leidsch DaqbA Onze ruiters tweede in den landenwedstrijd ZILVEREN MEDAILLE IN HET SPRINGCONCOURS SUCCES VAN GRETER, DE BRUINE EN VAN SCHAICK Maandag 17 Augustus 1936 No. 34 77,|e Jaargang tbl^si TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 0ED.I5O7 IIIIIUIlllIHMIlllllllinilnilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUI o Het was gisteren een succesvolle dag voor onze ruiters. In 't zware springconcours werd ons land tweede met luit. De Bruine, res.-luit. van Schaik en luit. Greter. Hierdoor werd dus nog een zilveren medaille veroverd. Op den laatsten dag van de Olympische Spelen is aan 100.000 toeschouwers, aan de hoogste autoriteiten op sportgebied uit de geheele wereld, door de Nederlandsche vertegenwoordigers gedemonstreerd, dat Holland meetelt in elke tak van sport. De naam van Holland zweefde op ieders lippen. Het was een waardig slot, dat nimmer zal vergeten worden door hen, die het bijwoonden. Het stadion was od dezen laatsten mid dag natuurlijk volkomen uitverkocht, toen om half drie begonnen werd met de ..cere monie orotocolaire" der acht winnaars van de bokswedstrijden. Omstreeks 3 uur kwam rijkskanselier Hitier onder donderende ovaties binnen en direct daarna werd met het zware springconcours een aanvang ge maakt. hetwelk der traditie getrouw het siot der sportieve gebeurtenissen der Olym- Dkche Spelen vormt. Als vierde deelnemer startte onze land genoot res. luitenant van Schaik met ..Santa Bell". De eerste drie hindernissen werden feilloos genomen, doch bü de vierde wierp hij een boom af. terwijl vooral bij de hindernissen 8. een -muur. 9 eveneens een muur. 10 een hek. en 11 eveneens een hek. onderdeelen werden afgeworpen. Zijn totaal aantal fouten beliep tenslotte 24. waarbij hij nog een halve fout kreeg, wegens twee seconden tijdsoverschrijding. Alleen de Italiaansche kapitein Boniven- to had met „Osoppo" een iets betere pres tatie voor hem verricht met 18 3/4 fout. Dat het parcours buitengewoon zwaar was. bleek o.a uit het feit. dat drie deel nemers achter elkaar, de Oostenrijker lt. Trenkwitz. kapt. Brunker (Engeland) en luit. Gutowski (Polen), wegens driemaal weigering moesten worden uitgebeld. Een zelfde lot ondergingen talrijke ruiters in de tweede en derde ronde. Als negende reed ritmeester Kula (Turkije) met Sapkin die met 12 fouten de leiding van den Ita liaan Bonivento overnam. Een merkwaardig incident deed zich voor bli het rijden van den Roemeen lt. Tudoran. Hij wilde over een der hindernissen springen op een mo ment. dat deze nog niet geheel was opge bouwd. De ruiter had hier kunnen wach ten. hii had ziin tijd vergoed gekregen. Nu moest hii volgens de F.I.E.-reglementen worden uitgebeld. De Belg kapt. Ganshof van der Meersch verrichtte met ..Ibrahim", een 15-jarigen schimmel, een fraaie prestatie door slechts 8 fouten te maken met een tijd van 157 2/5 sec. Nadat de eerste ruiter van elk land geweest was. had België dus de leiding, eevolgd door den Turk Kula en den Itali aan Bonivento. Res. It. van Schaik stond toen op de zesde plaats. Goed werk van luit. De Bruine. De tweede Japansche ruiter lt. Iwahashi met „Falaise" die op het laatste concours hippique te Amsterdam reeds blijk gaf de ruiterkunst uitnemend te verstaan, noteer de 15 1/4 fout. Toen kwam lt de Bruine met ..Trixie". Onze landgenoot had niet over pech te klagen, toen hij bli de tweede hindernis deze wel aanraakte, doch geen onderdeel er af stootte. Bij de derde hin dernis weigerde ..Trixie". doch met een langen aanloop ging het paard er voor de tweede maal goed over. Met werkelijk prachtige sprongen, soepel en snel-beëin- digden ruiter en paard het parcours, waar bij nog twee fouten werden gemaakt. In totaal liet de Bruine 15 fouten noteeren. waardoor lui de derde plaats in het per soonlijk klassement op dat moment innam. Het publiek juichte onzen landgenoot om zijn fraaie verrichting hartelijk toe. De Zwitser Mettler maakte eveneens 15 fouten, doch in verband met het feit. dat hij een korteren tijd maakte dan lt de Bruine, viel de laatste naar de vierde plaats terug. De tweede Duitsche ruiter It. Kurt Hasse ging niet alleen met „Tora" snel over het parcours, doch slaagde er bovendien in slechts eenmaal een balk van een hek af te werpen en daarmede, met vier fouten, voor den Belg Ganshof van der Meersch de eerste plaats in de individueele rang schikking te bezetten. Kant. de Menten de Home. de ook in ons land zoo bekende Belgische officier reed met ..Musapbiki" eveneens een uit stekend parcours 15 fouten waren het resultaat. Prins Gustaaf van Zweden kwam met ..Aida" uit en had een ongelukkig parcours. Hij moest na driemaal Weigering worden afgebeld. De Franschman kant. Bizard met ..Baga telle" ging zeer snel over de hindernissen en maakte den kortsten tijd van 133 2/5 sec. De stand na de tweede ronde in het ]an- denklassement was. dat België de leiding had met 23 punten, gevolgd door Duitsch- land met 24 punten. Italië op de derde plaats met 38 3/4 punten en Holland vierde met 39'/! punt. 5. Portugal 44 punten 6. Zwitserland 45'/i punten. ENORME SPANNING. In de derde ronde steeg de spanning met eiken ruiter, die het veld in kwam. Voor Italië een zeer ongelukkig, doch voor Nederland een zeer gunstig moment was het uitbellen van kant. Filipponi. die met het bekende paard Nasello reed. Wegens driemaal weigeren kon de derde ruiter van Italië niet geplaatst worden, waardoor Ne derland dus. indien luitenant Greter maar met weinig fouten zijn parcours zou be ëindigen. de derde plaats zou innemen in het landen-klassement. Inderdaad ging onze landgenoot met ..Ernica" op magni fieke wijze over het parcours, aanvankelijk zelfs zoo goed. dat de Duitschers hun hart vasthielden en velen dachten, dat hij een nog betere prestatie zou gaan leveren dan hun landgenoot Hasse. Doch „Ernica" maakte bij drie hindernissen een fout. De tijd bedroeg 135 3/5 sec. Buitengewoon snel dus. In totaal verkreeg Nederland 51'/i fout. Bleef slechts af te wachten, wat de derde ruiter der andere landen verder zou ores- teeren. Kapt Ragusse van de Vereenigöe Staten plaatste zich onder de eersten door slechts 8 fouten te noteeren met ziin paard ..Dakota". Doordat de Zwitser luitenant Fehr tal rijke fouten maakte en Zwitserland niet beneden het Nederlauidsch punten aantal bleef waren voor de beslissing nog slechts over België. Duitschland en Portugal. En op dat moment verrastte de Roemeen luitenant Rand de tienduizenden door een prachtig parcours te rijden en eerst de voorlaatste hindernis te missen. Met 4 fouten plaatste deze ruiter zich dus gelijk met Kurt Hasse. Na hem kwam ritmeester Brandt met „Alchimist". Tot groote teleurstelling van het Duitsche publiek wierp deze derde Duitscher talrijke hindernissen om. 20 fouten. Daardoor steeg het totaal aantal van Duitschland op 44. dus 7'/« punt min der dan Nederland. Onmiddellijk na Brandt kwam luitenant van Strijdonck met „Ra- mona" binnen. En weer moeten wii melding maken van een ongelukkig moment voor België, hetgeen een gunstig oogenblik voor Nederland beteekende. Immers „Ramona" weigerde driemaal. België verdween dus uit het landenklassement. waarin het zoo fraai geleid had. Daardoor kreeg Nederland een fraaie kans op de zilveren medaille, immers alleen Portugal kon nog beneden ons aantal blijven, terwijl Duitschland practisch de gouden mfedaille gewonnen had. De Franschman Gudin de Vallerin reed met „St. Ecuyere" een prachtig parcours. Zeventien hindernissen nam hii feilloos, de drie laatsten misten paard en ruiter. Daar de derde Portugeesche officier kapitein Beltrao 12 fouten maakte, kwam Nederland dus in het bezit van de zilveren medaille. In dit veld van 18 sterke landen, het puikje uit de ge heele wereld, een 2c plaats in 't landen klassement te bezitten toont toch wel overduidelijk aan, op welke groote hoogte onze ruiters met hun spring- kunst staan. 1. en Olympisch kampioen: Duitschland (met kapt. von Barnekow), ritm. Brandt en lt. Hasse) 44 punten. 2. Nederland (met lt. de Bruine, res. It. van Schaik en lt. Greter i 51'/! pnt. 3. Portugal 56 p. 4. Ver. Staten 72'/! p. 5. Zwitserland 74p. 6. Japan 75 p. 7. Frankrijk 751/4 p. Alle overige landen waren afgevallen. De personeele wedstrijd. Wat den personeelen wedstrijd betreft moest voor den eersten, tweeden en der den prijs worden overgesprongen. Het par cours bestond nu uit 6 hindernissen, waar van twee een hoogte hadden van 1.70 M. De sloot werd van 5 op 5.50 M. gebracht, thans besliste de tijd bij gelijk aantal fou ten. Hasse kampioen. Als eerste sprong Kurt Hasse met „Tora" over de verhoogde hindernissen. Over vijf daarvan kwam de Duitscher zon der fouten, zijn tijd bedroeg 59'/i sec. De Roemeen Rang maakte eveneens 4 fouten, doch zijn tijd was belangrijk hooger, n.l. 1.72 sec. Zoo won luitenant Hasse voor zijn land de gouden medaille vóór den 3en prijs de Belg kapitein Ganshof van der Meersch met „Ibrahimkapitein Raguse (V.S.) met „Dakota" en ritmeester von Plathen (Hon garije) met „Selloe". De Belgische ruiter reed een foutloos parcours in 69 seconden, de Amerikaan maakte 4 fouten, de Hongaar ging zonder fouten oyer de hindernissen en noteerde den snelsten tijd van de drie, n.l. 62 3/5 s. Het eindklassement van den indivi- dueelen wedstrijd was: 1. Luitenant Kurt Hasse (Duitschland), 2. luitenant Rang (Roemenië), 3. ritmeester van Plathen (Hongarije). 4. kapt. Ganshof van der Meersch België i 8 straf p., 157.4 sec.; 5. kapt. Raguse (Amerika) 8 strafp., 143.8 sec. (na overspringen); 6. kapt. Bi zard (Frankrijk) 12 strafp., 133.4 sec.; 7. kapt. Gudin de Vallerin (Frankrijk) 12 strafp., 135.2 sec.; 8. lt. Greter (Nederland) 12 strafp., 135.6 sec.; 9. ritm. Kula (Tur kije) 12 strafp., 148.6 .sec.; 10. lt. Beltrao (Portugal) 12 strafp., 154 sec.; 11. kapt. ds Home (België). 15 strafp., 145.6 sec.: 12. it. De Bruine (Nederland) 15 strafp.. 146.4 sec.; 13. kapt. Mettler (Zwitserland) 15 strafp., 147 sec.; 14. lt. Iwahashi 'Japan) 15 1/4 strafp., 172.8 sec. Het aantal strafpunten van res. It. Van Schaik bedroeg 24l/i. DUITSCHLAND WINT DE MILITARY. Hauptmann Slubbendorff individueel prijswinnaar. Wat den samengestelden ruiterwedstrijd betreft heeft Holland hij de ulthoudlngs- proef pech gehad. Immers, twee onzer military-ruiters wer den Zaterdag uitgeschakeld, nl. lt. Pahud de Mortanges met „Maedel wie du" en lt. Tonnet met „Harlekijn". Alleen de heer E. Kahn slaagde er in. evenwel niet zon der fouten, het parcours te beëindigen. Hij was dus de eenige landgenoot, die gister morgen aan het derde onderdeel, het sprin gen, deelnam. Nederland heeft tijdens alle vorige Olym pische Spelen in de military uitgeblonken, ditmaal echter werden we Zaterdag totaal kansloos. Om 8 uur reeds werd dè eerste ruiter te Fahrland, een dorpje in de nabijheid Onze landgenoot Kahn neemt een hin dernis bij de terreinrit van den samen gestelden ruiterwedstrijd. van Doeberitz gestart voor het 36 K.M. lange parcours, dat uit 7 K.M. weg be stond (tempo 240 meter per minuut) 4 KM. renbaan '600 meter per minuut), 15 K.M. weg (240 meter per minuut), een cross (400 a 450 meter per minuut) ter lengte van 8 K.M. met 35 hindernissen, ten slotte 2 K.M. vlak terrein (333 meter per minuut). De maximum tijd voor het geheele parcours bedroeg 2 uur en 2 minu ten. Van onze landgenooten startte Kahn met „Espoir" als 15e om 9.24 uur. De grootste moeilijkheden waren te ver wachten op de renbaan en bij de hinder nissen der cross, waarvan er sommigen buitengewoon zwaar waren. Het gedeelte op de renbaan legde Kahn uitstekend af en hij zag zich door den snellen tijd zelfs 24 pluspunten toegewezen. Op de cross echter leverde de vierde hindernis, een soort vijver ter diepte van 1.60 meter, een onoverkomelijke hinderpaal op. Door de groote snelheid waarmede het paard in het water kwam, kon de ruiter het even wicht niet bewaren. Drijfnat steeg onze landgenoot weer op, zette moedig door, doch kreeg voor deze fout 40 strafpunten. Helaas kwamen paard en ruiter bij hin dernis 25, opgebouwd uit blokken hout, weer te vallen, waardoor het aantal straf punten tot 120 steeg. Binnen den vastge- stelden tijd beëindigden ruiter en paard de cross. Het was zelfs zoo snel gegaan, dat wederom 21 pluspunten konden worden toegekend. De laatste 2 K.M. leverden geen moeilijkheden op en binnen den vast- gestelden tijd 11.26 uur, arriveerde deze ruiter aan de finish. Wij hadden ons aan de finish van het parcours opgesteld een oase in de een zaamheid van het enorme terreinencom plex. waar men slechts met de grootste moeite kon komen en daar hebben wij nog even met dezen ruiter gesproken. Buitengewoon zwaar noemde Kahn het parcours. „Ik ben tweemaal gevallen, eerst in die vijver, die m.i. veel te diep was. Op een gegeven moment dacht ik, dat ik moest zwemmen om er weer uit te komen. Maar „Espoir" heeft zich goed gehou den", aldus onze zegsman. „Veel beter dan het vorige jaar te Doeberitz. Kijkt u zelf maar eens, eigenlijk ziet men er niets aan, behalve dan een paar lichte blessures, tij dens de beide valpartijen opgeloopen". En met liefde voor den viervoeter ging hij, bijgestaan door den oppasser, met de ver zorging van het dier verder. Wij vertelden hem, dat reeds vele rui ters uitgevallen waren, de meesten bij die vijver. Dat verwonderde hem niets, inte gendeel zijns inziens waren sommige hin- Rie Mastenbroek die niet minder dan twee gouden en één zilveren medaille veroverd® en tevens meehielp bij de overwinning in de estafette, Bij het springconcours van den samengestelden ruiterwedstrijd wisten onze landgenooten beslag te leggen op de zilveren me daille. V.l.n.r. lt. v. Schalk, lt, Greter en It. de Bruine.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9