DE STRIJD IN SPANJE De onderlinge afspraak der bacon-fabrikanten. 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Augustus 1936 Derde Blad No. 23437 EEN ERNSTIGE DUITSCHE DREIGING GEMENGD NIEUWS. VRAGENRUBRIEK Burgerlijke Stand van Leiden U neemt geen stoffer en blik Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best Door minister Deckers meerendeels bevestigd. Antwoord op vragen van den heer v.d. Weij den. De bevelhebber die de leiding heeft over ter assistentie naar de Soaansche wate- ,!n gezonden Duitsche zeestrijdkrachten, ifett'aan den commandant van de Spaan- jehe regeerlngsvloot od grond van het oo- treden jegens het Duitsche s.s. „Kamerun" uteend telegram gezonden: „Uw kruiser „Libertad" heeft het 5.S. „Kamerun" buiten de Spaanschc territoriale wateren op vrije zee be schoten en door gewapende soldaten doen onderzoeken. Deze houding tegenover een Duitsch stoomschip is een misdaad tegen het recht van de vrije scheepvaart in open zee. Ik ben niet van zins. dergelijke daden van geweld nog te dulden. Ik heb der halve mijn zeestrijdkrachten instructie gegeven, tegen iedere ongerechtvaar digde daad van geweld uwer schepen met geweld te reagecren". Onder leiding van den bevelhebber der rerkenningsstrijdkrachten. vice-admiraal Bjehm od d enkruiser ..Nuernberg", zijn gisteren uit Kiel en Wilhelmshafen ter af- lo-sing van de tot dusverre in de Spaan- icbe wateren aanwezige Duitsche zeestrijd- trachten uitgevaren het pantserschip ..Ad miral Graf Spree", de kruisers „Nuern- berg" en ..Leipzig", de vierde torpedoboot- Uottiel ie met de torpedobooten „Grelff" en jalke" en van de derde torpedoboot-flot- tielie de torpedobooten „Jaguar" en ..Wolff" Volgens mededeellngen uit Berlijn zou idmiraal Raeder. opperbevelhebber der Duitsche oorlogsmarine, per speciaal vlieg tuig naar Bechtesgaden vertrokken ztin. raar Hitier verblijft. Ook dr. Heissner. chef van het presiden tieel kabinet en staatssecretaris Lammers ran de rijkskanselarij zouden naar Berch- teigaden zijn vertrokken. Zeer verbolgen is ook de Duitsche pers, die zich o.a. aldus uitlaat: Men kan er zeker van zijn. dat het Duit- iche rijk. eventueel in samenwerking met andere staten, maatregelen zal nemen, velke er op berekend zijn. dergelijke over vallen door de „roode piraten" onmogelijk te maken. In dit geval is het recht geschonden, een herhaling daarvan zal met alle middelen moeten worden verhinderd De bewuste Spaansche kruiser, is naar jemeld wordt, een oorlogsschip, waarop leeds bij den aanvang van den burgeroorlog alle officieren door de manschappen, die hen bii hun beweging niet wenschten te volgen, werden vermoord en overboord Eeworpen. Het betreft dus een schip, van muiters en Diraten en het voorval toont tevens de aeheele onmacht der Madrileensche volks- Iront-regeering. Ook andere berichten toonen duidelijk de inmenging der Sovjet-machthebbers in de Spaansche gebeurtenissen aan. Duitsch land houdt vast aan de niet-inmenging. maar incidenten van gemelden aard en de door Moskou gepleegde inmenging kunnen de bemoeiingen van de Europeesche staten illusoir maken en een zeer ernstigen toe- itand scheppen. De „Völklsche Beobachter" schrijft o.ar De piraten-aanval op het s.s. ..Kamerun" bewijst de volledige ontketening van den bolsjewistischen chaos in het onder marxis tische tyrannie staande Spanje. De actie ian den kruiser ..Libertad" kan dan ook els een „typische uiting" van de door het bosjewisme in Spanje gewenschte houding lorden aangezien. De non-interventie. In de Wilhelmstrasse wordt echter ver nomen. dat de onderhandelingen inzake het verdrag van nlet-inmenging niet onderbroken worden door het incident met de „Kamerun". Duitschland heeft echter blijkbaar wel ais derde voorwaarde gesteld, dat de Spaansche regeering een bevredigend ant woord geeft op het Duitsche protest en dat de kwestie tot voldoening van Duitschland vordt geregeld. M. a. w. weer uitstel. En Italië's antwoord laat nog altijd op zich wachten! De „Figaro" meldt, dat de marxistische secretaris-generaal Jouhaux en het be duur van de marxistische vakvereenigin- ?en tegen vandaag de commissie van be heer der roode vakvereenigingen hebben bijeengeroepen ter bespreking van plan den. om een steunactie te organiseeren voor de Spaansche volksfronters. Naar het blad van bevoegde zijde ver neemt, wil men de regeering-Blum dwin- fen. het uitvoerverbod van oorlogsmate riaal voor de regeering van Madrid op te «horten, tot Duitschland en Italië zich «tbonden hebben een onvoorwaardelijk jecoord van niet-inmenging te ondertee- kenen. Duitsche evacuatie. De Duitsche consul te San Sebastian heeft medegedeeld, dat hij voornemens is. Augustus de stad te verlaten met de 25 Duitse hers, die zich nog in de stad bevin- den. Hij is van oordeel, dat een langer verblijf in de stad voor vreemdelingen ge- vaarlijk is. Naar Stefani uit Genua meldt, is aldaar uit Spanje aangekomen het Duitsche s.s -Baden" met 200 vluchtelingen, meeren- heels Duitschers aan boord De „Monte Sarmiento" eveneens een Db'tseh schip, is met 1550 vluchtelingen aan boord te Genua aangekomen. De Kerk in den strijd. De Spaansche staatscourant bevat een Mcreet waarbij alle goederen van reli- Peuze orden en congregaties welke be rokken zijn bij den opstand, genationali- "OM zullen worden. 'Ovens is een besluit uitgevaardigd •aarbij alle religieuze orden in Spanje 'orden opgeheven, voor zoover zij zioh jobben schuldig gemaakt aan eenigerlel «Sunstiging van de opstandelingen. in een communiqué van de provinciale "Wering van Navarra wordt medegedeeld aas de Sociëteit van Jesus weder bezit kan VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. nemen van alle goederen welke de regie ring van de republiek heelt geconfiskeerd, en dat zij haar werkzaamheden in geheel Navarra kan hervatten. Er is te Rome een kerelijke commissie gevormd, die haar zetel zal hebben bij het Pauselijk Spaansch college en dat tot taak heeft, hulp te verleenen aan de talrijke uit Spanje gevluchte geestelijken. De „Osjervatore Remeno" wijst er o.a. op, dat de West-Europeesche geestverwan ten van de volksfrontregeerlng te Madrid nog geen woord van afkeuring hebben doen hooren over de afschuwelijke moord partijen en geweldplegingen van hun Spaansche vrienden. „De verantwoordelijkheid van de Madri leensche regeering voor deze uitspattin gen", aldus vervolgt het blad, „staat thans onomstootelijk vast. De Spaanscne gruwel daden toonen thans met zeldzame duide lijkheid aan, waartoe de atheïstische en anarchistische leer leidt, welke beweert, dat eerst al het oude moet worden omver geworpen. voordat een nieuwe maatschap pelijke orde kan worden opgebouwd. Interview met Smuts. „Ik beschouw den opstand van 't Spaan sche leger in Marokko en de Spaansche burgeroorlog niet alleen als gevaarlijke symptomen op zich zelf. doch tevens als een resultaat van het échec in den Vol kenbond in het Itallaansch-Abessljnsche conflict", verklaarde generaal Smuts in 'n Interview met de „Natal Advertiser". Wan neer Frankrijk en Engeland in genoemd geschil een gedecideerde houding hadden aangenomen en den wil van den Volken bond hadden doorgezet, zou de toestand in de Mlddellandsche Zee op het oogenblik minder gevaarlijk zijn. De Volkenbond zou dan hebben getoond inderdaad een bol werk te zijn tegen revolutie en aanval. Ik ben er zeker van, dat de Spaansche kwestie nauw verband houdt met de Italiaansche kwestie. Beide gevallen hebben in de Mid- deliandsche Zee een toestand geschapen, die noodzakelijkerwijs alle mogendheden van de Middellandsche Zee bezig houdt. Het échec van den Volkenbond heeft te vens geleld tot bewapeningswedloop. De geheeie economische positie van Europa wordt bepaald door de bewapening. In wa penfabrieken tracht men de werkloosheid op te heffen. Wanneer deze politiek mpcht mislukken, zal ln de meeste landen weer groote werkloosheid ontstaan. Dit alles toont, hoe groot de vergissing is, gemaakt door de groote mogendheden, toen zij in het Abessijnsch geschil geen leiding heb ben gegeven. De groote mogendheden heb ben den Volkenbond niet gesteund. De groote meerderheid van de kleine mogend heden was ongetwijfeld tot volgen bereid. Niet zij hebben gefaald, doch de groote mogendheden. Een Fransch-Britsche actie had aan het conflict een einde kunnen maken". Smuts besloot zijn verklaringen met de mededeeling, dat het beste middel om tot een oplossing te komen, een internationale ronde tafel-conferentie zou zijn. Met de hervorming van het Volkenbondsverdrag zal men tot een gunstiger tijdstip moeten wachten. De hoofdredacteur van de „Prawda" te Madrid. De hoofdredacteur van het Moskousche dagblad „Prawda" is gisteren te Madrid aangekomen. Nog denzelfden dag heeft hij een bezoek gebracht aan den minister president Glral, die zijn tevredenheid uit te over de talrijke bewijzen van vriend schap. die de regeering uit Rusland mocht ontvangen. Alvorens naar Madrid te gaan had de hoofdredacteur een bezoek ge bracht aan Barcelona en aan het front van Saragossa en Huesca. Coudenhove Kalergi wil bemiddelen. Graaf Coudenhove Kalergi. de voorzitter van de Pan-Europeesche unie. heeft een bemiddelingsvoorstel gericht tot de leiders der beide in Spanje strijdende partijen, Azana, Giral en Mola en Cabanellas. Hij stelt voor onmiddellijk een wapenstilstand af te kondigen teneinde onderhandelingen te openen. Van 't front. Van het strijdtooneel is het nieuws van weinig beteekenis. Van de zijde der nationalisten wordt ge meld: De zender van La Coruna deelt mede, dat de troepen van generaal Franco Aci- dona bij Malaga hebben ingenomen. In Asturië hebben de mijnwerkers een aanval beproefd op Oviedo, doch deze Is volkomen mislukt. De aanvallers werden met zware verliezen teruggeslagen. In Badajoz hebben de nationale troepen een munitieopslagplaats gevonden met 40.000 geweren van het nieuwste model. Voorts heet het. dat de nationalisten de verbinding tusschen Irun en San Sebas tian hebben verbroken. De regeering deelt mede, dat haar troe pen onweerstaanbaar in Estremadura op rukken in de richting van Badajoz. Zij zul len trachten deze stad op de opstandelin gen te heroveren. „Vandaag", zoo deelt de regeering ver der mede, .heeft een regeeringscolonne, de z.g. „spookcolonne" die uit Valencia af komstig is. zich meester gemaakt van de stad Alia, in de Sierra de Guadeluppe, op 100 K M ten Z.W. van Madrid en op een gelijken afstand van Badajoz. de opstan delingen werden hier op de vlucht gedre ven. Enkele krijgsgevangenen werden ge maakt. Deze overwinning opent den weg naar Badajoz". Vreemd vliegongeval. Te Portsmouth (Engeland l heeft een vliegongeluk plaats gehad onder wel zeer bijzondere omstandigheden. Twee arbeiders, die in dienst waren van een luchtvaartmaatschappij en die hadden gehoord, dat de strijdende partijen in Spanje een premie van 120 a 150 pond sterling hadden beloofd aan iederen piloot, die een vliegtuig naar Spanje overbrengt, besloten zulk een premie te gaan verdie nen. Het feit. dat zij nog nooij in hun leven een vliegtuig hadden bestuurd, was voor hen geen reden, om van hun voor nemen af te zien. En aldus kon het gebeuren, dat gisteren Eén ernstig en één licht gewonde. Omstreeks zes uur is gistermiddag een uit Gorinchem afkomstige vrachtauto, ge laden met vier paarden, onder Hulshorst bij Nunspeet tengevolge van het springen van een band, tegen een boom gereden. De cabine werd geheel ingedrukt, met het ge volg, dat de bestuurder, K. P. uit Meppel, lichte verwondingen bekwam. Ernstiger stond het met den anderen inzittende, A. K. uit de Wijk bij Meppel, die een schedeibasisfractuur opliep. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overge bracht. Men vreest voor zijn leven. Dr. Plomp uit Nunspeet verleende ge neeskundige hulp. De paarden, die vervoerd werden, bleven ongedeerd. OPNIEUW BESMETTELIJKE DARMZIEKTE IN AMBT-HARDENBERG. Een kindje overleden. Het vorige jaar heelt een besmettelijke darmziekte in Ambt-Hardenberg en haar omgeving vele offers gevraagd. Een tijd lang vreesde men toen zelfs met een soort cholera te doen te hebben, doch de des kundigen hebben toen uitgemaakt, dat dit toch niet het geval was. Thans is, naar de „Standaard" meldt, opnieuw een doodelijk geval van deze ge vreesde ziekte geconstateerd. Een kindje van den heer V. te Rheezerveen is hieraan overleden, terwijl twee andere kinderen uit dit gezin naar het ziekenhuis te Zwolle moesten worden vervoerd. In verband hiermede heeft burgemeester Oprei de inwoners van Ambt-Hardenberg gewaarschuwd voor deze gevreesde ziekte. Hij adviseerde bij gevallen van diarrhee onmiddellijk geneeskundige hulp in te roepen. Om de ziekte voorkomen moet tevens gelet worden op het vliegen-kwaad en zijn hygiënische maatregelen noodlg. MOTORRIJDER BIJ AANRIJDING GEWOND. Gisteravond wilde de motorrijder J. M. uit Meerveldhoven op de Maasbrug bij Grave tusschen twee vrachtauto's doorrijden, hetgeen hem niet gelukte. M. botste met groote kracht tegen een van deze wagens en werd van zijn motor geslingerd. Be halve een ernstige schedelbreuk liep M. een beenfractuur op. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend is het slachtoffer naar het St. Jozefziekenhuis te Grave gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE. Gistermorgen is op het strand tusschen Westkapelle en Zoutelande een lijk aan gespoeld. Uit een signalement, dat den burgemeester ter beschikking stond, kon worden opgemaakt, dat men te doen had met het stoffelijk overschot van een der beide inzittenden van de kano, welke in den namiddag van Zondag 9 Augustus ter hoogte van de haven van Cadzand om sloeg, waardoor beide personen verdron ken. De gevondene is gebleken te zijn de 24-jarige Philippe Constant, wonende te Luik. Een oom en twee neven, die telegra fisch ontboden waren, hebben het lijk her kend. Het andere slachtoffer, welks lijk nog niet is gevonden, is de zestienjarige Henri Storms te Luik. ONREGELMATIGHEDEN TE BORSSELEN. De vergadering van ingelanden van den Calamiteuzen polder Borsselen heeft gis termiddag besloten de schorsing van den ontvanger-griffier, dep heer H. C. R. N., burgemeester van de gemeente Borsselen, met zes maanden te verlengen. In dit tijdsverloop zal een grondig onderzoek naar de administratie worden ingesteld. Een verzoek van den heer R. om ontslag werd afgewezen. Men achtte het beter, dat hangende het onderzoek een ambtelijke verhouding blijft bestaan. Ook werd besloten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening ad f. 14.000 voor zes maanden tegen drie procent rente plus een achtste procent provisie. BUITENLANDSCH GEMENGD. H. C. te L. verlangt bijstand, doordat zijn zaken noodlijdend zijn geworden en vraagt tot wie hij zich moet wenden voor hulp. Antwoord Als u in behoeftige om standigheden verkeert, doet u het beste raad te vragen bij den Armenraad, Nieuw- steeg 6. B. te L. Bij echtscheiding van tafel en bed is door de rechtbank de verplichting tot het doen van een uitkeering voor le vensonderhoud opgelegd. Vraag Kan het vastgestelde bedrag later in verband met den financieelen toe stand gewijzigd worden? Antwoord Ja, wijziging of uitrekking kan gevorderd worden. De rechter heeft te beslissen, of de veranderingen dusdanig zijn, dat wijziging of uitrekking kan plaats hebben. Abonné L. geeft wekelijks een bedrag om ln het onderhoud van zijn vader te voorzien. Moet ook voor een schoonzoon worden bijgedragen? Antwoord Als de schoonzoon behoef tig is, kan ook voor hem een bijdrage ge vorderd worden, tenzij uw dochter overle den is en er uit het huwelijk geen kinde ren in leven zijn. v. R. te L. stelt vragen omtrent loon en kostgeld ln de vacantie en omtrent opzeg ging. Antwoorden Bij het zenden met va cantie was, evenals vorige jaren. loon en kostgeld verschuldigd. Was het echter de bedoeling de dienstbetrekking te doen eindigen, dan had een opzeggingstermijn van een week in acht genomen moeten worden. Anders staat de zaak, als uw vrouw zelf toch niet meer na de vacantie den arbeid wenscht te hervatten. Zij dient dit de familie onverwijld mede te deelen. Van schadevergoeding is in dit geval geen sprake, daar volgens uw mededeeling in- tusschen tegen vergoeding is gearbeid. J. v. K., Noordwijk Zee Voor onderzoek naar een familiewapen dient U zich tot den boekhandel te wenden voor werken betref fende heraldiek. C. N. S. Secretaris der Leidsche Wan- delsportvereeniging is de heer J. P. N. Pan- lides, Parkstraat 15, alhier. POGING TOT VERGIFTIGING VAN HAAR MAN. De marechaussee te Klazienavcen heeft gevankelijk naar Assen overgebracht Grietje S vrouw van Hendrik K.. en een zekeren H. J. P.. beiden wonende te Kla- zienaveen. Zij worden verdacht van poging tot moord op Hendrik K., den man van Grietje S. Zij zouden in gezamenlijk over leg allerlei vergiftige bestanddeelen en scherpe voorwerpen in het eten van K. hebben gedaan, om hem zoodoende van het leven te berooven. Na verhoor door den officier van justitie zijn beiden in arrest gesteld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Nabij Linkoeping in Zweden is een auto, waarin de directeur van een groep tooneel- spelers, met zes leden van zijn gezelschap zat. in een ravijn gevallen. De directeur is om het leven gekomen, de zes anderen wer den gewond. de aandacht van den chef van het vlieg veld werd getrokken door een vliegtuig, dat op een buitengewoon eigenaardige manier over het veld hotste, om tenslotte, tegen alle regelen der kunst in. met den wind in den rug het luchtruim te kiezen. Al waren zij er in geslaagd het toestel van den grond los te krijgen, lang duurde de tocht der beide winzuchtige arbeiders niet. Weldra botste hun machine tegen een boom en zwaar gewond moesten beide mannen onder de puinen van het toestel worden uitgehaald. GEBOREN Adrianus, Z. van J. van Tongeren en A. J. Distelvelt Maria Sophia, D. van C. Gordijn en A. Fielemon Antonia, D. van J. Gorree en J. v. Gulik. als U een stofzuiger kunt krij gen. Maar sta dan ook niet te ploeteren aan de wasch- tobbe als 1. 2. 3. de wasch veel mooier en voorzich tiger kan doen. Gebruikt Uw tijd voor andere dingen. Een pak 1. 2.3. van 18 ct spaart Uw goed en Uw krachten. HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN 7950 (Ingez. MedJ ONDERTROUWD: J. de Wolf jm. 25 j. en M, J. Jager jd. 21 j. W. F. v. d. Linden jm. 28 j. en Th. H. de Vries jd. 24 j. A. Smallenbroek jm. 33 j. en S. Fles jd. 28 j. OVERLEDEN. J. v. Leeuwen, Wedn. 88 j. T. Splinter- Reitsma, Vr. 40 j. M. WendtBreunis, Wed. 81 j. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft geantwoord op vragen van den heer heer Van der Weyden, betreffende een on derlinge afspraak, welke door baconfa- brikanten zou zijn gemaakt bij een in- schijving voor de baconbereiding en het nemen van maatregelen tot opheffing van de baconregeüng: Het was den minister bekend, dat 20 baconfabrieken, n.l. 16 particuliere en 4 coöperatieve!, voor de nieuwe in schrijving, welke in Juli plaats vond, onderling overleg hebben gepleegd. Na dien is den minister het resultaat van dit overleg gebleken. De minister wil voorop stellen, dat hij sinds zijn optreden er naar gestreefd heeft eenerzüds de kosten, verbonden aan de baconbereiding. te verlagen, anderzüds een saneering van deze industrie, waarin een belangriike overcapaciteit bestaat, te be vorderen. omdat concentratie van de slachtingen in enkele fabrieken uiteinde lijk tot een daling van den kostprijs per eenheid zal moeten leiden. Hii heeft daar om in het laatst van het vorig jaar het bestaande baconcontract opgezegd en in plaats daarvan een gemeenschappelijke inschrijving gehouden onder alle fabri kanten. Bij de inschrijving in Juli zat de bedoe ling voor om de gemeenschappelijke in schrijving te vervangen door een individu- eele inschrijving, waarbii dezerziids eenige bijzondere waarborgen werden getroffen om: 1. te verhinderen, dat de verwekking plotseling in handen zou komen van enkele grootere fabrieken, hetgeen tot sluiting en kapitaalverlies voor de over blijvende klei nere fabrieken, met de daaraan verbonden werkloosheid, had moeten leiden, en 2. een uitzonderingspositie te scheppen voor de van landbouwkundig standpunt sociaal belangrijke coöperatieve fabrieken. Het resultaat van deze inschrijving is geweest, dat de prijs weder verlaagd is. n.l. tot f. 2.60 per 100 KG., en dat van de 16 bovengenoemde particuliere fabrieken 7 zijn gesloten. Aan de hand van de cijfers. die een uit voerig onderzoek van den crisis-accoun tantsdienst heeft opgeleverd, is gebleken, dat. idien in den laatsten tiid geen zeer groote bezuinigingen zijn ingevoerd deze prils niet voldoende is om de productie kosten der gezamenlijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dekken, zoodat de fabrieken een verlies liiden. Het is dus geenszins juist, dat de njils f.0.60 per 100 K.G. hooger is dan wat redelijk kan wor den geacht. Omtrent deze f. 0.60 kan voorts nog worden medegedeeld, dat de werkende fabrieken een bedrag per eenheid be schikbaar stellen als vergoeding voor de fabrieken, welke haar bedrijf heb ben stopgezet, alsmede voor die fabrie ken. waaraan minder varkens ter ver- verwerking zijn toegewezen dan waar voor was ingeschreven. Deze regeling lieeft dit resultaat, dat over de te slachten varkens gemiddeld plm. 35 cents per 100 K.G. als schadevergoe ding betaald wordt aan de stilliggende fabrieken. Door het opvoeren van de productie van de werkende fabrieken hebben deze een verlaging van de productiekosten Der een heid kunnen bereiken. Deze kostenbesparing is hun kennelijk een financieel offer waard geweest, waar door zij aan de uitvallende fabrieken een schadevergoeding in uitzicht hebben ge steld. Naar het oordeel van den crisis accountantsdienst benadert dit financieel voordeel ten gevolge van de ruimere be zetting het bedrag der uit te keeren schadevergoeding. De opeenvolgende regelingen hebben dus. naar het oordeel van den minister, zoowel tot verlaging van den Drys als tot een con centratie van de productie geleid. Intus- schen volgt hii nauwgezet de geheeie situatie, in verband met de verdere maat regelen. die hii zal moeten nemen, wan neer de huidige overeenkomst od 31 Octo ber a s. eindigt. Hii zal dan overwegen, in hoeverre het mogelijk is voort te gaan op den ingeslagen weg van verdere verlaging van den prijs en concentratie van het bedrijf. De minister heeft den heer S. Zwanen berg. commercieel adviseur van het college van regeeringscommissarissen. inzake de bacon nimmer geraadpleegd in verband met de bijzondere positie, welke deze in dat bedrijf inneemt. In het onderhavige geval heeft de minister zulks dus ook niet ge daan. Aangenomen mag worden, dat de leiding van het bedrijf, waarmede de heer Zwanenberg is verbonden, hem heeft mede gedeeld, dat bij de fabrikanten onderling het Dlan bestond een schadevergoedings regeling te treffen. Uiteraard is gewenscht, dat het ver trouwen in de doeltreffendheid der crisis maatregelen zoo groot mogelijk is De mi nister tracht dit zooveel mogeliik te bevor deren. Opheffing van iedere bemoeienis met den uitvoer van bacon kan niet overweging worden genomen, omdat dit het in stand houden van den uitvoer van bacon in ge vaar zou brengen en het wegvallen van deze afzetmozeUikheid een groot nadeel voor den landbouw zou beter ken en. Een baconregeüng. waarbii tee'tregeling. kwa liteitscontrole heffing en toeslagregeling worden behouden, brengt geliiksoortigo moeilijkheden van uitvoering mede als dt thans geldende regeling.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9