DE STRIJD I\ SPANJE Ernstig ongeluk in arfillerie-werkplaatsen aan de Hembru EEN DOODE EN VIER ERNSTIG GEWONDEN DE WEDSTRIJDEN IN SNEEK LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 Augustus 1936 BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW Ontploffing in frothyl-werkplaats SPORT. SUCCES VAN BORGERHOFF MULDER TELEGRAMMEN DE ALGEMEENE TOESTAND. De Scandinavische conferentie. De ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken. Zweden. Noorwegen en Finland zijn te Kopenhagen bijeengeko men. In deze bijeenkomst is overeenstem ming tot stand gekomen met betrekking tot het antwoord inzake de kwestie der hervorming van den Volkenbond. De mi nisters kwamen eveneens tot overeenstem ming met betrekking tot de aan te nemen houding aangaande het verlangen van Engeland, dat hun landen aan de vjoot- verdragen zouden deelnemen. Verder werd besloten een gunstig antwoord te geven op het Fransche voorstel tot niet-inmen- ging in de aangelegenheden van Spanje. BELGIË. Spionnage. De gendarmerie heeft te La Calamine in het Luiksche een viertal personen, drie mannen en een vrouw, gearresteerd in verband met een spionnagekwestie. De autoriteiten bewaren de grootste stilzwij gendheid omtrent de kwestie. Men ver wacht binnenkort andere arrestaties. Bij geruchte verluidt, dat het zou gaan om het stelen van een mltrailluer-model. De staking in het kolenbekken heeft zich nog uitgebreid. FRANKRIJK. Besoek van Beck? - Auriol over zijn plannen - Staking in het Noorden. Naar verluidt, wordt in toonaangevende Poolsche kringen een bezoek van den mi nister van buitenlandsche zaken, Beek, aan Parijs overwogen. Beek zou dan tezamen met den Inspecteur-generaal van het leger Rydz Smigly ln het begin van September naar Parijs gaan. Stefani meidt uit Parijs, dat daar de ge ruchten inzake een Fransche leening voor de bewapening van Polen steeds hardnek kiger worden. De minister van financiën Vincent Auriol heeft tijdens een ontvangst te Muret (dept. Haute Garonne i een redevoering uitge sproken, waarin hij allereerst een overzicht gaf van het door de regeering en de Kamers in twee maanden tijds met zuiver demo cratische middelen en zonder toevlucht tot decreten verrichte werk. De meeste ln deze periode goedgekeurde wetten zullen tijdens het reces van het parlement van kracht worden. Auriol kondigde vervolgens de her vormingen aan, welke de regering in Octo ber zal ter hand nemen. Deze betreffen verzekering tegen schade aan den land bouw. organisatie van het crediet, hervor ming der boekhouding en bescherming van het spaarbankwezen" en tenslotte de begroo ting voor 1937. Verder kondigde hij vereenvoudiging van het belastingstelsel aan. Ons geheele streven zal erop gericht zijn de levensmiddelen te ontdoen van de verschillende belastingstrookjes, die er den prijs van verhoogen .en deze heffingen te vervangen, door een meer directe belasting, welke gemakkelijk controleerbaar zijn. Vervolgens wees Auriol erop, dat de financieele maatregelen der regeering suc ces hebben gehad. Er vloeit nog voortdu rend kapitaal terug, terwijl de bevolking algemeen deelneemt aan de door de re geering opengestelde inschrijvingen. Een ernstige staking is uitgebroken bij een steenkoolmaatschappij, welke haar hoofdbureaux heeft te Rijssel en filialen te Roubaix en Sequedin. De maatschappij voorziet de meeste bedrijven te Roubaix, Tourcoing en Rijssel van brandstof. Een delegtaie van arbeiders, vergezeld van een vertegenwoordiger van de G. G. T. elschte onmiddellijk ontslag van een aantal werklieden, die uit de G. G. T. waren ge treden, om lid te worden van een anderen bond. Daar de directie weigerde aan dezen elsch gevolg te geven, poogden de leden der G.G.T. de arbeiders te Roubaix over te halen, het werk neer te leggen, in welken opzet zij slaagden. In Rijssel evenwel wei gerden de arbeiders te staken, waarop men hun verhinderde met hun vrachtauto's uit te rijden. De directie heeft verklaard, dat zij hen, die de vrijheid van den arbeid aantasten, gerechtelijk zal laten vervolgen. OOSTENRIJK. Bezoek van Horthy. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy is op uitnoodiging der regeering in Weenen gearriveerd, om deel te nemen aan een gemzenjacht. Zijn bezoek heet niettemin van particulieren aard. Toch brengt Horthy heden een bezoek aan Schuschnigg en zal hij vermoedelijk ook president Miklas in Corinthië bezoeken. ITALIË De a.s. manoeuvres. Ruim honderdduizend manschappen en een indrukwekkende hoeveelheid oorlogs materiaal zullen deelnemen aan de groote manoeuvres, die binnenkort te Irpinla zul len aanvangen. Vier divisies zullen in het veld komen, benevens een z.g. snelle divi sie en een gemotoriseerde brigade. Tijdens ae oefeningen zullen nieuwe wapenen be proefd worden. De Prins van Plemont heeft het commando op zich genomen van de „blauwe partij". GRIEKENLAND. Bezoek van den Engelschen Koning. De Koning van Engeland is gisteren op Korfoe aangekomen om een bezoek te brengen aan den Koning van Griekenland welke, zooals men weet, op het oogenblik daar vertoeft. Hij blijft vermoedelijk een week op Kor foe als gast van Koning George. (Vervolg van het 3de Blad). Aanval op Madrid te verwachten? De correspondent van de Diario de Lisboa in Andalusië meldt, dat wellicht binnen 4 of 5 dagen door de nationalisten een be slissend offensief tegen Madrid zal wor den ingezet. Hij deelt mede, dat 3" colonê- nes legionnaires en Moorsche troepen naai de hoofdstad oprukken, en wel met zulk een snelheid, dat de nationalisten m den Guadarrama-sector spoedig met 20.000 man zullen zijn versterkt. In een bericht uit Las Palmas wordt het radiostation te Lissabon verzocht, de scheepvaart ervan in kennis te stellen, dat de havens van Valencia, Malaga en Bar celona uiterst gevaarlijk zijn, als gevolg van de aanwezigheid van mijnen. Hoofdkwartier der nationalisten naar Valladolid. Het radiostation te La Coruna heeft be vestigd, dat het hoofdkwartier der natio nalisten van Burgos naar Valladolid is overgeplaatst. Hetzelfde station meldt, dat Gijon drin gend om versterking uit Madrid heeft ver zocht. Prieto zou geantwoord hebben, dat hij voor het oogenblik niets kon doen, daar vóór alles Bilbao te hulp moest worden ge komen. De strijd aan het Guadarrama-front De Havas-correspondent aan het Gua darrama-front meldt, dat de regeerings- troepen gisteren hun doel hebben bereikt. Kolonel Asencio, die naar Alto Leon op rukte, heeft de nationalisten naar de bergen teruggedrongen en de stellingen der regceringstroepen versterkt. In het begin van den nacht is de artil lerie der regeering begonnen met de voor posten der opstandelingen hevig te be schieten. De officieren verklaren zich vol daan en optimistisch. De verdeeling der provincies. Sprekende voor de radio, heeft Queipo de Llano medegedeeld, dat een nieuwe aanval der regeeringstroepen op Oviedo is afgeslagen. Hij verklaarde, dat de nationalisten op het oogenblik 31 provincies bezet hebben, tegen de regeeringstroepen slechts 18. Van de 71 bijkantoren der Bank van Spanje zijn er 43 in het bezit der nationalisten en 28 in dat der regeering. Dit, aldus con cludeerde de generaal, laat duidelijk zien, dat wij er veel beter voor staan. Fransche communisten tegen non-interventie. Gisteravond heeft de communistische partij te St. Denis een vergadering ge houden. waar het woord gevoerd werd door den secretaris-generaal der partij, Thorez. Aan het slot der bijeenkomst werd een matie aangenomen, waarin de regeering verzocht werd, een einde te maken aan de commercieele blokkade tegen het republi- keinsche Spanje. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Mexico niet bereid tot interventie. Mexico heeft de uitnoodiging van de re geering van Uruguay om deel te nemen aan een bemiddelende actie, ten einde een einde te maken aan den burgeroorlog in Spanje van de hand gewezen. Wandaad der communisten. De Porlugeesche radioclub deelt mede, dat communisten te Rosal de la Frontera de kerk in brand hebben gestoken, waarin zij 40 personen hadden opgesloten. Visum voor Spaansch Marokko. Gisteravond werden Mohammedaansche en Joodsche reizigers, die tot dusver met een visum van den Franschen consul de Spaansche zone doorkruisten, aan de grens van de internationale zone te Tan- ger opgehouden. De Spaansche autoriteiten eischten een visum van den voorzitter van de controle-commissie, op het oogenblik de Italiaansche consul te Tanger, die wei gerde een visum te verstrekken aan Ma rokkanen. De vertegenwoordiger van den sultan van Tanger. Mendoeb, heeft gisteren alle stam hoofden van de Doears gewaarschuwd, dat aan de Marokkanen verboden was zonder speciale vergunning de zone te verlaten. Tenslotte wordt nog vernomen, dat gis teravond 45 jonge lieden scheep zijn ge gaan om heimelijk Tanger te verlaten en dienst te nemen bij de Spaansche regee ringstroepen. Onder hen bevonden zich vijf Joden en negen Mohammedanen, allen Marokkaansche onderdanen. De overigen waren Spaansche minderjarigen, die geen toestemming van hun ouders hadden. Zij zijn evenwel alleeir weer naar Tanger teruggekeerd. De strijd in het Noorden. Vanmorgen om 5 uur is het geweervuur tusschen Alunda en Lapunoha opnieuw losgebrand. De regeerlngsartlllerie van Guadalotfpe heeft de stellingen der na tionalisten bestookt, daarbij gesteund door den torpedojager no 3, die voor Fonta- rabie voor anker lag, doch aangezien het schip zich in de internationale wateren bevond, werd het door den marinecom mandant van Bidassoa verzocht niet meer te schieten. Een pantsertrein nam even eens deel aan het gevecht, dat verschei dene uren duurde, en aan beide zijden verschillende slachtoffers elschte. De posi ties zijn niet veranderd en beide partijen hebben zich krachtig verschanst; de regee ringstroepen hebben op de berghellingen loopgraven aangelegd. NOORWEGEN. Uitwijzing van Trotzki geëischt. Quisling, de leider der partij der natio nale eenheid, heeft den koning een schrij ven gezonden, waaiin hij verzoekt, het Storting in buitengewone zitting bijeen te roepen, teneinde tot uitwijzing van Trotzki uit IJoorwegen te besluiten. In denzelfden brief verzoekt Quisling den koning de huidige regeering, die door de arbeiderspartij is gevormd, af te zetten, en een „nationale" regeering te vormen. De nationale unie is een fascistisch georienteerde partij, die in het Storting niet vertegenwoordigd is. Zij behaalde bij de laatste verkiezingen in 1933 slechts 28.000 stemmen. PALESTINA. De Arabische kwestie. Koning Ghasi 1 heeft dezer dagen den Irakschen premier, den minister van bui tenlandsche zaken en den Engelschen ge zant ontvangen in een speciale audiëntie, waarin hij er bij den Engelschen gezant op aandrong te Londen een spoedige op lossing van de Palestijnsche kwestie ln Arabischen zin te bepleiten. De Iraksche koning wees er op, dat een dergelijke, be spoedigde oplossing noodzakelijk is in het belang van de instandhouding der goede betrekkingen tusschen de Arabieren van Irak en Engeland. Gemeld wordt, dat 15 Arabieren gedood zijn bij een gevecht tusschen een bende Arabieren en soldaten nabij Nedera lnmid- den-Palestina. Te Haifa is een groep van drie Arabische vrouwen en een man beschoten in de na bijheid van de Joodsche nederzetting bij den berg Carmel. Een der vrouwen werd gedood, terwijl de man werd gewond. In de nabijgelegen hulzen is later huis zoeking gedaan en een Jood werd in voor- loopig arrest gesteld. Blijkens het Britsohe mandaatsrapport over Palestina, is het aantal Joodsche immigranten in Palestina, na ln 1927 tot nauwelijks 3.000 te zijn gedaald, sedert dien geleidelijk gestegen. In 1932 bedroeg* het 9.553. in 1933 30.327, in 1934 42.359, om in 1935 de record-hoogte te bereiken van 61.854. RUSLAND. Het proces tegen de Trotzki-Zinovjef-groep. Gisteren is Kamenef gehoord over de be trekkingen van het Trotzki-Zinovjef cen trum met de vroegere rechtsche oppositie en wel in het bijzonder met den tegen- woordlgen hoofdredacteur van de „Izwes- tija", Boecharin, den tegenwoordigen lei der van de staatsuitgeverij, Tomski, zoo mede met den tegenwoordigen volkscom missaris voor posterijen en telegrafie, Ry- kof. Kamenef verklaarde, dat al deze per sonen bekend waren met de plannen, die het Zinovjef-Trotzki centrum voor 1934 had beraamd. Zij hadden gehoopt door het welslagen van deze aanslagen op Stalin en de andere leiders van de partij, weder aan de macht te zullen komen. Het D.N.B. voegt hier aan toe, dat men van meening is. dat de genoemde perso nen zich zullen moeten verantwoorden. Smlrnof dien Zlnovjef nog gistermorgen als den leider der Trotskistische groep zijner organisatie had gedoodverfd, ontken de ook maar indirect in opdracht van Trotzki aan de voorbereiding van terro ristische daden te hebben deelgenomen. De beklaagden Olberg en Berman zeide vroe ger actief lid van de Duitsche communisti sche partij te zijn geweest, doch zich enkele jaren geleden achter Trotzki te hebben ge schaard. Olberg vertelde o.a. hoe hij in het voorjaar, met medewerking van een groep terroristen uit Gorki (Nisjnl-Novgorod), bij de parade, die ter gelegenheid van de 1 Mei-viering op het roode plein te Moskou werd gehouden, door het werpen van een bom een aanslag op Stalin had willen plegen. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. Aangezien alle Amerikaansche staten met uitzondering van Nicarague thans haar voorstel hebben aanvaard, heeft de regeering van Argentinië tot alle staten de uitnoodiging gericht, gedelegeerden te zen den voor de Pan-Amerikaansche confe rentie, die in December te Buenos-Alres zal worden geopend. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb in mijn tuin een pereboom Beurré d'Amanlis. Draagt niet. Kan dit soort zelfsterlel zijn? v. R. te O. Antwoord Dit soort draagt in onzen tuin regelmatig jaarlijks, mij is niet be kend of hier van zelfsterlliteit sprake kan zijn. Mest uw boom vooral goed, d. w. z. u kunt mesten met stalmest, daarvan geeft u niet spoedig te veel. Kan nu iederen dag aangewend en ondiep onder gespit. Geef in November per 10 vierk. meter 3 kilo ge- bluschte kalk, spit deze onder. Dit soort draagt vrij vroeg en gemakkelijk. Zorg dat er geen andere gewassen op den voet staan De naam van uw bolgewasje is niet vast te stellen, daarvoor is het ontvangen ge deelte te veel verdord. Vraag Is het juist dat klaver uit gras te verwijderen is door het geven van zwa velzure ammoniak? P. van S. te L. Antwoord Neen, dat gaat niet. Om een van klaver gezuiverd gazon te krijgen zult u het geheel flink moeten omspitten en opnieuw zaaien. Daarbij van een geschikt giasmengsel gebruik maken, zooals dat door bekende zaadhandelaren wordt aan geboden. Een andere manier is mij in dezen niet bekend, Vraag Heb met mUn framboos nooit resultaat. Hoe in dezen te handelen? E. J. B. te A. a. d. R. Antwoord U zult ln November op nieuw moeten planten en de grond voor af goed mesten en bewerken. Dit gewas doet het op uiteenloopende grondsoorten en vooral op kleigrond gedijt de framboos zeer goed. Wij schrijven over een en ander de volgende week uitvoeriger. Hedenmorgen te ruim negen uur is in de trothyl-werkplaats van de artillerie-in richtingen aan de Hembrug een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een arbeider op slag werd gedood, terwijl vier anderen ern stig werden gewond en een dezer gewon den vermoedelijk nog in levensgevaar ver keert. De trothyl-werkplaats is gelegen in een der grootere hoofdgebouwen en ln dit lo kaal wordt o.a. de springstof ln de pro jectielen geperst. Er zijn In dit lokaal on geveer 20 man aan het werk en toen het ongeval vanmorgen geschiedde, bevonden zich 17 menscher. ln het lokaal. Door tot nog toe onbekende oorzaak is bij het per sen van de springstof in een granaat, dit projectiel ontploft. Een stuk muur van hc lokaal werd weggeslingerd en even out stond er een paniek onder degenen, dj geen of slechts lichte kwetsuren hadde opgcloopen. Zoodra men een overzicht va den toestand kon krijgen bleek, dat he ongeval zeer ernstige gevolgen had geha De gehuwde, te Zaandam wonende arbei der, D. Huisman, bleek op slag te zU ge uood. De ploegbaas K. Onrust bleek erzce ernstig aan toe te zijn en levensgevaarlijk buikwonden te hebben opgeloopen. Dc gt huwde arbeider P. J. Meulenbeld uit Am sterdam, was eveneens ernstig gewon doch verkeerde niet ln levensgevaar, ter wyl van den te Amsterdam wonenden gt huwden arbeider J. C. Molman, een enkt bleek te zijn verbrijzeld. De gehuwde ar beider G. de Vries uit Zaandam had ee vrij ernstige kaakverwonding door de ont ploffing opgeloopen. Onmiddeliyk werden de verschillend Hulpdiensten gealarmeerd en werd raedl sche hulp ontboden, zoodat ter plaatse d eerste hulp verleend kon worden. De ern siige gewonden werden ter verdere ver pleging naar het ziekenhuis te Zaanda vervoerd, terwijl ook eenigen der slechts licht gekwetste arbeiders, die ter plaatse verbonden konden worden, ter observati' in het ziekenhuis zijn opgenomen. ZEILEN. HOLLAND WINT VAN FRIESLAND IN DE REGENBOOGKLASSE. (Van een onzer medewerkers). SNEEK, 20 Augustus. Gelijk wij reeds hebben geseind namen de Hollandsche regenboogzeilers op het Sneekermeer revanche voor de tijdens de Kaagweek geleden nederlaag, Daarby wa ren de omstandigheden zeker niet in het voordeel van de Friezen. Hun uitgezeilde en vlakke tuigen moeten harde bries heb ben en vandaag waaide het vrij flauw uit Zuidelijke richting. Hofstra bleef even voor het vijf-mlnuten-schot aan de bovenste zaling van een ander schip haken, waar door ziin grootzeil -uit de lijken werd ge scheurd en hij hals over koo in de Bruiser van Slulzer moest stappen, waarop hij zich niet zoo thuis voelde natuurlijk als op de Hennie. Tot overmaat van ramp kon Zwart bij de eerste boei op Gosepalen niet vlug genoeg zijn stuurboordoositle veranderen. Willem van der Mey over bakboord pikte hem prompt en het Waterzonnetje mocht al direct naar huis toe Er was dus een Hollandsch schip extra om een lastlgen Fries vast te houden. Er waren echter geen lastige Friezen Oppenhuizen, Hofstra en Vrolijk waren laat, gestart en Kuipers werd door een bakboordpoistie van Zulderbaan gedwon gen een heelen slag door den wind te ma ken alvorens over de lijn te kunnen Het was twijfelachtig of Zulderbaan's start manoeuvres wel heelemaal correct waren, maar Kuiper zag af van een protest. Na het eerste kruisrak laven drie Hollandsche schepen vooraan, gevolgd door vier Fries- sche regenbogen. Van der Mey én .Klingen sloten het veld. Waar de tegen zon in ge zeilde baan na de Gosseoalen weinig te kruisen gaf, waren er niet veel kansen op een grondige wijziging van deze volgorde, teminder omdat de Hollanders geen risico namen en steeds met de Friezen mee draaiden. Zuiderbaan loste Loopuyt af aan den kop, nadat in de eerste ronde de stuurman van de Breehorn de leiding van Bos had over genomen. In het Friesche blok waren er ook een paar onderlinge verschuivingen. Alleen de staart. Van der MeyKlingen, bleef constant. De Hollandsche ploeg, waarin de Zaankanter De Vries zeker een plaats had moeten hebben, behaalde tien punten meer dan de Friesche en daarmede was de achterstand van den eersten dag ook ruimschoots ingeloopen. In den anderen groepswedstrijd, dien der twaalfvoetsjollen. was het succes aan de Friesche ziide. Hoekstra en Schaap hadden reeds op den eersten dag een voorprong behaald en waar zii nu respectievelijk als eerste en derde binnenkwamen, was er geen twijfel aan de overwinning van Sneek De bekendheid met den plas speelde natuur lijk een rol. maar daarenboven waren het niet de sterkste iollenploegen. die Nieuwe Meer en De Kaag op het water hebben ge stuurd. Een U-zeiler als Warners bijv. zal zich in een jol wel wat onweinnig voelen. Dat neemt toch niet wee. dat Kaagzeilers als Van Vliet en Van Ginkel er toch wel iets meer van terecht hadden kunnen brengen. 's Middags was in den open wedstrijd der standaardjollen de Friesche meerder heid nog meer uitgesproken. Hoekstra en Schapen waren er natuurlijk, maar het was min of meer een verrassing, dat Edel al direct de leiding wist te veroveren en die ook wist te behouden. De eenige Hol lander. die in de prijzen kwam was de Kaag-zeiler Van Vliet. Hij moest echter tevreden ziin met een vierde plaats. Ook in de andere kleine klassen was het Holland sche succes maar matig. In ai die groote velden der Noord Nederlandsche 16 M2 klasse bracht alleen Jonesma van De Koe nen uit Amsterdam het tot een derden Drils en hetzelfde bereikte Scholtens. de Noord-Hollandsche kampioen 1935 in de B.M.-klasse. Daar won ditmaal -Boomstra met de Kameleon, een zonderling geschil derd scheepje, dat verleden jaar tijdens de Kaagweek geregeld met den eersten trli ging strijken. In een veld van bijna uitsluitend Frie zen is er op Friesch water voor een enkele Hollander natuurlijk weinig kans on da verende resultaten, maar in den open wed- striid van de regenboogklasse startten mee Hollanders dan Friezen. Zulderbaan mi met een straat en na hem kwamen Kui pers. Hendriks en Nieveen. Een sterke Sneeker meerderheid derhalve nog wel b" een sterk afflauwenden wind. De Ward van Nieveen is een der nieuwere scheepjes van Visser uit IJlst. die niet zulke ultge- sproken zwaarweerbooten heeft gebouwd als de Dolfijn van Klaas Vrolijk of de W|e- dekind van Dirk Oppenhuizen. Om maar niet te spreken van De Leede van onzen stadgenoot Van der Mey die er tijdens de Sneek-Week wel bitter weinig van heeft gemaakt. De beste resultaten op de vijf dagen bereikte Jan Loopyut. die ook de meeste keeren werd teruggeroepen voor te vroeg starten: zooals ook glstermiddas weer. In de 12 M2. sharpie klasse was de volg orde dezelfde als op den Woensdag. Derde werd ditmaal echter niet Saraber maar Marlet uit Warmond. In de Drakenklasse won weer van Benthem van den Bergh en de matador, Jan Helnen. kwam als laatste zeker tien minuten na de Cavalier binnen, omdat hij zich tot een loefpartljtje had laten verleiden met Kagstra. Uitslagen. De voormaamste uitslagen waren: Groepswedstrijd twaaWvoetsjollenklaase: 1 Hoekstra (Sheek): 2. Warners (Nieuwe Meer): 3. Schaap (S.l: 4. Broer (N.M.): 5, Van Vliet (De Kaag: 6. Van Glnkei (D.K.). Einduitslag: 1. Sneek 19.2 ont.: 2. Nieuwe Meer 13 pnt.: 3. De Kaag 10 pnt. Vrijbuiterklasse: 1. Jet II st. P. H, R. Borgerhoff Mulder: 2. Störtebeker. st. R. de Vries; 3. Jet n. st. A. Ykema; 4. Niord, st. H. J. Koopmans. B.M.-klasse: 1 Kameleon, st. J. Boom stra: 2. Meteoor, st. A. G Molenaar: 3. Beneventum n. st. G. Scholtens (Amster' dami 4. Wlepkje, st. J. van der Meulen. Drakenklasse: 1. Carlier. st E, G. van Benthem van den Bergh; 2. Noorman God- fried, st. H. Wester. Noord .Nederlandsche 16 M2. klasse A li 1. Skries. st. O. Stoelinga: 2. Whirlwind, st J Helder; 3. Unrêst. st. B. Jongsma (Am sterdam); 4. Louisa n. st. R. Moedt. 12 MW2. sharpieklasse1. Nora. st. A. v, Gaaien: 2. Koh-I-Noor. st Tid. Kol; 3. Peet. st. A. Marlet (Warmond). Twaalfvoetsjollenklasse: 1. Frits, st. C- Edel: 2. Ree, st. C. M Schaap: 3, Rakkert st. E. K. Hoekstra: 4. Hans. st. A. H. van Vliet (Leiden). Regenboogklasse: 1. Swan. st. H. Zuider baan: 2. Waterrot, st. P. Kuipers; 3. Hen nie. st. M. Hendriks; 4. Wardy. st. G. J- A. Nieveen. WATERPOLO. DE TOURNEE VAN DE NEDERLANDSCHE WATERPOLOPLOEG. Het zevental samengesteld. Het Nederlandsche zevental, dat een korte tournee door West-Duitschland zal maken, is als volgt samengesteld: Doel: Paerl (Het IJ); achter: K. den Hamer (HZ en PC), C. Regter (RZCI en J- van Heteren (KNZBI; voor: H. Stam (8' en PC). C. van Aelst. (KNZB) en H. Maier (Het IJ). Het zevental zal morgen voor het ee» in Oberhausen spelen tegen een Neder- rijnsch team. Verder zullen onze landse* nooten nog starten in Bochum, Duisburg, Dortmund én Barmen. BANDIETEN IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI, 21 Aug. (Reuter) Foetsjau wordt gemeld, dat bandieten de steden Pingho en Nantsing in het Z|hd® van Foekien hebben bezet, en de bevolUinB hebben gebrandschat. De provinciale auto riteiten hebben troepen gezonden om orde te herstellen. NIEUW SLACHTOFFER IN PALESTINA. JERUZALEM, 21 Aug. (Reuter). Een Enge' sche Jood. Lewis Billing, docent In Arabische letterkunde aan de Hebree".n sche universiteit is gisteravond, toen op e Joodsche buitenwijk nabij het regeering" paleis werd gevuurd, gedood. De dader blijikóaar tegen het huis opgeklommen, door de luiken ln de slaapkamer, v™ Billing zat te lezen, te schieten. Vanmoig®" werd daar zijn lijk gevonden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2