DE STRIJD KV SPANJE AKKERTJES VISSf HER i J-BERICHTEN SCHEEPSVERBINDINGEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 20 Augustus 1936 Burgerlijke Stand van Leiden TELEGRAMMEN LUCHTVAART lAAT/TEjjlMCHTIN Zoo'n Kiespijn F' RUSLAND. Het nieuwe proces. Onder voorzitterschap van Ulrich is, gelijk reeds kort gemeld, voor het hoog militair gerechtshof der sovjet-unie het proces be gonnen tegen Zinofjef, Kameneff en een veertiental andere beklaagden. De procureur van de sovjet-unie. Vy- chinski treedt op als openbaar aanklager. Uit het onderzoek is gebleken, dat Zinof jef, Kameneff. Jefdokimof en Bakajef de organisatoren zijn geweest van den moord op Kiroff en dat zij het Initiatief hebben genomen tot de ln voorbereiding geweest zijnde aanslagen op andere vooraanstaande leden der communistische part!) en van de sovjet-regeering. Door het in 1932 gestichte Trotzki-Zlnof- jef-blok zijn voorbereidingen getroffen voor een moord op Stalin, Worosjilof, Kagano- witsj. Kiroff, Ordsjonikidse. Zjdanof. Kos- slor, Postysjef en anderen. Uit de verklaringen van Zinofjef. Kame neff. Jefdokomof, Mratsjkowski en Baka jef is gebleken, dat de eenige beweegreden voor de organisatie van het blok het stre ven was aan de macht te komen en dat als eenig doeltreffend middel daartoe de orga niseering van daden van terreur tegen de meest op den voorgrond tredende leiders van partij en regeering werd gekozen. Een van de voornaamste processtukken is een brief van Trotzki. waarin deze de be klaagden aanspoort, Stalin en Worosjilof uit den weg te ruimen en cellen te vormen in het leger. De beklaagden erkenden schuld, behalve Smirnof en Golzman, die verklaarden, dat zij wel deel uitmaakten van de terroris tische organisatie en aanwijzingen van Trotzki ontvangen hadden, doch verder geen deel hadden genomen aan de prac- tische voorbereiding van terreurdaden. Beklaagde Reingold verklaarde, dat de terroristengroep gelden had ontvangen van sommige ambtenaren van de staatsbank, o.a. Argus, die inmiddels ook gearresteerd is. Voortgaande deelde Reingold mede, dat in geval van mislukking van de plannen der ..Trotzki-Zinovjeff-groep" een tweede groep in actie moest komen, waarvan o.a. deel moesten uitmaken Piatakov. die thans het ambt van waarnemend volkscommissaris voor de zware industrie vervult, Sokolnikov, Radek en Seredriakov Vanaf 1932, aldus Reingold. waren Rykof, de volkscommissaris voor het postverkeer, en Soukharina, de hoofdredacteur van de ..Izwestia" van de samenzwering op de hoogte. In een verklaring voor de pers verwerpt Trotzki de beschuldigingen, die in het pro ces. dat te Moskou wordt gevoerd, tegen hem zijn ingebracht. Hij verklaart in staat te zijn. met talrijke bescheiden en getuigen te bewijzen, van welken aard zijn activiteit de laatste zeven jaar is geweest. Het proces te Moskou noemde hij een daad van poli- tieken haat. JAPAN. Japansche emigratie en expansie. Een correspondent schrijit uit Kobe: ,,Hct Japansche departement van over zeesche zaken heeft plannen ontworpen betreffende de emigratie naar Manlsjoek- v/o en de expansie naar het Zuiden. Het emigratieplan omvat volgens de Japen Weekly Chronicle van 16 Juli de overoreo- gir.g in 20 jaar tijds. van één miUiocn Ja pansche gezinnen (vijf millioen personen naar Mantsjoekwo. Met dit plan is een be drag van 2 milliard yen gemoeid. In het eerste Jaar (1937/38) zullen 10.000 gezinnen (50.000 personen) naar Mantsjoekwo ve-- trekken, waarvoor een bedrag van 3 rr.il- lioen yen is uitgetrokken. In de volgende jaren zal het aantal gezinnen regelmatig worden opgevoerd, terwijl getracht zal worden de regeeringsbijdragen geleidelijk te verminderen. Het departement van overzeesche zaken is van oordcel, dat de overbevolking den toestand in Japan Kri tiek maakt, zoodat de oplossing van dit probleem niet langer aan ondergeschikte instanties kan worden overgelaten. Het evenwicht tusschen bevolking en be staansmogelijkheid is in Japan ernstig verstoord. De vestiging van talrijke Japan ners in Mantsjoekwo wordt door óe regee ring van het. hoogste belang geacht, ge zien de onvcrbrekelijké banden, welke Ja pan er. Mantsjoerijc vereenigen. De expansie naar de Zuidzee-eilanatn stelt veel geringere eischen aan de schat kist. want hiervoor werd slechts 2 mil- lioen yen uitgetrokken. De expansie is zui ver economisch en van volstrekt vredeiie- venden aard. Het departement van overzeesche zaken acht ontwikkeling der zuidelijke regionen onmisbaar voor Japan's voorziening van voedsel en grondstoffen waarmede het bevolkingsvraagstuk ten nauwste samen hangt. Het departement zal krachtig stre ven naar het verkrijgen van concessies in den vreemde en daarvoor actief samen werken met buitenlandsche zaken. GEBOREN Lina, d. van J. Stokkel en L. Smit Willem, z. van H. J. Tuinhof de Moed en H. v. Strater Jacoba Johanna Maria, d. van I. Taflijn en M. v. d. Pluijm Arie, z van A. v. d. Brink en N. de Mooij Jacobus, z. van J. v. d. Berg en J. de Kok Maarten, z. van J. Korbee en T. Rip Nceltje Wilhelmina, d. van W. C. Derks en D. W. Hoogerdijn Albert, z. van A. Pool en E. J. Pijpers Wolter Nicolaas, z. van G. Snoek en H Th. Rietveld Wijnsen, z. van J. Dijkstra en J. C. Scheers. ONDERTROUWD- J. P r d. Laaken jm. 45 j. en M. M. Muilwijk jd 41 j. D. M. Kuivenhoven jm. 26 J. en M. Serller jd. 24 j. GEHUWD. W. Bekool] jm. en J. Stouten, jd. W. P. Broers jm. en A. G. Nijsen jd. J. Dubbelaar Jm. en M. J. Langezhal Jd. J. Ebbing jm. en M. Th. Luijben jd. F. Knaap jm. en P. Taffijn jd. H. Korver jm. en M. M. Arnoldus jd. B v Meij- gaarden jm. en C. M. Zlrkzee jd. J Prins j~| en C. M. Ponnen jd. D v. Tongeren Jm. en H. A. Sinteur jd. Th. J. v. d. Voort jm. en C. W. Verbij jd. B. Vos jm er. G. Roos jd. OVERLEDEN. J. M Pape d. 29 j. H. C. Plasmeljer wedn. 70 J. (Vervolg van het 2e Blad). Van het front. De Spaansche nationatisten hebben na hevigen strijd in het gebied van Navalperal aan het Guadarrama-front. de onder be vel van kolonel Mongadas staande regee- ringscolonnes verslagen, aldus meldt een bericht, dat de Diario den Manha van zlin Dlaat-eliiken corresDondent heeft ontvan gen. Een regeeringsvliegtuig. zoo wordt verder in het bericht medegedeeld, werd. na door de oostandellngen beschoten te zijn nabil Navalperal gedwongen te dalen, waarna de bemanning ter dood gebracht werd Gisteravond werd een overwinning van generaal Mangada gemeld en daar het niet onmogelijk is. dat het hier een en denzelf den persoon betreft, zouden de berichten van de regeeringstroeoen en die van de nationalisten met betrekking tot Navalperal dus met elkaar in striid ziin. Generaal Queipo de Llano heeft gister avond voor de radio medegedeeld, dat drie regeeringsvliegtulgen ziin neergeschoten, waaronder een Engelsch vliegtuig, dat in de nabijheid der Portugeesche grens is neer gestort. De piloot wist naar Portugal te ontkomen. Mola heeft geen troepen uit het Zuiden meer noodig. Naar uit goede bron wordt gemeld, heeft generaal Mola. telegrafische aan Queioo de Llano verzocht geen troepen meer uit Sevilla te zenden, aangezien hii thans reeds over vo'doende troeoen beschikte om Madrid in minder dan een week tiids te kunnen omsingelen Radlo-Jaca welk station zich in handen der nationalisten bevindt heeft medege deeld. dat de troepen van Franco vannacht Albuqueroue en Ollvenda. nabij de Portu geesche kust. hebben 'ngenomen. Verliescijfers. D? correspondent van dc „Excelsior" te Madrid schrijft; Vo'gens officieele statistieken bedraagt het aantal slachtoffers van den burgeroor log over de laatste vier weken 55.000, waar van 30.000 aan de zijde der nationalisten. Dit cijfer omvat 2.000 personen, die einde der vorige week te Badajoz, en 1.000 dip te Merida gefusileerd zijn. Volgens een vluch teling uit Teruel hebben de nationalisten in deze provincie meer dan 1.000 regee- ringsgezinden in deze provincie gefusilleerd Madrilcenschc vliegers in opstand? Het radiostation Burgos meldt, dat hardnekkige geruchten-de ronde doen, vol gens welke de vliegers van het vliegveld Cuatro Vientos, nabij Madrid, in opstand gekomen zouden zijn. Mislukte landingspoging der regeerliigstroepen. Het radiostation van Palma de Mezorea meldt, dat drie regeeringsvaartuigen. die trachtten troepen te landen, op de vlucht zijn gedreven. 300 communisten, die er echter wel ln geslaagd waren te debarkee- ren, zijn gefusilleerd. Peru tot interventie bereid. In antwoord op het voorstel van Uruguay om ln Spanje bemiddelend op te treden, heeft Peru zich bereid verklaard, deel te nemen aan een collectieve Amerlkaansche actie. Duikboot door vliegtuig tot zinken gebracht. Gemeld wordt, dat een vliegtuig der natio nalisten gisteravond een duikboot der re geering tot zinken heeft gebracht. Delegatie van Fransche Volksfront te Madrid. Een delegatie van het Fransche Volks front onder leiding van den communisti- schen afgevaardigde Pijinnier. is te Madrid aangekomen en heeft een onderhoud ge had met den minister van binnenlandsche zaken. Pijinnier stelde voor. in Frankrijk 'n centrum te stichten voor het opnemen van Spaansche kinderen, wier vaders in den burgeroorlog strijden of gesneuveld zijn. Mi nister Taffall heeft voor dit aanbod zijn dank betuigd. Duitschland protesteert te Madrid. De Dultsche regeering heeft spoedig na ontvangst der berichten over het door de Spaansche regeering verwekte incident met het Duitsche s.s. „Kamerun" haar zaakge lastigde te Madrid telegrafische opgedra gen, onverwijld zoo krachtig mogelijk te protesteeren tegen de in strijd met het vol kenrecht zijnde handelingen der Spaansche oorlogsschepen, en er daarbij op te wijzen, dat de Dultsche regeering de Spaansche re geering verantwoordelijk zal stellen van alle gevolgen, die uit een herhaling van der gelijke Incidenten zouden kunnen ontstaan De Dultsche zaakgelastigde heeft tegelij kertijd instructie gekregen, de Spaansche regeering er van lri kennis te stellen, dat de Duitsche oorlogsschepen bevel hebben ontvangen de Duitsche schenen tegen soort gelijke inbreuken op het volkenrecht buiten de Spaansche territoriale wateren met alle middelen te beschermen. ARABIEREN AANGEVALLEN. JERUZALEM. 19 Aug. (Reuter) Ineen voorstad van Jaffa, zijn heden door onbe kenden verscheidene Arabieren aangeval len. Vulgens onbevestigde geruchten zou den drie Arabieren gedood en zeven ge wond zijn. NIEUWE RICHTSNOEREN VOOR JAPAN S NATIONALE POLITIEK. TOKIO, 20 Aug. (A.NP.) In een con ferentie van den eersten minister Hirota en den minister van financiën Baba is be sloten dat de volgende richtsnoeren zullen worden vastgesteld voor het volgen van een nieuwe nationale oolltlek: 1. Bij de opstelling der begrooting voor het nieuwe dlenstlaar zal de aanvulling van de nationale verdediging, zoowel te land als ter zee od den voorgrond worden gesteld 2. Er zal een hervorming van het belas tingstelsel worden ingevoerd 3. Industrie en handel zullen worden ontwikkeld door het volgen van andere methoden inzake de grondstoffen en de brandstoffen en door het vestigen van een staatscontrole od de electricite'tsindustrie. 4. De burgerluchtvaart zal ontwikkeld worden. 5. Het nationale leven zal eestabll'seerd worden door de periode van verplicht on derwijs voor schoolkinderen te verlengen, door de bevordering van de volksgezond heid en door het stichten van landbouw fondsen NOG EEN CONTRA-REVOLUTIONNAIRE ORGANISATIE ONTDEKT. MOSKOU, 20 Aug. (ANP.) De geheime politie heeft in Turkmenistan een wijdver takte organisatie ontdekt, die het op het leven van Stalin had gemunt. Verscheidene personen, waaronder verschillende hooge ambtenaren, zijn gearresteerd. JAPANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU BRENGT RAPPORT UIT. TOKIO, 20 Aug, (D.N.B.) De Japansche ambassadeur te Moskou heeft volgens het agentschap Domei aan ministerpresident Hirota uitvoerig verslag uitgebracht over den algemeenen toestand in de sovjet unie De ambassadeur meent te kunnen spre ken van een consolldeering der sovjets naar binnen en naar buiten, die steeds zou toe nemen en die samenhangt met het vijf- en de aansluiting van Moskou te Genève, alsmede door de verdragen met Frankrijk en de Kleine Entente eri de toe nadering tot Engeland. Japan zou met deze beweerde verbetering rekening moeten houden. Daar de sovjen-unie haar militaire en economische positie in het Verre Oosten, die steunt op 300.000 man, op versterkin gen en spoorwegen, heeft versterkt, heeft zij het Japansche voorstel, aan de Oost grens van Mandsjoekwo een neutrale zone U- scheppen en de troepen terug te trek ken, verworpen, doch het tegenvoorstel, een non-agressiepact te sluiten, gehandhaafd. In politieke kringen en in de pers wordt DE PO$TVLUCHTEN. De „D.ialak" is op de thuisreis om 11.10 uur (Holl. tiidt uit Brat'slawa vertrokken en de „Edelvalk" is od de thuisre/s in Ran goon aangekomen. IJMUIDEN 20 Aug. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.84—0.50. Tongen f 1.04 —0.68. Griet per kist van 50 K.G. f 23—10. Groote schol f 2724. Middelschol f 2013. Zetschol f 1713. Kleine schol f 143.30. Schar f 84.40. Tongschar f 2016. Vlee- len per stuk f 1.500.90. Pieterman en Poontjes f 4.20—2.20. Groote schelvisch f 19 14 Middel schelvisch f 1916. Kleinmid- del schelv. f 1512 Kleine schelv. f 12 5.50. Kabeljauw p kist van 125 K.G. f 48 23. Gullen per kist van 50 K.G. f 101.90. Wijting f3—1.60. Makreel 19—5.70. Lengen per stuk f 1.130.29. Koolvisch f 0.350.28. Steur f.48. Heilbot per K.G. f 1 401.20. Versche haring f 4.203.80 p. k. Groote hake f 48. Groot middel hake f 52.5045. Klein middel hake f 1312.50. Kleine hake f 4.50. Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM 98, met f3190; IJM 44. met f 2380; IJM 196. met f.2740. IJM 38, met f.3260. IJM 181, met f 1080; IJM 134, met f 1030; en 5 log gers: RO 9, met f767; RO 1, met f470; KW 112, met f 320; KW 28. met f 300; KW 65, met f 430. VLAARDINGSCHE markt, 20 Aug. Bin nengekomen VL 97, met 33 last; SCH 305, met 35 last; KW 4, met 21 last. Maatjes haring, groen f 17.2017.70; maatjesharing jong f 1410; maatjesharing f9.408; volle haring 1 10.8011 20. Alles naar kwa liteit. De navolgende schepen zlin morgen radlotelegraflsch te bereiken via het kust- statir- Scheveningen Radio Alchiba. Alcyone, Alpherat, Bloemfontein, Boschfontein. Chr Huygens Colombia, Costa Rica. Edam. Gaasterkerk. Hoogkerk. Indrapoera Jagersfontein. Jan Pz. Coen, Johan van Oldenbarnevelt. Kota Nopan. Marnix van St Aldegonde Modjokerto. Nij- kerk. Poelau Roebiah. Serooskerk. Sibaiak Simon Bolivar. Slamat. Springfontein. Sta tendam, Stuyvesant. Tarakan. Veendam Venezuela Zulderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zlin de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio- Holland. er op gewezen, dat als gevolg van de be sliste verwerping van het non-agressiepact door het leger, elke poging van Hirota, een politiek van toenadering tot Moskou ten koste van de militaire veiligheid van Mandsjoekwo en Japan te voeren, het leven van het kabinet ln gevaar brengt. BINNENLAND. DE ZUID-BOULEVARD HERDOOPT IN KONINGIN ASTRID-BOULEVARD EEN BESCHEIDEN DOCH ONTROERENDE PLECHTIGHEID. Hedenmiddag heeft te Noordwijk aan Zee een eenvoudige doch ontroerende plechtigheid plaats gehad. Gelijk wij indertijd reeds vermeldden, had de Raad van Noordwijk ln geheime zitting besloten den Zuid-Boulevard te herdoopen ln Koningin Astrld Boulevard, zulks als hulde aan de zoo noodlottig om gekomen. geliefde Belgische vorstin. Aan dit besluit is vanmiddag uitvoering gegeven, waarbij o.m. tegenwoordig waren de burgemeester de heer J. B. V. M. J. van de Mortel, de leden van den gemeenteraad, en de zaakgelastigden van België en Zwe den. De bescheiden plechtigheid die droevige herinneringen opwekte, geschiedde op den hoek van den Zuid-Boulevard en den Rem- brandtweg. Hier was een paal met het nieuwe naambordje omhuld. Tegen halfdrie verzamelden de genoodigden zich daarvoor, waarop de burgemeester zijn erkentelijk heid getuigde aan de zaakgelastigden van België en Zweden, tegenwoordig te willen zijn bij deze plechtigheid. „Ik weet, aldus spr., geheel te handelen ln den geest van Z. M. den Koning, als deze ceremonie zoo eenvoudig mogelijk zal zijn Nog 9 dagen schelden ons van dien fatalen dag. waarop de geheele wereld het ontstellende bericht vernam, dat Hare Ma jesteit de Koningin der Belgen het slacht offer was geworden van een noodlottig ongeluk. Deze droeve tijding maakte overal een diepen indruk en niet in het minst in ons land. waar een groote en innige sympathie voor het Belgisch Vorstenhuis leeft. Was het te verwonderen, dat in Noord wijk, dat vorigen zomer iederen dag Hare Kinderen kon aanschouwen, dit tragisch verschelden een bijzonderen indruk maak te? De Raad der gemeente Noordwijk heeft thans de hoffelijke beslissing genomen en de klesche attentie gehad om een der voor naamste straten te Noordwijk, den Zuid- Boulevard, te herdoopen in Koningin Astrid Boulevard. Dit besluit is genomen, aldus de heer v. d. Mortel, om de nagedachtenis Harer zoo diep betreurde Majesteit de Koningin der Belgen, voor immer in deze plaats te doen voortleven, zoowel bij inwoner als bij vreemdeling". Hierop verrichtte de burgemeester de ceremonie der onthulling: het naambordje werd zichtbaar. De aanwezigen bleken sterk onder den indruk van dit ontroerend gebeuren, dat door fotografen en voor filmjournaals ver eeuwigd werd. Ook in België zal men er dus getuige van kunnen zijn, hoe men in Noordwijk behoefte gevoeld heeft, de beminde Konin gin Astrld op waardige wijze te eeren! om het uit te schreeuwen., P: la Natuurlijk kan alleen de tandarts Uw zieke kies beter maken. Maar 's nachts, als de lijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Uw werk niet naar hem tóe kunt gaan: Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES", die U van Uw Dijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikka- ing weg, dié de oorzaak van Uw lijden is. in Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES* bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenoolen onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als: Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden pijn, Rneumatische pijnen, Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid, Migraine en „Kater", Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER.CACHETS 7913 (Ingflz. Med.) VEVENBEDRIJVEN LANGS HET IJSSELMEER. Aangedrongen op benoeming van een contactcommissie. Op initiatief van de vereenigde nevenbe- drijven langs het IJsselmeer is te Amster dam een algemeene vergadering gdhouden, waarin van gedachten is gewisseld over de huidige situatie. De voorzitter, de heer W. Nieuwboer, uit Spakenburg, leidde de discussie met een algemeen overzicht in. Speciale aanleiding tot deze samenkomst, was naar spr. zeide behalve een bespreking van de vele klachten welke er steeds meer uit de neven- bedrijven op gaan, het feit, dat er onder den huldigen minister van waterstaat een andere, een betere vorm van hulp in toe passing is gebracht. Dcor zooveel mogelijk art. 13 van de steunwet uit te schakelen, en daarvoor een toeslag op het bedrijf, aan de hand van art. 6, in te voeren, wordt een veel billijker steun verleend. De visschers, die al van deze gunstige wijziging profitee- ren, zijn er zeer voldaan over. Het is daar mee nu niet meer zco als voorheen, dat diegene die vroeger alles opmaakte, thans den meesten steun ontving. Nu worden allen gelijk behandeld. Men zal moeten trachten voor de neven bedrijvers een gelijken steun te verkrijgen als de visschers reeds hebben. Verscheidenen van de aanwezigen deel den bijzonderheden mede over noodtoe standen ln de kringen van nevenbedrijven. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering er haar leedwezen over uitspreekt dat tot nu toe slechts rege lingen ln het leven zijn geroepen voor vis schers (schippers) vtsschersknechts en groepsgewijs ook voor vischventeTs, maar dat voor de overige bona fide belangheb- ben in den zin van art. 1 van de Zuiderzee- steunwet tot nu toe zoo goed ais niets ge daan werd. Er werd op aangedrongen dat de minister van waterstaat, het daarheen leidde, dat er een contact-commissie worde benoemd uit verschillende houders van nevenbedrlj- ven, teneinde op die wijze overleg te kun nen plegen met betrekking tot het vast stellen van bevredigende regelingen voor de onderschelden groepen van belangheb benden-houders van nevenbedrijven. Opdat ten aanzien van deze materie gelijkheid worde betracht en worde voorkomen, dat de eene groep van belanghebbenden gunstiger wordt behandeld dan de andere MOTORLOGGER ALS SLEEPBOOT. De motortrawler SCH 19 „Wouter", van de reederii W. van der Toorn te Scheve ningen die hedenochtend met versche vlsch te Den Haag aan de markt was. is naar Vlaardingen vetrokken om den ze'l-loeger VI. 181 die naar Du'tscHland verkocht i' naar Cuxhaven te steepen. Enkele weken geleden heeft dit schip met succes een dergelijken sleepdienst volbracht. DE B.V.L.-LANDDAG TE ALPHEN. In plaats van de drie sportvllegtulgen die morgenavond tijdens den landdag van den B.V.L. te Alphen bij de zoekiichtdemon- stratle's dienst zouden doen als luchtdoelen, zal, daar voor deze vliegtuigen het gevaar te groot werd geacht, een groot 3 motorig Fokkervliegtuig boven het terrein verschij nen, dat hiertoe welwillend is beschikbaar gesteld door de directie der K.L.M. KADEMUUR AAN HET HARINGVLIET TE ROTTERDAM GEDEELTELIJK i IN HET WATER GEZAKT. I Geen persoonlijke ongevallen. Vanmiddag omstreeks 12 uur ls een ge deelte van de kademuur aan het Haring vliet Zuidzijde te Rotterdam ingestort. Le den van het personeel van de expeditie- firma A. Goedhart hadden gisteren reeds werking geconstateerd ln de kade en daar van kennis gegeven aan den onder-haven meester. Daarop is een hek geplaatst rond een gedeelte van ongeveer 30 meter lengte en 5 meter breedte. Binnen deze afzetting be vonden zich nog kratten aardappelen. In den loop van den morgen zijn op het om grensde gedeelte nog goederen gelost. Eerst langzaam, doch weldra sneller en sneller verdween de kademuur in het water, de kratten aardappelen in haar vaart mee sleurende. Ook buiten het efgezette ge deelte plantte de Instorting zich voort, zoo dat verschillende pas geloste goederen, zoo als kisten, vaten bier en lóoden bulzen, eveneens in het water terecht kwamen. Aan de zijde van het oude Hoofdplein heeft zich de instorting ongeveer 2 meter voort geplant, aan de andere zijde ongeveer 10 meter, zoodat de kademuur ongeveer over 46 meter in het water is terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De politie heeft voor een doel matige afzetting zorggedragen. GECOMPLICEERDE AANRIJDING OP DEN RIJSWIJKSCHEWEG TE DEN HAAG. Meerdere personen gewond. Hedenochtend te ongeveer half negen heeft op den Rijswijkscheweg, nabij d« Gouverneurlaan te Den Haag een vracht- auto, bestuurd door den 21-jarigen R. B,, uit de Gouverneurlaan een aanrijding ver oorzaakt, waardoor verschillende personen het slachtoffer zijn geworden. Eenige straatmakers waren ter plaatse bezig met reparatie aan den weg. waartoe een waarschuwingsbord was geplaatst. Door onopgehelderde oorzaak reed de chauffeur van de vrachtauto tegen dit bord op, waardoor het omviel en den 54- jarigen straatmaker T. L. R. uit de Fahren- heitstraat trof. Deze bekwam een hoofd wond. Ook diens collega, de straatmaker c. J. van der H„ uit de Pluvierstraat kwam te vallen. Hij klaagde over pijn 1" de rechterzijde. De auto reed door en botste toen tegen den 16-jarigen wielrijder W. uit de Kootwijkstraat, die kwam te vallen en daarbij vermoedelijk den linkerpols brak waarna een tandem, bestuurd door den 19-Jartgen C. J. G. uit Vlissingen een zelfde iot trof. De berijders kwamen mei den schrik vrij, doch het achterwiel van den tandem werd vernield. De wielrijder H. en de straatmaker werden door den Geneesk. Dienst naar den Centralen post overgebracht, vanwaar ril' na verbonden te zijn per taxi huiswaan konden keeren. Van de auto. die door de politie in W' siag werd e-nomen, bleken de remmen ondeugdelijk te zijn. Tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2