BOUWKUNSTIG SCHOON UIT DE BONTE WAERELD IX1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 Augustus 1936 STADSNIEUWS. RECHTZAKEN Daar staat de „doodstraf" op! BEURSOVERZICHT. DE BOECKHORSTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 768. Hedenmiddag 3 uur: 765. telegrafisch weerbericht. edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 767.6 te Santander, laagste stand 738.6 te Seydisfjord Verwachting tot den avond van 20 Aug. Matige, tijdelijk wellicht toenemende jidelijke tot Westelijke wind. Betrokken et regen, later tijdelijk opklarend. Wei- e verandering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht. Megedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De hooge drukking in het Zuidwesten ■eft zich teruggetrokken bij de nadering in een nieuwe secundaire van de depres- blj IJsland, waarvan de kern nog die- werd. De secundaire ten Oosten van land bracht onweer in Scandinavië. Jsartusschen ligt een rug van hoogedruk- ing. die echter in ons land gestoord is :cr een uiterst klein daalgebled, dal ln tn ochtend regen bracht. In Ierland en ngeland valt regen, die zich verder Noord- j Oostwaarts zal uitbreiden. Frankrijk heeft grootendeels 'windstil eer met zwaar bewolkte lucht, alleen aan Riviera is het zonnig. Duitschland heeft tjdelijk opklarend weer met veel zon ln et Zuiden, waarvan ook Zwitserland zijn 1 krijgt. Noorwegen heeft regen in het ■jidenin Zweden is het vrij warm en on- tersachtig. Het toenemen van de activi- it der depressie en het terugtrekken van en hoogedruk uit onze omgeving, maken e verdere vooruitzichten ongunstig al allen tusschen de regenbuien opklarir.- in voorkomen. weersomstandigheden hedenochtend 8 udr. Parijs: Windrichting: W.N.W. Wind- racht: zwak. Temperatuur: 17 gr. C. Al- imecnc weerstoestand: betrokken. London (Croydon): resp. N.Z.W., zwak, gr. C., zwaar bewolkt. Berlijn, resp.: W.. zwak, 20 gr. C., zwaar volkt. goed weer. Marseille, resp.: windstil, 21 gr. C„ fraai innig weer. LUCHTTEMPERATUUR. ïr voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 17 gr. C. (63 gr. F.), ir nam.: 17'/i gr. C. (64 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. V.m. te 5 u. 17 min.; n.m. te 5 u. 33 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 20 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 8.47 n.m. tot 5.22 v.m. maans- op- en ondergang. 19 Aug. op: 8 u. 38; onder: 20 u. 29. boerderijbrand te venhorst. Hedenmiddag te halrtwee is brand uit- (ebroken in de boerderij van A. Constant Venhorst onder de gemeente Boekei. De Wrderlj werd in de asch gelegd. Brand eer was niet aanwezig. De geheele lnboe- «I, benevens de hooivoorraad en een ge- <™te van den oogst ging verloren. Bij de ™ingspogingen liep de arbeider P. Mar ras vrij ernstige brandwonden op. De ocerderij was verzekerd. begrafenis mevr. l. c. van essen. Onder vrij groote belangstelling is he- jffiuëdag op de begraafplaats „Rhijn- het stoffelijk overschot ter aarde be de ld van wijlen mevr. L. C. van Essen, een tend philanthrope, die zich gedurende „h laren vooral in Rotterdam op maat- t, jPWHik en godsdienstig terrein bui- woon verdienstelijk heeft gemaakt. Evang. Gem. alhier, den heer F. v. d. Horst, voorganger dier gemeenschap, het zang koor onder leiding van den heer W. Ver ver en vele anderen. De redacteur van „Het Zoeklicht", de heer Johannes de Heer, was door een bui tenlandsch verblijf verhinderd aanwezig te zijn. Terwijl de kist met het stoffelijk over schot grafwaarts werd gedragen, zong het koor lied 502 uit den bundel van Joh. de Heer „Een korte wijl, de tijd genaakt" en toen de droeve stoet bij de groeve was aan gekomen lied 5 „Al den weg leidt mij, mijn Heiland" Nadat de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd werd op verzoek van den heer Kleinstra gezamenlijk gezongen het lied „Eens zullen wij met Jezus leven". Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer J. A. Monsma, leider van Jeruël te Rotterdam, die sprak naar aanleiding van het woord van Jehu ln 2 Kon. 9 bij den dood van Koningin Ezechi- bel „Begraaf haar, want zij is een Konings dochter" en naar aanleiding van Ps. 45 „Des koningsdochter is geheel verheerlijkt, inwendig". Voorts door den heer Staalman, die God dankte, dat Hij ons met deze oprechte christin in aanraking heeft gebracht; door den heer de Lange, die erop wees, dat de overledene in Gods koninkrijk hierop aarde een groote plaats innam; door den heer Snoelts, die haar een vriendin Gods noem de en door den heer v. d. Horst, die ook woorden van troost tot de nabestaanden richtte. Nadat de heer Kleinstra nog een kort persoonlijk woord had gesproken, dankte hij namens den weduwnaar voor de be toonde belangstelling. Tenslotte werd gezongen lied 635 uit den voornoemden bundel „Als aan 't einde van mijn leven" enz. Heden is geslaagd voor de acte Fransch L. O., de heer A. J. van der Pompe onderwijzer aan de Chr. Opleidingsschool Noordeinde alhier. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: G. P. zwervende, te Voorschoten zonder vergunning venten, straatschenderij en een valschen naam opgeven f 2 of 2 d. en f 7 of 3 d.; W. K. en J. K. Noordwijkerhout overtr. visscherijwet leder 2 x 13 of 2 x 2 d met verbeurdverkl. hengels; J. J. C. Alphen a. d. Rijn, overtr. motor- en rijwielwet f 6 of 3 d.; A. H. J. S. wlelrljden over een ge sloten verklaarden weg, A. H. J. S. idem f2 of 1 d.; J. Th. R. Haarlemmermeer, overtr. motor- en rijwielregl. f2.50 of 2 d.; B. E. v. W. idem f 4 of 2 d.; G. IJ. Lands meer, ld. f 6 of 4 d.; L. v. R. Oegstgeest, id. f 4 of 2 d.: C. B. Noordwijkerhout, id. f2.50 of 2 d. en f 1.50 of 1 d.; J. A. den H., Sassenheim, id. f 3 of 2 d.; J. J. Chr., Alphen a. d. Rijn, te Leiden met een mo torrijtuig te snel rijden f 4 of 2 d.; J. A. de H., Den Haag, id. f 7 of 4 d.; M. A. H., Bos koop, id. f 8 of 6 d.; B. J. Wassenaar, id. f7 of 4 d.; F. S. Woerden, id. f 5 of 3 d.; P. W., Wassenaar, id. f 5 of 3 d.; A. M. J. D. Den Haag. overtr. verord. Leiden op het verkeer te land 7xf2 of 7x1 d.; J. M. Baron van R. id. id. f 2 of 1 d.; G. Chr. J. R.. Noordwijk, overtr. alg. pol. verord. v. Noordwijkerhout f 4 of 2 d,A. v. d. S. Noordwijkerhout, ld. id.; A. T. en L. K. Haarlem, overtr. jachtwet ieder f 20 of 10 d.; C. A. J. R.. overtr. verord. Lelden op de straatpolitie f 1 of 1 d.; W. F. v. P.. te Noordwijk zonder vergunning op den open baren weg muziek maken f 1 of 1 d W. P. E. B. id. te Oegstgeest f 1 of 1 d.; W. S. ld. id.; J. M. V. te Oegstgeest zonder vergun ning venten f 2 of 1 d.; G. v. D. zwerven de. ld t» Voorhout f 2 of 1 d.; Th. v. L. zwervende, openb. dronkenschap, gepleegd o.j ode herhaling, 3 weken hechtenis; A. v. d. M„ Den Haag, autorijden zonder spie gel f 2.50 of 2d.; A. D. A. R. E. A. F., Nieu wer Amstel, id. f2.50 of 2 d; Th. J. W. Voorhout, wielrijden over een gesloten ver klaarden weg f 2.50 of 2 d.; W. W. loopen op verboden grond f 3 of 2 d.; H. v. R. id. i 3 of 2 d.; Chr. de V., wlelrljden zonder licht f 3 of 2 d.: L. v. T., Haarlemmermeer, id. id.; C. B. Noordwijkerohout id. id.; F. G. v T. geen geldig rijbewijs vertoonen f 6 of 3 d.; F S. zwervende, overtr. verord. Leiden op de straatpolitie f 2 of 1 d A. v. S. den B., te Leiden zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken f 1 of 1 d.; L. W. Chr. J. G. Den Haag, overtr. mo tor en rijwielregl. f 2 of 1 d.; P. de H. wiel rijden over een gesloten verklaarden weg f 2 of 1 d. D. J. K. Gouda, autorijden over een gesloten verklaarden weg f 4 of 2 d. 'Iker pMer de aanwezigen op den dooden- rkten Sn.'iïS.Evat oen heer G. Kleinstra, den leider van fe.vPie Werkten wit o.m. op den voorganger Evang. Gemeenschap te Rotter- Rotterdam, den heer J. A. den heer Staalman uit Hulzen. h?£r J w- K- de Lange voorzitter van Rotterdam, den heer P. C. Hil- •Jthjèl" £5; vo°rzitter der Evangelisatie ..Wel ti,, te Am S'o en j. iwd'nH,en- den heer J. A. van Wijhe na *0tï\" t "-""inrci ucf JLVrfiixcii'idUje „vvci- DorD p® ^mstcrdam. de heeren A. van vi-.- ?n J. van Haften namens Jeruël te Ch'ristenïemeenschaD te Den de te-' 1 P. ™sno??n de Groenesteêe alhier den heer Otm T, l voorganger der Vriie Evang. teiert Haarlem. de heeren Moenen en I K namens het bestuur der Vrije de doodslag op een trambalcon te rotterdam. Naar wij vernemen heeft de 27-jarige schippersknecht c. a. van L. die door het Haagsche gerechtshof in hooger beroep is veroordeeld tot 12 Jaar gevangenisstraf wegens doodslag, gepleegd op een balcon van lijn 3 te Rotterdam op zijn gewezen patroon, den 31-jarigen schipper J. Rit meester, in dit arrest berust. Hij is hedenmorgen op transport gesteld naar Leeuwarden. Fietsen in het donkei zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulder boete (als de politie u ziel of... uw leven (als het verker u niet ziet H P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is... („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende I) AMSTERDAM, 19 Augustus. Meerendeels prijshoudend maar stil. Kon. Olie iets beter. Unilever en Philips onver anderd. Amerikanen vaster. Beleggingen lui. De algemeene Beursstemming was heden weinig verschillend van die van gisteren, maar ondanks de geringe kooplust wisten de koersen zich uitstekend te handhaven. Hieruit blijkt wel dat de ondertoon van de markt goed Is en het slechts aan de on gunstig Inwerkende omstandigheden te wijten is, dat zich geen opleving voordoet. De koersfluctuaties waren van zeer weinig beteekenis en vele hoeken hadden ook heden een verlaten aanblik. Alleen het hoofdfonds Kon. Olie trok iets meer belangstelling en wist zich een procent te verheffen. Ook de leidende Amerlkaansche Oliesoorten waren vaster gedisponeerd. Volgens het Amerikaansche Petroleum-instituut heeft de productie een nieuw hoogterecord bereikt door in de af- geloopcn week te stijgen van 2.986.800 va ten tot 3.070.000 vaten per dag. De iets hoogere noteeringen wisten zich in het verdere verloop goed te handhaven. De omzetten waren echter zeer beperkt en het valt te verwachten, dat zoolang Wallstreet niet eenige opleving vertoont ook de markt stemming van hier r.og weinig zal verbete ren. De geheele Amerikaansche afdeeling was kalm gestemd, maar koersverliezen vielen vrijwel niet te bespeuren. Een vaste stemming heerschte weer voor Kennecot Copper, welke maatschappij haar productie per 1 September wil verhoogen, teneinde aan de toenemende vraag naar koper, te voldoen zonder tot een prijsver- hooging over te gaan De Staalwaarden no teerden eveneens iets hooger. Zoowel Betle- hem als Steel kwamen boven het slotpeil van gisteren. De spoorwegshares bleven vast gestemd en van handel in automobiel waarden viel niet veel te bespeuren. Van de locale fondsen vielen aandeelen Nederland- sche Ford door een vaste stemming op, door tot 210 te avanceeren. De markt der binnenlandsche Industrieelen blijft overi gens weinig stof tot bespreking bieden. Aku ligt volkomen ongeanimeerd met behoud van hetzelfde koerspeil. Unilever gold circa UT1/: en Philips vertoonde vrij wel geen fluctuatie. Ook de Scheepvaart markt had veel van zijn jongste levendig heid ingeboet, maar ondanks de mindere animo bleven de vorige koersen gehand haafd. Rubberfondsen vertoonden hetzelf de apathische beeld waaraan wij reeds ge- ruimen tijd gewend zijn. Tabakken waren stil en onveranderd, alleen op de Suiker markt was H.V.A. vaste gedisponeerd op circa 282, echter zonder veel affaire. De Duitsche leeningen waren heden weer aan den zwakken kant. Zoo kwam de Young- lcening met verklarig op 241/2—3/4, zon der verklaring op circa 20 3/4, de Fun ding Bonds op 36 3/4. De Beleggingsmarkt was over de geheele linie bij zeer kleine omzetten een fractie lager. wisselkoersen. Londen 7.411/6 (7.40VH: Berlijn 59.23 (59.23); Parijs 9.69 1/4 ($.64 3/4): Brussel 28.84 124.83); Zwitserland 47.78'/- (47.99'/»); Kopenhagen 33.07'/» (33 05); Stockholm 38.20 (38.17'/»); Oslo 37.22'/» (37.20); New York 1.47 1/4 <1:47 5/161. Prolongatie 1 1/4, Registermarken 32 1/4, Crediet Sperrmarken 14'/», Effectensperr- marken 14'/», Reismarken 41'/», Bankpapier 36 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. schoonheid op bestelling. Een bekend Fransch schoonheids-specia. list heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat gedurende de afgeloopen twee jaren te Parijs meer dan 20.000 personen langs chlrurgischen weg hun gezicht veranderen lieten. Zeshonderd vrouwen en zeshonderd mannen lieten zich een nieuwen neus „aanmeten". „Dokter, ik zou graag een andere neus willen hebben." Men zou allicht geneigd zijn, dit verlangen als een grapje op te vatten, indien de Parijsche schoonheids specialisten niet uitdrukkelijk verklaarden, dat dagelijks tientallen dames op het spreekuur komen en den dokter om deze en dergelijke gelaatsveranderingen verzoch ten. Op een onlangs gehouden feestmaal tijd van Parijsche schoonheids-chirurgen werd zelfs een dame voorgesteld, die zeven verschillende huid-gezicht._ en neus-ope- raties had ondergaan. In totaal had zij veertien maanden te bed moeten liggen, daarna evenwel was zij een „schoonheid" geworden, terwijl zij voordien eerder leelijk geweest was. Dit schoonheids-proefkonijntje is op de Parisiènnes niet zonder uitwer king gebleven. En inderdaad, de moderne crirurgie heeft hier uit den eenen mensch een ander gemaakt. Nochtans kon men den indruk niet van zich afzetten, dat het uiterlijk van madame S. vanaf eenigen afstand bezien een vrij aestetische indruk maakte, doch van dichtbij bezien, bleek het afstand bezien een vrij aestetischen indruk matige grimas veranderd was. De vraag doet zich voor op welke wijze de Parijsche schoonheidsspecialisten hun cliënten van een nieuwen neus voorzien. Deze uiterst pijnlijke operatie duurt in den regel ongeveer twee uur. Er zijn even wel ook dames, die zes a acht uren onder het mes blijven. En dit alles vanwege de IJdelheid In een chirurgische kliniek worden de vier voornaamste leelijke neussoorten, te weten: de wipneus, de mopneus, de haak neus en zadelneus volgens bepaalde recep ten verbeterd. „Een specialist op dit ge bied", aldus een Parijsch schoonheids arts, „moet eveneens architect zijn. Oogen, die achter een grooten neus klein lijken, worden achter een kleinen neus flikke rende sterren van de vierde grootte. Een bovenlip, die onder een grooten neus een goed effect maakte, wordt ellendig leelijk. wanneer er een klein neusje bovenop komt. Dit alles moet de crirurg vooruit zien en berekenen. Doch niet alleen de neus, doch ook het geheele gezicht wordt In de schoonheids- klinieken onder handen genomen. Een zeer geliefde operatie is het „aantrekken" van IV. Het is mij niet bekend, wanneer precies het huwelijk van Boudewijn van Northeke en Aleidis van Holland werd voltrokken. Doch in ieder geval vond dit vóór 1269 of in Januari van dat jaar plaats. Er is, of er was een charter van 1 Febr. 1269. van welks origineel Van der Schelling in 1720 nog afschrift heeft genomen op den Huize Boeckhorst bij Noordwijkerhout en dat in diverse Oorkondenboeken is op genomen. Daarin bekent Florls V dat hij zijn bloedverwante Aleidis, dochter van Otto, eertijds bisschop van Utrecht, heeft beloofd 200 ponden Hollandsch geld ten huwelijksgift te zullen verstrekken. Als waarborg geeft hij hun de beschikking over de koren- en smaltienden in 't Am bacht van Zoetermeer. Het belangrijkst voor de echtelieden was evenwel het charter van 25 Januari 1272, waarbij Boudewijn van Noordwijk verkocht en beleend wordt, „ons land gewoonlijk de Boeckhorst genaamd" bij Noordwijkerhout Omdat, ondanks het woord „verkocht" geen koopsom wordt genoemd, kunnen we net beschouwen als een gift uit vriend schap en voor bewezen diensten. Ik laat de verlijbrief, welke ik o.a. vond in het „Groot Charterboek" van Van Mie lis, hier volgen, doch overgebracht in mo dern Nederlandsch, Charter van 25 Januari 1272. Floris, Graaf van Holland, aan allen die dit zullen lezen, heil! Aan een iegelijk wordt bekend gemaakt, dat wij het land, gelegen bij Northeke, en dat gewoonlijk de Boeckhorst wordt ge naamd grenzende aan de Westzijde aan het land van Gerrlt de Bloote. aan de Oostzijde aan den stroom die de Boeck horst scheidt van onzen Haarlemmerhout, aan de Zuidzijde aan 't land van Schout Diederik, ridder, en dat der kinderen van Dlederik van Kerkwerven. en aan de Noordzijde aan 't land dat Made wordt gcheeten verkocht en beleend hebben aan Boudewijn van Notheke. den bewaar der van dezen brief, om het van ons en onze opvolgers te behouden tot een goed leen. Wij willen, dat zoo deze Boudewijn een 2O0n nalaat, het gebied op dezen zal vererven, en zoo hij geen zoon nalaat op zijn oudste dochter uit wettig huwelijk. Verder begeeren wij. dat nimmer iemand van 't wettig nageslacht van genoemden Boudewijn, zoolang er iemand in leven is, 't zij man, 't zij vrouw, van bovengenoemd leen zal mogen worden onterfd, doch dat 't onversterfelijk van den een op den ander zal overgaan. Wij ordineeren verder, dat wanneer het kind van gemelden Boudewijn dat van ons 't bedoelde leen gehouden heeft, een Zoon komt na te laten, deze dit. goed vóór en met uitsluiting van alle an deren genieten zal. Doch wanneer dit kind geen Zoon naiaat. het zal overgaan op zoodanige wettige nazaat als in 't leven zal zijn, 't zij zoon, 't zij dochter, een of meer, waarbij de oudste voor de jongste gaat, oir. van ons de Leenrechten te houden, als hiervoor is gezegd. Verder belooven wi.i voornoemden Boudewijn en zijn erfge namen, zoo voor ons zelf als voor onze opvolgers, dat wij het bovenbedoelde Land zullen vrijen en waren, en dat wij alle hin der. aanspraak en bekommernis, welke in dit opzicht aan Boudewijn of zijn nage slacht geheel of ten deele mochten wor den aangedaan, zullen weren en onscha delijk maken. Ter bekrachtiging van hetgeen wij ge schreven hebben, hebben wij dezen brief met ons Zegel en dit van onze beminde Moei, Vrouwe tMeidls van Henegouwen en van heer Diederik van Teylingen doen voorzien. Gegeven in 't jaar Onzes Heeren 1272 op den dag van St. Paulus' Bekeering. De grenzen ifi deze Verlijbrief aangege ven zijn niet meer nauwkeurig te volgen; doch vermoedelijk strekte de Noordwijker hout zich destijds veel Noordelijker en de Haarlemmerhout zich veel Zuidelijker uit, zoodat de grens omgeven lag aan de Mar grietenlaan ten Zuiden van Vogelenzang. We vinden hier ook in de nabijheid het Breedland. Osphretashem, dat reeds in 't Charter van Koning Arnulf van 889 werd genoemd. Ook de begrenzing met „het land dat Made heet", ls te vinden. Made is ln 't algemeen weiland, meer bijzonder hooi land; laag land dat meestal niet voor de beweiding wordt gebruikt, 't Is 't zelfde ala het woord „moede" in 't Friesch. Onmid dellijk tegen de Haarlemmermeer lagen maadlanden en er is, of er was althans onder Bennebroek een boerenhuizinge, die naar de ligging 's-Gravenmade werd ge noemd. Het land van Gerrlt de Blooten is moeilijk terug te vinden, doch beter staat het met de Zuidgrens. Daar grensden de goederen aan 't land van den heer Diede rik, en van Diederik van Kerkwervens kin deren. Nu weet men dat ln den ouden tijd de omgeving van het Groene Kerkje be kend stond onder den naam Kerkwerve. We mogen op goeden grond aannemen, dat heer Diederik van Kerkwerve aldaar een versterkte woning bezat en zijn landerijen zullen zich hebben uitgetrekt tot Voorhout waarin men een voorpost heeft te zien van de Noordwijkerhout. Zoo zullen de goederen van den Boeck horst dus een breede strook langs en ge deeltelijk in de duinen, hebben gevormd, die zich uitstrekte van Voorhout tot bijna aan Vogelenzang, benevens het Ambacht tusschen Zweiland en Vrouwe Vennepol- der, dat nu ter onderscheiding de Lage Boeckhorst werd genoemd. De genegenheid van Floris voor Boude wijn en Aleidis blijkt ook nog uit twee la tere documenten. Zoo is er een van 27 Juli 1276, waarbij de Graaf aan Willem van Egmond opdracht geeft te zorgen dat de halve hoeve, hem toegevallen door den dood van Koenraad den zoon van Werm- bola, gelegen bij Noordwijk en die nu ge voegd wordt bij de andere helft op welke hij reeds rechten kon doen gelden, toege wezen wordt aan Boudewijn van Noord wijk, en te zorgen dat deze ter zake geen molest of hindernis ondervindt. En eindelijk maken we nog melding van een ander Charter, waarin alleen „onze bloedverwante Aleidis" wordt genoemd. Het vermoeden ligt alzoo voor de hand, dat deze toen weduwe was. In dit docu ment staat graaf Floris borg voor de huur van twee stukken land, een bij „Hespele" en een ander „nieuwen weg", welke landen Aleidis heeft gepacht van den priester Theodocius voor de som van twaalf Hol- landsche schilden. Wat onder Hespele wordt verstaan heb ik tot dusverre niet kunnen vinden en de „nieuwe weg" is waarschijn lijk de weg, die van Sassenheim over Tey lingen en Piet Gijzenbrug naar Noordwij kerhout loopt, de gravendijk of gravendam Zoo zien we, dat Boudewijn en Aleidis over heel wat eigendommen en leenen be schikten. De oorspronkelijke documenten van de genoemde charters Waren in 1720 alle nog aanwezig op 't Huis te Boeck horst voorzien van de origineele zegels ln witte was. Van der Schelling heeft ze daar in den tijd afgeschreven en van de zegels zijr. door K. van Alkemade fraaie teeke- ningen gemaakt. Het keurige manuscript een en ander bevattende, berust thans op het Stedelijk archief tc Leiden. N.J.S. de huid. Meer dan 20.000 personen hebben zich gedurende de laatste twee jaren onder behandeling van een Parijsch schoonheids specialist gesteld, hetzij om een jeugdiger gezicht te verkrijgen, hetzij om een beetje opgefraald te worden. 90 procent van deze ijdeltuiten waren vrouwen. Zij hebben haar profiel, haar beenen etc. volgens het model van den Venus van Milo laten ver anderen. Doch het resultaat, dat verkregen werd, was meerendeels een star en on natuurlijk gelaat. Dat deze manie ook tot tragedies aan leiding heeft gegeven, zal een ieder dui delijk zijn. Onlangs heeft de directrice van een Parijsch modesalon, die haar beenen had laten „verslanken" een eisch tot scha- vergoeding ingediend, aangezien zij ten gevolge van deze operatie naderhand ge dwongen was zich een been te laten ampu teeren, terwijl een Brusselsche dame een klacht Ingediend heeft, dat zij na de operatie wangen gekregen had. die afzak ten, waardoor haar echtgenoot een nog grooter afkeer van haar gekregen had, dan hij voordien reeds van haax had. de ijskast door alle eeuwen. Uit de geschiedenis van Alexander de Groote is bewaard gebleven, dat men toen maals sneeuw gebruikte ter afkoeling van levensmiddelen. Toen deze groote ver overaar zich in Indlë bevond, liet hij in den grond groote gaten graven, welke door een bladerendek tegen de brandende zon nestralen beschut werden en aldus koel huizen waren, zij het dan ook in zeer pri mitieve vorm. Volgens Plinius was Nero de eerste, die op het idee kwam, de vaten wijn in de sneeuw te doen afkoelen. Tij dens Hendrik III kregen de gasten behalve sneeuw, ook stukjes ijs om de wijn af te koelen. In de 17e eeuw is het gebruik van Ijs als koelmiddel in rankrijk algemeen ineevoerd. Er was zelfs een maatschappij, die het monopolie van den ijsverkoon had. De prijzen werden echter zoo ongedreven, dat men zich genoodzaakt zag den ijsver- koop aan den vrijen handel over te laten. S-I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3