LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 18 Augustus 1936 INDISCHE KRONIEK. BEURSOVERZICHT. «A1KÏ WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 769. Hedenmiddag 3 uur: 768. telegrafisch weerbericht. tedegedeeld door het Kon. Ned Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand: 768.8 te Santander. Laaeste stand: 742.0 te Vestmanoer. towachtlns tot den avond van 19 Aug.: Zwakke tot matige wind uit Westelijke ithtlngcn. Gedeeltelllk bewolkt, waar- rhilnllik droog behoudens geringe kans od tweer. Aanvankelllk iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. De depressie bij IJsland ls veel <"-per jworden maar trekt hoofdzakelijk Noord- in Oostwaarts. De secundaire, die gisteren eer de Britsche Eilanden lag trok naar onze omgeving en bracht afkoeling ln de luchtlagen tusschen 1000 en 2000 nieter, raardoor de kans op onweer toenam, zoo- lat uit het Oosten wan ons land reeds on teer werd gemeld. Het toenemen van de feoogedrukklng in het Zuidwesten en in Frankrijk schiint echter over het algemeen ianhouden van het fraaie zomerweer te rullen brengen Op Usland viel zware, ln Ierland en Noorwegen matige regen, op het vasteland is het overal droog gebleven. Schotland heeft plaatselllk regen en zwaar bewolkte lucht, in Ierland en Engeland Haarde de lucht op. Frankrllk heeft groo- lendeels bedekte lucht die vermoedelltk in den loon van den dag zal breken, in Dultschland is. behoudens locale onweers- rtoringen. het weer nog droog en warm. in Zwitserland en Oostenrijk duurt het fraaie «er voort. Scandinavië heeft bedekte lucht met regen ln Noorwegen. Otschoon plaatselijk onweer niet is uit- eisloten kan voorlooplg nog warm en ge deeltelijk zonnig weer worden i verwacht. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. ParUsWindrichting: W.Z.W. Wind kracht: zwak. Temperatuur: 16 gr. C. Al- l:emeeue weerstoestandbetrokken, goed (veer. Londen (Croydon): resp. W., zwak. 17 gr. |C. betrokken na regen. Berlijn: resp. Z.Z.O. zwak. 20 gr. C.. |nooi zonnig weer. Marseille, resp. windstil. 22 gr. C.. fraai lionnig weer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 18 gr. C. (65 gr. F.). 12 uur 's mldd.: 20 gr. C. (68 gr. F.). 3 uur nam.: 20'/: gr. C. (69 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 4.48 uur; nam. te 5.03 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 22 gr. C. licht op voor fietsers c.a. Dinsdag van 8.49 u. n.m. tot 5.21 u. v.n. maans- op- en ondergang. 18 Aug.: op 7.28 u.; onder 20.15 uur. BLIKSEM IN EEN ROGGEMIJT GESLAGEN. Tijdens een hevig onweer sloeg vanmor- tro de bliksem te Almen (Glö.) nabij in een roggemijt, staande bij de werderij van D. Haarman. De Zutphensche Jhndweer heeft den vuurhaard, die op den "hem werd aangetroffen, opgespoord en j!: gebluscht. De brand was ontstaan w blikseminslag, waarbij de groote, dikke «ken paal van de mijt van beneden tot was gespleten. stukken hout waren overal verspreid. BOERDERIJBRAND TE BLANKENHAM. niïï*ravond ls te Blankenham (Ov.) door "«kende oorzaak, brand uitgebroken ln I^rderiJ vail p woudstra. De bewoners J"™ reeds ter ruste hadden begeven *evt door geknetter der vlammen ge kt en moesten ln allerijl ln nachtgewaad iv Bulten vluchten. ^Brandweer, die spoedig ter plaatse was, deiSj er 'n door nathouden de belenden- Vveelcn en een hooimijt te behouden. Ijjj, kspitale boerderij met schuren en De „a.rg?n werd e€n Proo! der vlammen. vnJÏL1 die aanzienlijk is, wordt door bekering gedekt. de vrouw en de gezelligheid. ,-T.e Amsterdam is gisteren gearresteerd dirht 'n bloemenkoopman, die ver- ënita?r<" van de ve'e fietsendiefstallen de v.n'P'kAtjesontvreemdingen, welke aan jew®IJJBen te Aalsmeer den laatsten tijd oieerf ^jn. De verdachte is naar Aals- birfj^ksebraeht en daar in het politie- Een jonge vrouw, die niet meer van Indië weet dan de doorsnee-Hollander en ge trouwd uitkomt, zal hier, zoodra zij aan het hoofd van een huishouden staat, be merken, dat de verschillen tusschen Indië en Nederland heel wat grooter zijn, dan zij gedacht had. Hoe handig zij ook moge zijn. hoeveel aanpassingsvermogen zij ook bezit, ln den aanvang voelt zij zich als de kat in het pakhuis, zelfs aangenomen, dat zt) reeds voldoende Maleisch kent, om zich verstaanbaar tegen het personeel te kun nen uitdrukken. Aan de zoo verschillende dagindeeling zal zij spoedig genoeg wennen, al vindt zij het in den aanvang ongetwijfeld vreemd, dal de menschen hier om 6 uur opstaan en den dag aanvangen met het drinken van een kop koffie. Is de heer gemaal om een uur of 7, of soms nog vroeger, de deur uit, dan begint haar taak, welke haar des te zwaarder zal vallen, naar gelang zij minder gemakkelijk losraakt van de wijze waarop een Hollandseh huishouden wordt gedreven. Het vleesch kan zij betrekken op het boekje van een slager en kruidenierswaren bij een langanan laten halen, maar dan komt het onderhandelen met groente- en vruchtenverkoopers, die, wat overvragen betreft, aan de meest gehaaide Holland- sche vlschvrouw nog een ongezouten lesje kunnen geven. Aanvankelijk is zij blij als zij een prijs van 50 cent tot een kwartje omlaag heeft gekregen, om later te ervaren dat zij met 3 cent ook voldoende zou heb ben betaald. Daarbij wisselt de prijs van hetgeen zij aan de deur of beter gezegd op het voorerf betrekt, naar gelang van het seizoen. Zij zal moeten weten wanneer be paalde vruchten rijp worden, welke groen ten het geheele jaar en welke alleen in bepaalde seizoenen betrokken kunnen wor den. De prijzen, welke betaald moeten worden zijn natuurlijk onderhevig aan de mate van den aanvoer. Is een oogst van een bepaalde vrucht in een jaar gering door droogte of ..ziekten en plagen", zooals de cfficleele uitdrukking luidt, dan stijgen de prijzen en te veel afdingen doet de waar haar neus voorbij gaan Daarbij bestaat tusschen de venters, welke langs de hul zen loopen, een merkwaardig soort van so lidariteit, of zij werken ln groepen, want als mevrouw een paar keer te ruim heeft betaald, zal zij dit niet weten, maar zij kan tot de overtuiging komen, dat zij met minder geld ook het verlangde gekregen zou hebben, indien de volgende dagen een geheele stroom van venters het erf op komt, de een voor den ander. Het is dan rondgegaan, dat zij zeer goed betaalt en daar wil een ieder van profiteeren. Be grijpt zij haar fout en houdt zij volgende dagen aan een veel lager bod vast, dan kan het zijn, dat zij. hoewel haar bod rij kelijk voldoende genoemd moet worden, toch niets krijgt, want de kooplui zijn bang een goede markt te verliezen en verkoopen liever enkele dagen niets, dan met hun prijzen naar een normaal niveau omlaag te gaan. Zij kan deze moeilijkheden ten deele ontgaan door haar baboe naar den pasar te sturen om daar inkoopen te doen. maar dan moet zij ongeveer weten, hoe veel geld zij riffoet meegeven en komt zi.i beslist duurder uit, omdat baboe „winst neemt". Dat wordt als een normale han deling beschouwd en mag vooral niet als oneerlijkheid worden uitgelegd. Heeft ba boe voor 18 centen gekocht, dan brengt zii er zeker 20 in rekening. Komt mevrouw hier achter en maakt zij er een standje over, dan loopt zij de kans dat baboe niet meer binnenkomt, omdat zij bij zulk een „rare" nonja niet werken wil en dit „raar- zijn" is zoo snel bekend, dat het aanbod van goed nieuw personeel er beslist onder lijdt. En behalve groente, vruchten en visch, ls er zooveel waarmede gevent wordt. Stoelen en tafels, kastjes en soms ook kasten, lampekappen, schilderijen in lijst, manden en bezems. Ingemaakt zuur en spekkoek, koekjes en ijs. matrassen en kussens, lappen en lapjes zijde en katoen, sokken en heerenhemden, damesonder goed en dassen, snuisterijen en geslepen steenen, bloemen en planten, vazen en doozen. alles komt in bonte rij voorbij en wee degene, die zich aan koopen waagt zonder eenig begrip van de waarde te hebben. En in een Jong huishouden is steeds zoo veel noodig, waar ln den beginne niet aan gedacht ls. Daarbij zijn de gevraagde prij zen, in vergelijking met Holland soms be lachelijk laag. zoodat mevrouw het niet over haar hart kan verkrijgen er nog eens 75 pCt. af te doen. Het hebben van geen contanten is dikwijls geen beletsel om te koopen. want de Chineezen onder de ven ters geven gaarne credlet. Veel van deze verkoopers zijn volleerde comedlanten en kunnen werkelijk op tragische wijze ver halen van de schade, welke zij lijden, in dien mevrouw niet meer betaalt. Is het wonder, dat de Hollandsche vrouw die hier dikwijls pardoes in een Indisch huishouden terecht komt, zich in den aan vang gevoelt als met 3 linkerhanden ge boren? Blijkt zij niet tegen deze moeilijk heden opgewassen, dan is het aantal van hen, die Indië een naar land vinden en onder alle omstandigheden Holland ver kiezen, met één vermeerderd. Wat ik hierboven vertelde, geldt voor de groote plaatsen, waar van alles te krij gen valt. Wie met manlief naar de bui tengewesten gaat, mogelijk op een oord terecht komt, waar geen of slechts enkele Europeanen zijn, ziet haar taak in niet geringe mate verzwaard omdat zij daar geen aanbod van diverse waar heeft en zelf maar moet zien hoe zij liet benoo- dtgde bijeen krijgt. Het N I. O. G. heeft ten behoeve van zijn leden een boekje sa mengesteld, waarin voor elke plaats, waar een onderwijzer heengezonden kan wor den, aangegeven staat, wat er te krijgen valt en welke werklui er te vinden zijn. En dat is soms werkelijk niet veel. De Hollandsche vrouw, die naar Indië gaat. er nimmer geweest is en er ook niets van weet. zal daarom verstandig doen, öf een cursus te volgen, welke haar eenig In zicht kan geven in de moeilijkheden, welke haar wachten, of hier te lande aangekomen zich een mentor nemen, in den vorm van een geroutineerde huisvrouw, die door een langjarig verblijf in de tropen het klappen van de zweep kent. Vooral nu de salaris- i sen van de uitgezonden menschen zoo om laag zijn gebracht, wordt het voor veel jonge vrouwtjes een geheele rekenarlj, wil len zij aan het einde van de maand niet met een tekort sluiten. Het leven hier ls goedkoop mits Iemand de prijzen weet en eenige warenkennis bezit om de kwaliteit te keuren. Als bewijs van die goedkoopte, laat ik hieronder volgen een specificatie van de kosten van voeding voor een ge zin van 2 personen ln een van de hoofd plaatsen. waar belden voor f.30.— per maand zich normaal kunnen voeden, zon der in het eten van rijst-met-een-vischje te behoeven te vervallen. De getallen, wel ke ik hier geef zijn aan de praktijk ont leend. De berekening geldt voor 'n maand. Brood f. 3. Vleesch 6. Melk 3.— Groenten 2. Aardappelen 1.— Boter en vet 4.50 Brandstof (houtskool) 1. Belegging boterham 3.25 Eieren 0.75 Vruchten 2.50 Suiker 0.25 Thee 0.60 Koffie 0.50 Diversen 0.65 1. 30— Het is natuurlijk zuinig aan, maar in alle opzichten voldoende en er ls bij be rekend, dat mevrouw zelf kookt, wat na tuurlijk aan het rendement, van hetgeen gebruikt wordt, ten goede komt. Dit koken behoeft niet zoo af te schrikken als tot betrekkelijk kort geleden. Indische keu kens waren aanvankelijk niet gebouwd om door een Hollandsche huisvrouw betreden, laat staan gebruikt te worden. Ze waren, wat een Hollandsche hulsvrouw vuil zou noemen en kokki zat gewoonlijk op haar hurken op den grond velerlei lekkernij te maken, wat niet als ironie moet worden opgevat. Het toenemende gebruik van gas heeft hier echter een omwenteling doen ontstaan. Bij het bouwen van een huis werd aan de keuken aandacht besteed. Zij schoof van de uiterste zijde van de bijgebouwen langzaam naar het hoofdge bouw en wordt daar thans dikwijls inge bouwd. Witte tegels, groote ramen en af- voerluiken voor dampen werden aange bracht, ja een gewone schouw boven een kookplaats is tegenwoordig geen zeldzaam heid. Gas en soms electrlcitelt gaven min der stof en asch dan vroeger de arang (houtskool) en wel is in bovenstaande be rekening op het gebruik van arang gere kend. maar tegenwoordig zijn arangfornui- zen te verkrijgen, welke uitstékend vol doen, den toevoer van lucht regelmatig laten regelen en bij een doelmatig gebruik geen vuil geven, omdat de asch in de daarvoor aangebrachte aschkokers terecht komt. In het gebruik zijn deze fornuizen veel goedkooper, hoewel Iets minder ge makkelijk dan gas de arang moet eerst gloeiend worden gemaakt en de huis vrouw moet alleen zprgen, dat zij goede houtskool koopt. Ook alweer een gave, welke in Holland varf fl&n hulsvrouw niet gevergd zal worden. Verder zal zij hebben te leeren, dat dro gen van voorwerpen in de zon gevaar kan opleveren. Op zonnige dagen in den wind drogen is het best. De zon doet wegens de groote warmte te veel uitzetten of te snel drogen. Vochtig zwart goed. of vochtige, uitgeslagen schoenen bederven spoedig In dien de zon te hulp wordt geroepen. Kas ten moeten steeds gesloten blijven, omdat anders een kakkerlak naar binnenkomt en gaten bijt in een stof, waar Iets op gevallen is. dat zijn eetlust gaande maakt. De huis vrouw zal verder moeten wennen aan het tempo, waarin inlandsche bedienden wer ken. Na eenigen tijd zal zij echter het ge mak van de wasch aan huis gaan waar- deeren en ook de groote droogkracht van de warmte, die een gewasschen laken in minder dan geen tijd voor het strijken ge schikt maakt. Zij zal gaan begrijpen, waar om zelfs in den oost-moesson sigaren en koekjes in stopflesschen bewaard moeten woraen. Zij zal zich leeren wapenen tegen mieren en zich weten te schikken als een zwerm larongs. 's avonds na een regenbui, als de grond aan het opdrogen is, het huls binnenkomt en bezit neemt van elk voor werp, waar het licht op schijnt. Zij zal de tjitjak, den „kleine krokodil", die langs de wanden op muskieten jaagt, niet meer „eng" vinden en in den avond mogelijk met genoegen luisteren naar het geroep van de tokkè. Zij zal alleen misschien bin nenshuis iets van haar Hollandsche cor rectheid verliezen als de warmte extra broeit en kleeren. die knellen spoedig in een hoek doet verdwijnen. Zij zal leeren zich langzamer te bewe gen dan zij ln het moederland deed. Zij zal Inzien, dat een Indisch huishouden even gezellig en even intiem kan zijn als een Hollandseh, indien zij de tjap-Holland wat gezelligheid en intimiteit betreft, maar niet als de eenig juiste aanneemt. Zij zal voelen, dat de basis van een werkelijk ge zin. ook in Indië. ligt in de sfeer, welke de hulsvrouw weet te scheppen. Indië is anders dan Holland, ook wat de huiselijkheid en gezelligheid betreft, maar „andere" gezelligheid behoeft nog niet minderwaardig te zijn. Van de persoonlijkheid van de hulsvrouw wordt hier meer gevraagd dan in Holland, maar als zij geen persoonlijkheid blijkt, dan mag dit aan Ir.dlë toch niet kwalijk vorden genomen? AMSTERDAM, 18 Augustus. Stille markt. Arbitragewaarden aange boden. Amerikanen flauw. 4 procents lee ningen gedrukt. In de algemeene Beursstemming kwam heden practlsch geen verandering. Daar de ondernemingslust ontbreekt en Wallstreet een 'gedrukte tendens vertoont, blijft de markt ongeanimeerd. Vele hoeken boden een totaal verlaten aanblik en er viel geen enkel spoor van eenige verbetering te con- stateeren. De belangstelling voor de Duit- sche obligaties was heden eenigszlns ge luwd. De 4 procents Funding Bonds van de Duttsche Konversions Kasse die gisteren het hoogste punt nl. 38 3/4 hadden bereikt, waren vandaag lichtelijk in reactie en lie pen terug tot 37'/i a 37. De Youngleening met en zonder verkla ring noteerde resp. 24 3/4 en 20 3/4 dus een kleinigheid beneden de slotkoers van gisteren. De affaire was echter in tegen stelling met de vorige dagen zeer kalm. Ook voor de aandeelen der Scheepvaart Maatschappij was de animo minder gewor den De koersen waren onregelmatig, zoo golden Scheepvaart Unie 50 1/4 tegen gis teren 50 3/4. Nlevelt daarentegen en de Java China Japan lijn waren goed Drijshoudend. De Cultuurfondsen lagen opnieuw stil in de markt. Amsterdam Rubber verloor bijna 2 Drocent wegens gebrek aan steun. In de andere rubbersoorten einc vriiwel niets om. Tabaksfondsen waren stil en onveran derd. De Suikermarkt leed onder aanbod en vooral H.V.A. werd hierdoor getroffen. Het fonds moest 4 procents prijs geven en kwam od 281 Ook de incourante soorten lagen gedrukt. Van Industr'ee'.en was Phi- Hds anderhalf Drocent Jager. De Arbitrage fondsen die voorheen, wanneer de Fran- sche valuta een moeilijke Deriode door maakte een gunstige belegging vormden, worden thans vrijwel verwaarloosd en hier mede moet deels de zwakke houding voor hoofdfondsen als Amsterdam Rubber. Phi lips. H.V.A. en ln zekeren zin ook Kon. Olie verklaard worden Dit laatste fonds was heden weer een fracf'e lager. Amerikaan- sche Shares lagen gedrukt overeenkomstig de houding van Wa'lstreet. Ook de Koper en Staalwaarden. de favorieten van deze afdeellne. hadden onder den druk te lilden De Petroleumwaarden konden zich even min handhaven en ook de Spoorwegen wa ren ondanks de vele gunstige winstdecla raties van verschillende groote maatschap pijen. algemeen aangeboden. Alleen Penn sylvania Railroad die een hoogere winst heeft geboekt bleef op prijs. Op de Belegglngsmarkt viel eenig aan bod te constateeren voor de 4 procents leeningen. De Oude Schuld was prijshou dend, zonder noemenswaardige omzetten. wisselkoersen. De eigenaar van dit been vond bet „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien Londen 7.40'/: (7.401; Berlijn 59.23 (59.237U Parijs 9.64 3'4 (9.70 Brussel 24.33 (24.8170 Zwitserland 47.99''48); Kopenhagen 33.05 (33.02'/»)Stockholm 38.17'/: 138.15); Oslo 37.20 (37.17'/:); New York 1.47 5/16 (1.47 1/4). Prolongatie 11/4, Part disc. 15/iö, Dag geld'/-. Registermarken 321/8, Crediet Spcmaiken 14 3/4, Effectensperrmarken 14 '4. Reismarken 41'/:. Bankpapier 37 1/8 Dat de zee ons stellig doet. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 18 Augustus. Vette varkens- markt. Aangevoerd totaal 285; zwaar 269, licht 15. Prijs per KG. levend gewicht: zwaar f. 0.39—0.38: licht (.0.34. Handel tamelijk vlug. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstre ken", 17 Augustus. Andijvie per 100 stuks f. 0.500,90; Kro ten f. 11.20; Komkommers f. 1—2.10; Bloemkool I f. 2.20—6.20; Bloemkool II f. 1.50—2.10; Roode kool f.2—3; Savoye kool f.3; Groene kool f. 0.501,70; Meloe nen f.3—26; Pieterselie f. 0.30; Prei f.0.80 —1.70; Radijs f. 0.50—1; Kropsalade f. 0.50 —0.80: Selderie f. 0.30—0.70; Uien f.0.50— 1.10: Wortelen f.4 608; Rabarber f. 0.20 0.30; Perziken f.0.507; Kroten per 100 kilo f. 1.501.80; Snijboonen f.315; Stok- boonen f. 715; Pronkboonen l. 26; Stamboonen f.39; Doperwten f.416; Postelein f.25; Spinazie f.25; Tomaten A f.3—4.20; B f.3—5; C t. 3—3.40; CC f.2 —2.60; Uien f. 1.20—3.30; Wortelen f.3—6; Aardappelen f. 0.402.90; Tuinboonen f. 2. BOSKOOP, 17 Augustus Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiding". Rozen per bos; Claudius Pernet 1015 et.; Briarcliff 712 ct.; Butterfly 69 ct.: Edlfch Helen 16—23 ct.; Wendland 15—29 ct.; Florex 7—12 ct.: Hadley 12—19 ct.; Else Poulsen 1625 ct.; Mac. Keiler 1317 ct.; Gloria Mundl 1218 ct Rosalandla 914 ct.; Golden Ophelia 810 ct.; Van Straaten van Nes 12 ct.; Jules Bouché 14 ct.; Pechtold 913 ct.; Dr. Kraus 15 ct.; Chas. p. Kilham 10—15 ct.; Wilh. Kordes 15 19 ct.; Ellen Poulsen 12 cent. Diversen per bos: Clematis Durandi 19— 25 ct.; idem Prins Hendrik f. 0.61—1.10; Idem the President 59 ct.; Gerbera 18 ct.; Chrysanten groot bloemig f. 0.80—1; Lelies 5060 ct.; Dalia's in soorten 712 cent; Erika's per stuk 7 cent. BODEGRAVEN, 18 Aug. Kaasmarkt. Aan gevoerd 347 partijen Goudsche kaas. waar onder alle met rijksmerk, totaal 15.615 stuks, wegende 140.535 K.G. Prijs met R.M. Ie soort f. 2123.50. 2e soort f. 1920. Han del matig. ROTTERDAM, 17 Aug. Bmnenl. granen Haver Jarige f. 7.508; Haver, nieuwe, f 6.75—7.25: Gerst chevalier f. 6—6.20; Gerst winter f. 5.90—6.10, Erwten kl. Groene f. 7.50—9.10, Erwten Schokker 1.10 11.50; Bruine boonen larige f.911; Karwljzaad f.19 5020.50. Inclusief; Blauw maandzaad f 16.50—17.50. Inclusief; Kool zaad f. 8—9 50. Alles per 100 kilo netto. NIEUW VENNEP, 17 Aug. 10220 kipele ren f.33.70; 615 eendeneieren f. 3.60— 2.30; Slachtkippen f. 0.300.35. Handei vlug. HAZERSWOUDE, 12 Augustus Aange voerd werden 4801 eieeren. Prijs kipeiereh f. 3.20—3.75 per 100 stuks; Eendeieren f. 3.30; Hanen f. 0.65—0.75 per stuk; Kip pen f. 0.500.60 per stuk. KATWIJK AAN DEN RUN, 17 Augustus. Groentenveiling. Eerstelingen per kist van 25 Kg. 37'/:40 cent; Eigenheimers 4575 cent; Drielingen 3040 cent Bospeen f. 5.30—5.90; Bloemkool I f.4—5.90; Peen per kist 5585 cent. PURMEREND, 18 Augustus. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegen de 50.000 KG. Handel matig. Hoogste prijs f.19. Kaas: Kleine Boeren f.16 per 50 kilo met Rijksmerk f.20; Volvette f. 22.50 per 50 kilo; Boter f. 1.291.36 per kilo; Wei- boter f. 1.13 per kilo; Runderen, totaal 612 stuks; Vette koeien f. 3463 per stuk; Gelde koeien f. 80—150 per stuk; melk koeien f. 110—215 per stuk; Stieren 2345 cent per kilo; Paarden f. 60130 per stuk; Vette kalveren 2550 cent per kilo; Nuch tere kalveren voor de slacht f. 310 per stuk; Nuchtere kalveren voor de fok f.8 13 per stuk; Vette varkens voor de slacht 4043 cent per kilo; Magere varkens f. 14 28 per stuk; Biggen f. 7—13 per stuk; Schapen f. 1022 per stuk; Bokken f. 3— 13 per stuk; Lammeren f. 59 per stuk; Kipeleren f. 3—3.50 per 100 St.; Eendeieren f. 2.20 per lOOst.; Pieukulkens 52' 62'/» cent per kilo; Oude Kippen en Hanen 27'/-—-37'/: cent per kilo; Konijnen f. 0.25— 1.20 per stuk; Eenden 1540 cent per stuk; Duiven 40 cent per paar; 152 Eendeneieren A f. 2.10; 1228 Kippeneieren A f. 3.303.70; 33 Kippeneieren B f. 3 Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend GA. Aanvoer 50.000 Eendeieren, prijs f. 1.90 —2.55; 55.000 Kippeneieren 70/80 KG. f. 3.80 4.50; 65/66 KG. f. 3.30—3.40; 63/64 KG. f. 3.15—3.30; 60/62 KG. f. 3.10—3.25; 58/59 KG. f. 5.10—3.20; 56/57 KG. f. 3—3.10; 53/55 KG. f. 2.85—3; 50/52 KG. f. 2.70—2.80: 45/49 KG. f. 2.20—2 65. ROTTERDAM. 18 Aug. Veemarkt. Aan gevoerd 131 paarden, 36 veulens. 995 ma gere runderen. 603 vette runderen. 127 vette kalveren. 242 graskalveren. 420 nuch tere kalveren, 370 schapen en lammeren 5 varkens. 4 biggen. 32 bokken en geiten. Prijzen per K.G vette koeien le kw 61, 2e kw. 55. 3e kw. 4036; vette ossen 55. 51, 4247; stieren 82. 72. 5055: vette kalve ren 82 72, 50—55: schapen 39. 35. 27: lam meren 38. 33. 27: graskalveren 46. 36. nuchtere kalveren 40. 35. 28: slachtpaarden 43. 38. 36; prijzen per stuk: schapen 19. 15, 11: lammeren 13 10. 8; nuchtere slacht- kalveren 10, 8. 7: nuchtere fokkalveren 15, 13. 10; slachtpaarden 175. 135, 95: werk paarden 200. 150. 110; hitten 120. 90. 70; veulens 115 75. 50; kalfkoeien 225, 185, 125; melkkoeien 235. 200. 145: varekoeien 150. 130, 100: vaarzen 135. 95. 75; pinken 110. 85, 70: graskalveren 45, 30. 20; bokken en geiten 7 5 1.50. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer kort. handel traag. Driizen als vorige week. Stieren als vorige week.- redelijk, iets stijver, vette kalveren iets korter, matig, iets lager; schapen en lammeren iets ruimer, kalm. als gisteren. Nuchtere slacht- of fokkal veren korter, matig mim. prijshoudend. Paarden weinig, kalm. onveranderd Kalf- en melkkoeien als vorige week. levendig, Driishoudend Varekoeien iets korter, slee- oend. staande prijzen. Vaarzen en pinken ruimer, tamelijk, goed prijshoudend. Gras kalveren minder, tamelijk, stijver. Bokken en gelten minder, vlug. stabiel. i RIJNSBURG. 17 Augustus. Bloemkool I f 4—6 per 100; Bloemkool II f. 1.503 per 100; Groene kool f. 2—3.50 per 100; Aard appelen f.0.50—0.70 per kist: Waschpeen f."0.700.80 per ist; Kroten f. 0.500.70 per kist Bospeen f. 4—6.50 per 100 bos. Bloemenveiling. 17 Augustus. Gladiolen Halley 15—25 c.; Brillant 10—20 c.; Souve nir 15—25 c.; Jacoba 2040 c.; Asters wit 25—30 c.; idem rose 10—15 c.; gemengd 10 lot 25 e Anjers 80—90 c.: Zinnia's 40—50 c.; Convillls 2550 c.; Witte lelies f. 5.50 6.90: Auratum f.23.50; Montbresia's 10— 20 c.: Margrieten 10—20 c.; alles per 100. ROELOFARENDSVEEN, 17 Augustus. Meloenen 3—21 cent; Bloemkool 911 cent per stuk; Sla f.0.50—1.60 per 100 krop; Snijboonen 3060; Prinsesseboonen 35— 85; Dubb. stamboonen 5070 per 10 kg.; Fijn f. 1.90: Fijn baster f. 1.10; Baster 32— 43 cent; Grof 25: Bommen doorgedraaid; Stippel 12'/: cent per 25 KG. TER AAR, 17 Augustus. Centrale Veiling. Spinazie per 4 KG. 8—18 cent; Andijvie 8— 26 cent; Snijboonen per 100 KG. f. 0.30— 0.75; Princesseb. f. 0.60—1.10; Dubb. stampr. f. 0.600.90: Witte Pronkb. f. 0.150.40; Postelein per 100 Kg. f.2—2.60; Rabarber f. 1.70; Peen f. 5—6; Sla per 100 stuks f. 1— 2.20: Bloemkool per stuk-l1':8 cent; Kom kommers f. 1—2.20; Tomaten per pond f. 1 —2.50; Augurken per 25 KG. f. 2.50; f. bast. f. 0.90; bast. f.0.55; grof f. 0.26; stipp. 12'/: cent; komk. 27 cent. VEUR, 17 Augustus Engelsche komkom mers le soort f.11.40: 2e soort f.1; Gele komkommers le soort f.11.50; 2e soort f.11.10: Kropsla le soort f.0.501.10; Peen f. 3.606.90: Bloemkool le soort f.3 5.30; 2e soort f. 1.502.20: Tomaten, midd. f 1.702.30; groote ronde f. 1.502.10; 2e soort f. 1.602.20; 3e soort f. 11.30; bonken f.11.40; Andijvie f.0.500.90; Spinazie 815; Postelein f. 22.80; Ra barber per 100 bos f. 12; Snijboonen f. 5 9; Spercieboonen f.48: Prei f. 1.201.50; Seldery f. 0.701.30; Peulen f.78; Tuin boonen f.5—6; Doperwten f.711; Me loenen f.1428: Druiven f.1315. WESTLAND. 17 Augustus. Exportveiling. AUcanten 2630, colman 26, golden cham pion 3256, email doyal 29, meloenen 14— 18, II 12—16, tomaten A 40—60, B 37. C 4070, CC 2545, gr. komkommers 1.10 1.50. Binnenlandveiling van 17 Augustus. Alicanten 2729, colman 2545, golden champion 27, Frankenthalers 2537. ina- roc 29, appelen 5'/». peren 6'/:—18, dubb. boonen 3'/:5. snijboonen 1113, tomaten 2_3'/;. pruimen 15—17. victoria pruimen 21—28, andijvie 0.60—1.10, bloemkool l'/«— komkommers 1' 3'/:, netmeloenen 15 17, II 1214, suikermeloenen 1924, II '4—20. perziken 58, II 34. Coöp Centr. Westl. Snijbloemenveiling van 17 Augustus. Anjers 1.604.30, ger bera 1.802.40. zonalen 0.701.10, Zinnia 250—3.30, pulling 10.00. page 1216. tijger lelie 8.00. artisjokken 6.00, septemberwlt 15.0017.00. jap. lelie 4.505.70, auratum 2.803.10, amarillykelk 6 00—7.00, tilifenza 4.00 per 100, plumosa 9—21. sprengerie 26, gladiolen 211, dahlia 410, asters 23, tritoma 5—15, trosohrysanten 715 p. bos.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3