DE STRIJD IN SPANJ1 HAAS BOOG-AZIJN NOG STEEDS GEEN BESLISSING. „Vx* VJveannde. Erasmusbeeld in bruikleen. LEIDSCH DAGBLAD - Tweeoe Blad Donderdag 20 Augustus 1936 De non-interventie overeenkomst in gevaar. KERK- EN SCH00LNIEUWS. BINNENLAND. Een der nationale schatten van Japan AGENDA. LUCHTVAART De strijd in 't Noorden. Volgens bericht van de „Evening Stan dard", woeden in San Sebastian en Irun bloedige straatgevechten. De marxisten moeten in allerijl hun de fensieve posities buiten de stadsgrens van San Sebastian hebben ontruimd en onder dekking van een op een zijrivier van de Bridassao liggende torpedoboot, met ach terlating van talrijke dooden, naar de stad zijn teruggekeerd. San Sebastian wordt thans van drie kan ten tegelijk aangevallen door de nationale troepen, die reeds in de buitenwijken der der stad, in contact zijn met den vijand. In de hoofdstraten der stad hebben de marxisten barricades opgericht. De nationale troepen hebben nog ver sterking ontvangen van een regiment van het Spaansch vreemdelingenlegioen. Anderzijds wordt vernomen, dat ook de volksfronters te Irun versterkingen hebben ontvangen. De gouverneur van San Sebastian deelt mede, dat het volksfront een nota heeft openbaar gemaakt, waarin wordt ver klaard, dat, indien de stad andermaal zou worden gebombardeerd, snel recht zal wor den gedaan aan de personen, die beschul digd worden van deelneming aan het fas cistisch verraad. Onder dezen bevindt zich ook graaf Romanones. Dat de oorlogsbodems der nationalen de Soaansche wateren bewaken bleek, toen verscheidene Spaansche schepen, die te Saint Jean de Luz moesten binnenloopen, om het vuur van de oorlogsschepen der nationalisten te ontgaan, trachtten Passa ges te bereiken; zij werden gedwongen naar de Fransche wateren terug te vluchten. In het departement van de „Basses Py renees" is langs de Fransch-Spaansche grens een sanitair cordon georganiseerd, ten etnde de epidemieën, welke aan de Spaansche grens van de Bidassoa zijn uit gebroken, te keeren. In het Zuiden. In fcijn uitzending heeft de radiozender van Sevilla medegedeeld, dat de colonnes van Valera den regeerlngstroepen een ne derlaag hebben toegebracht in het gebied van Granada, zoodat Malaga nog meer ge- isoleerd is. De nationalistische troepen be zetten thans een linie, die uitgaat van Cor doba langs Caceres loopt en tot Aragon doorgetrokken kan worden. Verder meldde de zender, dat Ibia bezet Ss, waar zich een belangrijke wapenfabriek bevindt. In Huesca is 'n regeeringscolonne verslagen. Deze heeft zich naar Catalonie teruggetrokken. Madrid, aldus de zender verder, bevindt zich in een hopeloozen toestand. Generaal Mola heeft verklaard, dat hij een veldslag in de straten der hoofdstad wil vermijden, daar Madrid zich wel uit eigen beweging zal overgeven. Uit Jerex de la Frontera wordt gemeld, dat de nationale strijdkrachten gisteren Zalmea de la Serena hebben bezet. Van daaruit zullen Belalcazar en Pozoblanco, de eenige plaatsen in Andaluzië, welke zich nog in handen der volksfront-regeering bevinden, worden aangevallen. Successen der regeering. De regeering heeft medegedeeld, dat een harer generaals aan het front van Sierra Guadarama een aanzinelijke overwinning heeft behaald. Hij maakte een groot aan tal gevangenen en veroverde zes stukken zware artillerie. De opstandelingen zouden 500 dooden en gewonden hebben gehad. Huiszoekingen, die in de hoofdstad en el ders worden verricht, leveren nog steeds groote sommen aan baar geld en schat kistbiljetten op. De door de militie in be slag genomen gelden zijn in de Spaansche bank en op andere veilige plekken gede- poneerd. In den afgeloopen nacht zijn de regee- ringstroepen er in geslaagd stellingen van groote strategische waarde te veroveren, die hun in staat stellen den weg r.aar den Leon-pas over een lengte van vele kilo meters te overheerschen. Vrijwilligersleger voor de regeering. Barrio voorzitter van de Cortes, Funez, minister van landbouw en generaal Mongi zijn belast met de organisatie van een vrijwilligersleger van aanhangers van de regeering, welke in het geheele land zal worden doorgevoerd. Na een zitting van den ministerraad werd meegedeeld, dat een aantal diplomatieke vertegenwoordigers van Spanje van hun functie vervallen is verklaard. Ook een vijftiental leden van de rechterlijke macht is ontslagen. Geen gifgassen? De Spaansche ambassadeur te Londen voerde een telefonisch gesprek met den Madrid. Deze machtigde den gezant, de berichten tegen te spreken, volgens welke de Madrileensche regeering van plan zou zijn strijdgassen te gebruiken, Oeconomischc maatregelen der Catalaansche regeering. De Catalaansche regeering heeft een verordening uitgevaardigd, welke diepin grijpende maatregelen bevat: o.m. is een monopolie voor den buitenlandschen handel ingesteld, om den schadelijken invloed van bulten op de oeconomische hervorming tegen te gaan. Voorts ls bepaald, dat de groote landgoederen gecollectiviseerd zul len worden en door de landarbeiderssyn dicaten zullen worden geëxploiteerd met steun van de regeering. Deze kleine en middel-groote landbouwbedrijven zullen samengesmolten worden tot syndicaten. Het decreet bepaalt verder, dat de groote in- dustriebedrijven, de openbare ondernemin gen en transportmaatschappijen onder regeeringscontrole zullen worden gebracht. Tenslotte wordt bepaald, dat alle bedrijven, die door hun eigenaars verlaten zijn in be slag en onder staatscontrole gesteld zullen worden. Weer een Spaansch-Duitsch incident. Het Duitsche stoomschip „Kamerun", dat op weg naar Genua de haven van Cadiz wilde aandoen, om vluchtelingen aan boord te nemen, werd 7.5 mijl van de kust door een Spaansche onderzeeër en den Spaan- schen kruiser ,übertad" door een drietal schoten gedwongen te stoppen. Het schip werd door de Spaansche be manning doorzocht, daarop echter weer vrijgegeven, doch gedwongen zijn koers te veranderen. In politieke leringen beschouwt men de doorzoeking van de „Kamerun" als een ernstig incident. Officieele kringen wijzen er op, dat het incident plaats vond buiten de Spaansche territoriale wateren en ver klaren, dat de aanhouding van een han delsschip in dergelijke omstandigheden in strijd is met het principe van de vrijheid ter zee en slechts gerechtvaardigd zou kunnen zijn in geval van oorlog. Ten aanzien van de gevolgen, welke het incident kan hebben, toont men zich zeer gereserveerd. Hitler is momenteel in Berch- tesgaden. Het geval zal aan hem worden voorgelegd. Het minst, wat men kan ver wachten, is dat Duitschland formeele ver ontschuldigingen en schadevergoeding zal eischen. De non-interventie. Het Engelsche verbod van uitvoer van vliegtuigen naar Spanje heeft zoowel be trekking op burgerlijke toestellen als op militaire. Op geen enkele wijze mogen toe stellen naar Spanje worden uitgevoerd. Dit is een eenzijdige actie van de Brit- sche regeering, die niet wenscht af te wachten, wat de overige mogendheden zullen doen. Indien Britsche piloten toch vliegtuigen zouden uitvoeren, zouden zij bij terugkeer op Britsch gebied strafbaar zijn met een boete van maximaal 300 pond sterling. Naar aanleiding van de mededeeling van generaal Queipo de Llano voor radio Se villa. dat de bommen te Ronda geworpen, van Britsch maaksel zijn, wordt van wel ingelichte Britsche zijde medegedeeld, dat kort na den wereldoorlog een partij Brit sche bommen aan Spanje werd geleverd. De bommen, die op de troepen van gene raal Queipo de Llano werden geworpen, zullen dus van deze partij afkomstig zijn, aangezien den laatsten tijd geen munitie aan een van de Spaansche partijen is geleverd. Licenties, welke eventueel in Engeland nog moohten bestaan, tot uitvoer van wa penen, munitie, vliegtuigen enz. naar Spanje, of de Spaansche bezittingen en de Spaansche zóne in Marokko, zijn door de Board of Trade met ingang van heden geannuleerd. De Fransche gezant te Rome heeft gis teravond opnieuw een onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van bui- teniandsche zaken. In diplomatieke kringen te Rome ziet men in het feit. dat de Fransch-Italiaansche besprekingen worden voortgezet, een bewijs van den wil om tot een accoord te komen. Men is hier van meening, dat het wer ven van vrijwilligers en financieele hulp voor Spanje de eenige punten vormen, waartegen Italië bezwaar maakt. Mussolini is gisteravond in Rome teruggekeerd en men hoopt, dat het voorloopige antwoord van Italië door een nieuw vollediger ant woord zal worden vervangen. Volgens de Giornale d'Italia hebben de gebeurtenissen der laatste dagen met de nieuwe wapenleveringen en betoogingen ten gunste van de Madrileensche regeering bewezen, hoe juist het Duitsche ant woord is. Hoe kan men ziöh verplichten tot het aannemen van een neutrale houding tegenover Spanje, wanneer de verplichting niet voor alle regeeringen geldt die aan een der partijen wapenen enz. kunnen leveren. Een dergelijke verplichting zou een hindernis kunnen vormen bij de ver dediging van economische en politieke be langen. De luchtvloot van de Spaansche regee ring is, volgens de Giornale d'Italia groo- tendeels van Fransche herkomst. De neutraliteit, die Frankrijk van de overige mogendheden verlangt wordt bij wijze van spreken dagelijks door de Franschen zelf geschonden. Met het oog op deze houding van de Fransche regeering denkt Barcelona er reeds aan de van alle kanten bedreigde „rooden" in Irun vla Fransch gebied te bevrijden. Welk gevaar dat alles voor den Europeeschen vrede beteekent, kan men het best begrijpen, wanneer men zich voor stelt, dat uit andere landen vrijwilligers zouden kunnen gaan strijden in het kamp der nationalisten. Daar komen dan nog de dagelijksche solidariteitsbetooglngen en geldinzamelingen bij, die Leon Blum tot dusverre nog niet heeft verboden. Men zal spoedig zien, aldus het blad. wat de Fran sche regeering zal doen, van wie Jouhaux na zijn terugkeer uit Madrid nieuwen steun voor de „rooden" eischt. In verband met bovenstaande dient ver meld, dat het Fransche nationale comité voor den strijd tegen oorlog en fascisme, dat deel uitmaakt van het Volksfront een oproep heeft gericht „tot de Franschen, die diep gehecht zijn aan de grootheid en onafhan kelijkheid van het republikeinsche Frank rijk en tot alle vrienden van den vrede en de vrijheid", waarin het deze uitnoodigt geldelijke bijdragen te geven tot hulp aan 't Spaansche volk, dat de socialistische gemeentelijke auto riteiten van Antwerpen toestemming heb ben verleend voor het houden van een straat-collecte ten bate van het Spaansche Volksfront, hetgeen, zooals volkomen be grijpelijk, in nationale kringen in België streng wordt afgekeurd, dat de socialistische loge te Londen mor gen een demonstratie houdt, waarbij ge stemd zal worden over een resolutie, waarin vrijheid van actie wordt gevraagd voor de arbeiders-klasse om de Spaansche arbeiders te steunen. De liga hoopt belangrijke som- eyju untjea Med.i men bijeen te krijgen en heeft reeds aan de verschillende onderafdeelingen verzocht onder de leden ee"n dag salaris bijeen te garen. Het congres van de vakvereenigingen pu bliceerde een communiqué waarin wordt aangekondigd, dat een inschrijving in Enge land zal worden geopend tot hulp in den nood in Spanje. Non-interventie Bemiddeling. De Braziliaansche minister van buit.en- landsche zaken heeft in antwoord op het voorstel van Uruguay tot bemiddeling der Amerikaansche republieken in den burger oorlog in Spanje verklaard, dat Brazilië niet ter bemiddeling t-usschenbeide kan komen, zonder de troepen der nationalisten als bel- ligrenten te erkennen, hetgeen door deze troepen niet wordt gevraagd. Bovendien zou 't bemiddelingsvoorstel der Amerikaansche naties niet opportuun zijn, gezien de ver deeldheid in Europa tegenover den Spaan- schen burgeroorlog. Ook de regeering der Vereenigde Staten heeft haar spijt uitgedrukt de uitnoodiglng van Uruguay tot deelname aan een poging tot bemiddeling in den Spaanschen burger oorlog niet te kunnen aanvaarden. Het mi nisterie van buitenlandsche zaken herinnert er aan, dat de traditioneele politiek der Vereenigde Staten bestaat in het zich afzij dig houden in Europeesche conflicten en voegt daaraan nog toe, dat hoewel een be middeling op het oogenblik wenschelijk is, de openbare meening in de Vereenigde Sta ten er algemeen tegen gekant blijft. Uruguay heeft verklaard, dat het initia tief inzake bemiddeling in Spanje niet goed werd begrepen. De minister zeide, dat het geen juridische bemiddeling tusschen den strijdenden betrof, doch een inititiatief der Amerikaansche kanselarijen, teneinde te trachten een modus operandi te vinden, dat een eind maakt aan den burgeroorlog. De minister is van meening, dat het niet on mogelijk is tot een oplossing te komen door middelen van toenadering, daar de beide partijen den republikeinschen staatsvorm aanvaarden, het mogelijk achten het regio nale probleem binnen het kader der Spaan sche eenheid tot oplossing te brengen en van meening zijn, dat het ideologisch con flict van thans te wijten is aan een slechte verdeeling der rijkdommen en zou kunnen worden opgelost door rechtvaardige agrari sche en sociale maatregelen. en oversPann€n. onrustig en ïvvlf walJ slapeloos. Men gebruike hier tegen de zenu-wstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Aipoth. en Drogisten 793 2 flneez. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. TUINFEEST ENDEGEEST. Geachte Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw veel gele zen blad. voor ons tuinfeest op 27 Aug. a.s. Aan dit feest zijn niet alleen vermake lijkheden verbonden, maar ook wedstrijden en volksspelen. Nu zouden wij zoo gaarne op die manier, onze patiënten, ook eens een aardig prijsje laten winnen. Maar die prijzen baren ons heel wat hoofdbrekens, en daarom doen wij een beroep op hen die veel voor ons feest gevoelen. Wij zijn gaarne bereid deze prijsjes af te halen, als men dit dan even wil opgeven aan Zr. Blouzee, hoofdverpleegster, man- nenafd. of anders bij ondergeteekende. U dank zeggend voor de verkregen plaats ruimte. Hoogachtend, Br. W. H. R. GIEZEN, Endegeesterstr.weg 17. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Ridderkerk, G. v. d. Zee, te Vaassen Te Doornspijk, H. A. Leenmans te Ede Te Aalburg, A. G. Oosterhuis, te Baarle. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Noordeloos, I. de Bruyne, cand. te Zwolle. UIT JAPAN OVERGEBRACHT VOOR DE ERASMUS-TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. DS. A. DROST AZN. As. Zondag viert de nestor der Ned. Herv. predikanten te Arnhem, ds. A. Drost Azn.. zijn 40 jarig ambtsjubileum. Adrianus Drost werd 5 Mei 1870 te Delft, waar zijn vader predikant was geboren. Hij studeerde aan het gymnasium aldaar en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1895 candidaat geworden, aanvaardde de jubilaris 23 Augustus 1898 te Angerlo het predikambt, sprekende over Joh. 6 88 en 69. na tevoren door zijn vader te zlln be vestigd. In 1901 vertrok ds Drost naar Loenen a. d. Vecht, welke standplaats hij 23 Oct. 1910 met Arnhem verwisselde, waar zijn toenmalige collega, ds. A. B. te Winkel van Den Haag hem bevestigde en aan welke gemeente de iubilaris zich verbond, sprekende over 1 Petr. 4:11. Ds Drost is in ziin woonplaats een bekend figuur, Hij is praetor van den ring Arnhem, gods curator van het Gem Gvmnasium. lid van den Reclasseeringsrsad. voorzitter van de afd. Arnhem van het Genootschap tot zedeliike verbetering van gevangenen, voor. zitter van het bestuur van het Prot. Be- stedelingenhuis ..Vredenhoff". idem van de Gistermiddag heeft de Japansche gezant, de heer Toshihiko Taketomi, het hekbeeld van het 16e eeuwsche Rotterdamsche schip „De Liefde", voordien genaamd „Erasmus", welk beeld door het keizerlijk museum te Tokio in bruikleen is gegeven ten behoeve van de Erasmus-tentoonstelling in het Mu seum Boymans, aangeboden aan den bur gemeester van Rotterdam, mr. P. Droog- leever Fortuyn. De burgemeester verwelkomde den gezant en de vertegenwoordigers van de ministers van buitenlandsche zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heeren rnr. E. N. van Kleffens en Kuyper en voorts de afgevaardigden van verschillende corpora ties. In de Engelsche taal hield de gezant ver volgens een rede, waarin hij iets van de wederwaardigheden van het Rotterdamsche schip „De Liefde", eerst „Erasmus" geheet.en mededeelde en uiteenzette, waarom de Ja pansche regeering het houten beeld van Erasmus Roterdamus, afkomstig van „De Liefde" beschouwt als een van Japan's na tionale schatten. Dit geschiedde in de eerste plaats om den wereldberoemden man te eeren maar even zeer om het eerste bezoek van de Neder- landsche zeevaarders te herdenken, dat een uiterst belangrijk keerpunt vormde in de lange geschiedenis van 't afgesloten Japan. In het Keizerlijk museum te Tokio, zeide de gezant o.m. herinnert het beeld aan het eeuwenoude vriendschappelijke verkeer tus schen onze beide landen en aan den geest van onverschrokkenheid en onverwoestbare energie destijds en ook nu nog een kenmerk van Holland's beroemde haven Rotterdam. Spreker herinnerde aan het principe van de Japansche regeering om slechts bij hooge uitzondering de nationale schatten het land te doen verlaten en hoopte, dat 't Erasmus beeld bij den terugkeer in Tokio, een her nieuwde boodschap zou brengen van har telijk verkeer tusschen Holland en Japan. De gezant deelde nog mede, dat de Ja pansche vereeniging voor de bevordering van internationale cultuur het plan heeft opgevat aan de stad Rotterdam een model van het houten Erasmusbeeld aan te bie den zoodra het in het museum 'te Tokio ls teruggekeerd. Met een korte rede beantwoordde de bur gemeester de toespraak van den gezant. De heer W. A. Engelbrecht heeft vervol gens een uiteenzetting gegeven van de be- teekenis, die voor het Japansche en het Ne- derlandsche volk verbonden is aan het beeld van Erasmus. MINISTERS NAAR FINLAND. Onderzoek naar handelsmogelijkheden. Naar wij vernemen, zullen de ministers van Landbouw en Visscherij, mr. dr. Deckers en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. ir. Geiissen, Vrijdag as. Den Haag verlaten om zich naar Fin land te begeven, in welk land zij eenige dagen denken te vertoeven. De directeur-generaal van Handel en Nijverheid, dr. Hlrsc-hfeld, die momen teel met vacantle in Zweden vertoeft, zal zich in Helsingfors bij de ministers voegen. Het doel van dit bezoek is, een indruk te krijgen, van den economischen toestand in Finland en van de mogelijkheden, welke voor den Nedcrlandsch-Finschen handel aanwezig kunnen worden geacht. Vrijdag. Jeruël le Groenesteeg 16: Spr. de heer Monsma van Rotterdam, n.m. 8 uur. DAGELIJKS. Schevenlngen (Circus Car! Hagen- beck): Nam. 8 uur. 'sWoensdags, 'sZater- dags en 's Zondags 2 uur. 54ste BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. Het weekblad „De Haagsche Dameskro niek" houdt dit jaar haar tentoonstelling in den Dierentuin te Den Haag van 10 tot en met 19 September a.s. Er komen weer vele bekende Nederlandsche fabrikanten en Haagsche firma's, die op de beurzen van de Dameskroniek nooit ontbreken. Hierdoor zal er weer een groote verscheidenheid van artikelen worden tentoongesteld, welke de vrouw interesseeren, zooa'.s mode, nieuwe technische vindingen, eleclrische en andere apparaten. Gezien het succes voor de exposanten van de vorige jaren, is ook dit jaar een groote vraag naar stands. VICE-ADMIRAALS BENOEMD. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 27 Augustus a.s. bevorderd tot vice-admiraal de schouten bij nacht A. Vos en T. L. Kruijs. Arn'nemsche Zondagsschoolver.: godsdienst leeraar aan het burgerweeshuis, lid van de kerkeraadscommissie voor de Kinderkerk. terwlil hij tot 1 Sept. j.l. ook godsdienst leraar in de strafgevangenis was. Daar naast maakte de Iubilaris deel uit van het hoofdbestuur van de Utr. Zendingsver.: is hii bestuurslid van het Chr. Nat Zendings- feest en quaestor van de classicale Wedu- wenbeurs. Ook aan de Nat. Chr, Geh. Onth. Ver. geeft ds Drost in bestuurs functies ziin krachten Ds.. Drost, die voric iaar ziin zilveren iubileum ais rredikant- van Arnhem vieren mocht, is zoo Das weer van een ernstige ongesteldheid hersteld, tot zijn arbeid mogen ingaan. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge- neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat, 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterle 4-5 u. naa 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde, Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur naa „De wandelende dood". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur naa ..Hallo, hier Amerika I" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27V« en vervolgens om 8 uur. Lldo-Theater. Steenstr. 39, 81/4 u. n.m. „De kleinste rebei". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur. 4Vt uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „De Helderziende", lederen middag 2'/» u„ Zondag v.af 2 u. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam, „De roep der wildernis". Dagelijks nam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, naoht- en Zondagddenst der apotheken wordt van- Maandag 17 tot en met' Zondag 23 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelie, Korl Rapenburg 12, Telefoon 594 en J. E. M. ten Dijk. Haven 18, Telefoon 85 en mej. J, Doedens, Wilhelminastraat 8, Oegstgeest, Telefoon 274. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK De Nederlandsche Zuivelcentrale deelt mede: 23 tot en met 29 Augustus con- sumptiemelk regeeringscontract taxege- deelte 6 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwalitiet, overmelk regeeringsmlnl- mumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2V: ct. NIEUWE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De A.N.W.B. meldt, dat binnenkort de bewaking van alle overwegen in de locaal- spoorlijn van Hoorn naar Medemblik zal worden opgeheven. UIT NED. OOST-INDIË. EVANGELINE BOOTH NAAR BATAVIA. BATAVIA, 19 Aug. (Aneta). De comman dante van het Leger der Heils, Evangeline Booth, zal met haar staf op 21 Januan a.s. per „Marnix van St. Aldegonde" uit Colombo te Batavia arriveeren. DE POSTVLUCHTEN. Gistermorgen vertrok de „Edelvalk" te kwart over tien van het vliegveld TjiliUtaa te Batavia, met medeneming van 205 kilo; gram post, 5 kilogram pakketpost en kilogram goederen. Een passagier maakt de reis Batavia- Amsterdam mede. Negen passagiers waren geboekt voor tusschentrajecten. NIEUWE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Dezer dagen had de officieele overdracht plaats van een serie nieuwe militaire trai- ningstoestellen en lichte verkenners voor de Luchtvaart Afdeellng te Soesterberg- Deze machines waren de nieuwe Koolhoven F.K. 51 vliegtuigen, welke een niet te on derschatten aanwinst voor deze moderne leger-instelling beteekenen. De Koolhoven F.K. 51 is een machine speciaal ontworpen en geconstrueerd voor vergevorderde militaire training en kan n> geval van oorlog als lichte verkenner ui stekende diensten bewijzen. Het ls een verspannen tweedekker, plaatsbieaende aan twee personen en isjj' trainingsmachine uitgerust met duM® besturing. De vleugels zijn geheel uit hou opgebouwd en met triplex ingedekt. Zijzu op een bijzondere wijze behandeld, z00°?„ zij tegen den schadelijken invloed van klimaat bestand zijn en mede door oe grooten eenvoud van constructie 6ema¥„. lijk te herstellen zonder gebruik van du zonder gereedschap. n De romp is vervaardigd van auwfw® gelaschte staalbuis en bekleed met vues tuiglinnen. De achter-zitplaats is vooï^'m van een mitrailleurring, volgens 't systce Koolhoven, terwijl bevestigingspunten vw een vaste mitrailleur, schietend buit-en n schroefveld der houten propeller, In u bovenvleugel zijn aangebracht. Deze n trailleur wordt bediend met behulp van e standaardsysteem op den stuurknuppei vloer is voorzien van luikjes voor een w toestel en driftmeter. Het zeer goede ui zicht voor beide Inzittenden komt ove:r met dat van oorlogsvliegtuigen, wat groote waarde is voor de training, y®',,. chine is ingericht voor een radioinstaiia 2-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6