HENNIEZ DE STRIJD I\ SPANJE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 Augustus 1936 SPORT. LUCHTVAART IAAT/TE JBEMCUTIN ITALIË Vrijwilligers opgeroepen voor dienst in Oost-Afrika. Het ministerie van oorlog heeft de ge legenheid open gesteld voor onderofficie ren en manschappen, die met groot ver lof zijn of binnenkort zullen gaan, om dienst te nemen bij het leger in Oost- Afrika. Is dit dan zoo noodig, vraagt men onwillekeurig. o VEREENIGDE STATEN. Roosevelt en de bewapening. President Rooseveit heeft een delegatie ontvangen, welke hem verzocht de Ver. Staten direct den bewapeningswedloop te doen staken. Roosevelt verklaarde er van overtuigd te zijn dan 95"» der wereldbe volking den vrede wenscht. Niettemin sprak hij als zijn overtuiging uit. dat de natie slechts den vrede kon handhaven door haar verdedigingsstelsel machtig uit te breiden en niet door de bewapening te verminderen. ALBANIË. Opstand uitgebroken? De „Matin" publiceert een bericht uit Athene, waarvan tot nu toe nog geen of- ficieele bevestiging kon worden verkregen volgens hètwelk in Noord-Albanië een op stand tegen koning Zogoe zou zijn uitge broken. De staat van beleg zou onmiddeliik afgekondigd en verscheidene officieren ge arresteerd zijn. Twee divisies zouden ge mobiliseerd zijn, om op alle gebeurtenis sen voorbereid te zijn. UIT HET VERRE OOSTEN. Negen Russen in Mandsjoekwo terechtgesteld. Te Hailar, ten Oosten van Mandsjoekwo zljr. volgens mededeellng van het opper bevel van het Kwantoengleger 9 Russen doodgeschoten, die in de afgeloopen maand wegens communistische activiteit in Mandsjoekwo waren gearresteerd. Voorts zijn nog 28 Russen tot zware gevangenis straffen veroordeeld De veroordeelden wa ren beschuldigd van hoogverraad en spionnagc. DANTZIG. Interview met Greiser. De officieuze „Gazeta Polska" publiceert een interview met den president van den Senaat van Dantzig, Greiser, over de be trekkingen tusschen Polen en Dantzig. „Wij zijn van meening," aldus Greiser, ,,dat Dantzig de rechten van Polen en van de Poolsche minderheid moet erkennen en eerbiedigen. Wij zullen geen enkelen maat regel nemen, waardoor deze rechten ge schonden of beperkt kunnen worden." Greiser onderstreepte, dat, sinds de na- tlonaal-sociallsten aan de regeering kwa men, de betrekkingen tusschen Polen en Dantzig en ook tusschen Polen en Duitsch- land, verbeterd zijn. „Indien," aldus vervolgde Greiser, „de vijanden van het nationaal-socialistlsche regiem de politiek van Dantzig mochten beïnvloeden en de goede betrekkingen tusschen Dantzig en Polen daaronder zou den lijden, dan ls het Juist om die reden, dat wij er aan vasthouden, dat de Volken bondscommissaris zich niet met de aan gelegenheden van Dantzig bemoeit." In een commentaar op dit interview schrijft de .Gazeta Polska" o.m.: „Nu de nationaal-socialisten van Dantzig zich rekenschap er van geven, dat elke een zijdige wijziging in den status quo van Dantzig tot een ernstig conflict met Polen zou lelden, hebben zij deze plannen opge geven." Ten slotte merkt dit officieuze blad nog op: „Het ls duidelijk, dat de Senaat van Dantzig er naar streeft, recht streeks met Polen te onderhandelen over elke kwestie betreffende de rechten van Dantzig. waarbij Polen belang kan heb ben." RUSLAND. DE DOODSTRAF VOOR ZNIOVJEF C.S. Ongeregeldheden in de Oekraine. De procureur-generaal heeft tegen alle beklaagden in het proces tegen de Zinov- jevisten de doodstraf geëischt. Het uitspreken van den eisch werd door het publiek in de zaal met applaus be groet. De president onderbrak de toe juichingen niet. De beklaagden hoorden den eisch onbewogen aan. In zijn requisitoir verwijlde de procu reur-generaal slechts korten tijd bij de rol, die de Gestapo volgens de aanklacht in deze zaak heeft Vervuld. Wel herinnerde hij aan de rol, die de agent van de ge heime Duitsche politie Toekaliewski, direc teur van het Slavisch instituut te Praag, gespeeld had en die met Trotzki in ver binding zou hebben gestaan. Verder wees hy op den zeer goeden economischen toe stand in de Sovjet-Unie en zeide, dat het succes van de politiek van Stalin de be klaagden er toe had gebracht om naar de uiterste middelen te grypen. Vervolgens besprak Wysjinski, de procureurgeneraal, de rol van ieder der beklaagden afzon derlek, waarby hy langen tyd stil hield by het gedrag van de beklaagden Zinovjef, Kamenef en Trotzki. Het uitspreken van het requisitoir nam 3'/i uur in beslag. Hierna heeft het Hof den beklaagden nog de gelegenheid gegeven een laatste woord te zeggen, waarvan zij gebruik maakten. Alle beklaagden gaven als hun opvatting te kennen, dat de tegen hen geëlschte doodstraf gerechtvaardigd is. Mratsjolskl sprak een lofrede op Stalin ,,,?nu 7'®ide' dat de procureur-generaal gelijk had met hem te willen doen fusilee- ren. Efdokimof huldigde de nagedachte nis van Klrof en beschuldigde Zinovjef en Trotzki er van de groote verantwoorde- ïyke figuren te zijn. „Wij zijn bandieten zoo zeide hy, „moordenaars, fascisten en agenten van de Gestapo. Wij danken den procureur-generaal tegen ons het eeni» passande vonnis te hebben geëischt. Dreiser sprak een requisitoir uit tegen Zinovjef, Kamenef, Smirnof en Trotzki en I voegde hieraan toe. dat de conclusies van den procureur-generaal volkomen gerecht vaardigd waren Balkaef bekende zyn fou ten en prees Stalin en besloot met de ivoorden„Laat het vonnis hard zyn, het zal gerechtigheid wezen" Tenslotte be schuldigde ook Pikel zyn vroegere vrienden cn weidde vervolgens uit in een groote lofspraak op de nieuwe grondwet. Ook de overigen erkenden schuld en ver zochten te willen gelooven, dat zy hun mis daden betreuren. Wel een „eigenaardig proces" dus! Men weet niet, wat ervan te denken! Tenslotte is. zooals verwacht werd, voor allen de doodstraf uitgesproken. Wysjinski. de procureur van de Sovjet- Unie, verklaarde nog, dat naar aanleiding van de verklaringen van enkele beklaag den gedurende het proces met betrekking tot de medeplichtigheid van Tomski, Boecharin. Rykof, Oeglanof, Radek en Pja- takof. evenals van Serebrjakof en Sokoljni- kof, hy gelast had een onderzoek In te stel len naar de verklaringen inzake Tomski, Boecharin, Rykof, Oeglanof. Radek en PJatakof en dat zy overeenkomstig den uitslag van het onderzoek gerechteiyk ver volgd houden worden Serebrjakof en So- koljnikof bevonden zich reeds in handen van de justitie in verband met de resultaten van het onderzoek, dat nog wordt voort gezet. Tomski heeft intusschen .zelfmoord ge pleegd. Van degenen, van wie Wysjinski aange kondigd heeft, dat tegen hen de Instructie geopend is, zyn Radek en Boecharin wel de belangrykste. Belden hebben zy in het verleden een vooraanstaande rol in de op positie gespeeld. Rade als Trotskist, Boecha rin als een van de leiders van de rechstche oppositie, zy hebben echter in den loop van de laatste jaren, nadat zij eenlge malen hun ongelijk hadden erkend en hun volledige instemming met de ,,iyn" van de commu nistische party hadden uitgesproken, een groot deel van hun door hun oppositie ver loren positie weten te heroveren. Boecharin werd hoofdredacteur van de Izwestya. Ra dek de meest gezaghebbende publicist op het gebied van de bultenlandsche poiltiek. Op het eerste congres der Sovjetschrijvers in 1934 speelden zy. naast Gorki, de eerste viool. Wel heeft de Prawtia betrekkeiyk kort geleden nog eens een vry scherpen aanval op Boecharin ondernomen, die toen van .chauvinisme" beschuldigd werd. Oeglanof, die de voorganger van Kagano- wltsj geweest is als leider van de Moskou- sche party-oraginsatie en de functie van volkscommissaris van Arbeid bekleed heeft, heeft eveneens met de oppositie van rechts het veld moeten ruimen. Rykof, de opvolger van Lenin als voor zitter van den Raad van volkscommissaris sen, is thans nog volkscommissaris van Posteryen en Telefonie. PJatakof, in het verleden een groot vriend van Trotskl, is thans onder-volkscommissa ris voor de zware industrie. De Raad van Volkscommissarissen heeft een telegram ontvangen van den voorzit ter en den secretaris van de Tweede In ternationale en den voorzitter van het I.V.V., waarin de opening van het politiek proces te Moskou op het oogenblik, dat het proletariaat in Spanje aaneengesloten strydt tegen het fascisme, wordt betreurd. Nog is een tweede complot tegen Stalin ontdekt in Azersbeidsjan. De politie heeft reeds 220 personen ge arresteerd. o.a. den secretaris van de plaat. seUjke communistische sectie, zekeren Ar- kimenko en den hoofdredacteur van de officieuze „Bakinski Rabotchi", Belin ge naamd. De politic vond in de bureaux van ge noemd dagblad een grooten voorraad wa penen en bommen, terwyl tevens ontdekt werd, dat de organisatie cellen had in de geheele republiek Azerbeidsjan. Naar gemeld wordt heeft te Poltawa een uit boeren en arbeiders bestaande bende een overval gepleegd op een militair ma gazijn en de daar aanwezige levensmid delen geroofd. Toen de militairen zich hiertegen verzetten, kwam het tot een veldslag tusschen de boeren en de mili tairen. Hierby zyn 23 personen -gedood en 50 gewond. Ook te Isjum aan den DOnetz en in het district Konotop hebben ernstige onlusten plaats gehad, aangezien het leger levens middelen in beslag had genomen, terwyl. de bevolking honger leed. Uit Charkow wordt gemeld, dat daar binnenkort een proces zal worden geopend tegen een 60-tal boeren, die weigerden de oogst aan de militaire commissarissen af te elveren. In totaal zyn den laatsten tyd ongeveer 2000 boeren en arbeiders gear resteerd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau verder meldt, is deze onrust te wyten aan het feit, dat de arbeiders en boeren ontevreden zijn, aangezien het roode leger goed ver pleegd en goed toegerust ls, terwyl de boe ren en arbeiders honger lijden. Om verdere ongeregeldheden te voorkomen, zyn tal- ryke troepenafdeelingen in de Oekraine gelegerd. (Vervolg van het 2e Bladl. De „Gibel Zerjon" te Melilla. De „Gibel Zerjon" is te Melilla aange komen. waar het schin zyn lading stukgoed lost. Naar men met stelligheid verklaard, bevindt zich onder de iadine geen munitie. Catalaansche militie voor de nationalisten. Het radiostation Sevilla heeft medege deeld. dat generaal Queipo de Llano het aanbod van een naar Italië gevluchten Catalaanschen luitenant-kolonel heeft aangenomen, die met nationalistische Ca talanen een militie wil vormen, die zich van Portugal uit by de SDaansche natio nale strijdkrachten in het Zuiden wil aan sluiten. Wapens voor Spanje. De „Associated Press" meldt uit Vera cruz. dat het Spaansche s.s. „Magallanes" gisteren vandaar naar een onbekende stemming ls vertrokken, met een lading van 35.000 geweren en 5 milltoen Datronen De Spaansche ambassadeur in Mexico heeft den kapitein van het schin instructies doen toekomen in een gezegelde enveloppe, die pas na het verlaten der Mexlcaansche wateren mag worden geopend. Spoorwegverbinding tot stand gebracht. Gisteren ls voor een talrUk Dubliek de spooriyn AyamonteHuelvaSevilla ge opend. Deze liln is van groot belang voor het verkeer tusschen Portugal en SDanJe. Nationalistische vliegtuigen boven Madrid. Eenentwintig vliegtuigen der nationalis ten zouden gedurende vri! langen tüd boven Madrid hebben gevlogen, zonder tezen- stand te ondervinden van de zlide der luchtdoelartillerie van de reeeerlnesstrUd- krachten. Dezelfde vliegtuiegn zouden vervolgens de militaire vliegvelden Getafe en Cuatro Vlentos hevig gebombardeerd hebben, waardoor de hangars en talrijke vliegtuigen ziin vernield. Volgens de Diloten der natio nalisten zou de luchtaanval in de hoofd stad een paniek te weeg gebracht hebben. De regeering ontkent echter, dat het vliegveld Getafe is gebombardeerd. Vliegtuigen voor de nationalisten. Op het vliegveld van Salamanca zouden 15 moderne bommenwerpers geland zijn, die, naar men gelooft, zullen deelnemen, aan den aanval, die tegen Madrid wordt voorbereid. De strijd om Cordoba. Generaal Franco heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen, die aan den aanval op Cordoba deelnemen, door nationalisti sche vliegtuigen gebombardeerd zyn, als gevolg waarvan zij zware verliezen heb ben geleden. Volgens een bericht uit officieuze bron, is een regeerlngscolonne onder kapitein Abinatera te Lorna, het laatste dorp voor Cordoba, aangekomen. Een colonne onder kolonel Balibrea heeft Cordoba beschoten, na een hevig gevecht, waarby den natio nalisten zware verliezen werden toege bracht. De val van Cordoba, waar de „regulares In grooten getale naar de regeeringstroe pen overloopen, zou volgens dit bericht ZUID-AFRIKA. Malan voor de onafhankeiykheid. In een vergadering, welke door tweedui zend personen werd bygewoond. heeft dr. Malan, de leider van de Zuld-Afrikaan- sche nationalistische oppositie-party, be toogd, dat de leden der oppositie moeten weigeren aan de kroningsplechtigheden van den Engelschen koning deel te nemen. Malan gaf een uiteenzetting van de wU- zigingen, die volgens hem in de grondwet aangebracht moeten worden, om van de Zuld-Afrlkaansche Unie een zelfstandige republiek te maken, zooals de afschaffing van den titel „Britsch onderdaan": het niet meer deelnemen aan de Britsch rijksconfe renties: weigering om aan de kronings plechtigheden van den koning deel te ne men; afschaffing van „geïmporteerde" gourverneurs-generaal; vervanging van den koning door een president; verkiezing van den president door het volk; het staats hoofd zou slechts verantwoording mogen schuldig zyn aan het volk en niet aan een koning. In alle wetten zou het woord ko ning door gekozen president vervangen moeten worden. Dergelyke maatregelen, aldus Malan, heeft ook Ierland genomen, dat nu op het punt staat een onafhankelijke republiek te worden ieder oogenblik verwacht kunnen worden. De minister van oorlog heeft medege deeld, dat zich te Cordoba tal van natio nalisten hebben overgegeven. Medcdeelingcn uit Valladoiid. Het hoofdkwartier te Valladoiid heeft, naar de correspondent van Havas meldt, het volgende medegedeeld: Gisteren heeft een nationalistische colonne, die naar Gua- delupe opmarcheerde, den vUand een ne derlaag toegebracht, en hem met zware verliezen teruggedrongen, waarby 18 vracht auto's 16 mitrailleurs en 30 kisten munitie en granaten werden buit gemaakt. Aan het front van Avila hebben de nationale gar den een sterke vyandeiyke colonne terug gedrongen Voorts heeft een uit Ovledo vertrokken colonne een regeerlngscolonne verslagen, en een aanzienlyke hoeveelheid wapens veroverd. De stryd om Oviedo. Uit Ovledo wordt gemeld, dat een vlieg tuig boven de stad strooibiljetten heeft uitgeworpen, waarin de overgave der stad geëischt werd, daar deze anders gebombar- derd zou worden. Daar na 12 uur deze eisch nog niet was ingewilligd, hebben vliegtuigen 58 bommen geworpen. Na dit bombardement heeft kolonel Aranda, de commandant der nationalistische strijd- krachten te Ovledo per radio de volgende mededeellng tot generaal Mola gericht: „Indien gy niet de formeel beloofde hulp zendt, zal ik verplicht zyn, my over te geven". Het non-interventieaccoord. Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, ls de Duitsche regeering ervan in kennis gesteld, dat alle in aanmerking ko mende staten zich aangesloten hebben bij de voorgestelde verklaring betreffende een wapenembargo ten aanzien van Spanje, De Duitsche regeering heeft daarop de Fransche regeering medegedeeld, dat zij het wapen-embargo in Duitschland thans direct in werking zal doen tre den. Dit besluit is genomen, ofschoon de be sprekingen met de regeering te Madrid over de vry gave van het Duitsche ver keersvliegtuig nog niet tot resultaat heb ben geleid. Het spreekt vanzelf, aldus het D.N.B., dat daardoor de aan de Spaansche regeering gestelde eisch tot uitlevering van het vliegtuig niet vervalt. De Duitsche regeering heeft overigens in haar mededeeling aan de Fransche regee ring de dringende verwachting uitgespro ken, dat thans ook de overige betrokken regeeringen, voorzoover dit nog niet ls ge schied, het noodige doen, om de overeen gekomen maatregelen doeltreffend te doen zyn. .Jfun door nationalisten gebombardeerd. Drie nationalistische vliegtuigen hebben vanmorgen Irun gebombardeeïd. Nabij het station zijn 9 bomnien gevallen, die groote schade aanrichtten. Negen personen zyn, naar men gelooft, gedood. Officieel wordt bevestigd, dat kolonel Ortez de Zarata, die het bevel voerde over de nationalisten te Oyarzun. tydens het bombardement van deze stad door de re geeringstroepen is gedood. WATERPOLO. DE KIKVORSCHEN WINNEN VAN WEST-DUITSCHLAND. Op de baan van het Dortmunder volks- bad werden onder groote belangstelling Internationale zwemwedstrijden gehouden. Ook op het tournee zijnde Nederlandsche Polo-zevental „de Klkvorschen" speelden een wedstrijd tegen een West-Duitsch team. Voor de rust waren de Nederlanders sterk in de meerderheid. Hun opzwemmen en schieten was veel beter verzorgd dan van de Duitschers en drie Nederlandsche doelpunten brachten die meerderheid dan ook wel tot uitdrukking. Na de pauze ech ter ging het niet zoo vlot meer. De Duit schers kwamen geducht opzetten en slechts met de grootste moeite konden onze land- genooten tenslotte nog een 43 overwin ning uit het vuur sleepen. OLYMPISCH NIEUWS. HULDIGING OLYMPISCHE KAMPIOENEN VOORLOOPIG, UITGESTELD. Op verzoek van personen die met va- cantie zijn en mede met het oog op de af wezigheid van verschillende autoriteiten, is de huldiging der olympische kampioenen, die a s. Donderdag te Scheveningen zou plaats hebben, voorioopig uitgesteld. Zoodra de voorzitter van het N.O.C. uit het buitenland ls teruggekeerd zal met hem overleg worden gepleegd, op welk oogenblik deze huldiging zal plaats hebben. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN TE WARMOND. De uitslagen van de Zaterdag op het terrein van den heer Ramp te Warmond onder groote belangstelling gehouden wed strijden luidt als volgt: Meisjes 25 M„ 6—10 jaar (vrije slag) lste prys Flentje Menten; 2de pr. Ma rl 'Jes Meskers; 3de pr. Nelly Breedyk; 5de pr. Tini de Boer. Jongens 25 M., 6—10 Jaar (vrije slag): Kees van Es lste pr.; Nico Breedijk 2de pr.; Kees Roest 3de pr.: Theo Spierings 4de pr.: Hans Grupstra 5de pr. Meisjes (50 M.) 10—14 jaar: lste pr. Ma le Nancoau; 2de pr. Tita Menten; 3df or Hannle Prins; 4de pr. Leni Akersloot; 5de pr. Flora Menten; 6de pr. Truus Ouin- hoven. RADIO ACTIEF ZWITSERSCH BRONWATER IMPORTEURS: NEDERLANDS RRONNENBElANC N.V. VAN MEEL JUBILEERT. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat door de Federation Aeronautipue In ternationale het verzwaarde vliegbrevet uitgereikt werd aan den eersten Nederlan der, den heer MarLnus van Meel. Hiervoor werd destyds vereischt een gesloten rond vlucht van tenminste 5 K.M. lengte, het maken van een hoogtevlucht, het uitvoe ren van een reeks onafgebroken achten op een afgebakend baan van 500 M. en met afgezette motor op een afstand van minder dan 50 M. op een bepaald punt landen. Op 6 Juni 1911 werd dit brevet aan den heer van Meel uitgereikt. HU be. stelde nu een toestel, een Farman twee dekker en schreef direct jn voor de Euro- peesche rondvlucht. Van Meel kon echter niet tydig in Vincennes, het punt van uitgang, zyn en steeg daarom in Hasselt op naar Luik om het baanvak Luik-8o«s- terberg mee tc vliegen. In Grave echter moest een noodlanding gemaakt worden en het toestel werd gedeelteiyk vernield. Na enkele dagen oponthoud voor de reparaties werd ODgestegen en maakte van Meel enkele zeer geslaagde vluchten boven Grave, daar inmiddels de uiterste termijn voor landing te Soesterberg als deelnemer aan de Europeesche rondvlucht verstre ken was. Een van de hoogtepunten van de demonstraties van Marinus van Meel vorm- de die te Tiel. ook later met zyn zelfge bouwde watervliegtuig. Een Tlelenaar heelt nu het initiatief genomen om dezen pionier op luchtvaartgebied te huldigen. De Oranje-vereeniging te Tiel heeft dit ini tiatief overgenomen en de huldiging zal nu plaats hebben Zaterdag 29 Augustus a s. nam. 3 uur op het terrein de Nieuwe Kade te Tiel. De heer van Meel komt dan als passagier met een autogirotoestel, welk toestel bestuurd zal worden door den bekenden autoglrovlieger, den heer H. J. v. d. Velde Een esquadrille vliegtuigen en een esquadrille watervllegtlugen zullen ter opluistering aanwezig zyn en vele sport vliegers hebben reeds toezegging gedaan, ondanks de opening van het nieuwe vlieg veld Ypenburg, naar Tiel te komen. Voorts hebben verschillende autoriteiten op luchtvaartgebied den wensch te kennen gegeven bij de huldiging aanwezig te wil len zyn. BINNENLAND. 8089 (Ingez. Med.) Jongens <50 M.), 1014 jaar: lste pr. Wim Prins; 2de pr. Rinus van Es; 3de pr. Jan Elsgeest; 4de pr. Kees van Staveren: 5de pr. A Vreeken; 6de pr. Ab. van Es. Dames vanaf 14 j. (150 M vrije slagi lste pr Nelly Prins imet lof); 2de pr. S van der Sleet; 3de pr. Lotti Steekers; 4de pr Ina Ramp; 5de pr. Lena Meskers; 6de pr. Marie Duinhoven. Heeren (boven 14 jaar) 150 M. vrije siag: le pr. Klaas Breedijk (m. 1.); 2e pr.G.v Elburg; 3de pr. A. van Leeuwen; 4de pr. Jan de Hoog; 5de pr. Charles Warburg; 6de pr. Wim van Es De heer Menten heeft tenslotte aan de organisatoren een doos sigaretten aange boden. waarna mej. Ramp een aandenken ontving voor haar goede zorgen. De badmeester mocht een speciaal woord van lof In ontvangst nemen voor zijn wel willend toezicht. Met een „driewerf hoera" voor den heer Menten werden deze uiterst geslaagde zwemwedstrijden besloten. PAARDENSPORT. DE A.S. KORTEBAANDRAVERIJ TE WARMOND. Naar men ons meedeelt kan voor de op 21 Augustus te houden kortebaan-pryzen- draverij op een deelneming van 15 paar den gerekend worden. Hieronder zyn ver schillende paarden, die reeds een belang rijk bedrag aan prijzen hebben gewonnen. Spannende ritten worden dus verwacht. De uitslagen zullen door middel van luid sprekers-installatie onmiddeliyk bekend gemaakt worden. VOETBAL. A.S.CLE1DSCHE BAKKERSGEZELLEN. Woensdagavond te half zeven spelen de Leidsohe Bakkersgezellen tegen A.S.C. op 't Pompnaterrein. o NEDERLAAG WEDSTRIJDEN R.B.F. Morgen te half zeven vindt de laatste nederlaagwedstryd plaats op het Leldsche Boys-terrein tusschen R.B.F. en C.G.W. Woensdag worden de beslissingswedstryden bekend gemaakt. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR DE ZEVENTIENDE VOLKENBONDS VERGADERING. De Nederlandsohe delegatie naar de ze ventiende Volkenbondsvergadering, welke op 21 September te Genève zal aanvangen, zal zyn samengesteld, als volgt: Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van bultenland sche zaken, mr, J. Limburg, lid van den Raad van State, mr. W. M. van Lanschot, lid ran de Eerste Kamer, mr. C. Ridder van 'Rappard. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Bern, tevens perma nent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond, vertegenwoordigers, met dien verstande, dat tydens afwezigheid van jhr. de Graeff te Genève Ridder van Rappard als plaatsvervangend vertegen woordiger zal worden beschouwd. Voorts prof. mr. V. H. Rutgers, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, prof, mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdeellng Volkenbondszaken van het departement van bultenlandsche zaken. mevr. C. A. Kiuyver, referendaris aan het departement van bultenlandsche zaken, ais plaatsvervangende vertegen woordigers. Aan de delegatie ls toegevoegd de heer A. J Lievegoed, chef van den regeerlngs- persdienst. Als secretarissen der delegatie zullen op treden Jhr. O. Rëuchlta, gezantschaps secretaris en mr. E. O. Baron van Boetze- laer, adjunct-referendaris ter algemeene secretarie van Nederiandsch-Indië, BRAND TE AALSMEER. Gisteravond omstreeks 10 u. ontstond brand in een woonhuis aan den Heerewcg te Aalsmeer. bewoond door de fainiile's Meyer en v. d. Jagt. De huizen brandden tot den grond toe af, terwyl van de In boedels niets kon worden gered. Een en ander was gedeeltelyk verzekerd. De mo torspuiten van de gemeente verleenden assistentie. De oorzaak kon nog niet wor den vastgesteld. HANDELSBETREKKINGEN MET ITAUÏ. Nadat, zooals bekend is, gedurende eenl- gen tyd, besprekingen hebben plaats ge vonden tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche en Italiaansche regeer.n- gen omtrent het hervatten van de handels betrekkingen tusschen beide landen, IUJ1 deze besprekingen Vrijdag j.l. opgeschort, om te worden hervat, zoodra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. Aangezien Italië slechts die goederen wenscht in te voeren, welke het meent, niet te kunnen ontberen, zal de vraag in hoe verre dit beperkte ultvoerbelang de moge- iykheid van verdere Italiaanschen invoer met name van gecontingenteerde goederen, beïnvloedt, aan zorgvuldige overweging worden onderworpen. Wat de betaling van Nederlandschen en Nederlandsch-Indlscnen uitvoer alsmede van uitstaande ha'}<i vorderingen betreft, kon niet voldoende ze kerheid worden bekomen om reeds aan stonds tot een regeling te geraken. Met het oog op het Italiaansche stana- punt, als zouden vorige verdragen eenvou dig vervallen zijn hoewel ze niet weroen opgezegd blijft de toestand vooralsnog gelijk ze was en hebben exporteurs, die er op mochten wagen Nederlandsche Nederlandsch-Indische goederen naar na- lië te leveren, niet de minste zekerheid, wan neer zij betaling zullen bekomen, terwU' bovendien het volle koersrisico loopen. Invoer uit Italië hier te lande zal c° form de verdragen, niet anders kun'' plaats hebben dan tegen storting van verschuldigde bij het Nederlandsch clearn s instituut, tenzij men toestemming hebben bekomen tot het aangaan van c pensatiezaken, waarvoor men zich even tot genoemd instituut dient te wenden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2