 21. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater. Breestraat, 8 uur nam. „Hallo, hier Amerika!" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorioopend van 2—7en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater. Steenstr. 39. 81/4 u. am. „De kleinstp rebel". Woensdag en Zaterdagnam. 21/: uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy. HaarLstr. 7 uur nam „Leve de Vrouwtjes". Iederen middag 2V« u„ Zondag v.af 2,J- Caslno-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam „Het testament van dr. Mabuse". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond: „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 24 toten met Zondag 30 Aug. as. waargenomen deer de api*heken: G. H. Blanken, Hoogewoert 171, telef. 502, D, J. v. Driesum, Mare 110. telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeast, telef. 274. BRAND OP SUIKERPLANTAGE. Drie personen zijn om het leven goto* men en twee gewond bij een hevigen brand op een suikerplantage ln het Jupuy-db- trict in Argentinië. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken uit een loco motief. o SCHEEPSBOTSING. Het Engelsche stoomschip Atlantis, welke een tocht op de Oostzee maakte is daarbij in botsing gekomen met de Finsche sleep boot Primus, die korten tijd later is gezon ken. Acht leden der bemanning zijn ver dronken 1o KINDERVERLAMMING IN ZWEDEN. Ondanks scherpe voorzorgsmaatregelen, wordt de epidemie van kinderverlamming in het Zuiden van Zweden steeds erger, m de provincie Goeteborg zijn de laatste vier weken 129 gevallen geconstateerd, waarvan 15 met doodelijken afloop. De beroemd Zweedsche arts, profëssör Hoejer gaf zijn meening té kennen, dat de ziekte ik evenals de malaria door insecten uit moe rasgronden verspreidt. In de door de epide mie getroffen gebieden zullen ook de wa terwegen gedesinfecteerd worden. o OVERSTROOMING IN MEXICO. De overstroomingen, die in den M®*1' caanschen staat Tamtulipan, ten "001:,1, van Vera Cruz, door wolkbreuken en e hevigen cycloon zijn veroorzaakt. den omvang van een waren ramp a8™'; nomen. Het gebied van Guyalejo staat o een afstand van 200 K.M. onder water. gezinnen zijn dakloos en ln de sum plantages is de schade enorm. Het ff»"' wegverkeer tusschen Montery en ~amp< is onderbroken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6