Het fournooi te Nottingham LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 21 Augustus 1936 SPORT. DE INTERNATIONALE ALPENRIT 1936 Van Beeck Calkoen ia uitgevallen GROOTE SPORTMIDDAG het U.V.S.-TERREIN aan den Kanaahvc? Lasker—Bolwinnik remise AUTOMOBILISME. DE REIS DER HOLLANDSCHE DEELNEMERS. Het was Zondasmorsen een heele drukte od den Velüerwes te Arnhem. In de sarage van den Official Ford-Dealer. N.V. Rosier en Meyer hadden zich alle Nederlandsche Ford- en Lincoln-Zephyr-rijders. die aan den Alpenrit zouden deelnemen verzameld. We zasen daar allereerst de drie oranje kleurige twoseaters van het Fordteam met de vaderlandsche kleuren rood. wit en blauw op beide portieren geschilderd met hunne bestuurders: A. Ph. van Strien- Lanselaan; J. Dieoen-K. Ton en J. Erens- J. Krabbenbos, daarachter de muisgrijze roadster van H. Davids-Lamberts Hurrel- brinck en tenslotte de drie zesloten Lin coln-Zephyrs van E. Mut-saerts-A. Couwen- bers: G Bakker Schut-G. R Buddemeyer en van J. A. Beeck Calkoen-J. W. van deF Spek. Dan was er nog de oranje Ford van den soortcommissaris der K.N.A.C. den heer G. van Wickevoort Crommelin. vergezeld van ir. van Wamelen. redacteur van het officieel orgaan der K.N.A.C. en een Ford V-8 kofferwagen, die door de Nederland sche Fordfabriek ter beschikking der Ne derlandsche deelnemers aan den Alpenrit was gesteld om hun bagage iederen dag van startplaats naar startplaats te vervoeren. Om half tien werd vertrokken en spoedig was de Duitsche grens bil Zevenaar be reikt. In volgorde van de startnummers ging het verder. De heer van Wickevoort Crommelin gaf het tempo aan. dat tusschen de 70 en 80 K.M. gehouden werd om rijders en wagens te sparen voor de zware dagen, die hen wachtten in het Alpenland. Tot aan de lunch te Siegsburg gebeurde er niets bijzonders, maar kort daarna werd het regelmatige verloop van den rit on derbroken door een lekken band van Van Strien. de man. die er zoo prat oo gaat, dat hij nou nooit een lekken band heeft! Net was hii bezig met zijn medebestuur der Langelaan een wiel te verwisselen, toen de Lincoln van den directeur der Ned. Fordfabriek, den heer G. J. J. Both voorbij kwam. De Nederlandsche Alpenstoet, die de auto-strada van Frankfort naar Heidel- berg opreed, was dus weer met een wagen vermeerderd Zoo'n 80 K.M. autoweg is een prachtig bouwwerk, maar als dit de toe komst van het automobilisme is. om altijd over dergelijk lange, rechte wegen zonder eenigen hinderpaal voort te snorren, dan is dat niet bijster aanlokkelijk. Het wordt erg vervelend op den duur zoo altijd met den voet in denzelfden stand op de gas pedaal te drukken en nooit zich eens te moeten ergeren of te verblijden over on verwachte gebeurtenissen op den weg. Den volgenden dag werd een andere rii- tactiek gevolgd. Dinsdagmorgen om 10 uur moesten de wagens ingeleverd worden: waarom allen tezamen bij den Ford-Daeler te Luzern binnen te vallen om daar de laatste hand aan de wagens te leggen, wan neer de Ford-organisatie haar service stations over heel Europa in büna iedere plaats van eenlg belang, heeft neergezet? Een paar bleven te Karlsruhe, een paar anderen gingen naar Freiburg en naar Basel, en toen de wagens één voor één de Fordgarage te Luzern kwamen binnen druppelen, behoefde er practisch niets anders aan gedaan te worden dan ze te wasschen De Ford-Daeler die gewaarschuwd was. had daarvoor ziin personeel gedurende den ganschen nacht ter beschikking gesteld. Doch scheur nu maar eens een wedstrijd rijder van zijn wagen af. die over enkele uren ingeleverd moet worden! ..Een wed strijdwagen is nooit gereed" heeft Bu- gatti eens gezegd. Dinsdagmorgen precies op tiid waren alle wagens ingeleverd en toen voelde Diepen zich diep ongelukkig. ..Ik wilde, dat ik nu maar direct starten kon" zeide hij en de anderen spraken het niet uit. maar dachten eigenlijk precies hetzelfde. Maar toen kwam de leider van het Ford team Van Strien hen te hulp om de ner- veuse rust. die aan iederen start vooraf gaat door activiteit te verdrijven. Op de heenreis naar Luzern had hi1 een korten omweg gemaakt om een der moeilijkste passen van het parcours, den Weissenstein. eens wat nader te gaan bekijken en nil was er met moorddadige verhalen van te ruggekeerd. Het scheen zooiets te wezen a'c een bergpas voor tractors met klipgeit- aspiraties een holle weg met rotsblokken en dubbelgevouwen hairpins over om5eT ploegd vulkaanterrein. Toen nu bleek, dat deze verschrikking uitgekozen was voor een gecontroleerden berzklim op den vijfden dag moest ieder er naar toe. Nu. inderdaad het was heel erg. die moeilijkste berg in Zwitserland, zooals in- heemsche automobilisten verzekerden, maar toch niet zoo ere. als Van Strien hem in de verbeeldlne zliner mederhders had doen rondspoken, de voleeladen Fords en Lln- coln-Zephyr namen hem zonder bezwaar Het was een smalle blnnenwee. die steil naar boven kronkelde met vllf haast recht- hoeklae hairpins er In en stUeineen die od sommiee ülaatsen tot 28 er. opliepen Het was in ieder eeval eoed. dat de rllders dien bere zezlen en .afeetast hadden, want bil de dahne werd bil iedere hairpin halt eehouden om de situatie nauw- keurie te bestudeeren en zich die zoo- dante m het hoofd te Drenten, dat zll er over een week noe in zou zitten. Woensdagmorgen had noe een bespreklne onder de Ford- en Lincoln-rliders Dlaats over verschillende bepalingen in het wed- striidT^rlement pn werd vooral vasteeste'.d on we'Ve «laaien ia hat e'rcu't. benzine in-p •a-hen 700 w—deo. a..-., allen 7,'ch berrvpn nan* cie T.utprnp* *tdapMne van de Zwltsersche Automobiel Club. waar de deelnemers en officials ontvaneen werden, 's Middags rust. s avonds vroei aan den maaltijd en vroee naar bed om den vol genden moren 5 uur monter aan den start te verschijnen. De eerste etappe. De eerste étappe van den Internationa len Alpenrit ls ondanes het slechte weer ln de vroege ochtenduren, niet al te zwaar geweest. Van Luzern over Glarus Linthal. Ander- matt en de lastiee OberalD en Lukmanler- Dassen voerde de ruim 330 K.M lanee route naar het in een warme zon badende Lu gano. waar vier tiidcontróles bleken te ziin ODeesteld Doch slechts in totaal vier rll ders liepen hier strafpunten op onder wie onze landgenoot Cornelius d'e er drie voor te vroee binnenkomen od ziin liist kreeg. Voorts incasseerde de D.K.W.-riider twaalf strafpunten. omdat hit met ziin lichten wagen in de snelheidsproef od de Klausen- pas meer dan tien procent boven den ee- middelden riitlid der vijf snelste deelne mers in de 1.1 liter klasse bleef. Jhr. Lintelo de Geer. in de 1.1 tot 2.1 categorie boekte hier twee en Van Marken in de klasse boven drie lieter neeen ver- lieSDunten De Ford- en Lincoln-rüders behoorden tot de snelsten in deze zroeD en hielden dus een blanco strafregister De snelheidsproef bezorgde strafpunten aan 23 van de 72 vanochtend eestarte deelnemers. Helaas bracht deze eerste dae een teleur- stelüne in het Nederlandsche kamp. omdat kort voor het eindpunt een der vooraan staande en meest ervaren leden van ons .elftal" ls uiteevallen. Oneeveer zestie K.M. vóór Lueano nabü Biasca slipte de Llncolnriider Van Beeck Calkoen in een bocht od los erint toen hii bezie was tiid ln te loopen. De waeen vlooe teeen een telefoonpaal en de radiator werd zoodanig beschadied. dat hii niet meer binnen rede lijken tiid was te repareeren. Ook had het oneeval een lekke band veroorzaakt. Meder inzittende van den heer Van Beeck Cal koen was de heer Van der Soek. Bii de snelheidsoroef od den Klausenpas sloeg de D.K.W.-riidster mevr. Lotte Hueckel (Tsjecho-Slowakiie) met haar wa een over den kop. Zit kwam er evenals haar beeeleidster met lichte schaafwonden aan het hoofd af. De auto werd ernstig beschadied. zoodat van verdere deelneming moest worden afgezien. Voorts heeft de Honsraarsche riider Kozma met Fiat moe ten opeeven weeens breuk van een der wielen In het beein van den tocht viel de regen bii stroomen neer. De wegen stonden voor het meerendeel blank. De wolken hlneen laae. zoodat tot elf uur met licht od moest worden eereden. In Zuid-Zwitserland was het evenwel Drachtig weer. Er bestond te Lueano groote belangstelUne voor de aan komst van de automobilisten die geest driftig door het Dubliek werden begroet. Vandaag wordt naar St. Morltz gereden, een afstand van 412 K.M. HOCKEY. NEDERLANDSCHE OLYMPISCHE PLOEG SLAAT JAPANSCHE MET 8—5. EEN HOLLANDSCHE 3—1 VOORSPRONG MET DE RUST. In een wedstrijd waarbij aan geen van belde zijden het volle kunnen werd gede monstreerd, doch die niettemin vele span nende momenten te zien gaf, won gister avond ln het stadion te Amsterdam de Nederlandsche Olympische hockey-ploeg van de Japansche met 85, nadat de rust met 31 voor Nederland was ingegaan. Hoewel Nederland bijna voortdurend in de meerderheid was en de Nederlandsche overwinning geen oogenblik werd bedreigd, kwamen de Japanners soms zoo fel en on berekenbaar opzetten, dat men onwillekeu rig vreesde dat de Nederlanders zich door deze aanvallen zouden laten overrompelen en de Japanners hierdoor de overwinning zouden behalen Onze hockey-ploeg her stelde zich telkenmale echter volkomen, terwijl bij de Japanners zoo'n aanval slechts van voorbijgaanden aard bleek te zijn. waarna zij weer in een middelmatig spelletje hockey vervielen. Het stadion was zeer matig bezet, het geen wel zeer opviel na de overweldigende drukte, die men ln Berlijn gewend was. Het publiek toonde zich echter uiterst ent housiast en sportief. Om halfzeven stelden de ploegen zich als volgt op: Nederland. Doel: J. de Looper. Achter: de Waal, Westerkamp. Midden: H. de Looper, van der Haar en van Llerop. Voor: Gunning, Schnltger, van den Berg, de Roos en Sparenberg. Japan. Doel: Hamada. Achter: Ito, Otsu. Midden: Muraoka. Sakal en Ueno. Voor: Waklzaka. Tanaka, T. Uto. Klkuchl en Yanagi. Reeds dadelijk is Nederland ln den aan val en ls het, alsof de Japanners geenszins tegen de onzen opgewassen zijn. Na nog geen vijf minuten maakt Schnitger het eerste doelpunt (1O).. Nog geen drie mi nuten later brengt deze rechtsbinnenspeler den stand op 20. Dan ontwaakt Japan. Het ls alsof zij eerst een achterstand moe ten hebben om op volle kracht te gaan spelen. Ook bij andere sporten valt deze eigenschap van de Japansche sportslui op. Opmerkelijk ls het zeer korte, doch water- vlugge spel tijdens de aanvallen, die thans nog ongevaarlijk schijnen. Eenige corners voor het Nederlandsche doel leveren geen resultaat op. Doch er is een dreigement ln die schijnbaar nog onhandige aanvallen en het resultaat blijft niet uit. Tanaka geeft een zeer Juist geplaatste voorzet aan Yanagi, die vrij staat en keihard inschiet. (21). De Nederlanders zien nu het Ja pansche gevaar en leggen er een schepje bovenop. Even voor de rust vergroot v. d. Berg uit een voorzet van Schnltger den voorsprong van Nederland. (31). Na de rust worden de Japaners nog feller en worden hun aanvallen gevaarlijker, vooral door hun onberekenbaarheid. Wat den Japanners aan techniek nog ontbreekt wordt aangevuld door hun zeldzame snel heid. Yanagi en Klkuchl scoren snel ach tereen en wanneer de stand 33 is. vreezen we een Japansche overrompeling. Dan ech ter zakken de Japanners Iets af terwijl de onzen, beducht voor nog meerdere Japan sche aanvallen hun volle kracht geven. Het spel, dat wij in Berlijn van hen zagen, was het nog niet, doch de spanning tijdens de Olympische Spelen zal hier wel niet vreemd aan zijn geweest. Als Gunning prachtig doorgeeft aan van den Berg. weet deze met een keihard schot den stand op 43 te brengen. Na een mislukte aanval op het Japansche doel. waarbij de keeper uitloopt en Ito nog reddend optreedt weet de Roos na een goed opgezetten aanval te scoren. i53). Het is tenslotte Sparenberg. die opdrijvend tot vlak bij het doel keihard inschiet. 1631 Yanagi maakte uit een corner 64. Dqch dan zijn weer de Nederlandsche aanval len niet van de lucht. Schnitger en van den Berg weten nog beiden éénmaal te scoren. 1841. In de laatste minuten breekt de vlugge Wakizaka plotseling op onverklaar bare wijze door, staat geheel alleen met de bal voor het Nederlandsche doel. waar de Looper vergeefs tracht een keihard schot te houden. Met 85 voor Nederland komt het einde, van een wedstrijd, die wel niet op het hoogste internationale peil stond, doch meermalen alleraardigste momenten vertoonde. Scheidsrechters waren de heeren Quarles van Ufford en Molhuizen. Dit is de laatste wedstrijd die de Japansche hockey- ploeg in Europa heeft gespeeld. Wel gaat het gezelschap nog naar Parijs. Brussel en Londen, doch dit is slechts om deze steden te bezichtigen. Er zullen daar geen wed strijden worden gespeeld. PAARDENSPORT. HET RUITER-CONCOURS TE BODEGRAVEN. EERSTE LUSTRUM DER „BOREFTSCHE RUITERS". Aanvankelijk onder ongunstige weersom standigheden werd gistermorgen het ruiter feest op het sportterrein in Oud-Bodegraven geopend. De ..Boreftsche Ruiters" vierden hun eerste lustrum en hadden ter eere daarvan een concours uitgeschreven, waar voor heel wat belangstelling was. Gelukkig bleef het bij een clreiging en is het feest niet in het water gevallen. Na een paar kleine regenbuitjes werd het droog en het bleef den heelen dag prachtig weer. Het concours begon reeds te 9 uur in den mor gen, aanvankelijk onder geringe belang stelling, maar die nam regelmatig toe, zoo dat het terrein 's middags goed bezet was. al viel de belangstelling uit Bodegraven zelf niet heelemaal mee. Op twee verschillende deelen van 't terrein werd gelijktijdig aan gevangen met de dressuurproeven. Allereerst die voor achttallen, waarin acht ruitervereenigingén uitkwamen. Er werd uitnemend gewerkt en de jury had een zware taak. De uitslag was als volgt: 1. Amstel-Ruiters. Aalsmeer, medaille van H.K.H. Prinses Juliana: 2. Bevaart, Alblas- serdam, kampioen voor Zuid-Holland en Noord-Brabant, beker van de gemeente Bodegraven; 3. Siegfried, Bergambacht; 4. De Vallei-Ruiters te Woudenberg; 5. Pega sus te Bovenkerk; De Gouwe-Ruiters, Wad- dinxveen. Voorts werden op een achtergelegen ter rein de individueele dressuurproeven gehou den, waarvan de uftslag als volgt luidt: Klasse N (twee eerste prijzen): 1. J. C. v. Beest. Gorinchem; 2. J. Boer, Bodegraven; 3. J. Verdegaal, Aalsmeer; 4. J. Ischemiiller, Aalsmeer; 5. A. Verhage, Aalsmeer; 6. W. Cornelissen, Gouda. Eerv. vermeldingen: J. L. Nell, Bodegraven; mej. M. Speelman. Bodegraven; mej. M. Erberveld, Gouda; J. P. Verhoek, Alblasscrdam. Klasse L.: 1. D. Bodegom, Bergambacht; 2. mej. N. Oskam. Bergambacht; 3. R. Blau- wendraad. Woudenberg; 4. G. Griffien, Aals meer. Eerv. vermeldingen: P. van Vliet, Bergambacht; M. Verbeek, Woudenberg; J. Saarioos. Aalsmeer. Het middagfeest was drukker bezocht. Na de opening werd terstond begonnen met ..Klavertje Drie" waarvoor veel belangstel ling was en waarin zes drietallen uitkwa men. De uitslag luidde: le prijs: De Vallei-Ruiters, Woudenberg; 2e prijs: Hippos. Gorinchem: 3e prijs: De Boreftsche Ruiters, Bodegraven: 4e prijs: De Gouwe Ruiters. Waddinxveen. Daarna volgde patrouille-springen, waar in uitkwamen 9 viertallen. De uitslag luidde: le prijs Beijaart. Alblasserdam2e prijs: De Vallei-Ruiters te Woudenberg; 3e prijs: De Gouwe-Ruiters. Waddinxveen; 4e prijs: Siegfried, Bergambacht. Ter afwisseling volgde een imposante pa rade, waaraan alle deelnemende ruiter- corpsen meededen. De groep werd opgesteld onder commando van den heer G. J. Blom. instructeur der Boreftsche Ruiters voor de tribune en trok toen met vliegende vaandels enkele malen stapvoets, in draf en vervol gens ln galop het veld rond. Dat was een imponeerend gezicht. Vervolgens werd aangevangen met het springconcours, dat vele uren in beslag nam. Begonnen werd met de zwaardere klassen, waarvan de uitslag als volgt luidt: le prijs; R: Blauwendraad, Woudenberg; 2e prijs: W. C. Minnen, Woudenberg; 3e pr.: mej. N. Oskam, Bergambacht; 4e prijs: G. Griffioen. Aalsmeer; 4e prijs: mevr. v. Wijk- v. d. Bosch, Woudenberg. Een aantrekkelijke afwisseling was ver volgens het concours voor eenspannen. Dat was nu weer eens heel wat anders. De rui ters bleken ook als koetsier wat te kunnen presteeren, hoewel menig goed paard afviel, omdat de koetsier minder elegant op den bok zat. De uitslag was: le prijs: Piet Jongerius, Gouda; 2e prijs: Th. Erberveld, Gouda; 3e prijs A. P. Bas, Dubbeldam: 4e prijs: J. C. van Beest, Go rinchem: 5e prijs: O. Teekens, Gouda. Vervolgens werd 't springconcours voort gezet met de klasse N., waaraan een kleine 50 ruiters deelnamen. De uitslag, waarbij twee tweede prijzen werden toegekend, luidde le prijs: D. Bodegom, Bergambacht; 2e prijs: J. Boer. Bodegraven; 2e prijs: A. P. Bras. Dubbeldam: 4e prijs: J. Saarioos, Aalsmeer; 5e prijs: mevr. v. Wijk-v. d. Bosch. Woudenberg: 6e prijs: G. Voorsluijs, Bergambacht: 7e prijs: J. F. Kool, Gorin chem; 7e prijs: G. Baan, Alblasserdam. Het concours werd besloten met een zeer aardig nummer, n.l. het poprijden. Het was een staaltje van groote rijvaardigheid, maar bovendien ook zeer interessant voor het publiek dat niet zoo bijzonder op de hoogte is met dp paardensport als zoodanig. De uitslag luidde: le prijs: A. P. Bras, Dubbeldam; 2e prils: J. van DieUen. Bodegraven; 3e pr.: M. Ver beek. Woudenberg. Na het einde van het concours werd het LEIDSCHE VOETBAL- EN ATHLETIEK-VEREENIGING U. V S GROOTE OPTOCHT - WIELRENNEN - ATIILETIEK - DAMESGYMNASTIER EJj VOETBALWEDSTRIJD Aanvang optocht n.m. 4 uur op het Kaasmarktterreig, Aanvang wedstrijden enz. op het terrein nam. 5 uur. Toegangsprijzen; Overdekte tribune 50 cent; Overige rangen 25 cent; Werkloozen op vertoon van beurskaart 10 cent; Jongens 10 cent. - Donateurs vrijen toegang, vooi de overdekte tribune hebben zij 50 reductie. - Rijwielstalling op het terrein a 5 C| Voorverkoop plaatsbewijzen en programma's bij H. LAMAN. HEERENGRACHT No. 49, 7892 (Inzez. Uit) terrein verlaten, om na eenigen tijd weer vol te loopen voor het avondfeest. Dat be stond eenvoudig uit wat muziek in de groote feesttent en wat gezelligheid, beslo ten door een groot vuurwerk. Het geheel was Inderdaad goed opgezet en boeide on gemeen Vooral het slotstuk „leve de Paar densport" kreeg grooten bijval. SCHAKEN. ALJECHINEUWE AFGEBROKEN. Dc uitslagen van de gisteren in de ne gende ronde van het internationaal schaak- tournooi te Nottingham gespeelde partijen iuiden: AijechinEuwe. afgebr. Flohr wint van Vidmar. CaoablancaRechevsky, afgebr. Tylor—Thomas, remise. Lasker—Botwinnik, remise Tartakower wint van Winter. Bogoljubow wint van Alexander. Fine was vrij. De negende ronde was vooral interes- rant, omdat de rivalen Euwe en Aijechin voor het eerst na den grooten strijd om 't wereldkampioenschap tegenover elkaar kwamen. Reeds geruimen tijd voor den aanvang waren er toeschouwers aanwezig, die zich in de buurt van het bord plaat sten, waarop hun namen stonden aange geven, om toch maar niets van den strijd te missen. Ondanks het feit, dat in het al gemeen de sympathie der Engelschen naar onzen landgenoot uitgaat, boezemde Aije chin hun het grootst ontzag in. Dr. Euwe verscheen vroegtijdig, bliikbaar in de beste stemming en onbevreesd voor de groote taak. die hem wachtte. Even later kwam de ex-wereldkamoioen met het bekende glim lachje om de lippen. De tegenstanders wis selden een hartelijken handdruk en de strijd begon. Reeds de eerste zetten gaven ie verwachten, dat. hier niet op een vreed zame remise werd aangestuurd. Integen deel. beiden waren bezield met den vas ten wil te zegevieren. Aijechin, die ln zijn match tegen Euwe met de e4-opening cenige successen had geboekt, ging we derom met den koningspion naar voren. Ondanks geleden nederlagen antwoordde Euwe met de Fransche verdediging. De ex- wereldkampioen koos dit keer het Nlmzo- wltsch blokkade systeem. Euwe behandel de dezen variant precies zooals in zijn par tij tegen Keres te Zandvoort. Aijechin be zorgde ziin tegenstander een zwakken pion op e6. Euwe meende .de beste kansen te moeten zoeken in een aanval op den koningsvleugel, die eerst Aijechin toestond met zijn koningin den a-pion te veroveren om daarna met zijn g-pion op te rukken. Er ontstond een ingewikkelde stelling, waarin aanval en tegenaanval elkaar af wisselden. Euwe heeft daarbij vermoede lijk een paardzet van Aijechin over het hoofd gezien, zoodat hij tenslotte nog een tweeden pion kwijt raakt, voordat de partij werd afgebroken. Klokslag acht uur werd weer hervat onder wederom zeer groote belangstelling. Aijechin speelde enkele zetten vrij snel, zoodat hij dus blijkbaar in de pauze een plan de camnagne had opgemaakt. Euwe speelde in zijn minder gunstige stelling slechts langzaam. Het verloop was moei lijk te volgen door de groote menigte toe schouwers, die om de „touwen" stonden. Er kwam tenslotte een koningin-eindspel, waarin Aijechin een blijvenden vrijpion op de a-lijn heeft. De partij werd verdaagd De partij werd in de volgende stelling afgebroken: Aijechin (wit) aan zet: Kf2,Db3, pion nen a4, f3. g3, g4. Euwe (zwart); Kf6eDa7, pionnen g5 en LaskerBolwinnik In de partij Las- uerBotwinnlk koos Lasker in een dame gambiet een voortzetting, waarin wit niet meer dan gelijk spel heeft. Het leek er .iaar, dat Botwinnik. die het looperpaar en de plonnenmeerderheid van den dame- vleugel verkreeg, beter stond. Lasker behandelde de stelling echter zeer goed en kreeg voor een goede manoeuvre met de paarden het veld c5 ln zijn macht. Botwinnik zocht tegenkansen op den wo ningsvleugel. HIJ rukte met den pas ver overden pion op, hetgeen hem ln staat stelde de e- en g-lijn te openen. Na een uitstekende verdediging van Lasker, werd Botwinnik teruggedreven en moest de to rens rullen, hetgeen volgens Botwinnik zelf ln de pauze weergegeven meening, tot een voor Lasker gunstig spel leidde. Maar zoo er overwicht was, was het in leder geval zeer gering en het bleek al spoedig niet voldoende. Nog een uur werd er na pauze gespeeld en toen op voorstel van Botwin nik tot remise besloten. BogoljubowAlexander Bogoljubow Alexander, de snelste partij van den dag, was een dame-gambiet, waarbij laatstge noemde zich met dezelfde verdediging met den raadsheer naar b7, zooals Botwinnik vaak toepast, verdedigde. Alexander had dtze speelwijze echter niet te goed in zich opgenomen en speelde te vroeg d7d5 en veroorloofde Bogoljubow een voordecllgen plonruil ln het centrum. Zwart nam den pion op d5 met een paard van f6 terug, waardoor Bogoljubow zijn e-plon zonder tijdverlies naar e5 kon brengen. Daarop begon Bogoljubow een gecombineerden aanval op den koningsvleugpl en in 't cen trum, die hem een zeer overwegende stel- i.ng verschafte. Het gelukte hem den pion e5 vrij te maken en door verder oprukken van dezen pion vla e6 naar c7 te brengen met pionwinst of de vernietiging van de zwarte lange rochade. Daarna driegde Alexander in enkele zet ten mat gezet te worden en hij moest toen de partii opgeven, die door Bogoljuixw zeer sterk gespeeld is. TartakowerWinter De partij Tarta- -'OwerWinter was wederom een Grom's gambiet waaruit zooals met deze ope ning en met Tartakower gebruikelijk bleek te ziin een wilde stritd ontstond. Zonder op de veiligheid der stelling te letten, wi den nionnen naar voren gebracht en ge offerd. Toen werd het Tartakower te macli- kower te machtig. Hii bracht een tljdol- fer om met zijn be'de loopers een mataan- vai te kunnen ondernemen. Het ging om liet punt h7. waarop wit tenslotte een ren offerde, om het mat reeds op den der tigsten zet te bereiken. ..Alzoo". vertelde Tartakower ons. het logische slot van een onlogische partij". Ty'nrThomas TvlorThomas bracht een Itallaansehe partij ten tooneele. waar in Thomas de zoogenaamde Hongaarscfce variant, waarbij de zwarte koning later naar e7 wordt gebracht, speelde. Spoedig ontstond een eindspel, waarin wit een ge- 'soleerden pion op b3. zwart op a6 had. Daar de overige pionnenstelllng zoodanig was, dat geen der spelers 'n doorgang kon forceeren. werd op den 29sten zet tot re mise besloten. CapablancaReshevskv Reshevskj bediende zich tegenover Capablanca van het aangenomen dame-gambiet. Capa blanca koos den modernen weg d—a4t en fianchetteerde ziin koningslooper. Aan vankelijk stond Reshevsky een weinig ge drukt, doch hij slaagde erin met een ge lijkwaardige stelling uit de opening tc ko men. Hii bezette de open c-lijn. kon hel echter niet verder brengen, aangezien Ca oablanca, zooveel mogelijk stukken ruilde in de hoop van de door a5 op b5 ontstane zwakte in 't eindsnel te kunnen profiteeren Weliswaar kon hij ziin tegenstander een geisoleerde oion op d5 bezorgen, maar het gelukte Reshevky, die tot ruil der stukken overging, niet om juist in het eindspel van looper tegen paard met. evenveel pionnen aan weerszijden de remise-haven te berei ken. Bij het afbreken leek Capablanca iets gunstiger te staan. Na de hervatting bleek inderdaad, dat het paard van Capablanca sterker stond dan de looper van Reshevsky De Cubaan won een pion en zijn tegen stander heeft stellig nog slechts geringe remisekansen. FlohrVidmar In de partij Flohr— Vidmar speelde Flohr dame-gambiet. Spoe dig ontstond een stelling, die in een partii AijechinCapablanca New York 1927 voorkwam en daar snel op remise uitliep. In deze overbekende stelling heeft wit een minimaal voordeel, doordat hii door het paard een sterk veld op d4 heeft. Flohr stelde zich met dit kleine voordeel tevre den en deed niets dan positioneele ma- nouvres, langzaam maar zeker zijn voor deel vergrootende. Het kwam tot een to reneindspel. waarin de witte toren meer bewegingsvrijheid had dan de zwarte. Vidmar kreeg daarbij een zwakken a-pion en moest zijn koning naar het, bedreil' gebied snellen. Kort voor het afbreken won Flohr een pion en wel zoo'n belangrijken, dat Vidmar zich genoopt voelde op te geven De stand is: Botwinnik. 6'/j uit 9: Euwe 6* uit 8; Fine 5'/i uit 8: Reshevsky*; Flohr 5 uit 8; Caoablanca 4'/i* uit 8; Vidmar 4'/; uit, 3; Bogoljubow 4'/»: Lasker 4 uit 8: Tar takower 4: Aijechin 3'/i*: Tylor 3; Thomas 2'/i; Winter l'/i; Alexander 1 punt. SIMULTAAN SEANCE TE KATWIJK ZEE. Gisteravond heeft de heer D. Davidson uit Amsterdam te Katwrik aan Zee een simultaanwedstrijri gehouden aan 32 bor den, waarbij hij 29 partijen won en 3 re mise maakte. De heer Davindson won van de heerer.: J. C. Admiraal. Th. Admiraal, E. H. van Gaaien, R. Verbrugge. D. W. Gesink, A. Schoonenberg, B. Parlevliet. A. R. v. d. Gaag. A. Vooiis, G. van Duijvenbode. G. J. Broest, L. Woltring, R. Beerekoop, H. v. d. Voet, J. Huijsman, J. Beenhakker. J. Jong, W. van Leeuwen, A. J. van Hulzen, A. Haasnoot, A. de Vries, P. Gout. A. v. d. Kaade, J. van Dalen. A. Peters, C. Vreug- denhil, M. C. van Straaten, J. H. Land- wehr, R. Landwehr. De heer Davidson speelde remise met de heeren W. G, F. van Oosten, H. Schmit en H. Bruggeman. De wedstrijd had plaats in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. DUIVENSPORT. DE BLAUWKRAS. Wedvlucht van uit Mons (België), stand 193 K.M. In concours 101 vogels. Deze werden te 7.50 uur met Zuid-Oosten wind in vrijheid gesteld, en bereikten hun hokken als volgt: A. v. Weeren 1, 4, 7, 9, 17. Abr. v. Robe» 2, 14, J. v. d. Molen 3, 19, J. Schreuder s. J. Vogelenzang 6. L. Gijsman 8, 11. 1°- J. Rljskamp 10. G. Grebel 12. J. Marijt »i 15. C. J. de Rooden 18. Ph. d. Leek 20. Eerste duif te 10 uur 48 min. 19 sec. snelheid 1084.38 meter per minuut. La»1' ste prijswinnende duif te 11 uur 2 min- sec., snelheid 1009.20 meter per minuut. DE LUCHTBODE. (Zoetermeer). Wedvlucht vanuit Dordrecht. Dc prbze» werden gewonnen als volgt: le pr. N. den Braber, 2e pr. A. C. Bre gelman, 3e pr. M. J. Koevoets 4e pr- Renscink, 5e pr. Brussé, 6e pr. A C. Bie» gelman, 7e pr. N. den Braber. 8e Pr- 0 zelfde, 9e pr. Brussé. De eerste duif was e het hok 9 uur, 3 min. 38 sec., laatste »u 9 uur 35 min. 34 sec.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10